Tc Uden is jl. Woensdag in 52jarigen ouderdom over leden de lieer L. J. P. Philipponn, die onder den naam M\ütapatior onderscheidene vraagstukken van den dag voor zijne landgenooten in de nieuwsbladen besprak en zich inzonderheid populair maakte bij het Nederlandsche volk door zijn strijd tegen het misbruik van sterken drank. Hij was de stichter van den Bond, naar hem genoemd, die zich den strijd tegen den sterken drank ten doel stelt. De overledene was medewerker aan het Handelsblad. Een der voornaamste ingezetenen van Zwolle, die eene zeer hooge betrekking bekleedt, verzuimde een zoon als loteling voor de nationale militie aan te geven, welke dientengevolge voor 5 jaren als milicien is ingelijfd. Het aantal tabaks- en sigarenfabrieken te Kampen neemt nog steeds toe en bedraagt reeds 26. „De boerderij schijnt door den booze bedacht te zijn," zeide onlangs een landbouwer, 't Is wel wat bot gezegd, maar in ernst is de positie van den Fricschen greidboer in het algemeen genomen alles behalve benijdenswaardig. W el is waar zijn de huursommen min of meer verlaagd (er zijn er ook die minstens nog evéhhoog staan), maar t staat er voor, dat zijn schatkist schraal voorzien zal worden in het jaar 1879. In geen jaren is de boter om dezen tijd van 't jaar zoo laag in prijs geweest als heden, en de hoogste markt, ruim f 40 per vat, ontvangen betrekkelijk weinigen. Velen moeten zich tevreden stellen met veel geringer prijs. Welke oorzaken hiervoor ook mogen zijn, dit is zeker, dat financieel de landbouwende stand in Frieslands greidhoek kwijnende is. De eerste nieuwe kaas is b. v. door een landbouwer voor f 22 per schippond (150 KG.) verkocht op aanstaande Mei te leveren, zoodra ze vervaardigd is. Voor korte jaren tusschen de f 30 a f 40. Het aanhoudend gure weder, dat de wasdom van het grasgewas tegenhoudt, is zeker een van de oorzaken der daling van het mellc- rundvee, hetwelk kooplieden en hun, die boeldagen houden, gevoelig in den zak kan treffen. Zoowel onderhandsche als publieke verpachtingen van landerijen in de provincie Drenthe brengen dit jaar vrij wat minder op dan vroeger; zoo hebben die te Dalen o. a. f 5000 minder opgebragt; weiland p. m. f40, vroeger f 70; hooiland f 70, vroeger f 100 a f 110 per hectare. Te Angoulcme is jl. Woensdag een artillerie-magazijn in de lucht gevlogen. Verscheidene personen zijn gedood en gewond. Reeds zijn 7 lijken onder de puinhoopen gevon den en men vreest dat nog meer personen zijn omgekomen. Onder de door de City van Londen in stand gehouden oude gebruiken is ook dit, dat op Goeden Vrijdag 60 knapen van Christ's Hespital eene godsdienstoefening in de Allhallowskcrk bijwonen en, uit een legaat, van 1586, 60 nieuwe stuivers en pakjes rozijnen krijgen. De koster en de armen krijgen ook iets. Een andere gift uit 1692 wordt ook dien dag uitgedeeld. Te St. Bartholomcw (in Londen) worden op Goeden Vrijdag, naar oud gebruik, tal van zes-stuiversstukken op "t kerkhof gelegd, om door oude vrouwen opgeraapt te worden, krachtens legaat eener dame. In het Royal Aquarium te Westminster werden gedurende de Paaschdagen twee jonge Afrikaansche meisjes ter bezigtiging gesteld. Zij zijn de dochters van een magtig inlandsch hoofd van het district Maravi, zuidoostelijk van het Nyanza-meer. De jonge Afrikaansche meisjes hebben een eenigszins romantische geschiedenis. Op zekeren dag werden zij uit het kamp geroofd en naar Zoeloe-land ge- bragt, waar zij, na een langdurig verblijf onder de Zoeloes, door een Engelschman gevonden en naar Kaapstad gezon den werden, om daar eene Europesche opvoeding te ont vangen. Haar leeftijd schat men op 20 en 23 jaren. Behalve hare moedertaal, spreken zij tamelijk wel Hollandsch. Op het tooneel van het Aquarium zongen de meisjes Afrikaansche liederen en voerden een zeer grotesken oorlogsdans uit. In de Köln. Zeit. leest men de volgende advertentie: Neiizejiverbetering. Leelijke, stompe, gladde of scheeve neuzen verbetert, schriftelijk, tot een evenredigen vorm, J. Hensler-Maubach, directeur der inrigting te Baden-Baden. Het klinkt zonderling, dat men schriftelijk een neus zal verbeteren; toch meenen wij de oplossing van de zaak te hebben gevondenhet antwoord zal aan ieder, die in ernst de verbetering aanvraagt, een gelijken langen neus doen halen. Het programma van de internationale visscherij- tentoonstelling te Berlijn in 1880 bevat de volgende rubrieken Klasse I. Waterdieren (levend, op spiritus, in modellen of afbeeldingen, bewerkt, gedroogd, gezouten, gerookt, in bussen enz.) H. De visscherij en gereedschappen van alle volken (waaronder de daarbij gebruikt wordende schepen in orginali of modellen). III. Kunstmatige teelt van water dieren (alles wat daartoe behoort). IV. Procédés om versche waterdieren te bewaren en te verzenden. V. Als voren om de producten der visscherij te bewerken of te conserveren. VI. Modellen van visscherswoningen, vissclierscostumen. VII. Onderzoek van de wateren met betrekking tot den rijkdom aan visch. VIII. Geschiedenis der visscherij (ge reedschappen voor het visschen van alle tijden, ook in namaaksels, afbeeldingen enz.). IX. Letterkundige (statistiek der visscherij enz.). Aanmeldingen worden tot het einde van dit jaar aangenomen. Het kanaal bij Panama, dat, komt het tot stand, de Atlantischen Oceaan zal verbinden met de Stille Zuidzee, heeft eene lengte van 204 mijlen, een diepte van 8 meter, met 24 sluizen, en wordt begroot op zes honderd millioen francs, dat, zooals het gewoonlijk gaat, wel tot duizend millioen zal aangroeijen. Twee billartspelers uit New-York hebben die stad verlaten en zijn den Oceaan overgestoken, om zich met de twee sterkste Fransche spelers te meten. Dat is nog zoo bijzonder niet, maar het sterkste komt nog. Zij hebben geen vertrouwen op de Fransche biljarten en nu hebben zij een biljart van een der eerste huizen van New-York medegebragt, voorzien van geperfectioneerde banden. Spoedig zal men zien, dat de practische Yankees met hun huis, hun tuin, hun park of hun stad zullen reizen. Dat is het middel om overal te huis te zijn. Dr. Ilolub, die tegenwoordig Zuid-Afrika bereist, was in de gelegenheid de Zoeloes te zien vechten en geeft daarvan de volgende beschrijving: Wanneer de woedende massa der Zoeloes ten strijde uitrukt, dan is het alsof men een geheel regiment wilde gorilla's ziet aankomen. Hun taktiek is, zich met een overweldigende magt op den vijand te werpen en dien te vernielen. Met voorbeeldeloozen moed en de woede van een tijger vliegen zij op den vijand in, zonder te letten op de honderden, die aan hunne zijde vallen; zij zien noch regts noch links, maar rukken als een steenen muur voor waarts. In de gapingen, welke het geweervuur van den vijand maakt, treden nieuwe strijders, die, even als hun gevallen kameraden, aan massa's slagterij gewoon zijn en wie een menschenleven niet meer dan een stroohalm geldt. Waar is in Zuid-Afrika een volk te vinden, dat in dit opzigt den Zoeloe gelijkt? Hun geheele leven hebben zij niets anders geleerd dan strijd en oorlog; zij zijn in het kamp opgevoed en met hunne wapenen vereenzelvigd. Indien zij in goed geordende rijen staan, dan heeft ieder man in de regterhand zijn geweer, aan den linkerarm hangt het smalle schild, in die hand draagt hij een korte en een lange assagaï, het eerste om te dienen als hij hand gemeen raakt, het andere als werpspic'ts. Het zijn slechte schutterszij vergenoegen zich doorgaans met een paar salvo's te geven, werpen dan het geweer weg en stormen met onweerstaanbaar geweld in digte drommen op den vijand los. Tot op 40 a 50 schreden genaderd, werpen zij hunne lange assagaï met reusachtige kracht en verwonder lijke zekerheid. Dan trilt de lucht door een vreesdijk geschreeuw; zij nemen de korte assagaï ter hand en staan met tijgersprongen, razend en brullend, voor den vijand. De worsteling man tegen man begintde Zoeloe kent geen genade en gewoonlijk blijft hij overwinnaar. Naar mijne meening is elke troepenmagt, die in getalsterkte niet tegen de Zoeloes is opgewassen, verloren, zoodra het tot een strijd van man tegen man komt, daar hunne reuzenkracht hun de overwinning verzekert.". Een schoon en beminnelijk meisje, behoorende tot eene geachte en deftige Israëlitische familie in een Mora visch grensstadje, zou verloofd worden. Alle toebereidselen waren reeds gemaakt, toen ten huize van de ouders der bruid plotseling een oude boerin verscheen, die 20 jaar geleden het nu volwassen geworden meisje gezoogd had. Zij verklaarde, dat het meisje hare dochter was, dat ze bij ongeluk het kind, dat indertijd aan hare zorgen toever trouwd was geweest, doodgedrukt, het lijkje in haar angst vermoffeld en het hare ondergeschoven had. Thans, nu hare dochter, als Christin geboren, met een Israëliet zou worden verloofd, wilde zij hare regten als moeder weder doen gelden en verbood ze het huwelijk. Een geregtelijk onderzoek wordt ingesteld. De Amsterdamsche „feesten." Amsterdam, Vrijdagavond. Natuurlijk mocht ik niet in gebreke blijven oin in het laatste nommer uwer courant, dat vóór het aanbreken van den groot en dag het licht ziet, nog met een paar woorden mede te deelen hoe het er hier thans uitziet. Ik heb daartoe heden tegen het vallen van den avoud per as nog eens de voornaamste punten bezocht: den geheelen weg van 's Konings intocht, de plaatsen waar de Feest commissie eerepoorten opricht en verder de drukste hoofdstraten. Bijzonder voldaan ben ik van dien tocht nog niet teruggekeerd, doch het kan zijn dat men tusschen nu en Maandagochtend nog veel tot stand brengt. De Dam, het middenpunt van al de feesle- lijkheên, begint een eenigszins opwekkend aanzien te krijgen door de Venetiannsche masten om het monument, de nu voltooide portiek voor de Nieuwe Kerk en de drapericu aan het bekende Kommandantshuis. Ook hebben daar eenige particulieren, /ooals de expeditie „Van Gend en Loos" en een paar anderen, zich niét onbetuigd gelaten. De Heerengracht, van de Paleisstraat tot aan de Utrechtschestraat, de weg dien de koninklijke stoet nemen zal, viel mij echter bit'er tegen. Slechts één of twee decoratiën zag ik er, b. v. die van den consul van Luxemburg, welke iets meer dan alledaagsch waren. Hoeveel huizen eenvoudig een houten afschutsel voor de stoep hadtien en verder niels, is niet te zeggen. Ook de stijve illuminatie-guirlaiidetjes aan den waterkant op de Heeren grachten ziju onophoudelijk onderbroken door leege plekken, wat een bespottelijk gezicht oplevert. Alleen de illuminatie-toestellen op de Magere Brug (over den Amstel) cu de prachtige eerepoort op de Hooge Sluis trekken de aandacht en zullen een goed effect nraken. De eerepoortcn op het Rembrandtsplein, voor de Amstel- straat, zijn nog lang niet gereed, zoodat men moet gissen wat het worden zal. Beter is het op de Nieuwmarkt gesteld: de eerepoort is daar geheel voltooid en steekt met haar hooge spitsen nog boven dc Waag uit; zij zal met duizenden bij duizenden lichten prijken en een prachtigen aanblik opleveren. De Utrechtschestraat, die HH. MM. doorrijden tot aan de Hecrengracht, ziet er ronduit gezegd armoedig uithier en daar aan een huis een paar groene slingers eD een papieren roosje of een lapje dundoek, maar overigens geen nieuws. En in de verdere hoofdstraten Kalverstraat, Nieuwendijk, I^eidschestraat enz. is het zoo goed of er niets op handen is. In ten woordwie Amsterdam zag bij de feesten in 1872 en 74 b. v. en nu, zal zelden grooter contrast aanschouwd hebben. Ook dc toepasselijke uitstallingen van magazijnen en winkels, anders een soort van decoratie op zich zelf, worden ditmaal bijna geheel gemist. Ondertusschen begint dc stroom van vreemdelingen reeds te vloeien. De bussen en trams hebben druk werk om onze aan staande feestgenooten huiswaarts te brengen. Aan alle kanten zag ik heden avond nog „plaatsen te huurer worden lang zulke hooge prijzen niet bedongen als in Januari. AMSTELAAR. Xlogtszalioii. Aan de acte van beschuldiging tegen G. en K. Nieuwenhuis en A. Jongman te Vollenhove, die den rijksveldwachter J. J. Bastings en deu gemeenteveldwachter J. de Liefde hebben vermoord, waarvoor zij den lsten Mei voor liet hof te Arnhem zullen teregt staan, is het volgende ontleend In den avond van Woensdag 16 October 11. zijn de beschuldigden om vier of vijf uur met hun drieën naar de Voorst gegaan om te jagen. Gerrit had bij zich twee geweren, een éénloops en een dubbelloops, beiden geladen, volgens Jongman met hagel van de groote en de kleine 6 door elkander; zij waren voorzien tik van een mes, van welke messen zij zich onderweg nog bediend hebben om wortels te schrapen, hier en daar door hen uitgetrokken. Op de Voorst gekomen hebben Gerrit en Klaas gejaagd tusschen dc zeepalen en het Voorster hek, Klaas met het eenloops, Gerrit met het andere van de twee geweren. Na zich eenigeu tijd daarmede te hebben bezig gehouden zijn zij uit de biezen den dijk weer opgekomen en vonden daarbij het Voorsterhek de veldwachters Bastings en de Liefde. De eerste van die twee bekeürde Klaas en wilde het geweer, waarmede hij gejaagd had en dat Gerrit reeds weder van hem overgenomen en over den schouder gehangen had, in beslag nemen. Hieruit ontstond tusschen Gerrit en Bastings een woordenwisseling, onder welke Jongman den eerste aan den laatste de woorden „dat lieg je" heeft hoeren toevoegen. Toen Gerrit bleef weigeren om het geweer goedwillig af te geven greep Bastings het aan, ten einde hel hem met geweld te ontrukken. Een worsteling tusschen die beiden was daarvan het gevolg: Gerrit hield daarbij de bovenhand, Bastings moest het geweer loslaten. Naauwelijks had hij dit gedaan of Gerrit schoot zijn geweer (bet dubbel), terwijl bij nog geen twee passen van hen'verwijderd was, op hem af, met het gevolg, dat Bastings. zon Ier eenig geluid te geveu, dood ter aarde viel. Vervolgens trachtte hij met datzelfde geweer een schot te lossen op de Liefde, doch liet ketste tweemalen. Onmiddellijk daarop greep hij de Liefde aan, wierp hem zonder zich aan diens angstkreet „ik zal het nooit weer doen" te stoten, op den grond, ging op hem zitten en riep „jongens, snij toe, snij toe." Ook Jongman en Klaas vielen nu op hem aan en bragteu hem, terwijl Gerrit hem steeds vasthield, elk aan een kant van hein zit tende, sneden over het anngezigt en in deu hals toe, totdat ook hij den huitsten adem uitblies. Vervolgens hebben eerst Gerrit en Klaas liet lijk van de Liefde en daarna allen te zamen dat van Bastings gesleept naar een van de waterkuilen tusschen de zeepalen en liet Voorsterhek, en nadat zij die, o. a. door er groen op te leggen, zooveel mogelijk aan het gezigt hadden onttrokken, zijn zij, Gerrit bij zich dragende vier eendvogels, die hij vóór de ontmoeting met de veldwachters geschoten had, naar de stad teruggekeerd, welke zij elk van een anderen kant zijn binnengekomen. Op hun weg stadwaarts, zoo zegt Klaas, heeft hij er nog over gesproken, „dat zij het toch niet hadden moeten doen, dat het te slim was", waarop Gerrit gezegd had„och, ze vinden ze toch nooit." De derde beschuldigde (Klaas Nieuwenhuis) heeft verder opge geven, dat hij in den laten avond van den 16 October met zijn broeder Gerrit in diens woning (waarin ook Jongman gehuisvest is) heeft overlegd, dat zij den volgenden morgen wederom naar de Voorst zouden gaan om de bloedige plekken wat weg te maken dat Gerrit hem tot dat einde om drie uur des nachts is komen op roepen, en dut zij met hun beiden naar de plaats gegaan zijn waar de moord was gepleegd en over het bloed zand gestrooid en aanl- nppelcnloof heen gelegd hebben. De beschuldigde Arend Jongraam heeft nog verklaard, dat Gerrit Nieuwenhuis, bij het naar huis gaan na den moord, heeft voorge slagen om ook Bastings deu hals af te snijden, omdat het dan de schijn zoude hebben dat niet door stroopers, maar door dieven die veldwachters waren vermoord; dat hij en Klaas dit evenwel hebben afgeraden en ziju voortgegaan en dat Gerrit hem voorts bij die zelfde gelegenheid heeft medegedeeld, dat hij de Liefde iu de zakken gevoeld had, diens portemonnaic van het geld beroofd en die ver volgens er weêr ingestoken had, maar dat hij dien arinen bliksem, daarmede doelende op Bastings, maar niet de zakken doorzocht had, want dat deze er toch wel niets in zoude hebben. V isoti'berigteii. Gisteren arriveerde de Hamburger ever No. 2, schipper P. Barg- huscn, met 1200 groote en 1200 kleine schollen. Dc groote gold f 23.50 en de kleine f 13.50 per 100 pond. De beugers bragteu van 50 tot 200 schel visschen aan, die van f 15 tot f 18.50 per 100 verkocht werden. Kabeljnauw bragt 70 a 90 c. per stuk op; ze is meestal mager. Heden morgen arriveerden dc Hamburger evers: No. 14, schipper C. Schacht, met 540 groote en 1400 kleine en middelbare schollen. >fo. 22, schipper J. Butendeich, met 740 groote en 1400 kleine schollen. No. 15, schipper M. Kuiper, met 1200 groote en 200 kleine schollen. De groote gold f 20 a 21 en de kleine f 8.50 per 100 pond. Haring wordt bijna niet gevangen. Slechts enkele geepen zijn aangebragt, die voor 25 ccuts per stuk verkocht werden. Benoemingen, enz. Aan don heer F. J. Ouwens, adsistent ten postkantore te Alkmaar, is pensioen verleend ten bedrage van f 246. Mei ingang van 1 Mei a. s. is benoemd tot off.-maeh. 2de kl. de machinist 1ste kl. in het vaste korps bij 's Rijks stoomvaart dienst C. A. Brandt. Engeland. De Dailv News verneemt, dat de Keizer van Rusland dc gelukwensclien van lord Beaconsfield met zijne redding onmiddelijk beantwoord heeft en zich o. a. aldus uitdrukte: dat naar zijne innige overtuiging de handhaving van vriendschappelijke betrekkingen tusschen Rusland en Enge land inderdaad van het grootste belang voor Europa is en dat hij op Beaconsfield's medewerking rekent om het behoud van vriendschappelijke relaties te verzekeren. IVndere bijzonderheden omtrent den moordaanslag op den Keizer van Busland. Z. M. de Keizer is zeer wel. Hij maakt zijn gewone wandelingen in den zomertuin. De handelsstand van St. Petersburg heeft besloten, op de plaats waar dc moordaanslag is gepleegd een kapel te bouwen. Reeds is in Rusland eene commissie ingesteld om buiten gewone maatregelen te beramen. In de eerste plaats verwacht men de uitvoering van een reeds vroeger geopperd plan, liet Russische Rijk in twaalf kreitsen te verdeelen, aan welker hoofd gouverneurs zullen worden gesteld, die met de hoogste burgerlijke en militaire magt zullen bekleed zijn. De Times verklaart, dat de gansche wereld in rouw gedompeld zou zijn geworden, indien de misdadiger zijn doel bereikt hadde. Alle vooruitgang, elke verbetering van den algemeenen toestand des grooten Russischen Rijks zou er door belemmerd zijn geworden. Reeds de poging zelve, hoewel mislukt, zal de vooruitgaande beweging in Rusland tegenhouden; ware de misdaad naar den wensch van den moordenaar volbragt, dan zou zij het sein zijn geweest om terug te keeren tot de slechtste regeringsstelsels, welke denkbaar zijn. Dc nihilisten zijn in de laatste weken onvermoeid voort gegaan met hun strijd op leven en dood tegen hoogge plaatste personen. Te Kiew hadden van 8 tot 11 dezer niet minder dan vijf aanslagen plaats, gelukkig allen zonder succès. Te Arehangel werd de commissaris van politie den 10 dezer met een dolk in zijn eigen woning doodgestoken. De te St. Petersburg gevestigde correspondent van Daily News meldt „uit goede bron," dat de politie aldaar jl. Vrijdag en Zaturdag door de geheime politic te Berlijn per telegraaf onderrigt was geworden, dat op een der Paasch dagen een moordaanslag zou worden gepleegd, tegen den Keizer, of den troonopvolger, of tegen een ander lid der keizerlijke familie, en dat dientengevolge last was gegeven een der hoofdingangen van het winterpaleis gesloten te houden, en de troonopvolger, toen hij zich uaar cle midder- nachtsreceptie begaf, zich door vier kozakken heeft doen begeleiden. Ten aanzien van den moordenaar Solowieff verneemt men verder, dat hij de zoon is van een stalknecht in de hofhouding van Grootvorstin Katharina, dat hij het gymnasium te St. Petersburg bezocht en ook een paar jaren de lessen aan de Petersburgsche universiteit volgde, maar aldaar zijne stadiën niet tot een gunstig einde kon brengen. Hij werd vervolgens onderwijzer aan een arrondissementsschool in een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2