IIELDERSCHE EN NIEHWEDIEPER COIJRANT. 1878. N". 96. Zondag 11 Augustus. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „Wij hul di g;eu li e t goed e." Verschijnt Dingsdag:, Donderdug en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. pt franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: IH O L E i\ P L E I K Si°, 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regel» 60 Conti, elke regel meer 15 Cents. Grooto letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag' vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 10 Augustus. De Marine zal Prins Hendrik bij zijn aanstaand huwelijk een schilderij aanbieden in olieverw, tot onderwerp hebbende een zeegezigt, waarop voorkomt een der oorlogschepen, aan boord waarvan de Prins het bevel voerde. De gunstig bekende schilder Heemskerk van Beest heeft de opdragt tot uitvoering aanvaard. Voor dit doel heeft de Marine f 2400 bijeengebragt. Het zilveren eetservies, dat aan Z. K. H. Prins Hendrik, bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk, vanwege de stad Amsterdam zal worden aangeboden, bestaat uit een volledig dessert-servies van ongeveer 70 stukken en waaraan 72 ponden zilver verwerkt zijn. De hoofdstukken zijn 4 kandelaars ter hoogte van 8 decimeter voor 6 lichten, 2 kristallen fruitschalen met massief zilveren bakken ter hoogte van 3.5 decimeter, 12 bonbonschalen, 18 flesschen- bakken, enz. Gisteren is een wagentje, waarin een kind, door onvoorzigtigheid van de bestuurster in liet Iieldersch kanaal gereden. De schoonmoeder van de kleine, dit óngeval bemerkende, begaf zich direct te water. Beiden werden gelukkig door eenige voorbijgangers op het drooge gebragt. Het telegram uit Atsjin, door Reuter bekend gemaakt en door ons medegedeeld, meent men, dat betrekking heeft op de feiten, die reeds door officiëele telegrammen vroeger zijn bekend gemaakt. Het aantal pupillen aan de Pupillenschool te Nieuwer- sluis zal worden uitgebreid. Hiertoe worden vijftig plaatsen opengesteld, waarvan er hoogstens tien kunnen vervuld worden door zonen van niet-militairen, tegen een jaarlijksclie bijdrage van f 50. De vereischten tot toelating zijn: 1. een leeftijd tusschen 12 en 14 jaren; een gezond ligchaamsgestel zonder gebreken, zoodat het te voorzien is, dat de knaap later voor de mili taire dienst geschikt zal zijn. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, behooren de UKNE-IIO F," door MAGDALliNE THOBESEN. {Vervolg.) Nadat er een paar maanden verloopen waren, kreeg zijn natuur langzamerhand de heerschappij terug; daar hij echter de zachte, overredende leiding zijner vrouw miste, begon Lars zijn nieuw leven juist op hetzelfde punt, waar hij negentien jaar geleden met het oude afgesloten had. liet kwade in een jeugdig omhulsel werkt niet zóó terugstootend, duu wanneer het ziju donkere schaduw over de verslapte gelaatstrekken van den ouderdom werpt. Lars Lukne was destijds in nl zijn ruwheid en onbetoomde woede niet dut schrikbeeld voor zijne lieden, dat hij nu werd, nu weder diezelfde woeste, ontembare geest zich van hem meester maakte. Aagot was de eenige, die alle onaangenaamheden zwijgend ver droeg. Zij werd wel als de dochter des huizes beschouwd, maar zij was zich toch de onzekerheid harer positie wel bewust en zij zag volkomen helder in, dal er eens een dug kon komen dat Lars er niet meer zijn zoudat er lang vóór dien tijd ook een uur zou aanbreken, dat zij uit het huis vertrekken moest waar zij geen rechten meer had. Maar zoolang zij daar vertoefde, wilde zij ook alle weldaden, die zij ter wille harer moeder ontvangen luid, rijke lijk vergelden, en derhalve nam zij zjnder tegenspraak alle lasten en ook haars stiefvaders ongegronde verbolgenheid op zich. Zij gaf niets dan vriendelijkheid ten antwoord. Onder zulke omstandigheden gingen er twee jaren langzaam en vreugdeloos op Lukne voorbij. Aagot deed haar belijdenis, maar er hadden geen feestelijkheden op dezen godgewijden dag plaats. Op een vroegen herfstmorgen stapte Aagot met haar beide broeders en twee lieden van de hoeve in de boot en stak den fj <rd over. liet gezangboek harer moeder was de eenige trouwe geleider dieu Aagot had, en over dat boek gebogen, bleef zij weemoedig stil zitten gedurende den geheelen overtocht. Op den terugweg bracht liet gevoel van een nieuw vast verbond met God en menschen haar in een opgewekter stemming, en haar doordringend oog, dat anders soms zoo straffend en vermanend de broeders trof, rustte nu veeleer met een helderen, liefdevolleu blik op hunne norsehe gezichten. Nooit te voren had zij zoo klaar en duidelijk gezien, dut haars stiefvaders slechte en boosaardige natuur zijn zoons was ingeprent en hen reeds geteekend had in eiken trek en in elk gebaar. O, kon ze maar in dit uur hare hand zegenend op hun hoofd leggen en hen zegenen zooals de predikant dien morgen haar gezegend hadWant die zegen had haar iunerlijk zoo gesterktzij voelde zich er als 't ware door verheven boven het aardsche en het alledaagsche. Ach, wilden die broeders toch maar goed en vriendelijk zijn jegens haar, die vader noch moeder meer had, die op geen tehuis en geen beschermiug meer kon aanspraak maken. En wederom liet zij haren liefdevollen blik vragend en uitvorschend over beiden heenglijden. aanvraag daartoe vóór 25 Aug. a. s. aan het departement van Oorlog te zenden. Aangenomen het beroep naar Ursem door ds. J. C. Benet, predikant te Warder. Bij herstemming is tot lid van den gemeenteraad te Medemblik gekozen de heer E. van Ammers. De heer G. M. van Reijssen, stationschef te Zaandam, is benoemd tot stationschef te Alkmaar. Jl. Donderdag is door het provinciaal bestuur van Noordholland aanbesteed: het doen van stroo- en helm beplantingen in de Rijksduinen onder Petten en Schoorl, beboerende tot de zeewerken in Noordholland. Minste inschrijver de heer Jac. Oldenburg, te Bergen, ad f 4848. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 9 dezer: „Gisteren is alhier aanbesteed het bouwen van het beurslokaal voor rekening der Vereeniging Ceres, welke Vereeniging, gelijk vroeger door mij werd gemeld, zich de ontwikkeling van den graanhandel in onze gemeente ten doel stelt. Bij de elf daarvoor ingekomen billet ten was ingeschreven als volgt: II. Bronder, teBarsingerhorn, f 13000; A. Vos Rz., te Helder, f 12690; P. Nomes, te Sint-Maarten, f 12660; J. Rempt, te Winkel, f 12300; D. Kramer, te Schagen, f 12130; P. Wilms, te Anna Paulowna, f 12002; «T. Bakker, te Valkoog, f 11900; E. Krans, te Schagen, f11600; J. Selderbeek, aldaar, f11590; K. Blom, aldaar, f 10493; G. Dignum, aldaar, f 9963. Het werk is dadelijk aan laatstgenoemde gegund. Nu ik toch een weinig over bouwen schrijf, vind ik het wel der moeite waard te vermelden, dat Dingsdag jl. het geheele bovengedeelte des gem»entetorens, van af de zuidzijde is overgewonden, met het gunstig gevolg, dat het thans weder, technisch gesproken, geheel //te lood7' staat. De spits onderging door die bewerking eene ver plaatsing noordwaarts, van circa 20 cM. Tengevolge der uitnemende voorzorgen die door den gemeente-opzigter, den heer Vlaming, waren verordend, is het werk, niet tegenstaande het breken van een der vijzels en het scheuren van een gebindt, haar wensch gelukt. Schagen, door onze coui-ant te oud genoemd om pret te maken, de Schager zal zelve spoedig „de oude" heeten Maar in dit oogenblik zaten zij eigenlijk niet tegenover haar als haar broedersLangen tijd had in hun onrustig gemoed het gevoel gesluimerd en gebroeidhet was gaandeweg ontwikkeld tot harts tocht. En nu Aagot daar voor hen zat en er zoo schoon uitzag, en de heldere, anders zoo stroeve oogen hun zoo vriendelijk tegen lachten, was alles wat tot hiertoe slechts gekiemd had, op eenmaal tot vollen wasdom gekomenzij trokken Aagot tot zich, ieder in stilte, evenals zij in hun kindschhcid om do toegeworpen geld stukjes geworsteld hadden. Maar die gedachten verborgen zij met sluwe zorgvuldigheid. Want met hoeveel kracht de natuur zich ook liet hooien, toch deed de schroomvalligheid der jeugd nog bij hen hare rechten gelden. Maar dat duurde niet lang; onder dien ketel was te veel vuur, hij moest overkokenEn hunne wegen, die op één en hetzelfde doel uitliepen, moesten elkaar kruisen, er moest een botsing ont staan, te meer daar Aagot langzamerhand hunne bedoelingen door zag en hen ontweek. Ja, zij had tot God gebeden om de goedheid en de liefde harer broeders, maar broederliefde was het niet, wat zij maar al te vaak las in die onrustige gezichtenwat zoo vurig opvlamde cn zoo schuw zich verborg in betzelfde oogenblik. En nog iemand was er op den Lukne-hof die alles doorzag, die meesmuilend tusschen hen doorging en die, naar het scheen, alleen woorden en gedachten had voor zijn eigen vreugdeloos bestaan. Dat was Lars Björn. llad Lus in de stad gewoond, dan zou de gezellige omgang niet vele andere menschen hein toch wel voor de leegte in zijn binnenste eenige vergoeding geboden hebben in deze of gene schijngeuietingen, die op de markt des levens tentoon gesteld zijn. Want zelfkennis en zelfbeproeving had Lars nooit geleerd; hij had altijd slechts zijn luimen opgevolgd, zijn wil alleen had steeds den doorslag gegeven. Daarom stond hij dan ook geheel alleen en niemand hield van hem. Zoo dwaalde hij eenzelvig en zich zelf verwenschend rond en meende in het dreigende onweder, dat Lij langzaam maar zeker boven zijn huis zag samentrekken, eene verfrissehiug en eene afwisseling te vinden. Lars leefde bijna geheel weder op! De strijd met den beer bracht zijn gemoed twee-, driemaal sterker dan vroeger ann 't gisten; hij lachte stil in zichzelf; hij lachte en nam lange teugen uit de bierkruik, die voor hem alleen gevuld gehouden werd; het gebeurde ook wel dat Lars op de gezondheid van zijn zoons dronk, soms op beiden tegelijk, maar toch meestal op ieder hunner afzonderlijk. „Twee jongens en een meisje!" riep hij dan lachend uit en klapte met zijn tong. „Dat kan een leelijk geval worden als het op deelen aankomtSchaapskoppen, leg de zaak bedaard aan, jongens; ik deed ook zoo, toen ik den beer omhelsde! Ha, ha, ha! Er waren daar wel nog meer beeren, maar iemand kan zooals ge weet slechts een tegelijk omhelzen!" De broeders zagen elkaar van ter zijde aan terwijl hun vader sprak. Zij hadden geen innemend gelaatmaar zij zagen er nog veel leelijker en terugstootender uit, nu zij elkaar wederkeerig zoo loerend begluurden en onderling een uitdagiug schenen te wisselen Donderdag a. s. verschijnt hier een tweede Courant. j Schagen zal toch dit jaar zijn feestdag hebben. Verschil- lende belanghebbenden, die daartoe eene tamelijk, belang- I rijke som hebben bijeengebragt en ingezameld, hebben deze aangeboden aan het bestuur onzer landbouwafdeeling, met j beleefd verzoek alsnog nis feestcommissie te willen optreden. I Het bestuur beeft gemeend dit verzoek niet te moeten weigeren en is bereids ann bet werk getogen. De feest- I viering, bestaande in barddraverij, muziek, vuurwerk enz., is, behoudens de vereischte vergunning en medewerking van gemeentewege, bepaald op Dingsdag 10 Sept. e. k." De afdeeling Nieuwe Niedorp van Volksonderwijs, door den gemeenteraad met eene flinke bijdrage uit de ge- meente-kas krachtig gesteund, heeft aan een honderdtal schoolkinderen, die gedurende een half jaar geen of slechts j weinig willekeurig schoolverzuim tot bun last hadden, ijl. Dingsdag een feest bereid. Er werd een rijtoer gemaakt allereerst naar Alkmaar, waar het Bergerhout en bet monu ment van Alkmaar's victorie werden bezocht. Vervolgens ging de reis naar Egmond aan Zee. Hier vermaakten zich de kinderen bijzonder met bet klimmen van de duinen, bet bezigtigen van den vuurtoren en bet spelen op bet strand. De terugreis werd genomen over Heilo en Iieer-Hugowaard. De hooibouw te Blokker was dit jaar buitengewoon voordeelig. De weilanden staan thans door de droogte niet gunstig. Mosterdzaad, gerst, haver, tarwe, boonen en erwten beloven voldoende te zullen zijn. Karweizaad is middel matig; bet beeft in den bloeitijd te veel van den barden wind te lijden gehad. De aardappelen zijn mede middel matig, ook van kwaliteit; de ziekte openbaart zich weder. Aalbessen, peren en appelen zijn overvloedig. Ziekte onder bet rundvee is bier niet bekend. Varkensziekte bijzonder weinig, evenals huidworm onder de schapen. Dit jaar beloofde voor landbouwer en veehouder zeer voordeelig te zijn, maar de handel is gedrukt. - Door de aanhoudende regens in bet voorjaar is de opbrengst van wintergerst en karweizaad te Enkbuizen middelmatig. Haver belooft goed, evenals mosterdzaad, erwten, paardenboonen en bruine boonen, en voorts ook appelen en peren. De hooibouw beeft veel en goed opge- tot een strijd op leven of dood. Eu dan begon Lars spottend te lachen; hij sarde hen en vuurde hen aan; hij lachte eu dronk, en leunde met beide armen lui cn onhebbelijk op de tafel. „Wie was toch eigenlijk de oudste van u beiden?" vroeg hy, schijnbaar goedhartig, terwijl hij ziju pijp uitklopte en schoonmaakte. En toen niemand hem antwoord gaf, terwijl Aagot zich over het vuur boog en deed alsof ze zijne vraag niet gehoord had, ging hij na een korte stilte voort, onderwijl hij zijn pijp aanstak, waarbij de tabak naar alle kanten kleine vonkjes verspreidde: /,Was het Aamund niet, die het eerst geluid gaf, zeg?" „Oh!" klonk het brommend van den kant waar Niels zat. „Hè?" vroeg Lars Björn terwijl hij hem knipoogend een wenk gaf. „Gij waart nog niet ter wereld gekomen, toen hij al schreeuwde.... Aamund is dus de oudste; hij krijgt den Lukne-hof en gij kunt uwe zuster nemen eu u hier of daar op de hei neerzetten." „Zij is zijne zuster niet meer dan de mijne," zeide Aamuud terwijl hij met vlammende oogen naar Niels zag. Doch Niels bemerkte niets van zijns broeders woestcn blik, maar zag het meisje aan, dat zoo rood als purper bij liet vuur stond. „Neen, neen," antwoordde Lars halfluid, „als ge ieder de helft kondet krijgen, dan In hetzelfde oogenblik echter sloeg Aamund met de gebalde vuist op tafel, zoodat alles dreunde, sprong op en stoof de deur uit. „Ho, ho!" riep zijn vader hem lachend achterna, „die jongen zal stellig niet willen deelen!" „Hij zal het toch wel moeten doen!" bromde de jongman, die in de kamer gebleven was. „Bedoelt ge met de hoeve of met het meisje?" vroeg Lars, spottend lnchénd. „Ik bedoel, wat ik bedoel," antwoordde de jongman. „Nu, denk er om, dat gij met uwe zuster toch eigenlijk niet trouwen kunt," ging Lars voort. „Aagot is onze zuster niet," zei Niels, terwijl hij opstond, naar den haard liep en daar naast het meisje ging staan. Aagot was op het punt om een luiden schreeuw te geven, toen de jongman z.oo dicht tegen haar aandrong; maar zij bedwong zich zooveel mogelijk en keerde hem haar gelaat toe. Het voor haar zoo krenkende gesprek tusschen Lars en zijn zonen had haar de tranen in de oogen geperst, en de smeekende, door tranen ver donkerde blik, dieu zij op den jongman sloeg, trof diens woeste, onrustige, hartstochtelijk gloeiende oogen. Toen sloop Aagot stil en ongemerkt de kamer uit en zocht haar slaapkamer op, en hier zond ze een vurig, innig hartsgebed op tot dien God, die haar gebed hoorde, vóór het nog in woorden over de lippen kwam. En blijmoedig en gesterkt ging zij den volgenden morgen op nieuw aan den arbeid. Zij verkeerde thans in den eersten, frisscheu bloei harer jeugd, maar uit dien bloei ontsproot niet die vreugde, die den levenshemel verheldert; en de schoonheid, die God haar ver leend had, werd haar een oorzaak van kruis en lijden, in plaats van een sieraad ter hoogtijd des levens. Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1