plaats Yan dag aan dag opruijende stukjes preek uit te geven; maar daarvan heb ik zeker geen verstand, n'^g eens, neef! gij hebt die wet niet gelezen, maar de andere leden van den kerkeraad, van 't kiescollegie en van de gemeente, zouden die haar gelezen hebben?'' ,/Dat denk ik niet, oomZiet u, anders zou 't wel in de Standaard staan, als 't noodig was, dat wij dit lazen; als wij maar weten, dat het te doen is om „de school met den Bijbel," daarvoor trekken wij partij, en van de rest hebben wij geen verstand." ./Maar, neef! is dat stuk u dan niet voorgelezen in den kerkeraad ,zJawel, oom! maar dat begrijpt gij niet goed; er zijn eigenlijk twee stukken. Eerst is er het volkspetitionnement, dat erg mooi gesteld is; dat is bestemd om geteelcend te worden door iedereen, daaronder zet iedereen in goed vertrouwen zijn naam, want om dat voor te lezen is veel te lang,-en u begrijpt, als dat stuk met de wet er hij moest worden uitgelegd aan de drie honderd duizend en zooveel onderteekenaren, die drie aan drie door elka;\r een kind hebben, dan kwamen wij nooit klaar. Dat gaat veel eenvoudiger. Onze dominé's en nog een paar heereu vertellen ons, waar 't om te doen is: ben je vóór of tegen den Bijbel? Nu, oom! daar zijn wij allemaal voor, behalve die goddelooze liberalen, en dan ga je teekenenop som mige plaatsen betaalde men eerst twee centen voor de onkosten, maar daar heel veel menschen tegen die uitgave opzagen, kost het op de meeste plaatsen niets, en nemen eenige rijke broeders de kosten van schrijven, frankeeren en inbinden op zich. Dat is het ééne stuk, dat heb ik ook geteekend met mijne vrouw en de meid, en mijn knechtje, die een goede hand schrijft, heeft meteen inaar voor zijne grootmoeder en zijne tante in Amerika getee kend, want wij zijn zeker, dat liet goede mensch ook „vóór den Bijbel" is. Maar gelezen hebben wij 't geen van allen. Ik zeg maar, als je daarin je dominé's niet kan vertrouwen, dan is er geen vertrouwen meer in de wereldMaar dat andere stuk van den kerkeraad, dat is voorgelezen; 't spijt mij zoo, dat u 't niet gehoord hebt, daar zoudt u van opgefrischt zijn, oom! Daar hebben ze ingezet, dat onze Volksvertegenwoordiging is eene ficlive Volksvertegenwoordiging. Ziet u, eene vertegenwoordiging voor de grap, die niet medetelt, daar wij ons niet om te hekommeren hebben! Fiks gezegd, hè! en zoo waar! Mijne vrouw is van plan om datzelfde met de belasting eens te probeeren, en als wij ons aanslagbillet voor den hoofdelijken omslag tehuis krijgen, een adres te rigten tot den Koning, op grond, dat de gemeenteraad en de stede lijke ontvanger alhier ook fictief zijn, maar ik vrees, dat het niet geheel op zal gaan!" Zoo vertelt mij neef, en mijne vrouw vraagt mij, of ik niet mededoe om „tot den Koning te gaan." „Want," zegt mijne vrouw, ,,'t is toch te erg, dat de kinderen voortaan zullen opgroeijen zonder GodsWoord." Mijnheer de redacteur! toen ben ik boos geworden. Want het is met het volkspetitionnement, als met een aantal andere zaken, gij kunt er zeer kalm over praten en den loop der zaken bedaard afwachten, zoolang 't 11 zelf niet aangaat, maar zoodra de ongeregtigheden over uwen eigenen drem pel komen, dan is 't met uw geduld gedaan. Daar rede neert waarachtig mijne vrouw ook al mede, en wil „naar den Koning gaan" met de Standaard voorop. „Vrouw," zeg ik, „mijtiilieve vrouw, bemoei je daar nu niet mede, je hebt er geen verstand van. Maar als je je er een denkbeeld van maken wil, doe het dan eerlijk, dan zal ik je de wet van 1857 koopen en de nieuwe onderwijswet, dan zullen wij die te zamen lezen. Je moest je schamen vrouwdat was een beetje kras, maar ik heb al gezegd, dat ik boos werd „om op uw leeftijd je nog zoo te laten beetnemen, mede te willen doen aan knoeijerij, daar, 't woord is er uit; ja, neef! aan knoeijerij, misselijke, oneerlijke knoeijerij!" „Wat is dat?" zeide neef en deed een stap achterwaarts, waardoor mijne vrouw's kleed een nieuwe vlek kreeg, „knoeijerij, oom! als wij den Bijbel in eere willen houden?" „Ja, neef! knoeijerij. 't Is niet anders, als de leiders het volk, onder de leuze „een school met den Bijbel," opruijen tegen eene wet, die niets anders doet, dan het tegenwoordige stelsel van neutraal Staatsonderwijs, en daarnaast volkomen vrijheid van kerkelijk en godsdienstig ondex*wijs, bevestigen, als men het volk bijeentrommelt, bijeenpreêkt en teekenen laat voor eene onwaarheid!" „Pepertje! houd je bedaard," zeide mijne vrouw, „en drink je thee uit; neef wordt er bleek van." „Ja," zeide ik, „als men de waarheid gezegd had, ge zegd had: de nieuwe wet zal vermoedelijk de openbare scholen verbeteren, omdat zij daaraan meer- en beter- bezoldigdc onderwijzers verbindt, en dat zal de concurrentie voor de bijzondere scholen moeijelijker maken, dan zoude men geen duizend onderteekenaren gekregen hebben in het geheele land, maar met een leugentje om bestwil snapt men er 300,000. Bah! en jij neef, en gijlieden allen, die geteekend hebben zonder dat gij de wet hebt gelezen, zijt niet dan „Wat ben ik?" vroeg neef. „Gij zijt.... gij zijt...." „Pepertje!" waarschuwde mijne vrouw. „Gij zijt.... onnoozele kinderen daar!" Uw vriend J. PEPERMEIJER, rustend kruijenier en majoor bij de rustende. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Augustus. In de algeineene vergadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afd. Helder, jl. Zaturdag in Tivoli gehouden, werd de tentoonstelling, welke in Sept. zal plaats hebben, besproken. Van verschillende kanten werd door inzending mede werking toegezegd. Ook zal men zich tot het gemeente bestuur wenden om eene subsidie, die met het oog op het welslagen der tentoonstelling zeker noodzakelijk is. Heden voormiddag heeft in het lokaal Tivoli alhier, vanwege het departement van Oorlog, plaats gehad de openbare aanbesteding van liet maken van een Meetstation te Helder. Er waren ingekomen 7 inschrijvings-billetten, als van de heeren: P. Dninkor f 56(J9, Gebr. Klein f5600, P. Verhey f 5488, P. Sjruit f 5390, Gebr. Moorman f 5300, J. T. Moorman f 4810 en A. Vos Rz. f 4631. De minister van Binnen!. Zaken heeft de bij beschik king van 3 Julij jl., lit. B. vastgestelde splitsing van het onderkiesdistrict Oudkarspel (hoofdk. Alkmaar) ter ver kiezing van leden voor de Tweede Kanier der Staten- Geneinal, gewijzigd als volgt: 1. onderkiesdistrict Oudkars pel, hoofdplaats Oudkarspel, bevattende de gemeenten Oud karspel, Zuid-Scharwoude en Noord-Scharwoude2. onder kiesdistrict Broek op Langedijk, hoofdplaats Broek op Langedijk, bevattende de gemeenten Broek op Langedijk en St. Pancras. Toezegging van beroep naar Daarle ontvangen door ds. H. Bleijenberg, pred. te Enkhuizen. Volgens de Tijd bedraagt het aantal handteekeningen op do adressen der C'atholiekcn tegen de Onderwijswet 161,030. Men is te Terschelling druk bezig met het uitbrengen van de havenhoofden en het ophoogen der dammen, om daardoor de verzanding van de haven tegen te gaan. Het is te wenschcn, dat dit middel doeltreffend worde bevonden ééne groote verbetering is thans reeds bewerkt door het wegruimen van het wrak der Mathilde, welk schip, 200 M. van de haven, gedeeltelijk in het zand was gewerkt en bij mistig weder zeer gevaarlijk voor de binnenkomende vaartuigen was. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 6 dezer: „Gisteren namiddag werd alhier, bij den heer dr. Timmers, ter heelkundige behandeling gebragt Jb. Plevier, smid te Haringhuizen, die, adsisterende bij het dorschen met een handmachine, en, bij het loslaten des draaijers, door een of ander toeval struikelende, onwillekeurig zich met de linkerhand aan de machine vastgreep, met het treurig gevolg, dat, door het raderwerk, vier vingers daarvan letterlijk werden afgerukt. De zoo ongelukkig gekwetste is een kloek werkman, die beide handen volop noodig had om te voorzien in (le behoeften van zijn gezin." In den nacht van jl. Vrijdag op Zaturdag zijn er te Beemstcr 7 schapen uit eene weide gestolen. De dief voerde ze naar Hoorn, met 't plan ze aldaar op de markt aan de man te brengen. Al dadelijk trok zijne zonderlinge houding de aandacht der politie, die hem in verhoor nam en hem terstond tot bekentenis bragt, waaraan hij in verzekerde bewaring werd genomen. Bij de jl. Zaturdag te Beemster gehouden harddraverij, waaraan door 8 paarden is deelgenomen, werd de prijs (f 75) behaald door Eva, van den lieer C. de Wit, van de Zijpe, bereden door A. de Witde premie (f 25) door Tom, van den heer C. Laan, te Binnenwijzend, bereden door den eigenaar. Bij de gisteren van wege de gemeente Amsterdam, in de Brakke Grond gehouden verhuring voor den tijd van 5 jaren, van 55 perccelen kleigrond, te zamen groot ruim 296 hectaren, in den Noordpolder aan het Noordzeekanaal, is alles opgehoudenzoo ook bij de verhuring van twee kavels kleiland in den grooten IJpolder, Een al te sterk minnaar van vogels stal te Amsterdam een schoone kanarie, terwijl de eigenaar zich even ver wijderde. IIij stopte het diei'tje in zijn broekzak en zeide, dat het was weggevlogen. Men volgde den dief, die dit bemerkende, het arme diertje in zijn mond stak en het bewijs zijner schuld ti-achtte te doen verdwijnen door het in te slikken. Dit gelukte hem niet; nadat hij het beestje had dood gebeten, moest hij het weder ixitspuwen, zoodat zijn schuld bleek en hij gearresteei'd werd. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 3 dezer: „De Kalverstraat blijft verlicht! Aan de uitnoodiging tot de bijeenkomst, op Vrijdag avond gehouden ter bespreking van de wensehelijkheid om des avonds ten 8 ure de maga zijnen in de Kalverstraat te sluiten, werd slechts door 53 van de 250 bewoners van genoemde straat gevolg gegeven, en deze aaxiwezigen waren gelukkig verreweg voor het gi-ootste gedeelte geen vrienden der duisternis. Ofschoon geen vertegenwooi'digci's van de pers werden toegelaten, werd na afloop der vergadering officieel mede gedeeld, dat een voorstel van diie heex*en, die deze ver gadering belegd hadden, tot sluiting der winkels, met 40 tegen 13 stemmeix was verworpeix, en met gelijk aantal stemmen een motie aangenomen, waarin uit een oecono- misch oogpunt de wensehelijkheid werd betoogd, doch welker uitvoering op oxxoverkomelijke bezwaren stuit, 't Bleek hier dus veel geschi'ecuw xnaar weinig wol." Twee personeix te Amsterdam kregexx onlangs twist. Zij geraakten aan het veehten. Om zich beter te kunnen verweren zette de een zijxx hoed af en trok zijix jas uit, die hij op straat legde. Toen de vechtpartij geëindigd was,* waren heide kleedingstukken verdwenen. Wegens de daling iix de veeprijzexx hebben enkele slagters te Utrecht den prijs van liet vleesch met 10 ets. per kilo verminderd. De ziekte in de aardappelen is nog geen jaar te Moergestel zoo hevig geweest sedert 1845 (bij het ontstaan der ziekte), als nu. Van de 25 knollen zijn er zeker 15 verrot, en ongelukkigerwijs altijd de gi'ootste en de schoonste. Al het andere gewas, niets xxitgezondei'd, belooft een goeden oogst; dus behoeft men niet bang te zijn voor duurte. Te Bruinisse hoopt de 81jax*ige hoofdonderwijzer, de heer S. de Graaff, op den 17 dezer het zeldzame feest van eene 60jarige dienstvervulling in de school zijner geboorteplaats te viei'en, in het vooruitzigt op een eervolle rust met 1 October e. k. bij het behoud vaxx zijn volle tractement als pensioen. In de Zwolsche courant vindt men het programma van het letterkundig Congres, in de voorlaatste week van Augustus te Kampen te houden. Daaruit blijkt dat als sprekex's in de openbai'e vergadering o. a. zullen optx'eden de heex-enPiccardt, Laurillard, de Beer, Schaepman, Kollewijn, Donkersloot, Burgersdijk, Brouwers, Hansen. In de afdee- lingen zullen vraagpunten worden ingeleid door de heeren Brill, van Wulfften Palthe, Moltzer, Dercksen, van der Cruysscn, van Vloten, Beckering Vinckers, Nanninga Uiterdijk, Vorsterman van Oyen, Ledeganck, E. van der Ven, Ising, Nolet de Brauwei'e, Jacobson enz. In de Belgische Zweep komt. een artikel voor over het Congres, waarin namens vele letterkundigen in Zuid-Nederland het verzoek wordt gedaan de bijeenkomst uit te stellen, daar zij valt in de week waarin het zilvex*en huwelijks feest van den Koning en de Koningin wordt gevierd. Velen van hen zouden dus niet aan het Congres kunnen deelnemen. Jl. Zaturdag avond is in de nabijheid van het spoorweg station te Deventer, door den laatsten trein uit Zutphen de lieer P. 11., lid van den gemeenteraad van Deventer, overreden. De ongelukkige was terstond een lijk. De lage stand der boterprijzen in de laatste maanden op de buitenlandsche markten, in verhouding tot vroegere jaren, is vermoedelijk toe te schrijven aan het steeds toe nemend gebruik der in het buitenland zoowel als in het binnenland zoo hoog aangeschreven Hollandsche magarine- of kunstboter. Als een staaltje hoe Meppeler boterkoopers onder den tegenwoordigen druk der margarineboter zijn, verdient vermelding, dat zekere Meppeler boterkoopman, den zeer humanen wensch deed, dat alle fabrikanten van margarineboter de pest inogtexi krijgen. Wel een bewijs dat margarineboter is: de nachtmeme der Meppeler boterkoopex-s. Is ER OOK ZULK eene NeDERLANDSCUE GEMEENTE? In Fvederiksberg bij Kopenhagen is onlangs op denzelfden dag bij 40 boterkoopers de boter onderzocht, en bij geen enkelen werd vervalsclxte waar gevonden. Op denzelfden morgen werd de melk onderzocht, die door 75 boereix naar de stad werd gebx-agt. Ook daarin geen spoor van ver- valsching. Onder de tallooze congressen die te Parijs ter gelegen heid der wereldtentoonstelling gehouden worden, is ook een vrouweix-congx-es. Aanvankelijk mogt men van dit congres niet veel verwachting koesteren, te oox'declcn naar de abstracte puntexx van beschrijving en de opgewonden openiixgsspeeches van enkele Amerikaansche dames. Het blijkt echter, dat er ook op practisch terx'ein zeer ernstige bei'aadslagingen zijn gevoerd en belangrijke hesluiten zijn genomen. Zoo werd een interessante memorie voorgelezen over de noodzakelijkheid dat elke moeder zooveel mogelijk haar eigen kind zou zoogen, waarvan de conclusie door do vergadering eenparig werd toegejuicht. Vooral behaalde onze landgenoote, mevr. E. van Calcar, er groot succes met de uiteenzetting harer denkbeelden over de opvoeding van jeugdige kinderen. De Temps zegt dat deze redevoering niet veel smaak en helderheid werd voorgedragen en niet groote belangstelling aangehoord. Mevrouw v. Calcar betoogde o. a. de noodzakelijkheid voor jonge meisjes, die bestemd zijn om echtgenoot en moeder te worden, om zich vóór alles bezig te houden met de vorming van haar gemoed, van haar wil en van haar oordeel. Eerst latei', en dan veel gemakkelijker, kun nen zij ook het hoofd stoffeeren met de kennis van allerlei vakken. Naar aanleiding van deze rede heeft de vergadering met algemeene stemmen den wensch uitgesproken, dat overal kindertuinen ter beschikking van de gezinnen mogten gesteld worden en dat de opvoeding van liet kind in de eerste jaren geschiede naar het Fröbel-systeem, of liever gezegd naar de door de natuur aangewezen methode. Niet eenparig is men in het toezwaaijen van lof aan deze vrouwenvergadering. Over het geheel, zoo meldt men o. a. uit Parijs aan de N. llott. C'rt., is het Congres ons tegengevallen. Wij hadden gehoopt Parisiennes in groot toilet op de haar eigen geestige wijze het woord te hooren voeren, en in plaats van deze ziet men eenige opgewonden wereldhervormers met lange liaren en ongeschuijerde kleederen, eenige oude jufvrouwen met roode neuzen en met brillen, en slechts bij uitzondering eenige jonge meisjes, die er niet uitzien, alsof het Congres in hooge mate haar aandacht boeit. De vrouw is een slavin, de vrouw wordt tot nu toe miskend, de vrouw verlaagt zich door niet te werken evenals do man, de vrouw eet genadebrood Houd in 's hemels naam op met al die gekheid. Gij zoudt den braafsten man in de meening brengen, dat hij een beul, een wreedaard is, omdat hij het ongeluk heeft geen bril en geen blaauwe kousen te dragen Te Praag is eene vereeniging opgerigt, wier leden zich moeten vex'binden, nooit eene dame te trouwen, die eene sleepjapon draagt. Ieder lid moet zorgen, dat hij de namen te weten komt van de dames, die zulk èen japon dragen. Al de lijsten dezer namen worden aan al de leden toegezonden. De Germania acht zulk eene vereeniging ook voor Berlijn wenschelijk, niet alleen wegeixs het stof en den overlast, die de sleepen op de wandelwegen veroor zaken, maar ook wegens de meerdere uitgaven, die menig huisvader zich daarvoor tegen wil en dank nxoet getroosten. Staten-Oeneraal. Eerste Kamer. Zitting van Maandag 5 Augustus. Een achttal aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn unaniem aangenomen. Alleen tegen dat tot vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der long ziekte onder het rundvee in het spoelingdistrict, stemde de heer Gecrlsema, die den maatregel bestreed, terwijl deze door den minister van Biunenl. Zaken werd verdedigd. Morgen komen de overige ontwerpen aan de orde, behalve de onderwijswet, die Woensdag zal* behandeld worden. l)e vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee, bestemd om in bijzondere gedeelten van het llijk van kracht te zijn, werd door eenige leden betreurd, andere leden zagen in de inenting geenszins een voldoend voorbe hoedmiddel tegen de besmettelijke longziekte en vreesden, dat de kwaal op die wijze nimmer zal worden uitgeroeid. Zij wenschte het nemen van strenge maatregelen in het zoogenaamde Spoeling- district, o. a. door toepassing van de krachtige middelen, vroeger in Friesland aangewend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2