woord van liulde en lof toevoegen, maar zijne stem ver stikte. En Vink? Hij was niet in staat een woord te «eggen. Zijne zuster-collega's gaven hem een afscheidskus; zijne broederen drukten hem de hand. Die avond was voor onzen ouden Vink een gedenk waardige; dat hij dezen jaren en jaren, in zijn fauteuil gezeten, moge gedenken.7' Het gedenkboek van het volkspetitionnement is ver schenen en de Standaard acht zich de tolk van heel het korps der petitionnarissen, indien het den heer Feringa, die niet slechts de aktestukken' op keurige wijze verzamelde, maar het geheel met een treffend historisch overzigt ver rijkte, warmen dank biedt voor zijn uitstekenden arbeid. „Wat hij ons biedt, zegt het blad, geeft, beknopt en toch volledig, de historie van ons lijden en van onze worsteling, en eindigt in een toon vol waardigheid met het verhaal van een nederlaag, die tegen een overwinning opwoog. De fabriek van margarine of kunstboter, tenvorigen jare te Haarlem opgerigt door de heeren Cohen van der Laan, is niet langer bij magte aan de vele aanvragen te voldoen, niettegenstaande daarin wekelijks gemiddeld 29,000 kilo van dit product wordt gemaakt. Genoemde heeren hebben dan ook besloten tot den bouw van een tweede dergelijke fabriek, op een terrein, grenzende aan dat, waarop zich de tegenwoordige bevindt, met welke werkzaamheden men een aanvang heeft gemaakt. De boter wordt voor een groot deel naar Engeland geëxporteerd. In de studenten-vereeniging Panta Nohta te Utrecht werd jl. Donderdag avond door ds. Bronsveld, uit Haarlem, een lezing gehouden over de Muziek en het Volkslied. Spreker ging het volkslied na in zijn oorsprong en ge schiedenis en betoogde dat het volk de stof voor zijne liederen steeds geput had uit zijn geschiedenis, uit zijn huiselijk leven, uit zijn geloof. Door tal van aanhalingen uit de liederboeken van de 14de tot de I7de eeuw werd dit beweren gehandhaafd. Onze tegenwoordige volksliederen verdienen, volgens spreker, niet anders dan met stilzwijgen te worden voorbijgegaanze zijn tot het laagste peil gezonken. Daarin moet verandering komen en dichters en componisten moeten de handen inéén slaan om het arme volk dat zingen wil, maar geen liederen heeft, daaraan te helpen. Met een krachtige opwekking tot veredeling van ons volkslied sloot spreker zijne interessante voordragt. (R. N.) Jl. Donderdag avond rapporteerde een uit zee komende Belgische loods te Vlissingen, dat hij op de hoogte van Westkapelle vuurpijlen en blaauw licht had gezien en ver onderstelde, dat zich daar in de buurt een schip in nood bevond. Dien nacht vertrokken daarom vier stoomsleepers naar buiten, doch keerden des morgens terug met de tijding dat men te Westkapelle feest vierde ter eere van den nieuwbenoemden burgemeester. Zulk eene vergissing is te meer mogelijk, dewijl men van Westkapelle dergelijke excentriciteiten niet gewoon is, vooral des winters niet. Bij de voltooijng der aardebaan van den straatweg Koevorden Schoonebeek te Schoonebeek hadden in de vorige week ernstige ongeregeldheden plaats en ging het zeer barbaarsch toe. De arbeiders aan den weg werden getracteerd door de aannemers en zes en veertig flesschen jenever, ongeveer 37 liters, werden door pl. m. 50 personen verzwolgen. Geen wonder dat de luidruchtige vrolijkheid weldra plaats maakte voor ergerlijke tooneelen. De kastelein en zijn huisgenoote werden mishandeld; twee hunner kwamen onder de voeten en 't kostte vrij wat moeite ze uit de handen der woestaards te bevrijden. De vrouw en haar klein kind vlugtten door een opgeschoven raam naar buiten. Glazen, ja geheele ramen werden verbrijzeld, 't Laat zich begrijpen, dat de kerels vreeselijk bloedden; van één zijn twee vingers zoo goed als afgeslagen, terwijl een ander er bij na een oog bij verloren heeft. Er is procesverbaal opgemaakt. Men meldt uit Wijhe: Algemeen verwachtte men in deze streken, dat de varkens, na 't ophouden der heer- schende ziekte, aanmerkelijk in prijs zouden stijgen. Die verwachting is niet verwezenlijkt. De handel in vette varkens is tot dusver zeer onbeduidend en de prijzen, 21 22 ct. per half kilogram, nog minder dan in't vorige jaar om dezen tijd. Li weerwil van den ruimen aanvoer van Friesche en Zeeuwsche aardappelen, worden uit Ambt Vollenhove veel goede en betrekkelijk goedkoope aardappelen afgeleverd aan particulieren in omliggende gemeenten. De gemiddelde prijs is f 2.80; de beste soort f 3 en f 3.20 per HL. Binnenkort zal het evangelie van Markus overgebragt worden in de Friesche taal. Het evangelie van Mattheus is vroeger door wijlen J. Halbertsma reeds vertaald in het Friesch. Het vee is te Bolsward, met enkele uitzonderingen, op stal en de maaijers zijn in het land. Het is opmerkelijk om te zien, hoeveel gras er is. Geheele velden worden gemaaid en met wagens vol halen de boeren het gras stalwaarts. Indien de regens niet te lang aanhouden, zullen velen deze maand nog kunnen stalvoederen. Het vangen van lijsters en houtsnippen is in de gemeente Gaasterland voor dit jaar zoo goed als afgeloopen. Tengevolge van den ongunstigen wind was de vangst over 't geheel minder voordeelig dan verleden jaar. Toch heeft menig arbeider er nog zooveel mede verdiend, dat hij tamelijk onbezorgd den winter tegemoet kan zien. Dat het lijsterstrikken en de jagt in 't algemeen voor die ge meente eene belangrijke zaak is, kan blijken uit de volgende cijfers, die zeker niet te hoog zullen zijn. Het aantal strikken in de Gaasterlandsche bosschen mag veilig geschat worden op 400,000, terwijl de waarde van al het wild, dat er gevangen wordt, niet ver beneden de f 20,000 blijft. Uit Groningen wordt berigt, dat in sommige gedeelten van de provincie, met name in het Oldambt enz., slak en veldmuis veel schade aan de wintergranen (gerst en tarwe) toebrengen. Op menige plaats staat ook het koolzaad slecht tengevolge van de vele regens in dezen herfst. Mlle Agar, die tegenwoordig deel uitmaakt van het Théktre Frai^ais, zal naar de Pr. Gr. Crt. mededeelt, in 't laatst dezer maand of 't begin der volgende, te Groningen optreden in Rodogune van Corneille. Een matroos 3de klasse van het stoomschip Cornelis Dirks, door drank verhit, heeft te Cura9ao een korporaal der mariniers aangevallen en hem zoodanig getroffen, dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. De provoost en een matroos 1ste klasse, die den korporaal ter hulp waren geschoten, bekwamen ook wonden, die van den eerste zijn zelfs van ernstigen aard, zoodat voor diens leven gevreesd wordt. In Noord-Duitschland wordt zeer geklaagd over de voortdurende sluiting van de Nederlandsche grens, in zake den veehandel en den veestapel. Alhoewel er meer jong vee is omgezet dan het vorig jaar, is voor de toenemende be hoefte de veetoestand treurig te noemen. De melkerijen worden minder in getal, daar melkkoeijen mede spoedig voor de hal gemest worden. De handel staat thans bijna geheel stil. Het ongunstige weder heeft plotseling alle boeren genood zaakt hun vee op stal te brengen. Tot voor enkele dagen waren de weilanden nog zoo groen en schoon als midden in den zomer. Aangaande de inzameling van de was en den honig der wilde bijen deelt de heer Snelleman eenige bijzonderheden mede. De boom, op welken de bijen bijna uitsluitend haar nest maken, is de si-alang, een groote boom met zeer fijnen bast, waarop nooit een parasitische plaut voorkomt. De nesten hangen aan horizontaal liggende takken, 150 tot 200 voet boven den grond. Hoort ecu bijeuzoeker, dat zich ergens een boom bevindt met vele nesten (voor slechts een paar nesten is hetn de moeite te groot), dan maakt hij een zvvaren houten hamer eu een houten schopje en gaat, door twee of drie makkers vergezeld, naar de plaats, waar zich de boom be vindt. Hij deelt daar aan het hoofd van tle kampong het doel zijner komst mede eu deze laat den eigenaar van den boom roepen om ook hem met het voornemen bekend te maken. Krijgt hij nu vergunuing den booin tc exploiteren, dan schrijft het landsgebruik (de adat) voor, dat <én derde van de was voor den eigenaar van den boom is, zoo die meegaat, één derde voor den meester bijen zoeker eb het laatste derde voor diens makkers. Gaat de eigenaar niet zelf mede, daii ontvangt hij slechts een zesde deel. In ieder geval geeft hij weder een zekere hoeveelheid aan het hoofd vun de kampong. Daarna worden er peuuen gesneden van harde bamboe en eeue lange rotan geklopt en gedraaid. Nu begeeft men zich naar den boom met hamer, schopje, pennen en rutan, benevens een paar flambouwen, gemaakt van een boombast, die niet gemakkelijk brandt, maar voortglimt, eindelijk inet een kegelvormigen bak van boom bast. Men kiest voor dezen togt een donkeren avond uit, zonder regen. Rondom den boom wordt de grond van struikgewas ge zuiverd; daarna worden met den houten hamer de scherpe bamboe- pennen in den boom gedreven. De eerste pen mag slechts 2slag met den hamer ontvangen, de tweede 64 slag, de overige ad libitum. Zoo worden de pennen als zoovele treden van een ladder tot boven in den boom geslagen, waar de nesten hangen, terwijl de uiteinden van die pennen met biezen, takken of rotan verbonden worden. De fakkel wordt aangestoken en een olielampje gebrand bij de onderste pen. Nu wordt er eerst raad gehouden of de tijd voor deu arbeid goed gekozen is, en, is de uitkomst dezer overlegging gunstig, dan gaat de meester bijeuzoeker op de eerste pen staan eu zingt een vierregelig liedje of versje. Deze en de serie volgende liedjes die nen om de bijen te betooveren en te verschalken en maken daardoor het werk gemakkelijker. Zooals gewoonlijk in de Maleische poëzie, hebben de twee eerste regels geenerlei zin, maar dienen alleen voor de maat eu het rijm van de andere. Slechts enkele malen hebben alle regels eene beteekenis. Als het eerste liedje uit is, gaat de man op de tweede pen stnun en zingt een ander liedje; daarna klimt hij tot aau den Uk en galmt daar weer een liedje. Nu kruipt hij verder op den Uk tot aan de plaats waaj het nest hangt, gaat daar zitten en zingt. Daarna zwaait hij onder het zingen van een nieuw couplet <le flambouw langs eu onder het nest heen en weder. Als de bijen nog niet allen wegvliegen, zwaait hij opnieuw met de fakkel en moet een ander versje ze verdrijveu. Zijn ze allen verdwenen, dan zingt hij weder eu slaat met het houten schopje het eerste nest van den tak, zoo voortguande totdat zij er allen af zijn. Zoo volgt de eene tak op den anderen. Komt hij aan een nest, dat reeds door de bijen verlaten is, zoo zingt hij daarbij een ander liedje en slaat ook dat er af. Vindt hij een nest, dat honig bevat, dan wordt de kegelvormige bak door een zijner makkers naar boven gebragt, op die plaats onder den tak gehangen, en het nest daarin afgestooten. Weder onder het zingen van eeu liedje wordt de honig en was losgemaakt en in deu bak aan het rotan-touw naar beneden gelaten. De honig wordt beneden in een bamboe-lid gegoten. Zijn alle nesten van de takken af, dan wordt er nogmaals een lied aan geheven, waarna hij naar beneden klimt tot op de onderste pen en daar het laatste liedje zingt. De nesten, die op den grond liggen, worden bij elkander gebragt naar de plaats in het bosch, waar overnacht wordt. In een zak gebonden worden zij mede naar huis genomen en in water gekookt, dat met eene zeef wordt afgeschept, waarna, onder toevoeging van koud water, de was er wordt uitgehaald, welker hoeveelheid ten slotte gewogen en verdeeld wordt. Op sommige plaatsen worden, om het volume te vermeerderen, pisang eu andere stoffen onder de was gemengd. (Arnh. Crt.) Visoiitoerigten. Gisteren zeide men: „het is regt schelvischweêr," en men heeft het geraden; de vangst was over het algemeen mooi te noemen. Er waren nu ook weder, zoo als altijd, enkelen die het niet „erg gerooid" hadden, maar vele schuiten bragten 200, sommigen zelfs van 300 tot 500 schelvisschen aan. De hooge prijzen der laatste dagen konden zich natuurlijk niet staande houden en variëerden van f 37 tot f 43 per 100 stuks. Rog gold 59 a 68 cents per stuk. Heden wordt er veel visch verwacht, daar de vloot zooveel grooter is dan gisteren. De ongehoorde massa haringscholen, die zich ten vorigen jare op de westkust van Zweden vertoonden, zijn weder in aautogt. De visschers maken groote toebereidselen om de gewenschte gasten te ontvangen en er heerscht aan de kusten een koortsachtige bedrijvig heid. Reeds zijn in Lijsckil en Stromstadt kleine hoeveelheden aangevoerd. De visch is groot van stuk en zeer vet. Benoem t n gen, enz. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt A. Pieters wordt met den 21 dezer bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. Duitscliland. De National Ztg. vergelijkt de beteekenis, die Berlijn voor de Duitschers en Parijs voor de Franschen heeft. Ieder Franschman bewondert Parijs; ieder Engelschman is trotsch op Londen; met vereering denkt ieder Rus aan Moscou; maar de Duitscher wil van geen gemeenschap pelijke hoofdstad des Rijks weten, en hij kent Parijs beter dan Berlijn. De spoorwegmaatschappijen lokken door ver laagd tarief den Duitscher naar het buitenland, naar Zwitserland, Londen en Parijs, maar hem het bezoek van zijn eigen hoofdstad gemakkelijker te maken, daaraan wordt niet gedacht. Zoo hij al den glans van 4e hoofdstad der mode en uitspanningen in het bescheiden Berlijn niet vindt, hij kan er toch de grootste stad van Duitschland leeren kennen; historische herinneringen zijn er in overvloed; hij kan er zien, waarin zijn landgenooten uitmunten en wat nog ontbreekt. Mannen, die de wereld gezien hadden en zonder vooroordeelen waren, hebben gezegd: voor den beschaafden Duitscher is de interessantste en leerrijkste stad Berlijn. De National Ztg. betoogt vervolgens, dat het lokale patriotismus, hoewel op zich zelf lofwaardig, het gebrek aan „staatszin" niet verhelpen kan. Met wetten is er niets aan te doen. Als wij ons zelf niet achten, hoe zullen anderen het dan doen? Het voortdurend smalen op het Rijk is een jammerlijke en onwaardige eigenaardig heid van het Duitsche volk. Het nationaal liberale blad wijt dit niet aan de sociaal democraten, maar aan de Zuid- duitsche volkspartij, aan de aanhangers van Jacoby en aan de ultramontanen. „Vreemden volken is het onbegrijpelijk roept het uit, „hoe een volk, dat zooveel groots volbragt heeft, waarin de drang naar eenheid zoo geweldig en on weerstaanbaar is gebleken, zoo geheel den edelen trots mist en op zijn eigen politieke schepping medelijdend of minachtend nederziet! In plaats van modes te ontleenen aan de Franschen en hunne gebreken over te nemen, moesten wij hun staatszin, hun gevoel van zamenhang, hun onderwerping aan het geheel leeren." Engeland. Na 14| uur opgesloten te zijn geweest, heeft de Coroners jury in zake de Princess Alice, met eene meerderheid van 15 leden der 19, een verdict gegeven, waarbij de blaam der beide schepen gehalveerd wordt. De Bywell Castle had schuld doordien zij niet in tijds spoedig geminderd, gestopt en achteruit gewerkt had, en de Princess Alice door niet te stoppen en over stag te gaan. ItaUë. Het jaar 1878 heeft een vierde koningsmoordenaar op geleverd: op Hödel, Nobiling en Moncasi is jl. Zondag Giovanni Passanante gevolgd. Deze 29jarige koksknecht pleegde een aanslag op het leven van den Koning van Italië, wien hij met zijn mes een gelukkig slechts zeer ligte verwonding op den linkerarm toebragt. Ook de linkerdij van den minister Cairoli werd verwond door den moordenaar, die, onmiddellijk in verzekerde bewaring ge nomen, verklaarde dat hij geen Koningen verlangt en daarom den Souverein van Italië maar wilde van kant maken. Of hij nu, indien hem dit gelukt ware en hij konde ontsnappen, Zijner Majesteits collega's met zijn mes zou hebben willen doen kennis maken, is onbekend. Berieteu Betreffende fle Stooiyaartmaatscliapjij Nederland Conrad2 Nov. van Batavia naar hier vertrokken. Prins Hendrik. 26 Oct. te Batavia aangekomen. Holland 4 Aug. te Londen aangekomen. Madura 12 Nov. van Napels naar hier vertrokken. Voorwaarts 30 Oct. te Singapore aangekomen. Celebes17 Nov. te Batavia aangekomen. Kon.derNedcrl. 14 Nov. van Suez naar Batavia vertrokken. PrinsesAmalia. 18 Nov. te Southampton aangekomen. Prins v. Oranje. 3 Nov. alhier aangekomen, vertrekt 7 Dec. BurgerUJü.e Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENW, J. Wagner, geb. v. Wildernis, Z. M. D. Boen dermaker, geb. v. Riel, D. C. G. Oetelmans, geb. Boogmans, D. OVERLEDENH. v. d. Woude, 16 maanden. J. Eradus, 28 jaren. Gemeente SCHAGEN. Van 12 tot 18 Nov. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: Ar(aantje Zon, geb. Leenders, Z. Dieuwertje Bijpost, geb. de Graaf, D. Neeltje Boontjes, geb. Bijpost, Z. Maartje Dekker, geb. Kos, Z. Jansje Donker, geb. Biesboer, Z. en D. Neeltje Buis, geb. Boontjes, D. Aagje de Rooij, geb. Zwakman, D. OVERLEDEN: Geene. S98ste Staats-LoterlJ VIJFDE KLASSE. Eerste lijst: No. 13403 f 1500; No. 2506, 9078 en 20446 ieder f1000; No. 3374 en 3741 ieder f 400; No. 609, 4512 en 11943 ieder f200; No. 6632, 7013, 9427, 10095, 12523, 14169 en 15383 ieder f 100. Weêrkuiidise WaariiemiiiEen te Helder. Tandsieet.) H Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. J Afw. Stand. Afw. 17 12 zto. 12k. 746.91 - U.9 6.7 - 0.5 0.94 Golvend 18 12 ono. 1.5„ 762.62 f 3.7 6.2 - 0.9 0.91 Slechtw. 19 8 no. 0.2„ 771.38 f 12.5 5.7 - 0.2 0.92 Vlak. 19 12 no. 0.1„ 772.16 f 13.3 6.4 - 0.6 0.94 Weersgesteldheid17 Nov. 12 u. Bewolkt, winderig, regenbuijen. 18 Nov. 12 u. Helder, beneveld, mooi. 19 Nov. 8 u. Ligtbewolkt, mooi. 19 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. Marinehaven. Nieuwediep. BINNENGEKOMEN SCHEPEN, BE8TEMD HUNNE LADING IN Dl BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. LadyHavelock,st. C. ltatkins. Cardiff. Steenk. de Vries Co,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2