FranKrUü. De „Juno" is jl. Woensdag van Marseille vertrokken op haar reis om de wereld. Zij heeft 23 reizigers aan boord, behalve 4 officieren, 4 werktuigkundigen, 1 genees heer, een aalmoezenier, een natuur-historicus en een aard rijkskundige. De hoed, dien Napoleon I tijdens zijnen veldtogt in Rusland gedragen heeft, is te Parijs in openbare veiling gekomen. Hij is toegewezen voor de som van 175 fr. De Keizer had den hoed aan een zijner kamerdienaren ten geschenke gegeven. De hoed was ook reeds veel vroeger in veiling gekomen en had toen cenige duizenden frs. opgebragt. Generaal Mignon, opvolger van zijn collega Tom Pouce, heeft een bezoek gebragt aan de redactie der Parijsche Siècle, die thans eene beschrijving van den dwerg geeft. Hij is 21 jaar, lang 8 palm, dus 17 centimeter korter dan Tom Pouce, en weegt 20 pond. Hij is geboren in het departement Aisne en heeft vijf broeders en zusters, van welke vier eene gewone gestalte hebben, terwijl de vijfde twee jaar jonger en nog niet veel grooter is dan Mignon Een hevige twist greep onlangs op een der Parijsche boulevards tusschen twee dames plaats. Een harer zat rustig voor een restaurant een kop koffij te drinken, toen een voorbijganger, zeker geen beleefd Parijzenaar, zijnen vinger in haren koffij doopte. Verontwaardigd wierp de dame hem den geheelen inhoud naar het hoofd, die echter bij vergissing op het lichte kleed eener andere dame te regt kwam. Deze, op hare beurt hoogst gebelgd en niets van de aanleiding tot dit feit bespeurd hebbende, vroeg in heftige bewoordingen rekenschap van deze onhebbelijkheid. De eerste dame, zoo plotseling van de beleedigde in de aangeklaagde partij veranderd, wist zich in dien overgang niet te vinden en in haren toorn en verwarring geene behoorlijke verklaring te geven. De twist liep daardoor zoo hoog, dat beide dames naar het commissariaat van politie gebragt werden, waar de opheldering spoedig ge noeg volgde. Te Chfilons sur Saöne heeft zich een commissie ge vormd, met het doel bijdragen in te zamelen tot oprigting van een gedenkteeken ter cere van Joseph Nicéphore Nicpec, uitvinder van de fotografie. De commissie wcnscht en ver wacht dat in alle landen der wereld aan de internationale inschrijving zal worden deelgenomen. Mejufvrouw Dodu, eene telegrafiste, heeft, zooals wij reeds in een vorig nummer melden, het kruis van het Legioen van Eer gekregen voor haar moed en vaderlands liefde tijdens den inval der Duitschers in 1870. Zij was, zooals men zich herinneren zal, in het telegraafkantoor in Pithiviers, toen de Duitscho troepen die plaats bezetten. Door de Duitschers in een kamer opgesloten, wist jufvrouw Dodu een telegraaftoestel met den telegraafdraad, die boven het huis gespannen was, te verbinden, en zoodoende de telegrammen, die de Duitschers met elkaar wisselden, op te vangen. Die telegrammen zond zij aan den kommnndant eener Fransche brigade, die daardoor aan eene omsinge ling ontkwam. Jufvrouw Dodu werd door eene dienstbode verraden en door een krijgsraad ter dood veroordeeld. Gelukkig kwam op hetzelfde oogenblik de tijding, dat er een wapenstilstand was gesloten, waardoor het vonnis onuitgevoerd bleef. Ter westkust van Frankrijk, niet ver van Morbihan, liggen twee eilandjes, Haedic en Houat, respectivelijk door 800 en 200 mensehen bewoond, die zich met visch- vangst generen en in geheel patriarchalen toestand leven. Geregtsdienaren, advocaten, dagbladschrijvers, gevangenissen, gendarmes en vondelingen zijn er onbekend. De pastoor is er tevens burgemeester, notaris, vrederegter, kastelein, geneesheer en ziekenoppasser. De inwoners verlaten hunne eilanden alleen om visch te verkoopen en de noodigstc levensmiddelen op te doen. Akkerbouw en veeteelt worden voor rekening der gemeente beoefend, welke de grijsaards en weezen verzorgt, de door stormen aangerigte schade herstelt, enz. Den pastoor staat een Raad van Oudsten bij, welks uitspraak bij alle twisten beslissend is. Vreem delingen worden gastvrij ontvangen, maar wie met 's lands wijs den spot drijft, wordt beleefd, maar onweerstaanbaar, tot vertrekken genoopt. Zoo leven deze lieden gelukkig en tevreden naar hunne eeuwenoude traditiën en nooit hebben zij der regering oorzaak gegeven om zich met hen te bemoeijen. Engeland.. De feestmaaltijd, jl. Zaturdag door den lord-mayor van Londen op het Mansion House den ministers aangeboden, gaf aan lord Beaconsfield weder de gelegenheid het woord te voeren. Hij schetste de jongste politieke gebeurtenissen, die den dezer dagen gesloten algemeenen vrede zijn voor afgegaan, en verklaarde, dat naar zijne overtuiging de vrede op duurzamen grondslag gevestigd is, dewijl alle groote mogendheden voldaan zijn. De oorlogspartij in Rusland, die aldaar echter de meerderheid niet is, heeft een geduchte nederlaag geleden, want Frankrijk en Italië zijn van gevoelen, dat het evenwigt in de Middellandsche zee door den tegenwoordigen toestand niet in gevaar is gebragt. Hij voegde hierbij de verzekering, dat de goede verstandhouding met het buitenland, en wel voornamelijk met Frankrijk en Rusland, vroeger nooit hartelijker is geweest dan zij thans is. Het Lagerhuis heeft zich, met groote meerderheid (338 tegen 195 stemmen) ten voordeele der regering ver klaard en de afkeurende motie van lord Hartington ver worpen. De meeste bladen erkennen dat de kiezers zich zeker volkomen met deze uitspraak hunner vertegenwoor digers zouden vereenigen. Een 17jarige knaap zal dezer dagen te Londen wegens manslag teregt staan, omdat hij, op een vruchtendief, dien hij inden tuin bespeurde, zijn geweer afvurende, bij ongeluk zijne moeder doodgeschoten heeft. In Londen en door heel Engeland verrijzen aan alle kanten kookscholen, waar de vrouwen en meisjes uit den minderen stand met weinig kosten uit eenvoudige grond stoffen een smakelijk maal leeren bereiden. Rij een aanbesteding van stalen rails in Engeland, schreef een Duitscher het laagst in. Hij kocht ijzer in Engeland, bewerkte het in zijn fabriek en voerde het weer naar Engeland, en dat alles voor minder prijs dan waar voor de Engelschën hadden kunnen aannemen, omdat de loonen in Engeland hooger zijn en Let vervoer te water niet duur is. Al geven dus de patroons toe aan eischen van hooger loon dan de vrije mededinging toelaat, dan is 't voor den werkman nog niet gewonnen. De buitenlandsche mededinging dwingt dan dikwijls weer tot loonsverlaging of tot stilstand in de nijverheid. Engelands deelneming aan het Congres te Berlijn heeft f 103,200 gekost. Drie mannen zijn te Brighton veroordeeld wegens het stelen van de Skylark, een snelzeilend jagt, ter waarde van 300 p. st. De eigenaar zette hen met eene stoomboot na en haalde hen 18 mijlen ten zuidwesten van de stad in. De dieven hadden plan in hun buit naar Amerika te gaan. De hitte, die thans in Noord-Amerika heerscht, heeft de ijselijkste en verschrikkelijkste gevolgen. Uit Saint- Louis meldt de Londensche Pall Mali Gazette 't volgende Gedurende den dag van 24 Julij jl zijn 45 menschen door de hitte bezweken. Bij het opgaan van de zon was de atmosfeer niet in te ademen. Ai de apothekers in de stad bereidden zich voor om veel te doen te hebben. Vóór 12 ure 's middags vermeerderden de gevallen vin zonnesteek met een schrikbarende snelheideen ware paniek verspreidde zich door de stad. De ontsteltenis was zoo groot, dat langs de rivier (Mississippi) de sjouwer lieden en de pakjesdragers weigerden te werkenoveral was de arbeid gestaakt. Ten 1 ure namiddag had men reeds twintig lijken naar het doodenhuis gebragt. Yijf paarden, voor lijkwagens gespannen, waarin slagtofters van den zonnesteek werden vervoerd, vielen dood neder. De tramways bleven ongebruikt; de paarden waren* bezweken. Ongeveer een week hield die toestand aan/' In zake het beschieten eener Engelsche boot door Russische soldaten, waarvan een paar weken geleden is melding gemaakt, wordt thans berigt, dat een brief van generaal Totleben aan admiraal Hornby de noodige ophel dering heeft gegeven, welke opheldering men niet twijfelt of zij zal beide partijen bevredigen. Twee Engelsche officieren van de vloot waren aan land gegaan op eene plaats, welke, naar men was overeen gekomen alleen door de Russen zou bezet worden. De Russen waren langs de kust verdeeld in posten van vijf man elk. De genoemde officieren werden door een dier posten aangehouden en twaalf mijlen landinwaarts gebragt naar den bevelvoerenden officier, die hen beleefd behandelde en de vergissing erkende. Op een boot, eenigc uren later door de vloot afgezonden om de officieren op te zoeken, werd door een der andere posten geschoten, waarschijnlijk tengevolge van de verkeerde uitlegging van den Griekschen tolk, bij de boot behoorende. Generaal Totleben betuigt zijn leedwezen over het gebeurde, dat overigens van vol strekt geen belang is. Over de vraag, of een velocipède bij de toepassing van de wet op de groote wegen als een voertuig aan te merken is, werd dezer dagen door een Engelsche regtbank uitspraak gedaan. De velocipède was volgens haar wel degelijk als een voertuig te beschouwen. DuitsclilaiidL. Jl. Zaturdag werden te Berlijn door de gevolmagtigden van Duitschland, Oostenrijk-IIongarije, Frankrijk, Groo- Brittannië, Italië en Rusland de ratificatiën van het den 13 Julij te Berlijn gesloten tractaat uitgewisseld. De Turksche gezant liet in het protocol opnemen de verklaring, dat de Sultan het tractaat heeft geratifieerd en als van kracht beschouwt. Later zal de nog niet ontvangen Otto- manische acte van ratificatie uitgewisseld worden. Het protocol van 3 Aug. is onderteekend door von Radowitz (Duitschland), von Mayr (Oostenrijk-IIongarije), de Mouy (Frankrijk), lord Odo liussell (Groot-Brittannië), de Launay (Italië), Arapoff (Rusland) en Saadullah-bey (Turkije). De dagbladen maken eene berekening omtrent den vermoedelijken uitslag der herstemmingen en komen tot het resultaat, dat de partijverhouding in de nieuwen Rijks dag aldus zal zijn: de conservatieve fractiën te zamen 113, de liberalen te zamen 155, de ultramontanen ongeveer 100. OostenrijK. Te Triest is den 26 Julij jl. eene zeilboot met wasch- vrouwen en fruitverkoopers, met twee matrozen en den eigenaar zeventien personen in getal, door eene hoos over vallen en in een oogwenk gezonken. Slechts vijf personen konden gered worden. Eene der vrouwen, wier lijk later werd opgevischt, had nog hare breikous en breinaalden in de verstijfde hand geklemd. Sedert den 2 dezer bevindt zich de gewezen Keizerin van Frankrijk te Weenen. De Oostenrijksche generaal Radetzky heeft zich bij Triëst door een pistoolschot van het leven beroofd. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 45 stuks Paarden. 266 Runderen; stug, prijshoudend. 154 vette Kalveren 1' 0,60 a 0,80 per Kgr., vlug. 105 magere dito - 12,a 26,per stuk, vlug. 1120 Schapen, stug, prijzen minder. 09 vette Varkens f 0,40 a 0,50 per Kgr., stug. 30 magere dito - 8,a 14,per stuk, stug. 244 Biggen - 2,a 4,stug. 300 stapels kleine Kaas, f 32,a per 50 KG. 3 middelbare dito, f a per 50 KG. Boter f 1,20 a 1,30 per KG. Kip-Eijeren f 3,25 a 3,50 per 100 stuks. Eend-Eijeren f a per 100 stuks. Vervolg Nieuwstijdingen. Omtrent de ontvangst op het Loo van de deputatie voor de aanbieding van het volkspetitionnement aan Z. M. den Koning, meldt de Standaard het volgende: „Ook de deputatie, belast met de adressen van ruim 400 kerke raden, werd tegelijkertijd op het paleis toegelaten. De deputatie bestond uit de heerenjhr. mr. Elout van Soeterwoude, D. J. V. baron Sijtzama, YV. M. Oppedijk, jhr. mr. Th. ii Th. van der Iloop van Slochteren, A. baron van Dedem, prof. S. van Velzen, baron van Asbeck, graaf van Rechtereu van Appeltern, C. J. de Bordes, B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, mr. A. W. van Beeck Calkoen, mr. G. H. de Marez Oyens, T. Sanders jr., K. T. baron vau Lijnden, J. Voorhoeve H.Czn., jhr. mr. Pompe van Meerder- voort, jhr. mr. A. F. de Savorniu Lohman, A. den Dekker, N. M. Feringa, M. Noordtzij en A. Meijer. Ds. P. van Son, voor de deputatie der kerkernden, voerde het eerst het woord. Daarna sprak de heer Elout. De Koning ant woordde, dat het hem een genoegen w.is geweest, de deputatie op liet Loo te ontvangen, betuigde zijne hooge belangstelling en gaf zijne tevredenheid te kennen over de orde en gematigdheid, waarmee tot dusver deze gansche zaak geleid was. Z. M. sprak de hoop uit, dat men ook verder in denzelfden geest van wijsheid en gematigd heid zou blijven handelen, en gaf de verzekering, met al de leden van zijn Huis niets anders te bedoelen dan het geluk van Nederland. Leve Nederland! riep de Koning ten slotte, en de deputatie: Leve de Koning! Prof. S. van Velzen besloot met den Koning dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst." Jhr. Elout werd bij Z. M. ter tafel genoodigd. Dr. Kuyper _moet ook te Apeldoorn hebben vertoefd, tijdens de commissie er was. Van de Veluwe schrijft men: ffHet maaijen der rogge is thaus geëindigd; over het geheel zijn de landbouwers zeer tevreden over de opbrengst; van daar dat op dc tiendverpachtingen dit jaar hooge prijzen zijn besteed. De boekweit staat prachtig in bloei; de bijen hebben dan ook, gedurende hel warme weder der laatste dagen, een flinken voorraad van honig verzameld. Mogt het weder gunstig blijven, dan kunnen de nijvere diertjes op de heide, werwaarts ze spoedig worden overgebragt, nog veel winnen. Voor de bijenhouders, die gedurende de laatste jaren minder goede zaken hebben gemaakt, zou zulks wel wenschelijk zijn. Haver en aardappelen staan zeer goed. De laatste geven een goede opbrengst, tengevolge waarvan de prijzen laag zijn. Van fruit is er dit jaar veel voorraadvooral appelen zijn er meer dan in jaren het geval was." De Arnli. Crt., wijzende op de achterlijkheid onzer boter- bereiding, waarover verschillende stemmen opgingen, laatstelijk van de Noorsche heeren, die een reis naar Zweden en Denemarken maakten, om de zaak te onderzoeken, betoogt, dat in de boterfabriek onze toekomst ligt. In fabrieken kan ook geknoeid worden, maar 't gebeurt er zoo ligt niet. Tot verheffing van ons boterfabricnat moeten we het voorbeeld volgen, dat in Denemarken tot zoo schoone gevolgen heeft geleid. Dit is slechts eene zaak van willen, want aan kapitaal om een groote boterfabriek op te rigten, ontbreekt het ons niet. Inmiddels zullen, hoopt de Amh. Crt., de heeren, die zoovele belangrijke inlichtingen van hun onderzoek ili Zweden en Denemarken hebben medegebragt, de uitkomsten van hun onderzoek wel ter kennis van het algemeen willen brengen. Een reiziger door Groningen's kleistrekeu schetst als volgt den indruk, dien het bezoek door dit hoogstgezegend deel van Nederland op hem te weeg bragt. Men kan zich moeijelijk een denkbeeld maken van het schilderachtig schoon, dat vooral de landerijen der uren ver uitgestrekte polders, ingedijkt om en aan tien Dollart, opleveren. De boerderijen, welke men hier aantreft, ziet men in ons vaderland nergens zoo groot. De grond bestaat bijna alleen uit zeer vruchtbare klei, die vooral beste haver, garat, tarwe, paardeboonen, erwten, aardappelen, uitmuntend vlas en vooral veel koolzaad oplevert. Bijna al 't werk, ploegen, maaijen, dor- schen enz., wordt door machines uitgevoerd. Stoomdorschmachines, die dagelijks 300 KG. haver dorschen, schoonmaken en kant en klaar afleveren, zijn geen zeldzaamheid. Verder op treft men heerlijke koren- en weilanden aan met uitmuntend vee. 't Levert een prachtig gezigt: rijen van 80 a 100 gezonde en schoone runderen, op nette stallen geplaatst, paardenstallen met een 30tal uitmuntende paarden, vette ossen enz., te aanschouwen. Korenschoven van aan zienlijke lengte, die somwijlen schatten aan waarde bevatten; boerenplaatsen met sierlijk behangen kamers, de vloeren met tapijten belegd en inet kostbare pianino's bezet, en dat alles te midden van de vruchtbaarste landerijen, tusschen bloeijende goudgele velden met koolzaad en heerlijke korenveldende weilanden wemelend van uitmuntend vee, talrijke schapen (dik en vet, bij massa weder per spoor naar Holland gaande), varkeus van aanzienlijke waarde, ofschoon tegenwoordig laag in prijs; men staat opgetogen! En waar men de bloeijende dorpen met hunne menigte vau stoomfabrieken, klokken- en metaalgieterijen, jenever- en aardappel meel-, stijfsel, siroop-, cichorei-fabrieken aanschouwt, komt men tot de overtuiging, dat dit deel van 't noorden als 't werkzaamste en 't rijkste kan beschouwd worden, 't Aantal toeristen, die ook deze prachtige streken met al hun nijverheid en welvaart, hun ongc- kenden bloei en vooruitgang willen zien en bewonderen, vermeerdert dagelijks. Geen schooner rit dan door deze liefelijke omgeving, waar armoede niet gekend wordt en een krachtig en werkzaam volk 'woont, dat aanspraak heeft op de waardeering van elk waardig Nederlander. (Pr. Gr. Crt.) De Courrier des Etats Unis deelt mede, dat de goëlette Carrie Long, in volle zee, een klein vlot ontmoet heeft, waarop zich de laatst overgeblevene van drie galeiboeven had bevonden, die vau het eiland Fernando-Noronha ontvlugt waren. /,Den tweeden dag na onze ontsnapping," aldus verhaalde de ongelukkige, „viel mijn kameraad Antonio bij ongeluk in het water, en hij is voor onze oogen dadelijk door een haai verslonden. Den vierden dag is Brabero, mijn andere makker, van uitputting gestorven, en ik heb hem over boord geworpen, hopende dat de liaaijeu met dat voedsel tevreden zouden zijn, en, terwijl zij elkander die prooi betwistten, mij met rust zouden laten. Maar het duurde niet lang, of zij kwamen weder even vratig achter mij opzetten: een der grootsten verslond ook mij Meermalen wordt tegenwoordig over de heftigheid geklaagd bij verkiezingen door de verschillende partijmannen tentoongespreid. Wanneer men echter de verkiezings-programma's, bij de Pompei- opgravingen ontdekt, nagaat, dan ziet men, dat de kwaal althans niet nieuw is. Vóór 1800 jaren reeds had men in die stad, zooala gebleken is, goed georganiseerde kiesvereenigingen, die zeker niet minder heftig te werk gingen. Ziehier eenige uittreksels uit verkiezings-manifesten „Benoemt, wat ik u bidden mag, Numerius Barcha tot tienman hij is' een braaf burger. Geeft hem uwe stemmen en moge de Yenus van Pompei u genadig zijn." „Kiest, bid ik u, A. Nettius Ferinus tot aedilis, hij verdient het. Caprasia en Nymphius ver zoeken het u." „Al de burgers van Pompei hebben tot tienman gekozen Pncurius Proculus, een man, die betrekking ten volle waardig." „Een man, wiens vader een Egyptenaar is, kan onmogelijk regter worden," enz., enz.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3