ambtgenoot liier aan den schoot der aarde was toevertrouwd, met wien groote verwachtingen en de hoop des vaderlands ten grave daalden. Thans verkeerde men in een andere stemming; thans was men niet onder den weemoedigen indruk van onvervulde verwachtingen. De heer van Bosse had zijn taak ten volle vervuld. Van 1848 at', toen de grondwetsherziening door hem mede was voorbereid en dat grootsche werk was opgebouwd en voltooid, had de overledene alle groote maatregelen helpen tot stand brengen, hetzij als minister, hetzij als volksvertegenwoordiger. Met ongeëvenaarde werkkracht en groote talenten begaafd, had hij meermalen aan het hoofd van departementen gestaan. Vooral in alle geheimen der financiekunst was hij doorkneed, en waar hij niet als minister optrad, was hij als kamerlid nuttig werkzaam. Zonder ijdelen woordenpraal, wars van rethorische wen dingen, wist hij door zijn helderheid en eenvoud te over tuigen en vaak tegenstanders te winnen. Van Bosse was steeds een trouwe vriend en zijn Hollandsch karakter ver loochende zich allerminst in den huiselijken kring. Als dergelijke woorden zoo eindigde de minister op het graf konden gesproken en door ieder beaamd worden, dan voorzeker kon van hem gezegd worden: „Hij is een edel mensch, een nuttig burger geweest.'' Twee lijkkransen werden op de lijkkist nedergelegd en toen deze in den grafkuil was nedergedaald, dankte de zoon van den over ledene voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. (Am.C.) De heeren Le Gras c. s. te Rotterdam ontvingen den volgenden brief. „Mijn heeren „Het kunt ons niet begrijpen dat u nog de schouwburg vol heeft door de beroerde stukken die u opvoer. Zie eens om zijde en als u deze niet geeft zult u nooit een volk hebbe. N. V..n. Op de keerzijde staat: „Dat zijn lieele mooy. 1 De Reis om de Werel in 80 dage, 2 Voddevappc van Paris 3 de arme van Paris 4 Vik en Vok 5 moederliefd en helder moed of de gevannis slot Loeve stein 6 Weezen 7 Nacht en morgen 8 Schoone slapster Bos 9 Jac Schepar 10 Stella de doet er staatgevang 11 beleg van haarlem „Ieder stuk op Donderdag." Ook een kunstminnaar, die met het répertoire van den schouwburg niet tevreden is! De Middelb. Crt. zegt van het denkbeeld van het N. v. d. D. dat de Eerste Kamer eene deputatie zou zenden aan den Prins van Oranje om dezen over zijne uitlandigheid te onderhouden, dat. zulk een stap toch niet baten zou. De noodzakelijkheid eener wet op het regentschap wordt door de M. Crt. betwist: als de Koning buiten staat geraakt om te regeren, dan is de Prins van. Oranje van regtswege regent. Vroeger was de wet noodig, omdat toen de Prins van Oranje minderjarig was. Uit Kaapstad ontvangt de Zutph. Crt. een schrijven van 27 Jan., waarin, na mededeeling der berigten omtrent de door de Zoeloe's behaalde overwinning, gezegd wordt: Groote verslagenheid hebben deze telegrammen hier en in de country teweeggebragt. Zoo'n gevecht is nog nooit in Zuid-Afrika geleverd en met zoo'n slechten afloop. Het is hartverscheurend om de soldatenvrouwen en kinderen (zij wonen nog in Kaapstad; het regiment was pas een paar weken van hier naar Natal gezonden om hulp te bieden aan het onderdrukken der oproerige Zoeloe-natie) te zien kijken naar de lijsten bevattende opgave der gesneuvelde soldaten; gedurig komen er nieuwe opgaven bij. Een gisteren ontvangen telegram meldt, dat alle gebouwen in Natal in staat van verdediging worden gebragt, om een inval der Kaffers te voorkomen. In allerijl is een steamer naar Mauritius gegaan om de aldaar gelegerde soldaten over te brengen naar Natal. Evenzoo gaat er een steamer naar St. Vincent en St. Helena om de aldaar liggende troepen te halen. De Transvaalsche boeren hebben ten getalle van 5000 een vergadering gehad te Wonderfontein, om de vraag te bespreken of zij met de Engelschen tegen den Zoeloes zullen vechten. Het resultaat was, dat men met bijna eenparige stemmen heeft besloten niet te vechten. De Engelschen hebben de Transvaal ingepakt, en nu moeten ze ook maar zien klaar te komen met de zwarten. Jl. Vrijdag zijn bij het instructie-bataillon te Kampen 40 volontairs in dienst getreden. Te Wirdum, onder Loppersum (in Groningen) werd den 20sten dezer ten verkoop aangeboden een boerenbehuizing met de beklemming van 13 H. 91 A. 20 C. land, welke een en ander vóór twee jaren publiek was verkocht voor f 34.600. Nu kon het slechts f 17.775 opbrengen! De lust tot koopen is dus wel zeer aanmerkelijk gedaald. In de Meppeler Crt. wenscht D., dat het bestuur der gemeente een paar goede stads-schoorsteenvegers be- noeme, die goed gesalarieerd behoorden te worden. Verder moest het vegen van schoorsteenen op bepaalde tijden verpligtend zijn en hetgeen dat kostte in de gemeentekas gestort worden. Zoo zou de kas er nog wel een voor deeltje van kunnen trekken. De heer des Amorie van der Hoeven zeide in de Kamer, dat de geschiedenis van het menschdom slechts een cirkel gang was; de grootste vooruitgang is teruggang tot het punt van uitgang; de Franschman zegt luchthartiger: on revient toujours a ses premiers amours. Een Duitsch filosoof wil een belangrijken stap terug doen en stelt als grondslag: men ete zijne spijzen rauw. Gulzigheid is een der hoofd zonden, maar dat de kookkunst de booze geest der maat schappij is, is een nieuwe leer. Daar ongekookt voedsel niet aangenaam is, en men slechts zou gebruiken, wat voor onderhoud van 't ligchaam volstrekt noodig is, zouden gulzigheid en slechte spijsvertering verdwijnen, en daarmede de meeste ziekten; door 't behoud van waterdeelen in het voedsel zou men weinig dorst hebben en geen kofïij of thee, geen vruchtensappen, geen bieren, geen wijnen, geen sterke dranken gebruiken; gezond en krachtig wordende, zou men alle overtollige kleeding missen kunnen, en de weelde zou evenals de gulzigheid vervallen; daarmede vele ondeugden en misdaden; dienstmeisjes waren niet meer noodig, ook bedienden niet; maar dan ook niets van de weelderigheid, die de maatschappij kenmerkt. Door den eenvoud zou de reinheid der zeden winnen, de gouddorst met zijn nasleep van ellenden, verdwijnen. Zou men er zooveel kwaad in gezien hebben, als men een pot over 't vuur ziet hangen? De Duitsche profeet zal zijne discipelen wel hebben. De Delft. Crt. houdt het echter liever bij de gekookte spijzen en al haar kwaad. „Waar de behoeften zich beperken tot een minimum, zegt ze waar bezit een hersenschim is, daar houdt voor den mensch ook alle reden op om zich te ontwikkelen. Daar staat het individuëele, zoowel als het maatschappelijke leven stil. Eene doffe onver schilligheid zal het mensclulom doen torugkeeren tot den redeloozen toestand der dieren. Er zullen geen ondeugden en misdaden wezen, maar ook geen geestkracht, geen vernuft, geen inspanning, geen ijver. Boven zulk eene zamenleving, of liever zamenkwijning, geven wij de voor keur aan de zondigste wereld vol weelde en weelderigheid, maar ook met den gebiedenden wensch voor ieder, om zijn leven te strijden. Dit is geen voorkeur maar eene behoefte ran den mensch, en daarom zal de leer van rauwe spijzen wel nooit gedijen. Als een ziekelijk verschijnsel uit onzen tijd verdient ze echter wel eenige opmerking." Heeft „hoezee" (houzee) zijn geschiedkundigen oor sprong, „hip, hip, hoera!" kan daar, volgens het Weekblad voor Israëliten, insgelijks op bogen. De uitroep was aan vankelijk een krijgskreet, aangeheven door de bestormers van een Duitsche stad, die een groot aantal Joden als wijk plaats hadden gekozen. De bestormers bragten alle Joden ter dood onder den kreet „Hierosolvmaestperdita" Jeruzalem is ten onder). De eerste letters der woorden (H. e. p.) koppelde men aaneen tot een uitroep. Weinigen die deze kreet bij feestelijke gelegenheden of ten krijg aanheffen, zijn zich bewust, dat er de herinnering aan is verbonden aan den val van Jeruzalem en de bloeddorstige vervolgingen van andersdenkenden. Aan de berigten uit Batavia, dd. 18 Jan., ontleenen wij o. a.: „Bij advertentie van den resident van Batavia wordt bekend gemaakt, dat de runderpest in de geheele residentie Batavia is uitgebroken en op grond daarvan alle uit- en vervoer van rundvee in de residentie tot nadere kennis geving verboden is." „In verband met de uitbreiding der gouvernements- kinacultuur met een millioen boomen wordt, bij besluit van 15 dezer, een som van f 6000 voor arbeidsloonen, enz. beschikbaar gesteld, en het Europeesch personeel uitgebreid met twee opzieners." „Nopens het uitbreken van het miltvuur in de afdee- lingen Sidajoe en Lamongan, wordt medegedeeld, dat ook in de afdeeling Grissee die ziekte thans heerschende is. Blijkens een van den resident ontvangen berigt is in dat gewest, voornamelijk in de afdeeling Banjoemas, onder het rundvee eene ziekte uitgebroken, die in den regel een doodelijken afloop had en naar alle waarschijnlijkheid als „miltvuur" te beschouwen is." Men rekent er op, dat Engeland en Frankrijk er voor zullen waken, dat de Onderkoning van Egypte zich niet aan hunne voogdij onttrekt. Reeds hebben beide mogendheden er oorlogschepen heengezonden. De Engelsche Spectator twijfelt er echter aan of het doel bereikt zal worden zonder feitelijk geweld te gebruiken, iets waartoe niet liet zou worden besloten. Het Engelsche weekblad stelt nu voor, dat aan Nederland opgedragen zou worden eens te probeeren, of het Egypte niet even gemakkelijk als Java zou kunnen regeren, onder voorwaarde, aan de schuldeischers van Egypte 3 pCt. uit te betalen van het gold, dat zij werkelijk hebben voorgeschoten. Noch Enge land, noch Frankrijk zouden voor Nederland bevreesd behoeven te zijn en weder zou een land verlost zijn van de Pacha's-regering. Een dame te Parijs had een kat die, oud geworden, zeer nijdig was. Zij besloop het dier te vergiftigen en liet door een apotheker een gebak toebereiden met vergift. Dat zette zij voor de poes neder en verwijderde zich, om geen getuige te zijn van den doodstrijd van het dier. Plotseling hoort zij de kreten van haar vijftienjarigen zoon en het vertrek binnensnellende, ziqt zij dezen ten prooi aan de vreeselijkste kramptrekkingen. Denzelfden avond bezweek hij. Graaf Andrassy is een „fameus danser." Dit heeft zijn onaangename zijde zoo goed als zijn aangename. Het aantal uitnoodigingen voor bals dat tot hem gerigt wordt, is zóó groot, dat het saizoen drie maal meer dagen zou moeten tellen om den graaf avond aan avond in de gelegen heid te stellen „furore" te maken. Het spreekt van zelf, dat men bij dien overvloed van uitnoodigingen alle moeite doet „elkander een vlieg af te vangen." Zoo geschiedde het dan ook, dat een lid van een balcoinité expres zooveel Hongaarsch ging leeren, dat hij eene invitatie in de door Andrassy geliefkoosde Hongaarsche taal kon opstellen. De vlieger ging op. De graaf achtte liet een contra beleefdheid waard en nam de uitnoodiging aan. Op het bal was hij zelfs zoo welwillend het bedoelde lid aan te spreken. Hij gebruikte natuurlijk het Hongaarsch. Igen antwoordde het lid buigend. Niet weinig was hij intusschen verwonderd te zien, dat Andrassy hem onmiddellijk en als verbolgen den rug toekeerde. Een oogenblik later kwam een secretaris op den ongelukkigen ja-bi-oer toesnellen, met de woorden„Maar in 's hemelsnaam hoe komt gij daar? Zijne excellentie vraagt u of gij hem niet als een louter pronkstuk uitgenoodigd hebt, en gij antwoordt ja!" „Duizend excuses," stamelde de pseudo-Hongaar, „ik versta geen woord Hongaarsch De Nieuwe Kom'ng van Burnxah heeft al de Prinsen van den bloede met hunne huisgezinnen in 't geheel 86 personen laten ter dood bi-engen. Tevens heeft hij zijne nieuwe ininistei's ontslagen en hen vervangen door de vorige raadgevers der Kroon. Visolitoerigten. Gisteren kwamen binnen de sloepen „Titia Jacobn," schipper M. van Delft, aanbrengende 340 levende kabeljaauwen (verkocht a f 3.10 per stuk), 18 levende lengen, 4 botten, 1250 schelvisschen, 436 doode kabeljmiuwen (verkocht van 75 cents tot f 1.25 per stuk). ,,Op Hoop van Zegen," schipper J. v. d. Hoek, aanbrengende 260 levende kabeljaauwen (verkocht u f 2.50 per stuk), 12 levende lengen, 1 bot, 550 schelvisschen, 200 doode kabeljaauwen (verkocht van 70 cents tot f 1.25 per stuk). „Castor," schipper A. Koster, aanbrengende 180 levende kabel jaauwen (verkocht a 4.30 per stuk), 12 levende lengen, 3 ijlbotteu, 1200 schelvisschen, 473 doode kabeljaauwen (verkocht van f 1.15 tot f 1.65 per stuk). „W. Schoon," schipper P. v. d. Hoeven, aanbrengende 300 levende kabeljaauwen (verkocht a f 2.20 per stuk), 30 levende lengen, 90 schelvisschen, 1 ben rog en vleet, 247 doode kabel jaauwen (verkocht van f 1.20 tot f 1.35 per stuk). Heden arriveerde de sloep „Festina Lente," schipper G. Jongejan, aanbrengende 480 levende kabeljaauwen (verkocht a f 2.40 per stuk), 20 levende lengen, 700 schelvisschen, 6 bennen xog en vleet, 400 doode kabeljaauwen (verkocht van f 1.25 tot f 1.40 per stuk). Benoemingen, enzs. De luit. ter zee 1ste kl. P. Heijniug, dienende aan boord van hel. wachtschip alhier, wordt geplaatst bij de torpedodienst en ver vangen door den luit. ter zee 1ste kl. H. G. Hildebraudt. De lste luit. der mariniers J. A. H. Jockin, van het eseader uit Oost-Indie den 18 dezer teruggekeerd, is met dien datum ter beschikking gesteld van den commandant van het corps mariniers. Staten-Greneraal. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 24 Februarij. Ingekomen een ontwerp tot invoering vau het wetboek van strafregt, dat naar de afdeelingen is verzonden. Na discussie werd met 40 tegen 19 stemmen aan genomen het ontwerp tot verandering der grenzen van Stad- en Ambt-Almclo en met 57 tegen 1 idem van Goor en Markelo, Morgen komt de wijziging van de hooger-ouderwijs-wet aan de orde. FranltrlJK. De amnestiewet, thans bij den Senaat aanhangig en daar urgent verklaard, zoodat zij waarschijnlijk over een paar dagen aangenomen zal zijn, wordt, ingevolge het bestaande voorschrift, binnen drie dagen daarna afgekondigd en onmiddellijk krijgt daxx de gouverneur vanNieuw-Caledonië hiervan berigt. De geamnestiëerden worden dan gebi-agt aan boord van transportschepeix en daar geplaatst in de hokken der veroordeelden, met dit verschil echter dat, krachtens bevel van den minister, de deuren der hokken opeix zijn en de personen die er verblijf houden vrijheid hebben zich op liet dek te vertoonen. Zij ontvangen matro- zenkost, die veel beter is dan de spijs die aan veroordeelden toegediend wordt. De minister belooft aan degenen die in Nieuw-Caledonie willen blijven, middelen van bestaan gedu- rende twee jarexx. Ook wox'den die nxiddeleix gedurende zekeren tijd verstrekt aan hen die in Frankrijk terugkeeren. Jl. Zaturdag zijn weder 400 veroordeelden in de strafkolonie door den president der Republiek begenadigd, zoodat sedert 5 Januarij 2700 personen volkomen gratie hebben gekregen, aan welke dus de amnestie ten deel valt. In Nieuw-Caledonië blijven nog 600 veroordeelden; de regering zegt niet dat zij deze later niet zal begenadigen, maar binnen drie maanden gebeurt dit niet, zoodat de nieuwe wet niet op hen van toepassing kan zijn. Van de 2000 bekende bij verstek veroordeelden zullen 1300 gratie ki-ijgen. De berigtgever van de Times verklaart, op grond van eene persoonlijke kennisneming der politie-rapporten, de ver klaringen van den minister de Marcère betreffende de „nachte lijke aanrandingen" te Parijs te kunnen bevestigen. Zelfs is bij Zondag avond, laat naar buis gaande, met de banden in de zakken en zijn horologieketting op verleidelijk in bet oog vallende wijze vertoonende, de geheele lengte der Champs Elysóes doorgewandeld zonder iemand te ontmoeten dan een arm schepsel, dat bet verschrikt op een loopen zette. Te Paiïjs geeft thans eene jonge Amerikaansche violiste miss Tedesca genaamd, concerten. Het succes dat zij behaalt, is buitengewoon groot. Een leeuw, die reeds veel van zich beeft doen spreken, is deze week te Parijs overleden, en aan de necrologie, die de dagbladen hem wijden, ontleent men het volgende: Sultan, zoo was de naam van dezen vorst der dieren, maar die zich voor Bidel, den bex-oemden temmer, boog, was twee jaren geleden op reis naar Lyon in een wagen geplaatst. Aan bet station Vaise bevond zich een beestenkooper, Vicart, die eene bezending wachtte en stijf en strak be weerde, dat zijn vee in den gesloten wagen moest zijn, hoewel xneix hem verzekerde dat er een leeuw in was. Hij wilde liet maar niet gelooven, maakte in een onbewaakt oogenblik een luikje open en stak er den arin door (reen minuut later was die geheele ax'm in den muil van Sultan, die in lang geen voedsel had gehad, daar de wilde diex-en op reis nog al eens moeten vasten. Op zijn hulp geschrei was men van alle kanten toegeschoten. De zwaarste slagen mogten niet baten, de hongerige leeuw liet niet los. Eindelijk stak xnen hem met een hooivork in den neus, en eerst toen gaf Sultan bet op. Vicarts arm was tot aan den elboog verbrijzeld en het bovendeel zoo gekwetst, dat tot afzetting aan den schouder moest worden overgegaan. Ook Sultan leed lang aan de wonden, hem xnet den hooivoi'k toegebragt, maar genas, en bet was in zijn muil dat half Europa, nog na dit voorval, Bidel avond aan avond zijn hoofd kon zien steken. Jl. Zondag avond was Sultan weder in kwaad humeur en weêrspanning, en meer dan gewoonlijk werd dus de zweep gebruikt. In den strijd met zijn meester sprong eene der oude wonden open, of werd door een slag weder opengereten, en een hevige bloedstorting volgde. De voorstelling werd gestaakt. Den volgenden morgen was Sultan dood. Het dier had Bidel 15,000 francs gekost, en is de zesde leeuw dien hij sedert de tentoonstelling verliest. Engeland. Heeft de Fransche regei'ing een kaart uitgegeven, die den graad van ontwikkeling en den toestand van het onder wijs in bet geheele land aanwijst, de Engelsche regering beeft onlangs aan bet parlement een blaauw boek van 600 zijden met een kaart, overgelegd om een overzigt te geven van bet misbruik, dat in Engeland van alkohol gemaakt wordt. In Noord-En geland wordt veel meer misbruik van sterken drank gemaakt dan in bet zuiden, ofschoon in het zuiden meer drankhuizen of berbergen zijn. In het zuiden of zuidoosten van Engeland wordt de dronkenschap met 15 en 23 percent of alleen de steden nemende met 44 percent aangewezen, in bet noorden daarentegen met 72, ja in steden met nog meer pet. De Times wijdt een artikel aan de stijging der Amerikaansche spoorwegfondsen en schrijft de stijging der prijzen toe aan lievige en zeer ei-nstige speculatiewoede, waai-schuwt de kapitalisten voox-zigtig te zijn en de van Amerika uitgaande beweging niet aanstonds te volgen, wijl veel fondsen ver boven hunne wérkelijke waarde staan. Dat blad voorspelt een gx-oote x-eactie. Met die waarschuwing mogen Nederlandsche kapitalisten en specu lanten bun nut doen. Duitsoniana. De schepper van bet leger, waarmede Duitschland op de Fransche slagvelden zich zijn Keizer en zijn eenheid verwierf, de oud-minister van Ooi-log gx-aaf von Roon, is te Berlijn overleden. De Duitsche Reicbsanzeiger bevat bet volgende berigt: „Een telegram van goed ingelichte zijde luidt zeer gunstig omtrent den stand der epidemie en de maatregelen door de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2