HELDERSCHE EN NIEIIWEIMEPER COURANT. Nieuws- eu AilvertentielM voor Hollands Noorttwartier. 1879. N°. 31. Woensdag 12 Maart. Jaargang37. BEKENDMAKING. „W ij huldigen het goed e." Verschijut Dingsdag, Donderdag en Zatardag namiddag. Abonuemeulsprijs per kwartaal/1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiên: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat door hen voorloopig zijn vastge steld en van af den 7 Maart tot en met deu 22 Maart e. k., van 's morgens 9 tot des namiddags 3 ure, op de gewone werkdagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelgd a. Het VOIJAARSKOHIER van den HOOFDELIJK EN OM SLAG, over liet dienstjaar 1879; b. Het VOIJAARSKOHlER der BELASTING op de HONDEN, over het dienstjaar 1879 en c. liet SUPPLETOIRKOHIER der belasting op de HONDEN, over liet dienstjaar 1878. Bezwaren tegen die Kohieren m ieten binnen den hierboven opge geven tijd bij den Raad schriftelijk worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 6 Maart 1879. C. BOON, Secretaris. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA maken bekend, dat de J.%.%11- I.1JKSCIIH AANRIKIIIKG VAX LKKHLIXUEX op de openbare lagere scholen in deze gemeente zal plaats hebben op den 1 Aprfl e. k. Ouders of Voogden die hunne Kinderen of Pupillen op gcmelden datum de school wenschen te doen bezoeken, worden uitgenoodigd daarvan, vóór don 20 .Haart e. k., opgave te doen bij den betrokken Hoofdonderwijzer. De Kinderen moeten den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben en een bewijs van inenting kunnen overleggen. Anna Paulowna, den 8 Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUWED1EP, 11 Maart- De mailboot Prinses Amalia kwam jl. Zondag avond alhier aan; de Celebes was dien dag bij St. Vincent. Jl. Zaturdag werd aan de werf Maatschappij de Atlas, fabriek van stoom-en andere werktuigen te Amsterdam met het beste gevolg te water gelaten het aldaar voor het departement van Marine in aanbouw zijnde ijzeren gepant serd riviervaartuig Mewa. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen op Maandag 28 April e. k. hunnen feestelijken intogt houden binnen de hoofdstad. Het heeft mevrouw de Prinses Hendrik behaagd welwillend de opdragt en inleiding te aanvaarden van een bundel novellen van mejonkvrouw Louise Stratenus, die eerstdaags verschijnen zal. Benoemd tot minister van Koloniën de heer inr. O. van Rees, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De adelborsten der mariniers uit bet oudste studie jaar zullen, wanneer hun collega's voor de zeedienst een oefeningstogt met de Urania maken, voor dien tijd gede tacheerd worden bij de afdceling mariniers alhier, ten einde practisch eenige ondervinding op te doen van de mariniers- dienst aan wal. Zij zullen alsdan de distinctieven van sergeant dragen. Gisteren werddh, voor rekening van het gouvernement van Neêrl.-Indië, van Amsterdam naar hier vervoerd 100 vaatjes rijksdaalders, elk vaatje inhoudende 8000 stuks, alzoo een kapitaal van twee millioen gulden vertegen woordigende, dat met de eerste gelegenheid naar Indic verscheept wordt. - De heer W. Delwel, veehouder te Kralingen, heeft van den minister van Binnenlandsche Zaken het volgend schrijven ontvangen „Gezien een verzoek van W. Delwel en andere veehouders te Kralingen, om tegemoetkoming in de schade, door hen geleden ten gevolge van de verpligte inenting hunner runderen Geeft aan de adressanten te kennen, dat de wet niet toelaat aan hun verzoek te voldoen." Beroepen te Wijdenes ds. J. H. van der Palm, predikant te Houtrijk en Polanen. Onlangs werd verhaald hoe de ruiten van lantaarns op vuurtorens hij nacht herhaaldelijk een aanval te ver duren hebben van vogels. Als een sprekend staaltje hiervan kan dienen, dat jl. Woensdag nacht twee rotganzen met zooveel kracht tegen de lantaarn van den vuurtoren te Terschelling vlogen, dat een ruit van 2 cM. dikte totaal verbrijzeld werd en de beesten dood ter neder stortten. Aan een particuliere correspondentie uit Yokohama ontleent de Amsterdamsche Crt. het volgende: Voor Nederlanders, die bet verre Oosten bewonen, bestaan de feesten en de openbare vermakelijkheden, die in het geboorteland worden gegeven, nagenoeg niet; zij hebben er slechts een verzwakten weerklank van, die hun door de dagbladen wordt overgebragt. Dit nu is daarom vooral te betreuren, wijl die feesten er bijzonder toe bijdragen om het nationaal gevoel op te wekken en levendig te houden. Ongetwijfeld heeft die overweging aanleiding gegeven tot de bijeenkomst ten huize van den heer mr. H. O. van der Linden, advocaat bij de balie te Batavia, en tijdelijk in Japan, tot welke bijeenkomst de geheele Hollandsche kolonie genoodigd was en zich begeven heeft. De lieer van der Linden had voor dat nationale feest, hetwelk hij aan zijn landgenooten wenschte aan te bieden, den dag gekozen, waarop het huwelijk van Z. M. den Koning der Nederlanden met Prinses Emma van Waldeck- Pyrinont werd voltrokken. Er was diner, concert, souper en Prinsen hadden op een en ander kunnen genoodigd worden, zoo vorstelijk was bet. De heer van der Linden had zijn huis in een waren wintertuin herschapen; overal groen cn de geheele Flora van Japan was er in het klein om zoo te zeggen vertegen woordigd. Den gasten was bovendien een aardige attentie bereid, want ieder vond onder zijn servet een photografisch portret van de nieuwe Koningin, omgeven van een Japansche teekening in bloemen en vogelen, waaronder vooral die, welke in Japan hot zinnebeeld zijn van het huwelijk. Onder algemeen enthousiasme van de gasten heeft de heer van der Linden een toast gedronken op de gezondheid van HH. MM. den Koning en de Koningen. Het concert had de verdienste van buitengewoon, oor spronkelijk en eigenaardig te zijn. De gastheer had namelijk zeven blinde kunstenaars laten komen, die te Tokio bekend zijn wegens hun merkwaardig talent in het bespelen der koto, en dat orchest van zoo nieuw genre, waarmee de Europeanen maar zelden gelegenheid hebben kennis te maken, heeft veel en welverdienden bijval verworven. De genoodigden hebben eerst ten 4 ure in den morgen hun vriendelijken gastheer verlaten, onder een allerprettig- sten indruk en met de onuitwischbare herinnering van dit familiefeest, hetwelk hen in gedachte voor eenige oogen- blikken heeft teruggevoerd naar het ver verwijderd vaderland. Yoor men uiteen ging is een adres van gelukwensching opgesteld, dat door bemiddeling van den heer van Oordt, consul der Nederlanden te Yokohama, aan Z. M. den Koning is gezonden. Tot waarschuwing en in het belang van het alge meen deelt de heer M. O. Giltjes, apotheker, het volgende aan het N. v. d. Dag mede: „Het is ook mij (ongeveer eene maand geleden) weder gebleken,- dat het email van ijzeren vaatwerk niet altijd even onschadelijk is. Eene familie, uit 7 personen be staande, was tweemalen ongesteld geworden, de een natuurlijk meer dan de ander, na het gebruik van spijzen, welke men in pannen van geëmailleerd ijzer had gekookt en daarna circa een dag had laten staan. Na scheikundig onderzoek bevatte het email geen lood noch arsenicum, maar eene groote hoeveelheid zink, wat dus zeer schadelijk voor de gezondheid kan zijn. Het zal niet overbodig zijn, de gebruikers van zulke pannen hierop attent te maken." Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D.: „Er loopt hier een gerucht, als zouden er tengevolge van de inhechtenisneming van V. S. K., wegens den moord in de Beulingstraat, ontdekkingen zijn gedaan, die doen gelooven, dat het zóó geheimzinnig overlijden van den heer Kets, de bekende zaak van de Brouwersgracht, werkelijk het gevolg van een misdaad is geweest. Men voegt er zelfs bij, dat een kantoorbediende, die dezer dagen ter zake van verduistering van aanzienlijke sommen zou zijn gehoord, deswege belangrijke mededeelingen moet hebben gedaan. Uit Zwolle schrijft men aan het IJ. D., dd. 8 dezer: „In de laatste jaren heeft men zich in ons vaderland hijzonder toegelegd op de verbetering van het varkensras. Het vroegere inlandsche hoogpootigè varkensras is hier te lande meer en meer verdrongen door kortpootige, vetklomp- achtige, hoofdzakelijk uit Westphalen en aangrenzende streken afkomstige varkens. De groothandelaars in hammen hebben al spoedig opgemerkt, dat de hammen van dit nieuwe soort varkens veel overeenkomst hebben met de beroemde Westphaalsche hammetjes. Tegenwoordig worden dan ook duizenden hammen uit Nederland naar het buiten land verzonden, en daar voor echte Westphaalsche ham metjes verkocht. De hoofdzaak is, dat men zorge, dat de hammen gerookt worden door zuivere houtrook; tenge volge ran turf of steenkolenrook gaat de fijne smaak van duizenden hammen verloren. Onze voorouders wisten het wel; als zij een varken geslagt hadden, moesten spek en hammen naar den klompenmaker of den kuiper, die voor velen zoo lekker rooken kon." Naar de Arnh. Crt. verneemt, zal door het departement van Oorlog een proef worden genomen tot aankoop van paarden voor het wapen der kavalerie. Een gunstig ter naam staand paardenhandelaar te Budapest heeft aan dat departement aangeboden die paarden voor een belangrijk lageren prijs te leveren, dan tot heden daarvoor aan de leveranciers hier te lande werd betaald, en neemt daarbij de kosten van het transport, alsmede de risico der reis tot in de garnizoensplaats in Nederland voor zijne rekening. Er zullen 80 paarden (voor elk regiment 20) worden aangeschaft. Op den hoek van de Veenestraat en Groenmarkt te 's Hago stond verleden week, volgens de Haagsche kroniek in de Prov. Gron. Crt., omstreeks kwart voor één uur een soldaat met patroontasch om, blijkbaar in wachtuniform, omringd door een drom nieuwsgierigen. Hij was uitge zonden door den wachthehhenden officier, om op te letten, of hij soms een koninklijk rijtuig zag aankomen, ten einde dan onmiddellijk daarvan kennis te geven. Hij stond daar op den uitkijk als zuster Anna. Aan de Gevangenpoort stond eveneens een uitgezonden wacht, om, zoodra hij iets zag naderen, berigt daarvan te geven. Zoo wordt de waakzaamheid beoefend, en men heeft zelfs met de koetsiers der koninklijke rijtuigen een stille overeenkomst getroffen, dat zij flink met de zweep zullen klappen, ten teeken dat de geheele wacht in het geweer moet. Uit Batavia wordt o. a. dd. 1 Febr. jl. berigt: „De gouvernements-veeartsén, de heeren Yoigt en van Aerde, melden in de Indische bladen, dat thans met de meeste zekerheid is geconstateerd, dat de te Batavia en omstreken uitgebroken veeziekte is de runderpest of de vee- typhus. Zij geven daarom de verschijnselen op dier vreeselijke ziekte. De ziekte is bijna altijd docdelijk, en tast runderen, karbouwen, geiten en schapen aan. Voorbe hoed- of geneesmiddelen daarvoor zijn tot nog toe niet bekend. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de verwoesting, die deze ziekte onder den veestapel kan aanrigten, dienen de volgende opgaven: In 1714 stierven in Piëmont 70,000, in Holland 300,000, in den Iverkelijkcn Staat 26,000; in 174549 in Dene marken 280,000, in Lithauen 145,000; in 1769 in Holland in 6 maanden 44,000, in Westfriesland 43,000; in 1776 in Holland weder 300,000, in Sleeswijk-Holstein 143,000 runderen aan die ziekte. In 186566 verloor Holland daaraan weder meer dan 50,000 en Engeland meer dan 200,000 stuks vee. Runderpest is dus de vreeselijkste ziekte, die hij het vee kan voorkomen. Zij is thans in Nederl.-Indië uilge broken en het is zeer te vreezen, dat zij zich zal uitbrei den en misschien een groot gedeelte van Java zal hesmetten. De veeartsen achten het daarom een duren pligt, de vee houders voor den naderen vijand te waarschuwen en zij hopen en vertrouwen vast, dat ieder eigenaar zijn vee zoo naauwkeurig mogelijk zal nagaan, het verwijderd zal hou den van ander vee en bij het minste verdachte ziekte- teeken daarvan onmiddellijk met den meesten spoed zal kennis geven aan liet bestuur. Alleen door algemeene, spoedige en krachtige medewer king kan ds groote ramp, dielndië bedreigt, worden afgewend. Dat dus ieder zijn pligt doe en de regering ondersteune in de maatregelen, die zij in het algemeen belang genood zaakt zal zijn te nemen." In het Journal de 1'horticulture Beige et étrangère leest men, dat tegenwoordig te Parijs eene soort tanden stokertjes worden verkocht onder den naam Chewstick, die de eigenschap moeten bezitten van het gebit te zuiveren en te onderhouden. Ook als tandenborsteltjes moeten ze dienst kunnen doen, daar de uiteinden, als deze gekaauwd zijn, vezelig worden. Het moeten stukjes van den stengel zijn eener liane, die veel op Jamaica voorkomt, namelijk Gouania doming en sis. Passavanti of Passanante, die den Koning van Italië heeft trachten te vermoorden, is ter dood. veroordeeld. Eindelijk is Edison in het bezit van zijn octrooi voor electrische verlichting. De redactie van de Revue Industrielle teekent er echter hij aan„het stelsel van verlichting door electriciteit is verre beneden de reputatie van den geleerden natuurkundige van Menlo-Park en niets, volstrekt niets in liet nieuwe brevet regtvaardigt de paniek, die het teweeg- gebragt heeft onder de aandeelhouders in gasfabrieken in Europa en Amerika. Het is inderdaad een ontzaggelijke en betreurenswaardige mystificatie." Voorjaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Vervolgd) Nog werd eene beproeving gehouden van liet stelsel van kaasbereiding, in praktijk gebragt door den heer W. Sluis te Beemster. Deze proefneming, in tegenwoordigheid eener Commissie van drie leden door den heer Sluis zeiven op de boerderij vanden heer C. Zijp Ivz., te Twisk, geleid, viel, blijkens liet daarover uitgesproken oordeel van een drietal heeren kaaskoopers, niet gunstig voor liet hierdoor verkregen product uit. Was het ooi'deel van genoemde heeren des kundigen over de door hen onderzochte monsters kaas op de boerderij van den heer Sluis, en volgens zijn stelsel vervaardigd, al eenigszins gunstiger, zoo bleef het hunne meening, dat, volgens dit stelsel, niet die fijne kaas, die men algemeen wenscht, kan worden verkregen. In de November-vergadering werd een voorstel van liet bestuur aangenomen, om in den loop van het jaar 1879 met uitsluiting van alle wedstrijden en prijsuitlovingen, uit breide proeven te nemen op het gebied der zuivelbereiding. Het bestuur werd gemagtigd des noodig hij lands- en provinciale regeringen subsidie voor deze proefnemingen aan te vragen om nader in de Maart-vergadering van 1879 over deze zaak te rapporteeren. Voorts zij hier nog medegedeeld, dat door onze Ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1