HELDEItSCHË EV VIEEWEDIEPElt COURANT. 1878. N°. 120. Zondag 6 October. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdeg, Donderdag cn Zaturdag namiddag. Abonnsmentsprijs per kwartaal1.30. hm franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentu: Van 14> regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-ïndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUVVEDIEP, 5 October. Ook aan den vice-admiraal, directeur en kommandant der Marine alhier, en aan den dirigerenden officier van gezondheid aan liet Marine-Hospitaal zijn door don Koning van Zweden blijken van erkentelijkheid geschonken, wegens de goede zorgen, gewijd aan de Zweedse li e adelborsten, die eenigen tijd geleden alhier hij het lossen van saluutschoten werden gewond. Zr. Ms. oorlogsstoomschip Cornelis Dirks, komman dant Baart de la Faille, is 31 Aug. 11. naar Savanilla vertrokken. De reis van dit schip schijnt in verhand te staan met den moord, eenige maanden geleden op den Nederlandschen consul te Karthagena gepleegd en waarvan destijds is gewag gemaakt. Gelijk we indertijd hebben medegedeeld, is door de Vereeniging „Eigen Hulp," in hare algemeene vergadering opgerigt eene onderlinge levensverzekering. Het reglement voor die afdeeling is thans gedrukt en wordt door tusschen- komst van de districts-bcsturen, aan de leden verstrekt, met uitnoodiglng om toe te treden. In het inleidend woord, dat het hoofdbestuur aan het reglement doet voor afgaan, wordt gewezen op de te verkrijgen voordeden, o. a. hierin gelegen, dat een deel der te behalen winst aan de verzekerden ten goede komt. Aanvragen tot deel neming worden ingewacht, vóór 1 Nov. a. s., hij een der Commissarissen. Naar wij vernemen tracht het districts-hestuur alhier de zaak der levensverzekering zooveel mogelijk te bevorderen. Daartoe heeft het eene zitting aangekondigd, waarin de leden van hunne deelneming kunnen doen blijken of in lichtingen kunnen bekomen. Voor den schietwedstrijd, te houden op morgen (Zondag), worden door het bestuur van het Artillerie-V rijkorps 15 prijzen uitgeloofd. Meerendeels zijn liet geschenken van leden, corporatiën en belangstellenden. Ditmaal zullen de overwinnaars, naar de volgorde der behaalde punten, uit de voorwerpen, tot prijzen bestemd, kunnen kiezen. De meeste passagiers van de mailboot Gelderland hebben per Engelsclie mail van Gibraltar de reis vervolgd. Eenigen blijven te Cadix wachten, om met de Drenthe hunne reis te vervolgen. De Drenthe vertrok jl. Zondag morgen van Southampton en doet Cadix aan om de troepen en de passagiers, die geprefereerd hebben met haar verder te gaan, in te schepen. Men meldt uit Baden-Baden aan het Dagblad: Jl. Woensdag werd Z. Exc. mr. 11. J. graaf Schimmel- penninck van Nijenliuis, grootmeester van het huis des Konings, met een zending bij Keizer Wilhelm belast, door dien Monarch in een hijzonder gehoor ontvangen. Ver volgens werd hij aan clen Keizerlijken disch genoodigd. De Keizer begiftigde hem met het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar. Bij koninklijk besluit van den 3 Sept. 11. is bewilli ging verleend op het ontwerp der acte van oprigting van de naamloozo vennootschap „Maatschappij Cercs, tot exploi tatie van de Landbouwsocieteit en Landbouwmarkt te Schagen," te vestigen te Schagen. De begrooting van Justitie voor 1877 behoeft o. a. aanvulling tot een bedrag van f 10,500 voor het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, als een gevolg van de toegenomen bevolking van dat gesticht. Beroepen bij de Evang. Lutli. gemeente te Delft ds. F. W. Ilekker, te Brielle en Hellevoetsluis. Bedankt voor het beroep naar Driehuizen en Zuid- schermer door ds. W. Beekhuis, te Loenen op de Veluwe. Van Texel wordt ons dd. 4 dezer gemeld „Met genoegen kan ik u berigten, dat dr. Ensing be sloten heeft hier te blijven." Te 's Hage overleed gisteren plotseling dr. Hoog kamer, geneesheer-directeur van het gemeente-gasthuis. De verzekerings-societeit „Tot aller welzijn, hulp in en na het leven" had dezer dagen 40 jaren bestaan. De directeur, de heer K. J. Wijlacker, te Rotterdam, schonk te dier gelegenheid aan de agenten dier sociëteit, in onder- ïcheidene plaatsen des lands werkzaam, aan ieder een sierlijk iristallen bierglas met zilveren deksel en inscriptie. De igent en de bode alhier ontvingen ieder mede zulk een >lijk van de tevredenheid der directie. Te Nieuw-Appelscha had dezer dagen het volgende curieuse geval plaats. De hond van den heer B. vervolgde een kat, die uit benauwdheid in de vaart sprong. Ook de hond begaf zich te water en toen hij zwemmende de kat trachtte te snappen, sprong deze hem op den kop en bleef daarop zitten totdat hij verdronken was, want de hond kon door 't gewigt van de kat den kop niet hoven water houden, waarop poesje den wal wist te bereiken en het hazepad koos. De omstanders konden den hond niet heipen, omdat hij zich midden in de vaart bevond. In ons land hoort men wel eens de klagt, dat hard draverijen zoo lang duren, maar men kan nagaan, dat de bewegelijke Parijzenaar er nog veel ongeduldiger door wordt.. Als wij dan ook mogen afgaan op liet oordeel der Parij-che bladen, dan zullen onze harddraverijen daar niet gemakkelijk inheemscli worden. Er is veel bij, dat ook daar aantrekt; de optogt van die stevige paarden, „met beenen als het middel van een meisje," de inooije Hol- landsclie chaisen, de fluweelen huisjes en blaauwe kousen van de pikeurs, de prachtig gestoffeerde tribune en de tegenwoordigheid van het hoofd van den Staat en andere hooggeplaatste mannen, dat alles is zeer aardig, inaar de strijd zelf duurt te lang; het geheel begint te vervelen. „Twee en een half uur te moeten wachten," roept Figaro in wanhoop uit, „om ten slotte te weten, dat een grijze merrie, die „Prinses" heet, het gewonnen heeft! Laat alle acht paarden tegelijk loopen, dan weet men het dadelijk." Haar verslaggever, een paardenliefhebber in zijn hart, heeft alles geprobeerd om den tijd te dooden, zelfs het verschalken van een aantal glaasjes cura£ao en anisette, maar men krijgt er hem niet meer heen. Het is begrijpelijk, dat het in Parijs niet „vat." In de plaatsen in ons eigen land, vooral de kleinere, is het wat anders; daar is de harddraverij liet feest van den dag; men kent de paarden, de eigenaars en de berijders, men leeft met den strijd mede, en men bekroont er liet feest met een joviaal diner en met een concert in den een of anderen sclioonen tuin. Zoo'n dag is een ware feestdag, maar de Franschman heeft er geen geduld voor. Het Spaansche oorlogsstoomschip „Pizzaro," komman dant Uquado, is in den nacht van den 10 Sept. 11. op 37° NB. en 57° VVL. door een orkaan beloopen, waardoor het zwaar lek werd en gezonken is. De equipage, bestaande uit 153 personen, is gered. De „Pizzaro" voerde 12 stukken. De vrouw van Cassidy, een te Bladenshurg in Marv- land wonende spoorwegbeambte, beviel 3 Sept. van vijf kinderen, drie meisjes en twee jongens, die allen leefden en tot nog toe voordeelig opgroeijen. De te Washington uitkomende Star, waaraan nien dit ontleent, voegt er met Amcrikaanschen humor hij„De buren der kraamvrouw beschouwden dit zeldzaam geval als een voorteeken van betere tijden." Het schijnt werkelijk dat deze „betere tijden" aanbreken, want ook uit Holstein komt een berigt van zulk een overdadigen kinderzegen. Een schoenmaker te Lagerdorf bij Itzehoe werd 28 Sept. door zijn vrouw met drie jongens en twee meisjes verrast. De al te gelukkige vader schijnt echter de Amerikaansche voorspelling niet op zijn persoon van toepassing te oordeelen, want in een brief aan de Keizerin van Duitschland, wie hij verzocht zijn vijftal tot peet te verstrekken, klaagt hij bitter over deze onverwachte vermeerdering van zijn gezin. Een kind is echter reeds overleden. TTit Arolsen. Onze kleine, in clen schaduw der prachtigste bosschen gelegen residentie, zoo meldt men van daar dd. 1 dezer aan het llott. Nbld., biedt in deze liefelijke herfstdagen eeu beeld van het meest opgewekte en vrolijke leven aanIn haar regelmatig gebouwde straten van schilderachtige huizen, thans met groen en bloemen getooid, terwijl de gevels met veelkleurige drnperiën zijn versierd en de vlaggen wapperen in de blaauwe lucht, zijn geheele lanen van slanke denneu- boomen opgerigt, waaraan wapenschilden en banieren een levendig aanzien geven. Waarheen ook de blik zich wendt, overal ziet men gelukkige, vrolijke gezigten, want wij vieren eeu dubbel feest! Immers wij vieren niet alleen de zilveren bruiloft van ons algemeen bemind en vereerd Vorstenpaar, maar ook de verloving van onze geliefde, bekoorlijke en schoone Prinses Emma, die geroepen is een Koninginnen-kroon te dragen en die zeker, door haar inderdaad niet alledaagsche deugden en eigenschappen, ook in de toekomst geluk en zegen rondom zich zal verspreiden, evenals zij tot nog toe in haar klein vaderland heeft gedaan. Ik zag haar in het portaal van het slot staan toen het rijtuig aankwam, waarin zich haar koninklijke bruidegom bevond. De Prins, haar vader, had in groot generaals-uniform de Koning der Nederlanden aan het station afgehaald, vergezeld van eene voor Zr. Ms. dienst bestemde eere-compagnie van het hier in garnizoen liggende koninklijk Pruissische bataillon. De beide Vorsten reden in een met vier paarden bespannen rijtuig naar het slot, dat, zooals de sage meldt, volgens het- model van het even franije en grootsche slot te Versailles is gebouwd. Op het slotplein stelden zich en spalier de eere-compagnie en de voornaamste autoriteiten en andere persouen op. Zoodra de rijtuigen der Vorsten en hun gevolg verschenen, weerklonken de toonen van het Nederlandsche Volkslied, dat door een militair muziekkorps werd uitgevoerd, ontplooide zich van de hoogste torenspits van het klooster eeu reusachtige vlag met uwe nationale kleurenrood, wit cn blaauw, en weergalmde de lucht van de jubelkreten der toegestroomde menigte, vooral toen de Vorsten, naar alle rigtingeu vriendelijk groetend, het rijtuig verlieten. In de eerste plaats ging Z. M. de Koning, wiens kraehtige, mannelijke gestalte en houding algemeen den gunstigsten indruk maakten, de eere-compagnie larigs. Vervolgens trad hij op het voorportaal toe, den jeugdigen Erfprins toegemoet. die hem, terwijl hij op een knie boog, begroette, doch de Koning reikte hem snel de hand, hief hem op cn ging naar de andere leden der vorstelijke familie toe, die hem kwamen verwelkomen. Slechts eenige uren later zagen wij den Koning met van geluk stralend gelaat met zijn schoone bruid aan zijn zijde in een veel kleurig licht gehuld, want nog op den avond van zijn aankomst bewoog zich een lange feestelijke stoet door de straten der stad en werd door de militairen eene serenade aan de verloofden gebragt, die met de hartelijkste gelukwenschen werden begroet. Er scheen geen einde te zullen komen aan het gejuich, liet liooge paar verscheen herhaaldelijk op het balkon en groette hartelijk. Gisteren had een groot gala-diner plaats in de prachtige beneden vertrekken van het slot. Voor den aanvang daarvan verscheen de Prins en onmiddellijk achter hem het hooge paar, Z. M. de Koning met zijn jeugdige bruid aan den arm, en vervolgens de andere leden der vorstelijke familie. Terstond deelde de Prins aan de verzamelde gasten de verloving zijner dochter, Prinses Emma, met den Koning der Nederlanden mede, waarop de pas verloofden de hartelijkste gelukwenschen ontvingen. Onnoodig te zeggen, dat gedurende het prachtige feestmaal een hartelijke dronk aan hen werd gewijd. Des avonds had een groote fakkeltogt plaats; in den slottuin brandden vreugdevuren, terwijl het park, dat het slot omgeeft, door veelkleurige lampions verlicht, een tooverachtigen aanblik opleverde. Toen de liedertafel van Arolscn hare aanspraak had gehouden en daarna haar schoone liederen Ier ecre van het bruidspaar had gezongen en het donderend Hoch! was uitgestorven, kwam de Koning digt aan de ballustrade en sprak in de Fransche taal, maar op de meest hartelijke wijze, zijn ingenomenheid en dank uit over de hartelijke ontvangst hein te beurt gevallen en de gelukwenschen voor hem eu zijne bruicl uitgesproken, waarop de menigte met een luid Lehehoch! uiteenging. Op den dag der aankomst van den Koning werd een familie- diner gegeven, eu terstond na alloop daarvan zouden de beide Vorsten naar alle buitenlandsche hoven per telegraaf berigt omtrent de plaats gehad hebbende blijde gebeurtenis. Daarenboven zond Z. M. de Koning graaf Schiminelpenninck naar Bad en-Bad tn om den Keizer van Duitschland en z.iju adjudant naar den groothertog van Saksen-Weimar om persoonlijk berigt te brengen van de verloving. "V iscliBeristen. De visscherij achter de Gronden is iets verbeterd. De schuitjes bragten gisteren eu heden 10 a 30 groote- en 80 a 150 kleine tongen, enkele tarbotjes, 1 mandje scholletjes en diverse ponen. Een 7tal schuiten bragten gisteren circa 1300 scholvisschen aan, die zij met de kor gevangen hadden, en gemiddeld voor f 18 per 100 verkochten. Groote tong gold 50 cents en rog 35 cents, per stuk. Vlaardingen, 3 Oct. In de laatste dagen kwamen weder een tiental schepen van de haringvisscherij alhier en te Maassluis met zeer ongelijke aanbrengst binnen, zij varieerde van 6 tot 15 last, dooreen kan men op 13 last per schip rekenen. Alles werd in publieke veiling verkocht cn bragten op: goede volle loggerharing f 31.25 a 22, wakken en dubbel vrakken f 1 a 2 minder, ijlen haring f 12.50, alles per ton; bijsoorten in verhouding minder. Kustharing van Schcveningen, Katwijk en Noordwijk hier ter markt gebragt, werden verkocht tot f 19 a 19.50 per ton. Bijsoorten f2 a f 3 minder per ton. Ook waren gisteren 2 partijtjes visch van Zwartewaal hier aan de markt en bedongen noord visch hoogere prijzen. Noordvisch f 28.25, lens f 19.50, koolvisch f 9, kibbelen f 13.50, keelen en lippen f 42.50, alles per ton. Benoemingen, enz. Aan den gepens. kapt. ter zee J. Vos, lid van het lloog Militair Geregtshof, is verleend de titulaire rang van schout-bij-nacht. FTanKrijK. De dag, waarop de bekrooning aan de exposanten ter wereldtentoonstelling zullen worden uitgereikt, is in den jl. Woensdag gehouden ministerraad definitief vastgesteld op 21 October. Er wordt daarbij gerekend op de tegen woordigheid van den Koning van Spanje, van den Prins en de Prinses van Wales, den Kroonprins van Denemarken, Prins Hendrik der Nederlanden, den graaf en de gravin van Vlaanderen en de aartshertogin Victor en Friedrich. Den 22stendaarop zal het groote feest in het Slot te Versailles gehouden worden. Bij de harddraverij met paarden onder den man zijn, gelijk men zich herinneren zal, den prijs en premie door dezelfde paarden behaald. Op liet Champ de Mars te Parijs is thans de tentoon stelling begonnen van tuinbouw-producten. Men treft er aan appelen, zoo groot als kinderhoofden, en peren, zoo lang als wijnflesschen. Onder de Fransche druiven treft

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1