Zitting van Vrijdag 29 November. 'Yau de Indische begrootiug is hel hoofdstuk Uitgaven in Nederland aangenomen met 63 tegen 1 stem, na aanneming met 42 tegen 23 van een amendement Cascmbroot om te doen vervallen den post opleiding van Indische officieren aan de krijgsschool te 's Ilage. De heeren van der Kaay en van Gennep laakten de bevoorregting van Indische ambtenaren die het staatsexamen boven hen die het faculteitsexamen hadden afgelegd. De heer van Leeuwen verdedigde het staatsexamen, terwijl de minister opmerkte dat het staatsexamen juist is ingesteld pm vroeger hecrschendc willekeur te keeren. Die op rijkskosten naar Indië wil gezonden worden, dient zich aan het staatsexamen te onderwerpen. Hoofdstuk I der middelen is unaniem aangenomen. Morgen is hoofdstuk II der middelen aan de orde. F'ranKrij 2^- Voor rekening en ten gebruike van Jules Piault, fabrikant van tafelhiessen en tafelgereedschap rue de Turbigo te Parijs, is aldaar deze week, regtstreeks van Gabon, ge leverd een bezending van 1312 prachtige olifantstanden, waaronder enkele ter waarde van 2500 frcs. De geheele partij vertegenwoordigt een kapitaal van 300,000 frcs. ingeland.. De Engelsche ministers hebben een circulaire gezonden aan de leden van het Parlement, die tot hun partij behooren, waarin zij verzocht worden de bijeenkomst op 5 December bij te wonen. Tevens wordt gezegd dat op 12 December een stemming van 't hoogste gewigt wordt verwacht. Dezer dagen overleed te Londen lord Dysart, een kluizenaar te midden der groote wereld. Op den hoek van Norfolkstreet staat een huis, waarvan de vensters bedekt zijn met een dikke laag stof en vuil, terwijl de gordijnen er aan flarden voor hangen. Daar woonde, veertig jaar geleden, de jonge lord Dysart. Ilij was op het punt van trouwen, en had alles tot de plegtige huwelijksvoltrekking voorbereid; maar op den morgen van dien dag, en terwijl hij zich gereed maakte zijne woning te verlaten, om zijn bruid te gaan afhalen, gaf zij hem schriftelijk zijn afscheid. Lord Dysart was een oogenblik als verplet, maar hernam spoedig zijn zelfbeheersching. Ooggetuigen hebben ver klaard, dat hij zonder zijne witte handschoenen uit te trekken, de vensters, luiken en deuren sloot, zijn geheel dienstpersoneel liet vertrekken, de sleutels in zijn zak stak en zijne woning verliet. Nimmer lieeft hij, noch iemand anders er weder een voet ingezet, en tot nu toe is in dat huis op den hoek van Norfolkstreet alles op denzelfden voet gebleven: het bruidsvertrek is er nog geheel gereed om de jonge vrouw te ontvangen, en het zilverwerk staat er nog op den aan- gerigten disch. In dezelfde straat is het huis even droevig en uiterlijk vervallen, waarin lord Dysart nu gestorven is, en waarin hij veertig jaar geleden zijn intrek nam, na het afspringen van zijn huwelijk. Daar heeft hij al die jaren gewoond en geleefd, zonder ooit uit te gaan of zijne vrienden bij zicli te zien; zonder zijne goederen te bezoeken ofeene zitting van het Hoogerhuis bij te wonen. 1 g*.IO-C3- Den 5 Dec. zal de Keizer in plegtigen optogt in zijn hoofdstad terugkeeren en daarna weder zijn regeringstaak hervatten. Onder de papieren van een onlangs overleden hoofd officier der Pruissische armee werd gevonden een algemeene legerorder van maarschalk Blücher, alias maarschalk Voor waarts, van 1815, welke in geene beschrijving van 's mans loopbaan is opgenomen en dit toch wel had verdiend. Zij is gedateerd: Caen, 19 Sept. 1815. Zij neemt aanleiding uit het feit dat in den toen afgeloopen veldtogt een regi ment zijn vaandel had verloren, doordien liet dit naar de achterhoede had gezonden onder de zorg van een vaandrig. „Deze omstandigheid," gaat de maarschalk voort, „verpligt mij alle regimenten van liet leger opmerkzaam te maken op het euvel om het vaandel of den standaard naar de achterhoede te brengen. Het kan niet anders of het effect van dit wegvoeren der vaan op den soldaat moet hoogst nadeelig zijn. Het vaandel moet de manschap ter over winning leiden. De soldaten moeten steeds gereed zijn het met hun bloed te verdedigen; en mogt het volstrekt noodig worden na een wanhopig, hardnekkig gevecht te wijken, dan zal de vaan de plek aanwijzen, waar liet wijken moet ophouden, waar de manschap zich moet hereenigen, en waar zij stand moet houden of sterven. Voortaan, derhalve mag geen troepenafdeeling vaandel of standaard naar de achterhoede voeren, met liet doel om ze buiten gevaar in eene veilige plaats te beschermen. Het regiment, dat aldus handelt, proclameert daardoor, dat het zelf zijn eigene kracht wan trouwt om te verdedigen zijne vaan, liet geheiligd symbool, waarvoor liet desgevorderd zijn bloed moet veil hebben. In Pruissen echter mag noch kan dit ooit het geval zijn Alzoo, onder geenerlei omstandigheden mag een regiment zijne vaan, het heilig tceken, uit het oog verliezen, dat hem door Koning en vaderland is toevertrouwd, en alvorens het in 's vijands handen kan vallen, moet elk officier en elk soldaat bloed en leven tot zijne verdediging hebben opgeofferd." Een Duitsch blad meldt, dat in de laatste 60 jaren 31 pogingen tot moord op gekroonde hoofden en presidenten van republieken beproefd zijn, waarvan slechts twee (Lincoln en de hertog van Panna) met doodelijken afloop. Van de overige 29 bekwamen slechts weinigen zware, enkelen ligte en de overigen in 't geheel geene verwondingen. Uit bet Oldenburgsclie berigt men, dat, hoewel in vele streken aldaar in den jongstcn zomer een groot deel van de varkens (tengevolge van de varkensziekte) is ver dwenen, de prijzen van die dieren er veel lager zijn dan verleden jaar. T'fiimt van Kodenbcke. Het proces tegen T'Kint en Fortamps loopt ten einde. Vele feiten zijn aan den dag gekomen, die een eigenaardig licht op de inrigting der bank werpen. Ileyvaert, de secretaris der bank, verklaarde, dat bij volgens het re glement van tijd tot tijd de deposito's had moeten verifiëren, maar dat de directeur Fortamps hem gezegd had, dat hij het maar moest laten; hij had het tocli al druk genoeg. Hij opende daarom eenvoudig den brandkelder en T'Kint nam uit de pakketten, wat hij wilde (dont favais besoin, zeide hij). Een makelaar in effecten, die vroeger klerk der bank was geweest, had reeds v<5ór 1872 opgemerkt, dat alles niet in orde was. Eens liij was toen al makelaar had Fortamps hem laten komen en hem ver weten, dat hij op eene daling der bankactiën speculeerde. De makelaar antwoordde, dat hij integendeel 200 aandeelen wilde koopen. „Koop dan spoedig," zeide Fortamps, „want zij zullen rijzen." De makelaar geloofde hem en verloor 28,000 francs. „Lolo," de bijzit van T'Kint (wiens trac- tement 2400 francs bedroeg), bewoonde een huis, dat ongeveer 10,000 francs huur deed. Zij is niet als getuige gedagvaard, ofschoon zij waarschijnlijk vele ophelderingen had kunnen gevenmisschien zou zij de personen hebben genoemd, die hare salons frequenteerden en met T'Kint in finantiële operatiën gewikkeld waren. Fortamps be hoorde als senator voor een district van Brussel tot de liberale partij; T'Kint daarentegen gold voor een vurig Catholiek. Zij hadden daardoor een voet in beide kampen en lokten van alle kanten geld in de bank. In den loop van het proces, verklaarde de makelaar Michaux als expert, dat T'Kint reeds in 1873 op de beurs 14 millioen verloren had; dat hij toen al geloofde, dat dit geld gestolen was; dat de speculaties van T' Kint niets dan hazardspel waren en niets met bankzaken gemeen hadden en dat een makelaar aan hem 2 millioen als courtage had verdiend. Uit zijn verklaringen en die van andere bevoegde getuigen blijkt, dat 't reeds jaren bekend was dat T' Kint enorme sommen verspeelde, die uit de bank moesten ge stolen zijn. De procureur-generaal wees o. a. op een cheque van 700,000 francs, geteekend door Fortamps en door T'Kint bij de Banque de 1'union de credit geïncasseerd; op de verzekering van Fortamps aan den raad na een gedeeltelijke verificatie der deposito's, dat alles in orde was, toen hij wist, dat effecten waren weggenomen; op het feit, dat hij ook van de overige diefstallen heeft moeten weten. Fortamps, zeide hij verder, leefde met T'Kint op den intiemsten voet, toen hem reeds 27 diefstallen bekend waren; hij bad toen aan T'Kint nog 2000 aandeelen der constructions privilégiées verkocht en zich laten betalen met een cheque van T'Kint op de bank. Het blijkt vrij duidelijk, dat Fortamps, hoewel slechts van nalatigheid aangeklaagd, niet minder schuldig dan T'Kint is. In 1866 begon de betrek king van T'Kint met Lolo en in 1868 schonk hij haar altijd van zijn tractement van 2400 francs een huis en stelde hij haar in staat, een allerweelderigst leven te leiden. De procureur-generaal gaf zijn leedwezen te kennen, dat de openbaarmaking van een valsche balans, waaraan Fortamps zich had schuldig gemaakt, niet door het Hof van Assises kon gestraft worden. Een der advocaten van Fortamps, Guillery, president der Kamer van Afgevaar digden, zag in die uitlating een gebrek aan eerbied voor de wet en durfde beweren, dat het maken van een valsche balans nergens ter wereld strafbaar was. De procureur-generaal hernam, dat hij hoopte, dat een nieuwe wet het weldra in België strafbaar zou maken. Inderdaad is reeds een petitie aan de Kamers in omloop, waarin dringend verzocht wordt, de wet van 1873 op finan ciële en industriële vei'eenigingen aan te vullen door straf te bepalen op het maken van een valsche balans. gekeurd 18 karaatsi n fj 1 goud, diamant van I y |T|111 1/10 karaat; prijs 1" U Uil wordt franco verzonden in een mooi Juweelkistje van blaauw satijn met Initiaal. De teekening van dezen Hing komt voor in onzen onlangs verschenen geïllustreerden Catalogus voor Sint-ü'icolftiis- en JVicuwjaarsgeschenken, dien wij gratis en franco toezenden aan een ieder, die daarom de aanvrage doet aan de B w« DEN PR1NTEMPS TE Vele menschen beklagen zich, dat ze des morgens bij 't wakker worden eene groote belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benaauwdheid in liet ach terste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slij nadeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en cenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden, bewijst men eene waarachtige dienst, door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om hij eiken maaltijd twee of drie capsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls of vergeefs zocht in eene menigte zeer zamengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen, wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teercapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren, dat elke flacon zestig teercapsules bevat, om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs van zes a acht centen daags. Heeft dit geneesmiddel, door zijn verbazend succes en debiet, talrijke namaaksels in liet leven geroepen, de heer Guyot kan echter alleen instaan voor de goede werking der capsules in die flacons, op wier etiquette zijne hand- teekening in drie kleuren gedrukt is, welke flacons in de meeste apotheken te verkrijgen zijn. ÏZl.§:02503a.<£3.©ïi. De uitbreiding van het plantsoen op de Vischmarkt alhier zal voorzeker door iedereen worden goedgekeurdmaar de vraag rijst bij vele ingezetenen: of het gemeenlebestuur wel bedenkt dat door den aanleg van eenige perken met boomen en heesters, de daar- tusschen liggende paden even slijkerig en onbegaanbaar blijven als tot dusverre de geheele modderpoel, genaamd Vischmarkt, is Vooral in het belang van zoovele honderden kinderen, die aldaar dagelijks de scholen bezoeken (van welke de meest bezochte daar door de gemeente zelve is gesticht), is het dringend noodzakelijk dat afdoende maatregelen ter verbetering van bet terrein worden genomen. ie Conrad25 Nov. van Port-Saïd naar hier vertrokken. Prins Hendrik. 23 Oct. van Batavia vertrokken. Holland. 4 Aug. te Londen aangekomen. Voorwaarts 30 Oct. te Singapore aangekomen. Celebes17 Nov. te Batavia aangekomen. Kon.derNederl. 14 Nov. van Suez naar Batavia vertrokken. PrinsesAmalia. 26 Nov. Kaap St.-Vincent gepasseerd. Prins v. Oranje. 3 Nov. alhier aangekomen, vertrekt 7 Dec. Madura 24 Nov. alhier aangekomen, vertrekt 28 Dec. 3Burgerlijls.e Siauci. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: J. Bruin, zeeman en P. C. Reenderman. M. Zweris, bootsman en L. Merkelbag. II. Meijer, loodgieter en A. Kunst. D. C. Boerina, konstabel en M. J. Groen. GETROUWD: Geene. BEVALLENC. Sicrsmaa, geb. Mangel, Z. OVERLEDENJ. Bonifacius, 35 jaren. A. Schaap, 85 jaren. L. F. M. de Vree, 9 maanden. teMip ffaarueniiieu e Held r. <Lai t.) O •uai/i Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 29 12 nwtn. lOk. 754.6i]- 4.86 5.0 - 0.8 0.80 Golvend 30 8 nwtn. 16* 757.07 - 2.53 5.6 f 0.6 0.79 hol in zee 30 12 nwtw. 17„ 758.24- 1.36 5.0 - 0.7 0.85 ii Weersgesteldheid: 29 Nor. 12 u. Zwaarbewolkt, wind, buijig. 30 Nor. 8 u. Zwaar- en digtbewolkt, buijig. 30 Nor. 12 u. Idem. Marinehaven Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen groote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 26 Sept. 29 Nov. St.Christophorus. C.C. Duinker. Pencagoula. 27 Sept. 29 SusannaElisabeth.A.F.Bouchier. Pascagoula. 27 Sept. Iside. L. Ferro. Batavia. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Scliip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Kepier, st. C. Mohrke. Sunderlaqd. Steenk. Duink.&Goedk. Trevethick.st.W.Wilson. Newcastle. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 28 November. Waalstroom, Draijer, Oostzee; Cornelia Wilhel- mina, Hoeksma, Wyborg; Tem, st., Londen; Pyrrlia, st., Odessa Echo, st., Newcastle; Sirius. st., CroonstadBaltimore, Hoedemaker, Lovisa; Fredc, Sorensen, Wyborg. 29 November. Teesdale, st., Hamburg; Skibladner, Olsen, Baltimore; Adrianua, Burgbont, Marquis of Lome, st., beiden Riga. Vertrokken 28 November. Freeman Dennis, Ellis, New-York; Gilsland, Mc. Kenzic, Newcastle. 29 November. Phoenix, st., Kopenhagen. 298ste Staats-Iaoterij. VIJFDE KLASSE. Zevende lijst: No. 11281, 19293 en 20829 ieder f 1000; No. 13126, 16828 en 18200 ieder f 400; No. 1017, 4594, 4775, 10783 en 19702 ieder f 200; No. 136, 1791, 4290, 8679, 11052, 12509 en 14739 ieder f 100. Achtste lijst: No. 17004 f 100,000; No. 5096, 6948 en 16583 ieder f 1000; No. 5260, 12530 en 13937 ieder f 400; No. 4907, 17253 en 18029 ieder f 200; No. 214, 1832, 3642, 4542, 9954, 10046, 10564, 11028, 13143, 14153 en 15058 ieder f 100. ALK.MAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud 965 m.Tarwe f 7,50a 9, 408 m.Rogge - 6,75a 7,25 m.Gerst - 4,50a 5,50 (Chev.) - 6,10a 7,— 1684in.Haver - 3,50a 5,50 m.Paardenb. - 6,50a 7,25 .Br.Boonen - 10,all,50 m.Kanariezaad- a m.Mosterdz.(r)- 17,50a (g)- 12,50a 14,— m.Bl.Maanz. - a m.Koolzaad - a 740 211 50 351 per 50 KG. 26 m.Karweizaad f 16,75a per mud m.Grn.Erwten - 9,al 6, m.Graauwe,, -12,al7, m.Vale - 9,al5, m.Witte u - y a 300 stap. Kaas, weg. 70786 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f ,Grasf35, Commissie„ - -38,50 Middelb. - - 40,— Laagste prijs f 18, ALKMAARSCHE MARKT VAN IIEDEN. per stuk 9 Paarden b.'tj. f 95,a200,- Veulens - a 3 Koeijen -150,al 80,- 18 Nucht.Kalv. - 13,a21, 204 Schapen - 17,—a32,— per stuk Lammeren f a 85 Mag. Varkens - 10,nl6, 254 Bigg.ben.10w.- 4,a 8, 15 Bokk.&Geiteu - 4,alO, Boter f 0,70 a 0,80 per 0.630KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2