IIELDFiKSClIE KV VIKl WKIIKTKR COURANT. 1878. N°. 119. Vrijdag 4 October. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. SALVÉ KRISTIANSEN. „W ij h u 1 d i g e u het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag Abonnementsprijs per kwartaal l Zaturdag namiddag. 1.30. - 1.65. Ui tg* ever A. A. BAKKER Cz. Bureaa: HOLE X PLET X K#. 163. Prijs der Advertenticn: Van elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden na —4 regels 6.0 Cents, plaatsruimte berekend. Eiken Douderdag vertrekt de mail naar Oost-ïndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 October. De oefeningsdivisie, bestaande uit Zr. Ms. schroefstoom- gchepen van Galen, Zilveren Kruis en Marnix, onder bevel van den kapt. ter zee W. B. F. Escher, is gisteren middag van de reede naar zee vertrokken, tot liet doen van eene heen- en terugreis naar Oost-Indië. De Heldersclie afdeeling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw hield jl. Dingsdag avond eene ver gadering in het Café Caarls. Druk werd deze vergadering bezocht. Na de opening door den voorzitter, den heer J. Schuijt, bragt de secretaris, de heer L. W. F. Oudenhoven, verslag uit van de algemeene vergadering der Maatschappij en de tentoonstelling, in de vorige maand te Delft gehouden. Met onverdeelde belangstelling werd dit vei slag aangehoord. Vervolgens werden door den voorzitter uitgereikt de prijzen en getuigschriften, behaald bij de tentoonstelling van vee, pluimgedierte en landbouwwerktuigen, gehouden den 7 en 8 September alhier. Door een der leden werd daarna hulde en dank gebragt aan 't bestuur der afdeeling en aan de commissie tot regeling dier tentoonstelling. Alge meen was men blijkbaar van gevoelen, dat die betuiging van erkentelijkheid welverdiend is. Na afloop van een en ander werd eene onderlinge verloting van Noord- hollandsche kaasjes gehouden, tengevolge waarvan velen met een product der gewestelijke zuivelbereiding huis waarts keerden. Met veel genoegen woonden we eene der voorstel lingen bij, door den lieer John Holden, eergisteren en gisteren avond in Tivoli alhier gegeven, 't Bevreemdt ons niet, dat de heer Holden, zoo hier als elders, aller bijval verwerft met dit Marionetten-Theater. Kinderen vermaken zich met de grappige tooneelen, die ze aan schouwen en waarbij ze kennelijk gedurig in den waan worden gebragt, dat de miniatuur-acteurs en actrices, die EEN NOORDSCH VERHAAL, door JONAS LIE. Vervolg De uiterste kust van bet eiland Tromö, diebt bij de haven van Arendal gelegen, ziet er even dor en rotsachtig uit als al de andere eilanden langs de kust. Het eenige waarop het oog rusten kan, is een bouten kerkje tnet een kleinen klokketoien er op, die veel op een scbildwachtshuisje gelijkt en zich als een baken boven de zee verheft; ouder dat torentje liggen Zondags twee of drie loodsbooten vast, als er in de kerk dienst is. De kust van bet eiland aan de zijde van het vasteland levert daarentegen een rijken en bevnlligen aanblik op. De kleine zeeëngte van Tromö, bezaaid met kustvaar ders, lichters en allerlei andere vaartuigen, koestert zich in den zonneschijn tusschen twee vruchtbare, bosohvijke oevers, hier eu daar gestoffeerd niet nette villa's of schilderachtige visschersliuisjes terwijl aan beide kanten, in elke baai, in de smalste kreek, in den kleinsten inham waar plaats voor een schip is, het blanke timmer hout der in aanbouw zijude schepen glinstert. Het is een prachtige werf en een wonderschoone toegang tot de voornaamste haven van Noorwegen. De zeevaarder die op een fraaien zomerdag zich in deze wateren ophoudt, smaakt een verrassing, die hij niet licht weer vergeet. Ten tijde dat de door ons beschreven gebeurtenissen plaats grepen, was het tafreel niet zoo volledig en niet zoo rijk als tegen woordig; maar de kiemen van het leven en de beweging die men er tegenwoordig vindt, begonnen zich toch reeds te vertoonen. Op een der schilderachtigste punten van dit dubbele amphitheater stond, op het eiland Tromö, een bevallig huisje van twee verdie pingen, het eigendom van kapitein Beek. Zijn familie bracht er den zomer door, in afwachting dat de kapitein, als hij hetzeeleven vaarwel zeide, zich daar zon vestigen oin zijn vermogen in den scheepsbouw te plaatsen, zooals hij van plan was over een paar jaar te doen. Ondertusschen leidde men in die landelijke woning geen werke loos leven. Mevrouw Beek gaf er, niet minder dan in de stad, het voorbeeld van werkzaamheid. Zij werkte zelfs in het salon, waar zij haar spinnewiel had geplaatst. Haar stiefzoon Carl was door zijn bezigheden meestal genoodzaakt aan den wal te vertoeven; maar eiken Zaterdag kwam hij in zijn keurig zeilschuitje over, om 's Zondags te blijven. Gewoonlijk kwamen dien dag ook eenige vrienden, bij wijze van een uitstapje, een bezoek bij de familie Beek afleggen. Carl Beek was altijd de ziel van die bijeenkomsten en de gun steling der jonge dames. Hij kende ze bijna allen van kindsbeen af en was in zijn jonge jaren haar speelmakkertje geweest. Er heerschte dan ook tusschen haar en den knappen luitenant een ongedwongen gemeenzaamheid. Een der families die tot de getrouwste bezoekers der villa-Beek behoorden, was die van den postdirecteur Forstberg, bestaande uit vader en moeder, een zoon, en een aanvallige dochter van achttien voor hen optreden, inderdaad menschen zijn. Oudere bezoekers bewonderen het sierlijke van het tooneel en het kunstmatige der verrigtingen. Wat een zorg moet er besteed zijn om dit alles zamen te stellen, opdat het zonder eenige stoornis zoo geregeld kan werken. Dat wij een bezoek aan Holden's Theater aanbevelen, behoeven we na het aangevoerde niet te verzekeren. Omtrent de ontvangst des Konings te Arolsen op jl. Zaturdag wordt het volgende gemeld: De vorst van Waldeck was Z. M. tot Warburg te gemoet gekomen. Op het paleis te Arolsen wapperde de Nederlandsche vlag, prijkende met liet Nederlandsche Rijkswapen en oranje wimpels. Op het voorplein stond eene compagnie van het 3de Hessische regiment infanterie met vaandel en muziek als eerewacht geposteerd. Bij do aankomst aldaar werd Z. M. door dc talrijke menigte met levendige toejuiching begroet. Jl. Zondag heeft Z. M. met den vorst van Waldeck, de Prinses von Wied en de overige aanwezige Prinsen en Prinsessen de godsdienstoefening in dc stadskerk bijgewoond. Op het gala-diner, dat ten half zes ure plaats had, heeft de vorst van Waldeck, na de bekendmaking der verloving, den eersten toast op de verloofden uitgebragt. Men meldt uit Arolsen aan het Dagblad: „Jl. Zondag, na afloop van bet gala-diner, was er receptie ten hove, waarbij door de hofdignitarissen aan de hooge verloofden de gelukwenschen werden aangeboden. „De bevolking gaf haar vreugde over de gebeurtenis te kennen door verlichting en serenades. Z. M. de Koning en de aanstaande jeugdige Koningin werden door de menigte met geestdrift begroeten toegejuicht. Prinses Emma onder scheidde zich ook bij deze gelegenheid door innemendheid en beminnelijkheid, waardigheid en welwillendheid. „Maandag avond kwamen de kinderen der scholen, welke onder leiding en bescherming staan van de verloofde vorstin en van hare zusters, de aanstaande Koningin geluk wenschen en boden haar de prachtigste bloemruikers aan. „De grootmeester van het huis des Konings, mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, is naar Baden ver trokken, belast met eene zending bij Keizer Wilhelm. jaar. Hoewel baar schoonheid buitengemeen tecder en in dc oogen van sommige personen niet onberispelijk was, boezemde Marie Forstberg niettemin evenveel sympathie als bewondering in bij allen, die met haar in aanraking kwamen. Bevalligheid, scherpzinnigheid, vernuft en gezond verstand waren de hoedanigheden, die iedereen met genoegen in haar opmerkte. Zij was de beste vriendin van Carls zusters, vooral van Mina, die aan haar boven al haar andere kennissen de voorkeur gaf en reeds heimelijk dacht over een huwe lijk tusschen haar en haar broeder. Marie Forstberg was het eenige jonge meisje uit dien kring dat Carl Beek niet van der jeugd af kende, en het duurde eenigen tijd vóór hij opmerkte dat zij werkelijk zijn aandacht verdiende. Toen hij tot die ontdekking gekomen was, beijverde hij zich den verloren tijd in te halen, door zich bij haar van zijn gunstigste zijde voor te doen en haar voortdurend met kleine attenties te omringen. Dit miste zijn uitwerking niet. De dochter van den postdirecteur had Mina's broeder sedert lang een soort van vereering toegedragen zij vond hem misschien wat te voorkomend jegens de dames in het algemeen, maar vergoelijkte die vlindor-taotiek door te bedenken, dat hij voorzeker nog niet in de gelegenheid was geweest om een beslissende keuze te doen. Weldra besloeg de luitenant in hare gedachten een bïeeder plaats dan zij zichzelve wel wilde bekennen, en als Carls zuster haar deelgcnoote van hare heimelijke wenschen gemaakt had, zou zij ze waarschijnlijk niet als ten eencnmale on mogelijk van de hand gewezen hebben. Tegelijkertijd werd Marie Forstbergs aandacht getrokken door Elisabcth. Hare geschiedenis had haar belang ingeboezemd, en zij gaf daarvan blijk door aan de jonge huishoudster eenige raadge vingen te verstrekken over de wijze waarop zij hare verplichtingen moest vervullen. Die toenadering werd in het eerst door Elisabcth met een zekere koelheid bejegend, maar langzamerhand veranderde zij van gevoelen; en in weerwil van de ongelijkheid harer karakters en het verschil in beider stand, ontstond er ten laatste een soort van vertrouwelijkheid tusschen de beide jonge meisjes. Elisabeth, die scherpzinnig genoeg was ora hetgeen er in huis voorviel meer dan oppervlakkig te beoordeelen, begreep spoedig dat van al de jonge meisjes die op de villa-Beek gezien werden, Marie Forstberg tegelijkertijd de meeste kans en de meeste aanspraak had om de uitverkorene van den luitenant te worden. Vreemd genoeg! schoon ze zich iu dezen stand van zaken eenvoudig tot. de rol van toe schouwster meende te bepalen, zag ze toch niet zonder een zekere onaangename gewaarwording eiken Zondag hare bekoorlijke vriendin verschijnen. Toch maakte die ongunstige indruk dan weer spoedig plaats voor zachtere gevoelens; het gebeurde dan ook somtijds meer dan eens dat, hoewel haar gesprek oogenscltijiilijk slechts over de beste wijze van tafeldienen of schotels opdragen liep, Elisabeth er een opmerking invlocht betreflende den luitenant, waarmede zij Marie Forstbergs belangstelling dacht op te wekken en den jongen man in haar schatting te doen rijzen. Marie vestigde dan soms hare helderblauwe oogen op Elisabeth, om te ontdekken of achter hare woorden ook een heimelijke bedoeling verscholen was; maar Elisabeth scheen zóó natuurlijk, en met haar opgestroopte mouwen zóó rerdiept in haar werk, dat Marie dadelijk hare verdenking varen liet. „C. H. F. graaf Dumonceau, Zr. Ms. adjudant en parti culier secretaris, is naar Eisenach vertrokken, ten einde de verloving aan de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenacli bekend te maken." Als een staaltje van bijzondere vlugheid kan strekken, dat jl. Dingsdag reeds in het Dagblad is aangekondigd een „Emma-marsch," met het Nederlandsche volkslied tot slot, geaccompagneerd en verschenen ter gelegenheid van de plegtige verloving van Z. M. den Koning met Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont. De heer J. A. Kruyt, bij Zr. Ms. besluit van 12 Aug. jl. benoemd tot consul der Nederlanden te Djeddah, is door de Turksche regering in die hoedanigheid erkend.. Door den machinist 2de kl. bij dc Marine J. H. Gijzen, te Hellevoetsluis, is met goed gevolg examen afge legd voor machinist 1ste kl. De 1ste luitenant van Leent, van de 6de afdeeling vesting-artillerie, is overgeplaatst naar het 1ste regiment veld-artillerie te Utrecht. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 dezer: „Naar wij vernemen is tegen a. s. Vrijdag door burge meester en wethouders alhier eene vergadering belegd van den gemeenteraad, zeer waarschijnlijk naar aanleiding van verschillende adressen, ingezonden door ingezetenen van den Burg en het Oude Schild, welke adressen ten doel hebben, dat door het gemeentebestuur pogingen zullen worden gedaan, dat dr. Ensing onze gemeente niet gaat verlaten. Dat deze vergadering, om het daarop te bespreken onderwerp, zeer belangrijk zal zijn, behoeft wel niet te worden opgemerkt. Moge de uitslag daarvan de inzenders der adressen bevredigenzij hebben dan althans de overtuiging hun best te hebben gedaan een bekwaam man hier te houden en, wat hier meermalen vergeten wordt, getoond eenigen prijs te stellen op een degelijk ontwikkeld man." Te Terschelling is jl. Maandag middag een knaap op het duin door den bliksem getroffen; zijn kleederen geraakten in brand. Te midden van deze landelijke omgeving, al was ze ook over laden met bezigheden, scheen Elisabeth vrijer adem te halen. Zij had groote vorderingen gemaakt onder de leiding van mevrouw Beek; in korten tijd was zij met al de bijzonderheden van den loop der huishoudelijke zaken vertrouwd gewordenzij scheen zich bovendien volkomen op haar gemak te gevoelen bij de uitoefening van haar bezigheden, die haar natuurlijke bekoorlijkheden als het ware nog meer deden uitkomenen als zij 's Zondags met haar gestreepte sitsen japon en haar witte boezelaar, met haar keurig gestrengelde vlechten achter op haar hoofd, de koffie bracht in het landelijk puvilloen, waar de familie met mooi weer gewoonlijk bijeen was, dan werd er meer dan óón bewonderenden blik op haar gevestigd. Ih die omstandigheden voelde zij vooral de oogen van Carl Beek op zieli gevestigd; en zij was er van verzekerd dat die oogen haar niet verlieten, zoolang zij i'1 l>et vertrek bleef. Naar haar allereerst zocht de luitenant wanneer hij uit de stad over kwam, en als hij haar niet spoedig bemerkte, werd hij blijkbaar ongeduldig. Hij wist duizende middeltjes te bedenken om de tcedere belangstelling te betuigen, die hij voor haar gevoelde: nu eens was het een bloem, van Elisabeths borst gevallen, die hij op seutimentcele wijze in zijn knoopsgat stak, dan wéér waren het vruchten die hij haar had zien plukken, of een lekkernij die zij had gereed gemaakt, waarvan hij met een blik op haar den uit stekenden smaak roemde. Als hij het een of ander had te laten maken, of een boodschap wilde laten overbrengen, wendde hij zicli eerder tot haar dan lot zijne zusters. Zoo had hij haar ook het toezicht opgedragen over een plcizicrvaartuigje dat hij expres voor zich had laten maken, een allerliefste jol, zwart met rood afgezet, die in de week altijd vastlag in de kleine baai naast het huis. Zaterdags, zoodra hij op het eiland was, nam onze marine-officier het jonge meisje formeel in het verhoor over de wijze waarop zij haar taak had vervuld. Dat noemde hij schertsend: „krijgsraad houden." Soms kwam hij binnen met een dikken brief vol postzegels in de hand. Het was een schrijven van den kapitein aan mevrouw Beek. Deze gaf, na een vluchtige inzage, den brief aan een harer stiefdochters, die hem hardop voorlas. Elisabeth luisterde vol aan dacht toe, altijd beangst dat er slechte tijding van Salvc in zou staan. Op een dag dat mevrouw Beek eenige inkoopen in de stad moest gaan doen, bood Carl zich aan om al die commissies zelf te ver richten, als men hem iemand medegaf om ze thuis te brengen. Mevrouw Beek slelde voor dat Elisabeth mee zou gaan, aan welken voorslag de luitenant terstond met geestdrift zijn toestemming schonk. Er werd dus overeengekomen, dat zij den volgenden morgen in Garis boot op reis zou gaan. Die schikking, in Elisabeths bijzijn geregeld, droeg echter niet hare goedkeuring weg. Zij verliet oogeu- blikkelijk hoofdschuddende de zaal en liet zich niet weêr zien. Het gevolg was dat het tochtje, waarvan Carl zich zooveel had voorgesteld, niet plaats had, daar Elisabeth weigerde om alleen met den luitenant in de boot te gaan. Mevrouw Beek nam met dat besluit genoegen; maar meende dat het jonge meisje haar toch wel de reden van die weigering had kunnen mededeelen. Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1