[en hond die het laatst met den winner van den eersten irijs is overgebleven en de drie honden, die het hoogste :antal positivo punten hebben behaald. Mogt er een on- jelijk aantal honden aanwezig zijn, dan loopt het hoogste lommer alleen en komt, indien hij niet door de jury vordt afgekeurd, bovenaan in de volgende serie. Zoodra de honden 30 punten (positief en negatief) op ;ich hebben vereenigd, geeft de jury daarvan kennis door iet opsteken van eene vlag en neemt de wedstrijd tus- clien deze twee honden een einde. Wanneer de kleur van twee te zamen loopende honden •vereenkomst heeft, moet een van beiden van een rooden ïalsband worden voorzien. Het is verboden gedurende den wedstrijd tegen de jury eden te spreken, alvorens zij hunne beoordeeling over eders zoeken hebben kenbaar gemaakt. Personen, die de ury met aanmerkingen of afkeuringen betreffende de >eoordeeling mogten lastig vallen, kunnen van het terrein verwijderd worden. Niemand, behalve de geleiders der honden, mag gedu- ende het zoeken naast, en nog veel minder vóór de jury oopen. De afstand tusschen de jury en de toeschouwers noet minstens 50 passen bedragenvooral bij het zwenken noet hierop gelet worden. De persoon, die den hond geleidt, mag hem door toe- preken, fluiten en wenken behulpzaam zijn; de jury heeft ichter het regt den geleider, die te veel leven maakt, tot le orde te roepen. De eerste prijs is een kunstvoorwerp of f 100, de weede prijs een kunstvoorwerp of f 50 en de derde prijs len zilveren medaille. Ziehier de wijze waarop de punten door de honden vorden verdiend of verbeurd: Vast staan voor wild telt van 2 tot 6 goede punten. Jet staan van den eenen hond op den anderen geeft hem goede, het niet mede staan 3 slechte punten. Rustig latrekken als vliegend wild loopt, wordt met 3 punten >eloond. Het gaan liggen op wenk of schot geeft van L tot 3 goede punten, hetgeen ook het geval is als de ïond gaat liggen zoodra vliegend wild opvliegt of een haas >f konijn wegloopt. Een mooije en vlugge manier van ;oeken en goed appèl worden ieder afzonderlijk met 1 tot punten beloond. Voor opstooten van wild worden van L tot 6 slechte punten gegeven. Staan zonder wild geeft l slechte punten; bemerkt de hond echter spoedig zijn out en zoekt verder, dan wordt het niet geteld. Naloopen ran wild geeft van 1 tot 30 slechte punten. Driftig loopen ia het schot geeft van 1 tot 10 slechte punten. Een hond lie bang voor het schot blijkt te zijn, krijgt van 1 tot 10 slechte punten. (Arnh. Crt.) De Amsterdamsche Crt. meldt, dat de namen der 104,179 onderteekenaars van het anti-revolutionaire adres egen de schoolwet in 15 dikke deelen zijn gebonden en n even zoovele portefeuilles gelegd, die keurig bewerkt lijn en waarop met vergulde letters staat: /Smeekschrift >m een school met den bijbel." Voorts zijn hieraan toegevoegd: een smeekschrift van le kerkeraden der Ned. Herv. gemeenten, der Chr. Geref. gemeenten, van het Herst. Evang. Lutli. kerkgenootschap sn van corporatiën, alsmede een register van de namen Ier steden en dorpen. Bij dit alles is gevoegd eene nemorie, waarin uitvoerig gewezen wordt op de geschie- lenis van het onderwijs in Nederland en op het regt, dat 5. M. heeft om aan liet verzoek van adressanten te gemoet e komen. Het adres zelf is gecalligrapheerd door den heer A. jrrevenstuk, met zijden linten, bestaande uit de nationale deuren, doorregen, en vervat in een groenen koker, in ivereenstemraing met de banden der boekdeelen. Jl. Donderdag namiddag zouden de adressen naar Apel- loorn opgezonden en gisteren aan Z. M. aangeboden worden. )e commissie, hiertoe bestemd, bestaat uit 22 personen, wee afgevaardigden uit elke provincie, aan wier hoofd taat jhr. mr. Elout van Soeterwoude, voormalig lid van [en Raad van State, die ook tot Z. M. het woord zal rigten. Gisteren middag omstreeks 1 uur had op den Binnen- veg te Rotterdam een droevig ongeval plaats. Een rijtuig ran den burgemeester werd, daar de paarden tengevolge ran schrikken op hol gingen, zoo heftig tegen een lantaarn- >aal geslingerd, dat de koetsier van den bok viel en het viel hem over de borst ging. In vreeselijken toestand werd lij naar eene nabijgelegen herberg gebragt en vervolgens laar het ziekenhuis. De palfrenier had de tegenwoordigheid ran geest uit het achterbankje te springen en de paarden egen te houden, waardoor verdere onheilen zijn voorkomen. Uit het land van Eindhoven wordt als eene zeldzaam- leid gemeld, dat de groote, zoogenaamde moffel- of tuin- toonen, dit jaar allen omgekeerd in den bast zitten. Te Capelle (Langstraat) wordt de rogge onder legunstiging van het schoonste oogstweder binnengehaald. )e kwaliteit van dit product is uitmuntend, de kwantiteit alt echter niet mede; er is over het algemeen weinig troo en het beschot is middelmatig. Bij den wedstrijd van graanmaaiwerktuigen, gehouden [oor de Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en feeteelt in Zeeland, zijn jl. Donderdag de volgende prijzen oege wezen. De 1ste prijs van f 600 aan J. Peignat en Co. te Amsterdam, voor Walter A. Wood's graanmachine met elfbinder. De 2de prijs van f 180 aan de wed. J. C. Massée en 'oon te Goes, voor Mas Cornick's harvester and self-binder. De 1ste prijs van f 360 aan Krom en Co. te Amster- lam, voor Johnston's harvester. De 2de prijs van f 120 aan J. C. van de Blockery te laarlem, voor een Victoria graanmaaijer voor twee paarden, net het lot tegen Samuelson en Co. te Banbury, voor een )mnium, reaper with 4 rakes, aan wien een verguld ;ilveren medaille werd toegewezen. Een zilveren medaille als bestuursprijs, aan Krom en Co. e Amsterdam, voor Johnston's Continental reaper voor en paard. De prijs van f 300 voor een grasmaaiwerktuig, tevens geschikt als grasmaaijer, is niet toegewezen, daar geen der drie ingezonden werktuigen bekroond is; doch aan Krom en Co. te Amsterdam is eene verguld zilveren medaille toegekend voor Johnstons Combiner reaper and mover No. 1. Het programma van het onderwijs aan de Rijks- Landbouwschool te Wageningcn voor het leerjaar 1878/79 is thans weder in druk verschenen. Dit programma, hetwelk alles vermeldt hetgeen met genoemde inrigting in verband staat, bevat, behalve een overzigt van het schooljaar 1877/78, eene mededeeling over de excursies ten behoeve van het aanschouwelijk landbouw-onderwijs. De ondervinding heeft geleerd, dat er, vooral ook nu het aantal leerlingen zoo aanzienlijk vermeerdert, uitbreiding aan het aanschouwelijk landbouw-onderwijs moet gegeven worden. De leeraren hebben nu een schema vastgesteld (goedgekeurd bij beschikking van den minister van Binnen- landsche Zaken), waarbij het voornemen bestaat, voortaan, zooveel de aanwezige hulpmiddelen dit zullen toelaten, aan alle klassen geregeld wekelijks de gelegenheid te ver schaffen, aan het aanschouwelijk onderwijs in de landbouw- vakken te kunnen deelnemen. Dit onderwijs zal dan o. a. betrekking hebben op onderwerpen als: algemeene en bij zondere plantenteelt (niet te verwarren met plantkunde); veekennis; zuivelbereiding; gebruik van landbouwwerktui gen; kennis van den grond, grondbewerking en grondver betering; landmeten en waterpassenplantkunde (botaniseren) en dierkunde (voornamelijk insecten). Deze lessen zijn echter niet in den gewonen rooster opgenomen, omdat ze geheel afhankelijk zijn van tijd en weersgesteldheid en ten deele buiten de gewone lesuren vallen. Gedurende dit jaar werden op het proefveld der Rijkslandbouwschool te Wageningen alle kuituurgewassen en hunne voornaamste variëteiten gekweektvan aardappelen o. a. niet minder dan 380 soorten. Onder de gewassen waren vele uit China, Japan, Egypte, Siam enz. ter acclimatatie. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer Belt, onder Gramsbergen, een veulen wordt aangetroffen, oud 19 dagen, dat melk geeft, een volkomen uijer heeft als de oude merrie, en geregeld wordt gemolken om geen last van de melk te hebben. Het achtste noordelijk Evangelisch Zendingsfeest werd jl. Woensdag bij Winschoten, onder begunstiging van heerlijk weder, door ongeveer 12,000 personen bijgewoond. De openingsrede werd door den heer Westhoff, predikant te Utrecht en de slotrede door den heer Notten, predikant te 's Hertogenbosch, gehouden. Onder de overige twaalf sprekers bevonden zich een Duitsch predikant en een Grieksch priester. De orde werd in geen enkel opzigt gestoord en de opbrengst der collecte voor de zending was vrij aanzienlijk. Over het nut van den mol zegt de heer Vorsterman van Oijen in Vooruit o. a. het volgende: //De mol kan, 't is waar, schadelijk worden bij langdurige groote droogte. Door zijn losmaken der aar-de geeft hij aan den grond gelegenheid om geheel uit te droogende daarin wassende planten moeten dan noodzakelijk omkomen. Verkeert men in zoodanig geval tegenóver den mol, dan mag daarom nog van geen dooden sprake zijn, want dan werden de planten overgeleverd aan hare aangeboren vijanden enger ling, ritnaald enz., maar men moet zich de moeite ge troosten om den te lossen grond vast te trappen en te begieten. Maakt hij het al te bont, dan giete men maar wat petroleum hier en daar in zijn loop; hij zal dan vooreerst niet terugkomen. Men moet steeds bedenken, dat de mol een van de vraatzuchtigste dieren is, die er leven. Is er niets meer in den grond te vinden, dat van zijne gading is, dan blijft hij van zelf weg; wordt hij in eenig terrein gevonden, dan bewijst dit de aanwezigheid van ongedierte. Niets dus ongerijmder dan dadelijk een doodvonnis te voltrekken, omdat men ziet dat de mol eene betrekkelijk geringe schade heeft toegebragt. De straf op die domme wreedheid zou niet lang uitblijven. Bovendien: de mol door zijn instinct gedreven, verlost ons van veel ongedierte; laat ons, door ons verstand geleid, hem voor die dienst dankbaar zijn en erkennen, dat hij ons die niet kan be wijzen zonder te gelijkertijd eenige schade te veroorzaken, die wij met een weinig overleg, met een beetje goeden wil, tot een bijna onmerkbaar minimum kunnen brengen." Kardinaal Franchi, de staats-secretaris van Leo XIII, is jl. Donderdag ochtend overleden. VisolilDerigten. Donderdag kwamen de tongen-visschers met hunne vangst ter afslag; de vangst was evenwel niet groot en de tongen waren over 't algemeen klein. De vissekerij is noordelijk van hier en de aanhoudende noorden wind belet de visschers op de juiste plek te komen. De besommingen liepen van f 10 tot f 40 per schuit. Walvisschers bragteu van 2 tot 8 mandjes seholletjes a f 1.50 (nog al kloek soort). llog gold van 16 tot 32 cents per stuk. Gisteren was de aanvoer nagenoeg gelijk aan den vorigen dag; alleen de scholletjes waren erg klein en golden 75 a 80 cents per mandje, terwijl rog maar 6 a 8 cents kon bedingen. Vlaardingen, 31 Julij. Sedert Maandag liepen alhier en te Maassluis 48 loggerschepen van de haringvisscherij binnen, allen inct zeer goede vangsten, welke gemiddeld 200 ton haring beliepen, zoodat in twee dagen tijds ruim 9000 ton aangebragt werden; bovendien kwamen alhier nog verscheidene Scheveningsche bom schuiten aan, elk aanbrengende 140 ton haring. Deze vangst is dus ongekend gelukkig, en de oudste menscheu kunnen zich zulk een vangst zoo vroeg in 't seizoen niet herinneren. Al de gezamen lijke partijen haring werden heden bij inschrijving verkocht en bragten op: goede volle haring f 18.75, volle vrakken f 17.75, dubbel volle vrakken f 16, boinharing f 18, dito vrakken f 17, alles per ton. De kwaliteit van de haring is uitmuntend. Benoemingen, enz. Benoemd tot hoogheemraad van de uitwaterende sluizen in Ken- ncmerland en West-Friesland, wegens Gecstmerambacht, de heer C. Kroon Mz., met bepaling, dat de benoemde zitting zal hebben gedurende zes jaren en dat zijne benoeming onderworpen is aan de voorwaarden van het nader vast te stellen reglement voor dat waterschap; tot heemraad van den Anna Paulowna-Folder de heer A. Kaan Jz. Benoemd tot burgemeester van F,dam de heer F. H. van Bommel. De kapt. jhr. W. A. Alting von Geusau, van den staf der artillerie, is o. a. benoemd tot lid der commissie, welke ingevolge Zr. Ms. besluit van 13 April jl. belast wordt met het afnemen der examens tot het verkrijgen van den officiersrang, door de vaandrigs der militaire scholen af te leggen. Staten-Generaal. Kerste Kamer. Zitting van Vrijdag 2 Augustus. Met algemeene stemmen is aangenomen de ontwerpen tot bekrachtiging van afstand aan de gemeenten Oud-Vroenhovcn, Nijmegen en 's Bosch van vesting- gronden en tot verkoop aan de gemeente Itaalte van de kantonnale gevangenis, nadat de minister van Financiën omtrent het laatste ontwerp het verslag had beantwoord. Tegen Maandag te half twee zyn negen en tegen Dingsdag ten twee ure drie ontwerpen, waar onder de regeling der lokaalspoorwegen, aan de orde gesteld. Berigten uit Atsjin. Een bij het departement van Koloniën ontvangen tele gram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, dd. 1 dezer, bevat de volgende berigten nopens de krijgs- verrigtingen in de XXII Moekim: Nadat den 27 Julij de langs den linkeroever der Atsjin- rivier voortrukkende kolonne zich vlak tegenover Moen- tassi had opgesteld, is die plaats wier vermeestering voorloopig het hoofddoel der krijgsverrigtingen was den 28 Julij door de twee andere kolonnes, van Senelope uit, genomen. Gedurende de twee genoemde dagen werden aan onze zijde 2 man gedood en 14 gewond. Op verzoek van den gouverneur van Atsjin is nog een derde bataillon van Java ter versterking derwaarts gezonden. Franltrijlï.. In verscheidene Parijsche dagbladen was aangekondigd, dat Zondag jl. eene voordragt zou gehouden worden door den heer Gajewski, over de invoering eener algemeene wereldtaal. Of nu onder de honderdduizenden, die zich op dit oogenblik te Parijs bevinden, het getal /personen die belang in het onderwijs stellen" want aan hen was de aankondiging gerigt zoo uiterst gering en de belang stelling om iets van die algemeene wereldtaal te vernemen nul was, hoe het zij, de spreker mogt zich althans niet in een groot auditorium verheugen. Klokke twee, tijdstip voor den aanvang der voordragt bepaald, waren niet meer dan vijf hoorders tegenwoordig, en.... het bleef er bij. De toegang was vrij. Vrage: als er eens entree betaald had moeten worden, hoe schraal dan de opkomst wel geweest zou zijn. De invoering eener algemeene wereldtaal schijnt dus nog ,/geen algemeen gevoelde behoefte" te zijn. Welligt herinnert men zich, hoe in de maand Maart dezes jaars zekere vrouw Gillet, eene melkverkoopster te Parijs, door twee jongelieden, Barre en Lebiez, deze laatste student in de medicijnen, ter wille van haar klein vermogen vermoord werd en hoe haar stukgesneden overblijfselen, in een hótel-garni in de straat Poliveau gevonden, het eerst tot de ontdekking der moordenaars leidde. Deze hebben thans teregtgestaan en zijn beiden ter dood veroordeeld. De bijzit van Barre is als heelster van het gestolen goed tot drie jaren gevangenisstraf verwezen. Toen onlangs de zoon van Napoleon III zich naar Kopenhagen begaf, werd het gerucht verspreid, dat een huwelijk ontworpen is tusschen hem en de Deensche Prinses Thira. Dit gerucht werd toen van verschillende kanten tegengesproken, en thans melden gelijktijdig: a. de te Lyon verschijnende legitimistische Décentralisation, dat het huwe lijk is vastgesteld; b. de Temps, dat het plan voor goed is opgegeven. In het aanstaande winterseizoen zal een nieuw stuk van Pierre Newsky, schrijver (onder medewerking van Alex. Dumas) van de Danicheffsworden opgevoerd in den schouwburg de 1'Ambigu. De voorloopige titel van dit werk is VEcliéanceen het is geheel en al van Pierre Newsky, onder pseudoniem van Pierre Corvin, die nu zijn fortuin op de planken, zonder hulp van anderen, wil beproeven. Daar de Danicheffs in het Odéon en met den besten uitslag was opgevoerd, had de schrijver nu het regt zijn nieuw werk het Théatre Fram^ais aan te bieden. In Mei 11. heeft hij het dan ook aan het comité voor gelezen. De gevoelens waren verdeeld. De helft was voor dadelijke, onvoorwaardelijke aanneming, de wederhelft voor aanneming onder voorwaarde van wijziging, dat wil zeggen: opvoering, over langen tijd. De schrijver wilde echter zijn werk spoedig voor het voetlicht zien, en bood het dus den heer Chabrillat, den nieuwen directeur van 1'Ambigu, aan, die het onmiddellijk aanvaardde. Het nieuwe stuk van Pierre Newsky is in 5 bedrijven; het speelt eerst te Parijs, vervolgens is het tooneel der handeling Warschau, tijdens den Poolschen opstand in 1863, en eindelijk, eenige jaren later, in eene provincie. Engeland. De beraadslagingen in het Lagerhuis over de bill op de veeziekte zijn jl. Woensdag ten einde gebragt. Het Huis heeft ten aanzien van den invoer van vee uit het buitenland beslist, dat de geheime raad het vee uit den vreemde kan toelaten, als hij oordeelt dat men behoorlijk gevrijwaard is tegen het overbrengen van de besmetting. De Times of India meldt, dat Mandalay, de hoofdstad van Birmah, door brand vernield is. Den 3 Junij waren er reeds 2000 huizen door de vlammen verteerd en het vuur woedde toen nog voort.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2