HELDEllSCilE EN MEI WEIIEPEK ('OIRA VT. 1878. N°.156. Zondag 29 December. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij h u 1 (1 i jr-tf het goed e.M Ver«cliijiit Dingsdag, Donderdag Abonnementsprijs per kwartaal i Zuturdag namiddag, franco per post f 1.30. - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. II u r e a uMOLENPLEIN N°. 103. Trijs der Advrrteutiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag: vertrekt de mail naar Oost-ïndte. j Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUVVEDIEP, 23 December. Gisteren is ten rnadhuizc alhier aanbesteed: Het onderhoud der gemeente-gebouwen, bruggen, enz., in 1879. Ingekomen 9 inschrijvings-billetten, van de lieeren: A. Graaf f 5940, M. Daalder f 5700, J. F. Philips f 5700, P. Verhey f 5700, Gebrs. Moorman f 5620, Peeters en Steijaart f 5497, W. de Jong Jr. f 5490, Gebrs. Bomhoff f 5420 en Gebrs. Korft' f 5400. In 't volgend kwartaal zullen weder 6 sergeanten, 2 fouriers en 2 korporaals van 't 3de regiment infanterie hunne aanspraken op paspoort kunnen doen gelden. Hier door zal het reeds bestaande groote inkompleet aan kader weêr belangrijk toenemen. Bij het bestuur der Maatschappij Nederland bestaat het voornemen om de postmaildienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië tot een veertiendaagsche uit te breiden. De vermeerderde kosten daarvoor zullen het departement van Koloniën en dat van Waterstaat dragen, elk voor de helft van het verhoogd bedrag (f 40,000). De heer K. de Jong, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, beantwoordt in de Hoornsche Courant van eergisteren den burgemeester rar. baron van Dedem. Hij ver klaart „geen woord terug te nemen van hetgeen hij, in verband met de toelichting der Regering gezegd heeft over het landbouwonderwijs en de landbouwschool te Wager-bigen/' zou gaarne gezien hebben, „dat het hoofdbestuur tf^hHol- landsche Maatschappij van Landbouw had kunnen .goed vinden, hein in de gelegenheid te stellen zijn denkbeelden nader toe te lichten," en is van meening dat de gestelde en aangenomen motie ,/veeleer de uitdrukking schijnt te zijn van een opgewonden oogenblik dan van bedaard nadenken." Ten slotte wederkeerige betuiging van - hoogachting. Het stoomgemaal de Ruyter, gebouwd voor rekening en ten behoeve van de banne en den polder Ursem, werd jl. Dingsdag feestelijk in gebruik genomen. In tegenwoor digheid van het dagelijkscii bestuur en de hoofdingelanden werd de machine beproefd, en naar men verneemt, met gunstigen uitslag. Het Nederlandscli Werkliedenverbond heeft de beide Kerstdagen besteed om te Amsterdam zijne algemeene vergadering te houden. De voorzitter van het centraal bestuur, de heer B. H. Heldt, presideerde. Uit het omstandig verslag omtrent de lotswisselingen van het Verbond bleek, dat de toestand in het algemeen niet ongunstig is. Omtrent het Algemeen Nederlandsche Be grafenisfonds werd medegedeeld, dat het thans 9 afdeelingen M.elt met 2490 leden, waarvan 1749 te Amsterdam en 394 te .Rotterdam. Het kassaldo op ultimo Sept. jl. bedroeg f 2377.62, terwijl in de 4| jaar, dat het Fonds bestaat, voor overlijden eene som van f 4990 is uitgekeerd. De hoofdbezigheid der vergadering was de wijziging der statuten van het Verbond en de vaststelling van het programma. De strijd, die in het jongste Werklieden- Congres was gevoerd tusschen de sociaal-democraten cn de meer gematigden, werd thans hervat en ten gunste van de laatsten beslist. De socialisten, waarvan zich trouwens reeds een gedeelte van het Verbond bad afge scheiden, bleven met al hunne voorstellen in de minderheid. Zoo werd met 28 tegen 4 stemmen hun voorstel verworpen, in het programma niet de zinsnede op te nemen, dat het bijzonder eigendomsregt door het Verbond wordt erkend. Evenzoo werd een voorstel verworpen, dat de vergadering de wenschelijkheid zou uitspreken der afschaffing van het staande leger. Met 23 tegen 2 stemmen werd het voorstel verworpen om eene bepaling in te lasschen, dat herbergen, koffij- huizen, sociëteiten en schouwburgen, in het belang van den werkman, des Zondags gesloten moeten zijn. Aan genomen werd een voorstel, om de bepaling in te voegen, dat eene Staatswet noodig is om het leerlingstelsel te regelen, evenals in Duitschland is geschied. Overigens werd het programma, met onbeduidende wijzigingen, volgens het ontwerp van het centraal bestuur vastgesteld. Tot leden van het centraal bestuur werden herkozen de heeren B. H. Heldt, J. Omselen, J. N. van der Poll, J. van Veen, J. W. Donker, J. M. de Roo en Th. C. Lasthuizen; tot leden van den centralen raad Th. de Rot, J. Hoving en H. D. Schröder, en tot leden van de com missie voor het jaarboekje J. Th. Scheepers, Th. de Rot en O. Rommerts. In den nacht van jl. Donderdag op Vrijdag zijn aan de Baarsjes te Sloten niet minder dan 21 schapen dood gevonden, een bok wordt vermist en andere schapen zijn moer of minder verwond. Men schrijft een en ander toe aan honden, welker eigenaars niet bekend zijn. Te Haarlemmermeer is eene dienstmeid, die op de boerderij van de weduwe Rietdijk" eenig werk verrigtte voor een ander, die ziek was, door een of andere oorzaak, waarschijnlijk de gladde stoep, voorover in het water gevallen en jammerlijk verdronken. Toen de vrouw, wie liet lang wegblijven bevreemdde, iemand zond om naai de meid om te zien, vond men deze met het hoofd onder het ijs en de beenen op de stoep, en alle middelen, die men aanwendde om de levensgeesten op te wekken, waren vruchteloos. Algemeen was de verslagenheid in de buurt; het meisje, nog geen 23 jaren oud, was door haar flink en vrolijk karakter algemeen bemind. Middernacht werd het kerstfeest te 's Hage aange kondigd door koraalinuziek van den toren. De vereeniging Clio gaf daar eene uitvoering. Dezer dagen heeft de wereldberoemde Afrika-reiziger Stanley aan Rotterdam een bezoek gebragt. Jl. Donderdag namiddag reed de landbouwer de V., te Dubbeldam woonachtig, met eene arreslede langs de Parallelweg te Dordrecht, toen zijn paard vermoedelijk verschrikt door de stoomfluit eener locomotief, plotseling aan het hollen ging, waarbij de V. van de slede viel. Het paard, thans vrij zijnde, rende in een woeste vaart voort, de ledige slede achter zich, wierp, aan den Singel gekomen, eene kindersledb, waarin 3 kinderen zaten, in een sloot (gelukkig echter werden de kleinen gered) en kwam ver volgens in aanraking met een vooruitrijdendo arreslede, die door het hollende paard weldra was ingehaald. Ten gevolge van den schok viel een 2Ojarig jongeling, welke op die slede stond, daarvan af, ontving van het nog altijd rennende paard een trap op het hoofd en werd door de slede overreden. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp mogt niet meer baten, daar al zeer spoedig bleek, dat de ongelukkige, de eenige zoon van reeds bejaarde ouders, reeds was overleden. Ook het paard van de tweede arreslede is aan den hol gegaan en in eene sloot teregtgekomenmen had echter geene verdex-e onheilen te betreuren. Een wethouder uit de gemeente Uden is dood in de sneeuw gevonden. Te Ivortrijk heeft een ontaarde vader, dronken thuis komende, al de voovwex-pen, die hem onder de hand vielen, stuk geslagen. Eindelijk nam hij een kind vaix twee tot drie maanden uit de wieg, hief het boven zijn hoofd en wierp het 2 of 3 nxaal op den grond. Het deerlijk gekwetst kindje is nog in leven. De vader is aangehouden. Uit Bergum wordt gemeld, dat de beroemde dwex-g Hannema, geb. te Franeker, gisteren is overleden. - Te Zierikzee zullen dezen winter vanwege de Maat schappij van Landbouw en Veeteelt voordrachten gehouden worden door den heer A. F. Marlet van Hontenisse. De spreker zal de volgende punten behandelen: 1. Het rundvee in verband met de zuivelbereiding; 2. de algemeene voox-waarde voor de zuivelbereiding; 3. de bereiding van boter en kaas; 4. de paardenfokkerij in ver band met den landbouw; 5. de hoofdvoorwaarden voor de paardenfokkerij. De Bataviasche coxTespondent van het Soer. Handelsbl. schrijft: Het Hoog Geregtslxof heeft den 31 Oct. uitspx-aak gedaan in het regtsgeding tusschen do i'egcring van Nedex-1.- Indië en den heer J. E. van Angelbeek, ter zake van het in 1873 met hem onderhands aangegaan contract voor do levering van levensmiddelen, enz. aan de zeexnagt in de Atsjinesche watereix. De xixet deze aangelegenheid belaste officier van de administratie der Marine had, naar het schijnt, tengevolge van onvolledige instructiën, hem door den com mandant der zeemagt verstrekt, de overeenkomst definitief, en niet, zooals gebruikelijk is, onder nadere goedkeux-ing der x-egering, gesloten. Toen deze van die ovex-eenkomst kennis kreeg, kwamen haar de voor sommige artikelen bepaalde prijzen buitensporig hoog voor en achtte zij het onvereonigbaar met 's lands belang, zich aan dergelijke veeleischende voorwaax-den te binden. De overeenkomst werd dus niet goedgekeurd. De i-egering heeft zich hiertoe blijkbaar geregtigd geacht uit overweging, dat haar last- hebbei-, de bedoelde administratie-officier, zijn bevoegdheid te buiten gegaan was en zij zelve als lastgeefster dus voor zijne handelingen geen aansprakelijkheid droeg. Gelijk te verwachten was, nam de heer van Angelbeek gee,n genoegen met de nietigverklaring van het contract en eischte hij de handhaving daarvaxx. De regering trachtte daarop een minnelijke schikking te bewex-kstelligen, welke echter af stuitte op de hooge eisclxen van de tegenpartij. Het geschil werd voor den regter gebragt, die de regering in het ongelijk stelde. Het Hoog Geregtshof, regtsprekende in eersten aanleg, verklaarde de overeenkomst ontbonden eu veroordeelde de x-egering tot de vergoeding van alle kosten, schaden en interessen, uit de niet-nakoming daarvan voort vloeiende. De rekening van den heer van Angel beek beliep ruim f 1,728,000, terwijl het aanbod van het gouver nement f 18,565 bedx-oeg. Mexx ziet, dat de zaak op tweederlei wijs becijferd kan worden. Natuurlijk moest ten tweeden maal de weg van regten worden ingeslagen, waarvan het gevolg, zooals gewoonlijk, een derde eind cijfer was. Bij arrest van 31 October jl. wees het Hof den heer van Angelbeek f 5468.20, met de sedert 1873 daarop gevallen rente a 6 pCt. toe. liet Hof heeft slechts in eerste instantie beslist: partijen kunnen appelleeren bij den Hoogen Raad. Den 18 Nov. werd voor den Raad van Justitie te Batavia behandeld de zaak van twee zusters, mevrouw S. en mevrouw F., de eerste beschuldigd van diefstal in een bewoond huis met binnenbraak en de laatste van mede- pligtiglieid daaraan. Twintig getuigen a charge en evenveel a decharge werden in deze zaak gehoord. Op het meer van Zurich is eene stooxxiboot gezonken onder den last van de gevallen sneeuw. Op het meer van Zug geschiedde iels dergelijks. Het Hoogfjex-cgtslxof te Madrid heeft Moncasi, den moordenaar des Konings, ter dood veroordeeld. Het winterpaleis te Cairo van den Klxedive is voor een groot deel afgebrand. De vlugt van den Emir Shere-Ali uit zijn laud de inneming van Jellalabad zonder slag of stoot, liet voor waarts rukken van kolonel Browne naar Kabul: deze ge volgen van den inval der Engelschen in Afghanistan wax*en voorzeker niet zoo spoedig te" verwachten; maar nu ze ex- zijn heerseht regeringloosheid in het aan de genade des vijands prijs gegeven land, zoodat, hoe groot het voox-deel zij' door de Englschen behaald, .daartegenover staat de netelige toestand waarin zij verkeeren, xxu zij verpligt zijn orde en rust te herstellen. De reorganisatie van het Rijk van den Emir is thans hunne taak, en op de moeijelijk- heden daaraan verbondeix hebben Gladstone en de voor naamste woordvoerders der oppossitie de aandacht dei- regering gevestigd, waarbij zij niet verheelden dat de toen nog sleclris als gebeurlijk voorgestelde vlugt van Shere- Ali hun groote ongerustheid baarde. De regering toonde zich in hare antwoorden xxog al ongeloovig op" dit punt en te veel vertrouwend in andere opzigten inderdaad zij dacht niet dat de gebeux-tenissen zoo snel het bewijs zouden leveren van de gegx-ondheid der bekommering vaix hare politieke tegenstanders. Nog sneeuwt het; donkere buijen en dikke .lucht I verspellen ïxog meer. Vader Kersttijd met zijn zij verwitten L baard, staat als een Diogenes met de lantaarn in de hand exi tuurt vooruit in de duisternis, waar we woorden „oorlog, failissement gedruktheid van handel ^oor- ellende" lezen. Een weinigje terzijde staat Punch in wintêw>n kleeding met zijn trouwen hond. „Vader Kerstijd wat zoekt ge?" „Vrede op aarde, in de mensch een welbehagen Ziedaar de plaat van Punch inde Kerstweek van 1878! st „Een moeijelijk, en bijna hopeloos zoeken!" is het 3 opschrift. Jr' De voorstelling is somber en ernstig in hooge mate, en vex-wonderen kan ons dat xxiet, wanneer wij den blik op het wereldtooneel, vooral wanneer wij dien op Engeland slaan. Ddilr meer nog dan eldex-s, pakten zich de dreigende en van onheil zwangere wolken zóó digt opeen, dat men zoxx gaan wanhopen aan het aanbrekeix van een weldadige zonnesti-aal Toch is de voox-stelling ons al te droef. Dat de bezwaren F* dat de gruwelen, dat de ellende er zijn, er zijn door 's inenschen verkeerdheden en gebreken, helaasdat is niet ST te ontkennen! Maar liever hadden wij het kalm en ver- 9 heven gelaat van vader Kersttijd boven die zwarte wolken gezien, en een ander dan hem naar het licht in den duisteren naclit laten zoeken, en aan dezen door Punch laten zeggen Zoekt het hoogere en gij zult rust vinden, ook in de grootste moeijelijkheden en bij al de ellende, die er lxeerscbt op zedelijk en maatschappelijk gebied! (Rott. Nbld.) Visclitoeristeii. In den vroegen morgen van Donderdag kwam binnen de sloep Jan Hofland, schipper J. v. d. Hoeven, niet 2000 scbelvissclxeu zij golden f 38 50 per honderd. 9 Enkhuizers k-.vamen alhier aan met 80 a 100 schelvisohenzij golden f64 af 68. 's Avonds bragt de schelviseh f 43 a f 46 per honderd op. Gisteren bestond de vangst ixit 20 tot 200 schelvisschenzij golden f 34 a f 42. Heden zijn de schuiten niet in zee. Dc sloep Actief, schipper P. Visser, kwam binnen, aanbrengende 1000 levende- en 1700 doode schelvisschenzij bragten f 32.50 per honderd op. De Urker vloot is nog te huis. n,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1878 | | pagina 1