en voor de dokter zich bij zijn tweeden patiënt bevindt, wordt het recept in zijne apotheek reeds klaar gemaakt. Mevrouw Lambertini heeft haar proces tegen de broeders van kardinaal Antonelli verloren. Het geregtshof heeft uitgemaakt dat, ook al was het bewezen dat de eischeres de dochter van den kardinaal was, zij nooit erf genaam konde zijn, omdat een kind, buiten echt geboren, geen regten heeft op de bezitting van den vader, en daar het hier een priester geldt, zou uit den aard der zaak hier eene onwettige verbintenis hebben bestaan. Bij eene tooneelvoorstelling te Berlijn werd eenige dagen geleden, van de galerij een lauwerkrans naar de spelers geworpen, waaraan bevestigd waren een haring, eèn zure augurk, een roggebrood en een ui. De aanwe zigen barstten bij het zien van dit „huldebewijs," zooals men deuken kan, in een luid gelach uit en de acteurs oordeelden het daarop best, liet tooneel te verlaten en achter de coulissen een goed heenkomen te zoeken. De entliousiastische kunstliefhebbers, die den krans hadden geworpen, werden natuurlijk verwijderd, doch keerden den zelfden avond nogmaals terug om andermaal de orde te verstoren, waaraan vervolgens door politie-maatregelen een einde werd gemaakt. Men vermoedt, dat de daders zijn omgekocht door een vijand der medespelers, die op die wijze over het een of ander wraak wilde nemen. In de Hann. Landw. Zeit. van 7 Jan. 11. deelt L. Rost mede, dat hij 25 jaren lang eikels aan koeijen gevoederd heeft, maar niet meer dan 4 liter per dag. Hij heeft er nooit eenigen schadelijken invloed van op de gezondheid der herkaauwers waargenomen. De eikels worden gekookt, daarna met baksel vermengd, of op een eest gedroogd en gemalen in het drinken gegeven. De boter, welke uit de melk van de op deze wijze gevoederde koeijen gemaakt is, smaakt beter dan wanneer de koeijen raapkoeken nuttigden. Moet hooi en stroo, dat voor veevoeder gebezigd wordt, gehakt of ongehakt gegeven worden? Hierover is sedert vele jaren gestreden, zonder dat men tot eene vaste meening gekomen is. Het groote aantal hakmachines, dat overal te zien is en verzonden wordt, heeft zeker reeds menig leek veel te denken gegeven. Volgens de annalen der Mecklenb. Verein is het voederen met ongehakt hooi of stroo steeds te verkiezen, en wel op de volgende gronden: 1. Omdat er voeder bespaard wordt zonder dat de koe minder melk geeft of aan gewigt verliest. 2. Deze besparing is daardoor te verklaren, wijl de koe het ongehakte voeder beter kaauwt en lierkaauwt en met meer speeksel vermengt, waardoor het beter verteerd kan worden. 3. De mindere etenstrek, die zich vooral voordoet als men plotseling het gehakte voeder door ongehakt ver vangt, is te verklaren uit het meerdere werk, dat van de kaanwwerktuigen gevergd wordt, hetgeen vooral in het oog valt bij oudere beesten. Op Interen leeftijd is het leeren moeijelijker dan als men jong is; dit schijnt vooral het geval te zijn bij het leeren kaauwen. Het is dus goed reeds zeer jonge beesten aan ongehakt voeder te gewennen. 4. Dat de koe door het eten van ongehakt voeder niet zoo erg opzet, is verklaarbaar door het beter vermalen van de stengels; het gehakte hooi of stroo wordt nage noeg ongekaauwd ingeslikt en komt dus meer of min hol in de maag; als het beter gekaauwd wordt neemt het dus minder plaats in. 5. Het meerdere drinken, dat het gevolg is van het voederen met ongehakt voedsel, is te verklaren door het meerdere speeksel, dat bij liet meerdere kaauwen verbruikt wordt. 6. Dat de koe zich over het algemeen veel beter bevindt bij deze wijze van voederen, volgt van zelf uit de methode, die geheel overeenkomstig de natuur is. De fabrieken van kunstboter of oleomargarine te New-York kunnen, zoo het schijnt, de concurrentie met de thans aldaar beter koop gewordene boter niet uithouden. Dertien fabrieken met een bedrijfskapitaal van 1,800,000 dollars hebben het werk moeten staken en de anderen, zegt men, zullen dus weinig of geen rente afwerpen. Wat is Catuala? Fabrikant: L. Serné, zich noemende veearts 1ste klasse te Haarlem. Verpakking: blikken bus, gewikkeld in een circulaire, waarin zijn afge drukt een paar attesten en een lijst van depothouders. Inhoud: c. c. 150 gram eener vette zelfstandigheid van een grijze kleur, vermengd met zwarte stukjes, en van een ranzigen reuk. Prijs: f 1.50. Zamenstelling: reuzel (door ouderdom ranzig) en asch met kool van (onvolkomen verbrande) plantendeelen. NB. De gebruikte plantendeelen zijn afkomstig van de gewone struikhei Calluna vulgaris Salisb.) VisclilDerigten. Gisteren arriveerde de sloep „Zcemanshoop," schipper J. Zwart- veld, aanbrengende 120 lerende kabeljaauwen (verkocht a f 3.75 per stuk), 8 lengen, 8 heilbotten, 650 schelvisschen, 100 doode kabeljaauwen (verkocht van f 1.10 a f 1.25 per stuk). De haringvangst blijft schraal en bepaalt zich nog bij enkele tallen; tot den prijs van f 20 tot f 25 vinden zij gretig koopers. Zy worden namelijk gebezigd als aas voor de kabeljaauwvisscherij. Op de reede is de garnalenvisscherij nog zuinigachter de Gronden vangt men eveuwel meer. Bij zachter weder komt dit vischje meer op de reede. Staten-Oeneraal. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 27 Februarij. Bij herstemming is het ontwerp tot verhoogiug der militaire pensioenen bij de zcemagt aangenomen met 34 tegen 33 stemmen. Daarna is de discussie aangevangen over het ontwerp, bevoegdheid gevende aaii procureurs tot bepleiting van burgerlijke zaken. De heeren Dijckmeester, Wintgens en van der Linden bestreden het op verschillende gronden de heeren Gratama en Godefroi verdedigden het. Zitting van Vrijdag 28 Februnrij. Het algemeen depat over de procureurswet is heden voortgezet en gesloten. Maandag verdere behandeling. Fran KrlJK. Onlangs zijn te Parijs proeven genomen met eene nieuwe telephone, door een Amerikaan, Gower, uitgedacht en welke, naar men verzekert, uitstekend werkt. Het mondstuk is met eene caoutchouc-buis aan de telephone verbonden, zoodat men door deze, aan eene tafel zittende, spreken kan, wanneer de toestel zelf in den muur beves tigd is. Ook kan het duidelijk en overluid gesprokene op een afstand van vijf tot zes meter van den toestel worden gehoord. De Figaro bevat een brief van een oud onderofficier, die in Zoeloeland bekend is, waarin hij vermeldt, dat de eigenlijke oorzaak .van den haat van Cetewajo, den Koning der Zoeloes, hierin gelegen is, dat hem door een Engclsch zendeling in der tijd geweigêrd werd, een huwelijk te sluiten met een zekere Engelsche vrouw Arabella genaamd, die op de Engelsche manier haar huwelijk wilde voltrokken zien. Over die weigering was Cetewajo in toorn ontstoken en had niet alleen tegen alle Engelsche zendelingen, maar tegen alle Engelschen een doodelijken haat gezworen. Engeland. De Koningin zal niet naar Duitschland gaan; zij zal incognito een kort bezoek brengen aan Italië en den 25 Maart vertrekken. Zij zal een villa aan het Lago Maggiore bewonen. De ex-keizerlijke Fi'ansche Prins gaat, na den vuur doop bij Saarbrücken te hebben ondergaan, als vrijwilliger bij de Engelsche artillerie tegen de Zoeloes vechten, maar, zegt hij in een brief aan Rouher, zijn gedachten zullen steeds op Frankrijk gevestigd zijn. Hij vermaant zijn aan hangers eendragtig en trouw te blijven, terwijl hij in Zoeloeland zijn voorbereiding voor de taak, die hij in Frankrijk hoopt te vervullen, voltooit. DuitscMand. Jl. Dingsdag is te Bremen een petroleum-congres gehouden ter bespreking van 1. inlichtingen omtrent de tegenwoordige gesteldheid der petroleum en hare doel matige behandeling; 2. eischen, te stellen aan de Ameri- kaansche raffinaderijen, a. betreffende de levering van gelijkmatige en betere petroleum, b. betreffende vaten en gewigt; 3. het aanhangig wetsontwerp omtrent den handel in voedingsmiddelen enz., beschouwd voor zoover de petro leum betreft. Dit congres werd bijgewoond door 52 personen, vertegen woordigende 19 Kamers van Koophandel en wel die te Hamburg, Stettin, Berlijn, Koningsberg, Mannheim, Bre men, Breslau, Rostoch, Dantzig, Lübeck, Weenen, Neuren- burg, Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen, Kopenhagen, Christiania, Stokholm en Triest. Na uitvoerig debat is er een blijvende commissie benoemd van acht leden, ul. 2 uit Antwerpen, 1 uit Nederland, 1 uit Hamburg, 1 uit de Oostzee-provincie en 3 uit Bremen, ter beraadslaging over den petroleumhandel. Wat de besluiten betreft op welker uitvoering de com missie zal hebben toe te zien, zij zijn: 1een protest tegen liet bij den Duitschen Rijksdag ingediend wetsontwerp betref fende den handel in petroleum; 2. een protest tegen de geringe zorg, door de Standard Gil Company aan het raffineren van petroleum besteed; 3. een protest tegen de gebrekkige vaten en het onjuiste bruto- en tarra-gewigt, waardoor aan den petroleuin-handel van het vaste land zware verliezen zijn toegebragt. Een hoogst interessante mededeeling werd onlangs gedaan in de zitting der „groszherzogliche central Stelle fïïr Landwirthschaft" te Darmstadt, dat namelijk de sterfte (dissenterie) onder kleine kinderen met 50 percent ver minderd was, sedert de politie stipt de hand hield aan het reglement, dat strenge straffen oplegt aan melkvervalsching. Rusland.. De gouverneur, Vorst Krapotkin, is jl. Donderdag morgen aan de wonden, hem door een onbekend moordenaar toegebragt, overleden. Grootvorst Wiatcheslaw Konstantinowitsch is jl. Don derdag ochtend overleden. Deze Prins, bijna 19 jaar oud, was een zoon en het jongste kind van een van 's Keizers broeders. Terwijl de pest in Astrakan zoo goed als geweken schijnt, heeft zich plotseling te St. Petersburg zelf een geval voorgedaan. Het regeringsblad deelde dat in een extra-nommer mede. Het Journal de St.-Pétersbourg bevat met betrek king tot het door de Regeringsbode medegedeelde ziekte geval een veel minder onrustbarend berigt, namelijk: ,,De gezondheids-commissie heeft, in tegenwoordigheid van den prefect der stad, den lijder onderzocht, en geconstateerd, dat geenerlei kenteekenen van de pest voorhanden zijn, maar dat de zieke aangetast is door een eenvoudige plaatse lijke inflammatie, en er dus geen gevaar heeft bestaan.'' Amerika. Onlangs is in de Vereenigde Staten een brug-viaduct voor het verkeer opengesteld, die tot de stoutste ontwerpen en de grootste werken aldaar ondernomen en goed ten uitvoer gebragt, behoort. Deze viaduct ligt over de vallei van Cuyahoga te Cleveland, Staat Ohio, en vereenigt de beide oevers der rivier Cuyahoga. Om zich een denkbeeld te maken van de afmetingen, die dit kunstwerk heeft, diene, dat zeven rijtuigen naast elkander op het midden kunnen rijden, en dat op de trottoirs voor de voetgangers, ter wederzijden, acht per sonen in het gelid kunnen gaan, of vier tegen vier elkander ongehinderd kunnen passeren. Om een en ander meer bepaald onder cijfers te brengen: de brug is 19| meter breed, waarvan 12 voor de rijtuigen, en zij is 15 minuten gaans lang, of met andere woorden 980 meter. De bouw van deze brug heeft 2,151,460 dollars gekost. Het voornemen bestaat dan ook oin van de voetgangers een zeker tolgeld, hoewel laag, te heffen. Boren van dezen viaduct geniet men een der schoonste gezigtenter regterzijde heeft men het meer Erie, een der schilderachtigste van de Nieuwe Wereld; beneden zich ontwaart men al de bedrijvigheid en eigenaardige woelig heid der scheepvaart op eene Ainerikaansche rivier. Langs de beide oevers ziet men huizen, fabrieken, kerken en een geheel net van straten, vol leven en beweging; verder, ter linkerzijde, rust het oog op eene breede vallei, met fraaije boschrijke hoogten en doorkruist van talrijke spoor- weglijnen. In den nacht van den 13 Febr. jl. is te New-York de aldaar gevestigde Tattersall-inrigting voor het verkoopen van paarden afgebrand, waarbij 70 dezer dieren in de vlammen omkwamen en daaronder een paar Noorweegsche hitten, op 4000 dollars geschat. Slechts vijftien paarden werden gered. Ingezonden. Texel, 28 Februarij 1879. Den Heer D. C. LOMAN, Texel, Wel Ed. lieer! Na lezing van uw ingezonden stukje over de atoomboot „Ada van Holland," wenscli ik ook een paar regels te schrijven. Humaan voorzeker mag het genoemd worden in een Voorzitter van een College, wanneer hij als Ridder optreedt om de eer van dat College te verdedigen en in zoo goed gekozen woorden, de juiste bcteekenis eti bedoeling vau het gesprokene verklaart. Ik moet u dan ook de verzekeflhg geven, dat het mij iu mijne kwaliteit als directeur dier veelbesprokene stoomboot, nu mijne ver klaring dd. 25 Oct. 11. in twijfel wordt getrokken, hoogst aangenaam zal zijn, wanneer het gewenschte onderzoek naar hare zeewaardigheid heeft plaats gehad. De verantwoordelijkheid in deze drukt grootendeels op mij, wanneer er nu, na zóóvele noodkreten, eens een ongeluk plaats greep; en dat een ongeluk op zee gebeuren kan, ook met een nieuwe boot, leert de dagelijksehe ondervinding. Doch waarom Z.Exc. den Minister daarmede lastig gevallen? Is de Directie der stoomboot ooit onheuscb of weigerachtig geweest, wanneer haar vanwege het Gemeentebestuur iets werd gevraagd of opgelegd Waarom dat onderzoek niet bespoedigd en vereenvoudigd, door deskundigen van het Nieuwediep en Texel uit te noodigen die expertise te bewerkstelligen en daarvau onmiddellijk rapport uit te brengen? Mij dunkt dat zóó iets voor de hand lag niet alléén, maar onder welopgevoede menschen te pas kwam. Immers het geldt hier geen privé belang en ik geloof dat de belangen van het reizend publiek daarmede misschien beter zouden zijn gebaat. Ik wil eindigen met de betuiging van mijnen dank dut mijn verzoek, dd. 25 Oct. 1878, om verandering in de uren van vertrek voor de wintermaanden te verkrijgen, den 14 Febr. 11., door u in den Raad is in behandeling gebragt. Ik vlei mij daarmede eene dienst aan het reizend publiek te hebben gedaan, althans voor de volgende wintermaanden. Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, W. H. BR UNO BOK, Directeur van de Amsterdam-TexelscheStoombootreedery. Correspondentie. A. die eergisteren avond de liefdadigheids-voorstelling in Tivoli bijwoonde en zich daar met velen bijzonder amuseerde, speet het dat er zoovelen waren, die de aandacht stoorden. Waarom, vraagt hij, neemt de politie (zoo sterk daar vertegenwoordigd) geen maat regelen om dergelijke pretmakers te verwijderen? Wegens plaatsgebrek kunnen we het feuilleton heden niet vervolgen. Een ingezonden stuk uit Schngen wacht op plaatsruimte. betreffenfle de StosmTaartmaatscbaDpiJ Nederlaad. Prinses Amalia. 27 Febr. 1879 van Napels vertrokken. Prins v. Oranje. 25 Febr. 1879 Poiut de Galle gepasseerd. Madura 13 Febr. 1879 te Batavia aangekomen. Conrad6 Febr. 1879 van Suez vertrokken. Prins Hendrik. 26 Febr. 1879 van Port-Saïd vertrokken. Celebes1 Maart 1879 van Nieuwediep vertrokken. Kon.der Neder l. 18 Febr. 1879 alhier aangekomen, vertrekt 22 Miart. Voortcaarts Sedert 29 Oct. 1878 te Singapore in reparatie. Prinses Marie. In aanbouw te Glasgow. KoninginEnmIn aanbouw te Stockton on Tees. JavaIu de Indische wateren. BurgertUlie Stand. Gemeente HELDER. Van Donderdag tot Zaturdag. ONDERTROUWD: J. Kooij, arbeider en G. Kooger. M. J. Hoekstra, zeilenmaker en A. Schendelaar. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: L. Folmer, geb. Wessel, Z. T. Bethlehem, geh. Mets, 1). OVERLEDEN: C. W. Bakker, geb. Slijboom, 76 jaren. WeÊrMiie Waarnemns® te Helder. (Landsteel) 1 d Windrigting Barometer Thermometer TM Toestand fc; tï en mm. C. van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 28 12 zzo. 0.8k. 755.84 - 4.0 1.2 - 3.4 0.78 Vlak. 1 8 zw. 0.5„ 757.96 - 1.9 2.0 - 1.0 0.98 1 12 nw. 0.5„ 760.67 t 0.8 2.6 - 2.0 0.93 Weersgesteldheid: 28 Febr. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, koel. 1 Maart 8 u. Dikke, natte mist. 1 Maart 12 u. Bewolkt, beneveld, mooi. Gevroren dikte van 27 op 28 dezer 12 millimeters. Marinehaven. Nieuwediep. zeilklaar liggende en vertrokken schepen «roote vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 28 Jan. 1 Maart. Celebes. C. A. Bakker. Pnd.enz.viaSuez. Haven van IJ muiden. Binnengekomen 26 Februarij. Tiger, st., Bremen. 27 Eebruarij. Echo, st., Newcastlc; Benbow, st., Londen. 28 Februarij. Vesta, st., Bordeaux. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. 396 m.Tarwe f 84 m.Rogge - n.n m.Gerst obo (Ghev.) - 582 m.Haver - m.Paardenb. - m.Br.Boonen - 10,25al4, mj[anariezaad- a m.Mosterdz.(r)- 15,50a m. (g)-10,25a m.Bl.Maanz. - a m.Koolzaad - a 289 per mud 7,50al0,— 6,75a6,87i 5,a 5,50 6,—a 6,75 4,a 5, 6,75a 7,25 73 per 50 KG. 8 m.Karweizaad fl6,25al7, per mud m.Grn.Erwten - 10,al8, m.Graauwe, - 15,al 7, m.Vale - 12,al3, m.Witte y - 9,al2, 183 stap. Kaas, weg. 40847 KG. per 50 KG. Kleine Hooi f 32,50,Gras f Commissie,, - 32,25, - Middelb. - 34,- Laagste prijs f 14, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 12 Paaiden b.'tj. f 85,a5ü0,- Veulens - a 19 Koeyen -175a230,- 71 Nucht.Kalr. - 4,a22, 376 Schapen - 18,a32, per stuk Lammeren f a 222 Mag. Varkens - 10,al 8, 296 Bigg.ben.10w.- 5,al0,; 6 Bokk.&Geiten - 3,—a 6, Boter f 0,90 a 1,— per0.«30KG. MarlxtDerlgten. Amsterdam, 27 Febr. Tarwe op levering onveranderd, Nor, f 280. Rogge onvsranderd, jarige Nicolajeff f 144, puike nieuwe Petersb. f 160, op levering weinig veranderd, Maart f 145, Mei f 150, Oct. f 159. Koolzaad: f 1 hooger, Oct. f 384. Raapolie onveranderd, Najaar f 37. Petroleum loco f 11 E. betaald. 28 Febr. Tarwe op levering onveranderd, Maart f 263, Nov. f 280. Rogge als voren, jarige Odessa f 139.. jarige Nicolajeff f 144, jarige Taganrog f140, puike oude dito f156, oude Petersb. f 155, puike nieuwe dito f 160, jarige Western f 155 bij partij, op levering Najaar weinig veranderd, overige termijnen iets hooger betaald, Maart f 145, 146, 145, 144, 145, Mei f 150, 151, Oct. f 159, 160, 161. Koolzaad flaauw, April f 369, Oct. f 380.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2