cler IIoll.Maatschappij van Landbouw mededeeling gedaan van het onderzoek door liet bestuur naar de mogelijkheid, om te kunnen dingen naar de eer, dat Schagen voor 1879 worde aangewezen als plaats voor de algemeene tentoonstelling. Uit die mededeeling bleek, dat ook bij de niet-led n der afdeeling veel belangstelling in de zaak bestaat, welke zich openbaart in het beschikbaar stellen van belangrijke bijdra gen voor de noodige feesten, enz., welke reeds nu een cijfer hebben bereikt, 't welk reden geeft tot het vertrouwen, dat, mogt Schagen worden aangewezen, de feesten der tentoonstelling waardig zullen zijn. In de vergadering werd dan ook besloten om, wanneer het gemeentebestuur gunstig beschikt, het verzoek om de aanwijzing zoo spoedig mogelijk bij hel hoofdbestuur in te zenden." Over den wedstrijd voor staande honden, te Castricum gehouden, schrijft men het volgende aan het Rott. Nblad: ,,'t Was eene eerste proeve, eene navolging van wat in Engeland geschiedt, en wat in Engeland zeker beter slagen kan dan hier, daar men hier noch zoo uitgestrekte jngt- velden, noch zoo uitstekende jagtlionden aantreft. Als proeve viel de zaak niet tegen, ofschoon men aan velerlei omstandigheden bespeuren kon, dat men met eene proeve te doen had. Ook het terrein was niet bijzonder gelukkig gekozen, met het oog op den wedstrijd namelijk. Overigens was het er allerprachtigst, en, daar het weder schoon was en, op een enkel buitje na, bleef, vermaakten zich de toeschouwers, waaronder verscheidene dames, die een levendig deel namen aan al wat er voorviel, uitstekend. Zeer zeker was dit niet het minst het geval aan den gocd- voorzienen disch, waar jagers en niet-jagers, belangstel lenden en enkel nieuwsgierigen allen om liet- zeerst honden en wedstrijd vergaten, om honger en dorst te stillen, 't Was een prettig tafeltje, onder een tentzeil in het duin. 't Waaido wel een beetje heel hard, zoo zelfs, dat in den beginne de tent dreigde om te waaijen, maar weldra lag zij weer vast voor haar ankers en ging liet dejeuner weder ongestoord voort. Men hoorde wel het knallen der champagne-kurken, maar bleef van champagne-welsprekendheid verschoond. Spoedig was men weer in 't veld en vermaakte zich best. Meer had men echter te zien aan de mensehen dan aan de honden, die, als ze 't eens heel mooi deden, gewoonlijk juist achter hoogten of bosschen verscholen waren. Hier za*g men éen chic-jager in onberispelijk jagtgewaad met een hoed om te stelen en laarzen tot aan de dijenhij poseerde. Een ander, blijkbaar jager, omdat het er bij behoorde, was murmureerende over de bepalingen in het programma, waaraan juist zijn hond niet voldoen kon. De een volgde met ingehouden adem de zeldzaam zigtbare bewegingen der honden, die veel minder wild konden vinden, dan de aard van de streek deed Verwachten en voor een goed oordeel over de honden noodig ware geweest, anderen putten zich uit in beleefdheden tegen de dames. Dat deze het slechtste deel gekozen hadden beweren wij niet. Levendig, vol afwisseling was den gehéelen dag het too- neel, dat vooral de ridders van de pen boeide, die gewoonlijk een zoo geheel ander terrein hebben als tooneel voor hunne heldendaden. ookGe weet dat Sigrid, de dochter hier van de hoeve, sedert jaar en dag met Thore verloofd was... Een lijd lang ging alles goed, maar toen kregen zij oneeniglieid. Ilij hield zich zoo wat met den paavdehandel bezig en dat mishaagde evenzeer liet. meisje als hare oudeis, omdat hij hot volstrekt niet behoeft te doen. Want Bergsliefi levert hem dubbel en dwars genoeg op om van te etenZij heeft hem dan ook meer dan eens zijn woord terug gegeven; maar vandaag, toen hij met haar bij de herdershut was en haar vleide en plaagde als een booze geest, werd het ernst. Doch toen zij niet naar hem wilde hooien en op haar stuk bleef staan, stootte hij haar in een vlaag van razernij vau zich af, zoodat zij wankelde en bewusteloos op den grond viel. Als ik niet aan de deur van de but gestaan en alles van den beginne af gezien had, zoodat ik Sigrid dadelijk de behulpzame hand kon bieden, dan weet ik niet hoe het, met haar zou afgeloopen zijn." „Wat ge zegt! Heeft hij haar van zich af gestootcnsprak Pilt-Ola getroffen. „Och, dat vind ik nu zoo buitengewoon niet," ging ze voort: als men toch eenmaal het eerste leed geleden heeft, dan kan men het andere wel op den koop toe nemen." „.Ta, maar liet leven, Kari „Het is beter, bij zoo'n gelegenheid het leven, dan de vreugde voor zijn geheele leven te verliezen," zuchtte zij, terwijl zij opstond. „Ge moet niet zoo spreken, Karismeekte Ola op droevigen toon. „Och, het leven is niet. veel waard; men leefc toch slechts om liet ten slotte te eindigen," antwoordde zij bedaard. Daarop knikte zij hem toe en liet hem alleen. „Och, lieve God kermde Ola in diepe, verslagenheid. Doch Kari sloeg verder geen acht op hem., maar ging in huis. Zij had al zoo dikwijls zijn berouw en onderwerping gezien; zijn smart was niets nieuws voor haar. Pilt-Ola's gejammer stond gelijk met het verdriet van een schreiend kind, dat met wat suikergoed gemakkelijk tot bedaren te brengen is. En dat wist Ola zelf ook wel; hij kende zijn zwakheden zeer goed; hij wist, dat hij snel en stellig een besluit nam, maar dat hij onbestendig en zwak was in de uitvoering: terwijl Kari niet zoo gemakkelijk tot een beslissing kwam, maar onverbiddelijk ten uitvoer bracht wat zij zich eenmaal voorgenomen had. Maar ondanks al het verschil in beider karakter, was Kari toch de eenige aardsche troost, dien Ola bezat en was ze dit nu reeds sedert meer dan veertig jaar geweest. Hij had 1111 en dan dezen troost van zich afgestooten en er toch altijd weder naar moeten grijpen; en telkens als die vertroosting hetri op nieuw ten deel viel, sidderde hij van angst bij de gedachte, haar tc zullen verliezen. Daarom kon Ola ook nu niet heengaan, zonder Kari een woord ten afscheid gezegd te hebben, hoewel hij niet wist wat hij tot haar spreken zou. Hij sloop het huis binnen cn deed behoedzaam de kamerdeur open, onderworpen en zelfverloochenend als een berouwhebbend zondaar. Doch toen hij zoo in de deur stond, en zijne oogen de bezorgde, wanhopige uitdrukking van haren blik bemerkten, keerde hij zich om en ging heen zonder een woord te spreken. Kari zag hein na, terwijl hij gebrekkig als hij was voorbij liet venster trippelde en achter het huis verdween. Daarop zette zij zich stil neder cn rees de herinnering aan vroegere dagen droevig en somber voor haren geest op. En zooals het verledenc in dit oogenblïk voor haar stond, had het sedert veertig jaren voor haar gestaan. Dc tijd had deze herinnering niet verzwakt of veranderdhet was dezelfde pijnlijke herinnering, gelijk ze zich eens in de scheidingsure aan Kari had voorgedaan. Wordt vervolgd.) Sinds geruimen tijd waren te Amsterdam allerlei valsche zilveren, soms ook gouden muntstukken in omloop, zonder dat men wist, van waar zij kwamen. Naar men meldt, is liet jl. Zaturdag aan de politie gelukt, in de Westerstaat liet huis te ontdekken, waar de munt. in het klein werd nage raakt. De vermoedelijke dader is naar de gevangenis overgebragt. Men deelt hieromtrent dc volgende bijzonderheden mede. Voor ongeveer vier weken, werd een der achterkamers van perceel 40 in de Westerstraat verhuurd aan en be trokken door een man, die zich uitgaf voor goud- en zilversmid, daar hij allerlei voorwerpen, voor dat ambacht noodig, hij zich had. Het verwekte echter de achterdocht van de buren en den eigenaar van het perceel, dat de man zich zelden anders dan bij donker op straat begaf en, terwijl hij op een kamer woonde tegen betaling van slechts enkele stuivers, buitenshuis grove, buitensporige vertee ringen maakte en eerst, tegen den morgen terugkwam. Intusschen kwamen de neringdoenden in die buurt tot de minder aangename gewaarwording, dat langzamerhand veel valsch geld in omloop kwam, en al spoedig hield men den zonderlingen bewoner van de achterkamer van perceel 40 voor den schuldige. Lang en dikwijls werd beraadslaagd wat te doen, totdat men eindelijk op den inval kwam aan de rechercheurs der politie hun bevinding mede te deelen. Zoo gezegd zoo gedaan. Ruim drie weken lang werd het huis bewaakt door twee stille dienders, zooals in de volks taal de recherche-agenten worden genoemd, doch zonder gevolg. De zonderlinge bewoner scheen lont geroken tc hebben, en kwam geruimen tijd niet op den openbaren weg. Jl. Zaturdag vervoegde zich aan het bureau der 5de sectie op de Noordermarkt een persoon, die den commissaris, den heer Steenbergen, mededeelde, dat de bewuste persoon op eene aangewezen achterkamer zijn ambacht uitoefende. De commissaris spoedde zich derwaarts en vond werkelijk den zonderlingen bewoner bezig aan de uitoefening van zijn bedrijf: op de vraag des heeren S., wat hij daar deed, antwoordde hij: „ik ben bezig oin koekjes te bakken," waarop hij werd uitgenoodigd zich naar het commissariaat te begeven, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Hij hield zich voornamelijk bezig met het namaken van guldens en rijksdaalders, waarvan nog eenige bij hem werden gevonden. Zijne vormen waren galvano-plastisch vervaardigd. Het gcregtshof te 's Hage heeft jl. Zaturdag de vrouw uit Ammerstol, die wegens mocdwilligen manslag, op haar tweejarig kind gepleegd, teregt stond, aan dat feit schuldig verklaard en tot 6 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Zij mishandelde het kind gedurig en wierp het eens met den kinderstoel omver, tengevolge waarvan het stierf. Een van de beste harddravers in ons land, de bekende stekelharige bles //Cornelia" van den heer Doon te's Ilage, is gestorven. Het kostbare dier werd voor 14 dagen, na de harddraverij te Alphen, ziek, herstelde na eenige dagen schijnbaar, maar stortte jl. Maandag nacht in den stal dood neder. Cornelia had den ouderdom van 15 jaren bereikt en reeds 70 prijzen gewonnen. Te Rotterdam is jl. Zondag, onder leiding van dr. J. Teixeira de Mattos, van Amsterdam, de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland. Bijna alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. Na de opening werd door den voor zitter een warm woord van hulde gebragt aan den overleden stichter en voorzitter der Maatschappij, inr. A. de Pinto. De vraag, of het schoolfonds ook mag gebruikt worden tot opleiding van godsdienst-onderwijzers, werd tot een volgend jaar uitgesteld. Nog werd besloten, naar middelen om te zien, die den bloei' der instelling kunnen verhoogen. De aftredende leden des hoofdbestuurs werden herkozen gekozen werd mr. W. Binger, te Amsterdam. De ver gadering van 1879 zal plaats hebben te Dordrecht. Bij een trouwplegtigheid heeft zich jl. Zaturdag middag te 's Bosch het koddig geval voorgedaan, dat de bruidegom tot tweemalen toe van 't stadhuis is wegge- loopen. Eerst toen het paartje voor de derdemaal voor den ambtenaar van den burgerlijken stand stond, is de huwlijksband zonder verdere stoornis kunnen gelegd worden. Of de bruidegom vóór de plegtigheid nog noodzakelijke boodschappen had te verrigten, of wel dat hij terugdeinsde voor den grootcn stap, kunnen wij niet mededeelen. Het GÖjarig feest van het bestaan der Maatschappij van Weldadigheid is jl. Maandag te Frederiksoord gevierd. Er waren eerepoorten opgerigt en andere versieringen aangebragt. De 500 kinderen die de scholen bezoeken werden in rijtuigen naar het Sterrebosch gevoerd, waar feestredevoeringen werden uitgesproken. Aan scholieren die niet hadden verzuimd werden geschenken gegeven. De 13 oudste kolonisten kregen een leunstoel. Verscheidene volksvermakelijkheden waren georganiseerd en des avonds werd er geïllumineerd en een gecostumeerde optogt gehou den. Een groot aantal belangstellenden in de stichting van van den Bosch woonden het feest bij. Het fraaije paard van den lieer J. Posthuma te Gorredijk, dat voor eenigen tijd als het beste tuigpaard te Beesterzwaag den prijs behaalde, heeft men des nachts uit kwaadwilligheid de manen afgesneden. Mevrouw van Nispen, geb. van Lawick van Papst, heeft uit naam van eenige Bataviasche dames bij circulaire dc Nederlandsche vrouwen te Batavia en te Buitenzorg opgeroepen ten residentiehuize, ter bezorging van een huwelijksgeschenk der Indische dames aan Prins Hendrik en zijne bruid. Met dit. voornemen in kennis gebragt, heeft mevrouw R. van Lansberge hare ingenomenheid daarmede betuigd en het patronaat der vereeniging aanvaard. Aan de Prinses zal een album in prachtband worden aan geboden, met photographische afbeeldingen van Javaansche oudheden, Indische natuurgezigten en inlandsche typen, vergezeld van eene passende opdragt in schoonschrift, door de dames-contribuanten onderteekend; terwijl aan het eventueel ovex-schot van de bijdragen een nadere bestemming gegeven kan worden. Mejuf vrouw Kruseman kondigt in de Soer. Crt. aan. dat zij zich te W ai*oe nabij Soeraliaija heeft nedergezet als onderwijzeres in piano, zang cn declamatie. De eenige niet bedwelmende drank, waarin de Sumatraan gelooft, is thee van kofïijbladeren, en dat geloof is op ervaring gegrond. Geef hem een weinig gekookte rijst en veel koffij blad thee, en hij werkt dagen aaneen in liet veld tot zijn knieën in de modder, door een tropische zon verschroeid of door ti-opische regenbuijen begoten. Warmte koude en vocht verdraagt hij geduldig en gewillig, want ze doen hem geen kwaad en zijn onkwetsbaarheid dankt hij aan zijn geliefkoosden drank. Bijna bij elk huisje van een Sumatraan staat een koffij boom, waarvan de bessen gewoonlijk verloren gaan, de bladen echter met zorg worden ingezameld en boven een rookend vuur geroostei'd. Daarna worden ze met de hand tot stof gewreven. Het aftreksel daarvan is zeer geurig; het bevat alle kenmerken van de boonen en is rijker aan theïne. De heer G. A. W. van Hoorn, districts-veearts te Arn hem, heeft de volgende mededeeling aan de hand gedaan tegen varkensziekte: Dierlijk voedsel, nl. bloed, ingewanden, vleesch, visch enz.; keukenzout in niet te groote hoeveel heden dagelijks in den trogruwe spiesglans dagelijks een vingerhoed in het voeder; maar het best van alles is mine rale zuren. Een van die zuren heet zoutzuur. Een flesch vol kost bij den apotheker hoogstens f 1, en één flesch vol is voldoende voor zes varkens gedurende een geheel jaar. Een onverbrandbare portefeuille voor papieren van waarde is onlangs uitgevonden en bestaat uit bladen van steenvlas. Een oude Brusselaar, de heer Vlecq-Comeyne, heeft aan het feestcomité, aangeboden om den waterstraal uit de zonderlinge fontein „mannekenpis," voor Zondag ten ge- bruike van het publiek door wijn te vervangen. Wij hebben nog niet gevonden of dit zonderlinge plan is aan genomen. Blijkens opgaven in den Invalide Russe, zijn door de Russen in den jongsten oorlog ruim 10,000,000 geweer patronen verbruikt, om ongeveer 150,000 Turken te dooden. Dit maakt op elke 66 schoten één dat raakte. Volgens de jongste berigten uit IJsland is de zomer er dit jaar buitengewoon heet cn droog geweest. Dit heeft tengevolge gehad dat de hooioogst, voor IJsland altijd van bijzonder groot gewigt, bij uitstek goed is uitgevallen. V iscliTDeristeii. Jl. Dingsdng kwamen alleen wat scbolleljes en scharren ter afslag, terwijl de tongen visschers door windstilte niet veel konden uitvoeren. Scholletjes golden f 1.40 a 2.per mandje; scharren blijven steeds gezocht. Gisteren arriveerde van Terschelling eene schuit met 150 stuks rog, die 57 cents opbragten. In den loop van dien dag kwamen circa 80 schuiten van de tongenvisscherij terug, die gemiddeld aanbragteu 70 groote en 200 kleine en middelsoort tongen, enkele tarbotten, 10 a 20 stuks rog en 1 mand schol en scharren. De prijs was: rog 35 a 43 cente, tong 3 a 35 cents, tarbot f 1 u f 5, doode scholletjes f 2 per grootcn mand en scharren f 5 per mand. Benoem 1 n gen, onz. Tot grootkruis der orde van de Eikenkroon is benoemd den schout-bij-nacht jlir. J. H. vau Capellen, adjudant des Konings. Dc op non-activiteitstelling met den 15 Sept. a. s. van den luit. ter zee 2de kl. H, L. C. YYolterbcek Muller, dienende aan boord van het schroefstoornschip Zilveren Kruis, wordt ingetrokken. Voorts wordt de luit. ter zee 2de kl. C. J. de Jong Pz. met den 1G Sept. a. s. van het schroefstoornschip van Galen overgeplaatst, aan boord van het artillerie—instructicscliip het Loo, en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. G. van Nes, en zulks met intrek king der plaatsing van laatstgenoemden officier aan boord van het schroefstoornschip Zilveren Kruis. De off. van gez. 2de kl. P. G. J. Vogelpoel, arts, dienende aan boord van de instructiebrik Zeehond, wordt met den 10 Sept. a. s. op non-activiteit gesteld. Franlirljli. Op liet meteoi*ologisch congi'es, dat te Parijs zal worden gehouden, cn waar prof. Buys Ballot, tot een der voorzitters gekozen van het congres, ons land zal vertegen woordigen, zal ook tegenwoordig zijn de heer Collings, redacteur voor de afdeeling /meteorologie" van the New- York Herald. Het is de verwachten dat de weêrvooi1- spellingcn van genoemd blad, die in den afgeloopen winter felle bestrijding hebben gevonden bij den Utreclitschen hoogleeraar, nu op dit congres zullen ter sprake gebragt worden. Een loodgieter, die bezig was het dak der Halles Centrales te Parijs te herstellen, struikelde en viel van een hoogte van veertig meter. Ilij kwam teregt op een grooten mand, gedekt met een linnen doek. De verschrikte omstanders, die den man in den mand zagen verdwijnen, dachten natuurlijk dat hij dood was. Tot aller verrassing echter zag men hem eensklaps weder verschijnen, van top tot teen in boter gehuld en zonder eenig letsel. Hij had niet zachter kunnen vallen dan in dezen grooten boterhen. Natuurlijk ontstond thans alge meen gelach, vooral toen de eigenares van de boter kwam toeschieten, uitroepende: Wacht eens mannetje! laat ik u eerst wat afschrapen, ge zoudt te veel meênemen Oostenrljlt. De internationale graan- en zaadmarkt is jl. Maandag te Weenen geopend. Er waren ongeveer 5500 kooplieden. Uit het jaarverslag blijkt, dat de oogst, ondanks het daarvoor minder gunstige weder, goed is geweest wat de kwantiteit betreft. Beriïten betreffen Je Je StooiiiYaartmaatsctiaDpjJ NeJerlani Prinses Jmalia. 1 Aug.- te Batavia aangekomen. Prins v. Oranje. 21 Aug. tc Batavia aangekomen. Madura 23 Aug. van Suez naar Batavia vertrokken. Conrad28 Augustus vanSouthampton naar Batavia vertrokken. Holland4 Aug. te Londen aangekomen. Celebes28 Aug. Sagres gepasseerd. Kon.derNederl. 28 Aug. Aden gepasseerd. Vooricaarts 23 Mei nabij Penang gestrand, 9 Aug. afgebragt. Prins Hendrik. 6 Aug. alhier aangekomen, vertrekt 14 September.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2