HELDERSOHE EN NIEllWËDIEPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 66. Zondag 1 Junij. Jaargang37. ■%Mh „W ij huldigen het goed e." Vemchijut Dingsdng, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprij* per kwartaal1.30. w franco per post 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Burean: MOLENPLEIN K°. 163. Prijs der Advrrtentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Elhen Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWED1EP, 31 Mei. Zr. Ms. instructievaartuig Urania, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. S. van der Aa, vertrekt Maandag naar de Zuiderzee, tot het doen van een oefeningstogt met de adelborsten van bet oudste studiejaar. De oefeningen met bet vestinggeschut alhier zullen dezen zomer van medio Junij tot medio September plaats hebben en even als vorige jaren door artilleristen uit andere plaatsen worden bijgewoond. Den 14 Junij a. s. zal tot dat doel alhier aankomen de 23ste cornp. vestingartillerie onder bevel van den kapt. jhr. A. L. P. van de Spiegel, uit Willemstad. De overige compagniën komen mede uit Willemstad, uit Gorinchem en Hellevoetsluis. Elk dezer compagniën wordt gedurende 14 dagen alhier gedetacheerd. De oefeningen zullen dit jaar bestaan in hot vuren met het stalen kanon van 24 cM. op schijven een vijandelijk schip voorstellende, die door een sleepboot op onbekende afstanden langs de kust gesleept worden. Tengevolge van het bedanken van dr. Bruyns, van Aardswoud, is gisteren avond het volgende twaalftal ge formeerd, ter vervulling der predikants-racature bij de Hervormde gemeente alhier: van Kluijve, Hagen, Bacli, Claassen, de Holl, v. d. Palm, Jenting, Slotemaker, Kist, Tersteeg4 Drooglever Fortuijn en Baert de la Faille. Door de Algemeene Kiezersvereeniging in het district Alkmaar is de heer mr. J. Heemskerk Az. tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De Prins van Oranje schijnt ongesteld te zijn. Volgens de Amsterd. Crt., zendt de Koning baron Bentinck naar Parijs. Op het verzoek, indertijd door jhr. H. P. Tindal, lste luit. bij het regiment rijdende artillerie te Amersfoort, gedaan, om de krijgsbedrijven in Afghanistan, bij het Engelsche leger, te mogen hijwonen, heeft de minister van Oorlog te kennen gegeven, dat daartoe geen vergunning kan worden verleend. Een particulier correspondent van den Londenschen Standaard seint, dat er weder hevig in Atsjin gevochten werd, dat de Nederlanders groot verlies leden en dat de vernieuwing der vijandelijkheden in Atsjin uitging als een wraakneming over de willekeurige politiek, de ver- nielingszucht, door liet Nederlandsche leger op het ver overd grondgebied aan den dag gelegd. Daargelaten of deze bewering al dan niet gegrond is, is het niet onbe langrijk nu op te letten wat Groot-Brittanië in Zoeloeland doen zal. Maar wanneer het berigt en deze beschouwing afkomstig zijn van denzelfden correspondent, die in dat blad de jongste Koningsfeesten in Nederland beschreef, dan behoeven wij, zegt de Londensche correspondent van de Haarl. Courant, van zulke beschouwingen niet veel notitie nemen. Op Dingsdag 3 Junij des namiddags ten half twee ure zal de Willem Barendsz van Amsterdam naar de Poolzee vertrekken. De Nederlandsche loodspost, te Dungeness gevestigd, bewijst, naar men aan de de Middelb. Crt. berigt, goede dienst. Aan boord van den kotter aldaar is voortdurend gebrek aan personeel, Bedankt voor het beroep naar Oosterend op Texel door ds. S. te Gempt, predikant te Vlieland. Tot leeraar aan de H. B. school te Enkhuizen is benoemd de heer A. Kremer, te Wildervank. De heer P. Rond, van Spanbroek, verkreeg jl. Donder dag te Haarlem de acte als hoofdonderwijzer. Naar buitenlandsclie bladen melden, heeft de Neder landsche Vredebond aan de regeringen van Chili, Peru en Bolivia een adres gerigt, waarin deze worden vermaand om haar geschil aan de uitspraak van een scheidsgerigt te onderwerpen, en betoogd wordt, hoe wenschelijk zulks zou zijn, vooral nu de doorgraving der landengte van Panama werkelijkheid staat te worden. De Amstel-Hótel-Maatschappij te Amsterdam, keert over 1878 een dividend van 4 pCt. uit. Jl. Donderdag werd aan het gebouw van het provin ciaal gouvernement van Noordholland te Haarlem o. a. aanbesteed: het voortzetten, herstellen en verbeteren der verdedigingswerken op het noorderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noordholland (raming f 60,000), laagste inschrijver de heer F. Volkert te Sliedrecht, voor f 59,300. De burgemeester van Amsterdam heeft de agenten van politie aldaar in de gelegenheid gesteld zich te oefenen in het telegrapheeren. Voor hen, die daarin eenige vordering maken, is eerder promotie te verwachten. Met 22 tegen 13 stemmen heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten tot heffing van straatgelden. De gemeenteraad van Amsterdam stelde jl. Woensdag avond, na eenige discussiën, de voorwaarden vast eener geldleening van 9 millioen, uit te geven in 9000 obligatiën, elk van f 1000, tegen eene rente van 4 pCt., waarvan de eerste uitgifte van 3 millioen in Junij zal plaats hebben. Alleen de heeren Heineken en Pijnappel stemden tegen. In zake van Santen Kolff te Amsterdam is door den advocaat-generaal van 't Hof een tuchthuisstraf van 12 jaar geëischt. De verdediger, mr. Haas, pleitte verzachtende omstandigheden, wijzende op de tergende houding van de vrouw en op haar ondankbaarheid tegenover v. S. K. Hij vroeg niet alleen een mindere straf, maar ook een straf die den beschuldigde in staat zou stellen weder in de maatschappij terug te keeren. Uit 's Gravenhage wordt aan de Amst. Crt. gemeld dat de ministers, door den Koning om advies gevraagd aangaande de ministeriële portcfeuile van Waterstaat, door den heer Tak van Poortvliet ter beschikking van Z. M. gesteld, zouden hebben geadviseerd om den heer Tak de portefeuille niet uit de handen te nemen. Ook het Amsterdamsch Effectenblad komt tegen de verklaring van den heer Reepmaker op. „Indien hij had verklaard/ zegt dat blad, „dat commissarissen eener naam- looze vennootschap zijn aangesteld in liet belang der aandeelhouders, en voor de functiën, welke zij te vervullen hebben, de lasthebbers zijn van dezen; dat zij dus ver antwoordelijk kunnen zijn tegenover de aandeelhouders en niet tegenover de crediteuren der vennootschap, dan zou den wij beter met zoodanig antwoord hebben kunnen instemmen dan met dat, hetwelk thans door hem is gegeven. Wij willen overigens niets te kort doen aan de hulde, door mr. Reepmaker aan de commissarissen als leden onzer burger-maatschappij gebragt. Maar in liet belang van het algemeen, van het crediet onzer financiële en industriële ondernemingen wenschen wij aan den anderen kant toch ook niet, dat de aanstelling van commissarissen hij naamlooze vennootschappen eene ijdele vertooning zij, om de namen van mannen, die gehuldigd worden als „wakkere, algemeen geachte, bij ons allen gunstig bekende'' personen, als uithangbord te gebruiken, om aan onder nemingen en directeuren, die liet niet verdienen, crediet te verschaffen." De Haagsche bladen melden, dat liet den 7 Julij a. s. 50 jaren geleden zal zijn, dat de bataillons grenadiers en jagers, door wijlen Z. M. Koning Willem I, werden op- gerigt. De tegenwoordige officieren van het regement hebben het voornemen opgevat, dien dag feestelijk te her denken, op welk voornemen zij de goedkeuring des Konings mogten erlangen. Ook de deelneming van de oud-officieren der grenadiers en jagers is gevraagd. De commissie bestaat uit de heeren: majoor Boelaard, president; kapitein baron Taets van Anierongen, vice-presidentkapitein W. de Petit, secretaris; kapitein Weenink; de lste luitenants jhr. Wittert en Hoogeveen de laatste penningmeester. Als een bijzonderheid wordt uit Aarlanderveen gemeld, dat de wed. N. Ouwerhand, geb. van Beek, aldaar, sinds 1850 baker, half Mei jl. het tweehonderdste kind heeft gebakerd aan de Kwakel, gemeente Uithoorn. Onder dit getal zijn drie tweelingen en één drieling begrepen. In hare betrekking droeg zij steeds de bijzondere goedkeuring weg van allen, bij wie zij hare gewigtige dienst vervulde. Ter gelegenheid van haar koperen feest geeft de Vereeniging tot bevordering van 's Lands Weerbaarheid te Utrecht op 14 en 15 Junij een schietwedstrijd aldaar, waaraan alle weerbaarheids- en scherpschutterskorpsen kunnen deel nemen en waarvoor 3 korpsprijzen zijn uitgeloofd. De regelingscommissie bestaat uit de heeren G. A. Hopmans, R. J. Koker en L. F. H. Andrau. Men schrijft uit Rotterdam aan de Middelb. Crt.: „Het berigt, dat Pincoffs te New-York is aangekomen, heeft hier de grootste sensatie te weeg gebragt. Hij heeft dus om te ontkomen geen buitengewone middelen gebezigd, maar is den zeer eenvoudigen weg gegaan. Van hier is hij over Calais naar Engeland gereisd en Donderdag den 15 dezer is hij te Liverpool aan boord gegaan van de dien dag naar New-York vertrekkende stoomboot Germania. Het heette hier de laatste dagen, dat men wist dat hij met vrouw en drie zoons op die boot passage genomen had, maar er werd geen openbaarheid aan gegeven, omdat de justitie de pers om geheimhouding verzocht had van al wat met de opsporing van den voortvlugtige in verband stond. Men achtte het ook mogelijk, dat het nemen van passage op de Liverpoolsche boot een middel was geweest om de justitie op een dwaalspoor te brengen. En thans blijkt het maar al te waar te zijn, dat Pincoffs alle maat regelen van voorzigtigheid heeft versmaad en, zelfs zonder zijn naam geheim te houden, van eene reisgelegenheid heeft gebruik gemaakt, die ook menschen kiezen, welke niet door de politie op de hielen gezeten worden! Het heette, dat alle maatregelen genomen waren om, zoo liij werkelijk naar New-York vertrokken was, te beletten dat hij daar voet aan wal zette. Men zou hem op de reede arresteren. Wat er nu daar ginds is gebeurd, is natuurlijk nog onbe kend maar genoeg is het, dat Pincoffs ongemoeid te New- York is kunnen arriveren. Het eenige wat hij zich te getroosten heeft gehad, is eene snelle reis. Den dag nadat hij 's middags onder beurstijd van hier vertrok, is hij te Liverpool scheep gegaan en negen dagen later was hij in de hoofdstad van de nieuwe wereld. Het is te hopen, dat nadere berigten omtrent de omstan digheden, waaronder zijne ontscheping daar ginds heeft plaats gehad, onze justitie zullen regtvaardigen; deindruk bij het publiek zou anders hoogst ongunstig en aan het prestige der justitie niet bevorderlijk zijn. Er zijn er nog, die zich vleijen, dat men van Amerika de uitlevering verkrijgen zal, ofschoon er geen uitleverings- tractaat bestaat. Maar dit zal wel eene nuchtere illusie zijn. Zoovele schurken hebben in de Vereenigde Staten eene veilige schuilplaats gevonden: waarom zou dit dan aan Pincoffs geweigerd worden?" Het schijnt, zegt de Arnh. Crt., dat door ons gouvernement pogingen aangewend zijn om Pincoffs bij zijne komst in Amerika te arresteren. Althans het Vaderland spreekt van het mislukken der pogingen. Dat zij niet bestonden in eene regtstreeksche uitnoodiging aan do regering der Vereenigde Staten om hem uit te leveren, spreekt van zelf, daar hiertoe eene overeenkomst zou worden vereischt, die niet bestaat. Eenige jaren geleden slaagde men er in om den smid, die eene dame onder Ede had bestolen, op zijne beurt het gestolene te onthouden door bemoeijingen van het douanekantoor. Pincoffs echter is te geslepen om van zulke praktijken bet slagtoffer te worden. Hij kent te goed de middelen om te bedriegen en op te ligten, dan dat hij daartegen niet op zijne hoede zou wezen. Men schrijft uit Capelle (Langstraat), dd. 29 dezer: „Even als in vorige jaren, hebben de boeren weder belangrijke aankoopen van tweejarige paarden op de Heen- vlietsche paardenmarkt gedaan. De prijzen zijn dit jaar merkelijk lager dan in de laatste twee jaren, zoodat men nu even goede paarden voor f 250 heeft medegebragt als toen voor f 300 en meer. Ofschoon de hooi- en weilanden er sedert de laatste veertien dagen vrij wat beter uitzien dan vdór dien tijd, en men thans kan aannemen, dat hier voor het oogenblik het gebrek aan veevoeder geweken is, zijn de prijzen van het leverantie-hooi toch steeds stijgende, zoodat men nu reeds voor f' 26 a f 28 per 1000 KG. kan afleveren." Op de jl. Donderdag te Varsseveld gehouden week markt waren meer dan duizend oude ponden boter in kluiten aangebragt, waarvoor een prijs van f 0.88 tot f 0.95 per KG. werd besteed. Eijeren golden f 2.25 de honderd. De op jl. Donderdag gehouden verpachting voor den tijd van 10 jaren van 98 boerenerven der gemeente Kampen, gelegen op het Kampereiland c. a., heeft aan jaarlijksche huur opgebragt f 380,210, zijnde f 24,790 meer dan hij de verhuring in 1869. Te Wijgodda is na het gebruik van brood, hetwelk een boer voor eigen gebruik had gebakken, een kind doodgebleven en de vrouw van den boer krankzinnig geworden. De molenaar had den boer reeds gewaarschuwd, dat de rogge, waaruit het brood gebakken was, zeer veel moederkoorn bevatte en was eerst na sterk aandringen tot het malen er van overgegaan. Een zestienjarige leei'ling der hoogere burgerschool te Venlo heeft jl. Donderdag tegen een zijner onderwijzers het zwaard getrokken, een oud Romeinsch zwaard. En dit, nadat hij reeds met een pistool had gedreigd. Het jonge mensch is door de politie in verzekerde bewaring genomen. Wist men wel dat het lied: „O God verlaat mijn Neerland niet!" thans nog zoo populair, nog geen tien jaar oud is. Zie hier wat men in een Haagsch Dagblad van 1870 kan lezen. „Het gezelschap artisten, onder directie van den heer Joan Pflaging, wier wezenlijke verdiensten met iederen dag meer op prijs gesteld worden door het talrijk en gedistingeerd publiek, dat hunne soirees bezoekt, werd jl. Donderdag op een streelende wijze verrast op eene ovatie aan zijn leden. De heer Ludolf Waldmann toch werd door twee lieve kleinen een lauwerkrans aangeboden voor de verdienstelijke voordragt van zijne treffende inspiratie: „O God, verlaat mijn Neerland niet!" De hooge heteekeuis van de woorden van het lied maakten een diepen indruk op de aanwezigen, en lokten een daverend en herhaald applaudissement uit, waarmede wij hartelijk instemden." Welnu, die dichter-componist, wiens lied thans in aller mond leeft, is dezelfde Ludolf Waldmann, die op het oogenblik met het gezelschap van den heer Pflüging in het Paleis voor Volksvlijt concerten geeft en eiken avond zijn nieuwste compositiën ten gelioore brengt, waarvan het te wenschen zou zijn, dat zij even spoedig hun weg tot het volk namen. Liederen toch als Wer weiss op wir uns wiedersehn verdienen gekend en gezongen te worden. Prins Alexander van Battenberg heeft jl. Dingsdag de deputatie, welke hem de kroon van Bulgarije kwam aanbieden, te Livadia, ontvangen en in antwoord op de toespraak van het hoofd der deputatie verklaard, dat hij bereid is de regering van het vorstendom te aanvaarden „en trotsch is tot de dappere Bulgaai-sche natie te hehooren." Na afloop van de audiëntie bij den vorst volgde die bij den Keizer. Alexander II omhelsde zijnen neef en naamgenoot, wenschte de Bulgaarsche natie geluk met de door haar gedane keuze en uitte de hoop dat de deputatie, zoowel als de geheele Bulgaarsche natie, de voortreffelijke bedoe lingen van den vorst moge ondersteunen en hij bij haar medewerking moge vinden tot het volbrengen van een taak, wier eenig doel het geluk van Bulgarije is. Daarna zeide de Keizer tot de afgevaardigden, dat 's lands toekomst en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1