eeniging f 25 is bijgedragen tot het, op het initiatief van de Zeemvsche Maatschappij van Landbouw, aangeboden huldeblijk aan bet lid van verdienste onzer Vereeniging, den lieer P. F. L. Waldeck, secretaris-penningmeester der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, als erkenning zijner verdiensten bij liet zamenstcllen, verzenden, étaleeren en regelen der collectieve inzending van landbouw-voort- brengselen ter internationale tentoonstelling te Parijs. Dit huldeblijk waaraan door alle belanghebbende zustermaat schappijen en vereenigingen is deelgenomen, bestaande uit eene met zilver gemonteerd, van een toepasselijke inscriptie voorzien pièce de milieu, is door de Maatschappij, van welke het voorstel was uitgegaan, genoemden heer aangeboden en dankbaar door liem, blijkens ingezonden missive aan het bestuur onzer vereeniging, aanvaard. Moge het den heer Waldeck gegeven worden, nog menig jaar de belangen van den vaderlandschen landbouw in zijn veelomvattenden werkkring te kunnen blijven dienen! Als nieuwe leden voor liet bestuur, om met 1 Januarij 1879 op te treden, werden verkozen de beerenbaron van Dedem te Hoorn, F. Groot Jbz. te Midwoud, en N. Loder te Winkel. Een woord van dank aan de aftredende en niet herkiesbare leden van 't bestuur, de lieeren J. Breebaart Kz. te Winkel, D. Schoen te Beemster en K. J. Akkerman te Alkmaar besluite dit verslag. Een woord van hulde niet het minst aan den aftredenden voorzitter die, sedert de oprigting onzer vereeniging gedurende vijf jaren met het voorzitterschap bekleed, in deze zijne betrekking d« vereeniging steeds met zooveel belangloozen ijver gediend en haar de gewigtigste diensten heeft bewezen. Het ga hem wèl. Blij ve hij nog lang den vaderlandschen landbouw en onze vereeniging in het bijzonder ten kraclitigsten steun!" Onder dankbetuiging aan den secretaris, wordt dit verslag voor kennisgeving aangenomen. Gelijk besluit ten aanzien van liet door hem uitgebragte rapport van den afgevaardigde ter vergadering van de ver eeniging liet Nederlandsche llundveestamboek. De voorzitter deelt mede dat van den heer P. Vijn, van Hoogwoud, een opstel is ingekomen over de kaasmakerij, waarin hij achtereenvolgens deze punten behandelt: 1. Wat is het doel van de chemische bereiding der kaas? 2. Welke verschijnselen doen zich in het product voor na afloop van de bereiding, in de verschillende tijdperken van het jaar? 3. Waaraan is liet toe te schrijven dat de kaas in het wanne jaargetijde minder goed gedijt en dikwijls aan meerdere gebreken onderhevig is, dan in voorzomer en herfst? 4. Bestaat er mogelijkheid om de onderscheidene gebreken in de kaas in elk tijdperk van het jaar te voorkomen? Onder No. 1 wordt op den voorgrond gesteld, dat het doel is om een zoo uitstekend en geldswaardig mogelijk product te maken. Bij het 2de punt wijst de heer V. er op dat iedere kaas boer wel bij ondervinding zal weten dat in den regel de kaas, die gemaakt wordt van begin Mei tot half Junij, beter is dan die welke wordt gemaakt van half Junij tot September. Na September wordt ze gaandeweg beter. Ver volgens dat door plotselinge weersveranderingen dikwijls allerlei gebreken ontstaan, zelfs in die kazen, die bijv. in Mei gemaakt werden en toen schijnbaar zonder eenig gebrek waren. Voorts worden de verschillende gebreken nader omschreven en besproken. Onder punt 3 worden de oorzaken nagegaan en uitvoerig besproken, die aanleiding geven tot gebrek, en hierbij geeft de steller als zijn meening te kennen dat de hoofdoorzaak van de meeste gebreken voornamelijk moet gezocht worden in het omzetten van de melksuiker in melkzuur, wat in den warmen tijd veelvuldiger en gemakkelijker voorvalt dan in meer koele dagen. Bij punt 4 blijkt dat de beer V. met allerlei gebrek en te worstelen beeft gehad, ze op allerhande manier zocht te voorkomen en te bestrijden, doch niet altoos met goed ge volg dat het hoofdgebrek bij hem bestond in 't rijzen der kaas, waartegen hij echter nooit een afdoend middel heeft mogen vinden. Dit bragt hem er toe den heer Sluis te faan hooren en diens methode na te volgen. Later keerde e heer V. weer tot de oude bereidingswijze terug. Hij geeft toe dat de minder goede gevolgen van de toepassing van het stelsel-Sluis misschien ook hieraan zijn toe te schrijven dat de leerling dadelijk geen meester is, maar gelooft van den anderen kant ook, dat die methode nog zeer wel voor verbetering vatbaar i*. Z. i. moet de kaas, naar 't stelsel Sluis gemaakt, in 't vervolg nog krijgen een betere korst, een betere kleur van binnen en zoeter smaak. De heer V. gelooft dat een voorname oorzaak van deze minder goede hoedanigheden hierin moet gezocht worden, dat de kaas volgens deze methode niet wordt gekruimeld. Hij prijst de loffelijke pogingen van den heer S; hij spoort alle land bouwers aan om door volharding naar beter te streven en hoopt dat eenmaal het middel zal gevonden worden, om de f ebroken te voorkomen, onverschillig door wien, door den eer Sluis of een ander, door een persoon of een vereeniging. Aan den inzender zal de dank dezer Vereeniging worden kenbaar gemaakt. De heer Boeke toont het. gewigt aan om al wat de practijk leert ten aanzien van de verbetering der zuivelbereiding in uitgebreider kring bekend te maken dan deze vergadering en geeft diensvolgens in overweging het opstel van den heer Vijn ter opneming aan te bieden aan het maandblad der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van het uitgebragt rapport betreflende het Rundveestamboek, stelt de lieer T. J. Waller voor, dat het bestuur dier Vereeniging zal worden uitgenoodigd, de punten van beschrijving harer jaarvergadering zóó vroeg rond te zenden, dat ter algemeene vergadering van Hollands Noorderkwartier daarover van gedachten kan worden ge wisseld. De vergadering vereenigt zich met dit voorstel bij acclamatie. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering van de Vereeniging Het Rundveestamboek wordt gekozen de heer S. de Jongh. Tot plaats waar de eerstvolgende algemeene vergadering van de Vereeniging Hollands Noorderkwartier zal worden gehouden, wordt aangewezen de gemeente Hoogwoud. In de plaats van de lieeren T. J. Waller, Iv. Rezelman en J. Hulleman, die aan de beurt van aftreding lagen en niet terstond herkiesbaar waren, werden tot leden van het bestuur benoemd de lieeren D. Breebaart te Winkel, S. de Jongh te Oudorp en G. Wonder te Berkhout. De rekening en verantwoording van den secretaris penningmeester wordt goedgekeurd onder dankbetuiging voor zijn accuraat en net beheer. Slot volgt.) ViscliL)erigt©ii. Zaturdag kwamen binnen de sloepen: Pollux, schipper A. Verschoor, aanbrengende 2GO levende kabel- jaauwen (verkocht h f 2.20 per stuk), 300 schelvisschen, 6 heil botten, 14 levende lengen, 2J ben rog en vleet, 183 doodc kabei- jnauwen en lengen (verkocht vau 75 tot 90 cents per stuk). Ulbo, schipper J. Smit, aanbrengende 70 levende kabeljaauwen (verkocht a f 3.65 per stuk), 12 levende lengen, 500 schelvisschen, 2£ ben rog en vleet, 133 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van 80 tot 90 cents per stuk). Saturnus, schipper L. vau Veelen, aanbrengende 300 leveude kabeljaauwen (verkocht a f 2.40 per stuk), 20 levende lengen, 800 schelvisschen, 1 heilbot, 11 beuneu rog eu vleet, 303 doode kabel jaauwen en lengen (verkocht van 80 tot 95 cents per stuk). l)e Zeeuw, schipper D. Meijboom, aanbrengende 50 lerende kabeljaauwen (verkocht a 3.50 per stuk), 15 levende lengen, 280 schelvisschen, 4 puntjes rog, 30 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht a 80 cents per stuk). Admiraal vau Kinsbergen, schipper J. Noordzij, aanbrengende 220 levende kabeljaauwen (veikocht ii f 3.95 per stuk), 2100 schelvisschen, 4 heilbotten, 15 levende lengen, 260 doode kabel jaauwen cu lengen (verkocht van 70 tot S5 cents per stuk). Zondag dc sloepen: Jan Hofland, schipper J. v. d. Hoeven, aanbrengende 150 levende kabeljaauwen (verkocht a f 2.35 per stuk), 15 levende lengen, 270 schelvisschen, 12 puntjes rog, 5 heilbotten, 205 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van 70 tot 90 cents per stuk), 120 repelaars (verkocht a f 16 't honderd). W. Schoon, schipper 1\ r. d. Hoeven, aanbrengende 150 levende kabeljaauwen (verkocht ii f 2.90 per stuk), 15 levende lengen, 650 schelvisschen, 3 heilbotten, 4 puntjes rog, 200 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht a 80 cents per stuk). Jacoba Maria, schipper A. llart, aanbrengende 230 levende kabeljaauwen (verkocht si f J.25 per stuk), 12 levende lengen, 2 heilbotten, 1500 schelvisschen, 175 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van 70 tot S0 cents per stuk). Watergeus, schipper P. Hart, aanbrengende 120 levende kabel- jaauwen (verkocht a f 3.10 per stuk), 28 levende lengen, 6 heil botten, 600 schelvisschen, 166 doode kabeljaauwen en lengen (ver kocht van 70 tot 80 cents per stuk). Dankbaarheid, schipper H. Langbroek, aanbrengende 110 levende kabeljaauwen (verkocht a f 3.50 per stuk), 8 levende lengen, 850 schelvisschen, 173 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van 70 tot 80 cents per stuk), 400 repelaars (verkocht ii f 16 't honderd). Twee Gebroeders, schipper J. Ried ijk, aanbrengende 120 levende kabeljaauwen (verkocht ii f 3 per stuk), 9 leveude lengen, 500 schelvisschen, 1 puntje rog, 60 doode kabeljaauwen en lengen (ver kocht ii 90 cents per stuk). 300 repelaars (verkocht f 15 't honderd). Maria Cornelia, schipper J. v. d. Nieuwendijk, aanbrengende 125 levende kabeljaauwen (veikocht f 4.05 per stuk), 8 levende lengen, 1100 schelvisschen, 140 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van 70 tot 85 cents per stuk), 200 repelaars (verkocht a f 16 't honderd). Eendragt, schipper J. v. d. Steen, aanbrengende 260 levende kabeljaauwen (veikocht a f 2.95 per stuk), 30 lengen, 1 heilbot, 700 schelvisschen, 7 bennen rog, 2J hen rog en vleet, 167 doode kabeljaauwen eu lengen (verkocht van 70 tot 85 cents per stuk). Volharding, schipper J. Put, aanbrengende 190 levende kabel jaauwen (verkocht a f 2.70 per stuk), 2 heilbotten, 9 puntjes rog, 700 schelvisschen, 22 levende lengen, 234 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht vau 65 tot 90 cents per stuk), 500 repelaars (verkocht ii f 1G 't honderd). Maandag de sloepen: Rhea, schipper C. Noordzij, aanbrengende 340 levende kabel jaauwen (verkocht a f 3.10 per stuk), 600 schelvisschen, 10 levende lengen, 2 heilbotten, 20 beunen vleet, 10 bennen rog, 125 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht ii 90 cents per stuk). llendrika Adriana, schipper J. Langbroek, aanbrengende 210 levende kabeljaauwen (verkocht f 2.30 per stuk), 900 schelvisschen, 2 heilbotten, 16 levende lengen, 210 doode kabelj ïauwen en lengen (verkocht van 70 tot 95 cents per stuk). Bedachtzaamheid, schipper Th. de Waard, aanbrengende 280 levende kabeljaauwen (verkocht a f 1.80 per stuk), 700 schelvisschen, 28 levende longen, 179 doodc kabeljaauwen en lengen (verkocht van 60 tot 90 cents per stuk). Noordover, schipper M. Jongejan, aanbrengende 60 levende kabeljaauwen (verkocht 4.60 per stuk), 18 leveude leugen, 1 heilbot, 600 schelvisschen, 2 puntjes rog, 150 doode kidieljaiuwen (verkocht van 70 tot 80 cents per stuk). Zeemanshoop, schipper H. v. d. Hoek, aanbrengende 110 levende kabeljaauwen (verkocht a f 3.35 per stuk), 12 levende leugen, 1 heilbot, 650 schelvisschen, 2 bennen vleet, 6 puntjes rog, 180 doode kabeljaauwen eu lengen (verkocht van 80 tot 95 cents per stuk). Sirene, schipper J. Zwartrsld, aanbrengende 100 levende kabel jaauwen (verkocht a f 4.05 per stuk), 40 levende lengen. 400 schelvisschen, 40 puntjes rog, 6 hennen vleet, 30 doode kabcl- j iauweu eu lengen (verkocht ii 75 cents per stuk). Nijverheid, schipper M. Langbroek, aanbrengende 180 levende kabeljaauwen (verkocht ii f 2.35 per stuk), 10 levende lengen, 900 schelvisschen, 200 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht vau 65 tot 70 cents per stuk). Doggersbauk, schipper J. van Vliet, aanbrengende 480 levende kabeljaauwen (verkocht f 2 per stuk), 20 levende lengen, 5 heil botten, 700 schelvisschen, 13 bennen rog, 160 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van 70 tot 80 cents per stuk). Iimma en Anna, schipper G. A. Jongejan, aanbrengende 170 levende kabeljaauwen (verkocht a f 2.35 per stuk), 12 levende lengen, 3 heilbotten, 950 schelvisschen, 130 diode kabeljaauwen en leugen (verkocht van 65 tot 75 cents per stuk). Tweelingen, schipper A. Jongejan, aanbrengende 170 kabeljaauwen (verkocht a f 2.35 per stuk), 11 levende lengen, 2 heilbotten, 950 schelvisschen, 140 doode kabeljaauwen en lengen (verkocht van 60 tot 70 cents per stuk). Heden morgen de sloep: Actief, schipper P. Visser, aanbrengende 120 levende kabel jaauwen (verkocht a f 3.50 per stuk), 20 levende lengen, 2 heil botten, 17 puntjes rog, 6 beuneu vleet en 280 schelvisschen. De haringvangst varieert van -f tot 12 tal; zij gold van f 6 tot f 11 per tal. De garnalen-visscherij betert. Bonoemlngen, eixss. Tot burgemeester van Harcnkarspel is benoemd de heer J. Swan, wethouder dier gemeente. De luit. ter zee 1ste kl. P. Ie Comte, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellcvoctsluis en belast met het bevel over het kostschip Ainstel, wordt met den 31 dezer eervol van dat hevel ontheven, op non-activiteit gesteld en ir.et den 1 April vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. N. A. dc Vries. De luit. ter zee 1ste kl. M. A. Medenbach wordt met ('en 1 April a. s. tijdelijk als eerste officier geplaatst aan boord van het opleidingschip Anna Paulowna. België. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Luik plaatsgehad. Een hevige brand was ontstaan in het huis van den heer Dor, in de rue St.-Léonard. Het vuur had reeds eene groote uitbreiding gekregen, toen men zich herinnerde, dat de twee kinderen van den slagter Ancel, die de benedenverdieping bewoonde, in een der kamers van de eerste verdieping vergeten waren. De lieeren Truflaut, slagter, en J. Polain, ingenieur, drongen met gevaar voor htin leven in het brandende huis om de ongelukkige kleinen te redden. Zij waren met de kinderen, die reeds half gestikt waren, tot bij de trap gekomen, toen een gedeelte van het plafond instorttede heer Polain werd in de kamer teruggedreven, terwijl de heer Truflaut, zwaar ge kwetst aan het regteroog, op de trap nederviel. Het kind ontviel aan zijne handen en slechts met groote moeite werd hij zelf uit de vlammen gered. Ondertusschen had de heer Polain insgelijks de brandende woning, zonder zijn dierbaren last, moeten verlaten. De twee kinderen, het oen 4 en het andere 2 jaren oud, zijn in de vlammen omgekomen. "Flin geland., Weston, zoo meldt men o. a. uit Londen, is van zijn wandeling terug.... cn heeft zijn weddenschap, om 2000 mijlen in 1000 uur af te leggen, verloren. Hij kwam er 22 tekort, die men hem echter niet present heeft willen doen. De laatste loodjes wogen ook op hem het zwaarst.... hij liep hij den weg als een dronken man en moest telkens door zijn oppasser gegrepen worden, om niet in een goot of geul te vallen. Bijna na elk uur moest hij rust nemen en toch had hij zijn leven veil, om de wanhopige wedden schap te winnen. In de nabijheid van Londen werd hij door een paar honderd belangstellenden opgewacht, en kwam kort na middernacht op het punt van uitgang, de Beurs, weder terug. Hij liep toen vlug de trappen op, groette het publiek en verdween in een prozaïsche cal. Al heeft Weston ook zijn weddenschap om 500 p. st. verloren, toch heeft hij op zijn wandeltogt goede zaken gemaakt. Avond aan avond moest hij in elke stad van eenig aanbelang een korte rede houden, die somtijds een half uur, somtijds slechts een kwartier uurs duurde. Deze lezingen waren overal zeer goed bezet en de geheele recette werd door Weston ingepalmd. Hoe verdienstelijk zulk Sports ook zijn moge, toch is de beroemde kampioen wandelaar, een rondtrekkende kermisgast geworden, die zich voor één shilling liet zien. B-Uslancl. Terwijl er nog gestreden wordt over de vraag, of zich te St.-Petersburg al dan niet een geval van pest heeft voorgedaan, brengt een te Moskou verschijnend blad het berigt, dat de pest te Twer 'is uitgebroken, de hoofd plaats van het gouvernement van dien naam, op den regter- oever der Wolga, aan den spoorweg van St.-Petersburg naar Moskou gelegeu. Gremeenteraad Texel. Zitting van Zatnrdag 8 Maart 1879. Afwezig de hoeren Kcijser, Bruin en Bruns; eerstgenoemde met kennisgeving. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. 1. De Voorzitter doet mcdedeeling van eeuige iugekome» Provin ciale bladen en circulaires. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Door den Voorzitter wordt berigt, dat de staat van begrootiug, dienst 1879 eu liet besluit tot het geven van opstal van grond aan de haven te Oude Schild aan J. Vos c. s. goedgekeurd van HH. Gedeputeerde Staten zijn terug ontvangen. 3. Er wordt gelezen een rekwest van A. W. Koning en J. P. Quant,, houdende verzoek om demping der burgwal achter hunne perceeleu. Dit rekwest wordt, na eenige bespreking, in handen gesteld van het D.gelijksch Bestuur. 4. Er wordt gelezen eene missive van den heer Schoolopziener, inhoudpnde: 1. de mededeeling, dat de heer B. J. Troll, te Texel, tot directeur cu de heer W. Visser, te Amsterdam, tot onderwijzer zijn benoemd aan de 1ste klasse der Normaallessen, die met 1 April a. s. aan den Burg zal worden geopend; 2. verzoek om het lokaal vau schoolmeubelen te voorzien en geheel voor het onderwys in te rigten eu 3. uitnoodiging aan den Raad om de thans bestaande opleidingsklasse, die voor Rijksrekening is opgerigt, maar nu door de Normnalinrigtiug zal vervallen, te behouden eu de kosten daarvan te doen dragen door dc gemeente. Na vele discussiën wordt op voorstel van het Dagelijkse!» Bestuur besloten: de eerste mcde deeling voor kennisgeving aan te nemen; omtrent het tweede puut aan den heer Schoolopziener te kennen te geven, dat de inrigting tegen April zal gereed zijnen de opleidiugsklasse voorloopig te blijven behouden en de regeling met de lieeren ouderwijzers over te laten aan B. en W. 5. Tot lid en regentes by het Algemeen Armbestuur worden benoemd de heer Eokko Keijser eu mejufvrouw G'ornelia Zijm, geb. Bakker. 6. De Voorzitter doet voorlezing van een concept-verordening op het berijden der wegen, aan de gemeente in onderhoud tocbehoo- rende. Na eeuige discussie wordt besloten, de verordening in eene volgende zitting definitief vast te stellen. 7. De Voorzitter berigt, dat twee sollicitanten zich hebben aan gemeld voor de betrekking van hulponderwijzer aan den Burg, en wel1). J. Kolf, te Haarlem en J. P. Quant, alhier. Namens het Dagelyksch Bestuur stelt hij voor, de lijst iu handen te stellen van den heer Schoolopziener. Dienovereenkomstig wordt besloten. De openbare zitting wordt gesloten, om in eene beslotene over te gaan, tot het behandelen der reclames, ingekomen tegen het kohier van den hoofdelijken omslag. Na heropening der zitting wordt het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld, met kennisgeving dat het van af Dingsdag den 11 Maart, gedurende acht dagen, van des morgens 9 tot 1 uur, op de Secretarie ter visie voor een ieder zd worden nedergelegd. Niemand der leden meer het woord verlangende, wordt de zitting gesloten. Burgerltlls.e StaaO. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingsdag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENG. Wessel, geb. Spanjeidt, D. T. Kort, geb. Houtkoop, D. J. Jannes, geb. Strooper, I). T. Kiesewettcr, geb. Klaassen, D. R. Kleijn, geb. Bakker, D. T. v. Zoonen, geb. van Twuijver, D. OVERLEDEN: M. Duit, geb. van Broekhuizen, 27 jaren. Gemeente SCHAGEN. Van 4 tot 10 Maart. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: Geertruida Borst, geb. Duinmeijer, D. Margriet» Maria Bakker, geb. Out, D. OVERLEDEN: Anna Maria, 3 dagen, dochter van Hermnnus Joscphus Brugeman en Johanna Keet. Dirk Krabman, 28 jaren, echtgenoot van Trijntje Raven. Gemeente ANNA PAULOWNA. Van 1 tot 28 Februnry. ONDERTROUWD: D. Kater, veehandelaar te Barsingerhom en G. Wal. C. Benjamin, weduwnaar van P. Molenaar, balansenslijper en M. Smits, weduwe van L. Gootje». W. Groet, arbeider en T. Constant. L. van Rijswijk, schoenmaker en M. Kistemaker. GETROUWD: D. Kater cn G. Wal. BEVALLEN: G. Looij, geb. Liefhebber, D. C. Wal, geb. Veter, Z. M. Ootjers, geb. Wissekerke, D. M. Ploeger, geb. Winkel, Z. N. Rezelman, geb. Schenk, Z. N. 't Hart, geb. Zeelcnberg, Z. W. Kooiman, geb. Jonker, D. T. Frausz, geb. Kuiper, D. E. Pronk, geb. Lcijen, Z. B. Speets, geb. Zander, Z. B. Leenstra, geb. Nieuwenhuizen, Z. M. Hes, geb. IJpelaan, D. D. Philipsen, geb. Spaans, D. T. van Santé, geb. den Nijs, Z. M. Koning, geb. Smit, D. A. Klein, geb. van Weelden, 1). H. Braaf, geb. Meijer, D. OVERLEDEND. Molenaar, geb. Slikker, 63 jaren. P. van Twuiver, 1 maand. P. van Schaarenburg, 22 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2