HELifERSUIIE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1878. N". 110. Jaargang 36. Vrijdag 13 September. Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag e Abonnementsprijs per kwartaal Znturdag namiddag. r post ƒ1.30. - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1C3. Trijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel moer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWED1EP, 12 September. Aan boord van bet ramscbip Guinea zijn den machinist leerling L. twee vingers letterlijk afgesneden. Gelukkig ft het de linkerhand. De 24ste verjaardag van Prinses Hendrik (de eerste dien zij in haar tweede vaderland mag beleven) zal Zaturdag a. s. te Soestdijk gevierd worden. Dg Koning, de Groothertog en de Groothertogin van Saxen-Weimar zullen het geboortefeest op het buitenverblijf van Prins Hendrik bijwonen. De Staatscourant bevat de statuten der vereeniging Te Huis, logement voor vrouwen te 's Ilage. De ver eeniging stelt zich ten doel het verschaffen van goed en goedkoop onderkomen aan vrouwen, inzonderheid uit den dienstbaren stand, die te 't Hage zonder vast verblijf zijn. Mede behelst het blad de statuten van de vereeniging kweekschool voor machinisten, gevestigd te Amsterdam. Artikel 1 luidt: De vereeniging stelt zich ten doel het vormen van bekwame machinisten voor stoomvaart, spoor wegen, fabrieken, bemalingswerktuigen enz., en tracht dit doel te bereiken door het oprigten eener kweekschool voor machinisten te Amsterdam, waar jongelieden gelegenheid vinden zich practisch en theoretisch in het vak te bekwamen. Door de heeren P. Crans c. s. is bij den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ingediend een aan vraag om concessie voor den aanleg van een haven te Scheveningen, met een scheepvaartkanaal naar de Maas. De plannen, begrootingen en teekeningen zijn alle ont worpen door den heer J. J. A. Waldorp, hoofdingenieur. De begrooting der kosten beloopt 211 millioen gulden. De uitvoering van liet geheele werk zou binnen 7 jaar tijds geschieden. De hoofdzaak der door de Synode ontworpen bepa lingen omtrent de regten en de bevoegdheid der minder heden wordt door de Kerkelijke Crt. aldus medegedeeld: „De hoofdzaak der bepalingen is, dat in gemeenten van twee ouderlingen en twee diakenen eene minderheid van der stemhebbende lidmaten regt heeft tot de benoeming van één ouderling; dat in gemeenten van twee predikanten diezelfde minderheid aanspraak heeft op één predikant; KLUIVSTBOTjSR.. De vervaardiging van kunstboter heeft reeds in de meeste be schaafde landen eene groote vlugt genomen. Daar het product echter dikwijls als ecHte boter wordt verkocht, kan men over de toeneming van het verbruik niets naders mededeelen. In den Staat New-York daarentegen heeft de regering reeds in 't vorige jaar, op aandringen der Dairy-Men (melk-, boter- en kaasfabrikanten), eene strenge wet uitgevaardigd, waardoor kunstboter slechts onder den naam Oleomargarine in den handel kan gebragt worden. Elk pak, onverschillig of het groot of klein is, moet met een dui delijk leesbaar opschrift „Oleomargarine" voorzien zijn, dat zelfs op het papier moet staan, waarin de kunstboter, zij het ook ponds- of kwart-pondsgewijze aan consumenten verkocht, wordt gewikkeld. Elke overtreding van het verbod, ja zelfs het nalaten alleen der inwikkeling, wordt met 100 dollars boete gestraft. Aan deze wet heeft men het te danken, dat zich in New-York een kunstboterhandel begint te ontwikkelen, die niet, zooals elders, zijn product onder valsche vlag ter markt brengt. Eene groote fabriek, die bijna de oppervlakte van G3 vierk. meters beslaat, is aan de 48ste straat, nabij de Hudson-rivier, opgerigt geworden en wordt door een verslaggever als volgt beschreven: De Maatschappij bezit vele honderden voeten gronds aan den rivieroever en een schoon dok. Zij geeft ongeveer aan 200 arbei ders werk. De lucht is er zuiver en men bespeurt er geen walge lijken reuk. De onderste verdieping van het gebouw bevat ontzag gelijk groote, vierkante kuipen, die zoo geplaatst zijn, dat wagens tusschen hen door kunnen rijden. Toen de bezoeker binnentrad, reden er juist onderscheidene vleeschwagens in, welke met runder- vet beladen waren, dat zij direct van de slagtplaatsen hierheen vervoerden. Het vet was zoo friseh, dat de dierlijke warmte er nog aan te bespeuren was. Het werd in de kuipen geworpen. Deze werden gelijkertijd met zuiver crotou (d. i. New-Yorker waterleiding-water) gevuld. Iedere kuip bevat 20,000 pond vet, en is van een ijzeren pijp voorzien, die het overtollige water afvoert, zoodat een overloopen in het gebouw niet plaats kan vinden. Andere buizen leiden naar goed vinden warm of koud water in de kuipen. Met het warme water worden de kuipen na elk gebruik schoongemaakt en uitgespoeld. Nadat het vet in deze kuipen een langeren tijd gelegen heeft, en (van aanklevend bloed, enz.) uitgeloogd en gezuiverd is, wordt het in dergelijke kleinere kuipen geworpen, waarin het echter met zuiver water gereinigd wordt. Dan wordt het door ervaren vleesch- houwers stuk voor stuk onderzocht. De uitgelezen stukken gaan in eene derde kuip, de afgekeurde stukken worden daarentegen in vaten gepakt en naar de zeepziederijen verzonden. Nadat eerstge- noemden voor de derde maal gewasschei) zijn, gaan zij in kisten," welke op rails naar het hijschtoestel worden gereden, dat ze in de derde verdieping brengt. Binnen 24 uren vrorden gewoonlijk 200,000 pond vet op deze manier gewasschen en gezuiverd. Op de derde verdjeping worden de vetladingen in de kisten in gemeenten van meer clan twee predikanten heeft zij aanspraak op één predikant, indien zij een zooveelste deel stemgeregtigde lidmaten heeft als er predikanten in de gemeente zijn. Het getal predikanten, waarop eene minder heid aanspraak heeft, wordt berekend naar hare getalsterkte." De Kerk. Crt. voegt hieraan toe: „Wat voor vijf jaren door de middenpartij in de Commissie van Negen werd voorgesteld, wordt dus nu door de Synode overgenomen." Beroepen te Groningen dr. II. Smeding, predikant te Haarlem. •;A De hoofdcommissie der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs deelt als voorloopig berigt mede, dat zij eerlang, „zoo de Heer wil," den toestand der Ver eeniging wensebt mede te deelen en daarbij een beroep zal doen op allen, die belijden prijs te stellen op een school met den Bijbel. Dat zulks niet reeds gedaan is, en ook nu nog eenige dagen zal moeten wachten, heeft ecniglijk zijn oorzaak in de opgestapelde werkzaamheden van den secretaris, grootendeels door het volkspetitionnement ontstaan. De Hoofdcommissie in zake het nationaal huldeblijk, aan het vorstelijk echtpaar HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik ter gelegenheid van hun huwelijk aan te bieden, is gisteren ten 2 ure op het paleis te Soestdijk door HI1. KK. HH. in audiëntie ontvangen. De commissie was geheel voltallig, al de provinciën althans waren vertegen woordigd. Jhr. mr. C. J. A. den Tex, voorzitter der hoofdcommissie, rigtte het woord tot het vorstelijk echtpaar en bragt daarbij den oorsprong van het nationaal huldeblijk in herinnering. Naauwelijks tocli had de blijde mare van het aanstaand huwelijk zich door het land verspreid of eenige heeren te 's Ilage en te Amsterdam hadden het initiatief genomen tot het aanbieden van een geschenk, waaraan iedereen zon kunnen deelnemen en welk denkbeeld allerwege met de grootste sympathie werd begroet. Ofschoon dit geschenk nog niet gereed was, had de commissie gemeend niet langer te moeten wachten met het aanbieden van het album, waarin de namen der schenkers vermeld zijn. Hij uitte vervolgens, namens het Nederlandsche volk, de beste wenschen voor het geluk van het vorstelijk echtpaar, en besloot met den wensch, dat HH. KK. IIH. door een toestel (eene groote zoutstroobos) gezouten en naar de kakmacliines gevoerd, die ze in verschillende rigtingen zoo door snijden, versnijden en losmaken, dat de wanden der cellen verscheurd worden. Tengevolge hiervan druipt de inhoud der vetcellen iu vloeibare gedaante in een hellenden trog, die onder iedere hak- machine staat, en deze voert hem in een grooteu ketel. De ketels staan in een grooten vergaarbak, welke met warm water gevuld is, en boven eiken ketel hangt een plakkaat met de woorden: Ieder werkman, die de temperatuur in de ketels tot boven de 120° (Fahrenheit rr 39^° lleaumur) laat stijgen, zal ontslagen worden. Het zich in den ketel verzamelende vet wordt machinaal omge roerd. Men voegt er pepsiue bij en tengevolge dezer bijmenging scheidt zich de olie van het vet, van de medegevoerde huidcellen af, en het vet wordt gemakkelijk vloeibaar. Na een tijdsverloop van verscheidene uren, waarin men iriet het omroeren onafgebroken voortgaat, zinken de verscheurde vliezen allengs en de olie van het vet drijft op de oppervlakte. Bij eiken ketel staat een werkman, die van tijd tot tijd een thermometer in de massa dompelt, om de temperatuur zooveel mogelijk op het punt van de natuurlijke warmte te houden, onder wier invloed het vet in de koemelk, iu boter verandert. Heeft de scheiding tusschen de vaste huidcellen en het vloeibare vet plaats gehad, zoo wordt er een kraan opengedraaid, waardoor het vloeibare vet in kleinere, op de tweede verdieping staande ketels, vloeit, waarbij het dan onderweg door een zijdenweefsel wordt gefiltreerd. Dan heeft het eene schoone gele kleur en ruikt evenals versehe boter (in het botervaalje). Het wordt nu in groote blikken bussen gedaan, welke in een koel vertrek gebragt worden, waar zij in eene temperatuur van 85° (Fahrenheit) dertig uren blijven staan. Door deze afkoeling scheidt zich de stearine, welke zich in de vloeibare vetmassa bevindt, van de boter-olie af. De stearine stolt vloksgewijze, terwijl de vloeibaar gebleven boter-olie zich in- en 'tusschen de vlokken bevindt. De koelbakken worden nu bij eene ijzeren hydraulische pers gebragt, de halfvloeibare massa wordt er uit geschept, in grove linnen doeken gedaan en aan de drukking der pers onderworpen, die 350 ton per vierk. duim bedraagt. Door deze drukking wordt de boter-olie er uit geperst en dan in blikken pannen opgevangen. In de pers blijven nu zuivere stearine-koeken over, die aan de kaarsenfabrikanten worden verkocht. Yan uit deze pannen wordt de boter-olie in een grooten, koel- staanden vergaarbak overgebragt, waaruit zij slechts genomen wordt om óf verkocht, óf in de fabriek tot boter verwerkt te worden. De boter-olie heeft eene barnsteeuheldere kleur, gelijkt voor 't overige op gesmolten boter, is echter geheel smakeloos. Het botcr- maken zelf heeft iu een vertrek op de tweede verdieping plaats. De olie wordt uit den voorraadbak in ketels gepompt, waar zij, al naar dat de behoefte is, uitgenomen wordt. Elk botervat, waarin een horizontaal, door de machine in draaijing gebragt schofi'elrad den arbeid verrigt, wordt ten naastebij met 80 nog vele jaren tot geluk en voorspoed van Nederland mogten vereenigd blijven. Prins Hendrik dankte op hartelijke wijze voor dit blijk van waardeering van het Nederlandsche volk, en verzocht den heer den Tex zijn tolk te willen zijn bij dat volk, hetwelk ook hij zoo innig liefhad, en welks geluk hij beloofde te bevorderen, overal en zooveel in zijn vermogen.(Amst.Crt.) De Stoomvaart-Maatschappij Nederland is in overleg getreden met de regering van Ned.-Indië om ééns in de twee maanden eene stoomboot te laten varen van Soerabaya naar Hongkong, Macao en Amoy en van daar terug over Manilla en Macasser. De reizen naar China zullen plaats vinden óf over Saigon (Cochin-China) óf over Macasser en Manilla. De Indische regering betaalt voor elke reis over Saigon een subsidie van f 12,000 en over Manilla f 20,000, maar ontvangt 50 pet. terug over dc meerdere vracht boven f 40,000 per reis. Op de Indische begrooting is daarvoor f 100,000 uitgetrokken. Men schrijft ons van Texel, dd. 11 dezer: „Begunstigd door het fraaiste weder, dat bij mogelijkheid denkbaar is, had heden namiddag te Oosterend de aan gekondigde harddraverij plaats. Twaalf paarden namen aan den wedstrijd deel, 9 uit deze gemeente en 3 van den vasten wal. Aan deze laatsten zijn de prijs en premiën ten deel gevallen en wel de prijs ad f 75 aan den heer Ellerbroek, van Hoorn, de 1ste premie ad f 25 en de 2de premie ad f 15 aan den heer Clay, van Schagen. Als eene bijzonderheid verdient te worden vermeld, dat de heer Clay, hoewel reeds 71 jaren oud, beide de hem toebehoorende paarden bereed. Een talrijke menigte was bij dit feest tegenwoordig, dat aan den avond met het afsteken van eenig vuurwerk werd besloten." De meestoof Onverwacht, een solied gebouw, voor korte jaren in den polder Eijerlaud op Texel opgerigt, zal dezer dagen in publieke veiling tot amotie worden verkocht. Dat is dan de tweede fabriek, maar ook de laatste voor de meekrap gebezigd, die gesloopt wordt. Was zij, gelijk haar naam aanduidt, onverwacht verrezen, zij is ook onverwacht heengegaan, want wie zou het kunnen pond zuivere, verschc landmelk gespijsd, waaraan 16 oneen Auatto, ter verkrijging van de gewenschte marktkleur der afgewerkte waar, worden toegevoegd. Dan wordt het rad zoolang rondgedraaid, totdat de boter zich begint te vormen. Nu eerst voegt men er 400 pond boter-olie bij en wordt het schoffelrad 30 minuten langer rondgedraaid. Terwijl dit geschiedt, worden houten kisten, welke met gruis-ijs gevuld zijn, naderbij gebragt. Ter regter tijd wordt de geheele inhoud van een botervat in zulk eene kist geledigd, en binnen J0 minuten neemt dc uitgestorte massa het aanzien van bereide boter aan. De inhoud der kist wordt met groote vorken (hooivorken) dan nog een tijd lang omgeroerd, waardoor het ijs en de boter volkomen worden dooreengemengd en de boter totaal wordt afgekoeld. In dezen toestand wordt de massa op groote tafelbladen uitgestort, waarvan het ijswater afloopt, zoodat de boter alleen, in verstijfden, zeer vasten vorm, overblijft. Nu komt zij echter andermaal in eene machine, welke de geheele massa in fijne, lange, op balein gelijkende reepen snijdt. Deze gaan op hunne beurt weder in eene botermachine, die echter niet zooals de eerste, een horizontaal, maar een verticaal schofi'elrad heeft. Nog eens wordt er versehe melk bijgevoegd, en eene tweede botervor- ming maakt van beide bestanddeelen eene gelijkvormige massa. Uit deze machine komt de kunstboter in even kneedbaren toestand te voorschijn, als zuivere, slechts uit melk vervaardigde landboter. De kunstboter wordt dan in eene „Philadclphia" kneedmachine overgebragt en zoolang gekneed, totdat het bijgevoegde zout zich gelijkmatig heeft verdeeld en de botermelk is uitgeperst. Is dit geschied, dan is de boter tot verkoop geschikt. Zij wordt iu houten, ongeveer 100 pond houdende vaten van esschen- of eikenhout verpakt, die, om aan de wet te voldoen, het woord „Oleomargarine" ingebrand op hunne buitenzijde hebben. Hierop wordt zij aan den kleinhandelaar verkocht. Uit deze beschrijving blijkt, dat het geheele vervaardigiugs-proces door en door zuiver is. Indien er lieden zijn, die de meening zijn toegedaan, dat doode honden, katten en dergelijken slechts in een molen behoeven geworpen te worden, om in den vorm van een op boter gelijkend smeersel daaruit te voorschijn te komen, zoo mogen zij tot hunne geruststelling vernemen, dat elke verontreiniging van het zuivere rundervet, het gelukken van het geheele proces onmo gelijk maakt. In de behandeling bij dit proces wordt de natuur naauwkeurig nagebootst, en baseert de behandeling zich wezenlijk op de onderzoekingen van een Frausclnnan, den heer Mege, die van de Fransche regering den last ontving om proeven in 't werk te stellen, ten einde een middel ter vervanging van gewone boter te ontdekken, dat goedkooper zou zijn, en tegen elk klimaat bestand was, zonder, evenals gewone boter, aan het ransig worden te zijn blootgesteld. Hij ontdekte in den loop zijner onderzoekingen, dat het botervet bij de koe zich uit het gewone rundervet vormt, daar dit door de ademhalings-organen van zijne stearine beroofd en dan door de zich in den uijer vormende pepsine in boter-olie wordt veranderd. Hij poogde dit proces kunstmatig na te bootsen, en dit gelukte hem volkomen. Hij verkreeg een artikel, dat als boter er

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1