portemonnaie op en vroeg zeer vriendelijk: „Wie van de dames heeft haar portemonnaie verloren?" Alle grepen in haar zakken, doch niemand miste iets. „Nu," zei de man, „dan zullen we onze vondst eens nader bekijken." De portemonnaie bleek echter ledig te zijn en de vinder wiep haar verachtelijk weg. Dit voorval had echter toenadering bewerkt en toen de tramwagen kwam, stapte de vreemdeling met de meisjes erin. Onderweg maakte hij allerlei grappen; trok uit de japon a'an een der meisjes eenige ellen lint te voorschijn, veranderde een handschoen in een hagedis, en gaf eindelijk aan een auder meisje een pakje, waarin al de zakdoeken van het gezelschap waren. Nadentogt verwijderde de heer zich haastig en weldra kwamen de meisjes tot de overtuiging, dat zij nu werkelijk haar portemonnaie's kwijt waren. Een harer ontmoette eenige dagen later den vriendelijken heer weder, terwijl hij in ecne groep op straat zijn kunsten vertoonde. Zij riep terstond een politie-agent aan, wat do arrestatie van den grappenmaker, Julius Mauser genaamd, tengevolge had. Eenige dagen later stond hij als zakken roller teregt en had het volgende verhoor plaats: Regter: Bekent gij schuldig te zijn aan de u ten laste gelegde diefstallen? Aangeklaagde. Volstrekt niet, ik oefende slechts mijn beroep uit. Regter: Gij zijt goochelaar? Aangekl.: Ja, ik vlei mij een der beste prestidigitateurs te zijn. Ik escamoteer beter dan Ilermann, ik overtref Hofrinser in vlugheid, ik ben een tweede Bosco. Voila (terwijl hij een pennehouder van de tafel voor den president wegnam). Ik zeg: Changez-ecco la! Waar is hij? Regter: Wij verlangen hier geen kunststukken; antwoord op mijne vragen. Aangekl.: Veroorloof mij, u eerst uw eigendom terug te geren. Ik zeg: Changezallez! Voila (terwijl hij den pennehouder uit den borstzak van een bode haalde). Daar is hij Regter: Laat die grappen en verklaar mij, waarom gij, indien gij niet wildot stelen, de beurzen der meisjes hebt weggenomen. -<jnngekl.: Ik wilde slechts mijne kunst vaardigheid toonenj vö heb eenvoudig vergeten aan de dames hare beurzé^A^iig te geven. Een goochelaar be denkt telkens nieuw roeren en vergeet daardoor wel eens iets. Ik zal echter terfetond eene voorstelling geven, om de schade der dames te kunnen vergoeden. Regter: Maar de portcmonnaies dan, die men bij uwe arrestatie bij u vond? Aangekl. (terwijl hij zich bukt en een zakdoek uit de punt van zijn laars trekt): Wat die betreft, ben ik midden in mijn kunststuk gestoord. Ik had juist eenige zaken geëscamoteerd, toen ik gearresteerd werd. Men zal toch niet willen gelooven, dat ik als professor der magie, voorwerpen, die ik bij de uitoefening mijner kunst noodig heb, niet zou willen teruggeven? 't Is eene kleinigheid dergelijke escamotnges tour en retour te doen. Regter: Gij schijnt echter meer voorliefde voor tour, dan voor retour te hebben. Aangekl.: Op dergelijke insinuaties antwoord ik niet. Julius Mauser werd tot acht dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Hij boog. „Veroorloof mij, alvorens mij te verwijderen, u te bewijzen, dat ik ook retour escamoteer. Voilct changez allezecco la. (Terwijl hij uit de punt van zijn rokslip den bril van den regter haalde, die op de tafel had gelegen.) Hier is uw bril, mijnheer de regter. Ik houd mij aanbevolen!" ItaUë. Met voldoening wordt geconstateerd, dat de toespraak, welke Paus Leo XIII daags vóór het Kersfeest tot de kardinalen hield, de zuivere taal van een opperpriester is en geen enkele zinspeling van politieleen aard er in voor komt. Men ziet in dit feit, nieuw in onze dagen, eene soort A*an toenadering, zekere welwillendheid, die hare bcteekenis heeft. Zoowel de leden van het Heilig Collegie als do diplomaten beschouwen deze toegefelijkheid van den Paus, op het gebied der staatkunde, als een wenk, een vingerwijzing, een voorbeeld voor de geestelijkheid, welke er door vermaand en gewaarschuwd wordt, de spanning tusschen Staat en kerk niet meer te bevorderen door op- ruijingen en uittartingen. Voor het vermoeden van de juistheid dezer opvatting bestaat wel eenigen grond, dewijl de toespraak is openbaar gemaakt in twee clericale bladen van Rome, en de indruk door 's Pausen gematigden toon teweeggebragt, heeft den vertegenwoordigers bij het Vati- kaan aanleiding gegeven, zoowel tot het zenden van berigt desbetreffende aan hunne regeringen, als tot het aanbieden van hunne gelukwenschen aan kardinaal Nina, staatssecretaris. De Internationale Tentoonstelling van Boter en Maas te Kew-York. Het gebouw waar de tentoonstelling plaats vond was hetzelfde waar het American Institute juist zijn jaarlijksche tentoonstelling had. gesloten, en volkomen voor het doel geschikt. Bij het binnentreden ontwaarde het oog niets anders dan ontzaggelijke stapels kaas. Kaas van allerlei grootte en jvorm, kleur en geur, en in zulk een hoeveel heid, dat men zich moest verwonderen dat er mensehen genoeg in de wereld zijn om dat alles op te eten. Hier vinden wij de geweldige Gruyère, de appetijt-gevende Roquefort, de smakelijke fromage de Brie, de Engelsche Dairg, de kleine Edammer, de vervaarlijke Zwitsersche, in 't kort de vertegenwoordigers van elk kaasmakend land. Van de berghutten der Alpen, van de zonnige provinciën van Erankrijk, van de Scandinavische velden en uit de laagge legen Hollandsche boerderijen, van de Engelsche dairiën en de Italiaansche valleijen, zoowel als van deWestersche prairiën had hierheen het product zijn weg gevonden en lag tentoongesteld voor het onderzoekend oog. Vonden wij aan de eene zijde kaas, aan de andere was boter in geen mindere mate tentoongesteld. Boter in vaatjes, boter in tobbetjes, boter in potten, in kluiten, in doozen, in alle mogelijk denkbare wijzen van verpakking. Er was genoeg boter om de geheele aardkorst mee te smeren, als 't dun genoeg gedaan werd en opgepast dat 't niet in de gaten liep. In 't midden van de tentoonstelling verrezen twee pyramiden, die 30 voet hoog waren. Een dezer pyra- miden 'rustte op een grondstuk van tien kazen, die elk 700 pond wogen. Boven dit voetstuk waren reijen van kleinere kazen, rond, plat, spitsvormïg, „pijnappel" het geheel gedekt door een graszode waarop een opgezette Jersey koe. De andere pyramidc was gemaakt van 400 kazen, die gezamenlijk twintig duizend pond wogen, alle van inlandsch maaksel. Een kaas woog 1700 pond. Langs de muren waren langs tafels vol met allerlei soort machine- riën bij de boter- en kaasbereiding in gebruik. En al die machinerie was gepatenteerd! Gepatenteerde melkemmers in legio, patent-melkbakken, patent-vaten, patent-karnen, die slingerden en draaiden of werkten met een hefboom of liepen op een spoor, patent-afroomers, schrandere uitvindingen die een stuk boter opgrijpen en 't oj> zes verschillende wijzen op eenmaal een fantastischen vorm geven, pa tent-vergaarbakken om boter in te pakken, en helaas! patent-kleursel om er de geliefkoosde kleur aan te geven, zoodat men grasboter in de wintermaanden eet. De menigte uitvindingen om kaas te maken zijn genoeg, om zelfs een ingewijde in verwarring te brengen en voor een leek ten eenemale onverstaanbaar. Er waren geen patent-koeijen, maar wel patent-melkers om vier uijers tegelijkertijd te ledigen. Behalve de werktuigen die voor de boter-en de kaasmakerij gebruikt worden, waren er allerhande bijkomende zaken, messen om de boter te snijden, schalen om haar te wegen, zout om haar te preser veeren, om haar in te wikkelen, stoom- en hondenkracht voor karnen, en een duizend andere, waarvan ik geen begrip heb. Dertig fraaije koebeesten waren tentoonge steld. Een andere afdeeling was ingerigt voor de volkomen tentoonstelling van de wijze waarop boter en kaas hier te lande gemaakt wordt. IS adat het orkest eenige uitvoeringen had gegeven nam Mr. Franklin Edson, president van de Produce Exchange, het woord en verwelkomde in een korte sneech de bezoekers en tentoonstel ler> in de stad New-York. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeer deren, is de longtering zeker de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verligten en 't leven met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt, een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschen, waarvan de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken, dat wij onze woorden rigten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd, dat de teer, die een hartsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet. er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. ^De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ont aarden. 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel oubewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of ligte bronchitis hebben, als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in eene karaf, en vulde die met water, die men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaaugenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apothekers, onder den naam van Goudron de Gugot, een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt, om onmiddellijk op een gegeven oogen- blik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes Aan genoemde teer likeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestand- deelen der teer bezAvangerd, en A'an zoo geringen prijs, dat een flacon van twee francs voldoende is om tien :i tAvaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen, heeft men slechts de Avijze van bereiding in te zien, die bij elke flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudron de Gugot), dat men met den besten uitslag proeven genomen heeft in zeA'en hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te Brussel, Weenen en Lissabon. De Heer Gugot heeft tevens kleine capsules ter grootte van een geAvone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van gelatine zuivere Noonveegsehe teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teercapsules, genomen op 't oogenblik, dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Iedere flacon van twee francs vijftig centimes bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der capsules A'an Goudron de Gugot: Vijf tot zeven en een halve cents daags. Wanneer eene ver koudheid verouderd is, of wanneer men het effect Avil bespoedigen, kan men de teercapsules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en 't naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanAvending ontslaat van het gebruik a-an afkooksels, patés en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende werking. De Teercapsules van Gugot zijn verkrijgbaar in de meeste Apotheken. Berieten lietreleMe 4e Stoonmartmaatscbanpij Nederland. Holland 4 Aug. tc Londen aangekomen. Voorwaarts 30 Oct. te Singapore aangekomen. Prins Hendrik. 29 Dcc. Gibraltar gepasseerd. Celehes1 Jan. van Aden haar hier vertrokken. Kon.derNederl. 6 Dec. te Batavia aangekomen. Prinses Am alia. 12 Dcc. vtin Aden naar Batavia vertrokken. Prins v. Oranje. 26 Dcc. van Sucz naar Batavia vertrokken. Madura 29 Dec. te Soulhampton aangekomen. Conrad12 Dec. alhier aangekomen, vertrekt 18 Jan. BurgerlUls.e Stand.. Geineonte HELDER. Yan Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Nierkes, geb. Klom, Z. J. M. Rippens, gcb. Tobijaszen, Z. S. Stelleman, geb. de Rooij, D. M. Schende- laar, geb. Broekhuizen, Z. G. Pheiffer, geb. Vink, Z. T. Niemv- laud, geb. v. d. Woldt, Z. OVERLEDEN: N. Ludeke, 62 jaren. Gemeente TEXEL. Van 25 tot 31 December. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. GEBOREN: Neeltje, dochter van Cornelis Bruijn Hz. en Cor- nelia Sandifort. Anna Maria, dochter van Jan Passchier Quant en Cathurina Wijkcr. Willem Jan, zoon van Jan Vos Dz. en Antje Hillenius. Dirk, zoon van Maarten Kalis en Jantje Timmer. OVERLEDENJauuetje Boon, 7 dagen, dochter van Jan Boon Dz. en Immetje, Schram. Iteinouwtjc Vlaming, 92 jaren, weduwe van Jacob Salm. Grieteca Bakker, 5 weken, dochter van Dirk Bakker Jsz. en Grietje Belmnn. Levenloos aungegevcn 1. Gemeente OUDE NIEDORP. Van 1 tot 31 December. ONDERTROUWD: Willem Jonges, jongman en Aafje Beek, jougedochter. GETROUWD. Geene. GEBOREN: Geertje, dochter van Bernardus Kamp en Engeltje Schaap. OVERLEDEN: Maartje Brouwer, 67 jaren, huisvrouw van Pieter Hes. Pieter Mul, 67 jaren, weduwnaar van Aafje Koning. Haven van. IJmuiden. Binnengekomen: 31 December. Juno, st., Middell. Zee. Vertrokken 31 December. Eider, st., Londen. 1 Januarij. Eddystone, st,. Huil. MiarKtfeerigten. Amsterdam, 31 Dee. Rogge op levering iets flnaawer, Maart f 145. Raapolie willig, Mei f 34J, L 35, Najaar f35J. Liju- olie traag, Maart f 26j. Rotterdam, 31 Dec. Vee. Gisteren en lieden zijn ter markt aangevoerd: 821 Runderen, 144 vette en Gras-Kalveren, 1 nuchtere Kalveren, 175 Schapen en Lammeren, 382 Varkens en 48 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 90 a c., 2de kw. 84 a en 3de kw. 7Sa c.Kalveren 1ste kw. 105 a c., 2de krv. 95 a c., 3de kw. 85 a c.Schapen lste kw. S5 a 90 c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 75 a c.; Varkens lste kw. 60 a c., 2de kw. 56 a c., 3de kw. 50 a c.alles per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 66, 2de kw. f 60, 3de kw. f 58. Schiedam, 1 Jan. Jenever f 16,25, Amst. proef f 17,50. Moutwijn f 10,75 per N. vat. Kampen, 30 Dec. Hooi. Buiten- f 12,--- a 13,en Binnen- f 9,— a 10,— per 1000 KG. Moppel, 30 Dcc. Vee. Stalprijzen: guste Koeijcn f 120 a f 200, dragtigc f 130 a 300, melk- f 120 a 220, guste Vaarzen f 100 a 160, Schapen f 12 a 25, Lammeren f a dragtige Varkens f 20 a 45, vette 42 a 46 c. per KG. Hooi. f 12 a 24. 8CIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 10 Paarden f 50ul70 240 Lammeren f 18 a28$ Ossen - a Bokken&Geiten - a Stieren a 14 magere Varkens - 9 a 12 6 Gelde-Koeijen - 220a250 20 Biggen - 3 a 6 Kalf-Kocijen - a 20 Kippen c. 50 al7 5 Vaarzen - a 40 Eenden - 75 a 85 Hokkelingen - a Boter per kop - 80 a 90 10 Nucht.Kalveren - 8a 12 Kaas per KG. - 30 a 40 Rammen - a Kip-Eijeien per 100 -600 a700 200 Schapen - 32a 37 Eend-Eijeren - a Vervolg Nieuwstijdingen. Uit Arolsen Avordt \'an den 30 Dec. jl. aan het Rott. Nbld. gemeld: „In weerwil van den bewolkten hemel en den fijnen stofregen, die gestadig neerviel en de talrijke uitgestoken vlaggen loodzwaar maakte, heersclite er heden eene vro lijke, opgewekte stemming in het kleine Arolsen. En geen Avonder, Avnnt de Koning kwam heden aan, om tot den dag der hmvelijks-voltrekking hier te blijven. Tegen 2 ure 's namiddags arriveerde de exprestrein, waarin Z. M. gezeten Avas, te Warburg. Zijne Doorluchtigheid de Vorst haalde den hoogen gast in eene hof koets met vier paarden bespannen af en spoedig beAvoog zich eene lange file van rijtuigen naar liet slotplein van het vorstelijk kasteel en had de ontvangst en de be groeting van de zijde der liooge bruid en der over"ge leden van de vorstelijke familie in de vertrekken a'an net slot plaats. Op het slotplein Avas de eereAvacht opgesteld, die, zoo dra Z. M. zich vertoonde, het geweer presenteerde. Te gelijkertijd Averd de Nederlandsche vlag met Oranjekleu- rigen Avimpcl op de tinnen a'an het slot geheschen en begon het muziekkorps liet Nederlandsch Volkslied te spelen. Nadat de Koning de eereAvacht was gepasseerd, ging hij het slot binnen. Heden zal er een familiediner gehouden worden, Avaar- aan ook het gevolg des Konings en de hofhouding van den Vorst zullen deelnemen, doch Avaaitoe geene andere personen zijn uitgenoodigd." Men schrijft van Oosterend op Texel, dd. 31 Dec. jl.: „Van 1 Januarij tot 21 December dezes jaars zijn via Harlingen verzonden: naar IIull 76,591 en naar Londen 42,692 balen mosselen en kokkels; te zamen, met die der vorige week, ruim 120,000 balen, vertegenAvoordigende een zwaartegewigt A'an p. m. 9,000,000 KG. De kokkels zijn grootendeels van Terschellingsche visschers herkomstig, terwijl, wat de mosselen betreft, p. m. 2 pCt. op rekening van die van 't eiland Wieringen gesteld kan Avorden. De garnalcnvisscherij Avas mede niet onbelangrijk; van dit artikel zijn in bovengenoemd tijdsbestek 4500 manden of 157,500 KG. gekookt verzonden, Avaarvoor aan de visschers f 3.50 per mand werd uitbetaald. Omstreeks de helft daarvan is door visschers van Oude Schild aan- gebragt, terwijl wederkeerig ruimschoots dat deel door visschers van hier te NieuAvediep Averd opgelost."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3