HELDERSC1IE EN NIEUWEIIEPER COURANT. Nieuws- en Advertentietilail voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 27. Zondag 2 Maart. Jaargang37. S^SkJi Q „Wij huldigen li e t o e d e." VersphijUt Diugsila#, Donderdtg eD Zaturdag namiddag. AS «nnementsprijs per kwartaal franao per post 1.80. - 1.65. U i t g- e v e r A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentie»: Van 14 regala 60 Centa, elke regel meer 15 Centr. Groote letters of vignetten worden naar plaatsmimta Serikead. Eiken Donderdof vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 1 Maart. Gisteren werd alhier de 82ste verjaardag van Z. K. II. Prins Willem Frederik Karei der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze gevierd. Bij de directie der Marine is eergisteren aanbesteed het bouwen van een beheid plateau op den Zuidwal; minste inschrijver de heer J. F. Philips voor f 1752. De liefdadigheids-voorstelling, die eergisteren avond in Tivoli werd gegeven, mag als wèlgeslaagd worden vermeld. Zoowel het muziekaal gedeelte van 't programma als de opvoering der beide aangekondigde tooneclstukken voldeed blijkbaar aan het talrijk, aanwezig publiek. Komt aan de uitvoering der werkzaamheden een woord van lof toe, niet minder te prijzen is het streven der werkende leden, oin het leed te verzachten van een zeer hulp behoevend gezin. Gisteren avond had in het lokaal Tivoli alhier eene volksbijeenkomst uitsluitend voor mannen plaats. De heer S. G. Bendien hield eene voordragt over de telegraphie, sprak eerst over magnetisme en electriciteit en helderde het gesprokene door aanschouwelijke voorstelling op. Eindelijk werden de in het lokaal geplaatste volledige telegraaftoestellen herhaaldelijk in werking gebragt. Draden waren daartoe gelegd van de groote zaal naar een der nevenzalen. Naar aanleiding van vragen en opmerkingen, door eenige der aanwezigen gedaan, gaf de spreker ten slotte nog onderscheidene inlichtingen omtrent de inrigting en werking van den telegraaf. Door een talrijk publiek werd deze voordragt bijgewoond. Naar wij vernemen zal onze vroegere plaatsgenoote, mejufvrouw Stratenus, den 15 dezer alhier eene lezing houden. De opbrengst strekt ter bevordering van een liefdadig doel. Voor dit doel is genoemde dame reeds in onderscheidene plaatsen des lands als spreekster opgetreden. De Staatscourant van heden behelst een koninklijk besluit van den 23 Febr. jl., betreffende de ligting der nationale militie van dit jaar. Deze ligting bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor de dionst ter zee te bestemmen. Het aandeel voor Noordholland is 1753 man. Beroepen te Huisduinen, ds. J. H. Stamrood, predikant te Hoorn op Terschelling. Met den 1 April a. s. wordt te Terschelling de opleidingsklasse vervangen door eene Rijks normaalschool, onder directie van den heer P. J. Wichers, terwijl de heer M. Hillenius van Utrecht, tot afdeelings-onderwijzer is benoemd. Dezer dagen werd te Schagen een agentschap gevestigd der Nederlandsche Bank, en tot agent benoemd de heer Ph. de Heer. Bij de jl. Donderdag te Amsterdam plaats gehad hebbende twaalfde en laatste veiling van drooggemaakte gronden door do Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, zijn verkocht in den Amsterdamschen polder (polder III Oost) ruim 140 hectaren, voor de som van f 363,228, alzoo gemiddeld per hectare f 2880, en in den Nauernaschen polder (polder IY) ruim 10 hectaren voor f 13,243, alzoo gemiddeld f 1324 per hectare. Niet gegund werden circa 30 hectaren in den Amsterdamschen polder, die voor f 56,373 werden opgehouden. Uit het uitvoerig proces-verbaal der verhooren van wijlen E. Vos, bij de behandeling der strafvervolging tegen de hecren D. P. C. Ledeboer en C. A. A. Dudok de Wit, leden der firma A. E. de Wit Zoon, voor de arrondis- sements-regtbank te Amsterdam blijkt in hoofdzaak dat de getuige Vos voor den regter-commissaris is blijven vol houden, dat hij, op een eenmaal door beklaagden gegeven last tot monster ver valsching, daarmede gedurende eenige jaren is voortgegaan. Nu en dan is door hen gezinspeeld op dien vroeger gegeven last. Ofschoon hij 21 jaren in dienst zijner patroons was, behandelden deze hem soms onaangenaam. Eindelijk ontnamen zij hem de kleine kas. Deswege verstoord, verliet hij de dienst, de boeken mede nemende, ten einde den benadeelden fabrikanten het bewijs te leveren van het door hen geleden nadeel. Daar hij zich als commissionnair in suiker wilde vestigen, had hij op begunstiging dier fabrikanten, als deze door hem schade vergoeding hadden bekomen. Hij had niet de bedoeling zijn patroons een strafvervolging te bezorgen. Jl. Donderdag avond heeft dr. W. C. van Manen, van Zierikzee, in eene openbare bijeenkomst der afdceling //Haarlem* van het Nederl. Protestantenbond, eene lezing gehouden over //de godsdienst in het huisgezin. Het voor oneen tijd zeer gepaste onderwerp gaf den redenaar gele genheid een hoogst ernstig en behartigenswaardig woord te spreken, dat èn om de gezonde, vloeijendc taal, èn om den inhoud met grooten bijval werd aangehoord. Dat de boerenstand de zaken nog niet zoo donker inziet, als sommige nieuwsbladen wel eens te denken geven blijkt uit een jl. Woensdag avond te Warmond gehouden veiling, waar onder meer perceelen 1 hectare, 76 aren weiland tot f 6000 en 1 hectare, 48 aren dito tot f 5300 in opbod is gekomen. Over gcht dagen zal de afslag zijn. Als een bewijs, hoe sterk het zoogenaamde vastenavond- houden" in den geest der Bosschenaren ligt, kan dienen dat, zoo men ons mededeelt, jl. Maandag op één dag niet minder dan vijftig horologies in de Bank van Leening zijn gebragt. (Nbr.) Dezer dagen is medegedeeld, dat de Doopsgezinde gemeente te Groningen heeft besloten dat men tot het kerkgenootschap kan toetreden, ook nis men niet gezind is zich te laten doopen. Goed en wel zegt de Arnh. Courant teregt maar dan moet ge ook uw naam van Doopsgezind afleggen. 30 schutters en 60 drijvers, dus een overmacht van 90 man, zijn te Bakkeveen er op uit geweest, om een paar vossen te schieten. Tegen 't gezamenlijk overleg van 90 met rede begaafde menschen, was de slimheid der beide reintjes niet opgewassen; ze moesten het onderspit delven. In een brief uit Amsterdam in de N. Gr. Crt. leest men: Er is hier op dit oogenblik een revolutie, trouwens een zeer vredelievende, aan de orde. Aan 't hoofd daarvan staat de heer Jos. Mast, die als pachter van 't Café Krasnapolski met 1 Mei aftreedt en hier zal gevestigd blijven, 't Door hem te 's Hage gekochte Hotel Pico is weer aan een ander overgedaan en over betrekkelijk korten tijd zal, onder leiding van den heer Mast, hier een inrigting verrijzen, welke,.... ik weet dat officieel.... in pracht met de buitenlandsche cafè's zal wedijveren. Voor dit oogenblik mag ik u dienaangaande niet meer melden. Een café is te Amsterdam geen kwade zaak. Tot dusver was 't café Krasnapolski voor f 20,000 per jaar verpacht; nu cischt men f 60,000, maar kan voorshands niet meer dan f 40,000 krijgen. Respectabele sommetjes. Het zoo even genoemde lokaal wordt meer uitgebreid en men zal aan de verbouwing c. a. f 150,000 ten koste leggen. Jl. Maandag avond is op het tooneel van den heer Jacqui te Groningen door 't onverwachts afgaan van een pistool een der bedienden ernstig in 't gelaat verwond. Het lid der Tweede Kamer, mr. D. van Eek, schrijft een voorwoord in den catalogus der bibliotheek van wijlen zijn ambtgenoot mr. G. A. Fokker. We vinden daarin o. a. eene beschouwing van den heer van Eek over onze tegenwoordige politieke en maatschappelijke toestanden. Na de werkzaamheid van den heer Fokker te hebben geschetst en te hebben herinnerd aan de vele gebreken, die onze maatschappij nog aankleven, gaat de onafhanke lijke en eerlijke schrijver verder voort: i/Laat ons toch eens beter uit onze oogen kijken. Is die nevel dan wel zoo gesloten als wij denken? Breekt niet hier en daar het licht door en zien wij daar aan den trans Aurora niet reeds op haren rozenrooden zegewagen naar boven stijgen? Zouden wij ons wel willen terug plaatsen in een toestand, zooals die eene eeuw geleden loodzwaar op het toenmalige geslacht drukte? Was toen iedere overigheid niet eene tyrannie? Golden toen niet de contracten van correspondentie en was niet het volk la gent taillable et corvéable a merci? Waren onze instellingen niet allen veel slordiger dan thans? Denken wij eens aan het verwaarloosde rivierwezen, aan den willekeur van de regterlijke en administrative magt van vroeger en aan zooveel dat ons thans tegen de borst zou stuiten. Herinneren wij ons ook, dat het landbouwbedrijf tenge volge van gebrek aan kennis zoo weinig waarde had, dat men dikwijls, om de belasting niet te betalen, de spade in den grond liet steken. Denken wij vooral aan het onderwijs; was het door en door slecht, de kinderen werden des te meer mishandeld. En thans? Zijn wij nog niet in het land der belofte, wij zijn toch in den voorhof. Er is reeds veel, zeer veel verbetering aangebragt en steeds gaan wij vooruit op dien weg. Merkwaardig is het, hoe vooral de menschenliefde thans naar boven streeft. In mijne jeugd zag ik nog tijdens de kermis den krankzinnige op een bos stroo en met ketenen beladen voor een dubbeltje aan de blikken der nieuwsgierigen tentoongesteld. De gegoede kon toen vrede met zijn geweten hebben, als hij van zijn overvloed slechts wat uitstrooide zonder te weten in wiens handen het nederkwam. Thans een beter begrip van pligt. Krank zinnigen worden met liefde behandeld, gevangenen zonder mishandeling, kinderen met hartelijkheidde giften strekken tot veredeling; commissiën vereenigen zich om tevens het huishoudelijk leven te verbeteren en de schoolspaarbanken worden in het leven geroepen, om vooral reeds aan de jeugd ordelijke en deugdzame begrippen in te boezemen. In de laatste vijftig jaar heeft er een ommekeer plaats gehad, zooals de wereld nooit heeft aanschouwd. Vele nevelen zijn weggevaagd, de verkeerdheden, thans nog bestaande, dagteekenen van vroeger, men kan niet alles te gelijk doen; bijna iedere nieuwe regeling brengt verbete ring aan. Wij gaan vooruit en met vertrouwen, omdat wij door vaste en redelijke beginselen worden geleid. Dat alles hebben we te danken aan de mannen van wetenschap, veerkracht en menschenliefde, waaronder Fokker zoo een schoonen rang innam. Aan hem en de zijnen zijn wij het verpligt, dat onze eeuw zal geboekstaafd worden als een keerpunt, als de bakermat van de vrijheid, der menschen liefde en van het regt. Wel hebben de ij veraars voor die beginselen nog steeds een zwaren kamp te voeren tegen den lijdenden weder stand van de trage handen en de slappe knieën, het conservatisme van de vorige eeuwentegen de heethoofdi- gen, die do maatschappij aan hunne wilde begrippen zoeken dienstbaar te maken; tegen de heerschzuchtigen, die zelfs onder heilige vanap en met den kreet yDien le veut" het mensclidom aan knechtelijke banden willen hechten, maar zij zullen het niet hebben, het vrije vader land; meer en meer neigen zich de natiën naar de zuivere beginselen der mannen, onder wie mr. G. A. Fokker zulk eene waardige rol vervulde. Aan hen is de toekomst!* In een voordragt, die de heer van Kessel Zeutsch dezer dagen in de landbouwvereeniging te Oeks hield over de Parijsche tentoonstelling, deelde hij mede, dat de Fransche scheikundigen uitgemaakt hadden, dat één pond van het beste Fransche rundvleesch gelijk stond met vier pond Amerikaansch vleesch. Het zou wel aardig zijn te vernemen, zegt de Koln. Ztg., op welke gronden de heeren scheikundigen tot deze meening gekomen waren. De Engelschen zullen spoedig in de gelegenheid zijn het nader te onderzoekenuit Canada wordt namelijk gemeld, dat in de provincie Ontaria op dit oogenblik meer dan 250,000 runderen en 500,000 schapen gestald staan, om in het voorjaar naar Engclschc havens verscheept te worden. Dagelijks zal er dan namelijk een stoomboot uit Montreal of Quebec naar Engeland vertrekken. Nog heeft broeder Jonathan een ander artikel van uit voer ontdekt, namelijk prairie-hoenders. Volgens het Chamber of Agriculture Journal komen deze thans in groote hoeveelheden, vooral te Liverpool, aan, gepakt in kisten van 120 pond, waarvoor slechts f 1.50 vracht betaald wordt. Ook westwaarts voeren de Amerikanen hun producten uit, en Japan, waar vroeger het vleesch- verbruik zoo goed als niets te beduiden had, wordt thans geregeld door hen er van voorzien. De sneeuwstorm, die dezer dagen in een deel van Europa gewoed heeft, heeft nog al verwoestingen aangerigt. Te Bern werd een huis omgeworpen en werden schoor- steencn en hoornen nedergeveld. Op den spoorweg langs het meer van Genève zijn eenige waggons door den wind opgenomen en in het meer geworpen. Ook in Frankrijk werden vijf waggons van een trein in eene rivier gestort. Te Angoulème vielen vele schoorsteenen in; twee vielen op het dak van den schouwburg, waar eene repetitie aan den gang was en waar vijf acteurs doodelijk gewond werden. Ook zijn verscheidene rivieren in Frankrijk zóó gezwollen, dat zij buiten hare oevers zijn getreden. In Berlijn kwam de sneeuwstorm den 23 dezer zijn intogt doen, zóó hevig, dat zelfs de bewoner van het koude Noorden hem maar zelden heviger ziet. Het woeden der elementen bood hier inderdaad een eigenaardigen aanblik. De lange rijen der lantaarns, die anders een geregeld licht verspreiden, waren half toegesneeuwd. Het licht baande zich slechts ten deele een weg door de met een korst overdekte glasplaten. Honderden menschen, die op weg waren naar schouwburg of concert, werden plotseling door de vallende sneeuwmassa verrast. Toen de voor stellingen in den schouwburg waren afgeloopen, was het nog slimmer. De sneeuw had zich op sommige plaatsen tot een a twee voeten opgehoopt. De dames in hunne lichte, hoog opgenomen robes met uitgesneden balschoenen en opengewerkte kousen, liepen verschrikt dooreen als opgejaagde patrijzen, in de sneeuw, of gingen op de trappen van een of anderen winkel of op het bordes van een of ander huis zitten, in de hoop, dat een medelijdend koetsier zich harer zou ontfermen. Daarvoor bestond echter weinig kans, want de overvolle rijtuigen konden moeijelijk voort. Ze zonken gedeeltelijk in de sneeuw weg en op zeer gevaarlijke plaatsen moesten mannen, vrouwen en kinderen uitstijgen, om het voertuig te helpen voortduwen. Tegen middernacht, toen alle hoop om naar huis te komen ver vlogen was, zag men nog geheele karavanen van teedere paartjes, die zich op eigenaardige wijze een weg door de sneeuw baanden: de mannen met de broekspijpen in de laarzen, den hoed over de ooren en dienstdoende als.... rijpaard voor de dames. De schoonen troonden op de schouders harer ridders, met de sierlijke voetjes gekruist over de borst harer begeleiders, die hun schoonen lasi zoo stevig mogelijk vasthielden. Deze sneeuwstorm schijnt eene voortzetting van dien, welke in Denemarken en Slecswijk-Holstein gewoed heeft, waar de sneeuw op sommige plaatsen tien voet hoog ligt en het geheele spoorwegverkeer is belemmerd. Ook in Duitschland zijn er storingen in het spoorwegverkeer gekomen. Te Rome herinnert men zich niet ooit zulk een gewel digen storm te hebben gekend. Te Puagginole kwam de torenspits naar beneden, gedurende de mis. Twee priesters en drie leeken werden gedood en 24 gewond. Te Aortauro stortte het gewelf van de kerk in en doodde den priester voor het altaar. Een dokter, op het eiland Wight is verpligt, dagelijks zieken te bezoeken op ver afgelegen plaatsen. Hij neemt daarom als hij uitrijdt, eenige duiven mede, en, wanneer het noodig is, steekt hij een recept in een pennenschacht, op de middelste staartpen van de duif, die naai' huis vliegt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1