HOUTVEMOOPINGEN. ADVERTENT'IËN. te vinden. In Engeland is de schade nog door talrijke werkstakingen vergroot. Ofschoon de prijzen van de producten der groote industrie bijna zoo laag waren als voor dertig jaar, bleef het getal der afnemers onder de normale hoogte. Het geheele jaar daalden de marktprijzen, verminderden de loonen, werden werklieden weggezonden, fabrieken gesloten. Vele fabriekanten waren blijde, een voorwendsel te vinden, om hun zaak te doen stilstaan. De werklieden echter konden meerendeels niet inzien, dat het loon in verband moet staan met den prijs der producten en het aantal bestellingen. Zoo zij in tijden van industrieëlen voorspoed een ver hooging der loonen hadden kunnen afdwingen de ver mindering der loonen konden zij onmogelijk verhinderen, toen den werkgevers geen andere keus overbleef, dan loons verlaging of sluiting hunner zaak. In de jaren der over- speculatie, voor de krisis, waren de loonen in verschillende takken van nijverheid van 60 tot 100 pC. opgedreven. Toen na het uitbreken der krisis de prijzen van 50 tot 100 pC. en meer daalden en vele fabrikanten op verre na niet konden afzetten, wat zij vervaardigden, om hun volk slechts aan het werk te houden, en eindelijk tot vermindering van het loon moesten overgaan, verzetten zich de werklieden in massa. Sedert vijf jaren neemt dit verzet toe en zoo goed gedisciplineerd zijn de Engelsche werklieden-vereenigingen, dat duizenden zelfs tegen hun zin door het terrorisme hunner aanvoerders gedwongen worden aan het verzet deel te nemen. In vele takken der industrie zagen zich daardoor de werkgevers gedwongen, tegenover deze organisatie een coalitie te stellen en met de sluiting van alle fabrieken in een district te dreigen, zoo in eene enkele de arbeid werd gestaakt. De strijd werd allengs zoo verbitterd, dat in Lancashire moord en brandstichting voorkwam. Het grootste nadeel hadden de werklieden van hun onverstandig verzet, maar zij schaadden ook de nationale welvaart door aan enkele takken van industrie een onherstelbare schade te berokkenen. Vele fabrieken op het vasteland danken hunne opkomst aan de Engelsche werklieden, of liever aan hunne aan voerders, onder welke demagogen van beroep niet ontbre ken. Merkwaardig is, dat het aantal werkstakingen in de laatste 5 jaren toegenomen is, in evenredigheid met den achteruitgang van zaken. In 1878 kwamen 277 werk stakingen voor, dit is meer dan in alle andere landen te zamen; in Frankrijk slechts 21. Zij vonden allen haar aanleiding in loonsvermindering van 5 tot 10 pCt. Slechts in 4 gevallen hadden de werklieden succes; 17, die trou wens niet van groot belang waren, werden door eene schikking geëindigd. Daarentegen eindigden 256 werk stakingen met de onderwerping der werklieden, nadat zij hunne spaarpenningen opgeteerd hadden en de onderstand uitbleef. Velen hunner konden toen geen werk meer krijgen. Een correspondent uit Zuid-Afrika aan de Indépendance meldt, dat de heer Burgers, de oud-president van de Trans- vaalsche Republiek, van de Engelsche regering een jaargeld van 500 p. st. geniet en niet ver van Kaapstad eene hoeve bewoont, waar hij struisvogels kweekt. Uit New-York wordt geseind dat een hevige storm in aantogt is. Hij zal vermoedelijk de Fransche, Engel sche en Noorweegsche kusten tusschen den 13 en 15 dezer bereiken en in de noordelijke streken met regen en ijs gepaard gaan. Het Bad. Landw. Wochenblatt deelt de uitkomsten mede van onderzoekingen omtrent nieuwe granen. Zweedsche garst verdiende de voorkeur boven de gewone tweerijige; zij kenschetst zich vooral door langer aren en dikker, ligter graan. Ook de Amerikaansche reuzenhaver voldeed bijzonder, en wel" wegens het lange, sterke stroo en de talrijke, zware korrels. Bovendien is deze haver zeer vroeg. De Russische Irbithaver is zeer vroeg. De Amos Milton-haver heeft alle verwachtingen over troffen, zoowel met betrekking tot het graan als de stroo- opbrengst. Het stroo, dat een lengte van 120130 cM. bereikte, legerde niet, niettegenstaande het gewigt der pluimen, welke zoo rijk aan zaad waren, dat er in menige pluim 70 tot 95 korrels zaten. Deze haver rijpt mede zeer vroeg. VisoliTDeristeii. Zondng kwamen binnen De sloep „Zeeraanshoop," schipper A. Zwartveld, aanbrengende 35 levende kabeljaauwen (verkocht a f 7.50 per stuk), 4 levende lengen, 800 sclielvisschen, 116 doode kabeljaauwen en lengen (ver kocht a 1.20 tot f 2 per stuk). „Twee Gebroeders," schipper C. Riedijk, aanbrengende 1800 sclielvisschen, die verkocht werden a 42.50 't honderd. „Saturnus," schipper L. van Yeelen, aanbrengende 100 levende kabeljaauwen (verkocht a f 5.85 per stuk), 25 levende lengen, 3 heilbotten, 1300 schelvisschen, 476 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht u f 1.40 tot f 1.80). „Suzanna Maria Christina," schipper W. Zwartveld, aanbrengende 2400 schelvisschen (verkocht a f 40 't honderd), 13 kabeljaauwen, een halve ben vleet en 1 puntje rog. „Nijverheid," schipper C. v. d. Hoek, aanbrengende 2050 schel visschen, die verkocht zijn a 41.50 't honderd. De hier aanwezige Urker en Enkhuizcr schuiten zijn heden morgen voor het eerst weder naar zee gezeild. De garnaleu-visscherij heeft nog niet plaats. Benoemingen, enz. Bij de dd. schutterij te Alkmaar is benoemd tot kapitein G. Swervcr, thans kapt. a la suite. De luit. ter zee 2de kl. A. Seret en de off. van adm. 1ste kl. K. J. Adams, behoord hebbende tot het escader in Oost-Indic en vandaar teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. FranKriJK. Te Chisseaux, nabij Tours, is de zoldering van de zaal, waar een jong paar het bruiloftsbal hield, ingestort. De jonggehuwden en drie hunner vrienden werden gedood en tien personen zwaar gekwetst. Engeland.. De Times zegt grond te hebben om te gelooven, dat Jakob Khan reeds ernstig navraag heeft gedaan naar de voorwaarden, op welke Engeland den vrede zou willen sluiten. Deze voorwaarden zouden van dien aard moeten wezen, dat hij ze met eere aannemen kon. Uit een officiëel onderzoek blijkt, dat de keelziekte (diphteritïs), die verleden jaar te Londen 264 personen aantastte en er 38 wegrukte, niet aan besmetting door rioolgas moet toegeschreven worden, doch louter aan het gebruik van verontreinigde melk. Al de aangetaste per sonen hadden melk gedronken van één en denzelfden melkverkooperen in elk huis, waar die persoon zijne waar aan den man bragt, had de ziekte zich vertoond. Hoe de melk zelve besmet kwam, heeft de heer Power na zulk een lang tijdsverloop niet meer kunnen uitmaken. Sinds drie maanden hebben in de Contemporary Review eenigen van Engeland's bekwaamste en onder- vindingrijkste geneeslieeren hunne ineeningen uiteengezet omtrent de uitwerking van het gebruik van alcoholische dranken op het menschelijk ligchaam. De summa summarum der geleerden in de Contemporary Review komt dan op het volgende neer: Alcohol is schadelijk voor de jeugdigen. Den volwas senen en ouden is een matig gebruik er van geoorloofd. Een matig gebruik sluit sterk aangezette wijnen en alle gedistilleerd buiten, en mag de hoeveelheid van eene halve flesch goeden wijn of zwaar bier per etmaal niet te boven gaan. Deze conclusie heeft voor drinkebroers, en zelfs voor velen die met het volste regt zich matig meenen te mogen noemen, niet veel troostends. Dit neemt echter niet weg, dat zij ontzaglijk veel goeds moet uitwerken, wijl zij de klip van overdrijving zoekt te vermijden. Menigeen, die volstrekt geen oor had naar het absoluut verbod der teeto- tallers, zal zich laten gelegen liggen aan raadgevingen, komende uit bevoegden mond en vrij van heftig voor oordeel. Italië. De Italiaansche bladen gewagen van eene nieuwe toe passing der microphone tot het waarnemen van vulcanische verschijnselen op grooten afstand. Deze ontdekking heeft men te danken aan den hoogleeraar Stefano di Rossi, die bij Rocca di Pappa in Albanië een observatorium gevestigd heeft en zijn toestel aan den heer Palmier op het obser vatorium van den Vesuvius vertoond heeft. Laatstgenoemde heeft zich ten hoogste daarmede ingenomen verklaard en den uitvinder naar Pozzuoli vergezeld, waar de grond in groote beroering verkeert. De geluiden, door middel van de microphone in de diepte gehoord, waren zoo geweldig, dat niemand der aanwezigen een onbeschrijfelijk gevoel van ontzetting bedwingen kon. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is ingeval van bronchitis, tering, catharren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken, helaas! voor wie dit geneesmiddel uitste kend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelde om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den heer Guyot, Pharmaceut te Parijs, hebben al die min of meer regtvaardige grieven van de zieken opge houden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een ligt bedeksei van doorschijnende gelatine en er ronde capsules van te maken ter grootte van een pil. Deze capsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogen- blik dat men gaat eten; ze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze capsules zijn zeer duurzaam, zóó zelfs, dat de capsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teercapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne handtcekening bevindt, gedrukt in drie kleuren en die in de meeste apotheken te verkrijgen zijn. V er volg N ieu wstij dingen. Uit Amsterdam telegrapheert men ons heden „Algemeene verslagenheid wegens het overlijden van Prins Hendrik heerscht hier onder alle rangen en standen. Heden is men van gemeentewege begonnen met het af breken van alle stellages voor illuminatie, versiering, enz. De feestcommissie onderhandelt met de verschillende aan nemers omtrent ontbinding der contracten. Overal zijn in winkels de feest-étalages vervangen door rouw-artikelen en met immortellen getooide bustes van den Prins. Reeds is er sprake van oprigting van een standbeeld. De bijzondere papieren van Prins Hendrik zijn gisteren te Walferdange door den vrederegter verzegeld. 's Prinsen schoonvader, Prins Frederik Karei van Pruissen, wordt heden aldaar verwacht." Het is onmogelijk nadere bijzonderheden omtrent het overlijden van Prins Hendrik mede te deelen, daar de leden der regering en de geneeslieeren van den Prins op het Slot Walferdange (Luxemburg) zijn. De ziekte was jl. Zondag tegen den middag toegenomen, en de koorts was heviger teruggekomen, nadat de bulletins van Zaturdag hadden gemeld, dat de uitslag verminderde en de toestand over het algemeen gewenscht was. Des avonds verergerde de toestand en te 5 ure des morgens had het overlijden onverwacht plaats, tengevolge van eene hevige hersen- beroerte. WeêrMtee Waaniemiiisen te Helder. (LaiMcet.) Januarij. d Windrigting eu Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 wnw. 3.6k. 751.50 - 8.80 2.0 - 0.6 0.67 Vlak. 13 12 ztw. 10„ 763.77 f 3.47 0.7 - 1.9 0.90 weingolv 14 8 zzo. 0.5 766.28 f 5.98 2.4 t LI 1.00 Slecht. 14 12 zzw. 6'„ 765.13 f 4.83 2.5 - 0.0 0.96 ii Weersgesteldheid: 12Jau. 12 u. Bewolkt, niooi. 13Jan. 12 u. Digtbctrokken, mist, regenb. 14Jan. 8 u. Dikke natte mist. 14Jan. 12 u. Idem. Gevroren dikte van 11 op 12 dezer 29 mM. ii ii ii n 13 i, 10 Burgerlijlie stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Eelman, geb. Hemelrijk, D. C. Minneboo, geb. Zwisselaar, Z. R. E. van Thijn, geb. Simons, Z. R. G-. Setteur, geb. Saurbeek, Z. F. Mandemaker, geb. Horstman, D. OVERLEDEN: T. Teensma, geb. de Boer, 25 jaren. C. E. Smidt, 7 dagen. G. Marinkelle, geb. Duuring, 24 jaren. Gemeente "WIERINGEN. Van 1 tot 31 December. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jan, zoon van C. de Vries en N. Veerdig. Jan, zoon van C; Wiegman en T. de Jong. Trijntje, dochter van A. Lampers en M. Butter. Aaltje, dochter van S. Wiegman en E. Half- weeg. Sientje, dochter van 1). ten Bokkel en N. Dovis. OVERLEDEN: Pieter Duits, 22 jaren, zoon van wijlen C. Duits en T. Smit. Petrus Hendrikus, 1 maand, zoon van M. Poppen en G. Mosk. Gemeente SCHAGEN. Van 7 tot 13 Januarij. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Johannes Gerardus Rode, 32 jaren en Johanna Kok, 33 jaren. Jacob Vis, weduwnaar, 32 jaren en Neeltje Raap, 20 jaren. BEVALLEN: Trijntje Gilijanse, geb. Kotz, Z. Johanna Kroone, geb. Gielens, Z. OVERLEDEN: Geene. Haven van TJmriiden. Binnengekomen 11 Januarij. Auk, st., Liverpool; Rembrandt, st., Rotterdam. 13 Januarij. Stoomkanouneerb. Braga, Rotterdam; Eddystone, st., Huil. Vertrokken: 11 Januarij. Amsterdam, st., Hamburg; European, st., Huil. 12 Januarij. Dragon, st., I,oudenAuk, st., RotterdamOsborne, st., Leith. MarKtnerigten. Amsterdam, 11 Jan. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 265. Rogge op levering iets lager, alleen gedaan Maart f 147, 146. 13 Jan. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 265. Rogge onveranderd, jarige Odessa f 139, oude Petersb. f 156, op levering onveranderd, Maart f 146, 147, Mei f148,149. Koolzaad flaauw. April f 364, Oct. f 371. Raapolie flaauw, Vliegend f 3GJ, Mei Mei f 351, h Sept./Dec. f Sfij. Lijnolie onveranderd, Vliegend f 271, Febr. f 27#, Maart/Mei f 27L Junij/Aug. f 28, Sept./Dec. f 28. Vette Runderen 1ste kw. 88, 2de kw. 80 en 3de kw. 75 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 160 a 330. Graskalveren f 30 a 50. Nuchtere Kalveren f 10 a 16. Vette Varkens 44 a 53 c. per KG. Alkmaar, 13 Jan. 2 Koeijen f 205 a 71 vette Kalveren f48 a 140. 3 nuchtere Kalveren f 11 a 19. 314 Schapen f 28 n 40. 139 vette Varkens 44 a 53 c. per KG. magere Varkens f a Hoorn, 11 Jan. 15 hectol. Tarwe f 10,50, 2 hectol. Rogge f 6,50, 13 hectol. Gerst f 6,50, 46 hectol. Haver f 5,20, Mosterd zaad f 19,Karweizaad f 17,75, 29 heetol. Boonen bruine f 13,50, witte f Paarden- f 8,16 hectol. Erwten: vale f heet. groene f 12,50, hectol. graauwe f 14,hectol. witte f 8,50, alles per hectol. 1022 KG. Kopboter f 1,20 a f 1,30 per KG. 750 Kip-Eijeren f 6,a 7,Eend- Eijeren f -,a -,beiden per 100 stuks. IS Paarden f 50 a 200, Koeijen f a 14 Kal veren f 16 a 22, 250 Schapen f 17 a 25, Lammeren fa 50 Varkens f 8 a 15, Zeugen f a230 Biggen f 2,a 6,Kippen f-,a-,500Eenden f 0,80 al,alles per stuk. Schiedam, 13 Jan. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25. Moutwijn f 10,50 per N. vat. Kampen, 13 Jan. Boter: Aangevoerd 242 vaten van 20 en 61 vateu van 10 KG., benevens 200 stukken van KG.; zij gold f 1,05 a 1,10 per KG. en f 30,a 36,per 20 KG. Ameide, 13 Jan. Hooi. f 11 a 12 per 500 KG. Stad en Ambt Vollenhoven, 11. Jan. Hooi: Uiterdijksch f 14 a 25 per 1000 KG. PURMERENDER MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 10 stuks Paarden. Veulens. 72 Runderen; stug, prijshoudend. 64 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per Kgr., stug. 43 n magere dito - 10,a 28,per stuk, stug. 738 Schapen, stug, minder. 51 vette Varkens f 0,46 a 0,54 per Kgr., stug. 10 magere dito - 8,a 14,per stuk, stug. 86 Biggen - 3,a 5,stug. 85 stapels kleine Kaas, f 33,a per 50 KG. middelbare dito, f a per 50 KG. Boter f 1,25 a 1,35 per KG. Kip-Eijeren f 5,50 a per 100 stuks. Ecnd-Eijeren f a per 100 stuks. ZATURDAG 18 JANUARIJ 1879, voormiddags elf ure, in het Slikkerbosch, aan den Ruigenweg in de Zijpe, openbare verkooping van: 60 a 70 parken zwaar HAKHOUT, STOM PEN en opgemaakte TAKIvEBOSSEN. WOENSDAG 22 JANUARIJ 1879, voormiddags elf me, in Ananas, aan den Ruigenweg in de Zijpe, openbare verkooping van: 60 a 70 parken zwaar HAKHOUT. G. VAN OS, Notaris. Bevallen van een JongenR. G. SETTEURSAURBEEK. Nieuwediep, 13 Januarij 1879. Den 10 dezer overleed te Amsterdam, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mejufvr. C. L. OHM, Weduwe van den Heer H. W. AUF DEM BRINKE. F. AUF DEM BRINKE. D. A. L. M. YAN ROOZENDAAL. giSEilSï^sw, ^en ieder die iets te vorderen mogt hebben van den ondergeteekende, wordt verzocht per KWITA1UTIE er over te DISI'OREEBHIV, Binnenhaven, Ho. 41. A. L. VAN AMERINGEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3