HELftERSCIIE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1878. N°.130. Woensdag 30 October. Jaargang 36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. AAIM BESTEDING. 16> SALVÉ KRISTIANSEN. „Wij huldigen het goed e." Verschijnt Diugsdujf, Donderdag cn Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. p franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: HOLE X 1* L E I IV' 163. Prijs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 Ceits, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Op DONDERDAG den 14den NOVEMBER 1878, des namiddags ten half drie ure, zal onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van het bestuur der hierna te noemen gemeente, worden overgegaan tot de aanbesteding van: Het bouwen van eenc school en het herstellen van eene onderwijzerswoniiic te den Hoorn op het eiland Texel. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving, ingevolge art. 23 van bet bestek. Het bestek en de teekeniug zijn, tegen betaling van een gulden, te verkrijgen aan het lokaal van liet provinciaal bestuur voornoemd aan bet bureau voor buitenlandsche paspoorten, gevestigd in liet raadhuis te Amsterdam, cn aan de gemeente-secretarie te Texel. Gegadigden worden er aan herinnerd, dat de bïlletten van inschrij ving uiterlijk vóór drie ure des namiddags van den dag die de besteding vaorafgaat, in de bus moeten gestoken zijn, zooals art. 68 441 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dengene die daartoe door den Burgemeester der gemeente Texel zal worden aangewezen: De aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag vóór de besteding. HELDER en N1EUWEDIEP, 26 October. Gisteren avond werd in Tivoli eene vergadering gehou den door de Winkelvereeniging van Eigen Hulp alhier. De lieer B. L. Vries bekleedde liet voorzitterschap, en noodigde den lieer Jaring uit, namens de financiëele Commissie, verslag uit te brengen nopens de gehouden administratie. Uit dat verslag bleek de gunstige toestand der zaak. De netto-winst over het verloopen kwartaal bedroeg f 500.80. Het debiet in de jongstverloopen 3 maanden was f 7913.51. Uit de nadere toelichtingen van den president bleek nog, dat onderscheidene personen, die geen leden zijn der Vereeniging, hunne waren in den winkel aankoopen, ofschoon volstrekt niet door laaggestelde prijzen daarop wordt geïnfluenceerd. Het nemen van meerdere aandeelen in 't kapitaal, waarmede de Vereeniging werkt, werd ten zeerste aanbevolen. De behoefte daaraan doet zich gevoelen door 't vertrek van. eenige leden en EEN NOORDSCH VERHAAL, door JONAS LIK. {Ver vuig.) Er bood zich bijna onmiddellijk een goede gelegenheid aan voor den overtocht naar Noorwegen, aan boord van een schip dat op de terugreis naar Salvó's vaderland was. Hij haastte zich om van die gelegenheid gebruik te maken. Een onbeschrijfelijk weemoedig gevoel maakte zich van hem ïneester, toen hij het dek onder de voeten had dat voor hem zijn geboortegrond vertegenwoordigde, en hij onder het heen en weêr loopen de opmerkingen hoorde waarvan hij het voorwerp was. De gebronsde tint van zijn gelaat, de vreemde snit van zijn kleeding, zijn geheele uiterlijk iu één woord, dat hem boven de gewone klasse van zeevolk scheen te verbellen, wekten de algemeene nieuws gierigheid op. Men hield hem voor een Engelschman of een Ame rikaan, want hij had zijn nationaliteit niet bekendgemaakt, en zijne onderhandelingen met den gezagvoerder hadden in het Engelsch plaats gehad. Wij behoeven niet te zeggen dat hij gedurende de geheele reis in zijn gedachten bijna uitsluitend met Elisabeth bezig was. Iets, hij wist zelf niet wat, verzekerde hem dat zij te Amsterdam was, in weerwil van het gerucht over haar huwelijk met Carl Beek. Op goed geluk af, en met het oog op mogelijke gebeurtenissen, maakte hij een praatje met den gezagvoerder over diens handel op Holland. De inlichtingen die hij bij dit onderhoud inwon, brachten zijn plannen tot rijpheid. De handel op de Ilollandsche havens was vrij winstgevend, en het was een leven vol afwisseling, zoodat zijn denkbeeld hem hoe langer hoe uitmuntender voorkwam; daarenboven leverde die zaak hem de middelen op om in zijn land volkomen onafhankelijk van iedereen te leven. Wat het geld aangaat, hij had meer dan noodig was om het een of andere oude schip te koopen, beter nog dan waarmede bij thans de reis deed. Onze zeeman zag zich dus reeds in zijne gedachten eigenaar van een schip, waarop hij van Noorwegen naar Holland voer vice versa. Toen dat voornemen eenmaal bij liera vaststond, begon hij hoe langer hoe ongeduldiger te worden. Het was of hij vreesde niet lang genoeg te zullen leven om de kusten van Noorwegen aan den horizont te zien opdagen. Hij liep uren achtereen te mopperen op „die oude ton," die meer dreef dan zeilde. Het scheepsvolk meende dat het in de bovenkamer van den Engelschman niet pluis was. Toen eindelijk Kaap Lindesness uit de nevels te voorschijn kwam, vond hij deze veel schooner dan al de met palmbooiren begroeide voorgebergten in de zuidelijke zeeën. Zijn vreugde werd alleen getemperd door de vrees, dat hij slechte tijding ten opzichte van door de noodzakelijkheid om een behoorlijk bedrijfskapitaal te bezitten. Tot lid van het bestuur der Vereeniging, ter vervanging van den lieer van den Hurk, werd gekozen de heer W. J. Arriëns. Tengevolge der periodieke aftreding moest eene ver kiezing van nog twee leden des bestuurs plaats hebben. De lieeren J. P. Valter en L. Feekens werden herkozen. Laatstgenoemde vond echter bezwaar de herbenoeming te aanvaarden Bij stemming werd tot lid des bestuurs benoemd de heer Jac. S. Pisuisse. Op voorstel van een der leden werd dank gebragt aan den heer Feekens voor 't geen door hem in 't belang der Vereeniging is gedaan. Met het bespreken van de belangen der winkelzaak en van de contractanten voor de levering van benoodigdheden, eindigde deze bijeenkomst. Gisteren heeft alhier eene parade plaats gehad, bij welke gelegenheid, onder eene hartelijke toespraak van den vice-admiraal van Rees, de ridderkruizen werden uitgereikt aan den machinist Klay en den vuurstoker Reith. Verplaatst van hier naar Dordrecht de 2de luit. plaats.-adjudant H. Cales. De lieeren J. Visser, van hier, P. Meijer, van Hoorn en P. Ooms, van Scharsvoude verkregen jl. Zaturdag te Haarlem de acte van hulponderwijzer. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 25 dezer wordt het stoomschip 4de kl. Padang, met 16 Nov. in dienst gesteld en hot bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. D. M. G. de Swart. Heden worden Prins en Prinses Hendrik der Neder landen te Luxemburg ontvangen, door den burgemeester en de schepenen der stad, die den Stadhouder en zijne gemalin tot de grens der gemeente te gemoet rijden. Om 1 uur heeft de plegtige intogt plaats. Om 3 uur is er een optogt van verschillende vereenigingenom 4 uur worden er concerten gegeven op de openbare pleinen. Des avonds zal er algemeen geïllumineerd worden. Door den minister van Oorlog is aan de verschillende korps-kommandanten een schrijven gerigt, houdende een dankbetuiging van wege Z. M. den Koning aan de officieren van het leger, die ter gelegenheid van Zr. Ms. verloving met II. D. II. Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont hun gelukwenschen door tusschenkomst van genoemden minister hebben aangeboden. Elisabeth zou vernemen. Eindelijk werden zij op sleeptouw genomen door een der loods- booten uit de haven van Arendal, waar Salvo dien eigen avond aankwam. Eenige oogenblikken later klopte hij aan bij vrouw Gjcrs, een oude kennis van hem, die in den omtrek der kade een kleine herberg voor zeevolk hield. De volgende dag was een Zondag. Het klokgelui, dat hem wekte, klonk hem als een aangename muziek in de ooren. Hij stond vroeg op. Van alle kanten gingen de bewoners van het stadje in hun Zondagspak ter kerk; de ineesten hunner herkende hij, onder andereu tle oude tante van Elisabeth, met haar Psalmboek onder den arm en haar keurig gevouwen zakdoek in de hand. Een zonderlinge aandoeuing maakte zich van hem meester; hij dacht nog eens aan het oude en goede geloof waarmede hij was vertrouwd geworden in de gelukkige jaren zijner kindschheid, voordat het door allerlei kwade hartstochten verdonkerd werd. Hij kon geen weerstand bieden aan de lust om den stroom te volgen, overtuigd dat zijn verouderde trekken en zijn gebruind gelaat hem wel on herkenbaar zouden maken. Naast hem liep een deftige familie, die hij zich zeer goed van vroeger herinnerde; de ouders achteraan, en voor hen uit twee keurig gekleede, allerliefste meisjes, die vrij wat grooter waren ge worden in zijne afwezigheid, en een jongere broeder die hij nooit gezien had. De vreemde zeeman met zijn zwarte baard, zijn lakensch pak en zijn gouden ketting, scheen hunne nieuwsgierigheid gaande te maken, Wat zouden zij wel gezegd hebben, als zij geweten hadden hoe diezelfde zeeman die vier jaar geleefd had? Zij zouden zeker voor hem op de vlucht gegaan zijn, als bij de nadering van een wild dier. Van dien aard waren de overpeinzingen vau onzen „verloren zoon." Terwijl hij met de menigte voortliep, geloofde hij de straatsteenen van zijn geboortestad tegen hem te hooren getuigen en te vragen of het wel pas gaf dat een man van de Stars a?id Stripes in de kerk verscheen. Toen hij den drempel over ging, meende hij de heiligheid der plaats te schenden. Hij ging op de achterste bank zitten, dicht bij de deur, en keek naar de binnenkomenden, die dadelijk doorliepen naar hunne plaatsen. Het was of er een visioen voorbij zijn oogen trok. Al die wezens schenen te behooren tot een reinere wereld dan de zijne. Toen de gezangen, begeleid door den zwaren klank van het orgel, door de gewelven van het godshuis ruischten, knielde hij eerbiedig neder," tot in het diepst zijner ziel geschokt, met moeite zijne tranen en zijn snikken bedwingende. In die houding bleef bij bijna de gan- sche godsdienstoefening bijwonen. Geheel zijn vorig leren, dag voor dag, kwam hem weder voor den geest. Welk een afgrond tusschen zijn tegenwoordigen gemoedstoestand en den tijd toen hij even als andere menschen naar de kerk ging om te bidden 1 Gelukkig had hij in deze aangrijpende ure een blik mogen slaan in Volgens later bcrigt uit Seheerness is het stoomschip j Stad Vlissingen 25 October van Queensborough naar Mil- i wall Docks vertrokken, om te repareren, na borgtogt 1 gesteld te hebben voor het bedrag der schade veroorzaakt door de aanvaring met de Champion. Tot zetters voor 'sRijks directe belastingen zijn benoemd de heeren: J. Blankevoort en C. Tuinman, te Anna Paulowna; P. Otjes en S. Visser, te BeetsV. P. Braun en G. de Langen, te Beverwijk; C. de Boer en P. Koeman, te Blokker; D. Kok en W. Bakker, te Avenliorn. Om blijvend voordeel te trekken van de beweging voor het volkspetitionnement, wordt een bond opgerigt, gevormd uit de locale comité's of correspondentschappen van bet volkspetitionnement, onder bet motto: „Een school met den Bijbel." Deze bond beeft ten doel: 1. om aan de vereenigingen ter bevordering van bet christelijk onderwijs, die reeds bestaan, zonder op baar terrein te treden, zedelijken en goldelijken steun te verleenen; 2. plaatselijk den bloei dei- vrije school te bevorderen; en 3. de tijdens het volkspe titionnement verkregene organisatiën te behouden, allengs vaster gestalte te laten aannemen, en in zoodanig onderling verband te zetten, dat ze, zoo dikwijls de belangen van „een school met den Bijbel" en wat daarmede in verband staat dit vereischen, weder onverwijld dienst kunnen doen. Orgaan van den bond is de Standaard. Voor wat de locale comité's aangaat, treden biervoor de locale bladen van anti-revolutionnaire rigting, voor zoover die bestaan, in de plaats. Het bondsbestuur bestaat uit dertien leden, die bij regle ment bun aftreding regelen en den arbeid verdeelen. Drie leden van de vergadering vormen bet uitvoerend ligchaain, onder den naam van voorzitter, secretaris en penningmeester. Eere-voorzitter is jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude. De ontwerp-statuten zijn vastgesteld te Utrecht den 18 October door de lieeren mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, dr. Kuijper en jhr. mr. A. F. de Sabvornin Lobman, adviserende leden van bet hoofdcomité; W. Hovy, voorzitter van bet locaalcomité te Amsterdam; J. Voor hoeve H.Cz., voorzitter van bet locaalcomité te Rotterdam; dr. J. A. Gertli van Wijk, voorzitter van bet locaalcomité te 's Ilage; ds. II. Beuker, dr. A. W. Bronsveld, dr. M. Noordtzij, ds. H. Pierson en S. van Velzen jr. zijn eigeu hart; hij voelde zich beter en sterker toen hij de kerk verliet, en hij wanhoopte niet meer. Jügenlijk was hij van plan geweest zich eerst naar zijn vader te begeven, te Sandvigen; maar bij nader inzien wilde hij liever vooraf zekerheid hebben teil opzichte van Elisabeth, en zijn kostvrouw scheen hem juist de geschikte persoon toe om dat verlangen te bevredigen. Volgens de herinneringen van onzen zeeman uit oude dagen, was vrouw Gjcrs iemand die zich bijzonder goed op de hoogte hield van de loopende nieuwtjes en even bereidvaardig was om ze te vertellen als om ze te hooren. Salvc keerde dus naar zijn logies terug, cn terwijl de herber gierster zijn maal gereed zette, vroeg hij haar, als bij toeval, of de zoon van kapitein Beek, officier bij de koninklijke marine, al ge trouwd was. „Wel wis en zeker," antwoordde zij, niet weinig verbaasd dat iemand, dien zij voor een vreemdeling had aangezien, zich zoo vloeiend in het Noordsch wist uit te drukken; „hij is getrouwd sinds.... ja, waéht, laat eens zien.... sinds een jaar of drie, denk ik." De jongman sprong driftig op, terwijl zijn gelaat de grootste verbazing teekende. „Maar wie zijt gij?" vroeg de waardin uitvorschend, terwijl zij hem met aandacht gadesloeg; „de Hemel beware mij, maar ik geloof zeker dat ik met Salvé Kristiansen spreek, die...." Zij bleef plotseling steken, zonder dat de ander de oorzaak van die terughouding kun vermoeden; hij voltooide echter zelf den afgebroken zin „Die te Rio Jaueiro gedeserteerd is van het schip van kapitein Beek, dezelfde." Nu was de nieuwsgierigheid van vrouw Gjers eerst recht gaande gemaakt; vol verrukking over de ontdekking van zulk een hoogst belangrijk nieuwtje, fluisterde zij hem met een veelbeteekeneuden blik in liet oor: „O, wees gerust, ik zal uw geheim wel bevvaren.„ Salvc haastte zich te betuigen dat hij volkomen vertrouwen stelde in haar bescheidenheid; waarna hij er als ter loops bijvoegde: „Dus is de luitenant getrouwd?" „Al lang, zoo als ik zei. Het was een prachtige trouwpartij het feest is gevierd bij de ouders van de bruid en het jonge paar woont bij hen aan huis, te Eredericksvern." „Maar Elisabeth was immers een wees," zei de zeeman, zijn voorzichtigheid prijsgevend. „Elisabeth? O, ge bedoelt zeker dat meisje dat de Beeks bij zich in huis genomen hadden? Dat is een geheel andere geschie denis," sprak vrouw Gjers met een knipoogje, waarvan Salvé de beteekeuis niet kon misverstaan. „Neen, de luitenaut is getrouwd met de dochter van den postdirecteur Forstberg. Dat andere, van vroeger, is maar zoo'n gril geweest; een poosje vóór liet huwelijk

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1