HELDDRS€IIE EN JVTIEUWERIEPER C9IIKANT. 1878. N°. 150. Zondag 15 December. Jaargang36. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij huldigen het jr o c d e.'' Verschijut Dingsdag, DouderJag eu Zaturdag namiddag. Abonueinentsprijs per kwartaalf 1.30. 0 t franco per po*t - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M O L E N P L E I i\ !V'°. 163. Prijs der Ad ver ten tien: Van 1- elke regel inecr 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar -4 regels 00 Cents, plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag; rertrekt de mail naar Oost-Indiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 14 December. Gisteren is hier van Northerney aan^ebragt het lijk van den Urker visscher G. de Boer. De ongelukkige was, bij het overstappen van de eene schuit op de andere, door de gladheid op het barkhout gevallen, en had zulke belangrijke kwetsuren bekomen, dat hij na weinige oogen- blikken den geest gaf'. Hij was een oppassend en ijverig man en laat eene bedroefde weduwe en twee nog jeugdige kinderen na. Het lijk is naar Urk vervoerd. Voor de oudste leerlingen der Zondagscholen van de Hervormde gemeente alhier zal op den avond van den eersten Kerstdag in de Nieuwe kerk eene openbare les plaats hebben, waarbij feestzangen uitgevoerd zullen worden. De Soiree Littéraire et Musicale van de Sociëteit Mars zal plaats hebben op Maandag 6 Januarij 1879. De heer D. H. Dietz, adjunct-commissaris bij het Loodswezen alhier, wordt met de helft dezer maand in gelijke betrekking overgeplaatst naar IJmuiden. Gezegde betrekking komt, naar wij vernemen, voor deze haven te vervallen. In de buitengewone vergadering van het „Nut," op Vrijdag 20 Dec. e. k., zal als spreekster optreden mej. Groote, van Amsterdam, in de eerste afdeeling met eene korte novelle en na de pauze met eenige dichtstukjes, ernst en luim. Tot afwisseling zullen er ook een paar concertstukjes worden uitgevoerd. Wij verwachten op dien avond eene trouwe opkomst der leden met hunne dames, zoomede van niet-leden, die geïntroduceerd kunnen worden, en geven tot aansporing enkele zinnen uit de verslagen, die de Arnhemsche Crt. leverde van verschil lende plaatsen waar mej. Groote zich reeds deed hooren. Zoo leest men o. m. z/Wij vermeenen de tolk van alle toehoorders te mogen zijn, haar bij deze hulde te brengen voor de groote gave van declameeren en gepaste vrijmoedigheid, die zij bij uitne mendheid heeft aan den dag gelegd." (Arnh.Ct.27Nov.1877.) z/Mej. Groote is geene gewone spreekster, maar eene begaafde declamatrice, die naar willekeur kan ontroeren en de lachspieren in beweging brengen." (Arnh.Ct.17Dec.1877.) //Zouden wij eene aanmerking durven maken, 't zou deze zijn: //,/De novelle was te kort."" Zij paarde overigens aan gepaste vrijmoedigheid, eenvoudigheid en juiste opvatting. Zij heeft ons een genoegelijken en hoogst nuttigen avond bezorgd." (Arnh.Ct.18Febr.1878.) Jl. Woensdag is te 's Hage overleden mr. A. Uytten- hoven, hoofd-administrateur bij het departement van finan ciën, voor de zaken der directe belastingen, invoerregten en accijnsen en waarborg en belasting op de gouden en zilveren werken. De heer dr. M. Cohen Stuart, vroeger predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam en sedert de laatste jaren te Utrecht gevestigd, is jl. Donderdag middag aldaar overleden. Beroepen te Waal en Koog op Texel ds. P. H. Versteeg, predikant te St. Pancras; te Delft ds. H. van Loon, predikant te Meppel. Met den beroepene te Waal en Koog stonden op het drietal ds. Snethlage, te Heilo en ds. van Eerde, te den Hoorn op Texel. Den 4 dezer was het 25 jaren geleden, dat de heer II. D. du Saar, predikant bij de Hervormde gemeente te Medemblik, zich als leeraar aan die gemeente verbond, na ruim 4 jaren vroeger te Zandpoort de Evangelie-bedie ning te hebben aanvaard. Talrijke bewijzen van belang stelling, achting en waardeering, door hem op dien dag ontvangen, drongen den jubilaris zulks Zondag jl. dank baar te gedenken, ten grondslag zijner toespraak tot de gemeente leggende Hebr. XIII1Dat de broederliefde blijve. Bedankt voor het beroep naar Warder en Driehuizen c. a. door den heer W. A. van der Scheer, candidaat. Tot directeur van de Hoogere Burgerschool te Hoorn is benoemd de heer dr. C. A. Tebbenliof, van Gouda. Bij de herstemming van jl. Donderdag is tot lid van den Gemeenteraad te Alkmaar gekozen de heer W. Helling met 234 stemmen; de heer LI. P. van der Tak bekwam 136 stemmen. De directie van de AlkmaarZijper stoombargedienst heeft concessie aangevraagd voor een geregelde stoom bargedienst tusschen Alkmaar en Purmerend, de Rijp en Wormer, de laatste dienst zoo spoedig mogelijk uit te breiden tot een dienst tusschen AvenhornAlkmaar. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag te Haarlem aanbesteed: 1. Liet driejarig onderhoud der Rijks-zee- en havenwerken op het eiland Marken; minste inschrijver de heer N. de Groot aldaar voor f 8394 per jaar. 2. Liet driejarig onderhoud van de Ooster-buitenhaven te Medemblik; minste inschrijver de heer A. Vos Rz., te Helder, voor f 1863 per jaar. 3. Liet driejarig onderhoud der Rijks-havenwerken op het eiland Terschelling; minste inschrijver de heer T. Lanser, te Zijpe, voor f 12,389 per jaar. 4. Liet driejarig onderhoud der Rijks-zee- en havenwerken op het eiland Vlieland minste inschrijver dezelfde voor f 36,457 per jaar. 5. Het driejarig onderhoud van de groote en andere Rijkswegen in Noordholland, in 5 perceelen; minste inschrijvers de heeren: 1ste perceel C. Schoonenburg, te Amsterdam, voor f 19,500; 2de perceel J. Bouman, te IJsselstein, voor f 11,080; ode perceel dezelfde voor f 7300; 4de perceel C. D. Timmerman, te Petten, voor f 8200; 5de perceel G. D. van Doorn, te Amsterdam, voor f 12,942; alles per jaar. Men schrijft ons van Texel, dd. 13 dezer: z/Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming tusschen de heeren J. Schraag en C. 11. Keijser, voor de betrekking van hoofdingeland van bet bestuur der 29 Gemeenschappe lijke Polders, is laatstgenoemde met eene meerderheid van 8 stemmen gekozen. De heer J. Schraag bekwam 91 stemmen." Aan dr. J. Ensing, te Texel, zijn namens vele inge zetenen fraaije geschenken aangeboden, bestaande in eene nette boekenkast, een keurig étui met tafelzilver en een fraai album met de namen der gevers, als een blijk van erkentelijkheid voor zijn besluit om aldaar te blijven, toen hij onlangs voordeelig elders geplaatst kon worden. Liet hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen zal op de eerstvolgende algemeene vergadering een voorstel doen om, hulde brengende aan de kloeke ondernemers van den jongsten Noordpooltogt, onder bevel van den luit. ter zee de Bruijne, eene som van f 1000 beschikbaar te stellen voor een eventuëelen tweeden togt, die eveneens onder degelijke waarborgen wordt ondernomen. Als een staaltje van overdreven ijver diene, dat dezer dagen de bediende, die met de inning van de entreegelden voor eene openbare vergadering te ILaarlem belast was, den spreker, die geheel belangeloos moest optreden, niet in de zaal wilde toelaten zonder den bepaalden entréeprijs te betalen. - De zoogenaamde Zweedsche lucifers hebben een con current gekregen in de Llollandsche soort, welke te Breda vervaardigd worden in de fabriek van de heeren Dijker man Co. Deze lucifers zijn niet alleen evenals de Zweedsche zonder reuk on vergif, maar gemakkelijker in het gebruik, omdat ze op alle voorwerpen kunnen aange streken worden on geen geprepareerd strijkvak aoodig hebben om te ontbranden. Pas vertoont zich wat ijs, of te Middelburg hebben reeds 7 personen, waaronder drie dames, van de gelegen heid gebruik gemaakt om er door te vallen. Met veel moeite zijn zij gered. Te Oostburg is de postkar met briefpaketten, enz. aangekomen, doch zonder postillon. Een inwoner dier gemeente had het paard op de markt vastgegrepen en naar het postkantoor geleid. Op driekwart uur afstand van Oostburg was het paard gestruikeld en gevallen en daardoor is de postillon, Perduijn, uit de kar gevallen. Liet paard sprong op en reed door; de postillon, die het wiel over de borst had gekregen, kwam achteraan sukkelen. De geneeskundigen zagen er geen bezwaar in, hem van Oostburg den weg naar Breskens te laten vervolgen. Tot Schoondijk vergezelde hem de geneesheer F. van daar, die juist te Oostburg was. Terwijl in ons land velen vruchteloos moeite doen om de regering te bewegen, hare postkantoren tevens als spaarbanken in te rigten, wordt dit middel om het sparen te bevorderen in Engeland, het land der postspaarbanken, reeds niet krachtig en afdoende genoeg gevonden. Een Engelsch blad merkt op, dat, hoeveel goeds de postspaar banken ook reeds hebben teweeggebragt, ze toch nog niet genoeg hebben gedaan en meer kunnen doen om het volk tot spaarzaamheid op te wekken. Daartoe behoort, dat ze vooral gedurende den Zaturdag avond geopend zijn, voor de te beleggen sommen geen maximum, althans niet een te laag maximum vaststellen en wat hooger rente vergoeden dan pCt. Dat de gelegenheid om te sparen nog zoo gebrekkig is, is volgens den schrijver de hoofd reden, dat in Engeland zoo menigeen zijn inkomen verteert, zoo hij het al niet overschrijdt. De Franschen doen dat niet en toch is hun leven niet kleur- en vreugdeloozer dan dat van den Engelschman. Als de slag van Dorking ooit geleverd mogt worden en de gevolgen had, die er van voorspeld zijn (schatpligtigheid Van Engeland aa Frankrijk) zou het de vraag zijn of Engeland een lospri van vijf milliardcn zoo gemakkelijk zou kunnen betalt als Frankrijk dit deed. Dat Frankrijk dat kon, danl het ten deele aan Thiers, maar nog meer aan eigen spaa: zaamheid. Geen land dan ook waar de regering voor d ingezetenen kleine geldbeleggingen zoo gemakkelijk aangenaam weet te maken als in Frankrijk, waar iedt naaistertje haar klein couponblad hebben kan en nr zelden heeft. De voordeelen, die de verdeeling der nati< nale schuld in zeer kleine sommen, waardoor zij voc iedereen bereikbaar wordt, ook in andere opzigten oplever liggen voor de hand. De groote menigte veldmuizen, die in dezen herf in veel streken van Duitschland onberekenbaar veel schat aanrigtten, heeft de aandacht doen vestigen op het late beweiden der geteisterde landen door varkens. Deze ve; slinden niet alleen veel volwassen muizen en zoeken t nesten met jongen op, welke laatsten zij als een lekker schijnen te beschouwen, maar bovendien worden talloos larven van schadelijke insecten door hen verslondei Daarbij komt nog het voordeel, dat zu'k voedsel aan c varkens uitstekend bekomt en ook de gehcele levenswijs in de vrije natuur en voor een gedeelte dierlijk voeds met den aard en de behoeften van die nuttige huisdiere veel beter overeenkomst, dan het leven in een dikwij benaauwd en smerig hok, waarbij zij bijna uitsluiten meelsoorten tot voedsel verkrijgen. De varkenstypku die in zooveel plaatsen talrijke offers heeft geëischt, zeker voor een groot gedeelte het gevolg van de tegel natuurlijke levenswijze dier dieren. Een in Duitschland welbekende autoriteit op hi gebied der zuivelbereiding, R. Scliatzmann, geeft in t Deutsche Landw. Presse tegen de maden in de kaas tU raad om deze te wasschen met water, waarin fijn gestamp peper gebroeid is. Door twee zulke wasschingen zoude alle aanwezige maden en mijten verdelgd worden. D middel is eenvoudig genoeg om het eens te probeeren. Faillissementen zijn tegenwoordig aan de orde va den dag, ook in het Noorden. Het faillissement van t groote firma Ilöglund, in ijzer, te Stockholm, is gevolg door die van de groote houthandelaren Asp. Berger Cc te Stockholm, en LIagemann, te Kopenhagen, allen nv passiva van eenige millioenen, en nu laatstelijk door hi faillissement van het bankiershuis Guilletmot en YVeyland te Stockholm, met een passief van 16 millioen kroonen. De West- op England Bank. Bij de ellende, door den v van de City- of Glasgow Bank ontstaan, is zich thans een ande financiëele ramp komen voegen. Naar het schijnt niet het gero van de gewetenlooze knoeijerijen, die aan al de geldelijke zorgen v; het Glasgower ongeval nog zoo veelonnoodige smart hebben toegevoeg Zijn de berigten juist, dan is de val van de „West- of Englai Bank" veroorzaakt door de rondgestrooide en helaas! maar al gretig verspreide geruchten toen nog onjuist! omtrent dt min gunstigen stand der zaken. Hier deed zich hetzelfde verschijnsel voor, dat in publieke gebouw» zoo menigmaal droeve gevolgen had. Op het roepen van „brand vlugten allen naar de deur en... voor het vermeende gevaar v; brand, vinden ze het werkelijk gevaar van dringen. De Engelse' Banken hebben ontzettende sommen in bewaring en als nu all tegelijk hunne gelden opvragen, ontstaat er gevaar, want bij di gewonen gang der zaken zou alles even goed alloopen als bij h gewoon verlaten van kerk of schouwburg. Nu was de deur te smal het kasgeld niet voldoende. De „West- of England Bank" is, evenals de „City- ofGlasgc Bank," unlimited en de aandeelhouders zijn dus voor het verli aansprakelijk. De Bank, wier hoofdzetel te Bristol gevestigd is, heeft 42 b banken en 7 agentschappen. Het maatschappelijk kapitaal f 12,000,000, waarvan f 9,000.000 is gestort. Er zijn 50,01 aandcelen. Het dividend over 1S77 was 8 pCt. en het reservefon was f 1,872,000, dus bijna van het kapitaal. De Bank had e allergunstigste reputatie, en de aanvankelijk verspreide gerucht waren weder bezworen, doch eenige dagen later werden ze hernieuw In hoeverre er werkelijk grond was voor die geruchten, wat. h passief is en wat na den val de activiteiten waard zijn, dat all is thans nog niet met zekerheid te zeggen. Men behoeft echl helaas! niet meer dan de bovenstaande cijfers om te begrijpen d ook al was er en al ware er nog 100 de staking duizend in onzekerheid en ellende brengt. De houders der aandeeleu zi voor het meerendeel geen groote kapitalisten, en al komt all tcregt. voor het oogenblik krijgen ze geen rente en is het aandf zoo goed als waardeloos, en niet veel beter voor de directe behoeft is de positie van de duizenden die hun geld in de Bank belegdf De handelstoestand in Engeland is niet gunstig; de nijverheid van nog ongunstiger conditie, loonsvermindering heeft weder wer stakingen in het leven geroepen, en reeds wordt uit verschillen plaatsen van dringende behoeften voor de armen en van aller pogingen om hulp te bieden gespraken. Ouder dergelijke omstandi heden is een ramp als deze en vooral in de sombere winterdag van dubbel gewigt en verspreidt overal schrik en ontzetting. (Rott. Nb

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1