HELDERSCiC EV NIEUWE1IEPER COURANT. Sieaws- n Alvertentietilad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 7. Woensdag 15 Januarij. Jaargang37. Overlijden van Z. K. Prins Hendrik der Nederlanden. „W ij huldigen het goed e." Vcrschijut Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. t r 0 franco per post - 1.85. Uitgever A. A. BAKKER Cz. IS u r e a uMOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Een droevige tijding drong gisteren uit liet Groothertogdom Luxemburg tot ons door: de hij heel de natie zoozeer geliefde en hooggewaardeerde Prins Hendrik is niet meer. Een aanval van beroerte maakte gisteren in den vroegen morgen een einde aan zijn zoo nuttig, werkzaam leven. En waar men zich in hoofd- en hofstad gereed maakte om binnen enkele dagen feest te vieren ter gelegenheid van 's Ivonings huwelijk, zijn in één slag die plannen ter zijde geschoven en is heel het Vaderland in rouw end roefheid gedompeld over 't onherstelbaar verlies van den zoozeer beminden Prins. Klonken voor eenige maanden de feesttoonen ter eere van Prins Hendrik en van zijne jeugdige gemalin bij 't toen gesloten huwelijk, thans wapperen de vlaggen halverstok en grijpt men naar 't rouwfloers om zijne droefheid aan den dag te leggen over een zoo treffend verhes. Wij hegrijpen de smart der treurende gade; wij beseffen hoezeer het hart des Konings zal zijn geschokt bij 't vernemen van de droeve tijding; maar wij houden ons ook ten volle verzekerd, dat deze slag niet alleen door de Vorstelijke familie zal worden gevoeld. Zoo ooit een telg uit ons Vorstenhuis werd betreurd, dan zal het zijn de zoozeer geliefde Prins, die door zijne deugden, door zijne werkzaamheid in 't belang der volkswelvaart aller harten had weten te winnen. Dit kwam helder aan 't hcht hij 't voltrekken van 's Prinsen huwelijk in 't vorige jaar, dit zal niet minder blijken in de algemeene deelneming en in den algemeenen rouw, nu de Prins veel te vroeg naar menschelijke berekening van deze aarde is heengegaan. Zijne aandenken blijven. nagedachtenis zal ongetwijfeld nog lang, zeer lang, bij het dankbare volk in zegenend - HELDER en NIEUWED1EP, 14 Januarij. Jl. Zondag avond was de Westerkerk der Hervormde gemeente alhier door een zeer talrijk publiek gevuld. De Yereeniging //Zingt den Heer" gaf aldaar hare vijfde openbare uitvoering en deed de zeer laag gestelde entree strekken tot stijving der fondsen van de diaconie der genoemde gemeente. Op flinke wijze werden een twaalftal zangnommers ten geboore gebragt. Zoowel kwartetten als koren voldeden goed, en het geheel moet, dunkt ons, aansporen om die uitvoeringen te herhalen. De heer J. van Winkoop, als evangelist hier werkzaam, opende deze zanguitvoering met gebed, sprak in de pauze een gepast woord over de weldadigheid aan minder bevoordeelde natuurgenooten en sloot ten half tien ure met een dank gebed, waarna nog liet 11de vers van Psalm LXXII door de gemeente werd gezongen. De opbrengst van den ver koop der programma's, door de gehouden collecten onge twijfeld nog aanmerkelijk vermeerderd, zal in dit jaargetijde de kas der diaconie uitmuntend te stade komen. Een ligter, beladen met ijzer, komende van 's Hage en bestemd naar hier voor de mailboot Conrad, is op de hoogte van de Zijpersluis door de stoomboot Eduard aan gevaren en gezonken. Door den machinist 3de klasse bij de Marine J. Kley is voor cene commissie te Hellevoetsluis voldoend examen afgelegd voor machinist 2de klasse bij de marine. Z. M. de Koning heeft aan den opper-ceremonie- meester per telegram kennis gegeven, dat hij bepaald heeft, dat de plegtige aankomst van den Koning en de Koningin in Amsterdam en 's Hage, wegens het overlijden van HD. broeder, ten bepaalden dage niet zal plaats hebben en derhalve de feestelijkheden te dezer gelegenheid onbepaald zijn uitgesteld. Te 's Hage zijn alle paleizen gesloten en is de sluiting van gebouwen voor publieke vermakelijkheden tot nader order bovolen. De Koning heeft zijne gemalin bij de ontvangst te Oldenzaal met de volgende woorden toegesproken ,/lk ben diep geroerd, nu ik Uwe Majesteit welkom mag heeten op Nederlandschen bodem. Uwe Majesteit kan trotsch zijn op de ontvangst, die baar hier wordt aangeboden. Als Koning der Nederlanden treft mij dit oogenblik diep. Uwe Majesteit kan verzekerd zijn, dat geen Koningin der aarde op dit uur rijker is dan zij, rijk in liefde, vereering en aanhankelijkheid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk. Leve de Koningin der Nederlanden!" Uit Apeldoorn wordt het volgende gemeld aan het U. D., dd. 12 dezer: ,/Op den aangekondigden tijd (half twee) had gisteren de rit van den Koning en de Koningin door het dorp plaats. Evenals Vrijdag, was het ook thans helder winter weder, zelfs was het aangenaam frisch, terwijl de zon voort durend zigtbaarwas. Overal waren toeschouwers in menigte, en aan het gejuich kwam geen einde. Men kon het der Koningin aanzien, dat zij die hulde, die versieringen, die belangsteliing ten volle opmerkte en er prijs op stelde, zoo minzaam dankte H. M. voor elk gejuich, zoo minzaam groette zij een ieder. Voorafgegaan door een rijtuig, waarin het hoofd der gemeente was gezeten, werd 's Konings rijtuig gevolgd door vier hofrijtuigen, waarin het gevolg gezeten was, allen in open rijtuigen, 't Muziekkorps van do Koninklijke Scherpschutters van de Veluwe liet zich gedurende den rit, op verschillende punten hooren. Het deed ons genoegen, dat IdH. MM. den rit door het geheele dorp namen, daar anders eenigszins afgelegen punten niet bezocht zouden zijn, welker bewoners in het aanbrengen van versieringen gewedijverd hadden met die van de kom der gemeente. De bewoners van het Oranjepark hadden gezamenlijk twee sierlijke eerebogen opgerigt, terwijl de Hoogerc Burgerschool, en vooral een tweetal particuliere woningen en terreinen smaakvol en kostbaar waren versierd. Heden morgen woonden HH. MM. de godsdienst oefening bij onder het gehoor van ds. Jorissen. Bij de intrede van het kerkgebouw werd het koninklijk echtpaar ontvangen met koorgezang van de Zangvereeniging Euphonia, die op het orgel vierstemmig aanhief de beide eerste verzen van het liedNnn danket alle Gotl, enz. Daarna zong de gemeente HH. MM. staande toe Psalm 134 vs. 3 en droeg de leeraar hen en ook het Vorstenhuis van Waldeck-Pyrmont aan Gods genadige hoede op. Na het zingen van Psalm 121 vs. 1 en 2 werd de leerrede gehouden over den 121sten Psalm. De toespraak aan het einde tot de koninklijke echte lingen luidde aldus: //Van dien God zij uwe hulpe, hoog- geëerbiedigde en hartelijk geliefde Koning. Dit is de bede van uw volk. Dit is bovenal de bede van het christenvolk in Nederland, dat U liefheeft, omdat het God liefheeft. Dit is de bede ook van deze gemeente, die met hare leeraren, zoo groote verpligting aan Uwe Majesteit heeft. O, mijn Koning! wees er verzekerd van, uw geluk maakt ons ge lukkig; want onze huizen en geslachten zijn aan uw Huis en Geslacht gehecht en verknocht door banden, die geen menscli, maar die God zelf gelegd heeft. Die banden worden nooit vorbroken. God genadig en barmhartig, Sire! heilige ze tot in lengte van dagen. Koningin der Nederlanden! Uwe Majesteit zal het ondervinden: wie zich aan Oranje in liefde verbindt, verbindt gansch Nederland aan zich. Wij hebben u lief, ook omdat gij onzen Koning liefhebt, en wij het weten, dat het de begeerte van uw hart is, om hem een goeden engel te zijn op den levensweg, naar het schoone woord van den apostel Johannes, dat gij U tot levensspreuk hebt gekozen: ,/God is liefde en die in de liefde blijft, blijft in God en God in hem." Koningin! Uw goed gerucht is U vooruitgaan naar Uw nieuw vaderland, dat vol ver trouwen tot U opziet; zie Gij op tot Uwen God en tot onzen God, tot Uwen Vader en tot onzen Vader. Hij schenke U aan de zijde van Uwen koninklijken echtgenoot dat waarachtige huwelijks- en levensgeluk, dat vloeit uit God en keert tot God. Vorstelijk echtpaar! de genade van onzen Heer Jezus Christus en de liefde Gods, en de gemeenschap des Heiligen Geestes zij met U, met U en met ons. En voorts: 't Geheim met allen zegen, Oranje en Neerland hoor 't, Is in Gods vrees gelegen, Zijn gunst, Zijn dienst, Zijn woord. Amen." Na het bidden van het gebed des Heeren, zong de gemeente gezang 96, en sprak de leeraar de zegenbede uit„de Heer zegene U en Hij behoede U. De Heer doe zijn aangezigt over U lichten en zij U genadig. De Heer verheffe zijn aangezigt over U en geve U vrede! amen." Algemeen is de gunstige indruk, dien II. M. maakt door haro buitengewone eenvoudigheid en lieftalligheid. Uoor eene commissie uit kerkeraads- en oud-kerkeraadsleden zal dezer dagen aan de Koningin een met goud gemonteerd kerkboek worden aangeboden, waarop in medaillon de kerk van Apeldoorn en aan de andere zijde de kroon. Het slot is eene E, doorslingerd met een lint, op hetwelk de datum der overgift van het geschenk en het jaartal staat. Gelijk gisteren, is er heden diner ten paleize, dat een huiselijk karakter draagt en waarop de beide predikanten genoodigd zijn. God geve veel en vurig gebed voor het Koninklijk Huis." Een der prachtigste en meest kostbare geschenken, die onze Koningin nog zullen worden aangeboden, zal voorzeker het album zijn, dat de eigenaardigheden van bet Nederlandsche volksleven weerspiegelt in voortbrengselen van kunst, letteren en wetenschap, dpor haar waardigste beoefenaars bijeengebragt. De commissie, die zich voor dit doel heeft geconstitueerd, heeft reeds meer dan 200 kost bare bijdragen ontvangen van dichters, schilders, graveurs, beeldhouwers, bouwmeesters, toonkunstenaars enz., waar onder etsen en teekeningen zijn, die meer dan f 1000 a f 2000 kunstwaarde bezitten. Hieruit zal H. M. zien, wat haar volk door stift, schrift en penseel vermag en zal zij terstond met de edelste vernuften en talenten van den tegenwoordigen tijd in Nederland bekend worden. Deze kostbare verzameling, die dagelijks toeneemt, zal in eeno prachtige kast, ter waarde van ongeveer f 2500, aan H. M. worden aangeboden. Een buitengewoon nommer van de Staatscourant, gisteren namiddag tegen 5 ure verschenen, behelst het volgende berigt: ,,'s Gravenhage, den 13 Januarij 1879. Het heeft den Almagtige behaagd, heden morgen ten half vijf ure, na eene ziekte van eenige dagen, tot zich to

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1