IIËL1»ERS€HE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1878. N°. 95. Vrijdag 9 Augustus. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonuemeutsprij» per kwartaal1.30. v pp franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Adrertentiën: Van 1i regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Augustus. De fabriek van stoom- en andere werktuigen van den heer mr. Ch. Bosch Reitz is overgedaan aan de Amsterdamsche -droogdok-maatschappij, die niet alleen aan den overkant van het IJ een zeer groot droogdok laat maken, maar ook aan den vasten wal een fabriek voor reparatie van stoom schepen, alwaar de booten der Maatschappij Nederland de noodige herstellingen zullen ondergaan, wanneer die, zooals het plan is, te Amsterdam en niet meer hier binnenvallen. Naar wij vernemen, wordt Zr. Ms. schroefstoomscliip Atjeh den 15 dezer buiten dienst gesteld. In den nacht van den 12 op 13 dezer zal eene gedeeltelijke maansverduistering in Nederland zigtbaar wezen. De eclips begint den 12 dezer ten 11 ure 6 min. 's avonds en eindigt 's nachts ten 1 uur 57 min. Ruim de helft der maan zal bedekt zijn. In sommige buitenlandsclie bladen wordt melding gemaakt van een huwelijksplan van onzen Koning en wel met zijn volle nicht Elizabeth, hertogin van Saksen Wei mar Eisenach, dochter van den groothertog van dien naam en Prinses Sophie der Nederlanden, zuster des Konings. Prinses Elizabeth is den 28 Febr. 1854 geboren. Het voornemen bestaat om het algemeen depot van discipline van Naarden naar Vlissingen te verplaatsen. De navolgende onderofficieren van het instructie- bataillon te Kampen, hebben met goed gevolg het voor- loopig examen voor 2den luitenant afgelegdBrieninck, van Driel, van Dijk, Fontein, Gallas, Glérum, Jacobs, Klontje, Kniphorst, Koolhoven, Kroet, Oudshoorn, Quack, Iluitenbach, Schoonman, Swartz, Tissot van Patot en van Tielvoor de administratie de sergeant-majoors Sneep en Broeksma en de sergeanten Schultink, van der Harten, van der Loef, Woudstra en Doorman. Van boord van de Willem Barentz in de Noordelijke IJszee zijn brieven ontvangen, loopende tot omstreeks 11 Julij. Wij vernamen, dat alles aan boord goed gaat, en schip, bemanning, uitrusting, en instrumenten uitstekend voldoen. Binnenkort hopen wij nadere bijzonderheden te kunnen vermelden. Aan een voornaam deel van hunne opdragt is reeds door onze wakkere zeelui voldaan. (Illd.) Beroepen bij de Doopsgez. gem. te Wieringen, aan den Hoef en op 't Stroe, de heer II. G. Dornseiffen, predikant te ter Ilorne. 3) ,L U K. IST B - H O F," door MAGDALENE THOEESEN. {Vervolg.) Lars had meermalen in de kerk eene jonge weduwe gezien, wier man kort geleden gestorven was, en die thans met haar eenig kind, een meisje van vier jaar, in uiterst bekrompen omstandig heden leefde. Zij plaatste zich altijd schuw en onderdanig tegen den muur aan, en keek vreesachtig rond naar de audere menscheu om haar heen, terwijl zij haar kind stevig bij het bandje vasthield. Maar lief was zij; zóó lief, dat, schoon ze nog rouwklecren droeg, toch vaak de een of andere jonge klant in hare nabijheid sloop en haar een vriendelijk woordje toefluisterde. Maar zulke kleine onbe scheidenheden beantwoordde Ingeborg, zoo heette de weduwe, met een kort, afwijzend bescheid en een stille kalmte, die zoo goed bij haar lief gezicht paste, dat de jeugd er slechts tot een nieuwe, stoutere poging door werd aangevuurd. Op Lars Björn maakte Ingeborg een onweerstaanbaren indruk en als door een onzichtbare macht voelde hij zich tot haar aangetrokken; maar hij hield zich in den eersten tijd toch nog wat terug. Nadat er intusschen een huif jaar verloopen was, en toen de zomer de sluimerende verlan gens in zijn binnenste tot een nieuw leven wekte, kwam ook zijn wil om een nieuw leven te beginnen tot volle rijpheid. Het was op een Zondag, toen de weduwe volgens haar gewoonte op haar oude plaats stond. Een eindweegs van Ingeborg af, verdreef een troepje jonge knapen den tijd met scherts en gelach, waarbij zij zijwaarts naar Ingeborg gluurden. Maar daar stapte Lars Lukne recht en vierkant op haar toe, wilde nu nog iemand haar aan zien, dan moest hij het door zijn rug doen! Lars begon eerst met een praatje over weer en wind; daarna nam hij de hand van het kind liefkozend in de zijne en geleidde moeder en kind van den kerkeheuvel af op den weg die huiswaarts voerde. „Daar gaat hij al voort met haar!" riep een der jongelieden uit. En Lars ging werkelijk voort met Ingeborg. Want ofschoon hij niet vele woorden gebruikte, zeide hij toch kort en goed wat hij voor had. Want de gedachte der liefde in hem geleek volstrekt geen veeltakkige slingerplant, maar had slechts een krachtige spruit geschoten, die zegepralend voor den dag kwam. Een half woord van Lars was dan ook voldoendeIngeborg begreep terstond waarom het te doen was. Het bloed stroomde naar haar hart terug, totdat dat hart er van dreigde te bersten, en hare lippen beefden in hare ziel trilden schuwe, teedere gedachten van een eerste liefde, van liefde voor den doode en van schroomvalligheid maar tegenover de macht en de mannelijke kracht van Lars Björn, die magnetisch op haar werkte, moest Ingeborg al hare zelfstandigheid en al haar weerstandsvermogen prijsgeven. Was Lars niet de rijke Aangenomen bet beroep naar de Chr. Geref. gem. te de Lier (prov. Zuidbolland) door ds. B. C. Felix, predikant te Groningen. Benoemd tot hulponderwijzer te Wieringerwaard de heer P. Stadt, te Haarlem. Het jaarverslag over 1877 van de Yereeniging „Het witte Kruis/' in Noordholland is den leden toegezonden. Daaruit blijkt, dat de toestand dezer Yereeniging, stationair is, daar ze hetzelfde aantal afdeelingen als in 1876 telt, namelijk 12; en het totale ledental, dat 689 bedraagt, ook ongeveer gelijk is gebleven aan dat van het vorige jaar. Sommige afdeelingen hebben door overlijden of vertrek naar elders eenige leden verlorenliet ledental van anderen daarentegen is toegenomen. Onder de kleine afdeelingen, die bij voorgekomen geval len van ziekte hulp hebben verleend of zich op eene andere wijze gunstig hebben onderscheiden, worden vooral genoemd de afdeelingen: Rijp, Winkel, Zandvoort, en Bloemendaal. Men schrijft ons van Texel, dd. 7 dezer: „Heden namiddag is in de Eijerlandsche gronden alhier gestrand de Engelsche stoomboot Hartlepool Cardif, kapitein Sharp, met spoorstaven van Cardiff bestemd naar Denemarken. Het. schip zit onmiddellijk naast de in bet vorig jaar verongelukte Engelsche boot Iceland. Men is bezig de lading te lossen en hoopt morgen met sleepbooten het schip af te brengen." Het schip is heden vlot geraakt en op de reede ten anker gekomen zonder averij te maken. Te Ilpendam lieersclit onder de runderen erg de tongblaar; gevallen van klaauwzeer echter zijn nog niet voorgekomen. De varkensziekte heerscht ook weder in hevige mate. Het geschenk, door de directeuren der 16 dieren tuinen in Europa den heer Westerman aangeboden, bij gelegenheid dat liij 40 jaren directeur was van Natura Artis Magistra te Amsterdam, is thans voltooid en bestaat uit een kom en kan in verguld en verzilverd brons van 1 meter hoog, op een marmeren voetstuk van 1.75 meter. De kom vertegenwoordigt het plantenrijk, de kan het dierenz-ijk der vijf werelddeelen. De statuten der Sociaal-democratische Vereeniging te Amsterdam zijn vastgesteld. De Vereeniging zal op staatkundig gebied optreden. Onderwijzers,kantoorbedienden, winkelhoudei-s en allen, die 't met de beginselen eens zijn, man, tot wien iedereen met onbegrensden eerbied opzag? En die rijke, machtige Lars was zóó in liefde ontbrand voor Ingeborg, dat liij op het stuk van hartstochtelijkheid zich met een twintigjarigen knaap meten kon. Toen zij eindelijk bij het hek gekomen waren, vanwaar Ingeborg langs een smal voetpad hare armelijke woning bereikte, stond zij stil en leunde tegen een paal van het hek; haar geheele lichaam beefde van ontroering; het meisje hield ze als een schild voor zich uit. „Kom, zal ik met u mee binnen gaan?" vroeg Lars terwijl hij Ingeborg zachtkens ter zijde schoof en het hek opendeed. „O neen, het is niet waard dat ge u zooveel moeite geeft," sprak zij en klemde zich op nieuw met hare bevende hand aan den paal vast. Lars liet de klink der deur los en zag Ingeborg een oogenblik besluiteloos aan: kon hij niet doen wat hij wilde? Maar de kalme moed, waarmee ze zijn blik doorstond, kwam uit eeu reine, kuische vrouwenziel, en die stille moed verdreef zacht maar zeker de onedele gedachten uit Lars' gemoed, gelijk een liefdevolle hand den doorn verwijdert uit een pijnlijke wonde. Zoo stonden zij een poos bij elkaar, zonder een woord te spreken. De gloeiende blos van nauw bedwongen hartstocht, die Lars plot seling in het gelaat gestegen was, verdween onder de liefelijke stralen dezer vriendelijke, goedige oogen, die op hem gevestigd waren als een groet van God. En Lars werd zoo verteederd, zoo buigzaam, en zoo handelbaar, dat Ingeborg begon te weenen; het kind weende toen ook; zonder dat iemand eigenlijk recht wist waarom. „God zegene u en het kind," fluisterde Lars, die op het punt stond om evenals zij in tranen uit te barsten. „Dank u," snikte Ingeborg, terwijl zij het kind tegen zich aandrukte. „Nu dan," sprak hij met een zucht van verlichting, „ik zal Dinsdag tot u komen en hooren of wij de zaak in orde kunnen brengen, want het zal het beste zijn, dat wij ons Zondag in de kerk laten aflezen." „Zooals gij wilt," fluisterde Ingeborg. Daarna reikten zij elkaar zwijgend de hand en ieder ging zijns weegs. Voor Ingeborg verstreken de dagen in angst en vrees; onafge broken schreien was haar eenige toevluchthaar weerstandsvermogen was daarmede gebroken. De matheid en moedeloosheid, die zich van haar meester gemaakt hadden, schetsten haar de armoede en hare gevolgen met donkere kleuren, en toonden haar als in een stralenkrans de levensvreugd, welke door de droeve stemming harer ziele heen, als een ster achter de regenwolken straalde. En die levensvreugd sprak zóó overtuigend voor de genoegens en de eer, mogen lid worden. Het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond heeft geweigerd de Vereeniging als afdeeling aan te nemen. Bij de oefening in het schijfschieten op de heide bij Naarden is jl. Woensdag middag een vrijwilliger het slagt offer geworden van onvoorzigtigheid. In den observatiepost zijnde, trof een der scherpschutters hem zoodanig, dat hij de dienst niet meer kon doen. Hij werd dadelijk naar het hospitaal te Naarden gevoerd en verkeert in hoogst be- denkelijken toestand. Een kogel trof hem in de knie. Het vermaarde Amerikaansche militaire muziekkorps, dat zich onlangs te 's Hage deed hooren, zal hoogstwaar schijnlijk een tweede bezoek aan Nederland brengen en hier te lande nog eenige concerten geven. Te 's Hage wierp een schippersknecht, die ruzie kreeg met zijn baas, den baas en diens vrouw over boord. Het publiek bragt met veel moeite het echtpaar weer binnen boord en de politie den held in verzekerde bewaring. Te Rotterdam is een politie-agent door een kameraad in hechtenis genomen, omdat hij dronken was. Ter gelegenheid der onlangs te Dordrecht gehouden tentoonstelling van vee en landbouwwerktuigen, waaraan tevens eene loterij verbonden was, is een der eerste prijzen, een prachtig rijtuig, ten deel gevallen aan een matroos van een Amerikaansch koopvaardijschip, aldaar met lossen bezig en sedert vertrokken. Daar de tijd tot afhalen der prijzen verstreken was, is het rijtuig publiek verkocht aan den meestbiedende, ten bate der Vereeniging, en heeft p. m. f 700 opgebragt. De Amerikaan kan 't nu nazien. In het Nederlandsche gasthuis voor ooglijders te Utrecht werden in het afgeloopen jaar opgenomen lijders uit alle provinciën des Rijks, en wel ten getale van 1939, van welke niet minder dan 428 in de instelling ver- pleegd werden. Het getal gegeven consulten steeg tot het aanzienlijk cijfer van 19,993. Die consulten worden gratis gegeven aan ieder die zich aanmeldt. Bewijs van onvermogen wordt van niemand gevorderd, -- zelfs niet van den Keizer en de Keizerin van Brazilië, die tijdens hun bezoek te Utrecht, zonder zich te voren aan te kondigen, op de banken der policiinische patiënten hadden plaats genomen, om hunne oogen te laten onderzoeken en de noodige voorschriften te ontvangen. Aan hun wenscli werd gereedelijk voldaan. De Keizer, die onder de geleerden eenvoudig als geleerde verkeert, liet zich daarna eenige methoden van - onderzoek om vrouw des huizes te worden op eene rijke boerderij, dat alle aarzeling verdween. Toen dus den volgenden Dinsdag Lars in al zijn glorie bij haar binnentrad, ontving zij haren rijken aanstnande met alle teekenen van genegenheid. Had Lars Björn zich over wetten en gebruiken kunnen heen- zetten, dan had hij dien dag driemaal hoogtijd gehad, zoo gansch en al was hij vervuld van eeu luid jubelende vreugde. Hij moest echter tegen wil en dank zich weten te schikken en nog eeu maand geduld oefenen. Toen echter werd er dan ook een bruiloft op Lukne-hof gevierd, zóó prachtig als geld en overmoed het maar met mogelijkheid verlangen konden. Met de nieuwe huisvrouw kwam er een nieuwe, betere geest op Lukne-hof. Want al was Ingeborg ook niet zoo sterk en stand vastig als de eerste vrouw, zoo was ze toch, wat zachtheid en schoonheid altijd zijn: de stille heerscheres in huis. Ingeborg her innerde zich steeds haar geringe afkomst en wilde daarom nooit iets anders dan wat Lars wilde, en Lars van zijn kant meende slechts Ingeborgs wil te doen. Dat was een heldere, vriendelijke bron van goede verstandhouding, die zacht murmelend onder bloemen verscholen lag, stil en kalm; tot een woesten Gieszbach kon zij zich nooit verheffen, maar ook niet langzaam rugwaarts vlieten en verdrogen. Ingeborg bleef in haar gedragingen tegenover Lars altijd even bedaard en vriendelijk en zacht, steeds gedachtig aan de beweeg redenen die haar tot Lars Björns vrouw gemaakt hadden; en Lars was en bleef haar altijd even lief hebben. Immers, zij was twintig jaar jonger dan hij en in den 9choonsten bloei harer jeugd; ja, zij werd op den duur nog schooner. Want de betere omstandigheden en het onbezorgde leven verdreven de rimpels van haar voorhoofd en brachten op haar waugen de kleur der gezondheid terug. Ja, het was in die dagen een genoegelijk leven op Lukne-hof. Maar het leven heeft niet meer substantie dan de bloemknop, die door óón nachtvorst vernield wordt. Die stille, vreedzame echt deed zijn invloed gevoelen op de ver houding der tweelingbroeders, en hoewel die verhouding niet geheel en al veranderde, begon zij toch langzamerhand in vele opzichten anders en vriendelijker te worden. Lars zat niet meer op den drempel van zijn deur de broeders tot vecht- en kloppartijen aan te hitsen; daarvoor waakte de trouwe zorg der stiefmoeder, welke zij beiden broeders in gelijke mate bewees, op hartelijke en liefde volle wijze. En die liefderijke zorg stemde ook deze verharde harten gevoeliger en deed de lichtzijden op het voordeeligst uit- j komen, ofschoon ook in beiden altijd nog een deel van den ouden wrok leefde, die zich soms nog op de vroegere, onstuimige manier lucht gaf. Het wederzijdsche ophitsen echter wa9 toch verdwenen. Zij stonden niet langer ieder bij een deurpost elkaar nijdig en ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1