Russische regering tot beteugeling er van genomen. Inliet noordelijk deel van bet gouvernement Astrakan zal binnen 10 dagen de quarantaine opgeheven kunnen worden, omdat er dan 42 dagen verloopen zijn sedert bet laatste ziektegeval er waargenomen werd." Uit Elberfeld wordt van den 16den dezer aan een Westphaalsch blad geschreven: ,/De gisteren gehouden zitting der Gezworenen betrof de rehabilitatie van drie onschuldig veroordeelden. Den 12 Mei 1877 waren hier voor het Hof de broeders Tack uit Haan en eeu vriend van hen, Werdelmann genaamd, aan straatroof schuldig verklaard en veroordeeld, ae oudste Tack tot 10 jaar tuchthuisstraf en zijn broeder met zijnen vriend wegens hunnen jeugdigen leeftijd ieder tot 5 jaar gevangenisstraf. Zij zouden den 11 Febr. van dat jaar den toen te Haan, later te Wilïich, bij Crefeld, wonenden wever Christiaan Frischkorn overvallen en van zijn geld, ten bedrage van 14 mark, en van een omslagdoek en een regenscherm beroofd hebben. De beschuldiging was gegrond op de herhaaldelijk onder eede afgelegde verklaringen van Frischkorn, en de jury sprak dan ook het schuldig uit, hoewel de veroordeelden hunne onschuld volhielden. Zij begonnen hunne stx*af te ondergaan, maar moederliefde zorgde, dat hunne onschuld aan het licht kwam. De moeder der broeders Tack rustte niet voordat zij bewezen had, dat de aangever Frischkorn, een leugenachtige en ligtzinnige knaap, in den avond van den beweerden aanval niet beroofd had kunnen zijn, omdat hij geen cent op zak had en den omslagdoek zoowel als het regenscherm reeds den avond te voren aan een zijner talrijke geliefden ten geschenke gegeven had. Iieeds in Nov. van het vorig jaar werd dientengevolge de verdere uitvoering van het vonnis der broeders Tack en van Werdelmann geschorst, terwijl Frischkorn wegens valsch getuigenis ter verant woording geroepen werd. De jury verklaarde hem nu schuldig aan valsch getuigenis in drie gevallen en het geregtshof veroordeelde hem tot dezelfde straf, die hij aan een der offers van zijne valsche aangifte had verschaft, namelijk tot 10 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren ontzetting van burgerlijke regten. Italië. De Paus heeft 1000 Catholieke journalisten ontvangen en hun behartigingswaardige vermaningen gegeven. Aangaande den spoorweg, die op den Vesuvius gemaakt zal worden, is nog het volgende mede te deelen. De baan wordt, volgens een nieuw stelsel, gelegd op een ijzeren brug, waarvan het bovenvlak één meter hoog boven den grond ligt. Voor de dienst zijn acht goed inge- rigte en van zelfwerkende remtoestellen voorziene rijtuigen bestemd, die door een kabel zonder einde zullen voortbewogen worden, terwijl voor meerdere veiligheid nog een tweede kabel is aangebragt. Elk van de genoemde kabels, die aan een spanning van 3000 kilogram moeten onderstand bieden, is beproefd op een spanning van minstens 33000 kilogram. Boven op den berg komt een station met een restaurant en een ander aan den voet. Op het laatstgenoemde worden de stoommachines geplaatst en alles wat voor de dienst noodig is. In de nabijheid van het observatorium komen loodsen tot berging van het beweegbaar materieel, machines rijtuigen, kabels, enz. De weg wordt gelegd op een streek van den berg, die volgens veeljarige ondervinding het minst aan uitbarstingen is blootgesteld. Het stelsel der bruggen, waarop de sporen gelegd zijn, geeft het voordeel, dat ook bij een hevige uit barsting, de weg slechts bij gedeelten kan beschadigd worden. Verder zijn de noodige maatregelen genomen, om al het beweegbaar materieel zoo spoedig mogelijk naar het obser vatorium te vervoeren, waar het volkomen veilig is. Groote schade zal dus bij een uitbarsting nimmer kunnen veroorzaakt worden. Volgens de gemaakte ontwerpen zullen 600 reizigers per dag vervoerd worden. Rusland- Het manifest van den Keizer, waarbij de onderteekening van het vredes-verdrag aangekondigd wordt, komt in hoofd zaak hierop neder: De troepen zijn tengevolge daarvan uit het schiereiland van den Balkan teruggeroepen; er blijven in Bulgarije en Oost-llumelië nog tijdelijk bezettings korpsen om de nieuwe orde van zaken, die aldaar ingevoerd wordt, te verzekeren. Aan alle eerlijke onderdanen is het uit ons manifest van 12 April 1877 bekend, waarom Rusland de wapenen heeft opgenomen. De Allerhoogste zegende de wapenen en niet slechts werd de overwinning bevochten, maar de toestand der Christelijke bevolking in Turkije ook verbeterd. De heldendaden van het leger zullen in het boek der geschiedenis opgeteekend blijven en dwongen, met het oprukken naar Konstantinopel, den Sultan, Ruslands voorwaarden aan te nemen. Het voor afgaand verdrag van San Stefano eischte, wegens Ruslands internationale betrekkingen tegenover de andere groote mogendheden, een algemecne overeenstemming op zekere punten; vandaar het Congres van Berlijn. Daar Rusland vrede wenschte, het lot der Christenen op het schiereiland van den Balkan verbeteren wilde en de bepalingen van het Congres daarmede in overeenstemming waren, is het verdrag, zooals het door het Congres werd vastgesteld, aangenomen. Van nu af aan is de onafhankelijkheid van Rumenië, Servië en Montenegro erkend en de heerschappij van deze vorstendommen uitgebreid. Noordelijk-Bulgarije is tot een zelfstandig vorstendom verheven; de vestingen aldaar zullen geslecht worden; een groot deel van Zuidelijk- Bulgarije heeft onder den naam van Oost-Rumelië de autonomie onder een Christelijken gouverneur verkregen; Turkije heeft zich verbonden, aan zijn overige gewesten in Europa nieuwe administratieve instellingen te geven, en het bij het Parijsch tractaat van 1854 aan Rusland ontnomen gedeelte van Bessarabië is aan Rusland terug gegeven. Ruslands bezittingen in Aziatisch-Turkije zijn door toevoeging van Ivars, Ardahan en Batocm en omge legen landstreken uitgebreid. Dat zijn de gevolgen van den door Rusland ondernomen en geëindigden oorlog. In Rusland heeft weder een politieke moordaanslag plaats gehad. Ditmaal was de gouverneur van Charkow het slagtoffer. De dader is nog niet bekend. Over het ontstaan van de pest wordt aan de Golos geschreven: Alles wat ik tot nog toe heb gezien en waar genomen, brengt mij tot de overtuiging, dat de provincie Astrakan als het ware een clongomeraat van besmetting is. Nergens zag ik nog de werkende klasse in zulk een ellen- digen toestand, nergens zag ik zulke grove, onkundige patronen als hier. De arbeider» voeden zich met afval; zij gebruiken bij hun voedsel het stinkende vuile zout, dat zich kristalliseert bij het zouten der vischzij wonen in ellendige hokken. In het geheele Wolga-gebied van de provincie is visscherij de voornaamste bezigheid. De plaatsen waar de visch gedroogd, gezout en gerookt wordt, ftijn stinkende cloaken, waar organisch leven niet mogelijk is, behalve voor de kwaadaardige zwammen, waaraan de menschheid de besmettelijke ziekte te danken heeft. Geen wonder dan ook dat de menschen als vliegen sterven, vooral te Wetlianka, een der stapelplaatsen van den handel in visch; de sterfte daar is vooral in de laatste jaren voortdurend toegenomen. Verbranding A an de besmette plaatsen.alleen is niet voldoende om het kwaad met wortel en tak uit te roeijen. Een alge meen ingrijpend zuiveringsproces is noodig, en zoolang de werkende stand blijft in den toestand, waarin hij zich thans bevindt, is het gewenschte doel niet te bereiken. Amerika. De sterrenbanier der Vereenigde Staten zal weldra met een nieuwe ster verrijkt, het getal der Staten met één vermeerderd worden. De senator Sargent heeft in den bondsraad voorgesteld, aan de bevolking van Dacota, tot nog toe slechts een territorium, vrijheid te geven zich tot een Staat te organiseeren, en het lijdt geen twijfel of dit voorstel zal aangenomen worden. De eigenlijke aanleiding is minder gelegen in belangstelling voor de bevolking van Dacota, dan wel in het feit, dat de stemming aldaar zeerrepubliekeinscli is en dus het republiekeinsche element in den Bondssenaat er met twee leden door versterkt zal worden. In elk geval echter telt Dacota het vereischte getal inwoners om als Staat in de Unie toegelaten te worden. De Unie zal dan uit 39 staten bestaan. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur I In een schrijven uit Schagen in uw blad van jl. Vrijdag wordt gesprokan over de gymnastiek-uitvoering, gegeven door den heer J. Groot. Daarin wordt o. a. gezegd„de werkzaamheden werden door den onderwijzer op uitstekende wijze geleid;" dat stem ik volkomen toe; doch het Ten slotte enz., in dat schrijven, vind ik misplaatst. Blijkbaar weet de inzender van dat stuk niet, of heeft er niet aan gedacht, wat men door classikaal onderwijs verstaat. Verder wensch ik op te merken, dat men geen openbare uitvoeringen houdt met misvormden, of de afwijkingen zijn zoo gering, dat de oefeningen, die-de heer Groot door zijne leerlingen liet doen, zijn volstrekt niet nndeelig. Is de schrijver uit Schagen van eenc andere meening, gaarne ben ik bereid, ook „in 't belang der zaak," de oefeningen, die de heer Groot liet verrigten te verdedigen. Juist meen ik opge merkt te hebben, dat de heer G. een oordeelkundig ouderwijzer is. Gedachtig aan uw spreuk: „Wy huldigen het goede," wenscht ondergeteekende dit in uw blad gaarne geplaatst te zien. Hoogachtend, Mijnheer de Redacteur, Uw dienstv. Anna 1'aulowna, W. BRONRHORST. 21 February 1879. Gymnastiek-onderwijzer. Men bewijst een waren dienst aan de Patiënten als men hen herinnert aan het anti-asthmatieke PAPIER en SIGAREN GICQUEL; de eenige middelen ter bestrijding van asthma, kortademigheid en in het algemeen van alle aandoeningen der ademhalingswerktuigen welke op de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1878 zijn toegelaten en bekroond. Zij zijn verkrijgbaar in alle Apotheken. Beriaten Mrelenie ie StooMartmaatsclMü Nederland. Prinses Amalia. 21 Febr. 1879 van Port-Said vertrokken. Print v. Oranje. 20 Febr. 18 79 van Pcnang vertrokken. Madura 13 Febr. 1879 te Batavia aangekomen. Conrad6 Febr. 1879 van Suez vertrokken. Print Hendrik. 21 Febr. 1879 van Napels vertrokken. Celebes28 Jan. 1879 te Nieuwediep aang., vertrekt 1 Maart. Kon.derNederl. IS Febr. 1879 alhier aangekomen, vertrekt 22 Maart. Voorwaarts Sedert 29 Oct. 1878 te Singapore in reparatie. Printet Marie. In aanbouw te Glasgow. KoninginEmma In aanbouw te Stockton on Tees. JavaIn de Indische wateren. BurgerUJUe Stand.. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENW. Zwaan, geb. Smit, D. J. II. van Gijn, geb. Janssen, D. W. Janzen, geb. Kikkert, D. II. London, geb. Bomhoff, Z. M. Smit, geb. Kunst, D. F. Groot, geb. Dekker, Z. C. Platvoet, geb. Smits, Z. P. llansen, geb. Stuivenberg, D. OVERLEDEN: J. J. v. d. Berg, geb. Zegel, 30 jaren. J. A. Lcduc, 40 jaren. J. M. LumkemHn, geb, Buijs, 43 jaren. II. Mackay, 56 jaren. Weértadlte Waariemiiipa te Heiier. iLaMstat.) Februarij. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 23 12 o o o 750.25|- 9.4 -2.2 - 6.6 0.84 Slecht. 24 12 nto. 6„ 757.46 - 2.2 0.3 - 4.1 0.68 weirgolr 25 8 n. 7„ 760.16 f 0.5 -0.3 - 3.2 0.89 Golvend. 25 12 nno. 8„ 760.76,+ 1.1 0.2 - 4.3 0.89 u Weersgesteldheid 23 Febr. 12 u. Helder, vorst, mooi. 24 Febr. 12 u. Bewolkt, winderig. 25 Febr. 8 u. Betrokken, sneeuwbuijen. 25 Febr. 12 u. Bewolkt, winderig. Gevroren dikte van 22 op 23 dezer 12 millimeters. 23 24 18 24 25 8 Haven van IJmuiden. Binnengekomen 21 Februarij. Amsterdam, st., Hamburg. 22 Februarij. Filot, st., Londen. 23 Februarij. Astrea, st., Hamburg; Nora, st., Londen; Eddy- stone, stHuil. 24 Februarij. Ocean, Mc. Kenzie, Charleston. Vertrokken 22 Februarij. European, st., Huil; Elmina, de Boer, Padnng; Noach I, v. d. Schaft, Batavia; Skulda, Wisnaes, Philndelphia Antiena Hendrika, Veen, Ipswich; Geertruida, Hartman, Lissabon; Olga, st., Liverpool; Albicore, st.. LeithCondor, st., Londen. 23 Februarij. Sisters, Jonea, Swausea; Ondine, st., Hamburg; Stella, st., Lissabon. 24 Februarij. Adriana Johanna, Mulder, Suriname; Pilot, st., Loud«n. Marinehaven ISTieuwediep. binnengekomen schepen, bestemd hunne lading INDE buiten- of binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. LadyBcatrix.st.J.Burgess. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. MarKttoerigten. Amsterdam, 22 Febr. Rogg# op levering iets vaster, Maart f 146, Mei f 150, Oct. f 160. Raapolie onveranderd, Mei f 35$. Lijnolie Maart f 281, Junij/Aug. f 30. 24 Febr. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 262. Rogge prijshoudend, jarige Odessa 1 139, jarige Nicolajeft" f 144, jarige Taganrog f 138, 140, oude dito f 158, f 155 bij partij, oplevering per Najaar iets hooger, overige termijnen onveranderd, Maart f146, Mei f 150, Oct. f 161, Koolzaad onveranderd, Oct. f 380. Raapolie willig, Vliegend f 36$, Mei f 36, Sept./Dcc. f 36$, 37. Lijnolie vast, Vliegend f 29, Maart/Mei f 29$, Junij/Aug. f 29-?, 80$, Sept./Dec. f 29$. Petroleum loco f 11, Sept./Dec. f 12$ E., met vrij geregelden omzet. Vette Rundereu 1ste kw. 88, 2de kw. 82 en 3de kw. 78 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 150 a 310. Nuchtere Kalveren f 4 a f 9. Schapen en Lammeren f 26 a 16. Vette Varkens 44 a 53 c. per KG. Alkmaar, 24 Febr. Koeijen f a 84 vette Kalveren f 48 140. 32 nuchtere Kalveren f 4 a 12. Schapen f a 63 vette Varkens 44 a 56 c. per KG. 6 magere Varkens f 12 u Hoorn, 22 Febr. 2 liectol. Tarwe f 10,50, hectol. Rogge f 6 hectol. Gerst f 6,25, 10 hectol. Haver f5,70, Mosterd zaad f 19,25, Karwei'/aad f 17,25, 19 hectol. Boonen bruine f 14, witte f Paarden- f 19 hectol. Erwten: vale f 16, heet. groene f 15,hectol. graauwe f hectol. witte f9,alles per hectol. 1074 KG. Kopboter f 1,45 a f 1,55 per KG. 3000 Kip-Eijeren f 3,50 a 4,Eend- Eijeren f -,a -,beiden per 100 stuks. 5 Paarden f 70 a 150, Koeijen f a 70 Kal veren f 5 a 18, 300 Schapen f 19 a 28, Lammeren fa 40 Varkens f 9 a 17, 4 Zeugen f 25 a 40, 250 Biggen f 3,a 6,90Kippen f 0,70 a2,25, Eenden f a-,alles per stuk. Rotterdam, 24 Febr. Tarwe: nieuwe VI., Zw., Flakk. en Overm. beste f 9,a 9,75. mindere f 7,50 a 8,75, geringe f a Rogge. VI. en Zw. f 6,70 a 7,20, Flakk., Overm. en Noordbr. f 6,a 7,Gerst: VI., Zw., Flakk. en Overm. Winter f 6,80 d f 7,10, Zomer f 5,80 a f 6,20. Haver: Dikke f 3,50 a f 5, Ordinaire f 2,a 4,S0. Vlas. Op het land was de vorige week de vrang vrij algemeen, vooral in miudere kwaliteiten. Heden waren 30.600 steen aangevoerd welke tot raste prijzen grootendeels koopers vonden. Schiedam, 24 Febr. Jenever f 16,Amst. proef f 17,25. Moutwijn f 10,50 per N. rat. Deventer, 24 Febr. Op de gehouden Vastenmarkt waren 598 Paarden aan de lijn. Er was veel binneulandsche handel. De prijzen waren: voor de slagtbank f 30 a S0, voor werkpaarden f 90 a 400. Kampen, 24 Febr. Boter: Aangevoerd 409 vaten van 20 en 64 vaten van 10 KG., benevens 400 stukken van KG.zij gold f 1,20 a 1,36 per KG. en f 2S50, a 33,50 per 20 KG. Stad en Ambt Vollenhoven, 21 Febr. Hooi: Uiterdijksch f 16 a 24 per 1000 KG. Londen, 24 Febr. 3000 Runderen, 12000 Schapen en Lsm- meren, 100 Kalveren en Varkens. Prijzen: Runderen 5/6, Schapen 6/4, Kalveren 6/6 en Varkeus 4/8 per steen. PURMERENDKR MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 11 stuks Paarden. Veulens. 95 Runderen; stug, prijshoudend. 62 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per Kgr., vlug. 175 i, magere dito - 5,a 16,per stuk, riug. 671 Schapen, stug, iets duurder. 26 vette Vnrkeii3 f 0,48 u 0,56 per Kgr., vlug. 20 magere dito - 12,a 20,per Btuk, vlug. 156 Biggen - 5,a 8,vlug. 97 stapels kleine Kaas, f 34,a per 50 KG. middelbare dito, f a per 50 KG. Boter f 1,35 a 1.45 per KG. Kip--Eijeren 1' 4,a 4,50 per 100 stuks. Eend-Eijeren f 5,a per 100 stuks. Ver-volg- Nieuwstijdingen. Blijkens een bij liet departement van Marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van den kapt. ter zee W. F. B. Escher, den li) dezer te Annalaboe aange komen. Aan boord der schepen was alles wel. De lieer van Zinnicq Bergmann, lid der Tweede Kamer, oud-raadsheer in liet geregtshof te 's Bosch, is in 72jarigen ouderdom overleden. In Frankrijk en Duitscliland heeft in den nacht van 20 op 2.1 dezer een storm groote verwoestingen aangerigt. Voor de vacante betrekking van vader en moeder in liet diaconie- wees en armhuis te Broek in Waterland hebben zich niet minder dan twee-en-zeventig paar sollici tanten aungemeld. De laatste herigten van de Kaap hebben niet bevestigd dat de Engelschen een overwinning op de Zoeloe's zouden behaald hebben. In afwachting van de aankomst der ver sterkingen bepaalt de gouverneur der kolonie, lord Clielms- ford, zich tot het aannemen van een defensieve houding. De Zoeloe's hadden 4 Februarij hun aanvallen nog niet herhaald. Een tegenhanger van „Huibert en Klaartje," minder dichterlijk, zelfs onbegrijpelijk prozaïsch, komt onder de advertentiën in een Duitscli blad voor. Eene familie die naar Amerika wil vertrekken, mist daartoe de middelen. De ouders willen nu hunne kinderen te gelde maken. Zij bieden er twee te koop aan „regtschapen kinderlooze echte lieden." De koopers hebben do keus tusschen de kleinen, die aTan 4 tot 12 jaar oud zijn. Te Napels is aangehouden een bedelend vrouwtje, die er zoo akelig, verwaarloosd en oud uitzag, dat men haar 90 jaren zou geven. Bij nader onderzoek bleek, dat zij zich vermomd had, slechts 39 jaren telde en de dochter was van een geacht geneesheer. De ontruiming van Turkije door de Russische troepen, die reeds eenige dagen geleden begon, wordt geregeld voort gezet en ook Adrianopel ziet tlians de Noordsche gasten vertrekken. De Turksche troepen hebben Lulé-Burgas en Airobol reeds weder bezet. Aan liet bureau van den New-York Herald te Londen is uit New-York de volgende telegram ontvangen: Een tweede zware storm kan op de Noord-Atl. kusten van Europa verwacht worden tusschen 27 dezer en 1 Maart, volgende op die, welke reeds voorspeld is als tusschen 25 en 27 dezer plaats te kunnen hebben, terwijl spoedig daarop, tusschen 1 en 2 Maart, nog meer stormweder verwacht kan worden. De wind zal van liet ZW. tot NW. loopen met veel regen en sneeuw, en het weder tot den 5den Maart in den Atlan- tischen Oceaan zeer stormachtig zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3