HELDERSCHE EN NIEUWE1MEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°.47. Vrijdag 18 April. Jaargang37. „W ij h n 1 d I ic e n het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnemeutaprijs per kwartaalƒ1.30. w franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentién: Van 14 regel» 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 17 April. De Prins van Oranje de laatste mailboot die hier binnenkwam is gisteren morgen via IJmuiden naar Amsterdam vertrokken, om van daar uit de reis naar Oost-Indië te doen. De bureaux der Maatschappij Nederland zijn van nu af te Amsterdam gevestigd, vanwaar de booten nu geregeld zullen worden geexpediëerd. De Zangverecniging Cecilia viert a. s. Zondag baar 20jarig jubilé. Volgens achterstaande annónce kan de buitengewone vergadering, waarin de feestviering plaats heeft, ook door niet-leden worden bijgewoond. Blijkens den thans in 't licht verschenen staat der gewestelijke vereeniging Noordholland van 't Neclerlandsch Onderwijzers-Genootschap, telt het Genootschap in deze provincie 31 afdeelingen, met 46 honoraire en 479 gewone leden en 16 voorstanders. In het noordelijk deel van dit gewest bestaan afdeelingen te Texel, Alkmaar, Alkmaar buiten, Schoorldam, St.-Pancras, Schagen, Helder, Eenigen- burg en Oudesluis, respectivelijk met 5, 15, '13, 7, 11, 17, 28, 7 en 11 leden. De Commissie voor Volksbijeenkomsten en Floralia alhier hield jl. Dingsdag eene vergadering, waarin de heer IJ. Hosbach, bij zijn vertrek naar Amsterdam, afscheid nam van zijne medeleden. Bij monde van den voorzitter, den heer T. Mooy, werd den vertrekkende namens de leden een hartelijk vaarwel toegeroepen, onder dankbe- tuiging voor de vele en gewigtige diensten aan de zaak, waarvoor de Commissie werkzaam is, bewezen. Als blijk van erkentelijkheid werd den heer Hosbach een sierlijk album ten geschenke aangeboden, en hem medegedeeld, dat bij het bestuur van het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het voorstel is ingediend om hem het eere-lidmaatscliap der Commissie op te dragen. Naar het Vaderland verneemt, heeft H. M. de Koningin zich bereid verklaard als beschermvrouw van de industrie school voor meisjes te 's Hage op te treden. Volgens het Handelsblad verwacht men, gedurende BRIEVEN UIT KENNEMERLAND. Alkmaar, 13 April. Ik schroom haast u te schrijven, nu Alkmaar een deel zal bekomen van al hetgeen den Helder ontvalt. Niet genoeg, dat de scheepvaart en met haar nu ook de maildienst op Oost-Indië uwe gemeente verlaat, ook de nijverheid keert haar den rug toe en wendt zich naar elders, waar zy meer voorspoed, meer opgewekt heid vindt. Wij hebben haar niet afgewezen, al vroeg zij ons een deel van ons plantsoenschier algemeen was de wensch der inge zetenen, dat de gemeenteraad den heeren Bosch Reitz c. s. geene te bezwarende conditiën zou stellen; ons fabriekwezen heeft niet zooveel te beteekeuen, dan dat elke uitbreiding er van niet welkom zou zijn. Het afstaon van het benoodigde terrein is dan ook woudervlug in zijn werk gegaan, de aanbesteding der gebouwen is reeds aangekondigd, en wie weet hoe gauw de buren, die thans op verbetering hunner neringen hopen of voor opslag van huishuren rreezen over oorverdoovend hamergeklop en zwarte steeukolenrook zullen klagen. Wat het op te offeren plantsoen aangaat, onze overheid zou zeker minder gemakkelijk tot den afstand zijn overgegaan, indien het elders gelegen wareondenkbaar acht ik het b. v., dat zij, voor wat prijs dan ook, een gedeelte zou willen missen, waardoor de krans van groen, die onze veste bijna geheel omringt, zou worden verbrokende fabriek voor ijzer-industrie der heeren Bosch Reitz c. s. in sommige bladen een kunst- boterfabriek genoemdzal plaats vinden daar waar het plantsoen aan het Noord hol land scb Kanaal eindigt, en dus den samenhang onzer wandelingen niet verbreken. Moge de nieuwe onderneming werk in overvloed vinden en, bij de toenemende oprichting van stoomgemalen en het toenemend gebruik van landbouwwerktuigen, door onzen omtrek op prijs gesteld en begunstigd worden. De stoomgemalen warden voor de omliggende polders te nood zakelijker naarmate er meer en meer verrijzen, 't Was wel te wenschen, dat er eenige by de uitwaterende sluizen onzer provincie gebouwd werden, want wat baat het, of een polder zijne water molens door een stoomgemaal vervangt, en dit stil moet staan omdat de boezem geene opmaling meer gedoogt? Intusschcn malen de polders, die van stoomwerktuigen voorzien zyn, thans in korten tijd de boezems vol, en de polders, die zich nog met molens trachten te behelpen, visschen achter het net, zoodat zij wel ge dwongen worden om in den stoomwedloop mee te doen. De heeren van de Schermeer zijn daartoe echter niet gezind; reeds meermalen is door ingelanden op het belang van verbeterde bemaling gewezen, er zijn plannen gemaakt door deskundigen en niet-deskuudigen, maar het blijft bij het oude, het polderbestuur blijft even kalm tegenover bedaarde vertoogen als tegenover ondeugende spotdichten. Nabij het terrein onzer aanstaande ijzer- en kopergieterij vestigt onze ondernemende stadgenoot Stoel, dc schepper van ons Keunemer- park, eene kunststeenfabriek, en op eeue andere plaats is de op richting eener fabriek van briquetten te wachten. De groote en fraaie stoommeelfabriek aan het Kanaal, ten vorigeu jare gebouwd, staat nog onvoltooid en verlaten. Dc vennootschap, welke de zaak drijven zou, is in dc war geraakt, cn komt 'niet een vermogend kooper zich over het flinke gebouw ontfermen, dau dreigt het met zijn trotschen schoorsteen wellicht gesloopt te worden. Ons nieuwgebouwde ijkkantoor is iu gebruik gesteld en schijnt eene model-inrichting genoemd te mogen worden. Niet ver van daar worden de grondslagen gelegd voor de gedeeltelijk overdekte graanmarkt plein met galerijen aan drie zijden, hoekgebouwtjes het aanstaand verblijf van Z. M. den Koning te Amsterdam, de benoeming van Z. K. H. Prins Alexander tot Stedehouder van Luxemburg. De drie jeugdige Prinsen zu Wied zijn dezer dagen onder behandeling van dr. van der Keilen, te 's Hage, wegens koorts en verkoudheidhij Prins Wilhelm deden zich jl. Donderdag avond zelfs verschijnselen voor, die voor croup deden vreezen. Gelukkig zijn thans alle drie herstellende. Naar aanleiding van den moordaanslag op den Keizer van Rusland, had jl. Dingsdag morgen in de Russische kapel te 's Hage, aan den Scheveningschen weg, een Te Deum plaats, dat door den Russischen gezant en geheel het personeel van de Russische ambassade werd bijgewoond. De minister van Marine, hersteld van zijne jongste ongesteldheid, heeft eergisteren zijne werkzaamheden aan het departement hervat. De hoofdingenieur Dirks is benoemd tot lid van het internationaal comité van ingenieurs, geographen en zee- vaartkundigen, dat 15 Mei e. k. onder praesidium van den heer de Lesseps t,e Parijs bijeenkomt, ter beoordeeling van de verschillende ontwerpen tot doorgraving van de land engte van Panama. De strandmetingen in het afgeloopen jaar van de duinen langs de Noordzee in Noordholland, vergeleken met de eerste metingen in 1843, toonen aan, dat de duinvoet is afge nomen 13.06 meter en dat de hoog- en laagwaterlijn zee waarts zijn verplaatst onderscheidenlijk 8.77 en 7.88 meter. Die in het afgeloopen jaar in Zuidholland, vergeleken met de eerste metingen in 1857, toonen aan, dat de duinvoet is afgenomen 6.75 meter en dat de hoog- en laagwaterlijn duinwaarts zijn verplaatst respectivelijk 10 en 8 meter. De Stoomvaart-Maatschappij Nederland keert over a. p. 2| percent uit. Het plan bestaat een obligatie-leening te sluiten van een millioen gulden. Voor de Texelsche veehouders is het een zeer kwaad voorjaar. Door de aanhoudende koude hebben voox*al de jonge lammeren 't hard te verantwoorden, dewijl de schapen, tengevolge van het weinige gras, weinig melk voor de kleine diertjes hebben. Er moet dus hard gevoederd worden met boonen en hooi, en hei aau ile voorzijde waarvan de bouw voor f 17971, d. i. f 3309 onder de raming:, is aangenomen. Voor de graanmarkt mocht de stad waarlijk wel wat doen: de aanvoer wordt steeds op den kant van den wal gezet en staat daar aan den regen prijs gegeven. De ter markt gebrachte hoeveelheid bedroeg ten vorigen jare bijna, in 1877 iets meer dan 87000 mudden rekent men daarbij den handel op monster, dan is de belangrijkheid dezer markt niet te miskennen. Maar ons hoofdartikel blijft de kaas en wat deze betreft speelt onze markt dc eerste viool: 1878 ging 1877 met de kleinigheid van 295543 KG. te boven en bracht het kolossaal cijfer van 4,718,355 KG. ter schale. NVat de aanvoer van vee betreft, 107800 stuks, bleven wij in 1878 4477 stuks beneden het vorige jaar. 't Staat te vreezen, dat, bij de moeilijk heden, welke de aanvoer van levend vee van het vasteland in Engeland gedurig ondervindt en de gebleken mogelijkheid om levende runderen uit Amerika naar Engeland te vervoeren, onze Noordhollandsche veemarkten hare grootste hoogte reeds bereikt hebben, althans in de eerste jaren geen uitzicht op toeneming aanbieden. Onze ijsclub heeft zich dezen wiuter wakker kunnen werenna de eerste aankondiging van eeu wedstrijd viel de dooi in en men verheugde zich reeds, dat de kou geleden zou zijn; maar ditmaal keerde de vorst terug, regeerde ouderwetsch, en gunde gelegenheid tot het houden van twee hardrijderijen op schaatsen. Van het ijsvermaak is druk gebruik gemaakt, en wel door alle standende liefhebberij, welke eenige jaren lang bij de meer aanzienlijken geweken scheen, was weder tot alle ruugen doorgedrongen. Geluk kig dat in den langen winter, die zoo menig bedrijf deed stilstaan, de armen niet vergeten werdeneene buitengewone collecte voor de Hervormde diaconie bracht bijna f 500 op, een concert voor de verschillende armbesturen bijna f 600, en een tweede concert, waarvan de opbrengst in bons voor levensmiddelen werd uitgereikt, misschien evenveel. Hoe wij overigens getracht hebben de winteravonden genoegelijk te slijten, behoef ik u niet te melden. Veel van hetgeen wij te zien of te hooren kregen werd ook ten uwent aangeboden; wat onze vereenigingen van nut en vermaak gaven, deden met meer of minder gewijzigd programma ook de uwe. Op dit gebied viel echter dit voor, dat onze beide concurreereude feestlocaliteiten in céne hand geraakten, waardoor wij geen gevaar meer zullen loopen van twee avonden achtereen eene tooneelvoorstelling te moeten genieten, of, wat nog erger is, van op één avond twee voorstellingen te moeten bijwonen. Ik vrees niet, dat de heer Switzar, nu alleen- heerscher geworden, ons zijne macht door eutrce-verhooging zal doen gevoelen, hij weet reeds, dat onze beurzen weinig rekbaar zijn maar wel geloof ik, dat onze genootschappen, die door den nenen oudernemer nog gemakkelijker geholpen werden dan door den ander, voortaan voor hunne repetitiëu en uitvoeringen in den buidel zullen moeten tasten. Ik zou een zeer vermaard man wellicht beleedigen, indien ik, van onze winteravondvermakelijkheden sprekende, hem noemde; ik had met hem moeten aanvangen, maar, dit verzuimd hebbende, ben ik nu wel genoodzaakt iets te zegden van de voordracht, hier gehouden door den heer Douices Dekker, welke eenige dagen stof voor onze gesprekken heeft opgeleverd. Om het belangrijke van den inhoud? vraagt gij zeker. Neen, om de groote teleurstelling, welke zij gebaard heeft. Vermoedelijk heeft hij stellingen verkon digd, die den Alkmaarders nieuw, vreemd voorkwamen, hunne godsdieustige overtuiging geschokt, hen door den rijkdom en de stoutheid zijner denkbeelden overstelpt, verbaasd hebben, men heeft iets wat den Loeren ontzettend veel geld kost. Vele schapen en lammeren zijn er bereids tengevolge van 't koude weèr omgekomen. Door den heer li. Koomen, te Winkel, is de vraag behandeld: Wat te doen tegen de overweldigende con currentie van Amerika, in zake de voortbrengselen van den landbouw? Men bepale in Europa, hetzij in iederen Staat afzonderlijk, hetzij door alle Staten te zamen in ver eeniging, standaardprijzen voor de verschillende landbouw- voortbrengselen, daaronder ook begrepen de vleescli- en z u i vel-producten Die prijzen bepale men vooral niet te hoog, doch zoo, dat een bekwaam en vlijtig landbouwer, bij middelmatige oogsten, in zijne behoeften en in die van zijne arbeiders zal kunnen voorzien. Dalen de marktprijzen tot beneden die standaardprijzen, dan heffe men, bij invoer in Europa een inkomend regt tot bet bedrag van het verschil tusschen markt- en stan daardprijs. Stijgen daarentegen de marktprijzen in Europa tot boven de standaardprijzen, dan zou die invoer niet alleen vrij kunnen zijn, maar zou men in het wederkeerig belang der verbruikers, eene premie op den invoer kunnen stellen. Door zoodanigen maatregel zouden het grondbezit en de landbouw tegen groote schokken beveiligd zijn en zouden de prijzen der landbouwproducten voortaan meer stabiel zijn dan tot nu toe. Als straf voor den Amsterdamschen student, die het signaal der politie nabootste, geeft de Midd. Crt. in over weging hem te gelasten een obligaat te blazen op den Dam, op het oogenblik dat de beurs aanvangt. Jl. Zaturdag morgen heeft in een hotel te Amsterdam een vreemdeling, een Franschman, getracht een juwelier op te ligten. Deze was door hem uitgenoodigd, om in het hotel te komen met een partij diamanten van groote waarde. De vreemdeling bekeek ze aandachtig en nam er eindelijk een paar, ter waarde van ongeveer f 8000, om ze aan zijne moeder, die, naar liet heette, in een aangrenzende kamer logeerde, te laten zien. De juwelier liet hem gaan, maar naauwelijks was dc Franschman de kamerdeur uit, of hij holde den trappen af en de straatdeur uit. Die snelle gang hein niet begrepen, zijne vlucht niet kunnen volgen meent gij? Och, wij kunnen hier heel wat verdragen en hadden er ons wel op gespitst, dat er eeu en ander zou gezegd worden wat in de kerken nooit gehoord wordt; maar wij luidden wat pittigs, wat mannelijks, wat geestigs, wat geniaals verwacht, en wij kregen slechts eene aaneenrijging van machtspreuken, gemeenplaatsen, flauwe aardig heden, veel wat voor ieder die wat gelezen en gedacht heeft vol strekt niet nieuw, veel wat zeer betwistbaar is, wat vooral in eene rede over „onwaarheid" zeer misplaatst was; en dat alles in een zuiver, goed gestyleerd Hollandsch. De heer Douices Dekker improviseert zeer verdienstelijk, maar de inhoud van hetgeen hij gaf beantwoordde volstrekt niet aan den schoonen vorm. Hij vol deed dan ook maar aan weinigen zijner hoorders, en deze zullen het waarschijnlijk wel laten, hunne gunstige meening te motiveeren, zooals van tegenovergestelde zijde in de Alkm. Courant is gedaan. Het ontbreekt Multatuli niet aau bewonderaars en volgelingen, die, wat hij verkondigt, als orakeltaal aannemen, aU splinternieuwe waarheid wat reeds voorlang door auderen is gezegdoppervlakkige beoordeelaars en vooral dezulken, die de kennisueming der beweging op godsdienstig gebied van onzen tijd beneden hunne aandacht, tijdverspilling keuren, sleept hij gemakkelyk mede. Hij mocht hier ongeveer 350 hoorders vinden, waarvan geen gering deel uit om liggende gemeenten, en velen daarvan hebben hun gulden of daalder beklaagd, weinigen zullen dien op nieuw offeren, mocht hij weder herwaarts komen. De heer Bouman, van Amsterdam, die hier eene belangrijke voordracht hield over het op de lagere scholen in Zweden en Denemarken ingevoerde onderwijs in handwerken, mocht zich niet over een groot publiek verheugen. Sinds de vaststelliug der nieuwe wet op het lager onderwijs schijnt ook ten onzent de ijver voor de Vereeniging „Volksonderwijs" veel verminderd, al wordt aan de opheffing der aan leden talrijke afdeeling niet gedacht. Wat de oprichting van een gymnasium of progymnasium betreft, zijn wij nog niet veel gevorderd. In een onvolkomen inrichting schijnt de raad geen zin te hebben, en eene volledige eischt eeu bedrag, dat zelfs met genot van eene Rijks-subsidie bedenkelijk wordt geacht. De raad heeft op het voorstel van B. en W. tot vestiging van een gymnasium nog geene beslissing genomen, maar aan eene commissie van drie leden een nieuw onderzoek opgedragen. De plaatselijke schoolcommissie heeft den gemeenteraad opmerkzaam gemaakt op het te kleiu worden der tusschenschool, waarvan de vergrooting, reeds gevorderd door het toenemend aantal leerlingen, ook noodzakelijk wordt door de toevoeging eener voorbereidende klasse aan de Rijks-normaallessen, waarvoor zich vele candidaten hebben aangemeld en waarvan de opening eerlang kan worden te geraoet gezien. De gemeente zal dus weder aan het bouwen moeten en eene raadscommissie, belast met het onderzoek van het brand wezen, heeft onze spuiten onvoldoende verklaard en stelt het aan schaffen vau nieuwe voor; en het uurwerk van den Waagtoren is zoo verouderd, dat het plaatsen van een nieuw geene weelde is; en de bewoners van het nieuwbebouwde terrein der vroegere zout- keeten wenschen zoo vurig naar het herbouwen eener vroeger als overbodig weggeruimde brug! Zal dal alles uit de gewone midde len kunnen geschieden? Ik zwijg nog, hoe wenschelijk eene flinke school voor voorbereideud onderwijs, ter vervanging der met fiuan- ciëcle raoeielijkheden worstelende algemeenc bewaarschool, hoe wenschelijk eene badinrichting is. Maar wilde ik aan 't wenschen gaau, dan kwam ik niet aan een einde, daarom is 't maar goed, dat mijn volle blad mij verplicht aan dit schry ven eeu einde te maken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1