H. VAN DER KAM Dultsoniana. Een stafofficier bij de artillerie te Carlsruhe had voor zijn regiment gelden ontvangen en ze voorloopig in eene cassette geborgen. Tot zijn niet geringen schrik vond hij later de cassette opengebroken en alleen nog het zilvergeld er in, terwijl er voor eene waarde van 50,000 mark (f 30,000) aan goud en papier was gestolen. De daad moet gepleegd zijn door zijn eigen oppasser en zijn ordonnance, althans beiden zijn eensklaps spoorloos verdwenen, waarna men in een privaat van het spoorweg station hunne uniformen heeft gevonden. In den nacht van 30 op 31 Julij jl. is uit het magazijn van ontplofbare stoffen der Rijnspoorweg-Maat schappij te Dahl (Westphalen) door middel van inbraak gestolen eene groote hoeveelheid dynamiet en drie kisten dynamiet-patronen, elke kist wegende 25 kilo. Uit Noord-Duitschland deelt men ons mede, dat de vraag naar fokvee levendiger is, dan in de laatste jaren 't geval is. Overal is behoefte; doch nergens is men in staat daarin naar eisch te kunnen voorzien. Naar even redigheid der sterke vraag gaan de prijzen evenwel niet in de hoogte. In Oost-Friesland, 't welk door de sluiting der grens tegenover Nederland het meest bevoordeeld wordt, zijn de prijzen het hoogst en wordt de aankoop van beste exemplaren al moeijelijker. Kalveren zijn er naar verhouding nog het duurst en worden tot f 90 gekocht. Het vee is overigens, waar goede weidegrond is, in den besten staat en werd in de laatste jaren niet zoo goed aan de markt gebragt. Bij een schuttersfeest te Dusseldorp heeft dezer dagen eene jonge dame uit Dresden, Mantel genaamd, groote bewondering gewekt. In twee uur tijds behaalde zij met 100 schoten de 180 punten, voor een prijsbeker ten ver- eischte gesteld. Reeds op het laatste schuttersfeest te Stuttgart had hare behendigheid de aandacht getrokken. Zij is lid van den Duitschen Schuttersbond. AmerlKa. De grootste graanhandelaar der wereld, Isaiik Fried- lander, is eenige dagen geleden te San Francisco gestorven. Hij heeft zich veel moeite gegeven om den landbouw in Californië tot de tegenwoordige hoogte op te voeren. Zelfs liet hij een molen bouwen in een tijd, dat er in den geheelen staat nog niet eens graan genoeg was om hem voortdurend op gang te houden. Slof eens de ballon Cnptif. Ter aanvulling van hetgeen wij reeds van den ballon Caplif hebben vermeld ontleenen wij aan het It. Nieuwsblad de gewaar wordingen die eene opstijging met dezen ballon op een mede reiziger had. Toen wij opstegen bevond zich, in weerwil van de smoorlijke hit'.e, een digte menschenmussa op de Place du Caroussel,-en brak in een luid gejuich los, toen de ondernemer, de heer Giffard, op wienB uitnoodiging wij den togt inedemaakten, het sein gaf om de touwen te kappen, waarmede de ballon aan de ankers bevestigd is. Na twee of drie zwenkingen begon liet gevaarte, eerst langzaam en vervolgens zeer snel, te stijgen. Wij stonden allen tegen de borst wering aangedrongen, en groetten hel publiek met hand, hoed of zakdoek. De aarde verdween voor onze blikken, en de horizon breidde zich boe langer zoo verder uit. De schijnbaar dubbele beweging der verruiming van den gezigtskring en het wegzinken der aarde maakten een hoogst eigenaardigen indruk op ons. De ballon zelf scheen ons onbewegelijk in het luchtruim te zweven geen stooten, slingeringen of zwenkingen deden ons iets van de opstijging gewaar worden. Terwijl wij half nieuwsgierig, half angstig naar beneden staarden, werden alle voorwerped kleiner en kleiner. Kort te voren hadden wij nog de geweldige groep gebouw-en van het Louvre in haar gehecle uitgestrektheid kunuen overziende omnibussen en rijtuigen, die voortdurend bij dozijnen de Place du Caroussel in alle rigtingen kruisten, hadden wij nog in al hun grootheid kunnen gadeslaan; van de talrijke menigte die onze opstijging had begroet, hadden wij ieder bekende kunnen herkennen. Thans echter was het Louvre tot een doos Neurenburger speelgoed ingekrompen; het plein geleek een dambord, niet grooter dan een dagblad en wij konden te naauwernood rijtuigen, paarden en menscheu onderscheiden. De Seine scheen een gepolijste streep zilver van bijna verblindenden glans: de rue de Rivoli met baar schitterend macadam plaveisel, een ontrold paarlgrijs zijden lint; de tuin der Tuilerien een helder groen plekje gras, dat men met twee handen zou kunnen bedekken. Geheel Parijs geleek een groot plan, welks details wel in bewonderenswaardig relief inet prachtige licht- en schaduwpartijen uitkwamen, maar dat toch met ecu enkelen blik kon worden overzien. Over de vestingwerken sterkte onze blik zich uit naar de heuvelen en zij, die met verrekijkers voorzien waren, beweerden Versailles, St. Germain en Enghien zoo duidelijk voor zich te zien, alsof zij op een bord voor hen lagen. Aan den horizon schoten stralen, die wij als spoorbanen en andere wegen herkenden, in alle rigtingen uit, verder nog dan onze blikken reikten. Wat behalve het schouwspel aan onze voeten een diepen indruk op ons maakte, was de doodelijke stilte rondom ons. Behalve een eentoonig geknars en gekraak van het netwerk van den ballon en de schuring van het touw aan den binnenkant der inwendige balustrade, drong geen geluid tot onze ooren door. Deze stilte werkte overweldigend op ons; het aanvankelijk drukke gesprek verstomde en slechts nu en dan waagde iemand fluisterend een woord te spreken. Hoewel wij daarop naauwkeurig acht gaven, kon niemand onzer bijzondere ligchamelijke aandoeningen waarnemengeen duizeligheid, geen benaauwdheid, geen hartklopping of misselijkheid. Wij haalden gemakkelijk en ligt ailera en gevoelden ons veel lekkerder dan ooit te voren. In de temperatuur was geeu bijzonder onderscheid merk baar en ook in hooger sferen was de hitte zeer drukkend. Daar een volkomen windstilte heerschte, was de ballon zoo regt als een kaars opgestegen en bleef toen bijna onbewegelijk staanslechts nu en dan maakte hij een langzaam halt draaijende beweging, waardoor wij het tooneel onder ons zagen draaijen. Terwijl wij ons nog vcriueidden in den aanblik van het heerlijke stad- en lnndgezigt beneden ons, kwam liet ons eensklaps voor alsof alle voorwerpen grooter werden; zij groeiden als het ware met zekere angstwekkende snelheid ons tegemoet. Wij keken verrast om en inderdaad, daar sronden de beide luchtschippers Godard en vertelden ons lngchend, dat wij reeds sedert twee minuten daalden. Zij hadden ongemerkt met het vlagje het teeken naar beneden gegeven, om de machine in beweging te brengen en terstond was de windas gaan werken. De nederdaling ging even bedaard en geleidelijk als de opstijging, en vijf minuten later stonden wij weder op straat, door de juichende menigte begroet. Sedert dien tijd is <!e ballon voor bet publiek toegankelijk gesteld. Iedere opstijging kost 20 francs met inbegrip van den prijs eencr bronzen heriiinerings-mednille. Hongersnood in China. Een brief uit Shanghai, dd. 15 Junij 11., meldt nog het volgende over den hongersnood in de vier noordelijke provinciën des Rijks „De hongersnood, waaronder nu reeds millioenen inwoners van het Hemclsche Rijk jaar en dag gebukt gaan, heeft de laatste weken niets van zijne verschrikkelijkheid verloren; de algemeene ellende wordt integendeel van dag tot dag vreeselijker. Honderden en duizenden gezinnen, die nog kort geleden in overvloed leefden, zijn thans tot zulk een grand van armoede eu gebrek vervallen, dat velen den giftbeker ter hand nemen om hun lijden ten minste te verkorten, daar de hongerdood hun zeker lot is. Zij, die dat smartelijk einde van hun leven nog trachten te verschuiven, gaan bleek en uitgemergeld langs den weg, deemoedig eene aalmoes vragende, gelijk de minste bedelaar, dien zij vroeger hunne gaven schonken. Anderen zijn uit wanhoop aan het rooven en plunderen gegaan en loopen in troepen van 30 tot 70 man gewapend het land af, waar nog iets te halen valt. Dc overheid is onmagtig om die rooverbendcu tegen te gaan; niet eens eene poging wordt ge daan om hen uiteen te drijven. Het eten van menschenvleesch is reeds lang geene uitzondering meer. Overal, waar de gewone voedingsmiddelen zijn opgeteerd, ziet men de overgebleven inwoners de allerwege onbegraven gelaten lijken opzoeken, om de eetbare gedeelten mede naar huis te nemen en zoo hun leven nog eenige dagen te rekken. Drie maanden geleden kwamen zulke gevallen nog slechts zelden voor en zij, die daarvan overtuigd werden, ontvingen strenge straf. Thans schaamt zich niemand meer voor het gebruik van menschenvleesch en nie mand denkt er meer aan het te straffen. De honger doet zijn scherpen prikkel te sterk gevoelen en het vermoeden is maar al te gegrond, dat zelfs levenden geslagt. worden om hunnen medeburgers ten voedsel te strekken. Niemand waagt het dan ook meer om naar de vier geteisterde provinciën op reis te gaan, want er is geen herbergier, die niet onder de verdenking staat van de reizigers om het leven te brengen, ten einde hun vleeseh te verkoopenwant er wordt door sommige lieden formeel handel in menschenvleesch gedreven. Zeker wel de gruwelijkste handel, die ooit is voorge komen! En dat alles geldt niet van enkele plaatsen, maar van de vier geheele provinciën Schansi, Schensi, Honan en Petscheli. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat niemand daar meer zeker van zijn leven is. Want wie zelf niet als het offer van den honger valt, is welligt binnen weinige dagen bestemd om den honger van anderen te stillen. De overheid laat daarom de grenzen van vele districten door niemand meer overschrijden. De tijd, dat men nog hoorde klagen, nog tranen zag vloeijen, is lang voorbij. Eene doffe onverschilligheid is over de lieden geko men stil voor zich heen starende, verwachten zij in den regel hun einde. Men verbaalt van eene Chinesche vrouw, die zich achter eenvolgens met het lijk van haren man, van haren zoon en van hare twee dochters gevoed had. Maar ten laatste moest toch ook zij onder vreeselijke pijnen den hongerdood sterven. De provincie Schansi heeft het meeste te lijden; daar is eene hoeveelheid grann, die verleden jaar voor 300 sapecken verkocht werd, thans naauwe- lijks voor 5000 of 6000 sapecken te verkrijgen, en de regering schat het aantul van hen, die door den hongersnood bezweken ziju, alleen in die provincie op meer dan zeven millioen." Kon.derNederl. Prinses Amalia. Prins v. Oranje. Madura Prins Hendrik. Holland Celebes. Conrad betreffende de Stooiyaartiaatscbajpij Nederland. 28 Julij te Batavia aangekomen. 1 Aug. te Batavia aangekomen. 31 Julij van Suez naar Batavia vertrokken. 3 Aug. van hier vertrokken. 1 Aug. Kaap St. Vincent gepasseerd. 29 Julij Gibraltar gepasseerd. 20 Julij van Batavia naar hier vertrokken. 17 Julij alhier aangekomen, vertrekt 24 Augustus. Gemeente OUDE NIEDOEP. Van 1 tot 31 Julij. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENMaartje, dochter van Louwreris Koomen cn Vrouwtje Wever. Ilennanus, zoon van Jan Schouten en Trijntje Groeit. Cornelis, zoon van Cornelis Over en Bregtje Smit. Trijntje, dochter van Alclert, Iloutkooper en Trijntje Blokker. I OVERLEDEN: Geene. Gemeente WINKEL. Van 16 tot 31 Julij. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENWillem, zoon van Evert van den Bergh cn Jenneke van IJzentloorn. Jan, zoon van Pieter Mul en Maartje Joffer. OVERLEDENMaartje Langereis, weduwe van Jacob Zeeman, vroeger weduwe van Reindert Kuiper, 75 jaren. Gemeente SCHOORL. Van 1 tot 31 Julij. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Bareman en Martje Kuijper. GEBOREN: Pietertje, dochter van Aric Denijs en Clasina Veen. Cntharina, dochter van Jan Zwagerman en Wilhelinina Rit. Petrus, zoon van Albcrtus Nuijens en Agatha Hocbe. Antje, dochter van Adriaan Bareman en Maartje Mulder, lmmetje, dochter van Elizabet Vermeulen. Sijtje, dochter van Vitus Valerius Kosseu en Grietje Ludeke. Gerrit. zoon van Gerrit Hoogvorst en Dieuwertje Out. OVERLEDEN: Elizabet Hoogvorst, 17 jaren, docliter van Willem Hoogvorst en Trijntje Daane. Krijn Hes, weduwnaar van Trijntje Daan, 62 jaren. Jan Schuijt, weduwnaar van Geertje Hes, 57 jaren. Pieter Stam, zoon van Aarjen Stam en Antje Briefjes, 11 maanden. BurgerUJK-e Stand.. Gemeente HELDEE. Van Donderdag tot Zaturdeg. ONDERTROUWD: II. Houtkamp, bankwerker en F. Goos. A. v. d. Broeke, hofmeester en G. v. Os. L. do Jonge, zeeman en T. v. lloolwerff. H. Gersen, zeeman en A. Hulst. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: H. Grunwald, geb. Schrijver, Z. J. Dienaar, geb. de Vries, Z. OVERLEDEN: A. Goet, geb. Boon, 58 jaren. S. de Kreij, 14 maanden. P. E. Lagrange, 21 maauden. Gemeente WIERINGEEWAARD. Van 1 tot 31 July. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: C. Tuinman en D. Butter. C. de Leeuw en C. Veter. BEVALLENA. Best, geb. Pronk, Z. N. Bouwman, geb. Kater, D. J. Jongejan, geb. Spierdijk, D. OVERLEDEN: T. Jongejan, 3 weken. J. Pastoor, 15 maanden. Gemeente ZIJPE. Van 16 tot 31 Julij. ONDERTROUWDJan Schotvanger, weduwnaar van Geertje de Waard, arbeider, 63 jaren en Dieuwertje Koning, weduwe van Jan Struijt', 55 jaren. Jacobus Zijm, slagter, 27 jaren, wonende te Oudcarspel en Johanna Catharina Brouwer, 22 jaren. GETROUWD: Klaas Adema en Neeltje Blees. GEBOREN: Antje, dochter van Louieas Schotvanger en Ari- aantje Tat.es. Willem, zoon van Pieter Commandeur en Aafje Commandeur. Pieter, zoon van Willem Hartog en Annaatje Kruis- veld, Maria Catharina, dochter van Adrianus Bruin en Alida de Wit. Theodorus, zoon van Cornelis Keijzer eu Trijntje Bruin. Neeltje, dochter van Cornelis Kouwenburg en Neeltje Borst. OVERLEDEN: Klaas, 25 jaren, zoon van Klaas Slikker en Antje Ilakot. Gerrit, 34 jaren, zoon van Klaas Struijf en Vrouwtje Kater. Simon, 42 jaren, zoon van Nanne Schaap en Elisabeth Bout. Trijntje, 1 maand, dochter van Jan Bakker en Antje Kuiper. Johannes, 11 maanden, zoon van Klaas Spaansen en Geertje Braven. Gemeente ANNA PAULOWNA. Van 1 tot 31 Julij. ONDERTROUWD en GETROUWD: K. Sweris, weduwnaar van E. Wilms en S. lieerden, weduwe van P. de Graaf. BEVALLEN: L. Keppel, geb. van Rijswijk, Z. W. J. M. Stiphout, geb. Klaassen, D. E. de Vries, geb. Otsen, Z. M. Kranenburg, geb. Pranger, Z. D. Smit, geb. Boon, D. J. Groet, geb. Smit, Z. G. Schouw vlieger, geb. van der Molen, Z. A. Cor- nelissen, geb. Halfweg, D. C. Svvierst, geb. Boon, Z. A. Keppel, geb. Rezel, D. OVERLEDEN: D. Grin, 5 dagen. T. E. Sweris, 18 maanden. P. Hes, 4 jaren. J. Kuiper, 3 maanden. A. Zeeman, 43 jaren. J. van Dijke, 7 maanden. S. Raap 3 maanden. B. Meilink, 8 weken. P. de Vries, 27 jaren. S. Groet, 8 dagen. A. Molenaar, 4 maanden. A. van Teulingen, 7 maanden. Marinehaven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 16 Julij. 3 Aug. Madura. B. Ordeman. Padang.enz.viaSuez. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Union T. R. Mather. Warkworth. Steenk. van Gijn Co. Haven van IJ muiden. Binnengekomen 1 Aug. Neptuu, Henriksen, Lucie, Pierson, beiden Sundsfall Benbow, st., Londen; Chip Chase, st., Newcastle; George, Jncobse», Wijborg; European, st., Huil; Nordstjernen, Brandt, Sundsvall. 2 Aug. Francis, Jensen, Drammen; Anton, Pankow, Memel. Vertrokken: 1 Aug. Vestn, st., Hamburg; Richard Emily, Mann, New castle; Rembrandt, st., Riga; Lindisfarne, st,., Sliields; Ondine, st., Bordeaux; Vidar, st., Stockholm. 2 Aug. Jacob Roggeveen, Spiegelberg, Socrabaija; Petrus, Jahnsen, Drammen ;JCarolina, Tcrjesen, Tvedestrand; Pioneer, Wraight, Londen; Adara, st., Cardiff. MarKtlaerigten. i Amsterdam, 1 Aug. Tarwe op levering lager, Nov. f 280. Rogge op levering nagenoeg onveranderd, Oct. f 160, 161. Raap olie: Najaar f 38}. Petroleum iets vaster, loco f 13 E. betaald. 2 Aug. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 280. Rogge prijshoudend, Nicolajef f 148, Taganrog f 148, jarige dito f 175, Petersb. f 165, Western f 175, op levering Oct. iets vaster, f160, f 161, 162, 161, Maart f 169. Raapolie: Vliegend f 39, Sept./Dec. f 38}, Mei f 39, Lijnolie: Vliegend f33}, Aug. f33}, Sept./Dec. f 32, 31}, Jan./Mei f 31}. Petroleum onveranderd, loco f 13 E., Najaar f 13} E. met eenige handel. Hoorn, 1 Aug. Kaas. Aangevoerd 257 stapels, wegende 69680 KG.Hoogste prijs f 32. Enkhuizen, 1 Aug. Kaas. Aangevoerd 33 stapels, wegende j 8873 KG. Hoogste prijs f 30,50, laagste prijs fper 50 KG. Mosterdzaad f 19,50 a f per hectol. Karweizaad f 1.7,50 j a f 17,75; blaauw Maunz. fa per 50 KG. Graauwe Erwten j f a Vale Erwten f a Bruine Boonen f a Kanariezaad f per HL. Medemblik, 31 Julij. Kaas. Aangevoerd 72 stapels: prijs l f 31,a per 50 KG. Boter f 1,30 per KG. Kip-Eijeren f 3,50, Eend-Eijeren f 3,50 per 100 stuks. I Leiden, 2 Aug. Vee. Aanvoeren en besteede prijzen 72 Stieren f 70 a 250, - Ossen f a 40 Melkkoeijen f210 a f 255, 10 Kaltkoeijen f 220 a 260, 51 vare Koeijen f 115 a f 220, 115 Vette Koeijen f 220 a 290, 5 Graskalveren f 42 a f 65, 54 vette Kalvereu f 36 a 75, 35 nuchtere Kalveren f 10 a 21, 706 vette Schapen f 34 a f 38, 450 Weide Schapen f 24 a 28, 170 Lammeren f 18 a f 22, 50 magere Varkens f 11 a f 20, 178 Biggen f 5,— a 10,—. Delft, 1 Aug. Boter, f 52 a 62,naar kwaliteit. Dordrecht, 1 Aug. Tarwe: Nieuwe Zw., VI. en Overm. f 10,70 a 11,70, ordinaire f 8,50 a 9,70, geringe cn bluuuwe i f 7,50 a S,Zomer- f 7,80 a 8,50. Rogge: Nieuwe Zw. en VI f 7,a 7,50, Overm. f 6,80 a 7,30. Gerst: Zw. en VI. Winter zakm. f 6,a 6,60, gest. f 6,60 a 7,Overm. en Flakk. f 6, a f 6,30, Zw. en VI. Zomer zakm. f 6,20 a 6,60, gest. f -,a f Overm. en Flakk. f 6,a 6,40. Spelt: f -,a -, Haver: Nieuwe lui. Voer f 3,40 a 3,80, dito' Dikke f4,a 5, I Schiedam, 2 Aug. Jenever f 15,25, Amst. proef f 16,50, Moutwijn f 10,25 per N. vat. I Capelle (Langstraat), 1 Aug. Met deu llooihandel blijft het zeer slap, er wordt weinig gehandeld en de weinige aan liet Oude Maasje geplaatste schelften blijven tot groot ongerief staan, zoodat de boeren deze moeton omheinen, willen zij niet dat het thans in dat hooiland geschaarde vee die beschadige. Het laatst verhandelde bragt f 12.25 per 1000 halve KG. Zwolle, 2 Aug. Op de markt waren 430 en op de stallen p. m. 400 stuks Vee. Vette Koeijen en Ossen f 185 a 320, vette Stieren f 150 a 230, neurende Koeijen t 140 a 285, verschgekalfde Koeijen f 160 a 250, zomerkalvende Koeijen f 145 a 210, guste Koeijen f 135 a 190, neurende Vaarzen f 120 a 195, guste Vaarzen f125 a f 160, Pinken f 75 a 120, Weide-Ossen f 130 a 190, vette Kalveren f 48 a 72, Fokkalveren f 28 a 60, nuchtere Kalveren f6 a 12, Schapen f 23 a 32, Lammeren f 12 a 22. Aangevoerd 78 wagens Varkens, magere Varkens f 25 a 42, vette Varkens 43 a 47 c. per KG. en p. m. 400 Biggen, 6weekschef4,a 5,50 lOweeksche f 7 a 10, De handel was, bij een bijna gelijken aanvoer als de vorige week, vooral in dragtige en nieuwmelkte runderen, veel levendiger dan toen, niettegenstaande nu niet dezelfde prijzen konden bedongen worden. Slagtvee wordt weinig uitgevoerd, de prijs blijft echter stationair. Zwollerkerspel, 1 Aug. Vee. Vette Koeijen f 200 a 280, neurende dito f 170 a 270, verschgekallde dito f 150 a 240, herfst kalvende f 140 a 210, guste- of spoelingkoeijen f 130 a 180, vette Stieren f 160 a 230, dito Ossen f 180 a 250, neurende Vaarzen f a dito Schotten f a jarige Pinken f 70 a 120, nuchtere Kalveren f 7,a 12,gras dito f 24 a 48 per stuk, vette Varkens 42 a 45 c. per KG. Met uitzondering van vet Vee, was de handel iets vlugger dan de vorige week. Mastenbroek, 1 Aug. Ilooi. Buitenveldsch f 13a en Binnenveldsch f 10,a per 500 KG. Meppel, 1 Aug. Vette Varkens 40 a 44 c. per KG., magere dito f 20 a 40, dragtige dito f a Biggen f 6 a 15, Friesche Schapen f 12 a 25, nuchtere Kalvereu f 3 a 5. Londen, 1 Aug. 1000 Runderen, 9000 Schapen en Lam meren, 200 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 6/0, Schapen 6/6, Kalveren 6/6 en Varkens 4/8 per steen. ALKMAARSCIIE MARKT VAN GISTEREN. per mud f 10,7 5a - 8,a - 4,75a 6,50 4,50a 5,50 m.Tarwe m. Rogge m.Gerst (Chev.) m.llaver m.Paardenb. - a m.Br.Booneu - a m.Kanariezaad- a m.Mosterdz.(r)- a ■n- fe)- m.Bl.Maanz. - a m.Koolzaad -12,50a per 50 KG. 661 m.Karweizaad f 15,al7,62 per mud 2 m.Grn.Erwten -15,a m.Graauwe,, - a m.Vale - a m.Witte - a 594 stap. Kaas, weg. 130210 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f ,Gras f 31,50 Commissie,/ - - 28, Middelb. - - 28, Laagste prijs f 13, ALKMAARSCIIE MARKT VAN HEDEN. per stuk Paarden b.'tj. f 60,al50,- Veulen - a Koeijen -180,a220,- Nucht.Kalv. - 9,a25, Schapen - 17,a28, per stuk Lammeren f a 112 Mag. Varkens - 12,al5, 190 Bigg.ben.10w.- 2,50a 4, 11 Bokk.&Geiten - 4,alO, Boter f 0,90 a 1,per 0.630KG. V er volg N ieu wstij dingen. Het Engelsche stoomjagt Marchesa, van Hamburg via IJmuiden naar Amsterdam, stoomde lieden morgen omstreeks 6} ure op de punt vau het Westgat, geraakte met adsislentie van vletterlieden vlot en kwam omstreeks 10 ure alhier binnen, om de reis naar Amsterdam langs het Groot Noordhollandsch Kanaal te vervolgen. Van wel onderrigte zijde schrijft men aan de Aruh. Crt. uit Batavia dd. 26 Junij jl. „Met zekerheid kan ik u melden, dat na de belangrijke operatie van Gedoeng (Alsjin), waar de vijand een 500 man gewonden en dooden verloor, Panglima Polim den Vorst van Pedir om diens interventie verzocht heeft, ten einde zich te onderwerpen. Lukt dat, dan is de Alsjin-oorlog als geëindigd te beschouwen, een belang waarbij leger en Staat ten zeerste zouden gebaat zijn." Met bijzondere verontwaardiging maakt de Standaard gewag van het feit, dat de gouverneur-generaal van Ncderl.-Indië onlangs, in gezelschap van een groot getal hooge autoriteiten, op een Zondag in de sociëteit te Batavia de voorstelling bijwoonde van „Gerallc- Girofla," door een café-chantant-gezelschap gegeven. „Waar het hoofd des bestuurs aldus de ingezetenen van Nederl.- Indië voorgaat in het vieren en heiligen van den Sabbath, behoeft niet gevraagd te worden naar het lage standpunt, waartoe gods- vereering en zedelijke ernst in Nederl.-Iudië van lieverlede dalen," voegt het blad in allen ernst aan deze mededeeling toe. Beroepen te Oosterend op Texel ds. W. A. Kuiperi, predikant te Wieringerwaard. Balkan en Schipkapas zijn namen, die in den laatsten tijd nog al eens genoemd zijn, al dachten de meeste menschen daarbij ook niet aan rozenvelden en rozenoogsten. Toch zon die combinatie niets vreemds hebben, daar van de zuidelijke helling van den Balkan en de zich daarachter uitstrekkende vlakte iu Rumelië een groot deel der beroemde Oostersche rozenolie tot ons komt. Reeds bij het dorp Schipka begint de rozencultuur en wordt de lucht met de liefelijkste geuren vervuld; verderop naar Kasanlik kan het oog het uitgestrekte gebied der rozenakkers niet meer overzien. Te midden van het verkwikkend groen van heggen, tuinen en boschjes en de bij wijlen schitterende kleurenpracht der rozen massa's vertoonefl zich vriendelijk gelegen dorpjes, die het juist aan de rozencultuur te danken hebben, dat ze welvarender en digterbevolkt zijn en er aantrekkelijker uitzien dan de verder in het land gelegene. De indruk, dien een reiziger hier bij zijn eerste bezoek ontvangt, is overweldigend en diep poëtisch. De vruchtbaarheid der streek laat niets te wenschen over en is duidelijk zigtbaar in de welige boomgaarden en malsche weiden, waarop talrijke kudden grazen, gedrenkt door vele verfrisscliende beekjes; De Rosa Sempervirens, de Thrucische roos, wordt in rijen geplant en op dezelfde wijze gekweekt als de wijustok, terwijl ze even als deze naar het zuiden ge-rigt wordt. Het aanplanten heeft in het voor- en najaar, het oogsten in Junij plaats. Dat een rozen- oogst een vrolijke arbeid is, zal wel niemand betwijfelenjong en oud trekken naar buiten om de zonder veel moeite gewonnen ccntifolia's te plukken, die deels in korven door de arbeiders, deels door kleine ezels worden vervoerd naar dorp of stad, waar ze worden uitgezoeht zoo dit niet reeds op den akker plaats vond en de olie op eenvoudige wijze gewonnen wordt door destillatie in retorten en persen. De priester vertoont zich onder de vrolijke menigte, om zijn aandeel in den welriekenden oogst te ontvangende meisjes en vrouwen hebben zich ter eere der bloemen- koningiu sierlijk uitgedoscht. Meer dan 3000, soms 4000 rozen zijn noodig tot liet verkrijgen van 1 gram rozenolie't ligt dus voor de hand, dat het verlangen der meiischen naar dit kostbare artikel voldaan wordt door talrijke vervalschingen met Geranium- en Idrisolie. Voor den Sultan, die bij den vrede van Berlijn zijn gebied zoo verbrokkeld en ouder andere heerschappij zag, zal 't alligt een troost zijn, dat ten minste het geurigste deel van zijn Rijk, zoo al niet in zijn bezit, dan toch onder zijn militair en politiek beheer is gebleven. Medicijn tegen verslaafdheid aan sterken drank. In de toevlngtsoorden voor dronkaards, die men in Amerika veel vuldig aantreft, wordt met goed gevolg dit middel aangewend, dat door elk die van de slavernij van den sterken drank verlost wil worden, zonder openbare ruchtbaarheid kan worden aangewend. Men neme een kleinen voorraad Cayenne-pcper, een pot met Liebigs-vleeschextract en eenige korrels bromide van potassiura. Als de lust tot drinken ontstaat, gebruike men'een treksel thee vau Cayenne-peper, vermengd met melk en suiker. Men lierhale dit dikwijls cn weldra ontstaat tegenzin jegens den sterken drank zoowel als jegens den pepersmaak. liet vleesch-extract dient tot verster king der maag; de bromide van potassium in een hoeveelheid van 20 a 30 grein in water opgelost tot bestrijding van zenuw-aan- doetiingcn. 't Is ongetwijfeld zeer geraden om bij 't opvolgen van deze raadgeving toch de voorlichting eens geneesheers te vragen. heeft de eer te. berigten, dat zij heden (ZATURDAG) en morgen (ZONDAG) avond voor het allerlaatst zal bakken. Zij kan niet nalaten aan het Heldersche en Nieuwedieper publiek haar hartelijken dank te betuigen voor de gunst en het vertrouwen, haar dit jaar weder bij vernieuwing geschonken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3