Uit Zwolle wordt berigt, dat de drie personen, wegens den dubbelen moord te Vollenhove in hechtenis genomen, gisterenmiddag in de gevangenis eene volledige bekentenis hebben afgelegd. De redactie der Bazuin verzoekt ons mede te deelen, dat door de heeren S. van Yelzen, A. Brummeikamp, H. de Cock, A. Steketee, M. Noordtzij en C. Mulder, leeraren bij de theologische school te Kampen, J. Bavink, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente aldaar, en J. G. W. Zalm, mede te Kampen, het initiatief is genomen tot het bijeenbrengen van bijdragen voor een nationaal huldelijk, Z. M. den Koning en onze toekomstige Koningin bij hun huwelijk aan te bieden. Zij noodigen een ieder uit door een bijdrage van 25 cents tot dit doel mede te werken, terwijl hoogere bijdragen gaarne worden aange nomen. In alle plaatsen van ons land wenscht men hulp- comité's gevormd te zien. Het voornemen bestaat een album te maken met de namen van de deelhebbers. Afge vaardigden van alle comité's zullen nader bijeenkomen, om te bepalen waarin het huldeblijk bestaan zal. Uit Groningen wordt gemeld, dat voor fabrieksaard appelen thans de volgende prijzen besteed worden: Ame rikanen f 1,25, Turken f 1,40. Er wordt evenwel weinig in omgezet; terwijl de aanvoer van Friesche kleiaardappelen voor de meelfabricatie aanhoudt. Gezifte Turken voor de keuken worden met f 2.25 a f 2.50 betaald, alles per HL. Eenige leden der afdeeling Winsum van de Maatschappij van Landbouw te Groningen, hebben hun koeijen 25 Mei en 18 Oct. jl. laten wegen. Den laatsten keer bleek dat deze gemiddeld 133 kilo zwaarder waren geworden. Er was er een bij, die in dien tijd 161 kilo was aangekomen. Als een doorslaand bewijs hoe voortreffelijk de werking is van het beenderenmeel als landbemesting, nemen wij het volgende berigt over uit de Landbouw-Kroniek, onder redactie van den heer F. R. Corten. In No. 55 van dit blad lezen we o. a. het volgende: „D.e heer S., lid der Staten en burgemeester van een Limburgsch Maasdorp, klaagde steeds over 't geringe beschot zijner overigens beste landerijenstroo, integendeel wies er altijd in overvloed, en 't graan was daarbij zeer geneigd te gaan liggen. Stalmest en guano maakten 't kwaad erger stikstofmest alleen, Ckilisalpeter, b. v. deed de maat overloopen. Wij raadden hem aan, beenderenmeel te bezigen. Voor een maand sprak de heer S. ons zijne hooge tevredenheid over 't beenderenmeel uit. De heeren Laurey en Cillekens, te Weert, hebben 't hem geleverd, en deze meststof, die veel phospliorzure kalk en betrekkelijk weinig stikstof bevat, liad in allen deele aan zijn verwachting beantwoord." De heeren Laurey en Cillekens, te Weert, zijn gaarne bereid, op aanvraag alle mogelijke inlichtingen omtrent deze uitmuntende meststof te verstrekken. Wij raden alle heeren landbouwers aan, eenige lionderde kilo's te bestellen en er op hun land proeven mede te nemen. De uitslag zal zeker voortreffelijk en verrassend zijn." Terwijl aan den Rijn de druivenoogst in die mate is mislukt, dat, onder Rudesheim" bijvoorbeeld, op slechts een twintigste van de gewone opbrengst kan gerekend worden, maken de berigten uit Hongarije melding van een gewas, zoo overvloedig, dat er geen vaten genoeg zijn en de kuipers dag en nacht doorwerken. Toch verneemt men te gelijker tijd, dat het maken van kunstwijn in die streken thans eene ongekende hoogte heeft bereikt. Bij den eigenaar eener branderij werd een vocht gevonden, waarin geen druppel druifsap te ontdekken was. Te Aigle, in het Zwitsersehe kanton Waadtland, is iemand er in geslaagd suikerriet te teelen. De Whitehall Review deelt mede, dat de onder- ,Waarom niet?" vroeg de ander, zijn glas nog eens vullend. Vooreerst omdat er in de Ster niet gedanst wordt; ten andere omdat men minstens bootsman zou moeten wezen, om dat juffertje liet hof te durven maken. Ik heb haar van 't voorjaar nog gezien, toen wij met de Galathee te Amsterdam lagenzij praatte met den kapitein, want zij is uit Noorwegen en zoo trotsch als een prinses. Als gij die eens zien koudt, met haar blonde haren als een gouden kroon om haar hoofd, en een mondje om te stelen.... dan zoudt ge nog wel anders uit den hoek komen Salvé kon van dat oogenblik af de gedachten niet meer uit zijn hoofd zetten, die het verhaal van den man uit Tornsberg bij hem hadden opgewekt. Was dat zijn Elisabeth? Hij had haar dadelijk herkend, want er waren geen twee zoo in heel Noorwegenmaar hoe haar aanwezigheid in de Ster te Amsterdam te verklaren, als zij toch met deu luitenant Beek getrouwd was? Hij brandde nu van verlangen om naar Arendal terug te keeren en te vernemen wat er van de zaak was. Toen het oogenblik van scheiden daar was, scheen Fredeiigo smoordronken te zijn. Salvo kon niet anders doen dan hem ver gezellen. Om de haven te bereiken, moesten zij in den stikdoukeren nacht de kruin van een stnallen dijk oversteken, die langs het dok liep, met aan eiken kant een diep water. Salvé had Frederigo een arm gegeven en deze leunde vrij zwaar op hem. Plotseling echter sprong de Braziliaan op, wierp zich op zijn makker en schreeuwde „Daar, Scandinavische hond, dat is voor Paolina!" Op hetzelfde oogenblik voelde Salvé dat hem op de hoogte van zijn hart een stoot toegebracht werd. De lederen gordel, waarop de ellendeling in zijn hebzucht zoo lang geloerd had, was het middel tot redding geweest voor den aangevallene, die nu met een welgemikteu stoot zijn aanrander in het water deed buitelen. Terstond begon deze een wanhopig geschreeuw aan te heffen „Help! help!" „Ik zal u helpen, in ruil voor al uw vriendschapsdiensten; maar gooi eerst dat mes weg." Bij die woorden lei Salvé een knoop in ziju zakdoek en reikte hem den Braziliaan toe. „Gij en uw lieftallig zusje," vervolgde hij, „hebben mij heel wat te leeren gegeven. Ik zou niet meer dan mijn verdiende loon gehad hebben voor het vertrouwen dat ik in u gesteld heb, als het met. mij afgeloopen was zooals gij het bedoeld liadt.... Maar nu zijt ge weer in behouden haven en wensch ik u het beste." Ditmaal scheidde het tweetal voor goed. Terwijl hij zich met groote schreden verwijderde, hoorde Salvé hoe Paoliua's broeder op den dijk nog liep te stampvoeten en hem allerlei verwenschingen nariep, Wordt vervolgd.) handelingen van de directie der Groote Opera te St. Peters burg met mevrouw Nilson zijn afgesprongen, dewijl de zangeres voor het aanstaande wintersaizoen 25,000 francs eischte, en de directie niet hooger dan 15,000 francs per avond wilde gaan. Thans is mevrouw Al ban i geëngageerd voor 10,000 francs per avond. Een Hindoesch blad meldt, dat bij gelegenheid van de jongste maansverduistering de achtenswaardige Rao Sahib, ambtenaar te Pouna bij Bombay, zich heeft doen wegen en voor die operatie roepijen liet gebruiken als gewigt. Toen het bleek, dat de waardige man 9500 roepijen woog, liet hij die som onmiddellijk aan arme Brahminen uitdeelen. De bedeelden hopen, dat er nog veel maan-eclipsen mogen volgen, dat Rao Sahib nog lang zal leven en dat hij hoe langer zoo dikker zal worden. ISngelandL. Het wordt weder eenmaal bewaarheid, dat men, bij het dagelijks nagaan van den stand der kwestie tusschen Engeland en Afghanistan, het best doet met zich niet te spoedig te laten medeslepen door zeer verontrustende of zeer geruststellende berigten. Tegenover de gunstige dépêches van gisteren staan de ongunstige van heden, om morgen weder plaats te maken voor telegrammen die naïef in hun kalmte spotten met de sensatie van den vorigen dag: Het plan voor den winterveldtogt is geheel opgegeven de oorlog is onvermijdelijk aan een voorwaartsche beweging valt niet te denken de emir heeft den Engelschen bood schapper met een antwoord afgescheept, dat den oorlog onvermijdelijk heeft gemaakt de Engelsche boodschapper is zeer goed ontvangen door den emir; deze was er tegen partij te kiezen tusschen Engeland en Rusland de veld- togt wordt uitgesteld om.... des te krachtiger tegen Afgha nistan op te kunnen treden. Deze en soortgelijke elkander weêrsprekende verzekeringen, steeds van goedonderrigte zijde, moet men bij het volgende der ontwikkelingsgeschie denis van den Engelsch-Afghaansch-Russischen oorlog indien het wel ooit zoover komt aannemen, weder ver geten en nogmaals met een geschokt geloof aannemen: 't Is een cirkelgang, zelfs in dit kleine onderdeel der wereld historie uitgelokt door de alwetendheid van misschien naijverige correspondenten, wat de zaak niet aantrekke lijker maakt. De eenige waarheid, die uit al deze vooronderstellingen schijnt te kunnen worden getrokken, is, dat het geschil in een stadium is geraakt, dat een bijlegging langs minne- lijkeu weg nog altijd mogelijk blijft en zeer goed mogelijk zelfs waarschijnlijk is, maar dat ook een nietige oorzaak leiden kan tot een dadelijke geweldige uitbarsting. De ballon captif is verkocht aan den heer Wal ter Goocli, directeur van het Princess Theater te Londen. Buiten de spil en de machinerie, is de koopprijs 100,000 fr. met 10 pCt. van de bruto opbrengst, ten voordeele van den heer Gifïard. De aflevering zal spoedig plaats hebben. In Engeland zijn in de fabrieken en bij de landbouw industrie de dagloonen met anderhal ven shilling verminderd. Ook bij andere werkplaatsen zal waarschijnlijk een ver mindering intreden. Kardinaal Gullen, aartsbisschop van Dublin, is jl. Donderdag namiddag ten 4 ure overleden. Spanje. De Spanjaarden zijn in rep en roer, maar de politiek is echter ditmaal dood onschuldig aan de opgewondenheid der gemoederen. De zaak is deze: Lopez Al var, de wijd- beroemde stierenbevechter, de held van den circus te Carthagena, wordt verdacht gemaakt, dat hij zijn degen in Pruissisch zuur doopt en door dat kunstmiddel eene al te gemakkelijke overwinning behaalt. Hij heeft nu voor een oogenblik den degen met de pen, den circus met het gebied der journalisten verwisseld en treedt in een der dagbladen van Carthagena, dat het eerst de bedoelde be schuldiging heeft uitgesproken op, met de volgende uit daging: „Ik, Lopez Alvar y Alvar, sedert elf jaren de eerste degen (primêra spandavan den circus te Carthagena, die 403 stieren staandevoets op de plek doodde, daag plegtig allen, die mij verdacht maken, uit, om met mij het strijdperk te betreden. Ik zal den stier bevechten met den degen, dien zij mij in handen zullen geven. Het zal hun daarentegen veroorloofd zijn, indien zij willen, het dier te bestrijden rn^t een degen naar hun verkiezing in Pruissisch zuur gedoopt, en wij zullen zien wie de beste figuur maakt!" ItaUë. De Nationale Bank te Genua is, zooals reeds gemeld werd, bestolen voor de som van twee millioen vier honderd duizend lire. Zoover men weet, heeft de zaak zich op de volgende wijze toegedragen. Jl. Zaturdag avond vertrokken drie personen van Ancona, geëmployeerden bij de bank aldaar, en droegen een waarde van zeven en een half millioen met zich, verdeeld in drie valiezen, allen goed verzegeld en voorzien. Zondags morgens kwamen zij te Genua aan, en begaven zich terstond naar de Nationale Bank, om liet geld te deponceren, maar daar het een feestdag was, werd er verzuimd de waarde terstond na te zien. Toen men later tot het onderzoek overging, bleek een der zakken, die twee en een half millioen moest bevatten slechts gevuld met stukjes hout. Men vermoedt dat dit bedrog reeds in Ancona was overlegd, en niet aan de Genueesche beambten te wijten is, maar er is nog niets bewezen. De politie doet ijverig onderzoek. Turliije. De Sultan heeft jl. Donderdag het besluit tot invoering der door Engeland voorgestelde hervormingen voor Klein- Azië geteekend. De voornaamste zijn: de benoeming van Europeesche inspecteurs voor financiën en justitie en van Europeesche konnnandanten der gendarmerie. Berieteu betreffende ie Staoiïaartmaatscbapjlj Neierlaufl Conrad3 Oct. te Batavia aangekomen. Holland 4 Aug. te Londen aangekomen. Prins v. Oranje. 22 Oct. van Napels naar hier vertrokken. Madura 12 Oct. van Batavia naar hier vertrokken. Voorwaarts 1 Sept. te Penang vastgeraakt, 7 Sept. vlot gekomen. Prins Hendrik. 8 Oct. bij Perira gepraaid door de Prins van Oranje. Celehes25 Oct. van Port-Saïd naar Batavia vertrokken. Kon.derNederl. 26 Oct. van hier vertrokken. PrinsesAmalia. 9 Oct. alhier aangekomen, vertrekt 16 Nov. Burgoriy ls_e Stand. Gemeente HELDEB. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: D. Kruk, metaaldraaijer en A. Brandt. II. v. d. Lee, stoker en E. Vroomman. T. Eiselin, torpedist en S. Schagen. GETROUWDGeene. BEVALLENC. J. Kikkert, geb. Groof, D. E. van Twist» geb. Duiuker, Z. J. Klingen, geb. Boon, Z. J. de Wolff, geb» Zalm, D. OVERLEDEN: M. Vroon, 8 maanden. Levenloos aangegeven 1 WeêrMiffe Waarnemingen te Heiier. laMsteet.) -2 O Uren. Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 zwtz. 7k. 740.2oLl8.il 11.6 f 1.3 0.75 Golvend 26 8 zzo. 8„ 742.08 -15.72 8.0 - 0.5 0.89 26 12 zto. 1.5„ 740.73 -17.67 1 10.4 f 0.3 0.84 hol in zee Weersgesteldheid: 25 Oct. 12 u. Bewolkt, winderig. 26 Oct. 8 u. Digtbewolkt, winderig, buijig. 26 Oct. 12 u. Digtbewolkt, wind, buijig. Marinehaven. Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen «roote vaart. Aankomst.. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 21 Sept. 26 Oct. Koning tlerNederl.A.G.M.Bruijns.Pad.enz. viaSuez. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. NewPellon.st.W.B.London. Newcastle. Steenk. v. Gyn St Co. I-Iaven van IJmuiden. Binnengekomen 24 Oct. Echo, st., Newcastle; Alford, st., LondenGuiseppina B; Brilla, Yeisk; Europcan, st., Ilull. 25 Oct. Nora, st., LondenFanny, Withfield, Carleston. Verthokken: 25 Oct. Vygnet, st., Rotterdam; Vidar, st., Stockholm. Vervolg Nieuwstijdingen. We zijn uitgenoodigd te vermelden, dat in de godsdienstoefening te Huisduinen op morgen, 27 October, Avondmaal zal worden gehouden. Gisteren is in de Buitenhaven opgevischt het lijk van een uit Indië teruggekeerde koloniaal. De man is onlangs vermist. Hij ver keerde reeds in staat van ontbinding. Hij is op het kerkhof bijgezet. Door 40 (werkende) leden der Vereeniging tot verbetering van armenverzorging is het volgende adres tot den Koning gerigt „De ondergeteekenden, allen leden, enz., mcenen, dat de tijd eindelijk gekomen is, om ook bij de wet het toenemend misbruik van sterken drank te beteugelen. Zij wenden zich daarom tot Uwe Majesteit met het eerbiedig, maar dringend verzoek, dat het Haar moge behagen, den wensch, door het Multapatiorsbond uitgesproken, te verhooren, en van regeringswege voorstellen in dien geest bij de Vertegenwoordiging aanhangig te maken. Wel houden zij zich overtuigd, dat door wetten geen volkszonden kunnen uitgeroeid worden, maar zij hopen en vertrouwen, dat de maatregelen, door de raadslieden der Kroon voorgesteld, de blijken zullen dragen, dat ook in Nederland de hulp der overheid niet te vergeefs wordt ingeroepen, als zij binnen de haar aangewezeu grenzen eenig kwaad kau tegengaan." In het adres van het Multapatiorsbond, waarvan meer bepaaldelijk de algemcene strekking door genoemde Vereeniging wordt onder steund, wenscht men: strenge strafbepalingen tegen openbare dronkenschap, beperking van het aantal tappers- en slijters-patenten, onverenigbaarheid van dit patent met een patent tot uitoefening van eenigen anderen tak van handel, weigering van het patent aan ambtenaren, aangesteld door het openbaar gezag. Volgens dit adres leert de ervaring in Engeland, dat brj beperking van het aantal drankhuizen het misbruik van sterken drank even redig afnam. Ons volk is, vergeleken bij andere volkeren, sterk aan den drank verslaafd. Gemiddeld toch treft men in Pruissen 1 drankhuis op 471 inwoners aan, Ierland 1 „415 Schotland 1 223 Engeland 1 „170 i, Nederland 1 83 Al geeft men niet toe, dat met het aantal drankhuizen de dronken schap in evenredigheid toeneemt, ontkennen kau men niet, dat, naarmate cr meer gelegenheid tot drankverbruik bestaat, dit verbruik vermoedelijk ook grooter uitbreiding zal erlangen. De bij het adres van het Multapatiorsbond gevoegde bede om medewerking wijst er op, dut jaarlijks 8.38 liter gedistilleerd per hoofd der bevolking worden geconsumeerd. Terwijl het volk f 7£ per hoofd aan jenever verkwist, besteedt het naauwelijks f 6J aan vleesch. In 1S75 bedroeg de opbrengst van den accijns op het binnen- en buitcnlandsch gedistilleerd f 18,700,000, in 1876 f 20,000,000, de raming voor 1877 was ruim f 22,000,000. (N. R. Crt.) Uit Akersloot wordt gemeldOok over deze gemeente brak in den nacht van Dingsdag op Woensdag een hevig onwedcr los. De bliksem sloeg in een kapberg, die een prooi der vlammen werd. Vooral aan de ijverige bemoeijingen der brandweer is het te danken, dat de brand zich niet verder heeft uitgebreid. Te 's Hage overleed dezer dagen in 70jarigen ouderdom de heer J. E. baron van Panhuijs, oud-commissaris des Konings in Friesland.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2