HELDERSUHE EN MEI REDIEPER COURANT. Nieuws- n Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°.4. Woensdag 8 Januarij. Jaargang37. ,,W ij huldigen het goed e.*' Verschijut Diugsdag, Douderdag i Abonnementsprijs per kwartaal i Zatardag namiddag, franco per post f 1.3C Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: UI O L E i\ P L E I IV' K°. 163. Prijs der Advrrtentiën: A'an 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWED1EP, 7 Januarij. Jl. Zaturdag heeft alhier, in tegenwoordigheid van den inspecteur van het lager onderwijs in Noordholland, plaats gehad het overgangs- en toelatings-examen bij de Rijks-norraaallessen. De uitslag is geweest als volgt: Tot de hoogste klasse zijn toegelaten: Anna H. M. Brakke en de jongens R. C. II. Leonhardt, C. Schaap en D. Schuilemaker. Tot de middelklasse zijn toegelaten: Maria Bassing, Gijsbertha Zachariass en Anna Schröder en de jongen Sij brand Gijsberts. Tot de laagste klasse (voorbereidingsklasse) zijn toege laten: Aleida M. Kuijk, Grietje Roem en de jongens P. Drijver, C. Louws, F. van Twisk en J. Bommel. Naar wij vernemen, bestaat voor jongelieden alsnog gelegenheid om in laatstgenoemde klasse te worden op genomen. Zij hebben zich daartoe aan te melden bij den hoofdonderwijzer J. F. Berk alhier. 't Was geheel en al een feestavond, die de leden en vrienden der sociëteit Mars gisteren in Musis Sacruin door- bragten. De zaal was voor deze gelegenheid toepasselijk en fraai gedrapeerd, prijkende o. a met de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont. 't Was toch aan den vooravond van den dag, waarop het huwelijk van Z. M. den Koning met Prinses Emma zou worden voltrokken, en de werkzaamheden van dezen avond waren 'voor een deel daai'op toepasselijk, zoowel als het drietal feestliederen. De president der sociëteit, de heer A. Wondericgein, opende met een gepast woord deze bijeenkomst, waarna achter eenvolgens de heeren Johs. Dyserinck, J. F. Groen, B. II. Polak en T. Mooy als sprekers optraden. Mcj. B. P. Polak gaf met medewerking van de heeren S. J. Manheini en J. H. Polak „Die Glockentöne," de heer J. A. Meijer een tenor-solo, terwijl mej. R. M. Manheim een lied „Aan den Koning" ten beste gaf. Dat deze Soiree, gekenmerkt door een zoo rijken voor raad van werkzaamheden, met een geanimeerd hal werd besloten, zal wel niet behoeven verzekerd te worden. Voor de dienst bij de Gouverneinents-Marine in Ned. Indië is met goed gevolg als derde stuurman geëxamineerd de heer J. C. Tichelman, leerling aan dc school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer, alhier. Door de R. C. bisschoppen, hier te lande gevestigd, wordt het volgende adres aan Z. M. den Koning gerigt ter gelegenheid van Hds. huwelijk: „Aan Z. M. den Koning: Sire! De aartsbisschop en de bisschoppen der Catholieke kerk in Nederland achten zich gelukkig, aan Uwe Majesteit hunne eerbiedigste gelukwenschen te mogen aanbieden bij Haar huwelijk met Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Wal deck-Pyrmont. Zij wenschen hierdoor getuigenis af te leggen van den eerbied, de trouw, de liefde tot liet Vorstelijk Stamhuis van Oranje-Nassau, die hen, hunne geestelijkheid en hun geloovigen steeds bezielt en zal blijven bezielen. In die gevoelens roepen zij Gods vaderlijken zegen af over Uwe Majesteit en Hare Doorluchtige Bruid, en bidden den Gever aller gaven, dat Hij dit huwelijk doe strekken tot het geluk van Uwe Majesteit, tot den bloei van Haar Stamhuis, tot heil van het Vaderland." Den 4 dezer waren te Arolsen aanwezig, om het huwelijk van onzen Koning bij te wonen: de Kroonprins van Wurtemberg, zijne gemalin Prinses Marie van Waldeck en de vorstin-weduwe van Wied. Den 5 werden verwacht de groothertog van Saxen-Weimar en zijne gemalin, de Prins van Wied, de graaf van Stolberg, zwager-van den vorst van Waldeck, en zijne gemalin, de vorst van Schaum- burg-Buckeburg en Prins August van Wurtemberg, ver tegenwoordiger van den Keizer van Duitschland. Prins Hendrik komt niet wegens ongesteldheid. Jl. Vrijdag heeft een Nederlander volgens eigen opgave een timmerman uit Delftshaven of Rotterdam tot den Koning te Arolsen willen doordringen, naar hij zeide, om eerherstelling en geld te vorderen, dat hij meende, dat hem uit Oost-Indië toekwam. De man sprak allerlei onzin. Hij had hoegenaamd geen geld bij zich. Daarom is hij van het noodige voorzien om huiswaarts te keeren en daarna onder toezigt over de grenzen gezet. De Prins van Oranje zal zich eerstdaags van Parijs naar Nizza begeven, ten einde aldaar, evenals in het vorige jaar, gedurende eenigen tijd te vertoeven. Bedankt voor het beroep naar Oosterend op Texel door ds. J. H. van der Palm, pred. te Houtrijken Polanen. Volgens „De Vrijheid" is voor ongeveer f 160,000 aan giften ingekomen voor de te bouwen kerk in het nieuwe gedeelte van Amsterdam. Men schrijft on» van Waal op Texel, dd. 4 dezer: „Gisteren avond hadden wij het genoegen de heer Bakels in het lokaal van J. Duinker alhier als spreker te zien optreden. In eene schoone en leerrijke redevoering gaf spreker eene beschouwing over hetgeen men in ouden tijd wist of althans zich voorstelde, en tegenwoordig weet van n,de Wereld", in stoffelijken zin. Wij zouden te uitvoerig moeten worden om al het nuttige dier rede te doen uit komen, maar willen alléén aanstippen, dat zij zich ken merkte door vele wenken, die tot onderzoek en nadenken aanzetten. Duidelijk deed spreker uitkomen, hoe die kennis steeds vooruitgaat, natuurlijk niet door hen b. v., „die nog nimmer een eenvoudige bloem opmerkzaam beschouwd hebben." Dat de groote von Humboldt niet vergeten werd, zal wel niet behoeven opgemerkt te worden. Ook werden nog door spreker en door den heer ICeijzer, hoofdonderwijzer alhier, eenige bijdragen ten beste gegeven, die het genoegen van den avond niet weinig verhoogden. "De heer Iveijzer maakte zich tot tolk der vergadering door den lieer Bakels te bedanken voor hetgeea hij ons te genieten had gegeven, daarbij den wensch uitende, dat luj tijd mogt vinden ons nog meermalen zulke nuttige en aangename winter-avonden te verschaffen." In het jaar 1878 zijn te Anna Paulowna geboren 71 jongens en 62 meisjes, te zamen 133; overleden zijn 82 personen, waarvan 42 van het mannelijk en 40 van het vrouwelijk geslacht; 6 kinderen werden levenloos aangegeven. In de gemeente vestigden zich 365 personen; 275 vertrokken naar elders., Op 't einde van 1874 bedroeg de bevolking 2924; ze was toen in 4 jaren van af de vestiging der gemeente met 844 personen vermeerderd. De 3 volgende jaren verminderde zc met 255 personen en in het afgeloopen jaar is het aantal weêr geklommen van 2669 tot 2810, dus eene vermeerdering van 141 personen. Het aantal huwelijken, in het afgeloopen jaar gesloten, bedroeg 22, waarvan 16 tusschen jongmans en jonge- dochters, 1 tusschen een jongman en eene weduwe, 2 tusschen weduwnaars en jongedochters en 3 tusschen weduwnaars en weduwen. De bevolkings-statistielc der gemeente Zijpe over het jaar 1878 is als volgt: Geboren werden 111 in., 87 v. en 4 v. niet behoorende tot de werkelijke bevolking; hieronder zijn begrepen 5 tweelinggeboorten. Ingekomen van elders 203 m. en 202 v., te zamen vermeerderd met 314 m. en 289 v. Overleden zijn 59 m. en 43 v., waarvan 36 beneden het ja ar; daarenboven zijn er 5 levenloos aangegeven. Vertrokken naar elders 230 in. en 249 v.te zamen vei'- minderd met 289 m. en 292 v. De bevolking is dus vermeerderd met 25 m. en vei*- minderd met 3 v., en bedroeg op 31 Dec. jl. 2425 m. en 2487 v., naar de onderscheidene godsdienstige gezindheden verdeeld als volgt: 3580 Nederd. Hervormden, 1117 Roomsch-Catholieken, 154 Doopsgezinden, 30 Chr. Gere formeerden, 29 Evang.-Lutherschen en 2 Oud-Roomschen. Er wei'den 47 huwelijken voltrokken, waarvan 38 tus schen jongmans en jongedochters, 5 tusschen weduwnaars en jongedochters en 4 tusschen weduwnaars en weduwen. Men schrijft ons uit de Zuid-Zijpe, dd. 2 dezer: „Heden was het voor den heer 11. Wind, hoofdonder wijzer te St.-Maartensbrug, een ware feestdag. Tal van vlaggen uit de woningen der ingezetenen getuigden dit. Immers het was heden 25 jaar geleden, dat genoemde heer zijne betx-ekking alhier aanvaardde. Dat hij daarin gewaardeerd wordt, hiervan gaf deze dag do meest over tuigende bewijzen. Letten wij slechts op de stoffelijke blijken van toegenegenheid, die den jubilaris werden ge schonken, dan xxoemen wij in de allei'eerste plaats eeix prachtige i'egulateur van het gemeentebestuur; voorts eeix sigarenstandaard met speelwerk van de leden der Plaat selijke Schoolcommissie; een met zilver gemonteerd stel, bestaande uit een kaasstolp en twee botervlootjes, vaix de onderwijzers uit de gemeente Zijpe; een rooktafeltje met miixiatuur-thermometer van de leden van het Gezelschap „Eenigenburg;" een fauteuil met zes stoelen van de bui'- gers uit de gemeente, benevens dito fauteuil met hanglamp van de leerlingen. Maar niet minder treffend dan deze stoffelijke bewijzen van toegenegenheid waren de regt hartelijke toespraken, tot den jubilaris gerigt door tal van deputatiën en vrienden, die allen de schoonste getuigenis gaven van de innige toegenegenheid, die men den jubilaris toedraagt. Waar zulk een band tusschen den onderwijzer, school- autoi-iteiten, ouders exx leerlingexx bestaat, daar kan het niet anders, of het volksonderwijs moet er de schoonste vruchten van dragen." Ingelanden van den polder Schagerwaard besloten jl. Vrijdag ochtend in een vergadering het stoomgemaal, dat eenige jaren geleden geplaatst werd en niet aan de behoeften voldeed, te vervangen door een grooter van plus minus 50 paardexxkracht. Te Sclxoorl is bijgedragen voor het Nationaal Hulde blijk aaxx onze aanstaande Koningin, na aftrek van alle onvermijdelijke kosten, f 56.60. Tot hulponderwijzer aan de school te Schooi'1 is benoemd de heer LI. Selhorst, te Zegwaard. - Te Ooster- en Westerblokker heersclxexi mazelen en kinkhoest. De jl. Donderdag te Beets (Noordholland) gehouden landverhuring leverde opnieuw het bewijs, dat de waarde der landerijen niet enkel bepaald wordt door de prijzen der producten. In 't afgeloopen jaar hoorde men allerwege klagten aanheffen over den lagen stand der kaas en granen en toch werd thans de huur van enkele stukken aanmer kelijk opgevoei'd. Zoo bragten o. a. drie stukken, te zamen 4.8820 H.A., f 108 huur meer op dan in de vorige twee jaren en doen thans f 874 of circa f 180'per II.A. In de laatste vergadering van den gemeenteraad te Hoorn is, op eene missive van commissarissen en notabelen der Hervormde gemeente, in beginsel tot den opbouw der afgebrande kerk en torexx beslotexx en het Dagelijksch Bestuur gemagtigd om in ovex'leg te ti'eden met de com missarissen, ten eiixde door bouwmeestei's plannen te doen ontwerpen, om daaruit eene keuze te doen. De toren zal aan de kerk verbonden worden. De heer R. W. P. de Vries heeft de toelichting van eene verzaxneling teekeningen en prenten, de feesten betref- fende, die gegeven zijn bij gelegenheid van „blijde dagen" van hooge personaadjes in Amsterdam, in het licht gegeven en daaraan wordt door de Amsterdamsche Crt. de volgende opgave ontleend De cex-ste „Blyde inkomste" was die van 18 Maart 1587, toen graaf Leycester in Amsterdam zijn intogt deed. De tweede die van Prins Maurits in 1594,, na de over winning van Groningen. De derde in Mei 1613, die van Frederik graaf van de Paltz met zijne gemalin Elisabeth van Engeland, vergezeld van Prins Maurits. De vierde, 23 Mei 1618, was weder „Blijde inkomste" vaix Prins Maurits. De vijfde, 31 Aug. 1638, die van Maria de Medicis. De zesde, 29 Aug. 1659, die van de Keurvorstin van Bi'andenburg (Louise Henriëtte van Oranje), Amalia van Solms met de Vorsten Oranje, Anbalt en Nassau. De zevende, 15 Junij 1660, die van den negenjarigen Prins Willem van Oranje met zijn moeder Prinses Maria en zijne grootmoeder Amalia vaix Solms, vergezeld van de Keurvorstin van Brandenburg en de gx-avin van Anbalt. De achtste, 12 Aug. 1672, een tweede van Prins Willem, thans als stadhouder. De negende, 20 Mei 1692, die van Prins Frederik Hen drik, zijn zoon Willem van Oranje met zijn bruid Maria van Engeland en de moeder van deze, Henriëtte Maria. De tiende, 3 Aug. 1697, die van Czaar Peter. De elfde, 26 Julij 1702, die van Frederik I, Koning van Pruissen. De twaalfde, 19 Dec. 1716, een tweede van Czaar Peter. De dei'tiende, 11 Mei 1744, die van Prins Willem IV en zijn gemalin. De veertiende, 2 Sept. 1748, een tweede, maar matig feestelijke, van Prins Willem IV. De vijftiende, 30 Mei 1768, „de blijde inkomste" van Prins Willem V met zijne gemalin. De zestiende, 13 Julij 1781, die van Keizer Jozef II. De zeventiende, 1 Sept. 1788, die van Prins Willem V en zijne gemalin. De achttiende, 26 Oct. 1790, die van denzelfden, bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Louise met den Erfprins van Brunswijk. De ixegentiende, 20 April 1808, die van LodewijkNapoleon als Koning vaix Holland. De twintigste, 9 Oct. 1811, die vaa Keizer Napoleon. De een-en-twintigste, 2 Dec. 1813, die van Prins Wil lem van Oranje. De twee-en-twintigste, drie weken later, van den Erf prins van Oranje. De drie-en-twintigste, die van Koning Willem I. De vier-en-twintigste, 2 Julij 1819, die van Keizer Alexander I. De vijf-en-twintigste, 19 Sept. 1816, die van den Pi'ins van Oranje met zijn jonge gemalin Anna Paulowna. De zes-en-twintigste, 7 Nov. 1825, die van Prins Fx-ederik der Nederlanden, met Louisa Augusta Wilhelmina Amalia van Pruissen. De zeven-en-twintigste, 17 Sept. 1831, die van den Pi'ins van Oranje en Prins Fredex-ik, als overwinnaars na den tiendaagschen veldtogt. De acht-en-twintigste, 23 Sept. 1839, die van den Erfprins van Oranje met zijne jonge gemalin Soplxia Fre- derika Mathilde van Wurtemberg. De negen-en-twintigste, 27 en 28 Nov. 1840, die van Koning Willem II. De dertigste, 12 Mei 1849, die van Koning Willem III met zijne gemalin, bij gelegenheid van 't feest der huldiging. De een-en-dertigste, 37 Sept. 1858, die van de gelxeele koninklijke familie, bij gelegenheid van den 18den vei'jaardag, 4 Sept., van den Prins van Oranje. De twee-en-dertigste, 9 April 1861, die van Koning Willem III, na den watervloed, waarin hij door woord en daad zoo veler smart had gelenigd. De drie-en-dertigste, 12 Mei 1874, die bij gelegenheid van het zilveren feest van Koning Willem III. „Wij staan dus thans aan den vooi'avond van eene nieuwe, de 34ste, „Blijde inkomste." Moge de Vorstin, die als Neèi'lands Koningin met haren vox'stelijken gemaal Amsterdam zal bezoeken, met Maria de Medicis kunnen zeggen: „dat ze eertijds veel gehoord hadde van den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1