is, stuurt hij Jt spel in de war, en zet de „dienders" op om „roevers" te worden. Ik weet niet, of gij mij goed begrijpt, waarde redacteur maar hebben wij, conseri ativen, niet nog kort geleden medegeroepen om „nieuw bloed in de Kamer!" YVas het niet, en is het nog niet de overtuiging van het geheele land eenc meening, waarin Schrapper en Jansen naast vurige van Ilouten-achtige radicalen staan dat on/e constitutioneele Staats-instellingen niet mogen ontaarden in eene soort van politieke wipplank, die beurtelings een klein groepje hoeren naar boven aan de groene tafel brengt, om een ander groepje naar beneden, dat is in de Kamér, te laten zakken? Ik dacht, dat waren wij allen eens! Het moge in den Haag eene hoogstbelangrijke vraag zijn, wie minister is, maar hier in Noordholland kan het niemand iets schelen, of 't moest toevallig een oom of neef van den man zijn, die gaarne op zijn lioog- geplaatsten bloedverwant bluft. Hoeveel menschen zouden er in ons district zijn, die er een van onze nieuwe 2^ cent-stukken voor over hebben, om mr.HeemskerkAz. minister te zien? Ik denk geen twee; maar laat ons voor alle misrekening zeggen, dat er twintig zijn, dat maakt juist tien stuivers. Zeker velen, ik zelf ook, Schrapper en Jansen ook, wij zullen niet liever zien, dan dat. wij een conservatief, anti-revolutionair-ultramontaansch ministerie krijgen, maar of mr. Heemskerk dan kapitein is, of een ander, is mij en ons onverschillig; om beginselen is 't te doen, natuurlijk Jansen, Schrapper en ik ieder zijne eigene beginselen Maar wat voor ons veel uitmaakt is, dat de personen- kwestie buiten liet spel blijve, dat er in den Haag zaken worden gedaan, onze belangen worden behartigd, onze wetgeving aangevuld en verbeterd, en geen uur van den kostbaren tijd verknoeid worde met de vraag, of Jantje of Pietje kapitein zal wezen. Ziet ge, niemand kan zich losmaken van zijn verleden: ik zelf gevoel als majoor van de rustende schutterij nog dikwijls, dat ik kruidenier geweest ben. Dat gaat er niet uit. Zoo stel ik mij voor, dat Heemskerk als lid van de Kamer ook voortdurend gevoelen zal, dat hij eerst minister was, en.... 't weer worden wil ook. Herinnert gij u nog de beide Ivamer-ontbindingen, toen mr. Heemskerk de kiezers tot tweemaal toe liet draven naar de stembus, en hen met oranje-proclamatiön smeekte om hem minister te laten? Dat was een tijd! Nu, na die ondervinding mogen wij van mr. Heemskerk Az. wel zeggen, dat hij, eenmaal in de Tweede Kamer, alles zal aanwenden om weêr minister te worden! Zoo kom ik terug op de jongens, die slecht speelden, omdat zij altijd „roover" en altijd „hoofdman" wilden zijn; ziet ge, ze dachten te veel om zich zelf, en te weinig om het spel. Zoo ben ik ook bang, dat mr. Heemskerk te veel om zijn aanstaand ministerschap zal denken, om een goed afge vaardigde te zijn. In plaats van onpartijdige behandeling van 's lands zaken, wordt „de val van het ministerie," het doel waarnaar de Kamerleden streven, en zoo werpt heden Heemskerk Kappeyne om, en morgen probeert Kappeyne Heemskerk te laten rollen; enfin, liet wipplank stelsel! Maar waar blijven in dien tusschentijd onze be langen? Dat mogen wij vragen. Zeker, ze worden niet opzettelijk miskend, maar zij worden behandeld door men schen, wier oogen beneveld, met de meeste goede trouw beneveld zijn door eigenbelang! Ja, waarde redacteur! het harde woord is er uit, door eigenbelang. Ik ben oud genoeg geworden om te weten, dat eigenbelang niet altijd is geldelijk belang. Eerzucht is een magtiger drijfveer dan hebzucht. Eerzucht heeft meerdere en betere mannen verblind dan het geld. „Neen!" zeidc Klaas op beslissendeii toon, „want waar het een mensch behaagt, wil hij gaarne blijven, en wij zijn te oude beken den om na zulk een kort wederzien van elkander te scheitien, even als een walvischvaarder in het geraamte, waarvan het spek afgenomen is. Kom dus mee, man!" Ilij ging Seiling voorbij en richtte zijne schreden naar de kloof. Deze hield hem weder staande. „Hebt ge geen mensebelijk gevoel, Klaas?" vroeg hij hem met eene onheilspellende kalmte. „Wilt ge mij tot een daad van ver twijfeling brengen „Daarmede zou het meisje het minst gediend zijn," merkte Klaas aan, „en daarom vertrouw ik, dat ge alle dwaasheden zult nalaten. Binnen kort hangen de kleine Cordula en ik aan elkaar als de koperen hnid aan een sc.hip. Ik heb zoo mijne eigenaardige wijze oin mij vrienden te maken. Kom, ga dus mede, of ik zoek den weg voor mij alleen." Al spelende, trok hij een oud en versleten jachtmes met paarle moeren hecht van onder zijn buis tc voorschijn en het heen en weer draaiende, zoodat de onhandig ingekrapte naam op de eene zijde van het hecht Seiling in het oog moest vallen, begon hij achteloos aan den knop van zijn stok te snijden. Nauwelijks had Seiling een blik cp het ir.es geslagen, of hij werd door krachte loosheid overvallen cn moest zich steunen tegen een rotsklomp. In zijn oogen flikkerde een licht alsof zijne woede ontwaakte, 0111 even spoedig weer in geheele moedeloosheid over te gaan. Klaas schrapte en sneed onderlusschen met een ijver aan dien stok, alsof hij voor het aanbreken van den nacht nog een gewichtig werk te volbren gen bad. Zoo verliepen er eenige minuien. „Ik wil u voor eenige dagen herbergen," sprak Seiling nauw hoorbaar, „doch geloof mij...." „Ik geloof alles wat ge wilt," viel Klaas hem in de rede, en met dezelfde z.orgelooz.e onverschilligheid, waarmede hij tot dusverre aau zijn stok had geschrapt, verborg bij het mes weder onder zijn wambuis. „Dat is nu ten minste een verstandig woord. Uit de dagen zullen weken, maanden, jaren geboren worden cn het zal u niet berouwen, mij op sleeptouw te hebben genomen." Seiling wierp een blik vol vertwijfeling op de fel bewogen zee. Over de branding been vlogen meeuwen en hij beschouwde haar met zulk eenc aandacht en met eene uitdrukking op zijn gelaat, alsof hij die door stormen beproefde vogels hunne vrijheid benijdde. Daarop sloeg hij de richting naar de kloof in. Klaas volgde hem op den voet. „Ge hebt altijd een goeden smaak gehad," begon deze op vroo- lijken toon een nieuw gesprek, „en zoo ik u ooit in een aangenaraen hoek van de wereld gezien heb, dan is het waarlijk in deze kloof met dat heerlijk uitzicht op het zilte nat. Bij God, kameraad, niets gaat er boven eene warme huisvesting, als het daarbuiten stormt en regent. De duivel moge mij halen, als de thans heerschende koelte niet een storm voorspelt, zioals er slechts onder de linie heerscht." Hij talmde, als verwachtte hij op zijne woorden eenig antwoord. Van het weder ging hij over op de hoornen, die op de nabijgelegen hellingen stonden eu eindelijk tot het zindelijk huisje, waarvan hij alle voortreffelijkheden opsomde, die het bezat in vergelijking met een „zwemmende woning." Ook dacht hij, terwijl zij den tuin doorgingen, aan de herfstbloemen en moeskruiden. Toen ze eindelijk het huis binnentraden, loosde Klaas diepe zuchten, als iemand, die na jaienlangen arbeid het doel zijner wenschen heefc bereikt. {Wordt vervolgd.) Dat heb ik 1111 tegen decandidatuur van mr. Heemskerk; wij zenden niet iemand naar de Kamer, die zijn zal een man voor ons, maar een man voor zichzelf, iemand voor wien In t lidmaatschap van de Kamer maar een doorgang is naar het lidmaatschap van het Ministerie, die zelf te veel belang heeft bij de zaak, dan dat ik hein gaarne ons belang toevertrouw. Overigens is de keuze gelukkig, want Jansen kan hem stemmen als Protestantsch Christen, en Schrapper stemt hem als Katholiek 0111 zijn ontworpen sclioolwetje, en ik stem hem, omdat onze Vereeniging hein heeft candidaat gesteld. Tot zoover gaat alles goed. „Pas maar op," zegt mijne vrouw, „dat gijlieden niet deelen moet." „Deelen moet?" vraag ik. „Ja, als de drie partijen te zamen een candidaat stellen en in de Kamer brengen, dan zal hij voor iedere partij toch wat moeten doen, denk ik." Ilmmijne vrouw heeft geen ongelijk, maar enfin, dat is van later zorg. Ik vrees wel, dat liet bij 't deelen Jansen en Schrapper niet mede zal vallen. Uw vriend J. PEPERMEIJEll, ex-kruidenier en majoor. HELDER en N1EUWED1EP, 5 Junij. Gisteren had in het Park Tivoli de afgifte plaats der planten van Floralia. Ruim 180 personen ontvingen tegen den bepaalden prijs ieder een Stal planten, om ze op te kweeken, tegen dat in September de tentoonstelling en bekrooning plaats vindt. Ongeveer 1500 planten zijn dus in ééns in verschillende gezinnen verspreid, waar ze, willen we hopen, de noodige verpleging zullen erlangen, om eerlangde huiskamer op de vriendelijkste wijze te sieren. Ditmaal zijn dc planten door onzen plaatsgenoot, den bloemist W. Jansen, geleverd, die getoond heeft, dat hij zeer goed kan concurreeren met zijne vakgenooten buiten de gemeente. De planten zagen er friscli uit en bij de noodige zorg, aan deze natuurkinderen te besteden, beloven ze wat goeds tegen de tentoonstelling in 't najaar. Evenals bij de Koninklijke Militaire Kapel der Gre nadiers en de Stafmuziekkorpsen der Infanterie, is bij het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine bij koninklijk besluit van 1 Junij 1879 tot onder-kapelmeester bij dat korps benoemd de stafmuziekant solist A. Schouten. Door de anti-revolutionaire Kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, onder de leuze „Vreest God, eert den Koning," is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de heer II. VV. van Marle, majoor der artillerie te Naardcn. Van Terschelling verneemt men bij herhaling de klagt over gewelddadigheden, die onze visscherlieden van hunne Engelsche vakgenooten hebben te lijden. Met aandrang wordt de wenscb openbaar gemaakt, dat onze regering zal besluiten 0111 op de hoogte der Noordzce- eilanden een oorlogs-stoomscliip te stationneeren, ten einde onze visschers op krachtige wijze to beschermen. De aan wezigheid van zulk een oorlogsschip zou mede bevorderlijk zijn aan de opneming onzer zeegaten in liet belang dei- verdediging. De algemeene vergadering der Maatschappij op aan- deelen van liet Suez-kanaal heeft het dividend over 1878 bepaald op 31.43 francs per aandeel van 500 francs en heeft het bestuur geinagtigd de middelen tot dekking van de in de jaren 1880 tot 1908 nog uit te geven 27 mil- lioen francs te vinden door het uitgeven van nieuwe titels naar gelang der behoefte. Beroepen naar Callantsoog ds. J. R. van Eerden, predikant Je Boyl. Drietal te Rotterdam: ds. B. van Schelven, predikant te 's Hertogenbosch; dr. P. G. Datema, predikant te Ee (Friesland) en ds. A. E. van der Dussen, predikant te Rhenen. Aangenomen het beroep naar Veendam door ds. van den Berg, predikant te Oost-Zaandam. Bedankt voor het beroep naar Zierikzee door ds. II. A. v. d. Meulen, predikant te Venhuizen; naar Woudsend door ds. C. Knap, predikant te Kampen. Aan de Hoogere Burgerschool te Hoorn is voorloopig tot leeraar voor de Nederduitsche taal en aardrijkskunde benoemd de heer A.F. Kremer, hulponderwijzer te Weesp; te Enkhuizen is benoemd tot leeraar de heer A. Kremer, te Wildervank. Uit het verslag, uitgebragt in de jl. Dingsdag ge houden vergadering van Volksonderwijs (Vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland), is gebleken, dat 24 afdeelingen zich hebben ontbonden, omdat zij meenden, dat door de aanneming der wet op het lager onderwijs de taak van Volksonderwijs is afgeloopen. Er bestaan thans 129 afdeelingen. liet getal leden bedraagt 1001. De vergadering heeft met algemeene stemmen goed gekeurd een voorstel van het hoofdbestuur tt het openen van een cursus voor het geven van onderrigt in handen arbeid. De Vereeniging, overtuigd dat het onderrigt in handen arbeid, in den trant waarop dit in Zweden en Denemarken reeds op vele plaatsen gegeven wordt, ook ten onzent verdient aanbevolen en in praktijk gebragt. te worden, besloot o. a. dat: 1. een cursus zal geopend worden ten behoeve van onderwijzers; 2. de handenarbeid voor de schooljeugd zal moeten dienen als middel ter oefening van hand en hoofd, en derhalve als een bestanddeel van het vormend en ontwikkelend karakter, dat aan geheel het lager onderwijs behoort eigen te zijn3. de genoemde cursus zal gegeven worden te Rotterdam, door en onder leiding van den lieer Groeneveld, gedurende vier weken; 4. de Vereeniging reis- en verblijfkosten van drie leer lingen voor hare rekening neemt, en andere leerlingen daarvoor ondersteuning zullen moeten verwerven5. in geen geval dit jaar meer dan 24 leerlingen worden toe gelaten; 6. aan leerlingen 11a afloop van den cursus van wege het hoofdbestuur, ten bewijze dat zij den cursus met vrucht hebben bijgewoond, een getuigschrift wordt uit gereikt; 7. aan den heer Groeneveld een honorarium wordt toegelegd; 8. aan het hoofdbestuur voor den cursus een crediet geopend wordt van f 1000 uit de algemeene kas. Door de afdeeling Alkmaar der Hollandsclie Maat schappij van Landbouw zal op Woensdag den 6 Augustus a. s. eene tentoonstelling worden gehouden van fokdieren, op het Dodenveld aldaar. Opgaven tot inzending worden eiken Zaturdag tot en met den 30 Julij a. s., van 1112 uur, door deu secretaris der afdeeling in de Beurs aldaar aan genomen en vervolgens ten zijnen kantore te Bergen. Jl. Dingsdag heeft de Willem Barendsz Amsterdam verlaten. Zij zal terstond noordwaarts stevenen en meent den 5 Julij te Vardö cn in het begin van Augustus op Nova Zeinbla to zijn. Laat het ijs dit toe, dan zal zij de Kara-zee inloopen, trachten de IJshaven te bereiken en dan den gedenksteen plaatsen op de plek waar de hut van Barendsz gevonden werd. Op het eind van September zal het schip terugkeeren, zoodat het in October weder in Nederland kan zijn. De heeren D. P. C. Ledeboer en C. A. A. Dudok de Wit, wier zaak den 9 dezer voor het Geregtshof te Amsterdam in lioogcr beroep zal worden behandeld, hebben een uitvoerige memorie bij dat Hof ingediend. Zij vangen daarin aan met de verklaring, dat zij niet trachten zullen de hittere droefheid en teleurstelling te schetsen, door het vonnis der Regtbank aldaar bij hen, hun gezinnen, betrek kingen cn vrienden teweeggebragt; zij willen en mogen ook geen medelijden opwekkenmaar zij doen een ernstig beroep op het onbevangen, gemoedelijk en naauwgezet oordeel van het Ilof. Zij verklaren onschuldig te zijn aan het hun ten laste gelegd misdrijf en smeeken het Hof, de gronden, daarvoor reeds in eersten aanleg bijgebragt, maar die de regter a quo niet blijkt te hebben onderzocht, zorgvuldig te toetsen en alzoo ook aan do verdediging, gelijk aan de besehuldiging, regt te doen wedervaren. De memorie bevat een doorloopende critiek van de voor naamste overwegingen van bet vonnis en eindigt met een kort woord over de kwalificatie en het bewijs. 't Geregtshof te Amsterdam heeft gisteren Charles llenri van Santen Kolff schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden moedwilligen doodslag en hem deswege ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van 8 jaren. Een jammerlijk ongeluk, zegt de Standaard, had op den Tweeden Pinksterdag te Amsterdam plaats. Een man van middelbaren leeftijd sprong onder het rijden van den wagen van het paardenspoor, even voor dat die stilhield hij het vroegere kommandantshuis op den Dam. Hij viel achterover, liet wiel ging dwars over het hoofd, dat als het ware ineengedrukt werd en waardoor de wagen ontspoorde. Door twee politieagenten in het digtst nabij zijnde koffijhuis gebragt, bleek daar dat hij reeds dood was. Eene verslagen menigte, zegt onze berigtgever, stond rondom den breeden bloedplas, de tram reed weêr weg en kwam weêr aan, en nog menigeen zal wel weêr, onbewust van die vreeselijke waarschuwing, onder liet rijden daaraf gesprongen zijn. Wie het ongeluk gezien heeft, zal voortaan, meenen wij, zich daarvoor wel wachtenmaar moge ook deze vermelding helpen om die gevaarlijke gewoonte aan zoovelen af te leeren. Zou het niet meer dan tijd wezen, afdoende maatregelen tegen het kwaad te nemen en bij politieverordening het afspringen van rijdende trams en omnibussen voor goed te verbieden? Men zal te Leiden een tweede broodfabriek oprigten. De WelEdelGeboren Heer Lodewijk Pincoffs heeft aan zijn familie mededeeling gedaan van zijn adres te New-York. (D.) Uit Rotterdam wordt gemeld, dat liet Nederlandsche barkschip Jannette Marinnne Louise, kapitein Jurriens, van Samarang naar Falmouth, waarschijnlijk in den storm van 14 April 11., in den Atlantische Oceaan nabij het Engelsche Kanaal met man en muis is vergaan. De algemeene vergadering der Vereeniging van gas- fabrikanten in Nederland zal dit jaar gehouden worden te Breda, den 24 en 24 Junij a. s. Onder de punten van behandeling merken wij o. a. dc volgende op: Bestaat er aanleiding om van wege dc vereeniging bij de regering aan te dringen op verlenging van den termijn, gesteld voor ijken van gasmeters? Is de vrees voor de nadeelige gevolgen van de toepassing der electrisehe verlichting voor de gas- industrie al dan niet gegrond? Is de openbare verkoop van cokes voor eene gemeente-gasfabriek aan te bevelen? Het patent van Livesey en Kidd tot carbonisering van het gas. Heeft de ondervinding reeds uitspraak gedaan in de kwestie of Duitsche gaskolen naast Engelsche op gas fabrieken aanbeveling verdienen. De heer Blaauw, te Zuidbroek, heeft medegedeeld, hoe hem vroeger bij onderzoek was gebleken, dat uit Londen geverfd rood klaverzaad naar ons land werd ver zonden. Niet êén korrel kon daarvan groeijen. Onder den microscoop kon de verschrompeling van de korrels gemak kelijk gezien worden. Door de wetgeving in Engeland tegen de vervalscliing van zaaizaad, acht hij het gevaar, van Engeland uit, opgeheven. Maar voor hier en elders blijft liet gevaar bestaan, dat men reeds gekiemd hebbend zaaizaad koopt. Alleen de microscoop beschut den kooper tegen dat bedrog. Kerdijk is te Antwerpen door de regtbank vrijge sproken van de beschuldiging, dat hij een valsclien naam heeft opgegeven. -Onder een stortregen zijn Pinkstermaandag de wed rennen van Auteuil gehouden. Toen de groote prijs van 30,000 francs gewonnen was, weerklonk plotseling de kreet: „Au feu!" In de keuken der renbaan was brand uitgebroken en in een oogwenk stond de geheele regter vleugel der tribune in vlammen. Iedereen vlugtte en niet weinig verwarring werd daar te weeg gebragt. De Prins van Wales was tegenwoordig, maar niet de Prinses en evenmin de President Grévy. Oostenrijk heeft den 1 Junij een zijner uitstekende staatsmannen verloren. Dr. Karl Giskra overleed in den ouderdom van 59 jaren. Een Hongaar trachtte dezer dagen te Weenen 150 nachtegalen te verkoopen, maar de politie nam ze in beslag en zette ze in het park van Schönbnrn in vrijheid. In Italië heerscht watersnood. Nabij Mantona zijn de dijken bezweken voor 't geweld van 't rivierwater dei- Po. 't Onheil moet zeer groot zijn. Er werd 111 Pompeji's laatste uitgravingen een zomer- tlieater geopend, waarvan de ondernemer de volgende curieuse reclame aankondigde„Na een tijdsverloop van meer dan 1800 jaren, wordt het theater dezer stad Pompeji met de opvoerig van de Figlia del Regimento weder geopend. Ik veroorloof mij de aan mijnen voorganger Marcus Quintus, Martius (79 11a Christus!) verleende gunst op nieuw in te roepen en durf het geëerde publiek verzekeren, dat ik mij met al mijn vermogen zal beijveren, de zeldzame gaven, door mijn voorganger gedurende zijne leiding bewezen, op dezelfde wijze eigen te maken." De kapt.—luit. ter zee S. Kraijenhoff van de Leur wordt eervol ont heven van liet bevel over het schrocfsl. Aruba, met den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den luit. ter zee 1ste kl. F. J. P. M. Mulder; het bevel over dien bodera wordt opgedragen aan genoemden luit. ter zee met den dag volg. op dien van zijne aankomst te Paramaribo.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2