NIEUWEhlEFEit COURANT. - en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 51. Jaargang37. Zondag 27 April. „Wij huldigen het goede." iii<:li»ersche Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Znturdng namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. 9 v franco per post 1.63. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Burnn: Jf O L E X P L E I Si N°. 1«S. Prijs der Advertontiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-lndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en N1EUYVED1EP, 26 April. Gisteren heeft men Zr. Ms. wachtschip Adolf Hertog van Nassau, kommandant kapt. ter zee K. C. Bunnik, van 's Rijks werf naar de bestemmingsplaats, vóór het Instituut der Marine, gebragt. Zr. Ms. fregat Evertsen, aan boord waarvan de zce- militiens hunne opleiding zullen ontvangen, is heden in dienst gesteld onder bevel van den kapt.-luit. ter zee jhr. C. C. Six. Detachementen van verschillende compagniën vesting artillerie zullen dezen somer alhier geplaatst worden, tot het bijwonen der oefeningen met de zware kanonnen, die op onze kustbatterijen zijn opgesteld. Eergisteren werden te Amsterdam o. a. de volgende diverse benoodigdheden aanbesteed, ten behoeve van de directie der Marine alhier: Noordsche houtwaren, deheeren Blauboer Co., te 't Zand, f910; greenen balken, Noord sche en Pruissisehe deelen, dezelfde; schroten en latten, I 2736; vuren deelen, de beer A. Brand alhier, f 2425; dennen deelen, de heeren Blaanboer Co., te 't Zand en A. Vos Rz. alhier, ieder f 680dennen ribben, schroten en latten, de heer A. Vos Rz. alhier, f479; machinekamer behoeften, de heer S. Schellinger alhier, f 1486.29. Men verzoekt ons te melden, dat ds. Hopman, van Wouterswoude, Zondag a. s., des morgens ten 10 ure, te Huisduinen zal optreden. Z. K. II. Prins Alexander der Nederlanden is den 22sten dezer te Parijs aangekomen en afgestapt in het hotel Continental. Z. K. H. de Prins van Oranje bragt dienzelfden avond zijn jongeren broeder een bezoek. De Maasbode zegt te hebben vernomen, dat dr. Kuvper gepolst is of hij, te Rotterdam tot predikant benoemd wordende, die benoeming zou aannemen. Daarop moet hij te kennen gegeven hebben, dat hij hiertoe niet ongenegen was, wijl zijn geneesheeren hem den raad hadden gegeven, zich minder met de politiek bezig te houden. Tot rijksschatters voor de controle Helder zijn her benoemd, de heeren: J. Blankenvoort te Anna Paulowna, L. Broekkamp te Texel, J. Caarls en M. Daalder te Helder, M. Gielens te Schagen en J. Mulder te Barsingerhorn. In de godsdienstoefening van den eersten Paaschdag te Haringkarspel werden de diakenen verblijd, met de ont vangst van een bankbillet van f 60. Om den gever te danken, die onbekend is gebleven, en anderen bet goede voorbeeld voor te houden, wordt dit bewijs van edelen zin openlijk bekend gemaakt. De van Scnarwoude overgekomen predikant, de lieer dr. N. Tideman, hield jl. Zondag namiddag te Nicuw-Vennep zijne intreerede naar aanleiding van 1 Cor. IX: 19a, na des voormiddags in zijn dienstwerk bevestigd te zijn met Hand. XX: 28 door zijnen oom, den heer II. W. T. Tideman pred. te Roosendaal c. a., aan wien de consulent, de lieer K. E. van Griethuijsen, predikant te Haarlemmermeer, het werk der bevestiging had afgestaan. Jl. Zondag was het voor de gemeente Varder eene aangename dag. Na des voormiddags door zijnen broeder, den heer C. II. Kuipéri, predikant te Sluipwijk,tot de gemeente te zijn ingeleid met eene rede naar aanleiding van 2 Tim. II 4, verbond de nieuwe leeraar, de heer W. A. Kuipcri, van Wieringerwaard overgekomen, zich des namiddags aan tic gemeente, sprekende over 2 Cor. V 20c. Jl. Dingsdag was het juist 30 jaren sedert dr. C. E. van Koetsveld te 's Ilage de leeraarsbediening aanvaardde. In een kort woord bij den aanvang zijner leerrede, herin nerde de evangeliedienaar Zondag avond, in de Kloosterkerk als voorganger optredende, de gemeente daaraan, doch deed tevens uitkomen dat, zoo God wil en wij leven, over anderhalf jaar de gedachtenis eener vijftigjarige evangelie dienst meer der moeite waard zou zijn dan de herinnering van heden, trouwens waarlijk niet door hem zeiven onder de gemeente vooraf bekend geworden. Het is overbodig te zeggen, dat men bij dr. van Koetsveld niet ter kerk gaan kan zonder door een of andere nieuwe of belangrijke gedachte geboeid te worden. Ook nu bleek dit bij de behandeling van Joh. 14 vs. 196. Met opgewektheid heeft zeker de gemeente bij den aanvang der godsdienstoefening het bekende lied „Och dat uw Geest den leeraar sterk Het zegel zette op al zijn werk!" aangeheven en zich over de schier nog jeugdige kracht van den grijzen voorganger verblijd. (D.) Tot directeur der op te rigten H. B. S. met 3jarigen cursus te Brielle, is benoemd dr. R. Sinia, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn. De bevolking van Nederland is in liet jaar 1878 toegenomen met 29,336 inwoners van liet mannelijk en 27,769 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 57,105. De bevolking is sedert de jongste volkstelling in 1869 in sommige provinciën zelfs niet onaanzienlijk vooruitgegaan; in het geheel telde men 1 Januarij 1879 meer dan 1 December 1869 van liet mannelijk geslacht 212,850, van het vrouwe lijk geslacht 190,071, te zamen meer 402,921. In de jongste vijftig jaren is de bevolking van Nederland vermeerderd met 1,364,514 ingezetenen, zijnde gemiddeld 27.290 's jaars. De bevolking van Nederland bedraagt thans 3,981,897 personen. De Haagsche Yleeschhouwerij keert over 1878 een dividend uit van 6 pCt. Jl. Donderdag werd aan het gebouw van liet Provinciaal Gouvernement van Noordliolland, te Haarlem,o.a. aanbesteed Voorziening der boorden van liet. Noordhollandsch kanaal in 4 perceelon (raming 1ste perceel f 7675, 2de perceel f 14,300, 3de perceel f 12,000, 4de perceel f 11,200). Laagste inschrijver 1ste perceel R. Kroon te Buiksloot voor f 63472de perceel G. Honijk te Purmerende voor f 11,639; 3de perceel H. Schuyt te Alkmaar voor f10,200; en 4de perceel Gebr. Janzen te Nieuwediep voor f 9737. Men schrijft ons van Texel, (ld. 25 dezer: „Niettegenstaande (1e alhier opgcrigte Algenxeene Bewaar school" in ieder opzigt, zelfs boven verwachting, voldoet en dan ook voortdurend in bloei toeneemt, getuige het aantal schoolgaande kinderen dat reeds tot een 7()tal is gestegen, schijnt «le commissie tot stichting eener Christelijke Bewaarschool, waaraan niet de minste behoefte bestaat, haar plannen even goed te willen doorzetten. Wij vernemen althans dat dezer dagen door haar voor dat doel is aangekocht het woonhuis van den timmerman A. Geus, in de Weverstraat aan dun Burg." Voor liet gcregtsliof te Amsterdam zal den 5 Mei behandeld worden het hooger beroep van W. C. Schrikkan on 9 Junij dat van D. P. O. Ledeboer en C. A A. Dudok de Wit. Aan de jl. Woensdag te Amsterdam gehouden ver gadering van moderne theologen werd door 155 leden deel genomen. In plaats van de heeren Acquoy, Böhringer en de Bussy zijn als leden van het bestuur gekozen de hoeren L. Mees, S. Hoekstra Bz. en J. Hooykaas Herderschee, terwijl de heer J. Knappert herkozen werd. De Zutf. Crt. vestigt de aandacht op de tegenstelling, die er gelegen is in het feit, dat in één jaar tijds in Europa vijf moordaanslagen zijn gepleegd op gekroonde hoofden, terwijl bier te lande de Koning in zijn hoofdstad een pleg- tigen intogt houdt, te midden \an een volk, dat hem lief heeft, en niemand bij ons denkt aan de mogelijkheid van treurige tooneelen als elders zijn aanschouwd. Die tegen stelling moge zonderling zijn, ze is toch minder grillig, dan ze oppervlakkig wel schijnt. In groote Rijken doen zich de verschijnselen in veel grooter afmetingen voor; de tegenstellingen worden daardoor scherper en hunne gevolgen rampspoediger. Maar bovendien, de Nederlander is bedaardin die bedaard heid bezit hij een wapen tegen het toegeven aan ijdele wenschen en waanzinnige gclijkheidsdroomen. Daarbij is er een gezonde kern in ons volk, ook in onze lianclwerks- stand., Ook bier worden socialistische droomen geboord en zijn er, die klagen en zuchtenmaar de aandrang naar omverwerping der bestaande orde stuit af op bet besef dat, boe scheef ook hier sommige verhoudingen zijn mogen, de oogen er voor open gaan en niemands vrijheid onderdrukt wordt Nederland heeft geen Sibex-ië, liet wil geen uitzon- dei'ingswetten. „Gelukkig vaderland," schrijft de Z. Crt., „dat niet met den knoet geregeei-d of door den schrik voor liet zwaard bijeen gehouden wordt, en daardoor geen tegenstellingen kent, zóó snijdend scherp, dat zij den Voi-stenmoordenaar wapenen en hem althans schijn van regt bij al zijn dwaas- beid geven! Pleit dit voor liet, volk, het pleit ook voor zijn Vorst. Laat dan de sympathie bij dit tweede huwelijk des Konings minder warm zijn, hem zelf acht en eert de natie om zijn trouw aan het eens gegeven woord, om zijn ridderlijken aard, om zijn liefde voor ons volk en zijn historie, en om en door hem zijne tweede gemalin, onze nieuwe Koningin. Er ligt waarheid in het koninklijk woord bij de intrede van ons land te Oldenzaal tot baar gesproken: „Als Koning der Nederlanden treft mij dit oogenblik diep; U. M. kan verzekerd zijn, dat geen Koningin der aarde op dit uur rijker is dan zij, rijk in de liefde, vereering en aanhankelijkheid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk." Trede dat woord lieden in vervulling Toen jl. Donderdag middag circa 12 uur een tweetal koeijen door de Nieuwstad te Zwolle werden geleid, werd een der dieren door 't geraas in een smidswinkel verschrikt, sprong ter zijde, liep (1e deur der woning van de weduwe van Dijk open, en kwam zoodoende in het woonvertrek, vanwaar het weder, door uit het raam te spi-ingen. op de openbare straat teregt kwam. Na eenige tuinen doorkruist te hebben, werd het eindelijk op liet land nabij de woning van den landbouwer Ilersevoort door eenige mannen opge vangen en gestald. Ten huize van de wed. van Dijk zijn bij die gelegenheid een tafel, een paar stoelen, eenig ander huisraad, benevens liet raam en een viertal vrij gx-oote glas- nxiten totaal verbrijzeld, waardoor de weduwe belangrijke schade lxeeft bekomen, waarvoor de eigenax-en der koe zicli echter verantwoordelijk lxebben gesteld. Gelukkig dat de kinderen zich, toen de koe kwam binnenloopen, juist uit de voorkamer hadden verwijderd. De beer J. S. baron van Heeckeren, burgemeester van Hemelumer Oldcphaert en Noordwokle is, naar xnen meldt, in het Fluessermeer verdronken. Het jacht, waarmede hij jl. V oensdag uit zeilen was gegaan, is den volgenden nxox-gen onderst boven gevonden. (U. D.) De wed. J. S., te Peperga, is voor eenige dagen door haar paard, welks veulen was weggenomen, gebeten. Thans is die wonde ontstoken, zoodat zij de smartelijkste pijnen lijdt en in zorgwekkenden toestand verkeert. - Verleden week is zekere Anton Bax-tholomeus Kleinert, acht en vijftig jaren oxxd en gescheiden levende van zijne vrouw, te Weenen tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens opligterij door middel van huwelijksaanvragen in dagbladen. Duizenden brieven van ongeveer 800 oude en jonge jufvrouwen maakten met de antwoorden liet corpus delieti uit. Deze brieven werden geregistreex-d en naar bevind van zaken met: „niet te beantwooi-den" „vrien- delijk te beantwoorden" „zoo heuscli en hartelijk mogelijk te beantwoorden" enz. gemerkt. Hoe meer geldelijke voordeeion werden aangeboden, hoe innemender het ant woord uitviel, dat er steeds op aangelegd was, grootei'e of kleinere sommen af te troggelen. Van zijne hondex-den slagt offere hadden niet. meer dan zes oude dames, wie hij te zamen meer dan 2000 gulden had afgezet, zich over Kleinert bij den regter beklaagd. Kleinert voerde zijne omvang rijke minnebx-iefwisseling niet zonder zekere behendigheid en wist zijn stijl naar de uiteenloopendste eischen te schikken. Aan eene dichterlijke dame, die hem schreef: „Ik wensch een man, aan wien ik mij hechten kan als de ï-anke aan den wijnstok," antwoordde hij bijv.: „Hoe schoon is uw beeld van de ranke en den wijnstok! Gij wilt u aan mij omboog winden? Gij wilt mij omringen met zoete druiven, waaruit liefde vloeit? De gedachte betoovert mij!" enz. Het slot luidde: „Vaarwel, mijne beminnelijke, lieflijke ranke en denk aan uw getrouwen wijnstok." Kleinex-t had reeds vroeger om dergelijke bedriegerijen, doch op minder groote schaal uitgeoefend, gevangen gezeten. Naauwelijks op vrije voeten gesteld, had hij zijn oud bedrijf met grooter succes dan ooit te voren ter hand genomen. Du uitslag der vex-kiezingeu in Spanje is thans geheel bekend. De verhouding der partijen is ongeveer dezelfde gebleven als in de vorige Cortes. Peru en Chili zijn nog bezig elkander te beoorlogen tot groote schade voor beidenhet opmerkelijke in dezen krijg is, dat geen van beiden er iets wezenlijks bij winnen kan. De FEESTEN te AMSTERDAM!. De bloemententoonstelling, die jl. Donderdag, voormiddag ten 10 ure, door IIII. MM. den Koning en (le Koningin feestelijk met de muziek van bet Paleis voor Volksvlijt werd geopend, kan, wat schoonheid betx-eft, wel met vorige wedijveren. In sommige opzigten overtreft zij die. Er zijn namelijk meer zeldzame en zeldzaam geworden exem plaren van bloemen, planten en heesters geëxposeerd. Z. M. de Koning dx-oeg de unifonrx van generaal der cavalerie. II. M. de Koningin trok aller oogen tot zich door liet buitengewoon smaakvolle van haar toilet: een roodbruin satijnen kleed, keurig gegarneerd; een crème jacquette met goudborduursel en bont, en een bruinen hoed met liggende, grijskleurige veer. De groothertogin van Saksen-VVeimai-Eisenach droeg een kleed en jacquet van bruin fluweel met franje gemonteerd. Onder (le genoodigden merkte men op, zegt liet IIbid., de gezanten van Frankrijk, Spanje, Rusland en België en den Pauselijken nuntius. Naast de keurige voorjaars toiletten, maakten de eenvoudige kleedjes en de boerinnen- kappen met kant, gouden oorijzers en kurkentrekkers van eenige bezoeksters uit den Iloekschenwaard een aardigcontrast. Een fraaije bloemruiker werd aan de Koningin aange boden, met den net gebonden catalogus der tentoonstelling... Ruim een lialf uur vertoefden HH. MM. in liet Paleis; eerst namen zij in de bijzaal de kasplanten in oogenscliouw, daarna werd de groote zaal en haar bloeijende inhoud be- zigtigd, terwijl het orchest eenige opwekkende muziekstukken voordroeg. De leden der tentoonstellings-commissie ves tigden de aandacht van IIH. MM. op de merkwaardigste inzendingen, welke de Koningin met liaar lorgnet naauw- keurig naging. Nu en dan onderhielden de Vorstelijke bezoekers zich met dezen en genen, o. a. met een der stichters van het Paleis, den grijzen, maar altijd wakkeren mr. J. A. van Eik, thans voorzitter van commissarissen. Aan de nationale harddraverij, een der meest aantrekke lijke volksfeesten, aangeboden door de Hollandsclie Maat schappij van Landbouw, wier beschermheer Z. M. is, werd jl. Donderdag door 22 flinke harddravers, allen van zessen klaar, deelgenomen. De clxaisen waren voor het grootste gedeelte prachtig, de hoofdstellen der paarden met de nationale en YValdecksche kleuren versierd. De baan was sierlijk, liet Vorstelijk bezoek waardig, fetooid, terwijl tegenover de tribune der liooge bezoekers e kapel van liet 7de regiment infantei'ie gedurende den gansclxen dag muziekstukken uitvoerde. Groote tribunes waren opgerigt, die plaats aanboden voor 600 personen. Na een hardnekkigen kamp, die van 11 tot 5 ure duurde, werd de prijs, een zilveren theeservies op dito blad, bene vens f 50 voor den berijder, behaald door den heer Dam,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1