Berigten vs.it ^Ltsdim.. Een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 6 dezer, bevat de navolgende berigten omtrent den staat van zaken in Atsjin. Zware bandjers beletten tijdelijk verdere aanrakingen niet de XXVI Moekim. Eenige Hoofden uit de VII en uit de III Moekim benevens zendelingen van Toekoe Nanta zijn te Kotta-Radja gekomen. Het hoofd der V Moekim (Toekoe Aris) heeft aanrakingen gezocht en opkomst naar Kotta-Radja toegezegd. In de nieuw onderworpen streken keeren de Hoofden en bevolking meer en meer terug. Tc Malaboe is de oude Radja (die zich sinds Junij 1877 naar het binnenland had teruggetrokken) met zijn tweeden zoon wedergekeerd. !3©X@;±©. Een kluchtig voorval veroorzaakte jl. Maandag groote pret voor het paleis van den graaf' van Vlaanderen te Brussel. Tegen 2 uur kwam iemand met een klein ventje aan de hand om de komst van den tramwagen af te wachten, waarop de vader van het kind koetsier was. De kleine had het koud en zijn oom plaatste hem in een hoekje onder een der vensters. Terwijl de oom op en neer liep veroorloofde de kleine zich, door den nood gedwongen, aan een aldaar streng verboden natuurlijke behoefte te voldoen. De nabij zijnde schildwacht het gebeurde ziende, voer tegen het' kind uit, dat luidkeels begon te schreijen. Terstond snelde de oom toe. „Is dat uw kind?" „Voor het oogen- blik, ja!" „Verwijder dat." „Dankje wel." De schildwacht, niet wetende wat te zullen doen, riep: „In 't geweer!" en onmiddellijk snelden vier man met een korporaal toe. Intussehen ging de man met het kind op den loop. Nu ontstond een heftige woordenwisseling tusschen den schild wacht en den korporaal der wacht, Het reeds talrijke publiek, dat zich bijzonder amuseerde, werd steeds grooter en eindelijk moest de dienstdoende officier worden ontboden om een einde te maken aan het standje, dat geen afdoend resultaat had, daar het corpus delibti niet werd verwijderd. In de Brusselsclie Gazette wordt het volgende ver haald: Jl. Dingsdag ochtend arriveerde de eerste trein uit C... te Aom van daar de reis naar R. voort te zetten. De stationschef lag nog in diepen slaap, en daar de trein niet mogt vertrekken voordat hij hiertoe persoon lijk het teeken had gegeven, bleef er niets anders over dan te wachten. Daar hij tamelijk ver van het station woont, werd er iemand op een draf naar hem uitgezonden. Deze stormde het huis in en schreeuwde uit alle magt: mijn heer de chef, mijnheer de chef, de trein wacht!" Ver schrikt springt de chef op, gunt zich geen tijd om iets aan te trekken, ijlt in zijn nachtcostuum, op bloote voeten en met de slaapmuts op, naar buiten, ziet voor een herberg een paard staan, springt er op, komt zoo het stationsterrein binnenhollen en geefc het verwachte teeken. Men begrijpt welk eeue vermakelijke vertooning dit aldaar opleverde. De Indép. meldt, dat mlle Ambre, die te Londen in „Her Majesty', Theatre"^ achtereen volgens als Violetta en Marguérite debuteerde, voor drie jaar aan dien schouwburg is geëngageerd. Engeland.. In de korte Troonrede, waarmede jl. Donderdag de zitting van hot Parlement is geopend, werd betreurd, dat de regeling gedrongen werd in een voor de meeste leden zeker buitengewoon ongeschikten tijd liet Parlement bijeen te roepen wegens de vijandelijke houding van den Emir tegen de Engelsch-Indische regering. De wijze waarop de vriendschappelijke missie werd afgewezen, noodzaakte de Koningin een categorische verklaring aan den Emir te zenden en daar op deze verklaring geen acht werd geslagen, werd tot de expeditie besloten. De Koningin was dus verpligt het Parlement ten spoedigste bijeen te roepen, om aan zijn wettelijke verpligtingen te voldoen en kennis te kunnen nemen van de desbetreffende overgelegde stukken. De verhouding tot do buitenlandsche mogendheden is vriendschappelijk en de regering heeft allen grond om te gelooven, dat aan de bepalingen van het Berlijner tractaat tot herstel van den vrede in Europa behoorlijke uitvoering zal worden gegeven. Het adres van antwoord is in het Lagerhuis zonder stemming aangenomen. In het Hoogerhuis keurde lord Granville de staatkundige gedragslijn der regering af. Lord Beaconsfield verdedigde haar; de overeenkomst betreffende Cyprus zal aan Enge land de beheerschende stelling geven, waaraan het behoefte heeft ter uitvoering zijner plannen in Klein-Azië. Wat de handelcrisis betreft, naar zijn inzien is het ergste daarvan reeds achter den rug. De staatkunde der regering is geen wankelmoedigheid, welke ten onregte voor wijsheid zou worden aangezien. Het adres van antwoord is daarop zonder stemming goedgekeurd. Koningin Victoria heeft jl. Dingsdag aan de ex- Keizerin Eugénie te Chislehurst een bezoek gebragt. Aan den Standard wordt uit Montreal, in Canada, getelegrafeerd, dat bij de officiële receptie aldaar, gehouden door den nieuwen Gouverneur, den markies van Lorne, en zijne gemalin, Prinses Louise, de dames allen lage japonnen moesten dragen. 23 VLitS OliX^Ü<3L- Als iets Vermakelijks in de tegenwoordige ernstige omstandigheden meldt een Berlijnsch blad, dat de kas van de ontbonden sociaal-democratische vereeniging „tot be hartiging der belangen van de arbeidende klassen te Berlijn," met wier liquidatie de commissaris van politie belast werd, in het geheel 14 pepningen (bijna acht en een halve cent) bevatte. Ruslana. De Keizer is jl. Woensdag voormiddag ten 10 ure in zijne hoofdstad teruggekomen en werd door een groote menigte en door de troepen riiet geestdrift ontvangen. De stadwas rijk met vlaggen getooid. Naar aanleiding van de tegen woordig in zwang zijnde aanslagen op souvereinen, zijn natuurlijk de wegen ook niet veilig voor de vorsten wanneer zij reizen, zoodat buitengewone maatregelen van voorzorg waren genomen, zoowel wat betreft Keizer Alexander als Keizer Wilhelm die jl. Donderdag te Berlijn zijn intogt hield. Met betrekking tot denRus' ohenKeizer verneemt men dat 300 politie-agenten in burgurkleeding uit Moskou waren gekomen om de dienst te Odessa te versterken. In beide steden waren het garnizoen en de troepen der nabijgelegen kantonnementen daags voor en op den dag van 's Keizers vertrek gekonsigneerd. Over de geheele uitgestrektheid van de spoorbaan Odessa en Moskou, stonden op drie honderd passen afstand, soldaten geëchelonneerd. Zekere Shishkin, lid van den Gemeenteraad te Eka- terinoslav, heeft in April 11. een oorveeg toegediend, die hem duur te staan is gekomen. In eene zitting van den Gemeenteraad had hij eene sigaar opgestoken en werd door den golova, of voorzitter, tot de orde geroepen, daar het rooken gedurende de zitting in strijd was met het gebruik. Hij antwoordde verachtelijk, dat de geur van uijen en zwart brood, die van sommige leden uitging, hem, zoo hij niet rookte, onverdragelijk was; in sommige Parlementen mogt men wel rooken, waarom zou hij het dan in den Gemeenteraad niet doen? Daar hij zijne in zoo beleedigenden vorm geuite weigering volhield en zijne woorden niet wilde intrekken, werd er na een groot tumult voorgesteld, dat hij veertien dagen geschorst worden zou. Hij had, toon hierover gestemd zou worden, de kamer verlaten, maar stoof die een oogenblik later weder binnen, en diende den voorzitter een geduchten oorveeg toe. Een gevecht volgde en de „naar uijen riekende" raadsleden leverden hun kieskeurig medelid aan de politie over. Drie weken geleden stond hij in dezelfde kamer voor de regtbank, die hem veroordeelde tot twee jaren gevangenisstraf, 15,000 roebels (24,000 gulden) boete en het verlies van eenige persoonlijke regten. Daar hij verklaarde de boete niet te kunnen betalen, werd hij ver oordeeld om als gewoon gevangene behandeld te worden en dwangarbeid te verrigtcn. Vele bladen hebben hunne verbazing te kennen gegeven over dit harde vonnis, dat zij toeschrijven aan het feit, dat Shishken als een ultra radicaal bekend stond. - De rol, welke Rusland thans speelt in het zuidoosten van Europa, voor zoo ver men dit gedeelte van ons wereld deel als door het traktaat van Berlijn geregeld kan aan merken, levert, volgens de Londensche Truth, een nieuw bewijs van de waarheid van Talleyrands antwoord aan lord Alvanley, die hem de ware beteekenis van het woord non interventie vroeg. De groote Fransche staatsman zeide: „Het is een metaphysisch en politiek woord, dat bijna even veel beteekent als interventie." Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is ingeval van bronchitis, tering, entharren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. v Vele zieken, helaas! voor wie dit geneesmiddel uitste kend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelde om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharmaceut te Parijs, hebben al die min of meer regtvaardige grieven van de zieken opge houden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een ligt bedeksel van doorschijnende gelatine en er rondo capsules van te maken ter grootte van een pil. Deze capsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogen blik dat men gaat eten; ze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de gelatine en wórdt de teer opgenomen. Deze capsules zijn zeer duurzaam, zóó zelfs, dat de capsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teercapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie ldeuren en die in de meeste apotheken te verkrijgen zijn Ingezoncien. Sta mij, mijnheer de Eedacteur, s. v. p. een plaatsje toe voor de navolgende opmerkingen. Nog eenmaal wilde ik de aandacht vestigen van de autoriteit, wie zulks aangaat, op den toestand van een onbebouwd stuk groird in de Spoorstraat, naast de stalhouderij van den heer Thijssen. Ik vraag nog eens: zou er niets aan te doen zijn om dien modderpoel te doen opruimen of met een schutting van den openbaren weg te scheiden. Een scherp contrast biedt deze plek evenals de naburige Spuistraat met het keurig plaveisel in de Weezen- en Brecwater- straten, waar nagenoeg geen huizen staan. Een tweede opmerking betreft de nog altijd onverhoord gebleven wensch om verplaatsing van de brievenbus, die thans op 't uiteinde van de Hoofdgracht is' geplaatst, naar het Molenplein, een centraal punt in deze gemeente. De argumenten, vroeger voor die ver plaatsing aangevoerd, behoeven zeker niet te worden herhaald, daar bij eenig nadenken ieder overtuigd zal zijn van het nut van den aangewezen maatregel. Eindelijk de Hooge Kegering dringt aan op afschaffing der plaatselijke verbruiks-belastingen, een maatregel, die voor onze gemeente allerschadelijkst is. Onze Gemeenteraad zal ongetwijfeld trachten, van dit middel tot ontvangst nog zooveel mogelijk te behouden. Doch 'k meen het in deze niet ongepast te achten door te herin neren, hoe voor eenige jaren uit den boezem der burgerij zelve een verzoekschrift aan de Begering is voortgekomen, houdende aandrang tot bestendiging der plaatselijke accijnsen. 'k Geef daarom in overweging om, is zulks in 't vervolg noodig, dat voorbeeld ran vroeger te volgen. Door vereende pogingen slaagt men welligt in het streven tot een althans gedeeltelijk behoud van een middel, dat moeijelijk kan gemist worden, zal er evenwigt blijven tusschen de ontvangsten en uitgaven der gemeente. Nieuwediep, 7 December 1878. Z. Berigten tetreleiiüe te StoomraartmaatscliaDBij Neierlati Conrad5 Dec. Gibraltar gepasseerd. Prins Hendrik. 23 Oct. van Batavia vertrokken. Hollend4 Aug. te Londen aangekomen. Voortcaart* 30 Oct. te Singapore aangekomen. Celebes17 Nov. te Batavia aangekomen. Kon.derNcdcrl. 6 Dec. te Batavia aangekomen. PrinsesHmalie. 5 Dec. vau Port-Saïil naar Batavia vertrokken. Prins v. Oranje. 7 Dec. van hier vertrokken. Medura 24 Nov. alhier aangekomen, vertrekt 28 Dec. Burgerlljlï.e Stand. Gemeente HELDER. Yan Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWDW. A. J. Macpherson, bootsman en J. A. W. Klumper. G. v. Leeuwen, kleermaker en A. Kraak. GETROUWD: J. Koorn en S. Grin. BEVALLENB. C. Krom, geb. Buijkes, Z. E. Kaas, geb. Klaassen, I). OVERLEDEN: Geene. Vervolg Nieuwstijdingen. Volgens particulier berigt van kapitein Bakker, gezagvoerder van de sleepboot, had hij, met het schip Alblasserdam op sleeptouw, verschrikkelijk stormweer doorgestaan; hemelhooge zeeën, dikte en stormwinden uit het N.N.W.—N.O. hadden zijn toestand dikwijls hagchelijk gemaakt; zware nieuwe Manilla-sleeptrossen van 14 cM. waren als glas afgesprongen; toch had de Hercules met zijn beleid- vollen gezagvoerder den geweldigen kamp tegen de woedende elementen uitgehouden en was hij gelukkig met de Alblasserdam met slechts kleine averij te Brest Linmngeloopen. De Hercules heefc bij deze gelegenheid bewezen een in alle opzigten uitmun tenden stoomsleper te zijn. De lieeren, die jl. Zaturdag avond te 's Hage eene meeling hielden tot beraming van middelen tegen het misbruik van sterken drank, hebben een indirect antwoord bekomen opliet adres door hen aan de regering te rigten. De minister van Binneulandsche Zaken heeft in de zitting der Tweede Kamer op jl. Woensdag verklaard, dat, naar zijne meening, maatregelen tot beteugeling van volkszonden niet moeten uitgaan van de regering, maar van particuliere pogingen. Het denkbeeld om voor den minderen man koffijhuizen en uitspanningsplaatsen te doen oprigten door hen, die tot de gezeten kri ngen behooren, dat onlangs door een correspondent van het ltott. Nbl. werd aanbevolen, kwam ook ter sprake in de meeting, jl. Zaturdag te 's Hage gehouden. Het vond er echter geen bijval en werd door een der aanwezigen, op grond der ervaring, bestreden. Te 's Hage was tut tweemaal toe de proef genomen met een zoo genaamd matigheidskoffijhuis en een leesmuseum voorden burgerman: beide ondernemingen waren haar eigen dood gestorven. Te Bierum, een dorp van omtrent 2000 inwoners in Groningen, is geen enkele herberg, kroeg of tapperij. Toen een jaar of wat geleden iemand daar eene tapperij begon, moest hij er weer spoedig mee eindigen. Uit Norden (Oost-Friesland) wordt berigt, dat aldaar een melkerijschool is opgerigt. Provincie, landbouw-genootschap en be langhebbende personen hebben de vereischte gelden bijeengebragt. Dadelijk in de vergadering zijn IS personen met 109 koeijen toe getreden, en men vertrönwdc dat alsnu nog zeer velen zich zullen aansluiten, met het oog op het hooge belang der zaak voor de land huishouding in dat gedeelte des larids. Weérkuudiee Waarnemingen te Helder. - Landsteel.) I December. I Uren. Windrigting eu Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 nwtw. 14k. 755.5 J-j— 4.3 3.6 - 1.5 0.83 Golvend 7 8 nnw. 0.2„ 751.68 - 8.1 1.6 - 2.8 0.96 Vlak. 7 12 zzo. 0.1„ 751.20 - 8.6 1 2.0 - 3.0 0.98 n V\ efrsgesteldheid 6 Dec. 12 u. Zwaarbewolkt, wind, regenbuijén. 7 Dec. 8 u. Digtbeneveld, mistig. 7 Dec. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. lingel- Marinehaven N ieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen «roote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 3 Nov. 7 Dec. Prins vanOranje.R.B.v.d.Sprenkel.Pad.enz.viaSuez. binnengekomen schepen, bestemd iilnne lading in de buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Fred.Snowdon.st.T.E.Atchinson.Newcastle. Steeuk. van Gijn &Co. Chip Chase, st. Th. Reed. Haven van IJ mui den. Binnengekomen: 5 December. Echo, st., Newcnstle; Tem, st., Londen; Amster dam, st., Hamburg; Volharding, Speelman, Stettin. 6 December. Piet Hein, Vil, Suriname; Robin Hood, st., Ibraïl; European, st., Huil. Vertrokken 5 December. Kinderdijk, Disper, Java; Omega, de Boer, Cayenne; Pyrrha, st., Newcastle; Christine, Hciue, Engeland; Austin Friars, st., Shiclds; Urania, st., Hamburg; Ousel, st., Rotterdam. 6 December. Ceres, st., Bremen; GustafTilberg, st., Sunderland. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. per mud 764 m.Tarwe f 8,50a 9,25 393 m.Rogge - 6,75a 7,25 -q» m.Gerst - 4,75a 5,50 (Chev.) - 6,75a 7,- 1383m.Haver - 3,25a 5,50 170 per 50 KG. 9 m.Karweizaad fl6,50al8, per mud m.Grn.Erwten - 9,al 6, m.Graauwe„ -10,al7, m.Vale - 9,—al5,— m.Witte -13,«14, 348 stap. Kaas, weg. 90920 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f Gras f35,75 Commis>ie„ - - 39, Middelb. - - 40, Laagste prijs f 18, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. m.Paardenb. - 6,25a 7, m.Br.Boonen -10,al2,50 6 m.Kanarieznad - 9,50a m.Mosterdz.(r)-16,75al9, m. (g)-10,—al 0,50 m.Bl.Maanz. - a m.Koolzaad - a per stuk 9 Paarden b.'tj. f 75,a250,- Veulens - a 2 Koeijen - 87,al 60,- 28 Nucht.Kalv. - 11,—a32, 252 Schapen - 17,a52, per stuk Lammeren f a 70 Mag. Varkens - 10,al8, 380 Bigg.ben.10w.- 4,a 7, 12 Bokk.&Geiten - 4,—al 2,— Boter f 0,70 a 0,85 per 0.630KG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 2