onderwijzeressen de op hen uitgebragte benoeming hebben aan genomen, met uitzondering van mejufvromv J. van der ITeij. De Voorzitter herinnert, dat aan 't einde der vorige zitting dooi den heer van Veen werd gevraagd naar de aanvraag om subsidie voor de Zeevaartkundige School alhier. Ilij verzoekt daarop den Secretaris te lezen het antwoord van HH. Gedep. Staten, waaruit blijkt, dat het Prov. Bestuur geen vrijheid vond om de zaak bij de Hooge Regering en bij de Prov. Staten te ondersteunen, De beer van Veen wil nog eens op de zaak terugkomen. Hij herinnert aan de vanwege de Tweede Kamer gehouden enquête ter zake van de koopvaardijvloot, waarbij de wenschelijkbeid is uit gesproken van eene goede inrigting der verschillende Zeevaart kundige Scholen, niet alleen in Amsterdam en Rotterdam, maar ook in andere zeeplaatsen. Hij doet uitkomen, dat daarbij de wensch is geuit naar de stichting een er Zeevaartkundige School van Rijkswege. Met aandrang beveelt hij eene nieuwe poging tot het verkrijgen van ondersteuning aan. Nadat de Voorzitter verzekerd had, er zelve met den heer Commissaris des Konings over gesproken, doch de verzekering vernomen te hebben, dat alleen aan onder steuning van Zeevaartkundige Scholen op de afgelegen eilanden kan worden gedacht, herhaalt de heer van Veen zijn wensch en beveelt aan om bij het gewestelijk bestuur te vragen om de stichting eener Zeevaartkundige School van 's Rijkswege iu deze gemeente of anders eene Rijks- en Provinciale subsidie. De Voor zitter belooft, de zaak op nieuw bij Gedep. Staten te brengen en aan te bevelen, en sluit hierop de zitting. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Augustus. Pastoor Brinkman van de Roomsch-Catholieke gemeente alhier viert heden zijn 25jarig jubilé als priester der R.-C. Kerk. Talrijk zijn de blijken van belangstelling en waar- deering, die de jubilaris geniet. Yoor het kerkgebouw en de pastorie en van de woningen der parochianen wapperen vlaggen en de kerkelijke feestdag van heden, Maria Hemelvaart, is daardoor tot een waar feest geworden. Sierlijke en kostbare geschenken zijn den jubilaris aan geboden: o. a. een buffet door de heeren de Vries, vader en zoon, allerkeurigst bewerkt. Uitmuntende door goeden smaak en keurige bewerking is de pendule met cande- labres, mede een geschenk der gemeenteleden. De kerk is voor deze gelegenheid gedrapeerd en trekt vele bezoekers. De jubilaris doet de behoeftigen dezer gemeente zonder uitzondering van belijdenis deelen in zijne vreugde. Terwijl hun brooden worden verstrekt, wordt ook aan de kinderen van het Algemeen Weeshuis en aan de verpleegden in het diaconie-armenhuis der Herv. gemeente een genotrijke avond bereid. Ook de heer J. H. Ruscheblatt, deken en pastoor te Alkmaar, viert heden zijn zilveren priester-jubilé. Men deelt ons mede, dat a. s. Zondag namiddag in de Nieuwe Kerk de doopbedienng, ter wille van de orthodoxe leden der Hervormde gemeente, zal worden verrigt door den heer dr. Smeding, van Haarlem. In de vergadering der Rederijkerskamer Olympia, gehouden op gisteren avond, is besloten de werkzaamheden voor het aanstaande saizoen met kracht aan te vatten en door afwisselend programma aan de niet-werkende leden aangename avonden te bezorgen. Een der oudere leden heeft zich met de aanvankelijke leiding daarvan belast. Naar wij vernemen zal de Sociëteit Mars alhier eene soiree littéraire et musicale geven ter gelegenheid van het huwelijk van Z. K. H Prins Hendrik der Nederlanden. Voorzeker zal de hulde die de sociëteit bij deze gelegen heid aan 's Konings broeder brengt, sympathie vinden bij onze plaatsgenooten. Op Woensdag 21 dezer vertrekt weder een volkstrein van Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noordscharwoude, Hugowaard, Alkmaar, Castricum, Zaandam, Koog-Zaandijk, Wormerveer, Krommenie, Uitgeest en Beverwijk naai den Haag en Rotterdam. Zie hier eenige bijzonderheden, ontleend aan het programma der feestelijkheden, die bij de aankomst van Prins Hendrik en zijne gemalin te Soestdijk zullen worden gegeven. Het vorstelijk echtpaar zal zich Maan dag 9 September per extra-trein uit Utrecht naar Baarn (via Hilversuhi) begeven, om aldaar ten 4 ure aan te komen. Het dagelijksch bestuur der gemeente Baarn zal HH. KK. HH. opwachten en ontvangen, terwijl eene eerewacht te paard, bestaande uit 20 in- en opgezetenen en 16 landbouwers, gereed zal staan, om na afloop der eerste begroeting het paar naar Soestdijk te begeleiden, voorafgegaan door het muziekkorps der rijdende artillerie uit Amersfoort. Aan het paleis te Soestdijk zullen 50 jonge meisjes den opgang met bloemen bestrooijen, en inde vestibule den Prins en der Prinses een welkomstlied (woorden van onzen stadgenoot den heer P. H. Witkamp) toezingen. De eerste feestdag zal besloten werden met een groot concert op den Brink te Baarn, door het reeds genoemde muziek korps, en het terrein zal a giorno verlicht zijn. De Dingsdag morgen is van 10 tot 1 ure aan volksspelen, in de Peking-laan te Baarn te houden, gewijd; daarna zal zich het uitstekend orchest van den heer W. Stumpff, dat bij geene feestelijkheid mag ontbreken, doen hóoren, en des avonds worden, van gemeentewege, de Brink en de eerebogen aan het station Baarn verlicht. Bovendien, en dit vooral ook zal een waarlijk eenig en verrassend schoon schouwspel opleveren, te midden der prachtige bosschen, zullen de meeste buitenverblijven rijk geïllumineerd zijn. Ten 9| ure wordt een groot vuurwerk tegenover het paleis te Soestdijk, aan den ingang der Naaldlaan, ontstoken, ver vaardigd door den vuurwerkmaker des Prinsen, den heer Ruijsch, te Utrecht. Het muziekkorps der rijdende artillerie uit Amersfoort, zal dien avond weder werkzaam zijn. Woensdag 11 September worden de festiviteiten op echt nationale wijs besloten met een groote harddraverij, door paarden van zessen klaar, te Hilversum. De 1ste prijs is f 300, de 2de f 100, en den berijder, die in de beste uit rusting mededingt, zal f 25 worden toegekend. Inderdaad, de commissie heeft eer van haar onverbeterlijk programma. Moge nu ook door de spoorweg-maatschappijen worden medegewerkt, om landgenooten van heinde en verre in de gelegenheid te stellen deze heerlijke feestviering in deze schoone landouw bij te wonen." De kinderen der Christelijke Zondagsscholen te 's Uiige zullen Prins Hendrik bij zijn aanstaand huwelijk een bijbel aanbieden. Dit geschenk zal dezer dagen bezig- tigd kunnen worden. Aan het Dagblad meldt men uit Apeldoorn ,/In een talrijk bezochte vergadering van belangstellenden, jl. Woensdag avond in het liötel Apeldoorn" gehouden, werd officieus medegedeeld, dat Prins Hendrik der Neder landen en zijn gemalin Prinses Maria van Pruissen, den 29 Aug. a. s. des avonds ten 8| ure, per extra-trein aan het Loo zullen aankomen. Reeds zeer druk is men bezig om alles prachtig in te rigten voor die ontvangst. Op het perron zullen, nevens Z. M. den Koning, Prinses Marianne der Nederlanden, enz., de burgemeester van Apeldoorn met deputatie uit den gemeenteraad, het eerste welkom aan HH. KK. IIH. toe roepen daarna zal de directeur der Koningsschool, omgeven door de leerlingen, een woord van welkomst uitspreken en bouquetten aan Prinses Maria aanbieden. Tevens zal een muziekkorps, waarschijnlijk van het 8ste regiment, zich doen hooren, terwijl het terrein om het paleis alsdan schitterend verlicht zal worden met Bengaalsch vuur. Van wege Z. M. zal het paleis electrisch verlicht worden. Tot slot zal het muziekkorps zich, bf voor het paleis óf op de markt, nog eenigen tijd doen hooren. Het geheele dorp, van het paleis tot aan het station, zal prachtig gedecoreerd worden en van iedere woning de geliefde driekleur met het onmisbaar Oranje wapperen; 's morgens zal er déjeuner zijn op het raadhuis, daarna wandelrit van het vorstelijk paar met de gansche koninklijke familie door het dorp, 's avonds gala-diner ten Hove, met vele invité's, en den volgenden morgen vertrek van het vorstelijk echtpaar naar de residentie. Jl. Maandag avond is eene commissie gekozen van 12 leden, om zich met de versiering van het dorp en het inzamelender gelden daarvoor bezig te houden." Behalve de reeds bekende geschenken zal aan Z. K. H. Prins Hendrik, ter gelegenheid van zijn huwelijk nog een even kostbaar als eigenaardig huldeblijk worden aangeboden. De gezamelijke ambtenaren van het Nederlandsch handels- etablissement te Port-Saïd zullen namelijk den vorstelijken stichter dezer instelling, tot ontwikkeling van Nederlands handel en scheepvaart, een zilveren Turksch koffijservies aanbieden, dat, geheel uit de hand vervaardigd, tevens een meesterstuk mag heeten, waarmee de locale industrie van Port-Saïd allen lof zal inoogsten. Het geschenk zal den Prins worden aangeboden door den heer D. J. Brouwer, directeur van het etablissement, en vergezeld zijn van een sierlijk album, bevattende de namen der deelnemers aan deze hulde en eenige teekeningen van de stichting des Prinsen te Port-Saïd. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs te Wieringer waard de heer J. C. Ceelen, te Neede. Men schrijft ons van Texel, dd. 14 dezer: z/Op het strand achter het dorp de Koog alhier is heden morgen aangespoeld het in vergevorderden staat van ont binding verkeerende lijk van een man, naar gissing 40 jaren oud. De kleeding bestond uit rood wollen hemd, dito onderbroek, dito borstrok, blaauw gestreept katoenen overhemd, zwart lakensch vest, waaraan knoopen met het woord /Loodswezen," blaauwe buksking broek en laarzen tot aan de knie. De kleederen zijn ongemerkt, terwijl overigens geene bijzondere kentcekenen kunnen worden opgegeven." Van Texel meldt men dd. 12 dezer: "Het oprigten eener badinrigting achter het dorp de Koog, wordt hier meer en meer besproken. Het oordeel van geneeskundigen is daarover zeer gunstig. De meerdere strooming van eb en vloed, waardoor liet zeewater helderder en zuiverder is en het zoutgehalte belangrijk sterker of meer is dan bij andere reeds bestaande zeebaden, maakt die plaats bij uitzondering daartoe zeer aanbevelenswaard. Het eiland Texel staat bekend als een zeer gezonde plaats, wij herinneren ons niet eenige epidemie; het leven is gezond en vrij. Uitspanningen als voor visschen en jagen genoeg. Alles is onverpaclit en vrijzulke voorregten ge niet men elders niet. De communikatie met den vasten wal, welke thans reeds tamelijk wel is georganiseerd, kan, zoo men dat wil, nog belangrijk verbeterd worden. Een stoomboot of zoogenaamde pennyboot van Nieuwediep naar Texel, zou dien overtogt in slechts 15 minuten kunnen doen, zoodat des gevorderd ieder uur gelegenheid zou wezen van en naar Texel te stoomen. Aldaar arriveert men op de goederen van Z. K. H. Prins Hendrik. De weg diende te worden begrind of een tramway aangelegd, dan zouden de passagiers van het Nieuwediep in den tijd van een uur het badhuis kunnen bereiken. Wij hopen dat de onder- werpelijke zaak door mannen van moed spoedig worde onderzocht; zij is in het belang van velen. De resultaten beloven gunstig te zijn. Voor soliede ondernemingen zal men wel genoegzaam kapitaal kunnen vinden." Men schrijft ons uit Schagen, dd. 14 dezer: „De Raad dezer gemeente heeft in diens gisteren gehou den vergadering de gemeente-rekening over het jaar 1877 voorloopig vastgesteld tot de volgende bedragenOnt vangsten f 24904.71^,' uitgaven 22029.99batig saldo f 2874.72. Nog is in die vergadering besloten het nog aan de Laan alhier beschikbaar bouwterrein, behoudens nadere goedkeuring, op diens verzoek in eeuwigdurenden erfpacht uit te geven aan den heer K. E. Numan alhier, de erfpacht berekend tegen 121 cent per vierk. meter 's jaars, onder voorwaarde, dat door hem daarop een net woonhuis worde gebouwd en het overig terrein door hem worde aangelegd tot bloementuin." Te Sint-Maarten heeft eene dienstmeid door zich te verdrinken een einde aan haar leven gemaakt. Wat haar tot die wanhopige daad gebragt heeft, is niet bekend. Zeer belangwekkend zijn de getemde vlooijen van Viaud, zoo zegt het Rott. Nieuwsblad o. a. in haar kermisverslag. Met zekere voldoening ziet de toeschouwer de zoo gevreesde vijand als huisdier getemd, de werkzaam heden van een lastdier verrigten. De diertjes, allen forsch gebouwd, zijn met zilverdraad aan de voorwerpen, die zij in beweging brengen, bevestigd. Op een witte tafel beweegt zich een groote menigte vlooijendeze trekt een kanon, gene brengt een caroussel in beweging, een ander zit op den bok van een antieken postwagen, een vlooijen koetsier, terwijl een vurig tweespan met matige snelheid het rijtuig voorwaarts beweegt. Een der merkwaardigste voorstellingen is de oplossing van het Congres te Berlijn, waar de leden aan tafel gezeten zijn en niets doen dan lekker eten en drinken. De grootste van allen met een hoed op, mijne heeren, zegt de eigenaar, is Bismarck, en met zekere voldoening voegt de Franschman daarbij voila Messieurs, le Bismarck pxice Tot bevordering der algemeene gezondheid zijn door het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoom strenge bepalingen vastgesteld tegen den verkoop van onrijp ooft. De Arnh. Crt. zegt het volgende: *De journalisten zijn soms wreed. Nu reeds wordt ons in de bladen aangekondigd, dat de uniform der brieven bestellers zal worden veranderd: zij gunnen het publiek niet eens het genot der verrassing om des morgens de brieven en couranten te ontvangen van een besteller, die in plaats van zijn nommer op de borst te dragen, dit op zijn kraag heeft een staanden kraag nog al! en bovendien met platte vergulde knoopen aan zijn jas prijkt. Wie kan daar belang in stellen? vraagt men misschien. Als niemand er belang in stelde, dat de volgende week, de volgende maand of het volgende jaar de brievenbestel lers staande in plaats van liggende kragen hebben en hun nommer op de kraag in plaats van op de borst dragen, dan zou het niet door alle bladen wereldkundig gemaakt worden. Wij, voor ons, erkennen echter meer waarde te hechten aan de spoedige en juiste bezorging, en zoolang deze in Arnhem, gelijk nu, weinig of niets te wenschen overlaat, is het ons ten eenenmale onverschillig welke jassen, knoo pen en kragen de bestellers dragen. Hoe gemakkelijker hun uniform hun zit, zooveel te beter." Als Bidell, of hoe de dierentemmer heeten mag, vermindering van belangstelling meent te bespeuren, laat hij zich bijten door een der wilde beesten (niet in werke lijkheid, maar in de dagbladen) en zijn naam w-ordt weder genoemd. Van een dierentemmer is zulk een reclame te verontschuldigen; voor prinsen echter is zij minder aan te bevelen: zij strijdt met hunne waardigheid. Zoo is het dan ook zeker niet Prins Napoleon zelf, maar deze of gene onhandige vriend, die, nu men den Prins begint te vergeten, de aandacht op hem vestigt door het verhaal, dat hij op een landbouw-tentoonstelling in Zweden met zijn kleêren vastraakte aan een der tanden van een werktuig en gered werd door de tegenwoordigheid van geest van Koning Oscar, die plotseling de machine deed stilstaan. //De kleêren van den Prins waren letterlijk aan flarden gescheurd," zegt het berigt. Juist die laatste bijvoeging versterkt ons in de meening dat men hier slechts met eene reclame te doen heeft; hoog stens zal de prins een winkelhaak in den pand van zijn rok bekomen hebben door een spijker, dien hij niet had op gemerkt. (Arnh. Crt.) Het dagblad van Peking bevatte onlangs een artikel van Chin Hoo, waarin betoogd wordt, dat Kung Foo Whing, een natuurkundige van naam, die omstreeks het jaar 976 leefde, de telephoon uitvond, die in China bekend is onder den naam van //Thumthsein." "V isolitoerlsten. 2 Urker schuiten zijn met het stormachtige weder nog in zee geweest en keerden Dingsdag avond laat terug met eene vangst, bestaande in tong en rog, waarvoor zij ieder f 50 besomden. Gisteren kwamen hier binnen 2 Egmonder bommen; er was weinig visch, maar verbazend duur. 20 groote- en 20 middel tongen, alsmede 2 tarbotjes, golden f 20. Heden zijn, met het beteren van het weder, een 80tal ter visscherij uitgegaan. Benoemingen, enz. Benoemd tot burgemeester van Grootebroek de heer K. Prins, lid van den Raad dier gemeente. Tot 's Konings adjudant in buitengewone dienst is benoemd den generaal-majoor C. L. Loder. De luit. ter zee 2de kl. W. G. van Nes, dienende aan boord van het nrtillerie-instructieschip het Loo, wordt met den 20 dezer op non-activiteit gesteld, en met den 16 Sept. a. s. geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. H. L. C. Wolterbeek Muller, die, in stede van met den 31 dezer, met 15 Sept. a. s. op non-activiteit wordt gesteld; terwijl, alsmede met 15 Sept., wordt geplaatst aan boord van het schroefstoomschip van Galen, de luit. ter zee 2de kl. jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn. Voorts wordt de plaatsing van deu luit. ter zee 2de kl. R. C. A. L. Jansen van Afferden, met 1 Sept. a. s., aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, ingetrokken en hij met den laatsten dezer op non-activi teit gesteld. Met 1 Sept. u. s. worden geplaatst: aan boord van het schroef stoomschip van Galen, de adelborsten lste kl. G. P. van Hecking Colenbrander, II. O. W. Planten, J. Hartog, H. J. F. Michelhoff, E. A. Steinmetz, 11. M. E. van den Brandeler, L. E. van Diggelen, A. Leyh, H. J. Wichers en G. Fabius Jr.aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, de adelborsten lste kl. F. Pinke, A. C. A. Eschauzier, G. S. H. Burgerhoudt, G. D. Sangster, W. H. Wichers, J. W. Doijer, P. van den Broeke, H. E. Bunnik, W. van Voss en A. M. P. C. van de Laar. FranKrlJK. Van de koetsiers-strike is weinig meer merkbaar. In eene groote stad, zoo meldt men o. a. uit Parijs, zijn altijd duizenden lieden, die niets om handen hebben en onder hen zijn er altijd velen, die zoowat in staat zijn een mak paard te besturen. Die koetsiers-demonstratie heeft dus niets anders uitge werkt, dan dat al de koetsiers proletariërs zijn geworden. Het koetsiersgild, dat thans den bok beklimt, is echter

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2