DultsctLland.. Op voordragt van de militaire gezondheidscommissie is vanwege do militaire autoriteit bevel gegeven, den schildwachten gedurende deze koude dagen vilten schoenen te verstrekken. In het dorp Holtwikede is door verwisseling van uitgegraven rhabarberwortel met aconitumwortel iets vree set ij ks gebeurd. Een wisselwachter had een 40tal zijner kennissen uitgenoodigd op een proefje van door hem bereiden kruidenbrandewijn. Hij zelf nam de eerste teug en kreeg dadelijk hevige buikpijn, hetgeen echter niet belette dat 7 personen er van dronken. Van deze zijn drie, waaronder de wissel wachter, binnen zeer korten tijd, onder hevige pijnen overleden, vóór geneeskundige hulp kon opdagen. De overigen werden naar het nabij gelegen ziekenhuis vervoerd en zijn na eenige dagen hersteld. De andere gasten, voldoende gewaarschuwd, gebruikten niets van den drank. Bij nader onderzoek bleek, dat de wisselwachter in zijn tuin een rhabarberplant had, waarvan hij den wortel op brandewijn had willen aftrekken. Dewijl de bod cm met sneeuw bedekt was en zich geen loof meer op den grond bevond, had hij de juiste plaats gemist en den wortel van een als sierplant daarnaast staanden Aco- nitum Napellus uitgegraven. Het geval is eene waarschuwing voor het houden dezer plant in tuinen, dat ook hier te lande wegens haar fraaije blaauwe bloemen vaak het geval is. Husland.. De zwarte pest. Bij nader onderzoek in verband met den oorsprong van de tegenwoordige pestaardige ziekte in het gouvernement Astrakan, is gebleken, dat men met dr. Krassowski er niet aan kan twijfelen, of men heeft daar met de pest pestis orientaliste doen, ofschoon men schijnt te moeten aannemen, dat ook gevallen van typhus zich te gelijkertijd langs de Wolga hebben voorgedaan. In 1876 en 1877 is de pest naar Ilescht overgebragt. Sedert dien tijd hoorde men niets, dan dat in 1878 de ziekte in Perzisch Kurdistan was voorgekomen, tot nu op eens de epidemie in Astrakan geheel Europa in spanning bragt. Dat een en ander met een digten sluijer bedekt wordt, kan bij den zeer treurigen toestand van de sanitaire aangelegenheden in Perzië, Turkije en ook Rusland zeer gemakkelijk geschieden. Men mag aannemen, dat sinds 1877 de ziekte rondom de Kaspische zee heeft geheerscht. Te meer jammer is het uit dien hoofde, dat aan het besluit der Internationale Weener conferentie van 1874, om in Europa eene internationale epidemie-commissie op te rigten, tot dusver nog geen gevolg is gegeven. Gewis zal de pest van Astrakan nu de wenschelijkheid van het bestaan van zoodanige commissie wel in het licht stellen. Het brandpunt van de tegenwoordige pest-epidemie is Irak, Arabic, en Mesopotamië (sinds 1874) en de haven steden Rescht en Baku zijn de poorten, waardoor de ziekte Rusland binnendringt. Nog werd omtrent de pest den 16 dezer uit St. Peters burg aan de Wiener Medic. Wochensehrift geschreven: De alhier zetelende saniteits-commissie is zeer vlijtig en behandelt de kwestie der pest met den noodigen ernst en eene hier te lande zeldzame grondigheid, wat niemand die de leden dezer commissie kent zal verwonderen. Behalve de keizerlijke lijfartsen Botkin en Zdekauer hebben daarin de meest bekende professoren der medische faculteit: Koslolï, Lenz, Ritter en Eichberg, zitting en zelfs de ziekelijke, reeds met pensioen uit de staatsdienst ontslagen dr. Pelikan neemt op verzoek der leden aan de beraad slagingen deel, opdat hij hen met zijne rijke ervaring zou kunnen voorlichten. Volgens de mededeelingen van waar heidlievende en naauwgezette geneesheeren aan de regering, bestaat er niet de geringste twijfel, of de ziekte is de zoo gevreesde builenpest, en alle andere benamingen, als: exanthematische typhus, longentvphus, enz. zijn niets dan verzinsels der regering, die niet den moed heeft de ziekte bij den waren naam te noemen, om aan het hof en de aristocratie niet nog meer schrik aan te jagen, dan inder daad reeds het geval is. De commissie draagt geen schuld aan dergelijke onwaarheden, hoewel de keizerlijke lijfarts, Botkin, met zijn voorstel, om den Keizer de volle waar heid mede te deelen, in de minderheid bleef, wat hem, den invloedrijken en het volle vertrouwen der geheele keizerlijke familie genietenden geneesheer, zeker niet be hoeft te beletten, om op eigen verantwoordelijkheid den Keizer de waarheid te zeggen. Door deze methode van systematisch verzwijgen en verbloemen der naakte feiten, worden ook de ambassadeurs en de door dezen vertegen woordigde buitenlandsche regeringen natuurlijk op het dwaalspoor geleid, tengevolge waarvan een gemeenschap pelijk handelen der mogendheden zeer benioeijelijkt wordt. Ameriüa. De vreeselijke koude der laatste week van December heeft een zeldzaam natuurwonder gewrocht, namelijk een 60 voet dikke brug van ijs over den waterval derNiagara. Zij ontstond 29 December, nadat er reeds eenige dagen lang groote massa's ijs en sneeuw over den val heengestort waren. Den 19 dezer des morgens ten acht uur hoopten de ijsschotsen zich opeen onder de hangende brug en het scheen een oogenblik alsof de waterval door een plat dek van ijs overbrugd zou worden, doch plotseling brak de ijsdam met een donderend gekraak in kleine stukken. Te 10 uur zette het ijs zich voor den tweeden keer vast en tot 2 uur bood de dam wederstand aan het toestroomende water. De kamp van den woedenden stroom tegen de ongehoorde ijsmassa's was een reuzenstrijd, die onder een oorverdoovend geluid gestreden werd. Ten slotte bleek het water onmagtig om zich door het ijs een weg te banen en evenmin kon het er overheen. Het gevolg was dat het ijs dus eindelijk opgetild werd en als een brug van oever tot oever reikte, terwijl het water er onder doorstroomde om zich vervolgens in de diepte neder te werpen. De reuzenbrug van ijs, die een mijl lang en 60 voet dik van Point Lookout op den Amerikaanschen oever tot half weg de spoorwegbrug op Canada's gebied reikt, is door sneeuw en vorst steeds hechter geworden en levert een allermerk waardigst schouwspel op. De gezondheids-commissie te Petersburg heeft den invoer van de teercapsules van Gai/ot geauthoriseerd vanwege hunne uitstekende uitwerking ingeval van verkoudheid, catharren, bronchitis en tering. T>vee capsules, ingenomen telkens als men gaat eten, brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn, dat men de echte capsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op het etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de capsules te verkrijgen. Kon.der Neder l. 28 Jan. 1879 van Suez vertrokken.* PrinsesAmalia. 25 Jan. 1879 vnn Batavia vertrokken. Prinsv. Oranje. 18 Jan. 1879 te Batavia aangekomen. Madura 19 Jan. 1879 van Suez vertrokken. Conrad26 Jan. 1879 Gibraltar gepasseerd. Prins Hendrik. 3 Jan. 1879 te Nieuwediep aang., vertrekt 8 Febr. Celebes28 Jan. 1879 te Nieuwediep aang., vertrekt 1 Maart. Voorwaarts Sedert 29 Oet. 1878 te Singapore in reparatie. Prinses Marie. In aanbouw te Glasgow. Koningin Emma In aanbouw te Stockton on Tees. JavaIn de Indische wateren. Praaide de Madura ter hoogte van Jebbel Teer (Roode zee). BurgerlljlLe Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: Geenc. GETROUWD: C. J. Claazen en J. v. Dalen. C. Touw en A. v. Hoohvertf. J. v. d. Veen en W. Daalder. BEVALLEN: A. E. Valkenburg, geb. Henkes, D. J. Nannings, geb. Platvoet, D. E. II. Gorter, geb. Janzen, D. E. Kastelijn, geb. Geus, D. OVERLEDEN: P. T. Metz, 82 jaren. J. E. Wendt, geb. v. Emmerik, 49 jaren. S. I.eijen, 9 maanden. P. Quast, 63 jaren. Gemeente TEXEL. Van 22 tot 29 Januarij. ONDERTROUWD: Willem Slaman en Dieuwertje Spreeuw. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Ida, dochter van Maarten Trap en Dirkje Roosen daal. Jan Rudolph, zoon van Andel Sijnco van Eerde en Her- manna Janna Sickler. Cornelia Maria, dochter vau Jacobus Cornelis Stecnland en Naantje Boon. OVERLEDEN: Dirk Mantje, 16 jaren, zoon van Dirk Mantje (overleden) en Marretje Kikkert. leérMige Waarnemiagen ts Heiier. iLandskeet.) Windrigting en Kracht. Barometer mm. noto. no. ono. 7k. 15„ 771.06-10.86 770.96,-10.86 771.32 -11.22 Thermometer C. Stand. Afw. -1.0 - 2.0 - 1.4 - 4.2 - 3.9 - 4.6 Toestand van de zee. 0.89 ^veingv.,, 0.88 Golv. f 0.7 3| f Weersgesteldheid29Jan. 12 u. Bewolkt, winderig, vorst. 30Jan. 8 u. Idem. 30Jan. 12 u. Idem. Gevroren dikte van 2S op 29 dezer 15 millimeters. 29 30 21 Noordwal vol ijs. f IJs op stroom. Marinehaven Nieuwediep. Bl> NBNGEKOMEN SCUErEN, BESTEMD HUNNE LADING INDE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Celebes. C. A. Bakker. Bat. via Suez. Stukg. deVries&Co. ITaven van XJmuiden. blnnenoekomen 2S Januarij. Castor, st., Middell. Zee. Vertrokken 28 Januarij. Dragon, st., Londen. 29 Januarij. Coraeet, st., Lissabon; Osborne, st., LeiihVista, st., Bordeaux; Cvgnet, st., Rotterdum. SCIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen - Stieren - 5 Geldc-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen - Hokkelingen - Nucht.Kalveren - Rammen - 440 Schapen - 18a 28 Lammeren f a Bokken&Geiten - a 6 magereVarkens - 9 a 12 7 Biggen - 4 n 5| 50 Kippen c.125 a200 80 Eenden - 90 alOO Boter per kop - 90 «100 Kaas per KG. - a Kip-Eijeren per 100 -400 a500 Eend-Eijeren - a MarütTaerigten. Amsterdam, 28 Jan. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 267. Rogge op levering iets lager afgegeven, Maart f 147, 148, f 147, 146, Oct. f 158, 157. Petroleum loco f 11, Maart/April f 11£ E. gehouden. 29 Jan. Tarwe op levering onveranderd. Maart f 267. Rogge prijshoudend, jarige Nicolnjelt' f 147, jarige Taganrog f 142, 136, jarige 1'etersb. f 154, Azof f 135, op levering voornamelijk per Oct. iets hooger betaald, Maart f 146, 147, Mei f 149, Oct. f 157, f 158, 159, 158. Koolzaad onveranderd, Oct. f 373. Raapolie vast, Vliegend f 36J, Mei f 35J, Sept./Dec. f36|. Lijnolie willig, Vliegend f 28R 28, Febr. f 28, Maart/Mei f28J,L«> Junij/Aug. f 29f, Sept./Dec. f 29|. Petroleum va-1, loco f 11, Maart f 11 j, Najaar f 13 a 12J. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.05, 2de kw. 85 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 5 a 12. Vette Varkens 44 a 53 c. per KG. Rotterdam, 27 Jan. Vlas. Op het land bestond er wederom veel vraag voor alle soorten tot raste prijzen. Ter markt was de aanvoer zeer klein, slechts ongeveer 6000 steen, waarvoor houders verhoogde prijzen eischten en die dan ook daarvoor grootendeels verkocht werden. Rotterdam, 28 Jan. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 769 Runderen, 112 vette en Gras-Kalveren, 7 nuchtere Kalveren, 25 Schapen en Lammeren, 676 Varkens en 27 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 90 a c., 2de kw. 80 a en 3de kw. 75 a c.Kalveren lste kw. 110 a c., 2de kw. 100 a c., 3de kw. 90 a c.Schapen lste kw. 85 a 90 c., 2de kw. 80 a 85 c., 3de kw. 75 a c.; Varkens lste kw. 56 a c., 2de kw. 58 a c., 3de kw. 52 a 56 c.; alle9 per KG. schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 76, 2de kw. f G8, 3de kw. f 62. Schiedam, 29 Jan. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25. Moutwijn f per N. vat. "Wijfie, 27 Jan. De veemarkt in deze omstreken was in de afgeloopen week geanimeerd en vlugger dan vroeger. Voor Bel gische en Duitsche rekening werd lste soort fok vee met graagte genomen en onderging de gedrukte markt eenige verhooging. Kampen, 27 Jan. Hooi. Buiten- f 12,a 13,en Binnen- f 10,— a 11,— per 1000 KG. Meppel, 27 Jan. Vee. Stalprijzen: guste Koeijen f 120 a f li0, dragtigc f 140 a 280, melk- f 120 a 290, guste Vaarzen f 110 a 150, Schapen f 15 a 25, Lammeren f a dragtige Varkens f 20 a 40, vette 42 a 48 c. per KG. Hooi. f 12 a 16. Stad en Ambt Vollonhoven, 25 Jan. Hooi: Uiterdijksch f 14 a 23 per 1000 KG. Ameide, 25 Jan. Hooi. f a per 500 KG. Londen, 27 Jan. 2900 Runderen, 10000 Schapen en Lam meren, 100 Kalveren en 100 Varkens. Prijzen: Runderen 5/6, Schapen 6/10, Kalveren 6/6 en Varkens 4/0 per steen. V er volg N ieuwstij dingen. Schipper Hannes van der Hoeve, van de sloep Jacob Hofland, bragt gisteren morgen alhier aan ongeveer 3000 schelvisschen, die voor f 41 't groothonderd zijn afgeslagen. Onder dien prijs waren begrepen 18 kabeljaauwen, 10 lengen, 4 ben vleet en 1 puntrog. 2 lengen gaan in die rekening voor 1 kabeljaauw en staan dan voor fl 'tstuk; 1 puntrog staat voor f 1 en dc ben vleet voor f 2. Bij koninklijk besluit van 29 dezer is, ten einde de nagedachtenis en de verdiensten van Z. K. H. Prins Hendrik in blijvende herinnering bij de zcemagt te houden, bepaald, dat bij de Kon. Ned. Marine steeds een schip van groot charter zal bestaan, dat den naam zal voeren van Prins Hendrik der Nederlanden. Z. M. de Koning heeft H. M. de Koningin jl. Dingsdag door eenige van do schoonste wandelwegen en fraaiste wijken te 's llage rondgeleid. IITI. MM. begaven zich per rijtuig halfweg Schereningen en namen deze plek tot uitgangspunt van eene wandeling langs den ouden Scheve- ningschen weg, door de zoogenaamde boschjes naar de stad. In het Willemspark bezigtigde de Vorstin het monument ter herinnering aan het herstel van Neêrlands onafhanke lijkheid. In de Haagsche correspondentie van de Zannlandsche Crt. leest men o. a. 't volgende: „Krachtig klinke de roepstem van het Nederlandsche volk tot den Prins van Oranje: „Nederland heeft in Prins Hendrik een groot verlies geleden, maar onherstelbaar is het niet. Moge het Uwe Hoogheid behagen de voetstappen te drukken van uwen doorluchtigen ooin. Van uwe troons bestijging heeft Nederland eenmaal alles te hopen, van uwe niet-troonsbestijging alles te vreezen." Het blad voegt hieraan het volgende toe „Is er niemand in Nederland, die met den Prins van Oranje op zoodanigen vertrouwelijken voet staat, dat hij hem opwekke zich aan de ernstige belangen van zijn vader land te wijden en zich los te maken van Parijsche zeden en onvaderlandsche gewoonten? Hij is de man der toe komst en door zijne eigene toekomst in de waagschaal te stellen, loopt hij gevaar dit voor zijn land evenzeer te doen. Bovendien, de vraag: of de Prins van Oranje zich van het Nederlandsche volk en de Nederlandsche belangen vervreemdt, is niet alleen een vraag die hem zei ven betreft, zij raakt ook het land, de natie, die op zijne troonsbestijging in de toekomst prijs stelt. Die vraag is niet alleen een vraag van privaat, maar van publiek belang." Door wijle mej. J. Kncppel, wed. A. Zwakman, is een legaat van f 2000 besproken aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Hervormde gemeente te Schagen. Al hebben in Frankrijk het voorstel van Naquet en hier te lande de denkbeelden van van Houten ten gunste van de echtscheiding weinig sympathie gevonden bij de publieke meening, zoo blijft toch het vraagstuk hangende. Tot toelichting van dit vraagstuk mogen de beide volgende voorbeelden dienen, door de Evening Standard verhaald, waaruit blijkt, hoe gescheiden echtelieden er later berouw over hebben, dat ze te ligt voor een aanval van toorn of kwaden luim zijn bezweken. In Amerika zoo zegt het Engelsche blad kan men gemakkelijker scheiden dan in Frankrijk en Engeland. Ilct gebeurt echter ook daar dikwijls, dat zij, die zoo begeerig waren om het juk van hun huwelijk te verbreken, later vrijwillig weer hetzelfde juk aannamen. Ziehier twee voorbeelden. Een bewoner van Ohio was gescheiden van zijne vrouw, omdat zij zulk een naar karakter had. Hij ging zelfs zoover, dat hij tot de regters zeide, dat hij liever met de dochter van den duivel zou willen leven, dan met haar. Kort daaiop hertrouwde hij, maar die tweede vereeniging duurde slechts G maanden. Op nieuw scheidde hij en begon toen weer zijn hof te maken aan zijn eerste vrouw. Deze had echter niet vergeten, dat hij haar erger dan de dochter van den duivel genoemd had en verwonderde zich zeer over zijn verzoek. Toch hereenigde hij zich met haar, nadat de familie zijn voorspraak bij haar was geweest. Het ander voorbeeld levert de Staat Texas op. Daar scheidde voor ongeveer 30 jaar kapitein J. Kershaw zich van zijn vrouw, na kort te zijn getrouwd. Beiden her trouwden doch de tweede vrouw van den kapitein stierf zoowel als de tweede man zijner eerste vrouw. Nu na 30 jaren stelde de kapitein aan zijn eerste vrouw voor, om met hem zich op nieuw te verbinden. Dat heeft zij aangenomen en de bruiloft had plaats; waarschijnlijk zal de ondervinding van het derde eener eeuw hen wel geleerd hebben, om wederzijds eenige concessiën te doen. Te Bolor, een plaatsje gelegen aan den mond der Huyeto, een tak der Casamanza, aan de westkust van Afrika, waren de inboorlingen in opstand gekomen. Om hen te bestraffen, zond de Portugeesche gouverneur eenige troepen daarheen, die echter met een verlies van 300 man, waaronder 50 Europeanen, teruggedreven werden. De gouverneur is afgezet, omdat hij tegen zijne instructiën gehandeld heeft, door zijne manschappen tegen een over- magt te doen oprukken. Een kanonneerboot is van St. Vincent en een oorlogschip met 200 man wordt van Lissabon daarheen gezonden, om het oproerige plaatsje weer tot onderwerping te brengen. Zij die genegen zijn om in dit barre jaargetij aan hunne verarmde Plaatsgenooten een welkome gift te doen, kunnen, tegen afgifte van een bon, bij de ondergeteekenden, tegen betaling van 50 cents, over cén HL. zeer goede STEENKOLEN beschikken, ten kantore van de Heeren Cargadoors VAN GIJN Co., Ankcri;»rk. Nieuwediep, 30 Januarij 1879.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3