Des morgens om elf uren kwam de gelieele regering en werd alles verzegeld. Maandag avond hadden we hier een plegtig, indruk wekkend oogenblik. Tegen zeven uur stonden allen, van den hofmaarschalk af tot de minste dagloonster, om de sponde geschaard van den edelen Prins, 't Was alles dood eenvoudig. De Prins lag daar als slapende. Slechts de deken was met eenige witte bloemen bestrooid. De Prinses-W eduwe, in diepen rouw gehuld, werd binnen geleid, en knielde, zacht snikkende, aan het hoofdeinde. Met vaste, plegtige stem nam daarop ds. Neumarker het woord en riep, uit naam van hen die hier als kinderen om het sterfbed van hun aller vader geschaard stonden, aan den overledene een eeuwig vaarwel toe. De korte, hartelijke toespraak van den geestelijke werd slechts afgewisseld door zachte snikken en verzuchtingen. Voor psalmgezang had men geen kracht. Een treffend oogenblik was het, en al word ik honderd jaar oud, ik zal het nooit vergeten, 't Zal altijd bij mij een ernstigen indruk achterlaten. De Prinses werd weder uitgeleid en nu kon iedereen nog eens voor goed afscheid nemen van den braven Prins. We drukten hem nog eens met innigheid de kille hand en allen verlieten diep bedroefd de sterfplaats. 't Is hier een va et vient van allerlei personen. Dat de vader der Prinses hier is weet ge reeds." De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Maandag den 20 dezer, des namiddags ten twee ure. Aangenomen het beroep naar Nieuw Vennep door dr. N. Tydeman, predikant te Sckarwoude. Bedankt voor het beroep naar Charlois c. a. door ds. J. Kraijenbelt, predikant te Alkmaar. De bevolking der gemeente Texel bedroeg op 31 Dec. 1877: 3162 mannen en 3170 vrouwen, te zamen 6332 personen. In 1878 zijn geboren 115 m. en 101 v., totaal 216; in de gemeente hebben zich gevestigd 66 m. en 58 v., totaal 124. In 1878 zijn overleden 42 m. en 50 v., totaal 92; de gemeente hebben verlaten 112 m. en 121 v., totaal 233. Er werden 2 tweelingen geboren en 8 levenloos aan gegeven. Er werden 50 huwelijken voltrokken, als: 40 tusschen jong mans en jongedochters, 1 tusschen jongman en weduwe, 7 tusschen weduwnaars en jongedochters en 2 tusschen weduwnaars en weduwen. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1878: 3189 m. en 3158 v., totaal 6347, en vermeerderde dus met 15 personen. De bevolking is naar de verschillende godsdienstige gezindheden verdeeld als volgt: Nederd. Herv. 3920, Evang. Lutli. 5, Doopsgez. 1153, Remonstr. 1, R.-C. 1212, Chr.-Gercf. 51 en Israëlieten 5. In de zitting van den Raad der gemeente Schagen, jl. Dingsdag gehouden, werd mededeeling gedaan, dat HH. Ged. Staten het raadsbesluit tot afstand van bouw terrein aan het Noord," in eeuwigdurende erfpacht, aan W. Nottelman, hebben goedgekeurd. Bij eene verificatie der kas en van de boeken des gemeente-ontvangers was gebleken, dat zich een en ander in orde bevond, in kas zijnde de som van f 11,953.18. Op een adres van den hoofd onderwijzer der gemeenteschool om verhooging zijner jaar wedde besliste de Raad afwijzend. Over een voorstel tot het toekennen eener gratificatie aan dien titularis staakten de stemmen, zoodat deze zaak is aangehouden tot eene volgende zitting. Gunstig werd beschikt op een adres van den aannemer der herstellingen aan den gemeentetoren, het verzoek inhoudende om vervroegde betaling van den tweeden termijn der aannemingssom. De heer Schenk werd herbenoemd tot lid der Commissie voor het rietbosch en de heer C. Raven tot keurmeester van het ter markt aangevoerd wordend wolvee. Tengevolge van het hooge cijfer der kosten van ;t herstellen van den gemeentetoren, liooger dan waarop bij de begrooting was gerekend, werd bepaald, dat later, zoo noodig, eene suppletoire begrooting zal worden opgemaakt. De Raad ontving mededeeling, .dat het uitzigt bestaat, dat in deze gemeente van Rijkswege eene inrigting tot opleiding van onderwijzers zal worden in 't leven geroepen. De gemeente zou daarvoor behooren toe te staan een lokaal met vuur en licht. Op voorstel als de dorpen en de kleine gehuchten had bezocht en misschien wel bewoond. Meer dan een uit het gezelschap was ook reeds opmerkzaam geworden op het lidteekeu dat hij op zijn linkerwang had; waar had hij die schoonc kwetsuur, ongetwijfeld door een scherpsnijdend wapen aangebracht, ontvangen en verdiend? Maar dat was zijn zaak. Ieder is de bewaarder van zijn eigen geheimen. Ondertusschen werd de reiziger, waarschijnlijk gerustgesteld door het onthaal dat hij hier gevonden had, hoe langer hoe vrijmoediger. Hij beschreef met aangrijpende levendigheid de veldslagen, die tot dusver reeds geleverd waren. Wie hem hoorde, meende er zelf aan deel te nemen. Men luisterde naar hem en durfde ter nauwernood adem halen. De mannen, anders van nature zoo ongevoelig, ge raakten in vuur; dc vrouwen schreiden en snikten. De kinderen, die alle lust tot slapen verloren hadden, hingen als 't ware aan zijne lippen. Plotseling hoorde men buiten twee schoten lossen, gevolgd door verscheidene andere; en na eene korte stilte klonken er op nieuw schoten. Allen zwegen. Allen luisterden. De schoten kwamen uit de steppe. Men bleef in gespannen verwachting wat er verder gebeuren zou; maar de stilte werd niet meer gestoord. „Wel, laat het kruit zich zelfs in deze vreedzame oorden hooren?" sprak de reiziger nu. „Het moet uit de richting van den grooten weg naar Tchiguirine gekomen zijn," zeide Andry Krouk. „Het begint achtereenvolgens van alle kanten te komen," ant woordde Danilo hoofdschuddend. Het was laat geworden; de vrouwen stonden op om naar huis te gaan. Het werd tijd om de kinderen naar bed te brengen. Deze en gene luid haar kind reeds op den arm genomen. Enkele dezer vrouwen waren groot en zwaar gebouwd; anderen klein en tenger; er waren ouden en jongen onder; maar aller gelaat had dezelfde uitdrukking, de uitdrukking van volhardende wilskracht die men heeft wanneer men, na tal van kwellingen en worstelingen, besloten heeft bij alles met kalmte te werk te gaan, tot in de stervensurc toe. Men zeide elkaar op den diempel der huisdeur nog eens vaarwel men wisselde een vriendelijken glimlach; men knikte elkaar nog eens minzaam toe. Alles ging nis gewoonlijk; en toch gevoelde men dat er een storm in aantocht was. De oogen van die vrouwen, die moeders, die zusters, die gelief den, die bruiden, schitterden met verhoogden gloed. „Vaarwel! vaarwel!" riep men; „goeden nacht!" Het gehccle gezelschap verspreidde zich langs de donkere wegen en verdween. De beide boezemvrienden Andry Krouk en Semcne Vorochilo bleven alleen bij Danilo. De reiziger bleef ook. Wordt vervolgd.) van een der leden werd besloten, vóór men verder daarover I j handelde, te onderzoeken of er ook gelegenheid zou zijn I dat aan die inrigting door niet-leerlingen meer uitgebreid j lager onderwijs kon worden genoten. Aan den pachter der belasting op de schapenhokken werd eene vergoeding verleend van f 10.aan den rijksveldwachter D. Blad eene gratificatie van f 2.50 voor diensten bij de veulen- markt; en aan de Commissie voor de bewaarschool f 30. ter vergoeding van kosten voor verlichting en verwarming, ten behoeve van de gemeentelijke Gymnastieksclrool. Eindelijk ontving de Raad mededeeling, dat de verpach tingen, in Dec. Ifc gehouden, hebben opgebragt f3566. De Raad der gemeente Haringkarspel heeft het salaris van de hulponderwijzers in die gemeente verhoogd tot f 700, en tot hulponderwijzer te Dirkshorn benoemd den heer R. W. N. Keyser, hulponderwijzer te Bierum. In de kerk der Hervormde gemeente te Hoogwoud zal in den loop van dit jaar een nieuw orgel worden geplaatst. De publieke verhuringen der landerijen van de Herv. en R.-Cath. gemeenten te Wester-Blokker hebben dezer dagen over het algemeen minder opgebragt dan het vorige jaar. Men schrijft dd. 16 dezer uit Amsterdam aan de Zw.Crt.: „Het onverwachte uitstel der feesten zal tot menige regtskwestie aanleiding geven tusschen huurders en ver huurders van kamers en plaatsen, die voor den intogt en den fakkeloptogt waren verhuurd. De huur, die bij deze gelegenheid soms fabelachtig was en die reeds door som mige huurders was betaald, wordt door den verhuurder niet teruggegeven. De regter zal moeten beslissen. Van de particulieren lijden de eigenaars van „die Port von Cleve7 wel het meest schade, aangezien de machines voor de electrische verlichting van hun gerenommeerd bierhuis en restauratie niet tot den zomer kunnen blijven staan (althans na den rouw van bijna 3 maanden), tenzij tegen een groote vergoeding, en de kosten daarvan, alsmede die van den eersten aanleg voor deze nieuwe verlichting, zijn niet gering, bijna f 4000. De electrische verlichting op den Dam is in den afge- loopen nacht in tegenwoordigheid van den burgemeester, de wethouders Tromp en van Tienhoven, den directeur van publieke werken, den heer Kal ff, den stedelijken hoofdingenieur van Niftrik, enz. met hunne dames, beproefd. De 16 kaarsen werden in een ondeelbaar oogenblik door zelfontbranding ontstoken en leverden een aangenaam gezigt op den Dam op. Het zoo hooggeroemde gaslicht geleek nu weder de oude baklarap, alias gloeijende spijker. Toch is de kwantiteit van het licht voor een feestelijke illuminatie van den Dam onvoldoende gebleken en dat de kwaliteit ook wat te wenschen overliet, meen ik mede op grond van deskundigen te kunnen zeggen. Doch het was een proef en van een eerste proef mag niet een al te strenge beoordeeling gegeven worden. Hierin waren echter de autoriteiten eenstemmig, dat minstens 32 kaarsen voor de verlichting van den Dam in den waren zin des woords bij feesten zullen dienen ontstoken te worden. Zoodra nu de toestellen voor de electrische verlichting van „die Port von Cleve," volgens het systeem-Jasper, gereed zijn, zal men het verschil kunnen zien. In het belang der wetenschap is dit zeer wenschelijk." De uitgestelde feesten te Amsterdam zullen nu ver moedelijk plaats hebben in Mei e. k., bij de herdenking der 30jarige regering van Z. M. Koning illem III, die den 11 Mei 1849 zijn plegtigen intogt te Amsterdam deed. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft jl. Woensdag met 14 tegen 10 stemmen besloten de exploitatie van den stadsschouwburg op te dragen aan de heeren Albregt, van Ollefen, Moor en Veltman, die zich, blijkens een van hen ontvangen schrijven, bereid hebben verklaard om ook opera-voorstellingen te geven. Onder den naam van „Neêrlands Hope" is een nieuw weekblad te Amsterdam bij de heeren Höveker en Zoon uitgekomen, dat als orgaan van de stuiversvereeniging: „De school met den bijbel," aldaar ijveren zal voor Chris telijk onderwijs. Maandag a. s. wordt te Vlissingen verwacht het Engelsch koninklijk jagt Victoria and Albert, aan boord waarvan zich zal bevinden Z. K. H. de Prins van Wales, die daar zijn uit Darmstadt komenden schoonbroeder, den groothertog van Hessen, zal komen ontvangen, om hem naar Engeland te geleiden. Gebeurt het hier ter plaatse wel eens, dat een enkel militair zich uit de voeten maakt tegen den tijd van het vertrek naar de overzcesche bezittingen, waar hem een zware dienst en kwade kansen wachten, de Engelsche Globe deelt mede, dat dit deze week te Portsmouth op groote schaal het geval is geweest. Niet meer of minder dan 200 man van het 3de bataillon jagers zijn, den dag vóór het vertrek van het stoomschip Crocodile, dat hen naar Indië moest overbrengen, uit de kazerne gedeserteerd. Onmiddellijk zijn sterke patrouilles uitgezonden om de ontsnapten op te sporen en na te zetten. Op enkele punten is dit gelukt, maar het kwam daarbij tot hevige gevechten, en zonder groote resultaten kostte deze menschenjagt zelfs aan een sergeant van politie liet leven. Van den 11 dezer wordt uit Pliilippopel aan de Standard gemeld: Tengevolge van het instorten van eene spoorwegbrug tusschen Adrianopel en Pliilippopel is een spoortrein in de Arda gestort en zijn 200 Russische soldaten verdronken. Op Driekoningendag had een bewoner van het Corso te Rome eenige vrienden ter maaltijd genoodigd. Men was zeer welgemoed en vrolijk. Er werd een haas opgedragen: „de eerste dien ik van het jaar eet!" zeide de gastheer. „Zoo gaat het mij ook," antwoordde een der gasten: „en zou het de laatste zijn?" Naauwelijks had hij deze woorden geuit, of zijn hoofd viel op den schotel, waarop al de aan- zittenden begonnen te lagchen. Doch na eenige oogen- blikken bevond men dat hij dood was. Wormen en kaas.Het Berl. Klinische Wochenschr. deelt eene genezing mede, bewerkstelligd door dr. Kaatzer. Een boerenknecht kwam tot hem, en klaagde over pijn in het linkeroor. Bij onderzoek bleek, dat liet oor geheel vol was met levende, dooreenkrielende wormpjes, liet kroost eener gewone bromvlieg, welke, waarschijnlijk terwijl de man sliep, in zijn oor gekropen was en daar eijcren gelegd had. Hun aantal schatte men op 700. Noch met een tangetje, noch door uitwassching of indroppeling konden de pijnveroorzakende gasten verwijderd worden. De arme knecht leed schrikkelijk. Toen kreeg dr. Kaatzer een kostelijke gedachte. Hij bond den lijder een stuk Holland- sche kaas voor het oor en beval hem^zoo te bed te gaan liggen. Den volgenden morgen kwam de patiënt met oogen, i die blonken van vreugd, den dokter vertellen, dat de pijn was verdwenen. Het oor was door dc kaaslievende bewoners voor goed verlaten. Het blad, waarin deze mededeeling voorkomt, maakt eiken twijfel aan de waarheid onmogelijk. V isolilDeristen. Gisteren kwamen alhier binnen de sloepen „Sirene," schipper D. Zwart veld, aanbrengende 2000 schel visschen (verkocht f 37 't honderd). „Actief," schipper P. Visser, aanbrengende 3S00 schelvisschen (verkocht a f 35.50 't honderd), 1 ben vleet, 2 puntjes rog, 3 lengen eu 6 kabeljaauweu. Heden morgen arriveerden 2 sloepen van Doggersbauk, en wel „Ulbo," schipper J. Smit, aanbrengende 140 levende kabel jaauweu (verkocht ii f 5.50 per stuk), 8 levende lengen, 1950 schelvisschen en 100 doode kabeljaauweu (verkocht van f 1.70 tot f 1.85 per stuk). „Noordover," schipper M. Jongejan, aanbrengende 150 levende kabeljaauweu (verkocht a f 4.60 per stuk), 10 levende lengen, 2000 schelvisschen, 165 doodc kabeljaauwen (verkocht van f 1.30 tot f 2.per stuk) en 900 beschadigde schelvisschen (verkocht ii f IS 't honderd). Van de Urker schuitjes had sleehts één eene inooije vangst, namelijk: 100 roggen (verkocht a 80 cents per stuk), 60 schel visschen (verkocht a f 40 'l honderd, enkele tongen, grietjes eu 1 'tarbot. Garnalen zijn weinig aangebragt. Er zijn tot heden bijzonder weinig kabcljaauwsloepen binnen gekomen. Veelal bragten deze hunne vangst te Grimsby ter markt. Benoemingen, enz. Dij dagorder van den 16 dezer is door den minister van Marine aan dc zcemagt kennis gegeven van Zr. Ms. besluit, gedagteekend Arolsen den 7 dezer, waarbij het den Koning heeft behaagd Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, als openlijk blijk zijner waardeering, te benoemen en aan te stellen tot admiraal van de vloot en Hl), te magtigen tot het voeren van den maarschalkstaf van wijlen Z. M. Koning IVillciu II. Staten-Greueraal. Eerste Manier. Zitting van Vrijdag 16 Januarij. Er is besloten een adres vun rouwbeklag aan den Koning !c rigten. Dc behandeling der Staats- begrooting is aangevangen. De algeineenc beschouwingen gaven aan leiding tol finnnciéele opmerkingen van de heeren Picqué, van Voorthuyzen eu Pineoffs, waaruit bleek, dat deze niet afkeerig zijn ian ccn redelijke verhooging der grondbelasting. De hoofd stukken II, III en IV zijn unaniem aangenomen, na discussie. Morgen voortzetting. <Sb:o.li:r U 1^- De Phare de la Loire verhaalt liet volgende geval van het instinct (of verstand) en van de zorg eener teef voor hnre jongen en haren meester. In de gemeente Chênehutte (Beneden-Loire) dreigde voor een paar dagen de wassende vloed van de rivier Fontaine d'Enfer de woning van een molenaar onder water te zetten. De teef, die hare jongen in een nest, in een bij de woning gelegen loods had, begon 's nachts zoo erbarmelijk te huilen, dat haar meester er wakker door werd en opstond. Hij zag het gevaar en luid nog even den tijd te redden wat er te redden was. De teef had evenwel de komst van haren meester niet afgewacht om hare jongen weg te dragen. Een voor een had zij die naar eene hoogte gebragt. öultso'n 1 ana. In Pruissen heeft de regering reeds in Mei van het vorige jaar stappen bij de directiën der spoorwegen gedaan, om te bewerken dat maatregelen werden genomen tegen het overmatig en ounoodig gebruik van de stoomfluit der locomotieven, waaromtrent hier en daar klagten waren gerezen. Uit eene thans openbaar gemaakte ministerieële mededeeling blijkt, dat op verscheidene spoorwegen, waar dit noodig bleek te zijn, stoomfluiten in gebruik zijn genomen, die, in plaats van een schrillen, een zachteren, dieper klinkenden toon voortbrengen. Ook wordt overal het gebruik van de stoomfluit tot het strikt noodzakelijke beperkt. De deuren der slotkerk te Wittemberg, waar Lutlier zijne 95 stellingen aansloeg, maken thans de deuren uit der Bartholomeuskcrk te Berlijn, zoodat deze stad de oudste herinnering aan de Kerkhervorming bezit. Oostenrijk.. Plet groote nationale ijsfeest te Weenen heeft dit jaar met bijzonderen luister kunnen plaats hebben. Dezer dagen, zegt de Neue freie Pressc, bestraalden vier electrische zonnen de ruimte waar het riviertje de Wien in den Donau valt en stroomde er een zee van licht over het met duizenden mensclien gevulde amphithéatre, dat tot nog toe zijn wedergade niet op aarde heeft. Want noch aan de Spree, noch aan de Seine, noch aan de Newa, noch aan de Theems, noch bij de staalbevleugelde Nederlanders, noch op het dorado der schaatsenrijders aan gene zijde van den Oceaan, worden ijsfeesten gevierd die met de Weener feesten te vergelijken zijn. Alle volkeren der monarchie waren er ditmaal in hun verschillende schilder achtige kleederdrngten bij vertegenwoordigd. Terwijl de electrische verlichting het prachtige ijs als in een zilveren spiegel herschiep, vertoonden de gletschers van het Frans- Jozefs-land tegenover de toeschouwers-tribune zich in het prachtigst noorderlicht, door middel van Bengaalsch vuur, dat voortdurend ontstoken werd. De gecostumcerde feest stoet op schaatsen werd geopend door Bosnicrs en Herze- gowiners, daarop volgden Magyaren en Tyrolers, Salz- burgers en Sileziërs, Croatcn, Slovaken, Szeklers, Ruthenen. Rumenen, Dalmatiërs en hoe de ontelbare volksstammen meer mogen heeten die met de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie vereenigcl zijn. De groote attractie van het feest was een cotillon, uitgevoerd door 32 van de beste hardrijders uit den omtrek. Het feest is tot aller genoegen op de schitterendste wijze afgeloopen. Amerika. Sedert October 1878 werd eene bende Cheyennc-Indianen, die in den oorlog tegen de blanken gevangen genomen waren, in het fort Robinson, Nebraska, door eene ruiter wacht in hechtenis gehouden. Onlangs zond de regering bevel deze lieden naar het Indiaansch territoir over te brengen. Hiervan wilden zij niet weten, omdat zij in den herfst juist bedoeld territoir door den honger gedreven verlaten hadden, om een strooptogt te ondernemen. Zij wilden nu liever sterven, dan zich laten terugbrengen. De militaire autoriteiten besloten daarop hen door uithonge ring tot onderwerping te nopen, onder aanbieding evenwel de kleine kinderen behoorlijk te voeden. Dit werd gewei gerd en gedurende de schrikkelijke koude in de vorige week, toen de thermometer vele graden onder nul stond,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2