HELDERSCIIE EN HEI tVEDIEPER OI RAVT. Nieuws- en MvertentieMal voor Hollands ftorfetwartier. 1879. N°.44. Vrijdag 11 April. Jaargang37. Mijne nicht Esteila. "w 'j h u 1 d i e n -.S^V'V h e t goede." Verschijnt Diugad&g, Donderdag cu Znturdng namiddag. Abonnementsprijs per kwnrtnol1.30. w franco per post - 1.65. Eiken Rosiderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUW EDI EP, 10 April. Het linieschip Kortenaer, dat oui zijne antieke con structie immer de bewondering trof van vreemdelingen, die deze gemeente bezochten en dat een zeker sieraad was in onze Buitenhaven, wordt, na 22 jaren dienst te hebben gedaan als wachtschip, met de helft dezer maand buiten dienst gesteld en aan den bijl prijsgegeven. Men is gisteren met het aftuigen aangevangen. Het scliip werd in 1825 op stapel gezet en in 1833 te water gelaten. Bij den eersten proeftogt, die men met dit kolossale schip onder nam, bleek echter zeer spoedig, dat het veel beter geschikt was om aan de kade gemeerd te liggen, dan om zee te bouwen. Thans wordt het als afgeleefd buiten dienst gesteld en gesloopt. Het fregat Adolf Hertog van Nassau, een fregat met stoomvermogen, zal de Kortenaer vervangen, na belangrijke vertimmeringen te hebben ondergaan, om aan het doel van een geschikt wachtschip te kunnen beantwoorden. Gisteren avond hield het Comité Helder van de Ver- eeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, zijne jaarlijksche algemeene vergadering, in het lokaal Tivoli alhier. Vrij talrijk werd deze vergadering bezocht. Door vertrek naar elders en overlijden waren in 't bestuur van 't Comité onderscheidene vacaturen ontstaan, tengevolge waarvan verkiezingen moesten plaats hebben. Tot leden van liet bestuur werden gekozen de heeren Flaes, Spanjaard, Alting von Geusau, Wentholt, Braaksma, Hazenberg en Oudenhoven. Tot leden van het Dagelijksch Bestuur werden gekozen als voorzitter de heer Steenbergen, als vice-voorzitter de heer Spanjaard, als secretaris de lieer Hazenberg en als bibliothecaris de heer Uurbanus. De vergadering ontving mededeeling, dat het Comité 50 leden telt en dat de in kas zijnde gelden bedragen f 5G2, waarvan de som van f 500 bij de Spaar bank alhier is belegd. Nog werd medegedeeld, dat door het Hoofdcomité der Vereeniging in het laatste boekjaar is ontvangen de som van f 4180; dat ten behoeve van de zieken en gewonden in den Atsjin-oorlog is uitgegeven f 3504.80*, en voor die in den Russisch-Turkschen oorlog f 6035.70; dat de bezittingen der Vereeniging bestaan in f 77,000 2| pCt. en f 34,000 4 pCt. Nat. Werk. Schuld, waarvan de renten worden aangewend tot het verstrekken van hulp, waar die gevorderd wordt. De voorzitter, de heer Steenbergen, wekte, met het oog op de medegedeelde sommen, die aan de hulpbehoevenden zijn verstrekt, krachtig op tot het voortdurend verleenen van geldelijke bijdragen, in liet belang van eene zoo goede zaak, tot de instand houding dus van het Comité te dezer plaatse. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Jl. Dingsdag namiddag werd aan TT. M. de Koningin door den kerkcraad der Hervormde gemeente te 's Hage een praclitbijbel aangeboden. De bijbel (met platen van Doré) is gebonden in rood fluweel, met goud en zwart versierd. Op de eerste bladzijde is eene opdragt geschreven. Bij den bijbel was een sierlijke lezenaar gevoegd. De Koningin betuigde den oudsten predikant, den lieer Moll, die hem aanbood, haren dank voor dit geschenk, dat zij verklaarde hoog te waardeeren. Bij deze gelegenheid is door ds. Moll tevens aan TT. M. overhandigd het bewijs van inschrijving als lidmate in-de kerkregisters van de Ned. ITerv. gemeente te 's Hage. Door den kerkeraad der Israëlitische gemeente alhier is benoemd tot leeraar en godsdienst-onderwijzer de heer A. R. Hofsteede, thans te Breda. De stoomkanonneerbooten, die zullen worden aange bouwd op 's Rijks werf te Amsterdam, zullen de namen ontvangen van Udtir en Bulgia. Verder zullen dit jaar voor het departement van Marine worden aangebouwd bij de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere werktuigen twee stoomkanonneerbooten, die respect} vol ijk zullen worden genoemd Dufa en Hadda, terwijl die, welke in aanmaak is bij de Nerlerlandsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam, den naam zal ont vangen van Hefring. Te Nieuwe-Niedorp is aanbesteed: bet bouwen eener nieuwe school met onderwijzerswoning. Minste inschrijver was de heer C. Blom voor f 6660, aan wien het werk is gegund. Toezegging van beroep naar den Hoorn op Texel is verleend aan ds. P. TI. Versteeg, te St. Pan era s. Aangenomen de toezegging van beroep naar Koedijk door ds. J. Th. Tenthof, predikant te Herkingen. Te Texel gaat liet met het lammen der schapen algemeen goed; er zijn veel tweelingen. De veefokker maakt dus, bij een prijs van f 14 per stuk, goede zaken. De lessen der Rijksnormaalschool te Zuidscharwoude zullen eerlang een aanvang nemen. Aan het aldaar ge houden toelatings-examen voor de aanvangsklasse namen reeds 16 jongens en meisjes uit de gemeenten Oudkarspel, Noord- en Zuidscharwoude, Broek op Langedijk en Sint- Pancras deel. Er bestaat plan bij 't Gemeentebestuur tot liet bouwen van een geschikt lokaal. De lieer II. van JTeerikliuizen, van Oudkarspel, werd tot, onderwijzer en de heer II. W. TI. Hombrink, te Zuidscharwoude, tot directeur benoemd. Uit Warmenhuizen verneemt men dat de R. C. gemeente aldaar door sterfgeval van de vruchtgebruikster in liet bezit is gekomen van aandeel in bijna 22 hectaren wei- en bouwland, terwijl door een lid der Hervormde Kerk aan die gemeente een cadeau is gedaan bestaande uit een Prijs der A d verten tl c u: Yuu 14 regel* 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. compleet stel zilver voor doop en avondmaal ter waarde van f 1300. Jl. Zaturdag vierde de lieer mr. J. J. II. van Reenen, te Bergen, zijn 25jarige echtvereenigiug. In den omtrek der bekende woning van den jubilaris was alles smaakvol versierd, waaronder zeer de aandacht trokken twee eerepoorten. Toen 't donker begon te worden werd alles schitterend verlicht. De jubilaris gaf des avonds aan zijne ondeilioorigen een feest in het lokaal van den lieer Pijper, waar op genoegelijke wijze werd herdacht het vele goede dat de heer van Reenen aan Bergen in 't alge meen en aan zijn bedienden in 't bijzonder gedaan beeft. Ter vervanging van wijlen den heer Cornelis Francis, heemraad van liet ambacht van Westfriesland, genaamd Gecstmerambaclit, is als zoodanig benoemd de lieer Wij brand Schermerhorn, to St. Maarten. Te Enkhuizen is door kerkvoogden der Hervormde gemeente tot koster benoemd de architect der burgerlijke gemeente, tevens leeraar in het teekenen aan de Hoogere Burgerschool en onlangs ook belast met het onderwijs in liet teekenen aan de nieuw op te rigten Normaalschool. Toen vóór zijn benoeming, ingevolge de kerkelijke ver ordening', de kerkeraad daaromtrent gehoord werd, heeft deze in een voltallige vergadering eenparig verzocht dezen candidaat niet te benoemen, 1. omdat hij nimmer ter kerk kwam en dus voor kerkelijke zaken weinig belangstelling bleek te koesteren; 2. omdat zijne, veelvuldige bezigheden hem zouden belemmeren in do getrouwe waarneming dezer nieuwe betiekking; 3. omdat zijn benoeming geen gunstigen indruk bij de gemeente maken zou. Kerkvoogden hebben geantwoord, dat deze bezwaren naar hunne schatting niet overwegend waren en volhard in hunne keuze. 1 leeft men lang in het onzekere verkeerd, welke nieuwe bestemming het lokaal Frascati te Amsterdam erlangen zou, de aankondiging der naamlooze Vennootschap „Vcrkooplokaal Frascati" en het prospectus der uitgifte eener leening van t 200,000, in aandeden van f 100, ten kantore van de heeren Gebr. van Wijck aldaar, maakt aan alie geruchten een einde. Het doel der Vennootschap is Frascati te herbouwen en in te rigten tot lokalen, ge schikt voor veilingen van roerende, onroerende goederen en handelsartikelen in den ruimsten zin en het als zoodanig te exploiteren. Te Amsterdam is gisteren aanbesteed: het maken van een Panorama-gebouw, enz. in de Plantage. Minste inschrijvers de heeren Cruyff en Schouten voor f145,000. Een echtpaar te Almkerk heeft heimelijk die plaats verlaten, na te voren al het huisraad verkocht te hebben en drie kinderen onverzorgd achterlatende. Een gelijk geval heeft te Bergen-op-Zoom plaatsgehad. Vandaér is namelijk een agent van politie heimelijk ver en uwe beslissing afwachten." „Neen, ik kan niet," antwoordde ik; „het is te veel gevergd. Ik wil alles doen, wat in mijn vermogen i9 om u gelukkig te maken, doch kan zulk eene pijnlijke rol -niet langer volhouden." „Vergeef mij, lieve!" zcide Stephen. Ik zag zijn gelaat- een weinig verbleckcn, terwijl hij mijne beide handen vatte. Ik denk, dat hij toen voor het eerst begreep, hoe veel ik geleden had en hoeveel ik nrg leed. „Ik wil dit niet, alleen voor mijzelven vragen, maar er zijn andere personen in betrokken en ik mag in deze zaak niet handelen zooals ik wel zou willen, liet is slechts voor eene week, Daisy, en ik zal het u zoo gemakkelijk mogelijk makenik zal mij ver ontschuldigen, dat ik door zaken verhinderd ben gedurende acht dagen hier te komen. Wilt gij uwe moeder het briefje van mijn vader overhandigen? Ik had gemeend het haar persoonlijk ter hand te stellen en haar te verzoeken om de invitatie aan te nemen, doch, daar dit niet kan, moet ik het aan u overlaten. Gij zult haar wel overhalen om te komen, Daisy!" Natuurlijk kreeg Stephen ten laatste zijn zin, hoewel ik mij later berispte over mijne dwaasheid, want het bezoek bij zijn vader kou mij geen goed doen, maar wel veel droefheid veroorzaken. Stephen stond op om heen te gaan, terwijl ik, blijde dat de vuurproef geëindigd was, hem hierin niet verhinderde, hoewel ik toen hij afscheid nam zijn ernstigen blik opmerkte en begreep. Toeu hij zich bukte om mij te kussen, voelde ik het bloed naar mijn gelaat stijgen, terwijl ik terugtrad. Stephen, het duidelijke verwijt aannemende, boog'zich, zooals hij voor iedere andere dame zou gedaan hebben en vijf minuten later zag ik hem vertrekken, terwijl ik met hartstochtelijke pijn mijn hart voelde breken en mij afvroeg of ooit iemand zooveel had geleden, als ik op dat oogenblik. Ik was echter niet voornemens om Esteila mijn geheim toe te vertrouwen. Toen zij een uur later in de gezelschapskamer ver scheen, vond zij mij schijnbaar druk bezig met eenig borduurwerk. „Waar is inastcr Sherwin, Margucritc?" riep mijne nicht uit, terwijl zij in de kamer rondzag. „Ik dacht niet, dat ge alleen waart en dacht er over, hoe gelukkig het was, dat hij dezen na middag kwam, omdat, ge zoo neerslachtig zijt, pauvre petite!" „Mastel" Sherwin is reeds lang vertrokken," antwoordde ik kalm. „Zullen we thee drinken, Esteila?" „Zoonis ge wilt, lieve! Ik zil schellen om Hannah. Maar, Marguerite...." „Wat is het Esteila?" „Gij hebt toch geen twist gehad met mast,er Sherwin?" „Wel neen. Wat doet u zoo iets denken, Esteila? Ben ik dan zoo twistziek?" „Gij zijt het beste en liefste nichtje, dat er ooit bestond, maar gij zijt van daag zoo verschrikkelijk bleek." „Dat verbeeldt ge u, Esteila!" antwoordde ik, mijn werk op vouwende. „Denkt gc, dat ik altijd wangeu zoo rood zal hebben als Naar liet Engelsch van NELLA PAEKEE, dooi DIENA. {Ver volg.) Natuurlijk had ik, op echt vrouwelijke wijze, van te voren be dacht wat ik zou zeggen en wat Slcphen zuil antwoorden in dit ons laatste gesprek, doch mijne plannen werden reeds in den aanvang tegengewerkt, want, in plaats van plotseling droevig en berouwhebbend te schijnen, zag Stephen mij voor een oogenblik scherp aan en zcide toen rustig: z/Gij hebt uw werkzaam klein brein overwerkt, Daisy, en bijge volg beziet gc het leven van eene donkere zijde. Zet uw hoed op, lieve! Wij zullen eene wandeling maken." Doch ik had de onzekerheid tot het uiterste gedragen en ver keerde in bange vrees, dat Stephen mij op de een of andere wijze zou overhalen om die zwaarmoedige gedachte af te schudden; daarom antwoordde ik: „Neen, wij zullen niet meer te samen wandelen, Stephen, ten minste niet totdat wij de vergissing, die wij begaan hebben, ver geten zijn." Ik trachtte te glimlachen, hoewel ik wist, dat het eene vergeefsche poging was. „Gij spreekt te duidelijk voor scherts 011 niet duidelijk genoeg voor ernst, Marguerite," antwoordde Stephen op ernstigen toon ik wist dat hij ernstig was, toen hij mij Marguerite noemde, in plaats van Daisy, de troetelnaam, waarbij hij mij sedert ons enga gement genoemd had „Ga zitten en vertel mij, wat dit alles beteekeut." Ik zette mij op de sofa neder, bijna in dezelfde houding als eertijds, toen ik luisterde naar Stephen, dat hij mijne moeder zijne liefde voor my mededeelde; die herinnering vertroostte mij ccnigs- zins, want, er mocht gebeuren wat er wilde, ik kon steeds ver trouwen op de oude, geduldige liefde, die mijne jeugd bewaakt had. Met die zekerheid voor de toekomst, kon ik het tegenwoor dige moedig dragen en begon aldus te spreken „Ik wcnschte, Stephen, dat liet mogelijk ware u te doen begrij pen, wat ik u te zeggen heb, zonder de moeite te hebben om het in woorden te brengendoch, daar dit onmogelijk is, Zal ik trachten, zoowel om uwent als om mijnentwil, mijne taak zoo spoedig mogelijk te eindigen. Toen ge mij zeidet, dat gc mij liefhadt, wist ik, dat ge niet slechts een deel uwer liefde aan mij schonk; ik weet ook, dat gij niet de schuld draagt van de veran dering in uwe gevoelens, want ik heb er u tegen zien kampen en ontdekt, dat het onmogelijk anders kon ziju. Esteila is zóó schoon, zóó betooverend, dat ik had kunnen begrijpen, dat het voor u onmogelijk zou zijn liaar dag aan dag te zien en haren invloed te weerstaan en en herinnert ge u, mij eens gezegd te hebben, dat uw geluk in mijne handen berustte? Wel, ik gevoelde mij nooit meer bewust van de waarheid uwer woorden, dan thans, terwijl ik u uwen ring teruggeef. Waarlijk, gij meet hem aan nemen," vervolgde ik want Stephen, met zijn arm op de leuning der sofa zittende en zijn gelaat van mij gekeerd, maakte eene weigerende beweging niet de hand en ik zal gevoelen, dat ik mij zeer slecht heb uitgedrukt, indien gij daaruit niet begrepen hebt, dat er ten minste van mijn kant geen zweem van bitterheid zal bestaan ten opzichte van liet vcrledcuc." „En ten opzichte van de toekomst?" vroeg hij? „Wel, gij zult natuurlijk gelukkig ziju cn ik de zekerheid in mij omdragen het u gemaakt te hebben." „En zal u dat tevreden stellen, Marguerite? vroeg Stephen, zich tot mij wendende en mij scherp en driftig in het gelaat ziende. „Volkomen!" antwoordde ik, mij op hetzelfde oogenblik ver wonderende, dat ik zoo'n leugen kon uitspreken en daarbij zei I's glimlachen, terwijl mijn hart zoo ondragelijk leed. Daarna plaatste ik moedig den kleinen diamanten ring, die Stephen's eerste ge schenk was geweest, in' zijne hand cn zijne vingers sloten zich vast over de mijne, terwijl hij bedaard zeide: „Ik denk, dat wij elkaar eens liefhadden, Marguerite?" „O ja! Maar wij worden ouder en wijzer," antwoordde ik luchthartig. Alles scheen op dat oogenblik niet mijne ellende te spotten: mijne kanarie's zongen zoo luid mogelijk in hunne rer- gulde kooi voor het venster van de gezelschapskamer en, als zij voor een oogenblik zwegen, hoorde ik Estella's stem en guitnnr in de kauier lioven de onze, terwijl Stephen's buitengewone kalmte mij een weinig schokte. Ik had verwacht, dat hij eenig gevoel zou toonen, misschien zelfs de verbreking van ons engagement zou weigeren, en mijn trots, opgewekt door zijne onverschilligheid, deed mij geheel anders spreken, dan ik mij voorgenomen had. Ik was bijna boos op hem toen hij zeide: „Denkt ge niet, Marguerite, dat het beter geweest ware te wnehten, totdat ik u gezegd had, dal ik miss Blake beminde? En wat moet ik met uwen ring doen?" „Ik dacht, dat gij blijde zoudt zijn, als ik u de onaangename taak bespaarde om mij te vertellen, dat gij geleerd hadt iemand anders lief Ie hebben. Wat den ring betreft, doet cr mede, wat ge wilt; geef hem Esteila, ten minste...." „Neen, als ik er een aan miss Blake geef, dan zal het niet deze zijn," antwoordde Stephen, terwijl hij den ring in zijne hand hield en de zon liet schijnen op de diamanten, „llebt ge haar iets vertelt omtrent deze deze verandering in onze plannen, Marguerite „Zeker nietdat heb ik aan u overgelaten." „Ik dank u," zeide Stephen. Wilt ge inij echter eene kleine gunst bewijzen, Marguerite? Ik heb cr eene goede reden voor om u dit ie vragen en denk, dat ge zult toestemmen wanneer ge haar weet. „Wilt ge uw ring terugnemen en niem.nd eenige verande ring in onze verhouding tegenover elkaar doen bespeuren tot eene week na dezen dag? Dan zal ik u vertellen, waarom ik dit vraag

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1