Engeland.. Jl. Zaturdag lieeft de nieuwe lord-mayor zijnen hoogen post aanvaard. Een eigenaardig schouwspel levert de optogt naar Westminster, waar de nieuwe lord-mayor den eed moet afleggen. De lijfgarde der Koningin bege leidt den City-Koning, al de gilden spreiden hunnen luister ten toon, de banieren en wimpels van alle City-instellingen en ex-lord-mayors worden voor hem uitgedragen, de antieke gala-koets, geheel verguld en met geschilderde paneelen door meesters der oudheidjversierd, de waardigheids-bekleeders die het zwaard der geregtigheid en den scepter der waardig heid voor hem uitdragen, de City-trompetters, allen in rood fluweel, zijn zoowel aanschouwelijke voorstellingen van de weelde der stedelijke regering, als bewijzen van vasthoudendheid aan de overgeleverde zeden en gewoonten. Dit jaar trok de stoet voor het eerst over de London- Bridge. Gelijk als voor tvee jaren de aankoop der Suez- aandeelen en de daarvoor verkregen invloed in Egypte door een optogt met kameelen uit het Circus Sangers, de reis van den Prins van Wales naar Indië door zwartge- verwde jongens op olifanten en verleden jaar de zuil van Cleopatra door een gewaar te van bordpapier aanschouwelijk werden voorgesteld, was dit jaar tot herinnering aan de bezetting van Cyprus de London-Bridge met boomeu van Cyprus beplant. Overigens bleef alles bij het oude, en andermaal waren er honderdduizenden uit alle oorden opgekomen om den nieuwen City-Koning eer te bewijzen. Het gewigtigste van den 9 Nov. is en blijft het gebrui kelijke diner in de Guildhall, waar de ministers aanzitten en deze bij monde van den premier hunne politiek regt- vaardigen. In deze week worden te Londen in het openbaar verkocht de meubelen en voorwerpen van kunst, welke de woning versierden van Charles Dickens en zijn zoon. Onder het opschrift Verhongering in de kinderkamer vestigt het bekende medicinale tijdschrift de Lancet de aandacht op het volgende, hetgeen het zegt bij dagelijksclie ervaring te zijn geconstateerd: dat een groot aantal personen zelfs in welhebbende kringen der maatschappij systematisch hun kinderen laten verhongeren, namelijk door gemis van dat voedingsmiddel, wat het meest essentiële tot hun levens onderhoud en groei is. Zelfs aan zeer jonge en snel groeijende kinderen geven zij cacao met water en zelfs geen wolkje melk, broodstoffen en nog vele andere, soms ja met een beetje melk, maar deze slechts als vehikel in eene niet noemenswaardige hoeveelheid. Het gevolg dezer handel wijze is, dat er duizenden gezinnen gevonden worden, waar de kinderen zijn bleek, tenger, om niet te zeggen, mager uitgeteerd, ongezond van uitzigt, en zooals de ouders het believen te noemen, op een toon alsof zij het verwijt rigten aan den Schepper, „maar al te delicaat van gestel." Onkunde is gewis dikwerf de oorzaak van die verschijnselen. De ouders weten niet, dat, andere redenen er buiten gelaten, hun meest wijze gedragslijn zou wezen hun in den groei zijnde kindertjes het volle hun toekomende bedrag melk te geven, al mogt ook de rekening van den melk boer even hoog loopen als die van de wijnkoopers voor papa en mama. Italië. Te Palermo heeft een student, zonder dat er eenige aanleiding toe bestond, vier revolverschoten op zijn professor gelost, terwijl deze collegie gaf. Gelukkig misten zij allen hun doel en kon het jonge mensch door zijne mede-studenten in bedwang worden gehouden. Daar hij met den hoogleeraar op goeden voet stond, onderstelt men dat hij krankzinnig was. Spanje. De conclusie van den procureur-generaal tegen Moncasi, in zake den aanslag op het leven des Ivonings, luidt: veroordeeling tot de doodstraf. Ruslana. De berigten betreffende den gezondheidstoestand van den czar loopen nog zeer uiteen. Terwijl sommige correspon denten de juistheid van hunne ongunstig luidende mede- deelingen volhouden, handhaven de anderen hunne ver zekering dat Alexander II niet ziek is. Thans bevat een der Parijsche bladen het volgende telegram uit Czernowitz „De tijdingen uit Livadia bevestigen, dat de Keizer ongesteld is. Voor het oogenblik levert de toestand geen gevaar op; maar de Keizer wordt gekweld door een zenuwlijden, dat zich openbaart door begripsverwarringen, onzamen- hangende denkbeelden, en hem belet zich ernstig met zaken bezig te houden." Yoor de geloofwaardigheid hiervan kan men niet instaan; een der dagbladen zegt echter, dat de tijding niet als onwaarschijnlijk dient aangemerkt te worden. „Sedert Paul I toch hebben de Keizers van Rusland van vader op zoon eene neiging van melancholische monomanie overgebragt; pas een jaar geleden werd beweerd, dat Alexander II aanvallen van naargeestigheid had. Indien de jongste gebeurtenissen, zoowel in als buiten Rusland, tot verergering van dien gemoedstoestand hebben bijge dragen, is dit volstrekt niet te verwonderen." Het proces, te St.-Petersburg gevoerd tegen barones Maria Itulah Artymowska, en dat zooveel gerucht maakte, zelfs meer dan de Oostersche aangelegenheden de belangstel ling van het publiek gaande hield, is afgeloopen met de veroordeeling van de beschuldigde tot verbanning naar Siberië. Valscliheid in geschrifte, bedriegelijkebankbreuk, omkooperij, misbruik van vertrouwen, enz., niets ontbrak om bij deze gelegenheid het zedebederf te doen uitkomen dat onder de hooge standen in Rusland bestaat en voortwoekert. De veroordeelde barones is 25 jaar oud, behoorde tot de dames die ten hovo ontvangen worden en leefde op zeer grooten voet. Het passief bedraagt twee millioen roebels, en tot dekking van de schulden heeft zij te beschikken over zes roebels 50 kopeken. Ameriüa. Door de New-Yorksche bladen wordt berigt dat twee personen te New-York, Sawyer en Man, octrooi verkregen hebben voor eene nieuwe uitvinding op het gebied van elcctrische verlichting. Hunne lamp, tot hniselijk gebruik bestemd, moet zeer doelmatig en eenvoudig zijn. Er heeft zich eene maatschappij gevormd tot ontginning der uitvinding. Volgens een te Washington verschijnend blad heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Schurz, een hoogst bevallige twintigjarige jonge dame tot secretaris, miss B. Irish. Als taalkundige onder de dames heeft zij in de Vereenigde Staten waarschijnlijk haar gelijke niet, daar zij zoowel de voornaamste levende als de doode talen leest en schrijft. Zij is bezig aan eene Engelsche vertaling van Auerbachs werken. Beriiten üetreffende Ie Stooiraartiaatsciiaiij Nederland Conrad2 Nov. van Batavia naar hier vertrokken. Prins Hendrik26 Oct. te Batavia aangekomen. Holland4 Aug. te Londen aangekomen. Madura 12 Nov. van Napels naar hier vertrokken. Voorwaarls 30 Oct. te Singapore aangekomen. Celebes. 1 Nov. van Aden naar Batavia vertrokken. Kon.derNedcrl. 12 Nov. van Port-Saïd naar Batavia vertrokken. Prinses Amalitc. 9 Oct. alhier aangekomen, vertrekt 16 Nov. Prins v. Oranje. 3 Nov. alhier aangekomen, vertrekt 7 Dcc. Burgerlijlie eStancA. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDD. van Wijck en G. de Bruijn. BEVALLENJ. Dorlijn, geb. ter Beek, Z. N. de Ruijter, geb. Rensraaag, Z. J. Bak, geb. Erankfort, 1). M. Willemse, geb. Goudswaard, D. J. Oudkerk, geb. Sloog, Z. OVERLEDEN: J. Smit, 51 jaren. E. Bakker, 5 maanden. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL. Van 6 tot 13 November. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Dirk de Boer en Trijntje Kikkert. GEBORENJannetje, dochter van Willem Koorn Wz. en Trijntje de Waard. Albert, zoon van Albert Dros Az. en Krijntje Tanis. Ariaantje, dochter van Arie Boon en Dirkje Stark. Elisabeth, dochter van Augustinus Cornelis Keijser en Elisabeth Veenstra. Comelis, zoon van Cornelis de Wijn en Souwtje Zwanenburg. Aagje, dochter van I.eeiidert Roeper Korsz. en Grietje Kok. Gerrit, zoon van Jan Hin en Trijntje Smit. Jannetje, dochter van Willem Maas en Elisabeth Verberne. Sijbrand Jacobus, zoon van Jacob Dijlcsen Az. en Pietertje Muntje. OVERLEDEN: Jan Saris, 38 jaren. Gemeente St. MAARTEN. Van 17 October tot 12 November. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Arie, zoon van Cornelis Wink en Maartje Opperdoes. Elisabeth, dochter van Jan Groet en Neeltje Boontjes. Reijer, zoon van Cornelis Schermer en Geertje Wever. OVERLEDENGeene. Weêrkniidlge Waarnemingen Ie Helder. (Landstat.) -f3 03 1» O Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand.Afw. iStand. Afw. 13 12 zotz. 1.4k. 749.17 - 9.53 7.0 - 0.6 0.80 Slecht. 14 8 ono. 7„ 748.90 - 9.80 4.0 - 2,3 0.90 weingolv 14 12 otn. 2.5„ 74S.23j-10.47 1 4.4 - 3.1 0.88 Slecht. Weersgesteldheid: 13 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 14 Nov. 8 u. Digtbewolkt, beneveld, winderig. 14 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Marinehaven ISTieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- op binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Jauna, st. J. Brown. Dautzig. Graan. Duink.&Goedk. Advent, st. II. Fullcr. Shields. Stcenk. Bestemd naar Antwerpen, wegens gebrek aan steenkolen. ITaven van IJmuiden. Binnengekomen: 12 Nov. Windermere, st., Iluelva. 13 Nov. Albicore, st., LeitliNjord, monitor, Rotterdam. Vertrokken 12 Nov. Hollandia, st., Londen. 13 Nov. Juno, st., Napels; Fanny, Whitefield, Aberdeen; Berenice, st., llevalVenus, st., KopenhagenIielvetia. Kittelsen, Tonsberg; Christiania, st., ChristianiaMedea, st., Rembrandt, st., beiden Hamburg; Paulus, Gothardi, Diana, Bollo, beiden avontuur Eddystone, si., Huil: Ered. Snowdon, st., Newcastle. sciiager markt van heden. PER TELEGRAAF. 8 Paarden f 50al60 Ossen - a Stieren - 170al90 Gelde-Koeijen - 180a270 Ivalf-Koeijen - 240a270 Vaarzen - 160al80 Hokkelingen - 60a 90 Nucht.Kalveren - 10a 18 Rammen - a Schapen - 18a 36 Lammeren f a Bokken&Geiten - a magere Varkens - 8 a 18 Biggen - 2$a 6 Kippen c.170 alSO Eenden - a Boter per kop -115 al25 Kaas per KG. - 35 a 40 Kip-Eijeren per 100 -600 a Eend-Eijeren - a Marli-tlaeristen. Amsterdam, 12 Nov. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 271. Rogge: oude Petersb. f 160. Op levering iets flaauwer, Maart f 158, 157, Mei f 160. Lijnolie onveranderd, Dec. f28$, Maart/Mei f 28$. 13 Nov. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 271. Rogge prijshoudend, puike oude Galatz f 175, jarige dito f 154, dito Nicolajelï f 150, dito Taganrog f 140, 149, oude Petersb. f 160, op levering weinig veranderd, Maart f 157, 158, 157, 156, 157, f 158. Koolzaad: f 380 nominaal. Raapolie flaauw, Vliegend f 35, Dec. f 34$, Mei f 36$, Lijnolie ffaauw, Vliegend f 29$, Dec. f 29$, Jan./Mei f 28fMaart/Mei f 29. Petroleum loco f 11$- E. gehouden. Vette Kalveren 1ste kw. f 1, 2de kw. 85 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 8 a 13. Vette Varkeus 42 a 50 c. per KG. Texel, 12 Nov. Koevee f 200 a 240, Kalveren f 5S a 54, Paarden f 120, Schapen f 22 a 32, Biggen f 10. Alkmaar, 13 Nov. Op de heden gehouden Paardenmarkt waren 330 Paarden aan de lijn. De prijzen varieerden van f 75 tot 725. De handel was levendig en voor goede Paarden werden hooge prijzen besteed. Hoorn, 11 Nov. Op de groote Najaars-Koemarkt, den 10 en 11 dezer gehouden, werden ongeveer 8000 stuks aangevoerd, over het algemeen van de beste kwaliteit. De handel was strekkende duur voor de beste kwaliteit. Niettegenstaande de handel met den middag voor de tweede kwaliteit vlugger was, is er toch nog veel Vee onverkocht gebleven. Rotterdam, 12 Nov. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1098 Runderen, 250 vette en Gras-Kalveren, nuchtere Kalveren, 1265 Schapen en Lammeren, 435 Varkens en 219 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 86 a 88 c., 2de kw. 7S a S0 en 3de kw. 70 a c.Kalveren lste kw. 100 a c., 2de kw. 90 a c., 3de kw. 80 a c.Schapen 1ste kw. 70 a 80 c., 2de kw. 65 a 70 e., 3de kw. 60 a 65 c.; Varkens lste kw. 60 a c., 2de kw. 58 a c., 3de kw. 50 a 5S c.alles per KG. schoon aan de haak., Boter, lste kw. f 66, 2de kw. f 62, 3de kw. f 58. Schiedam, 13 Nov. Jenever f 16,75, Auist. proef f 18, Moutwijn f 11,25 per N. vat. Kampen, 11 Nov. Hooi. Buiten- f 10,a 13,en Binnen- f 11,— a 12,— per 1000 KG. Meppel, 11 Nov. Vee. Stalprijzenguste Koeijen f 120 a f 220, dragtigc f 140 a 280, melk- f 110 a 1S0, guste Vaarzen f 100 a 170, Schapen f 10 a 25, Lammeren f 5 a 12, dragtige Varkens f 20 a 40, vette 42 a 48 c. per KG. Hooi. f 14 a 22. Vex*volg Nieuwstij dingen Het "onderstaande berigt, dat wij omtrent deze zeeramp nader ontvangen, deelen we, ter aanvulling van het reeds vermelde op pag. 1, nog mede: „Gisteren ontvangen rapporten van uit zee komende schepen, bij de havendienst alhier aaugebragt, dat er wrakken en veel wrakhout in zee drijvende was, besloot de agent der sleepdienst onmiddellijk een sleepboot tot opsporing van een of ander uit te zenden, waartoe de stoomsleepboot Slad Amsterdam, kapitein Roseudaal, werd gebezigd. Heden morgen kwam genoemde sleepboot uit zee terug, op sleeptouw hebbende de Scheveninger bom Gerardus Martinus, vol water, met gebroken mast, zonder roer en meerdere schade, welk vaartuig in dien ontredderden toestand eenige mijlen benoorden Texel op zee drijvende was ontmoet en op sleeptouw genomen. Door de hooge zeeën braken bij herhaling de sleeptrossen, waardoor men elk oogenblik vreesde het vaartuig te zullen verliezen, hoofd zakelijk wegens gebrek aan stuur. Onder toezigt van den havenmeester en strandvonder wordt het vaartuig (zooveel mogelijk" in de haven op droog gezet) ledig gepompt en de lijken der opvarenden te voorschijn gehaald, wat met de meeste zorg geschiedt. Op dit oogenblik zijn twee lijken uit het vooronder opgehaald." De heer Johan Gram heeft een nieuw tooueelspel vervaardigd, dat opgevoerd zal worden bij de gala-voorstelling ter eere van het huwelijk van Z. M. den Koning. In eene bijeenkomst van kaaskoopers en kaasfabrikanten, onlangs te Hoorn gehouden, werd door deskundigen eene partij kazen onderzocht, gedeeltelijk vervaardigd volgens de nieuwe methode van den heer W. Sluis, te Beemster, gedeeltelijk volgens de oude methode. Deze kazen waren door elkander geplaatst en vervaardigd uit de melk vau eeu koppel koeijen van ócn landeigenaar, 't Resultaat der onderzoekingen bleek te zijn, dat de kazen, volgens de oude manier bereid, de beste waren en in kwaliteit die, welke door den beer Sluis vervaardigd waren, verre overtroffen. Bij sommige boeren heelt de methode Sluis daardoor veel van haar crediet verloren, doch wij twijfelen niet of deze praetische landhuishoudkundige zal door het doen van verdere onderzoekingen wel voortgaan, om zoo mogelijk tot de meest volmaakte wijze van kaasbereiding te komen. Dat deze zaak aller belangstelling wekt, is geen wonder, daar de kaasproductie de zenuw mag genoemd worden der welvaart van Noordhollaud's plattelandsbewoners. (N. Rott. Crt.) Een predikant uit Dordrecht en een rentenier uit Middelburg zijn den 12 dezer door het kantongeregt aldaar tot geldboete of gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij zich hadden bevonden op de .uitsluitend voor dames bestemde retirade in bet dames-salon op het station van het Ned. Rijnspoor aldaar. Zij maakten zich daardoor schuldig aan overtreding van art. 3 al. c alg. regl. op het vervoer op de spoorwegen„het is verboden aan mannen zich in de ver trekken of lokalen, uitsluitend voor vrouwen bestemd, te begeven." Om in 't vervolg bedrog of vergissing te voorkomen bij den koop van klaverzaad en kunstmeststoffen, heeft de Landbouw-Ver- eeniging te Yeendam, in hare talrijke bezochte vergadering van den 18 Sept. jl., met algemeene stemmen besloten het bestuur op te dragen een circulaire aan de leden dezer Yereeniging te zenden, ten einde deze aan te sporen een gezamenlijken inkoop te doen van benoodigde zaden en kunstmeststoffen. Aanleiding daartoe, zegt de Landbouw-Yereeniging in hare circu laire, is het bedroevend feit, dat een der leden klaver ter tafel bragt dat doorstrengeld was met warrekruid, waarvan het zaad natuurlijk in het klaverzaad aanwezig was geweest. Aardappelziekte en erwtenplanten. Vóór een 20 jaren werd aangeraden, ten einde de aardappelziekte te voorkomen of tegen te gaan, met of nevens de aardappelen enkele erwten te leggen. De uitkomst zou toen gunstig zijn geweest. Men nam toen een bijzonder soort van erwten, die niet te lang rankten. Meu schijnt die erwten-planting geheel vergeten te hebben. Intusschen komt nu uit Engeland de raad, datzelfde te doen, en men schijnt aldaar inderdaad gunstige uitkomsten daarmede verkregen te hebben. Men meent dat de erwten veel vocht aan den bodem onttrekken. Ook de erwten leveren daarbij een goed beschot. ADVERTESMTIËN, 45jarige JEchtvereenïging JACOBUS WILHELMUS FRANCKE NEELTJE BOESAART. Hunne dankbai'e Neef A. de Rooij. Rotterdam, 13 November 1878. Bevallen van een welgeschapen Zoon P. DIJKSEN MANTJE. Texel, 12 November 1878.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 3