IIELDERSCHK KV MEI WEPIEPER COURANT. 1878. N°. 147. Jaargang36. Zondag 8 December. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdap, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. ww franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Uur eau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer la Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag; vertrekt de Laatste ligting 's avonds 6 uur. mail naar Oost-Iudië. Gremeenteraaci. Zitting van Vrijdag 6 December 1878. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig wegens ongesteldheid de heer van Spall. l)e notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat deze buitengewone zitting noodig is met het oog op een ontvangen schrijven van Z. Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken ter zake van de begrooting voor 1879. De minister namelijk maakt bezwaar om de besluiten tot beding van plaatselijke verbruiksbelastingen, zooals zc door den Baad zijn vastgesteld, aan Z. M. den Koning ter bekrachtiging voor te dragen. De minister erkent, dat de gemaal-accijns tot op de helft van liet vroegere bedrag is verminderd, doch wenscht dat verder worde gegaan. Den Hoofdelijken Omslag acht de minister voor ver hooging vatbaar. Die omslag bedraagt toch slechts 1 pCt. van het belastbaar inkomen, terwijl dat cijfer in andere gemeenten, in ongeveer dezelfde omstandigheden verkeerende, 3 a 4 pCt. bedraagt. Tengevolge hiervan dringt de minister aan op verhooging van den Hoofdelijken Omslag met nog f 15,000 en vermindering met dat bedrag van den accijns op het gedistilleerd, of geheele opheffing van de plaatselijke belasting op het gemaal. De Voorzitter bespreekt deze moeijelijke zaak eu doet uitkomen, dat het, na al hetgeen over deze aangelegenheid reeds vroeger is voor gevallen, niet denkbaar is, den minister van gedachten te doen veranderen. Hij stelt, daaaom, namens B. en W., voor te bepalen, dat de gemaal-accijns met ingang van 1 Jnuuarij 1879 zal zijn afgeschaft; dat de Hoofdelijke Omslag zal worden verhoogd, om 't bedrag daarvan, thans uitgetrokken tot f 26,000, te brengen op f 30,000; eindelijk dat de sommen aangewezen voor buitengewone cn onvoorziene uitgaven (bestralingen en rioleringen) met f 6000 zullen worden verminderd. Ofschoon spreker lut betreurt, dat zulke noodzakelijke publieke werken niet zullen uitgevoerd worden, beveelt hij bij de leden dit voorstel aan, dat, in stemming gebragt, unaniem wordt aangenomen. Er wordt ter tafel gebragt het. tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1878, tot een gezamenlijk bedrag van f 89.73. Tegen dit kohier zijn geene bezwaren ingebragt; het wordt eenparig goedgekeurd en vastgesteld. Op voorstel van het Dag. Best. wordt, op daartoe ingediende verzoeken, eervol ontslag verleend aan den hulponderwijzer P. Schuite maker en de hulponderwijzeres O. II. M. de Groot. Met eenparige stemmen wordt benoemd tot hulponderwijzer de heer J. Visser en tot hulponderwijzeres mejufvrjuw A. M. Prins, beiden van hier. Met het einde dezes jaars zijn van de bestuurderen van het Algemeen Weeshuis aan de beurt van aftreding de heer W. J. Maalsteed en mevr, JelgersmaLastdrager. Door 't bestuur van dit gesticht werd'»', voor de vervulling dezer vacaturen voorgedragen voor regent: 1ste cand. de heer Maalsteed, '2de ennd. de heer P. J. Duinker; voor regentes: 1ste cand. mevr. JelgersmaLast drager, 2de cand. mevr. GoedkoopTrumpi. De beer Maalsteed eu mevr. Jelgersma worden met eenparige stemmen herkozen. 1 briefje in blanco. Van de leden van het Burgerlijk Armbestuur moeten ultimo dezer aftreden de heeren H. Grijm, G. Moorman en A. Metzelaar, van welke laatstgenoemde verzocht heeft niet weder in aanmerking te komen. Met de heeren Grijm en Moorman komen op dc aan bevelingslijst voor de heeren P. Kindt en M. N. de Vries; terwijl voor de derde vacature de aanbevelingslijst was zamengesteld als volgt: 1ste cand. de heer li. Smids, 2de cand. de heer A. Bas. Pe heeren Grijm, Moorman en Smids worden met. eenparige stemmen gekozen; 2 briefjes waren in blanco ingekomen. Dc Voorzitter brengt hulde aan de werkzaamheid van het afge treden lid van 't Armbestuur, den heer A. Metzelaar en betuigt openlijk dank voor het vele goede, door dien lieer in 't belang der armen in deze gemeente verrigt. De Voorzitter herinnert, dat, volgens de bestaande bepalingen, de Commissie ter voorbereiding van de Gemeentewerken ieder jaar in haar geheel aftreedt. Hij stelt thans aan de orde de verkiezing van leden voor die Commissie en herinnert daarbij, dat de heer Braaksma, die als zoodanig is werkzaam geweest, wegens zijne benoeming tot Wethouder niet herkiesbaar is. De heerenMaabteed, de Lange en Tinkelenberg worden herkozen, respectivelijk met 13, 12 en 11 stemmen; gekozen .wordt de heer van Spall met 12 stemmen; 2 stemmen waren uitgebragt op den heer van Veen, 1 stem op den heer Jelgersma; 1 briefje was in blanco ingekomen. Van de Commissarissen voor het Ziekenhuis en de Apotheek der gemeente is met ultimo December aan de beurt van aftreden de heer Braaksma, die den wensch heeft te kennen gegeven niet weder in aanmerking te komen. De aanbevelingslijst voor de vervulling dezer vacature bevat de namen van de heeren L. Jelgersma en J. Venster. Eerstgenoemde wordt gekozen met 12 stemmen; 2 stem men werden uitgebragt op den lieer Venster; 1 briefje in blanco. Op voorstel van het Dagel. Best. wordt besloten om, evenals voorgaande jaren, de navolgende gratificatiën te verleeneu: aan 9 politie-dicnaren ieder f 25, aan 4 plaatselijke ambtenaren ieder f25, aanden chef dier ambtenaren f 40 én aan 4 brugwachters ieder f 25. Ahngencfmen voor kennisgeving worden de navolgende mede- deeliugen a. Dat de Plaatselijke Schoolcommissie heeft benoemd tot haren Voorzitter den heer J. G. Ii. Vos en tot haren Secretaris den heer A'. van Voornveld. I. Del Gedep. Staten dezer provincie hebben goedgekeurd het besluit van den Baad, waarbij de jaarwedden van de hoofdonder- wijzeis der gemeentescholen No. 1, 2 en 3 zijn verhoogd. c. D.it Z. M. de Koning, blijkens een schrijven van Gedep. Staten, de concessie voor het houden cener Bank van Leening voor den tijd van een jaar heeft verlengd. d. Dat de politie-agent W. Beijer op zijn verzoek eervol is ont slagen, terwijl in zijne plaats is benoemd Engel. e. Dat de hoofdonderwijzers Hofstee, Heeroma en Berk hunnen dank hebben betuigd voor de in de vorige zitting ten bunnen aanzien genomen gunstige besluiten. Aan 't einde der zitting deelt dc Voorzitter op eene vraag van den heer Manheim mede, dat de kiezers voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die klagen dat zij hunne stemmen niet konden uitbrengen, ten Kaadhuize zijn gekomen nadat de tijd voor <le verkiezing bestemd reeds verstreken was. Op eeue andere vraag van den lieer Manheim naar de reden waarom de zitting, tegen Donderdag avond aangekondigd, een dag later moest worden gehouden, verzekert de Voorzitter, dat meer dan de helft der leden het verlangen naar dat uitstel hadden te kennen gegeven. De zitting wordt hierop gesloten. I HELDER en NIEUWEDIEP, 7 December. Met dc mailboot Prins van Oranje zijn lieden naar Batavia vertrokken een detachement kolonialen, sterk 200 tuan en 10 onderofficieren, onder bevel van den kapt. der Infanterie C. J. J. Ii. van Kempen; medegeleiders de luits. T Weersma, A. B. J. Prakken, W. J. Kroef, E. van Dijk en C. J. van Griethuizen; alsmede de 1ste machinist der Marine J. J. Klingen en de machinist-leerlingen 1ste kl. G. J. van Wouw, R. Colom, I). Klazinga, J. Iv. L. Schönlau, G. H. Brakke, H. J. van Lindonck en J. J. Hillen. Ofschoon de wet van 8 Aug. 1878 ter beteugeling der longziekte onden het rundvee nog slechts ruim twee maanden in het dusgenoemde spoelingdistrict en de daaraan grenzende gemeenten in Zuidholland in werking is, oefent zij in sommige der vroeger meest besmette gemeenten nu reeds een zeer weldadigen invloed uit; als voorbeeld daarvan kan strekken, dat in den loop van November in Schiedam slechts 9 en in Delftshaven 8 gevallen van longziekte zijn voorgekomen. De inentingen, met zorg begonnen, worden geregeld voortgezet, zor-dat op 1 Dec. circa 27,000 stuks vee die operatie hebben ondergaan; inen verwacht, dat binnen weinige dagen al het binnen den kring aanwezige vee zal zijn ingeënt. Aangenomen het beroep naar Arnhem door den heer J. van Dijk, predikant te Kollum. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is ijl. Donderdag te Haarlem aanbesteed: liet driejarig onder- houd der Rijksliavenwerken te Medemblik. Minste inschrij vers de heeren J. Ivistemnker, te Sijbekarspel en A. Lak, te Midwoud, voor f 5264 per jaar. Eerst nu is de benoeming geschied voor de hulponder- j wijzers-betrekking op Urk (salaris f 1200), waarvoor zich reeds in 't begin van Sept. 72 sollicitanten hadden aange geven. Misschien is de vertraging daaraan te wijten, dat I No. 2 en 3 der voordragt (beiden openbare onderwijzers) voor de eer der nominatie hadden bedankt, toen hun be- kend werd, dat men op Urk een confessioneel verlangde. I Thans is dan ook een hulponderwijzer der kerkelijke bïj- zondere school te Schiedam, de heer W. Valkenburg j benoemd. In een te Purmerend liggend schip werd ingebroken. De dief vond er f 5000 aan bankpapier liggen. Hij nam er maar f 400 van mee. Zeker een zeldzame bescheidenheid bij een man van dat vak In het gebouw van de geneeskundige faculteit der Universiteit te Amsterdam (op den Kloveniersburgwal) werd jl. Dingsdag door dr. G. Waller, daartoe door het bestuur van het Witte Kruis, afd. Amsterdam, uitgenoodigd, een cursus over ziekenverpleging geopend. De cursus is be- stemd om vrouwen uit den beschaafden stand zoowel theo- j retisch als practisch tot bekwame ziekenverpleegsters te vormen. Deze zullen, na een diploma als zoodanig ver kregen te hebben (de cursus duurt uiterlijk één jaar) zich óf zelfstandig als verpleegsters kunnen vestigen, óf in de onlangs door het Witte Kruis opgerigte Vereeniging van ziekenverpleging worden opgenomen, om tegen een vast jaarlijksch honorarium in dienst van de Vereeniging werk zaam te zijn. Op klaarlichten dag is jl. Woensdag te Amsterdam 1 een handwagen, waarop een kist met flesschen fijne cognac geladen was, gestolen, terwijl de wagen een oogwenk alleen was gelaten voor de Duitsche goederenloods der Rijn spoorwegmaatschappij, nabij de kazerne Oranje-Nassau. I Het stoffelijk overschot van den algemeen betreurden inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt, dr. II. Slot, werd jl. Donderdag op de begraafplaats Eikenduinen te 's Hage op eenvoudige wijze ter aarde besteld. Een aantal vrienden en bekenden van den overledene bevonden zich op den doodenakker; onder hen zag men ook den minister van Marine, jhr. Wichers, den oud-minister Brocx den gepensioneerden vice-admiraal Fabius, den adjudant des Konings, baron van Hecrdt, onderscheidene hoofd- en andere officieren der Marine, aan het departement werkzaan of in activiteit, vele hoofd- en mindere ambtenaren van het departement van Marine, officieren van gezondheid, doctoren in burgerlijke dienst en ook een deputatie de president en verdere bestuursleden, van de Koninklijke Ver eeniging: ,/Hot Eereteeken voor belangrijke krijgsver- rigtingen", waarvan dr. Slot eerelid was. Dr. J. C. van Dooreniaal, vice-admiraal Fabius en de dirig. off. van gez. H. L. Oudenhoven spraken hartelijk bij de groeve en de zoon van den overledene dankte, diep getroffen, voor de eer aan de nagedachtenis van zijn vader bewezen. In Zeeland is een gezin bijna omgekomen door het stoken van een zóogenaamdén kagchel zonder rook of walm. Juist tijdig genoeg ontwaakte des morgens de vader om zich en de zijnen te redden. De meeste leden van het gezin waren reeds bewusteloos en zouden zonder hulp zeker gestikt zijn. De commies bij de posterijen U. F. is jl. Donderdag veroordeeld door het hof te Leeuwarden, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 1 jaar correctioneele gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan. Te Buzum (Friesland) is dezer dagen op 93jarigen leeftijd iemand gestorven, die, toen hij 80 jaren oud was, trouwde voor de tweede maal. Hem werd nog een zoon geboren, die nog in leven is; al de kinderen uit zijn eerste huwelijk waren overleden. - De heer Vitus Bruinsma wijst in het tijdschrijfc de Gezondheid op de overdrijving, die er bestaat ten opzigte van de vervalsehing van levensmiddelen. Het is mode over vervalsehing te klagen, zegt hij, alsof men bijna geen onvervalsehte waar meer aantreft. Menig schrijver zou weken en maanden moeten zoeken om een tiende deel van de vervalschingen aan te wijzen, die hij als bestaande aan neemt en waartegen hij waarschuwt. Naar aanleiding van dit mode-onderwerp worden allerlei boekjes in het licht gegeven, die voor het groote niet- wetenschappelijke publiek handleidingen moeten zijn om zelf de meest gewone levensmiddelen op hun zuivei'heid to onderzoeken. Die handleidingen raden evenwel somtijds hulpmiddelen aan tot onderzoek, die misschien wel zoo gevaarlijk zijn als de ergste vervalsehing. Zoo beveelt men in een dier boekjes om meel te onderzoeken aan geconcentreerd sal peterzuur. Maar wat is nu haast gevaarlijker dan dit? Een gedeelte van een druppel in het oog kan ons het gezigt doen verliezen; ecu klein teugje er van is doodelijk. Zoo worden wijders aanbevolen geconcentreerd, zwavelzuur voor het onderzoek van drinkwater, chloroform voor een andere methode van meelonderzoek en loodacetaat om wijn en bier te onderzoeken. Al deze stoffen zijn intusschen zeer vergiftig. ,/We ontkennen niet, zoo besluit hij, dat er vervalsehing van levensmiddelen gevonden wordt, maar indien huismoeders zich in de weer moeten stellen om op de aangeduide wijze de spijzen en dranken te onderzoeken, we zouden meenen, dat zij beter doen met de levensmiddelen zooals tot dus verre maar in goed vertrouwen te nuttigen, dan zulke gevaarlijke proefnemingen." Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. G. J. Spanjaard, behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 29 Nov. 11. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Staten-G-eneraal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 5 December. Verschillende kleine ont werpen zijn aangenomen, doch is met 43 tegen 16 stemmeu ver worpen de bekrachtiging van den verkoop van spoorweggrond onder Zutphen. Hoofdstuk II der stantsbegrooting is unaniem aangenomen, evenzoo Hoofdstuk III, Bnitenlandsche Zaken, na eenige discussie met den minister, waarbij deze mededeelde dat onderhandeld wordt over een handelstractaat met Japan. Zitting van Vrijdag 7 December. Heden werd het nlgemeen debat gevoerd over het hoofdstuk Justitie. Tal van onderwerpen werden daarbij behandeld. Er werd aangedrongen op bezuiniging der regterlijke magt, op wettelijke regeling der eedsformule, dierenmis handeling, verhandelbaarheid van fondsen ter beurze en vennoot schappen. Voorts werd door verschillende afgevaardigden uit het zuiden dc circulaire van den minister in zake de processiën afkeurend besproken. Morgen voortzetting.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1