HELDERSCHE KV VIEI WEDIEKKR COURANT. 1878. N°. 144. Zondag 1 December. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. - 91 „Wij huldigen !i e t goed e.'' Verschijnt Diugsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligling 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 30 November. Ten raadhuize alhier had gisteren de aanbesteding plaats van: eenige bestratingen in deze gemeente. Ingekomen 14 billetten, van de hoeren: D. de Vries voor f 7560, Gebr. Korft* f 7400, P. Spruit f 7328, P. Dninker f 7321, A. Vos Rz. f 7282, M. Daalder f 7125, Gebr. Bomhoft' f 7100, Gebr. Janzen f 6867, J. T. Moorman f 6850, Gebr. Moorman f 6800, A. Graaf f 6748, Gebr. Klein f 6528, Gebr. Boon f 6300 en W. de Jong f 6280. Door den konstabel Roeloffs, is te Ilellevoetsluis, met uitmuntend gevolg, examen afgelegd voor konstabel- majoor bij de zeemagt. Door den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië is magtiging verleend tot uitreiking aan den heer LI. Lumkc- man, geëxamineerd apotheker, eener acte van toelating tot uitoefening der artsenijmengkundige. praktijk. Beroepen te Utrecht de heer L. Schouten, pred. te Rotterdam. Aangenomen het beroep naar Oude Schild op Texel door den heer J. Boon, predikant te Stavoren. f Benoemd tot hulponderwijzer aan de bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Hoorn P. Ooms Wz., van Scharwoude. Het tableau de troupe van de Vereeniging het Neder- landsch Tooneel is voorloopig reeds vastgesteld als volgt en dus op enkele uitzonderingen na geheel compleet. Administratie: Directeur gérant, W. Stumpff, secretaris J. H. Rössing, 1ste regisseur 2de regisseur de Leur, lste tooneelmeester T. Stommerik, 2de tooneel meester K. Morin. Personeel dames: mevr. Kleine-Gartman, mej. Jozephine de Groot, mevr. Sophie do Vries, mevr. van Sluiters, mevr. Christine Stoetz, mevr. Theodora Frenkel—Bouw meester, mej. Sophie van Biene, mej. Christine Poolman, mej. Anna Sablairollcs, mej. Tonia Poolman, mej. D. Hoedt, mej. KottingVos, mej. M. Valois. Heeren: Morin, Spoor, Stevens, de Jong, Frits Bouw meester, Jacques de Boer, Tourniaire, van Schoonhoven, Jan C. do Vos, Ising, de Leur, van Dommelen, Wensma, A. Hooft. De onderhandelingen met den heer Louis Bouwmeester zijn ondanks de vele geldelijke opofferingen, diedeVeree- niging het Nederlandseh Tooneel zich wilde getroosten, om dezen tooneelspeler aan zich te verbinden, afgestuit op den voor ons vaderland veel te hoogen eisch van 3jarig contract tegen f 8000 per jaar, een geheel vrije beneficc- voorstelling, dus ongeveer f 1400, vergoeding als speel- honorarium en bijkomende zaken f 2000, dus summa summarum een bedrag van f 11,400 per jaar. Men schrijft ons van Texel, dd. 29 dezer: „Gisteren namiddag strandde op de Vliehors het Duitsclie brikschip Heinrich, kapitein Kroll, met balken van Riga naar Harlingen bestemd. Daar deze stranding te Texel en Vlieland niet spoedig werd opgemerkt, kon door de invallende duisternis 's avonds geen poging tot redding der schipbreukelingen worden gedaan. Een bange nacht is zeer waarschijnlijk door hen door- gebragt; twee man der ekwipage hebben getracht zich zwemmende te redden; één is dat gelukt en heeft langs de Vliehors de duinen bereikt, de ander is evenwel door de duisternis misleid waarschijnlijk in het Eijerlandsche gat geraakt en heeft op jammerlijke wijze zijn graf in de golven gevonden. Zijn lijk werd heden middag te de Cocksdorp aangebragt; 't was een flink ontwikkeld jong man, naar gissing ongeveer 20 jaren oud, wien de blos der gezondheid nog op de verstijfde kaken lag. De overige bemanning, bestaande uit zes personen, waaronder een loods, is heden morgen ten ruim vijf ure door de te Vlieland gestationeerde reddingboot aan wal gebragt." ;/Jl. Woensdag werd door onze jeugdige Rederijkerskamer „Uitspanning door Inspanning" eene eerste tooneelmatige voorstelling gegeven. Behalve enkele uitzonderingen werden de verschillende rollen in de beide stukken Profecy der Starren, door Hofdijk en Oom Jan uit Indie zeer goed weergegeveneen woord van lof aan enkelen der werkende leden zou hier zelfs zeer goed geplaatst zijn, doch wc treden daarover liever niet in bijzonderheden. Een kleine aanmerking mogen we evenwel niet achterwege houden, met betrekking tot den zang der in het nastukje voorkomende coupletten. De uitvoering daarvan was over het geheel verre van onbe rispelijk, terwijl die met eenige studie beter had kunnen zijn. Deze eei'ste voorstelling belooft ons veel goeds voor de toekomst en indien de leden der Kamer met denzelfden geest bezield blijven als waarvan de heer Troelstra ons bij het sluiten der vergadering de verzekering gaf, dan voorzeker zullen we door hunne voorstellingen nog menig genoegelijken avond smaken. De kunstlievende leden gaven door hunne trouwe opkomst blijken van belangstelling; jammer, dat liet man nelijk personeel die belangstelling niet zoover uitstrekte om gehoor te geven aan het verzoek, vermeld op het affiche, „om gedurende de werkzaamheden niet te rooken." De slechts spaarzaam verlichte zaal was niettegenstaande dat verzoek van het begin tot het einde gehuld in een wolk van rook." Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 28 dezer: Bij de op heden gehouden opening van stembriefjes voor twee leden van den Gemeenteraad alhier, in de plaats van de heeren S. C. Ooster, overleden, en M. Cohen Stuart, vertrokken, is gebleken dat in plaats van eerstgenoemde met 340 stommen is benoemd de heer mr. A. P. de Lange, advocaat alhier; op den heer J. M. de Sonnaville waren 108 stemmen uitgebragt. 515 geldige stemmen werden in de bus gevonden. Voor de vacature M. Cohen Stuart waren 514 geldige stemmen uitgebragt: op de heeren W. Helling 200, H. P. van der Tak 90, D. Kat 79, P. van Leeuwen 57 en Aron Prins 41 stemmen, zoodat eene herstemming tusschen de heeren W. Helling en H. P. van der Tak moet plaats hebben. De herstemming is bepaald op Woensdag 11 December e. k. Uit Ursem wordt gemeld, dd. 27 dezer: „Door de vele regens, in den laatsten tijd gevallen, is het polderwater tot eene bijna ongekende hoogte gestegen. Geen wonder, dat de landlieden verlangend uitzien naar de voltooijing van het gesticht wordend stoomgemaal, welke voltooijing nog wel eenige weken op zich zal laten wachten. Om nu echter de twee hier aanwezige watermolens behulpzaam te zijn in het afvoeren van het overtollige water heeft het polderbestuur dezer dagen eene overeenkomst gesloten met het bestuur van den polder Berkhout, om gedurende acht dagen te tappen in dien polder, waaruit het daar aanwezige stoomgemaal liet water dan zal ver wijderen. Naar wij vernemen, bedragen de onkosten f 1,50 per hectare. De heer A. N. Godefroy, architekt te Amsterdam, deelt aan de Amst. Crt. mede, dat het eerst der in aan merking komende ontwerpen voor het nationaal huldeblijk aan Z. K. II. Prins Hendrik, geteckend „Res dubia," een kopie is van de fontein der schildpadden te Rome, in 1585 door Giaccomo della Porta ontworpen en uitgevoerd. Er is niets nationaals in, of het moesten de 4 schild padden zijn zegt de heer Godefroy. De heer Philbert, attaché aan de Fransche Kanselarij te Amsterdam, vertrekt eerstdaags naar Elseneur, waar hij als consul van Frankrijk zal optreden De gezagvoerder Schwensen van het verongelukte stoomschip Pommerania, is door het stoomschip City of Amsterdam gered en te Rotterdam aangebragt. Na met het schip gezonken te zijn, kwam hij weder boven en greep toen een stuk plank van ongeveer zeven voet, waar mede hij omstreeks vijf kwartier ronddreef, toen hij door de City of Amsterdam opgemerkt en gered werd. De politie te Rotterdam heeft een Belgisch paarden- kooper gearresteerd onder vermoeden, dat hij de f 13,000 zou hebben ontvreemd, door een vlashandelaar ter Beurze verloren. Te Maasluis vermoedt men met eenigen grond, dat het loggersehip Johanna Christina, schipper J. van der Windt, met man en muis vergaan is. De arrondissements-regtbank te Middelburg beeft uitspraak gedaan in de zaak der spoorwegdieverij te Krui- ningen. De 14jarige dochter van den gewezen stationchef is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf in een verbeter huis, en zijn eclitgenoote tot 18 maanden cellulair. Voor den rijken veestapel van Blankenham kunnen de veehouders zich beroemen op al meê de beste gras landen. Het Buitendijksch aan zee gelegen land, dat over zijne geheele oppervlakte, overal even effen is, bestaat uit de beste soort van aangespoelden grond, bevattende in zigtbare lagen van nagenoeg één vinger dikte niets anders dan met eenig zand vermengde zeeklei. Bij 't verwerken is deze grond zeer vet en vertoont zich in de verschillende lagen geel of zwart, en deze beide kleuren in sommige lagen eenigszins gewijzigd, 't Gras, dat er op groeit is fijner en voller, dan op de Binnendijkscli gelegen lande rijen, die óf uit zand met veenaarde, of uit klei met zand vermengd bestaan. In zwaarte en afmeting is het vee dan ook nagenoeg gelijk aan de Friesche en Groninger koeijen. Kapitale prijzen worden er voor gemaakt, vooral in een tijd als deze nu de veehouders, in weerwil van over vloedige aanlokking bij zóó grooten voorraad van hooi, zich niet genoodzaakt zien, oudere stalkoeijen de plaats voor jonger vee te moeten doen ruimen. Hooi wordt hier thans weinig of in het geheel niet ver handeld. De gemiddelde prijs in de omstreken voor best Uiterdijksch hooi is f 20 tot f 24 per 1000 KG. Vee voor de slngtbank bestemd gaat ruw voor pl. m. 40 c. per pond van de hand, zoodat het rundvleesch in dezelfde mate in prijs stijgt als het varkensvleesch, vooral in de drie vorige maanden, daalde. De landbouwer van M. en zijn reisgenoot B., uit Groningen komende, waar zij liet paardenspel van Carré bezocht hadden, zijn te Winsum met paard en sjees in het kanaal geraakt. Er was dadelijk hulp aanwezig, doch dit heeft niet verhinderd, dat de heer B., rentenier, is verdronken. Van M. echter is gered. Uit Oost-Friesland wordt medegedeeld, dat het geheele landbouwbedrijf thans in zeer gedrukten staat verkeert, hoofdzakelijk door den zeer lagen prijs van het koren. Die anders 3 meiden of 3 knechten had, verrigt thans vaak zijn werk met 2. Zoo groot als vóór eenige jaren het gebrek aan dienstboden was, zoo groot is thans de overvloed. Dientengevolge is het knechtsloon van 360 a 390 mark tot 300 h 330 mark teruggegaan. Het dagloon van de boerenarbeiders is eveneens teruggegaan van 3| op 2| mark. Prof. Phipson vestigt de aandacht op eene nieuwe witte verfstof, die sedert eenigen tijd op groote schaal ver vaardigd wordt door den uitvinder Griffitlis te Liverpool en voor het grootste gedeelte uit zwavelzink bestaat. Deze verfstof moet dienen om het loodwit te vervangen, over welks schadelijke eigenschappen men het algemeen eens is. Dc nieuwe verf is zocwel bij de bereiding als bij het ver werken volkomen onschadelijk voor den werkman, dekt nog beter dan loodwit, kan weerstand bieden aan het weder, zoodat zij voor buitenwerk geschikt is, en bezit geen enkel nadeel, waarom zij dan ook door Phipson met warmte wordt aanbevolen. In verscheidene couranten vindt men in dc laatste dagen eene advertentie van 7 schatrijke huwbare weeskinderen, die te Brussel a prenclre zijn. De Middelb. Crt.. heeft nu van iemand, die op de advertentie geschreven had, het antwoord, bij hem ingekomen, ont vangen. liet is een gedrukt stuk, in 't lïansch, met een paar geschreven woorden aangevuld, afkomstig vnn een Brusselsch adres, dat wij niet nader zullen aanduiden. In dat stuk leest me.i zeer treffende dingen. Er wordt o. a. in gezegd, dat eene deftige familie slechts van eene deftige verbind- tenis gediend wil zijndat een speler of een verloopen persoon (declasse) dus niets tc hopen heeft en dat de onderteckenaar tot geen prijs van deze beginselen afwijkt. Eene zamenkomst met den onderteekenaar is zeer wensshelijkook moet men zijn naam op geven, opdat de onderteekenaar in staat zij eeu getrouw verslag omtrent den aspirant uit te brengen. De noodige inlichtingen teu aanzien v. n het schatrijke zevental zijn te bekomen: doch alleen nadat de inlichtingen van weerskanten voldoende zijn bevonden, zal er een naam genoemd worden. De hoofdzaak zijn echter de kosten. De belanghebbende moet wel weten wat hij doet; zich niet laten aantrekken door eea schit terend vooruitzigt, waarbij men moet beginnen met onkosten te maken, voor welke de onderteekenaar van het stuk niet de minste verantwoordelijkheid op zich neemt. Nadat men dit interessante drukwerk gelezen heeft, keert men 't blaadje om en ziet het volgende geschreven Repertoire: 1. 21 jaar, Belgisch, fortuin 1,200,000 francs. 21 Duitseh. 800,000 3,800,000 1,800,000 4,000,000 Mark. 2,400,000 wed. zonderkiuderen, 12,000,000 De kosten voor de vier „Belgen" bedragen f 50, welke men in eens te betalen heeft. De „Duiischen" zijn veel duurder. Ze kosten f 100 per stuk. Daarvoor is haar fortuin dan ook gemiddeld meer dan eens zoo groot. Men kan wel merken, dat het iu Duitschland nog maar kort geleden milliarden geregend heeft! Er wordt wel eens geklaagd, dat er in ons land niet genoeg getrouwd wordt. Nu mcu echter voor zoo weinig geld millionair (vorden en neg een jong vrouwtje van „deftige" familie op den koop toekrijgen kan, zal de klagt wel niet lang meer gehoord worden. Staten-GeneraaL Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 28 November. Na verschillende rede voeringen en replieken, is het debat over de Indische begrooting afgeloopcn. Bij de onderdeden werd met 36 tegen 35 stemmen aangenomen het amendementvan der Hoeven om het subsidio van een ton voor de pakketvaart op China tc schrappen, daar dc minister niet verzekerde te zullen verbieden overvoer van Chinezen. Het geheele tweede hoofdstuk, uitgaven in Tndic, werd aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. Het debat over hoofdstuk I is daarna aan gevangen. i

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1