Kruis van het Legioen van Eer. Engelsche ST00MK0LEN, SPECIALITEIT Kunstboter-Machines. PILLEN HOllOWAY, ASTHMA TE KOOP AANGEBODEN: WESTPÜAALSGHE HSMM PERU GUANO (Ammonia fixed). EEN KOOPJE VOOR DE BOEREN EENE PARTIJ PRIMA KWALITEIT tegen uiterst billijken prijs, bij hoeveelheden van minstens 10 ton. Adres: P. DUINKER, hoek Spoor- en Keizerstraat, Nieuwediep. UK BRA1 VAN Door "3Z3. SMULDERS, Utrechtsclie 2Jzergicterlj te Utrecht, worden voort durend de machines voor Kunstboter-Fabrieken geleverd, waarvan reeds een groot aantal in werking zijn. en de echte Geldersche WOEST, zijn te bekomen bij P. OETELMANS, Weststiaat. Hoogste onderscheiding op de Tentoonstelling te Parijs 1878 aan de Heeren JAMES GIBBS Co. to Londen voor hunne Bovenstaande FEBF GUAA'O werd bovendien op alle groote Internationele Tentoonstellingen met de hoogste klasse-medailles bekroond. Steeds verkrijgbaar bij VAESEltf STESA'IIALS, Rotterdam, eenige importeurs voor Nederland en Luxem burg; analyse gewaarborgd. Alwaar ook te bekomen is: CHILI-SALPETER (directe aanvoer). BEENDERENMEEL (bekroond met G medailles). SUPERPHOSPHAAT. Gibbs zuivere VEEKOEK, welke eveneens op de laatst gehouden Tentoonstelling te Parijs met de hoogste onder scheiding werd bekroond. Agen t voor Alkmaar ileHeei'J. MA REES Dz. gedurende de maand Februarij. 1 beste zware STALSCIIOP 1 stalen STALVORK, 2-tands 1 pak HEININGDRAADNAGELS (5 kilo) 1 beste platte 4-ribs ROSKAM 5 kilo WAGENSMEER a 1.50 1-35 v L10 0.40 U 1.50 Gewone prijs te zamen 5.85 Nu alles te zamen verkrijgbaar voor f (vier gulden veertig cent»), bij J. J. IvUIJPER, te Oosterend op Texel. GOED en GOEOKOOP middel bij BIOKSTEV, VERIAOÏJDHEÏD, enz., zijn de slijmoplossende en verzachtende SALMIAK-PASTILLES in blikken doozen. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten, en gros bij KRAEPELÏEN en IIOLM, Apothekers, Zeist. Reraplacanten en Numinerverwisselaars worden nnngenomen en aangeboden voor de Maat schappij EENDRACHT te 's Gravenhage door den Agent voor Texel en omstreken aan den Burg op Texel J. P. Q U A N T. Holloway's Pillen worden ten sterkste aanbevolen aan allen, die aan krachten en ongesteldheid veel achteruit gegaan zijn, wier magen zwak, en wier zenuwen geschokt zijn. De heilzame uitwerking dezer Pillen zal in weinige dagen na derzelver gebruik merkbaar ziju, hoewel een langduriger gebruik noodig'is om de gezoudheid volkomen te herstellen. Holloway's medicijnen werken óp de spijs verteringsorganen en brengen vulkoinen regelmaat in de werking der maag, lever en nieren. Deze behandeling is beide onschadelijk en zeker in uitkomst, en is volkomen bestaanbaar met waarneming ondervinding cn gezond verstand. De zuivering, van het bloed, de verwijdering van alle schadelijke stollen van de scheiding, en de opwekking van eene zachte werking en de ingewanden, zijn de bronnen van de geneeskracht van Holloway's Pillen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF. f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in liet groot vervoege men zich bij den Professor HOLLOWAY, 533, Oxford-Street, Londen. ALLEEN BELOOND op de WERELDTENTOONSTELLING teParijsl878. Benaauwdheid, hardnekkige Hoest, Aandoeningen der Ademhalings-Organen Genezing door het gebruik van het Papier en de Cigaren van GICQUEL Apotheker 1« Klasse aan dc school te Parijs. Gl. 1.50 de Doos; Gl. 0.90 de halve Doos. Verkrijgbaar In de voornaamst* Apothskan. te Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS, Hoofdgracht. In den jongs ten tijd hebben verschillende buitenlandsche oeconomische Vereenigingen zich bezig gehouden met de vraag, of de als onkruid bekende gewone brandnetel in de rij der liandelsgewassen moet worden opgenomen. De eerste aanleiding hiertoe is misschien de van jaar tot jaar verminderende opbrengst van vele landerijen in verband met de steeds stijgende koop- en huurprijzen van 't land. Van eene ontdekking is hier geen sprake; de brandnetel is als vezelplant sedert eeuwen bekend, als voederplant wordt zij nog tegenwoordig gewaardeerd en als heelkruid voor menscli en dier wordt zij nog veelvuldig gebezigd. In weerwil van haar nut wordt bij ons de brandnetel als een lastig onkruid veracht en gevreesd. Hare waarde als vezelplant is vergeten; slechts nu en dan herinnert men zich het gunstig oordeel, dat vroegere geslachten over haar uitspraken. Andere vezelplantcn hebben haar in korten tijd verdrongen; nu echter de landbouw naar nieuwe pro ducten uitziet, herinnert men zich hare waarde. De uitkomsten der in den jongstun tijd druk gehouden netel cultuur, die alle verwachtingen overtreffen; daartegen het oordeel van sommige der uitstekendste landhuishoud kundigen, die bedaard tegen den overdreven ijver der neteleultuur waarschuwen, dit alles maakt, dat ieder levendig belang gaat stellen in deze zaak, die eene rijke toekomst schijnt te krijgen. Ja, sommigen zien in de toekomst de katoen door de brandnetel reeds verdrongen. Wat daarvan waar moge worden, dit is zeker, dat de nationale welvaart aanzienlijk zou vooruitgaan, zoo de invoer van vlas, hennep en katoen voor een deel kon verminderen door eigen aanbouw van brandnetels, eene plant, die, zooals later zal blijken, de teelt van onze granen weinig zou benadeelen. Van de brandnetels (urtieeën) zijn den plantkundigen meer dan 200 soorten bekend; men vindt ze in alle hemelstreken; van deze behooren er 26 tot de vezelplanten, terwijl wij daarvan de groote of tweehuizige brandnetel voornamelijk op het oog hebben. Deze groeit overal wild langs wegen, steen- en puinhoopen, aan den voet van oude gebouwen, muren, kerkhoven op schaduwrijke plaatsen, achter heggen en heiningen, kortom op alle woeste plaatsen. Zij groeit in geheel Europa, van de Middellandsche zee tot in het hooge Noorden. Uitwendig heeft zij eenige overeenkomst met hennep. Haar wortel is vol vezels, geelachtig, kruipt overal rond en sterft bijna niet, geeft in het voorjaar telkens nieuwe scheuten, waarvan de bladeren in den herfst afvallen. De vierhoekige stengel, die in de lente uitschiet, krijgt eene hoogte van 0.6 tot 2 M. en daarbij eene dikte van soms meer dan 1 cM. De bladeren der donkergroene eenigszins met dons be- kleede plant zijn tegenover elka&r geplaatst; de onderste zijn hartvormig, de bovenste lang gepunt, naar boven smaller wordende, grof getand en evenals de stengel overal met brandbaren bezet. Onder het microscoop vertoont zulk een brandbaar zich als een buisje, dat van boven glasachtig hard is en van onderen eene klier bevat, die uit het plantensap het bijtende vocht afscheidt. Steeds is zulk een brandbaar met dit vocht gevuld. Wordt door aanraking het glasharde puntje afgebroken, dan vloeit het bijtend vocht in do wonde. Daar alle brandharen naar boven zijn gerigt, kan men de netel vrij gerust aanvatten door van onderen naar boven aan te grijpen. Hierdoor drukt men de brandharen tegen den stengel. Zoodra de netel ver welkt is, houdt ook deze eigenschap, die hare waarde zoo vermindert, op. De gewone brandnetel is tweehuizig, d. w. z. aan de eene plant vindt men slechts mannelijke bloemen (met meeldraden), aan de andere slechts vrouwe lijke (met een stamper); ook hierin komt de brandnetel met hennep overeen. Men verwarre de tweehuizige donker groene gewone brandnetel niet met dc eenhuizige licht groene en kleine urtica urens L., die niet tot vezelplant kan gebruikt worden; deze laatste groeit op allerlei gron den, vooral in tuingronden: haar wortel sterft ieder jaar, terwijl de gewone brandnetel (urtica dioica) een over- blij venden wortel heeft en gedurende 1015 jaar zeer overvloedigen oogst levert. Behalve deze twee vindt men (in Zuid-Europa vooral) de Urtica pilulifera, in Zuid- Siberië de hennepaclitige Urtica cannabina Lin., de cana- dische netel (Urtica canadensis of urtica whitlawi), het Chinagras (Urtica nivea Lin.), enz. Deze laatste, eveneens eene overblijvende plant, schiet in China, haar vaderland, tot li M. op. Hare bladeren staan afwisselend, zijn bijna rond, aan beide kanten puntig en aan de onderzijde als met zijde overtrokken. Uit deze soort wordt in China een vezel verkregen, fijner dan vlas en zijdeachtig van glans. De Boeluneria tenacissima wordt tegenwoordig uit Indië, waar ze in ontzaggelijke massa's wild groeit, reeds druk ingevoerd; tegenwoordig trekt Engeland uit deze plant reeds eene aanzienlijke hoeveelheid grondstof voor vele spinnerijen. De Engelsehe regering heeft zich deze zaak aange trokken en o. a. eene belangrijke prijsvraag uitgeschreven over de beste wijze van behandeling, vooral met het oog op den uitvoer. {Slotvolgt Achter de coulissen eener wereldstad, Berlijn heeft even goed als elke andere residentie hare mystères! zoo meldt men o. a. vandaar aan het Rott. Nbld. Zoo bijv. bestond er hier in eene der voornaamste straten een kleine, elegante handschoenenwinkel, die zich in een uitgelezen clientèle te verheugen had. Hoofdzakelijk werden er heerenhandschoenen verkocht, en het was werkelijk merk waardig zooveel paar als de koopende cavaliers van dat artikel noodig hadden. De winkel was, zooals ik zeide, slechts klein, maar zeer elegant, en steeds vond men er ook eenige bekoorlijke verkoopsters. De klanten die er kwamen waren eigenlijk allen intieme hekenden en ze waren zelfs zoo hekend daar in huis, dat ze niet eens voor de toonbank behoefden te blijven staan, om uit te zoeken. De winkel was dan ook zoo klein f Het was veel eigenaardiger een van de verborgen en weelderig ingerigte vertrekken binnen te treden. Elk van de verkoopsters was beminnelijk genoeg om, zonder bezwaar te maken, ook daar de sierlijke handschoenen den liefhebbers aan te passen. Het moet intusschen gezegd worden, dat de handschoenen wel wat duur waren, zoodat alleen zeer rijke en zeer hooggeplaatste cavaliers daar, hetgeen ze noodig hadden, konden koopd'i. Het puikje van de goud gelokte jeugd en van den ver grijsden ouderdom, personen met klinkende namen, in dc financie- en diplomaten-wereld bekend, deze alleen stonden bij de eigenares van den winkel in het krijt. Jolige officieren, vrolijke bankierszonen en veelbelovende jonge diplomaten maakten de kern uit der clientèle en allen waren tevreden met de nog altijd bekoorlijke eigenares der onderneming. Ook de schoone verkoopsters en sommige andere heeren, die eveneens handschoenen noodig hadden, waren tevreden, even tevreden als de jonge dochters uit achtbare familiën, die heel dikwijls aan den winkel een bezoek kwamen brengen om de prachtige inrigting der ver schillende lokalen te bewonderen. Maar op een zekeren dag speelde de hoosaardige god Amor der inrigting een leelijke poets! Onder de beste klanten van den „handschoenenwinkel'' telde men ook den „bekenden zoon" van „een beroemden vader;" van een vader, wiens naam de gelieele wereld vervult en door alle tongen genoemd wordt!.... Deze zoon had meer geluk in de liefde dan in de politiek, maar Fortuna is dikwijls grillig. Niet alleen de steeds nog hartstogtelijke eigenares van den winkel, maar ook eene der aardige winkeldames verliefden zich in de Hunnen gestalte van den jongeling, die, behalve den naam ook reeds den traditioneelen kaalkop van zijn vader heeft geërfd. En de jongeling betoonde zich grootmoedig; hij schonk aan beide wederliefde. Deze grootmoedigheid voerde echter ten verderve. Op een goeden dag, nl. dat de eigenares uit de stad was. kwam aan haar adres, over den post, een brief yen d van den jongeling, waarbij geld „ter betaling van gele' efcle handschoenen." De aardige winkeldame, die eveneens den jongeling beminde, nam dezen brief echter in ontvangst en behield hem, omdat zij meende op zoodanig blijk van toe genegenheid eveneens regt te hebben. Zij vergat ecljter jammer genoeg de ontvangst van den brief aar. het ideaal baars harten mede te deelen. Toen nu de eigenares van de reis terug was gekomen en vernam, dat een brief met geld, aan haar gerigt, aan een verkeerd adres was bezorgd, juichte haar ijverzuchtig harte en zij diende bij de justitie eene aanklagt in tegen haar medeminnares, wegens verduistering van gelden. Voor de balie kwamen zekere heftige tooneelen, waarbij de ijy zucht eene groote rol speelde, voor den dag. De jongfl, werd gedagvaard, en hij kon er zich niet van afiryal- zooals zijn beroemde vader zou hebben kunnen „'Noen, u, zoo hoog geplaatst is, dat hij zich niet aa:ii de uitspraken van een civiel geregtshof behoeft te onderwerpen. Maar de hooge jongeling moest verschijnen; hij. sprak de beklaagde voor en deze laatste beweerde, dat/de drijfveer tot haar noodlottige daad, alleen in liefde te •zoeken was. De r.gter nam deze verontschuldiging echter niet aan, en veroordeeld* het lieftallige wezentje tot drie maanden gevangenisstraf Daarmede was het eerste bedrijf van de tragedie af- geloopen. Het tweede bedrijf was van den volgen'i^jjihoud. Toen het vonnis was uitgesproken, oiebbenI'te in den boezem der veroordeelde jonkvrouw een ,èr mille naar wraak. Ook onder de overige „winkeljufv-lwtingpligtig is. handelwijze der aanklaagster verontwaardiging overschiet, ze begaven zich tot den politie-president en 1egtro* g gestreugen heer eene lijst voor, waarop de nan oen stonden van al de heeren, die bij haarhandschor.-nen kochten en vertelden de historie van de achterkamer}-cJes* Toen nu den volgenden dag de cavt°el'eTs kwamen, be vonden zij dat de winkel gesloten was,lVa^e eigenares af vezig en dat een agent van politie op waiëir1*' st°nd, bereid om alle verlangde inlichtingen te geven, h Het derde bedrijf ontbreekt nog, m'J^1 men vreest dat men, om zekere reden, met het in scè£Qe brengen er van niet lang zal wachten. In sommige hoogd" kringen die in de zaak betrokken zijn, worden dan ook lui*Je klagten aan geheven. Algemeen spreekt men te Berlijn thans over bov .jenstaande gebeurtenis. Eene andere gebeurtenis, die eveneens de aandacht der Bevlijners trekt, is van kiescheren aard. De politie hjeeft er gelukkig niet mede te maken en evenmin het geregt?- Eerst zullen we den held eens beschrijven. Hij il4» de erfgenaam van verscheidene millioenen. Zijn vader le' ft i iog en was eenmaal een eenvoudige boer, wiens landerijc i d' igt bij de poorten der stad gelegen waren. Later in den bloeitijd van liet Gründertliun heeft die eenvoudige boer goede zakt'n gedaan, door zijne akkers tot enorme prijzen aan Actiën - baugesellscbaften te verkoopen, zoodat hij millioen n aan millioenen vergaarde. Onze held, de zoon, werd officier en weldra een der meest bekende personen van Berlijn. Geld alleen is echter niet voldoende om gelukkig te maken en hij oordeelde het dus geraden zich den titel en dc i rang van gezantschaps-attaché te koopen. De jonge man zag weldra zijn verlangen bevredigd en werd werkelijk Parijsch gezantschaps-attaché van een duodecimo-staatje, van welks hoofd verhaald wordt, dat hij op eiken Nieuwjaarsdag aan elk zijner onderdanen een nummer geeft, opdat er toch maar geen enkelen weg zal raken! In ieder geval is de oppervlakte van den Staat, voor welke deze gezantschaps- attaché (hij is te Parijs geaccrediteerd maar woont te Berlijn) „werkt," niet zoo groot als die van de landerijen door den vader van den nieuwbakken diplomaat verkocht. De heldin van den liefdesroman is eene gevierde sou brette van een hier gevestigd theater. Zij is van aloud en adellijk bloed, beeldschoon, door talloos velen aangebeden, maar arm als de mieren en wanneer ze in de „Fatinitza" als Vorwarts mil frischem Muth zingt, dan heeft zij, beweert men, meer metaal in de stem dan in de beurs. Deze kleine fee nu, heeft den gouden diplomaat door hare bekoorlijk heden weten te kluisteren, zoodat alle vaderlijke pogingen om den zoon te bevrijden, tot dusver vruchteloos bleven. Korten tijd geleden vertelde men wel is waar, dat liet den vader van den diplomaat gelukt was, den zoon op reis te sturen en dat hij aan de soubrette, 0111 liaar over het afzijn van den geliefde te troosten, 50,000 Mark had geschonken, maar naauwelijks had dit nieuwtje in de tooneelkringen de ronde gedaan, of daar komt van goed ingelichte zijde de mededeeliug, dat, in weerwil van alle in den weg gelegde hinderpalen, de beide minnenden weldra door den band des huwelijks zouden worden vcreenigd, en dat de 50,000 Mark waren geweigerd. StLomsnclpersdruk van A A. Bakker C?., Nitmvwliep,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 4