Jl. Zondag werd te Amsterdam eene eigenaardige vergadering met dames gehouden door de verbruiksver- eeniging „Spaarzaamheid en Verti'ouwen." Het gold namelijk de belangrijke vraag, uit een 12tal monsters de beste aardappelsoort te kiezen. Ervaren kooksters onder de vrouwelijke leden waren belast met de eer elk monster te schillen en te koken, om na te gaan, welke soort het best in den kook was, het deugdelijkste en het voedzaamst, waarna zij naauwkeurig verslag harer bevinding uitbragten. Deze verbruiksvereeniging stelt zich ten doel in den zomer de leden te helpen sparen voor den wintervoorraad, en' zij slaagt daarin naar wensch. Elke week wordt bijna een jaar lang een halve of kwart gulden door ieder lid bijgedragen en het geld in de spaarbank op rente gezet. Bij liet in aanbouw zijnde stoomgemaal te Zeeburg bij Amsterdam stortte jl. Dingsdag een steiger ineen, waar door 18 werklieden van een hoogte van ongeveer 10 meter naar beneden vielen. Zeven hunner werden gekwetst, waar van vier ligte beleedigingen en drie min of meer ernstige verwondingen bekwamen. De dag van Zondag 10 Nov. 1878, zoo meldt men o. a. uit Parijs aan de Haarl. Crt., zal in de Europesche kronijken der toekomst aangeteekend staan als de dag, waarop de Parijsche Wereldtentoonstelling van dat jaar gesloten werd. 's Namiddags, met het slaan van vijven, viel achter den laatsten bezoeker de laatste toegang digt. Hun aantal was dien dag 130,000 geweest. Van de tentoongestelde voorwerpen blijven alleen die zigtbaar, welke voor de Staatsloterij aangekocht zijn en overgebragt zullen worden naar het Nijverheidspaleis in de Champs Elysées, waar zij dienen zullen als lokvinken. De regering is blijkbaar van oordeel, dat, ^oo men te vergeefs beproeven zou de speelzucht bij een volk uit te roeijen of met vrucht tegen te gaan, het dan nog maar beter is, partij van haar te trekken in het algemeen belang. Wat de gebouwen betreft, deze blijven grootendeels bestaan. De tentoonstelling van 1878 is in 180 dagen bezocht geworden door 16,000,000 personen. De ontvangsten, aan entrée-billetten, hebben bedragen 12,650,000 francs. De door het gouvernement georganiseerde loterij brengt 12,000,000 francs op en zal niet meer dan 650,000 francs kosten. Er is dus een zuivere ontvangst van 24,000,000 fr. geweest. Deze som is op ver na niet voldoende om alle kosten te dekken, en deze zullen nog vermeerderen door de voorgenomen verbouwingen. Doch de stad Parijs heeft in den afgeloopen zomer tolgeld geheven van de geheele wereld. De algemeene rijkdom is zeer toegenomen. Langs zijwegen zijn een groot aantal millioenen, op welke niet gerekend kon worden, naar de schatkist gevloeid. Het doel, door den maarschalk Mac-Mahon aangeduidherstel van Erankrijks aanzien, is bereikt. Het andere doel: ver meerdering van Frankrijks rijkdom, óók. Er is dus geene enkele reden, waarom de Franschen over eenige jaren niet weder van voren af beginnen zouden. Met hunne medailles en hunne ridderorden hebben zij de ijdelheid der volken, die daarvoor vatbaar zijn, krachtig gestreeld, en Parijs zal nog lang de stad blijven, waar Europa en Amerika zich bij voorkeur komen vermaken. Men meldt uit Scheveningen, dat aldaar jl. Maandag 40 haringschuiten binnenkwamen met verlies van netten en meer andere averij. De storm van Zaturdag heeft aan de visschersvloot veel schade berokkend; eenige schepen over alle punten van de vlakte verspreidden. Op den eenzamen oever vlogen een paar meeuwen in groote kringen rondom eenige gestrande goederen, die hier en daar boven het zand uitstaken en door den tijd geheel zwart waren gewordenterwijl aan den overkant, meer oostwaarts, de loodkleurige watervlakte van den oceaan zich uitstrekte zoover het oog reikte, zonder dat er een enkel zeil te zien was. Allerwegen niets dan eenzaamheid, verwoesting en jammer. Salvé meende er het beeld van zijn eigen leven in te zien. Hij had haar verkregen, die zoolang reeds het voorwerp zijner begeerte was geweest, maar waren zij er beiden nu gelukkiger om? Een geruimen tijd bleef Salvé op de overblijfsels van zijn scliip staren, die door de gele golven elk oogenblik met schuim overdekt werden. Hij werd in zijn overpeinzingen gestoord door Ib Matbesen eu door de mannen van zijn eigen equipage, die ook herwaarts waren gekomen, schoon met weinig hoop, om te zien hoe het met hunne geringe bezittingen afgeloopen was. Gezamenlijk onderzochten zij het strand, maar helaas! met welk resultaat! Twee of drie leege koffers en het kompas was het eenige loon voor twee uur zoeken tusschen de menigte planken, ijzerwerk en stukken scheepstuig, die aan alle kanten op den oever verspreid lagen, of reeds halverwege door het zand bedolven waren. Het overige gedeelte van den dag brachten zij in het visscliers- dorpje door. Toen Salvé zijn gerechtelijke verklaring voor de auto riteiten had afgelegd, en aan de equipage het geld had uitbetaald dat hij haar schuldig was, waarmede het grootste gedeelte van zijn laatste fondsen gemoeid was, nam hij voor zich en Elisabeth plaats als passagiers op een schip, dat met een lading kolen naar Christiansand op weg was. Hij was zeer droefgeestig gedurende den overtocht. De ongelukkige zeeman dacht aau zijn toekomst, die zich waarlijk niet in een roos kleurig licht aan hem voordeed. Zijn vakgenootcn wisten ongetwij feld dat de Apollo door zijn eigen schuld vergaan was. Dit bericht, over het geheele land verspreid, benam hem elke kans om door een reeder als kapitein van een schip aangesteld te worden. De goede relatiën van Elisabeth te Tonsberg konden hem daarentegen wel van nut zijn in zijn rampspoed; maar hij zou liever de grootste armoede hebben willen lijden dan zich door zulke middelen er weêr boven op te werken. In de omstandigheden waarin hij zich bevond, wilde hij zelfs niet naar Tonsberg terugkeeren. Slechts één weg bleef hem open: het leven van voren af aan weer begonnen. Hij kon loods worden; particuliere loods, want het krijgen van een brevet was in zijn geval ook al een twijfel achtige zaak. Hij zou zich vestigen te Arendal of in de omstreken, op een stil plaatsje aan de kust, waar niemand zijn Elisabeth zou lastig vallen. Toen hij dit besluit aan zijne vrouw meededelde, juichte zij het dadelijk van ganscher harte toe; en toen hij, die kapitein van de Juno had kunnen worden, er bijvoegde dat zij er voortaan niet tegeu op moest zien om de levensgezellin van een arm man te zijn, antwoordde zij op blij moedigen toon „Als hij maar Salvé Kristiansen heet, verlang ik niets meer." Wordt vervolgd.) zijn totaal van hun vleet beroofd. Van een der schuiten zijn 4 personen over boord geslagen, tenvijl de overige bemanning door een logger is opgenomen, die vervolgens de schuit op sleeptouw nam. Te Loosduinen is door een onbekende oorzaak des nachts een wieg omgevallen. Toen de ouders des morgens ontwaakten, vonden zij hun wicht, 7 maanden oud, leven loos onder het wieggegoed. --- Men deelt aan de N. Rott. Crt. mede, dat'sKonings kamerheer jhr. C., die zich dezer dagen in de nabijheid van 's Hage met de jagt verlustigde, door een der leden van het jagtgezelschap, waartoe hij bohoorde, bij ongeluk met een hagelschot werd getroffen, tengevolge waarvan hij ernstige verwondingen in het aangezigt en vooral in het oog bekwam. Naar men meldt is de bekende letterkundige Aart Admi raal, directeur, van het telegraafkantoor te Schoonhoven, jl. Dingsdag overleden. Een brutale aanranding had jl. Maandag avond te Utrecht plaats. Zekere H., klerk bij de werkplaats van den Nederlanclschen Rijnspoorweg, had de gewoonte het geld, dat onder zijne berusting was, naar zijn woning op den Daalschen dijk mede te nemen. In deze druk bevolkte buurt op slechts weinig schreden van zijn woning en vlak onder een gaslantaarn, word liem ten half negen ure door een onbekend manspersoon een kolenzak over het hoofd geworpen. Hij viel op den grond, ontving eenige hevige slagen op het hoofd, doch liet den geldzak, dien men hem trachtte te ontrukken, niet los. Op zijn geroep van moord schoten onmiddellijk een aantal buren toe, doch de aanrander maakte van de verwarring gebruik om te ontsnappen. Zijn kolen- zak liet hij echter achter, en men hoopt, dat deze, daar hij eenige merken draagt, nog tot de ontdekking van den brutalen schurk zal leiden. (N. R. Crt.) Tengevolge van veel vraag voor het buitenland is de prijs der boter in de laatste dagen te Oss gestegen. Sedert men begonnen is kunstboter te vervaardigen, is dit een bron van welvaart voor de gemeente geworden en neemt de verzending naar het buitenland al meer en meer toe. Bij de drie bestaande kunstboterfabrieken, die aan honderden handen werk verschaffen, zal nog eene vierde fabriek ge bouwd worden. De Haagsche berigtgever van de Midd. Crt. komt op tegen de skating rink; hij vergelijkt het gedruisch dat men daar hoort op een avond, dat de zaal druk bezocht is, bij het gedruisch van snijboonenmolens of naaimachines of een spoorwagen derde klasse, terwijl de trein over een spoorwegbrug rijdt. Blijkbaar is hij geen voorstander van die uitspanning, waarvan het genot ook voor ons tot de verborgenheden behoort. De weinige genegenheid, welke hij voor de skating rinks koestert, deelen deze met de café chantants en de bierhuizen. Hij zegt daaromtrent: „Die drie woekerplanten, waarvan het zaad ons van elders met den wind des wansmaaks werd toegewaaid, schieten nu te welig op en hechten zich te vast aan jonge gezonde stammen. Konde men daarvan eens een statistiek opmaken, wat zoude men raar opzien van al den tijd en al het geld, dat in leneip, café chantant of skating rink wordt zoek gemaakt!" Ook wij zijn volstrekt niet zoo hoog ingenomen met deze vermakelijkheden. Er is degelijker genot te vinden, maar zoo de briefschrijver meent, dat bij de uitrocijing der drie woekerplanten, zooveel nuttiger gebruik van den tijd zou worden gemaakt, dan gelooven wij, dat hij zich bedriegt. Zij, die lust hebben voor edeler genietingen, laten ook nu er zich niet van afleiden door schaatsen op rollen, veel glazen Beijersch bier of gezang van twijfel achtige welluidendheid. En de anderen zouden toch hun tijd wel „zoek maken." (Arnli. Crt.) Omtrent den naam van den driemaster op den Banjaard vergaan, verneemt men nog niets met zekerheid. Het schijnt evenwel dat men nu spoedig de waarheid zal ver nemen, daar te West-Kapelle een twaalftal lijken zijn aan gespoeld en althans uit sommige van deze zal de nationa liteit van het schip kunnen blijken. Uit Wijhe wordt het volgende gemeld: De vraag naar jong vee was in de laatste weken in de streken langs den IJssel buitengewoon groot. Sedert de uitvoer van vee naar Duitschland is verboden, is de handel zoo levendig niet geweest als thans. De prijzen hebben dan ook eene ongekende hoogte bereikt. Er zijn veehouders, die hunne pinken van f 175 tot f 200 van de hand deden. Te Witmarsum worden pogingen aangewend tot liet oprigten van een gedenkteeken voor Menno Simons, den aldaar in 1496 geboren en in 1561 te Oldesloo (Holstein) overleden stichter der Doopsgezinde gemeentevan de daar toe benoodigde gelden is reeds een gedeelte bijeen. In eene door de 12de afdeeling der Friesche Landbouw- maatschappij den 6 dezer te Wommels gehouden vergadering, welke door een aanzienlijk getal leden, en vele daifies werd bijgewoond, is o. m. verslag uitgebragt door de commissie, welke in den gepasseerden zomer door vermelde afdeeling naar Apeldoorn was afgevaardigd, ten einde tegenwoordig te zijn bij eene proefneming met de Deensclie wijze van zuivelbereiding. Naar luid van 't verslag dier commissie waren de resultaten van min bevredigenden aard, weshalve de commissie het voor de Friesche landbouwers geraden achtte, te meer nog met het oog op den betrekkelijk kleineren omvang hunner boerderijen, met hunne eigene methode van zuivelbereiding voort te gaan. Door het koude en slechte weder zijn in Friesland reeds eenige weidekoeijen, die te lang buiten liepen, bezweken. De zuidwesten stormwind heeft het water weder belangrijk opgestuwd, zoodat vele streken blank staan. Als een gevolg van den algemeenen stilstand, in handel en landbouw gevoeld en de daaruit ontstane daling in waarde der landerijen, vinden sommige landbouwers te Oostergoo zich genoopt met hunne landheeren eene over eenkomst te treffen, opdat zij, hoewel in 't begin of op halfweg van de aangenomen huurjaren, met minder schade nog dan hun bij aanhouden wclligt voor de deur stond, afstand kunnen doen van de eens aangegane liuring. Niet alleen in Kollumerland, maar ook in de Groninger-wouden zijn boeren, die als zoodanig van den nood eene deugd makende boer af worden, na reeds eenige honderden, anderen zeggen duizenden, te hebben verspeeld. De koop- en huurprijzen der landerijen zijn tegenwoordig in een groot deel van Friesland beide dalende. Het paardenspel van Sidi Ilassan is te Veendam jl. Zondag door storm totaal vernield. Een negental menschcnvrienden doen een beroep op de openbare lief dadigheid tot weder-opbouw. Dezer dagen stonden voor het Dusseldorfsche perron van het Bergisch-Markische station, omstreeks 9 uur des avonds, twee treinen klaar om schier gelijktijdig te ver trekken; de passagiers hadden reeds plaats genomen. Één heer was weêr uitgestapt om den conducteur een inlichting te vragen, waarbij hem bleek, dat hij in den verkeerden trein was geraakt; zijn wederhelft Anna zat er nog in en liep dus gevaar met een verkeerd billet naar Elberfeld en Ilolzminden in plaats van naar Essen te rijden. De man was hierdoor zoo in de war, dat hij den waggon niet kon terugvinden, waarin zijn vrouw zat en ging dus langs den trein draven, uit alle magt schreeuwende: „Anne raus! Anne raus!" De passagiers dachten, dat een ambtenaar „Alle raus!" riep en stormden hals over kop de waggons uit, uit vrees voor een of ander gevaar. De stationschef kwam met opgestreken zeil aansnellen om te vragen, wat dit beduidde: de trein moest weg. Het misverstand was nu spoedig opgehelderd; de vermiste Anna vond haar echtgenoot weder, en ieder stapte weêr in. Parijs geeft in alles de mode aan, ook in de rege ling der diners, 't Is sinds lang bekend, dat men er de meloen na de soep dient; ook geeft men de kaas vóór de fruit. De port of madera wordt veelal niet bij den aan vang, maar bij het einde van 't diner gepresenteerd, om dat die sterke wijnen den smaak voor de fijne Bordeaux bedeijven. Nu is er eene nieuwe innovatie. Als een diner met oesters aanvangt, én dat wordt meer en meer alge meen, dan eindigt men met de schildpadsoep! Onze koks zullen er van schrikken. "V isoli'toer'Igitoira.. Gisteren gingen <le schuiten voor het eerst weêr naar zee; de rangst was gering en de prijzen waren daardoor ontzettend hoog. Schelviseh gold van f 70 tot f 91 per 100 stuks; tong f 1; rog van f 0.89 tot f 1.08. Heden morgen is de prijs niet veel minder. Schelviseh gold van f 73 tot f 81 per 100 stuks; rog vau 79 tot 86 cents. België. Men meldt uit Brussel, dat in de Troonrede o. a. wordt toegezegd eene nieuwe wet op het lager onderwijs, met grondslag voor het Staats-onderwijs: uitsluitende directie en toezigt bij de burgerlijke autoriteit, met opdragt tot inprenting aan de jeugd van eerbied voor 's lands vrije instellingen. Deze belangrijke mededeeling werd door de linkerzijde met luide toejuichingen begroet. FranlirlJlL. De vergulde haan op de spits van de Nótre Dame te Parijs is door een rukwind dezer dagen afgeslagen, en alle pogingen om hem terug te vinden, zijn tot dusver vruchteloos geweest. Er zijn slechts twee gevallen denkbaar: óf hij is in de Seine gevallen, óf hij is neergekomen op den vasten bodem, waar iemand hem opgeraapt en stillekens weggedragen heeft, niet om de spits van zijn eigen huis er mede te tooijen, maar om zicli met de ingewanden van het dier te voeden» De haan toch had in zijn binnenste een menigte munt stukken, vooreerst een exemplaar van alle Fransche munt soorten, te beginnen met de koperen centime en eindigende met het gouden 100 franc-stuk; dan nog tal van gouden en zilveren muntstukken met het beeld van alle souvereinen in Europa. Daar de muntstukken losweg in de holte van den haan gelegd waren, deden zij, telkens als de wind hem deed draaijen, een gerammel hooren. De gemeenteraad van Parijs nain in zijn jongste zitting kennis van het rapport van overste Martin, die de voortzetting van de proeven met electrische verlichting van de Avenue de 1'Opéra, van het Théatre Francais en van den gevel van 't gebouw der Wetgevende Vergadering tot in de maand November voorstelde. De heer Mallet keurde het electrisch licht als straatverlichting af. De stad Parijs zeide hij heeft sedert Augustus voor de proeven 48,000 frs. uitgegeven en een voortzetting daarvan zou weêr 15000 frs. kosten. Werd de gasverlichting onvol doende bevonden, dan kon men het aantal vlammen aan merkelijk vermeerderen, en dan zon men nog beneden de kosten der electrische verlichting blijven. De prefect der Seine deelde deze meening. De gemeenteraad acht liet echter voor Parijs een kwestie van eer, op groote schaal proeven te nemen met de groote wetenschappelijke ontdekking. Weldra zal dan ook een ontwerp voor de voortzetting van de proeven worden in gediend. Deze zullen echter niet zulke groote uitgaven noodig maken. In de suikerfabriek van den heer Lequiën te Carvin, in het departement Pas-de-Calais, is een stoomketel ge sprongen, ten gevolge waarvan acht personen gedood zijn en een zoo zwaar gewond is, dat men aan 't behoud van zijn leven wanhoopt. De ongelukkigen gebruikten in den rusttijd hun maal achter den stoomketel, toen de uitbarsting plaats had. Het gedeelte van de fabriek, waar de ramp voorviel, is geheel en al vernield. De andere gedeelten hebben insgelijks veelgeleden. Van de nabijgelegen huizen, tot op een afstand van 60 meter, zijn ten deele de daken weggeslagen. Voorts zijn alle glazen verbrijzeld. Een wagen met beetwortel stond op het plein van de fabriek 'op het oogenblik der uitbarsting. Die beetwortels zijn allen tot pulver overgegaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2