BIJVOEGSEL, behoorende tot de Ileldersche en Nieuioedieper Courant ran Woensdag 14 Mei 1879, No. 58. NEDERLANDSCBE NATIONALE WERKLIEDEN-VEREENIGING, onder de zinspreuk „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart." ALGEMEENE VERGADERING, gehouden op Zalurdag 10 Mei 1870, in het lokaal Musis Sacium te Helder. Een zeer talrijk publiek, bestaande uit leden der Vereeniging met hunne vrouwen, vult de zaal op het oogenblik dut de president P. H. Bos de vergadering opent en uilen hartelijk welkom heet. Spreker slaat een terugblik over het jaar, dat achter ons ligt en schetst dien tijdkring als een, die in menig opzigt noodlottig mogt heeten. Hij herinnert aan den verschrikkelijken oorlog in 'l zuid oosten van ons werelddeel gevoerd, aan de woelingen der nihilisten en der sociaal-democraten, aan de gepleegde aanslagen op gekroonde hoofden. Daartegenover stelt hij het voorregt, dat wij een land bewonen, waar die woelingen nog vreemd zijn gebleven, eu waar in de jongste dagen HU. MM. de Koning en de Koningin zich vrij eu onbezorgd konden bewegen te midden der bevolkingen van hoofd- en hofstad. Hij verblijdt zich, dat bij ons volk nog steeds de aloude leuze in eere is: „Vreest God, eert den Koning!" Toch sluit spreker het oog niet voor 't gevaar, dat de grenzen des lands niet zijn af te sluiten voor 't indringen van vreemde en gevaar lijke grondstellingen. Hij verheugt zich, dat deze Vereeniging zich blijft scharen onder die corporalien, die lotsverbetering willen zonder omverwerping der maatschappelijke orde, en uitsluitend door orde en pligtsbetragting. Hulde brengt spreker aan 't streven van vele patroons en werkbazen in ons vaderland, die niets onbeproefd laten om den toestand des werkmans te verbeteren. Sedert zeven jaren is onze Werklieden-Vereeniging werkzaam geweest aan de taak, die zij zich voorstelde. En schoon door onderscheidene oorzaken, vooral door 't vertrek van velen uit deze gemeente, de voorspoed niet zoo groot meer is als wel 't geval was in vroeger jaren, toch blijft het hoofdbestuur vol moed de toekomst tegeutreden. Spreker uit ten slotte den wensch, dat er steeds moer een na.iuwe baud besta tusscken leden cn bestuurdereu in 't belang van de Vereeniging en van hetgeen door haar, tot veler nut, wordt gedaau. Door den secretaris II. Rieuwerls werd vervolgens verslag gedaan van de jaarvergadering in 1878 cn van het ineest belangrijke, in dat jaar met de Vereeniging voorgevallen. In de eerste plaats behandelt dit verslag de mutatiën, die in het hoofdbestuur en in dc sectie-besturen hebben plaats gehad. Wij stippen uit dit uit voerig en zaakrijk rapport de volgende punten aan. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 187S 313, iu 1878 nieuw ingeschreven 26, door wanbetaling geroyeerd 10, door bedauken cn vertrek uit de gemeente afgevoerd 53, overleden 5. Alzoo bedroeg het ledental op 1 Jan. 1879 301. Het reglement voor de Spaar- en Voor- scbotkas is gewijzigd, in den zin dat ieder lid met zijne inleggelden borg staat bij eventuele verliezen, te lijden door achterstallig ge bleven gelden van voorschotnemers. Het kraamvrouwen-fonds, ten doel hebbende de ondersteuning van behoeftige kraamvrouweu, telt 60 leden, 26 donatrices en 6 donateurs. De wekelijksche contributie bedraagt 5 ets.; dc uitkeering na minstens 9 maanden lidmaatschap f 10.bij iedere bevalling. Gaarne vestigen wij dc aandacht op deze o. i. zeer belangrijke inrigting, opdat velen die in het vervolg mogen steunen. Donateurs en donatrices betalen daartoe 2 ets. per week, of 10 ets per maand. Het goede doel, waarmede deze afdeeling der Vereeniging is tot stand gebragt, verdient voorzeker meer algemeene ondersteuning, die met liet oog op de navolgende rekening en verantwoording wel zeer noodig is. Ontvangsten f 154.aan cantributiën der leden, f 27.van de donateurs, totaal f 181.Uitgaven f 134.75. Saldo in kas f 46.25. In de reglementaire bepalingen voor deze afdeeling zijn nog cenige wijzigingen gebragt, o. a. dat ook na minder dan 9 maanden lidmaatschap uitkeeringeu, zij het dan ook van minder bedrag, kunnen geschieden. l)e uitnoodiging der Commissie van beheer tot toetreding van donateurs cn donatrices vinde in mimen kring gehoor, 't Idee wordt ook in 't verslag aan de hand gegeven tot liet houden van een Bazar, waarvan de opbrengst voor 't beoogde doel kon strekken. Het Begrafenisfonds verkeert in bloeijenden toestand, liet ledental vermeerderde gedurende het 2de boekjaar: boven de 15 jaar met 32, en v.m 815 jaar niet 33, beneden de 8 jaar verminderde het getal met 30 leden. Die laatste opgaaf is minder bemoedigend, doch schijnt een gevolg te zijn van verzuim der voorgeschrcvene aangifte door de ouders. Het ledental bedroeg op 2 Febr. 11. boven 15 jaar 613, van 815 jaar 252, beneden 8 jaar 277 leden. Aan de administratie van dat Fonds outleenen «ij deze opgaven Ontvangsten. In kas op 3 Febr. 1878f 886.93 Eene in ontvangst genomen uitkeering, loo- pende op rekening van het 1ste boekjaar. - 75. Contributicn- 1767.65 Reglementen- 4.95 f 2734.53 Uitgaven. Uitgekeerd aan de leden het f van het saldo 1ste boekjaarf 591.2S Gestort in de reservekas van gemeld saldo. - 295.65 Uitgekeerd bij overlijden- 691. Commissie van beheer- 182.5 7s Administratie te Amsterdam- 1.935 Vergaderingkosten (Koningskroon)- 5.20 1 riem kwitantiën- 8. Advertentiekosten- 0.55 Diversen- 5.34 - 1781.53 Saldo in kas op 2 Febr. 1879 f 953. Hiervan is gestort in de reservekas, tot een bedrag van f317.70, dat met de daarin aanwezige geiden bedraagt f 622.35. Spaar- en voorschotkas. Deze afdeeling werkt mede zeer goed en bevordert in groote mate het belang der leden. Het aantal deelnemers bedroeg 212, dat der kinderkas 34, door eerstgenoemden werd f 3614.43 cn door de kinderen f 87.56 ingebragt. Aan 142 leden werden voorschotten verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 4434.61. Hiervan is teruggebragt f 4347.08 en blijft nog te inkasseren f 87.56. Ontvangsten van kasboekjes cn reglementen f 3.35, aan renten van geleend kapitaal f 111.97, aan boeten enz. f 44.11. Totaal der behaalde winst f 156.08. Hiervan afgetrokken f 87.56 als nog te inkasseeren gelden van opgenomen voorschotten, der winst als salaris voor de Commissie van beheer, groot f 39.aan administratiekosten f 7.blijft te verdeelen aan de leden f 22.52. Aan bestuurderen van deze afdeeling wordt in 't verslag een woord van warme hulde gewijd. In 't verslag wordt verder gewaagd van de werkzaamheid der AA iukel-Commissie en van de pogingen, aangewend om 't con tract mot den schoenmaker zoo voordcelig mogelijk te maken. Aan 't slot maakt het verslag melding van 't achteruitgaan van 't ledental door verplaatsing van werklieden en 't verminderen der scheepvaart. Dat, ondanks zulke mingunstige omstandigheden, nog aanmerkelijke voordeelen behaald zijn, pleit ten volle voor de goede werking dezer instelling ten nutte van den werkman.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 7