HELDBRSCIIE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 43. Woensdag 9 April. Jaargang37. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. W i j li u I d i jf e n het goed e.'' Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. AbMiuemeutsprijs per kwartaal1.30. p franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. ISnreau: M 0 L E I' L I, I V 103. Prijs der Advprtentien: Van 14 regels 60 Cents, elke regel moer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Flken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt bekend, dat tot liet doen van herstellingen aan de M OLE NBR UG, de PASSAGE over die Brug tijdelijk voor RIJTUIGEN GEHEEL en voor VOETGANGERS DES AVONDS is AFGESLOTEN. Helder, 7 April 1879. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van liet derde district in Noordholland de tweede zitting zal houden te HOORN, cn wel voor zoover deze gemeente betreft op ÜIXGSDAG den ZESTIENDEN APRIL 1879, des voormiddags ten 12J ure. Volgens artikel 88, in verband met artikel 92 der Wet op de Nationale Militie, moet voor die zitting verschijnen hij, die voor ecu loteliug als plaatsvercanger of als nummercerwisieluar verlangt op te treden. In die zitting wordt tevens uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 5 April 1879. C. BOON, Secretaris. HELDER en N1EUWED1EP, 8 April. Jl. Zondag vertrok van hier, met bestemming naar Liberia, Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar. De état-mujor van dezen bodein bestaat uit deze officieren: luit. ter zee lste kl. P. Doorman, commandant; luit. ter zee 1ste kl. M. F. Reeringh, lste officier; luits. ter zee 2de kl. R. O. A. L. Jansen van Afferden, L. Haremaker, J. M. M.Pfeill off. van gez. lste kl. M. C. Buyze; ofL van adm. 2de kl. J. A. II. Huart. Bij het vertrek voerde liet Stafmuziek korps der Marine eenige muziekstukken uit. Zr. Ms. stoomschip Marnix zal, op de terugreis naar Nederland, vermoedelijk medio Junij a. s. de Nederland- sche vlag in de Delagoa-baai vertoonen. lieden is het cle 55ste verjaardag van Prinses Wilhel- mina Maria Sophia Louisa, zuster des Konings. De godsdienstoefening in de Westerkerk op a. s. Zondag, den eersten Paaschdag, des voormiddags, zal worden opge luisterd door koorzang, uit te voeren door de leden der Vereeniging „Vooruitgang," onder de leiding van den lieer W. Kuijk. Gisteren morgen is hier door de sleepboot Assistent binnengesleept de voor acht weken te Ameland gestrande logger Luetor et Emergo, gevoerd door stuurman M.Noordzij. Het vaartuig is afgebragt door den scheepstimmerman L. M. Zachariassen en heeft geenerlei schade bekomen; het zal hier op de werf van den heer Taylor weder opge tuigd en verder klaargemaakt worden. In de buitengronden van Terschelling is den 5 dezer verzeild geraakt de Zweedsche schoener Erica, van Strüm- stadt, kapt. Cornelissen, van Gothenburg met hout naar Leuven bestemd. Zware mist bragt het schip waarschijn lijk buiten de koers. De hulp van sleepboot en sloeper- lieden werd aanvankelijk geweigerd. De kapts. Santhagens en Vermeulen van liet 7de reg. infanterie zijn benoemd tot commissarissen der hoofd- administratie van dat korps. In geen jaren hebben aan de vastgestelde sterkte der onderofficieren en manschappen van het korps mariniers (2111 man) zoo weinigen ontbroken, als op 1 Januarij 11. het geval was. Er ontbraken op 1 Januarij 1870: 85 onderofficieren en manschappen; 1871: 119; 1872: 324; 1873: 343; 1874: 388; 1875: 275; 1876: 398; 1877: 318: 1878: 113 en op 1 Januarij 11. slechts 45. De commissie van onderofficieren voor het geschenk aan I1H. MM. den Koning en de Koningin, namens het Nederlandsche leger aan te bieden, bestaat uit de heeren: C. II. J. Muller, opzigter van fortificatiën; F. J. van Dijk, sergeant-majoor bij het 6do reg. infanterie en A. A. van Ameijden, sergeant der 5de afd. vesting-artillerie. Met leedwezen verneemt men, dat de minister van Marine, de kapt. ter zee jhr. H. O. Wichers, sedert het begin der vorige week ongesteld is, en dat zijne ongesteldheid zelfs eene vrij ernstige wending lieeft genomen, die grond tot bezorgdheid geeft. De heer Wichers lijdt aan een maagkwaal, waarbij zich hevige koortsen gevoegd hebben; vooral in den laatst vorigen nacht was de lijder zeer onrustig. De laatste berigten luiden dat de toestand veel beter is. Tot directeur der Normaal-inrigting te Aalsmeer is benoemd de heer G. Dros, hoofdonderwijzer te Kudelstaart. Het gerucht omtrent de benoeming van den heer C. Coenen, te Utrecht, tot luit.-directeur der Koninklijke Militaire Kapel is niet alleen ongegrond, er is zelfs op dit oogenblik nog geen sprake om de plaats van Dunkier te vervullen. (D.) liet voornemen bestaat om op cle lijnen der Holland- sclie IJzeren Spoorweg-Maatschappij in den volgenden winter eene proef te nemen met eene nieuwe wijze van verwarming. De lastige waterstoven zullen daarbij vervallen en ook de rijtuigen 3de klasse zullen verwarmd worden. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 5 dezer: „Gisteren avond hield het departement Anna Paulowna der Maatschappij tot. Nut van 't Algemeen zijne laatste winter-vergadoring. Als spreker trad op de heer T. Mooy, van den Helder, die voor de talrijk opgekomen hoorders eene lezing hield naar aanleiding van de woordenopkomst, bloei, verval, deze in toepassing bragt op het gebied der geschiedenis en vele behartigingswaardige wonken daaraan vastknoopte. Na cle pauze hield spreker nog eene belangrijke bijdrage over de getallen, in het bijzonder over het getal elf. De voorzitter uitte den wcnsch, dat de heer Mooy ons nog meermalen met zijn aangenaam bijzijn mogt vereeren, betgeen zeer zeker door de vergadering gedeeld werd. De vorige maand was het de heer de Vries, van Oudorp, die reeds als aangename oude kennis zijne hoorders met vernieuwde aandacht wist te koeijen door zijne lezing over oude kennissen. Overbodig is het, verder iets tot lof van dien heer te zeggen; reeds is die velerwcge gevestigd en gaarne zien wij hem op volgende winter-vergaderingen weder als spreker optreden. Het departement telt thans 42 leden en gaat weldra zijn vierde levensjaar in. Het heeft zich, vooral door zijne instellingen, de Volksbibliotheek en de Spaarbank, waarvan goed gebruik gemaakt wordt, op een vasten grondslag gevestigd en het is te hopen, dat door eendrag- tig en krachtig zamenwerken der leden nog meerdere nuttige inrigtingen verrijzen, opdat liet departement zoo doende, in zijnen kring, hoe langer hoe meer medewerke tot Nut van 't Algemeen." Te Wieringerwaard bestaat cle gunstige bepaling, dat er aan de sedert eenige jaren aldaar bestaande school voor meer uitgebreid lager onderwijs, thans hoofdonder wijzer de heer J. P. Goudschaal, jongens uit die gemeente, behoorende tot den minvermogenden stand, hoogstens ten getale van vijf, kosteloos onderwijs kunnen ontvangen. Een sehoone gelegenheid dus voor ouders, die belangstellen in de toekomst van hunne kinderen, om oen knappen en leerzamen jongen wat meer te laten leeren dan anders het geval zou kunnen zijn en om hem daardoor eenmaal eene goede betrekking in de maatschappij te bezorgen. De afdeeling Barsingerhorn van de Vereeniging Volksonderwijs heeft besloten zich van de genoemde' Ver eeniging af te scheiden en als afzonderlijke plaatselijke Vereeniging op te treden onderden naam van Schoolverbond. De Schoolspaarbanken zullen door deze Vereeniging worden ingevoerd. Schoolfeesten zullen wederom worden gehouden, vroeger dan in andere jaren, en zooveel moge lijk in een uitstapje bestaan. Als beste middel tot wering van het wederom toenemend schoolverzuim werd geacht het getrouw onderzoek door de daartoe aangewezen leden van Schoolverbond bij de ouders der kinderen naar de oorzaak van het verzuim. Te Alkmaar zal op Zaturdag 31 Mei e. k. gehouden worden de jaarlijksche vergadering der Gewestelijke Ver eeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap. Behalve het uitbrengen van verslagen en andere huishoudelijke werkzaamheden, zullen prijzen worden toegekend voor ?t oplossen van wiskundige opgaven, voor komende in het Tijdschrift voor Reken-, Stel- en Meetkunde, jaargang 1878. Door den heer II. G. Roodhuijzen, van Amsterdam, zal eene voordragt worden gehouden. De navolgende vraagpunten zullen aan de orde gesteld worden: a. Welke zijn de voor- en nadeelen, die uit een paedagogisch oogpunt voortvloeijen uit de splitsing dei- klassen van de gewone lagere school in jongens- en meisjes-afdeelingen en b. Tot welke practische gevolgen behoort de overweging van het rapport des heeren H. Bouman, betreffende het onderwijs in handenarbeid in Denemarken en Zweden, voor onze lagere school te leiden? Deze onderwerpen zullen worden ingeleid respectievelijk door de hoeren II. van Voortliuysen en J. II. Slangen. Als plaats voor 't zamenkomen in 1880 worclen voor gesteld Wormerveer en Hoorn. Het Pol. Nieuws waarschuwt tegen het gevaar, dat Nederland nu weder loopt van met Amerikaansche centen overstroomd te worden. Een aantal daarvan is reeds in ons land in circulatie. Zij hebben de grootte on kleur onzer nieuwe centen. Dc Tijd heeft f 46,483.60| aan vrijwillige bijdragen voor den Paus bijeengebragt en kondigt, onder dankbe tuiging aan de milde gevers, aan, dat op liet Paaschfeest de inschrijving zal eindigen. Men zal echter ook daarna nog kunnen geven bij wijze van nagekomen giften. De Spectator geeft als persifflage op het straatgeld, te Amsterdam als belasting te heffen, als plaat„het Amster dam der toekomst/' een straat voorstellen le met smalle huizen van 11 of 12 verdiepingen. In Amsterdam zal men hot trouwen nog duurder maken dan liet reeds is. B. en W. hebben aan den ge meenteraad voorgesteld het tarief van de kosten der huwelijksvoltrekking tc verlioogen als volgt: van de lste klasse van f 50 op f 75; van cle 2de klasse (Woensdag en Donderdag) van f 16 op 25; van de 2de klasse (eiken anderen dag) van f 25 op f 40; van de 3de klasse van f4 op f 5. Daardoor zou jaarlijks circa f 56000 meer worden ontvangen. Men deelt aan de Amsterdamsche Crt. mede, dat de heer J. F. W. Conrad, hoofd-ingenienr van den waterstaat, zich met nog eenige andere deskundigen in den loop dezer week naar Parijs zal begeven om aldaar eene vergadering van ingenieurs uit verschillende landen van Europa en Amerika bij te wonen, waarin weder de plannen zullen besproken worden van de doorgraving der landengte van Panama, tusschen Noord- en Zuid-Amerika, waartoe zooals bekend is het Aardrijkskundig genootschap te Parijs het initiatief nam, en welk denkbeeld reeds voor 50 jaren door Koning Willem I werd geopperd. Nu de doorgraving van de landengte van Suez goedge slaagd en ook het Noordzeekanaal tot stand is gekomen, moeten vele bezwaren voor liet doorsteken van de landengte van Panama, die vroeger onoverkomelijk schenen, opgeheven zijn, en wil men, met de ervaring in de laatste jaren op gedaan, thans ook deze plannen aan een ernstig en naauw- keurig onderzoek onderwerpen. Op de paardenmarkt tc Amsterdam, jl. Zaturdag gehouden, waren weinig paarden aangevoerd en was de kooplust gering. De eerste prijs werd toegekend aan den heer Reinkerk, te Lienden, voor een door hem aangevoerden bruinen hengst; de tweede prijs viel ten deel aan den heer Brandjes, te Purmerende, voor een sjeespaard. Uit Leerdam wordt gemeld, dat aldaar jl. Woensdag een soort oproertje heeft plaats gehad. Een troep werk volk, onder wie eenige met messen gewapend, heeft in de fabriek en op het kontoor van de firma Jeekel wanorde lijkheden gepleegd, onder liet uiten van ernstige bedrei gingen tegen eenige der geëmployeerden. Deze laatsten durven zich niet clan gewapend en onder goed geleide naar de fabriek begeven. De voorjaars-verpachtingen in den Tielerwaard brengen over bet algemeen heel wat minder op dan het vorige jaar. Vooral de hooilanden deelen in die daling. De prijzen van het hooi blijven dan ook laag. Voor goed gewonnen hooi biedt men f 12 per 500 KG. In paarden is op 't oogenblik veel handel en voor de beste soorten worden zeer hooge prijzen besteed. Op de Burensche markt ging veel om en reeds dagen te voren reden de Fransche kooplui rond om aan huis op te koopen. Te Zalt-Bommel waren slechts 16 paarden aan de^ lijn. Daar is denajaars- markt meer gezocht. Het aardappelen-poten is op vele plaatsen al afgeloopen, ook de pnardenboonen zijn veelal in den grond en deze week is het weiland bijzonder groen geworden. Jammer, dat het buitenwater weder wassende is, want de uiterwaarden hebben nu laag water noodig, wil men er clezen zomer van kunnen profiteeron. De prijzen der oude aardappelen staan hoog. Voor goede Bergsche gele en lange Wolkammers betaalt men f 5.50 en meer per hectoliter. De heer T. Modderman Az., vroeger predikant te Amsterdam, is na een langdurig lijden te Deventer overleden. Reeds werd gemeld dat de officieren der dd. schutterij te Deventer, beneden den rang van kapitein met uit zondering van den lsten luitenant-kwartiermeester, hun ontslag hebben gevraagd. De Dev. Crt. deelt thans mede dat zulks geschied is tengevolge van de benoeming van den heer H. Mossel tot kapt., waardoor zij zich gepasseerd achten. De benoemde, van elders gekomen, was vroeger officier bij de infanterie Even buiten Groenloo heeft jl. Zondag een smids baas tengevolge van huiselijken twist zijn vrouw met een hamer doodgeslagen. De weger Pieter Kaaskoek te Maastricht werd jl. Vrijdag avond bij aankomst van den laatsten trein dooi den stationschef op heeterdaad betrapt op de ontvreemding van acht paar glacé handschoenen. Ilij werd onmiddellijk in arrest genomen. In eene te Leeuwarden gehouden vergadering ter bespreking van de vraag omtrent de mogelijkheid en het dienstige, dat de Friesche landbouwers liunne boter voor eigen rekening naar Londen ten verkoop zenden, werd deze vraag bevestigend beantwoord, onder voorwaarde evenwel, dat een voldoend getal landbouwers zicli hiertoe vereenigen. Er werden echter vele bezwaren in het midden gebragt. Het plan is thans, allen, die tot de zaak wenschen mede te wei ken, uit te noodigen, plaatselijke vereenigingen op te rigten, om daarna eene algemeene vergadering te beleggen en tot een bepaald besluit te komen. Wegens de lage prijzen van de boter, is men te Meerkerk, Ameide, en omstreken begonnen met het kaas- wringen; de prijs van de hooikaas is f 23 de 50 KG. Volgens een schrijven uit Singapore (via Brindisi) aan de Globe heeft het Nederlandsche gouvernement de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1