HELI»ERSCHE liX NIEUWERIEPER COURANT. Nieuws- ei Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1879. N°. 72. Zondag 15 Junij. -«♦»- Jaargang 37. BEKENDMAKING. „W IJ huldigen het goed e."' Verschijnt Dingsdng, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalJ 1.30. u franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: Jl O L E X P l E I i\ ST. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden nanr plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, nanr aanleiding eener ontvangen mededeeling, ter algemeene kennis, dat de schietoefeningen der artillerie dit jaar zullen aanvangen den 10 dezer maand en den 13 September e. k. zullen eindigen. Dat de oefeningen zullen plaats hebben van liet fort Kijkduin e:i van de batterij Knnphoofd, terwijl op de schietdagcn de onveilig heid op de gebruikelijke wijze, door het. plaatsen van rootle vlaggen, zal worden aangeduid. Voor die oefeningen zullen in het vaarwater bij Knaphoofd vier wraktonnen worden gelegd, ten einde daaraan vaste schijven te kunnen bevestigen, en wel: twee tonnen op p. m. 1200 meter van Knaphoofd in dc rigting der Noordwestgrcus der plaat „Onrust" en twee op p. m. 900 meter van die batterij in de rigting der zwarte ton genaamd „de Zwemmer." Dat het plaatsen van materieel, voor dc oefeningen benoodigd, op de plaat „Onrust" en liet weghalen daarvan, ijzeren projectielen daaronder begrepen, uitsluitend is opgedragen aan den vletterinan KENNING, die daartoe gedurende den tijd der oefeningen in dienst der artillerie is gesteld. lleldcr, De Burgemeester voornoemd, II Junij 1879. STAKMAN BOS3E. De BURGEMEESTERdergemcente ANNA PAULOWNA ntnakt bekend, dat wegens reparatiën aan de Ophaalbrug over de van Êwijcks vaart, bij Veerburg, te Anna Paulowna, de PASSAGE over en de VAART door die brug zullen GESLOTEV zijn: Voor Rij- en Vaartuigen van a. s. .llanndng 23 Junij tot cn met a. s. Vrijdag 28 Junij Voor Ijocoinobiles en voor Schepen met stnanden ïuaMt van a. s. Maandag 23 Junij tot nader te be palen tijd. Anna Paulowna, den 13 Junij 1879. De Burgemeester voornoemd, C. E. PERK. IIELDER en NIEUWED1EP, 14 Junij. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de voorgestelde detacheering van compagniën infanterie van hier naar Texel, ten einde aldaar op groote afstanden te kunnen schieten, dezen zomer niet zal plaats hebben. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier ecne vergadering gehouden door het plaatselijk departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Daarin werden behandeld de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Maatschappij, te houden den 12 Aug. a. s. te Amsterdam. Tot afgevaardigde van dit departement werd benoemd dc heer G. E. Bron on tot plaatsvervangend- C) HET II11IS l\ DE BERGKLOOF, door BALDUIN MOLLHAU3EN. Vervolg De boot danste geweldig op de rollende baren. Kerdel zat nog altijd, zwijgend en somber voor zich heen ziende, naast Bertus. Wie kon zeggen, wat er in haar gemoed omging? Zij bekommerde zich niet het minst om de donkere kust, die uit de grauwe atmosfeer opdook of daarin verzonk. Gevoelloos voor regen en storm zat ze daar, onverschillig omtrent dc richting, die de boot volgde. „Ik weet, wat er in uw hoofd omgaat," aldus ving Bertus na eeuig stilzwijgen aan, „en neem het u niet kwalijk, want ik heb het verdiend. Indien ge mij belooft, dat ge mijne moeder niet vergeten zult, dan beproef ik mijn noodlot weder op de groote zee. Een goede huur op een schip naar Oost-Indic, naar Australië of wie weet waarheeu 't is mij volkomen hetzelfde kan ik eiken dag wel verkrijgen. Gun mij slechts een paar weken tijd, opdat ik mijne moeder voorbereide en dit bericht de oude vrouw niet zoo onverwachts overkomt." „Doe wat ge voor goed houd," antwoordde Kerdel. Zij hadden nu het punt bereikt, waar de om de landtong heen brullende wind de zee zeer onstuimig maakte. De golven rolden echter regelmatiger, waardoor het Bertus gemakkelijker viel om een vnsteren koers te houden. Wel is waar slingerde de boot, doch de zekere vuist, die het roer bestuurde, verhinderde het gevaar vun te kantelen. „Zie, hoe het schuim vliegt," hernam Kerdel. „Zou men niet meenen, dat het naar den hemel ging?" „Of naar den bodem der zee," merkte Bertus als ter loops op. „Wees onbezorgd; de boot heeft thans eeno regelmatige vaar en oen zesjarig kind zou haar kuunen besturen." „Denkt ge er nog over om met de boot huiswaarts te kceren?" „Neen, dat is geen overdenken waard." Wederom ontstond er eenc lange pauze. Bertus zag strak voor zich uit, terwijl Kerdel hem peinzend gadesloeg. Beide letten zij niet op liet overslaande water, noch op den regen, die hun onop houdelijk in het aangezicht sloeg. „Mijne vingers verkleumen," aldus begon Kerdel op nieuw een gesprek; „het hout is ijskoud en nat. Als het u goed is en u in uwe bewegingen niet hindert, dan sla ik mijn arm om u heen." „Ga uw gang, KerdelGij zit bovendien vaster," antwoordde haar medgezel op kouden toon, zoo koud als de vochtige bank, die het meisje met beide handen omklemd hield. Kerdel draalde. Een half uur te voren zou haar verzoek Bertus met verrukking hebben vervuld, thans scheen het niet den minsteu indruk op hem te maken. Een minuut verliep; daarop sloeg zij haar arm om deu jongen zeeman, echter niet schuchter en vreesachtig, maar met dezelfde kalme gerustheid, als waarmede z\j zich tot dusverre aan den kouden en natten bank had vast- nfgevaardigde dc heer P. Uurbanus. Tot leden der commissie tot regeling der buitengewone vergaderingen in bet volgend winter-saizoen werden gekozen de beeren Bron, van Voorn veld, Dekkor en Hissink. Herkozen werden tot directeuren der Spaarbank de beeren J. T. Titikelenberg en P. J. Duinker. Er werd gelezen een uitvoerig verslag van de werkzaamheid der commissie voor Volksbi jeenkomsten en Floralia en een gewijzigd reglement voor die commissie werd vastgesteld. Als leden van laatstgenoemde commissie werden herkozen de beeren A. II. van Doorn, T. Mooy, L. F. over de Linden, J. Rinner en W. Thie Fz., tot nieuwe leden gekozen de beeren L. van Lier, J. C. J. Graat, G. E. Kloosterbuis, II. C. Ivroon en P. J. van den Bosch, en tot cere-leden de beeren A. Senderinan, IJ. Ilosbach en W. L. Weckesser. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend dat, inge volge de bevelen des Konings, bet Hof den rouw zal aan nemen wegens bet overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje, voor den tijd van twaalf weken, te weten: 4 weken grooten rouw, 4 weken bal ven rouw, 4 weken ligten rouw ingaande 12 Junij 1879. Op last van den minister van Binnenlandsche Zaken zijn de gemeentebesturen aangeschreven om, wegens bet overlijden van Z. K. II. den Prins van Oranje, alle tooneel- voorstellingen en openbare vermakelijkheden tot nader order te verbieden. Uitslag der verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal Dokkum. Uitgebragt 1937 stemmen, van onwaarde G en blanco 12. Herkozen de beer mr. W. A. Bergsma (liberaal) met 997 stemmen. De beer mr. A. J. Th. i\ Tb. van der Hoop van Slochteren (anti-revolutionair) verkreeg 905 stemmen. Middelburg. Uitgebragt 2005 stemmen. Herkozen de beer jhr. J. L. de Jonge (anti-revolutionair) met 1028 stemmen. Op den beer II. J. Bool (liberaal) waren 951'^ stemmen uitgebragt. Goes. Uitgebragt 1732 geldige stemmen. Herstemming tusschen den beer jbr. mr. A. F. de Savornin Lobman (anti-revolutionair) die 727 en den beer mr. VV. A. van Hoek (liberaal) die 580 stemmen verkreeg. Op den beer dr. I*. J. F. Vermeulen (ultramontaan) waren 357, op den beer van der Heijden 45 stemmen uitgebragt. Beroepen te Dtrrgerdam ds. M. C. Muller, predikant te Zuidzijpe, die dit beroep beeft aangenomen. Te Haarlem hebben o. a. de acte van hulponderwijzer bekomen de beeren J. II. D. v. d. Kwast, te Scbagerbrug; A. de Carpentier, te St. Maartensbrug; J. Beers, te Texel; VV. M. Bloem en P. Blokker, te Hoorn. gehouden. Daarop bleven beiden sprakeloos. Eerst toen ze het strand naderden, maakte Bertus kalm de opmerking: „Voor de kloof kan ik niet aanleggen, daarvoor is de branding te hevig. Ik kan de boot niet verlaten om u de behulpzame hand te bieden, want ze zou terstond slukslaau. Gij zelve zult moeite hebben het strand te bereiken zonder door een golf achterhaald te worden. Indien ge het goedvindt, zal ik u een honderd vademen meer benedenwaarts aan land zetten. Die enkele schreden zijn voor uwe lichte voeten eeue kleinigheid." „Ten minste niet te veel," antwoordde Kerdel even .bedaard. Doe zooals u het beste voorkomtmij is alles goed. doch liet liefst was ik langs den landweg naar huis teruggekeerd." „Misschien de laatste maal," zuchtte Bertus. „Pas op, verlies het evenwicht niet, terwijl ik voor het zeil zorg." Met de vrije hand maakte hij de schoot van het blok losnadat hij het zeil eenigc spannen door deu ring naar zich had toege trokken, maakte hij de school weder met een enkele slag vast. Tegelijk wendde hij eenigszins het roer en nu dreef de boot van zijn tot dusver gehouden koers in een rechte hoek af en de boeg keerde zich naar den landtong toe. Wederom ontstonden er eenige oogeiiblikken van stilzwijgen. Bertus spande al zijne krachten in om op liet hoogerc gedeelte van het strand, dat zich als een zwarte schaduw voor hem uitstrekte, kenteekenen te onderscheiden, waarnaar hij dc richting berekenen kon. Eindelijk ze waren nu ongeveer tot op tien vademen in schuinsche richting de branding genaderd zuchtte hij verlicht. „Houd u gereed," zeide hij bewogengij kent de plaats waar het land steil naar de diepte afloopt; op den rug van de deining kan ik die plaats slechts voorbijstrijken, maar toch zóó nabij, dat één sprong u op liet strand breugt." „Zeg mij wanneer ik den sprong moet doen," antwoordde Kerdel, haar korf van onder de bank te voorschijn halende. „De regen mantel en den zuidwester zal ik zoo spoedig mogelijk aan uwe moeder terug laten bezorgen; misschien breng ik ze zelve wel," voegde zij er na eeuig nadenken hij. „Zooals ge goedvindt," zcide Bertus. „Indien het u te ver is, wil ik het gaarne komen halen." „Neen, ik zal het brengen; uwe moeder mag door de schuld van anderen geen schade lijden en ze zou misschien slecht van mij beginnen te denken. Groet haar van mij. Voor uwe moeite bedank ik u; ziehier mijne hand." „'t Is wel, Kerdel! Ik durf schoot noch roer loslaten; wij zouden anders het rechte oogenblik kunnen verliezen." „Hoe, ge weigert?" sprak Kerdel hare tanden tegen elkander ge klemd houdende, want ze wist dat hij, zoo hij gewild had, de schoot slechts een paar malen om liet blok had behoeven te slin geren om zijne hand vrij tc maken. „Het is te hopen, dat de terugreis u geene moeielijkheden veroorzaakt." „Kinderspel!" antwoordde hij spottend. „Behoeft men slechts aan zichzelven te denken, dan gaat het veel gemakkelijker. Kom ik met de stortzeeën niet klaar, gij wordt het wel met mij." Volgens de Duitsche bladen clringt de commissie voor de zeevaart tc Berlijn er op aan, dat Nederland een licht schip bij Terschelling zal plaatsen. De admiraliteit heeft zich daarbij aangesloten. De Nederland.sche regering acht een landvuur tusschen Terschelling en Borkum voldoende. Dc Duitsche diplomatie blijft echter aandringen op een vuurschip. Te Pernis heeft zich het geval voorgedaan, dat een zekere Arend Verschoor, stuurman oj» de vischsloep Pollux van de Niemvedicpsche reederij, door den kantonregter te Ridderkerk tot een dag gevangenisstraf veroordeeld werd, wegens overtreding der wet op den kinderarbeid, en dat deze straf bediiegelijk is ondergaan door den zwager van den veroordeelde, zekere Jan Breureman, bedienaar van begrafenissen te Pernis. De burgemeester van Pernis heeft zich deze zaak aangetrokken en haar ter kennis van den officier van justitie te Dordrecht gebragt. De Arnliemsche tentoonstelling wordt heden geopend, natuurlijk zonder eenige feestelijkheid. Een allertreurigst ongeluk heeft jl. Woensdag avond te Leeuwarden plaats gehad. Terwijl de draaiburg aan de Wirdummerpoort, na bet doorlaten van een stoomboot, werd digtgedraaid, geraakte een Sjarig knaapje, dat aldaar zonder toezigt speelde, met het hoofd bekneld tusschen een ijzeren paal en de nog draaijende brug, zoodat liet hoofd verbrijzeld werd en de dood onmiddellijk volgde. De stembus van Nieuweliorne is bij het overbrengen naar Sneek, nabij Nieuweliorne, met paard en wagen, het lid van den raad R. Neef en den rijksveldwachter Idzenga, geheel onder water geraakt; het paard schijnt geschrikt te zijn. De bus is met een ander rijtuig overgebragt. Prins Alexander van Battenberg is gisteren morgen te Brussel aangekomen en heeft zich naar het Paleis begeven. Zonderlinger, en tevens stuitender opdragt dan die welke voor een nieuw Fransch werk, getiteldJacques Vintras -par Jean La Rue (uitgave van Charpentïer te Parijs) geplaatst is, hebben wij nooit onder de oogen gehad. Zij luidt: „Aan allen die zich op school doodelijk vervelen, of die men in den huiselijken kring schreijen deed; die in hun jeugd door hun meesters getiranniseerd, of door hun ouders geranseld werden, draag ik dit boek op. Jean La Rue." Naar aanleiding der verheffing in den ridderstand van sïr Henrv Bessemcr, uitvinder van de vereenvoudigde en economische wijze van staalbereiding, naar hem genoemd deelt een der dagbladen o. a. liet volgende mede: Talrijk waren de bewijzen van onderscheiding, die buitenlandsche regeringen reeds aan sir ITenry Bessemcr gegeven hadden, vóór dat Engelands Koningin harerzijds daartoe besloot. „Vergeet «we moeder niet," zeide Kerdel hartstochtelijk. „Ilond u gereed gaf Bertus haar ten antwoord. Kerdel loosde een diepe zucht, richtte zich op, phatste haar rechtervuet op de bank en legde hare hand op den schouder van Bertus. Nu waren ze z >o nabij de branding gekomen, dat ze bij het flauwe schijnsel der maan de gesteldheid van den oever eenigszins konden onderscheiden. Aan stilliggen was geen denken en er behoorde eeue vaste hnnd toe om het lichte vaartuig met behulp van weinig wind over de elkander opvolgende deiningen heen te sturen, zonder op het strand geworpen te worden. Bertus had zijn oog op een vast punt gevestigd on berekende nu de tusschenpoozen van het stijgen en dalen der branding, langs welke hij de boot moest sturen. Kerdel boog zich tot hem neer. Vreesde zij het ergste, als hij in ecne stemming van vertwijfeling van haar scheidde, of voelde zij zich tot hem aangetrokken? Hare lippen richtten zich naar zijn oor, alsof zij hem wat zeggen wilde en hare woerden door het bruischen der golven niet verloren zouden gaan. „Houd u vast, Bertus!" sprak ze ernstig; één misgreep en wij raken in de branding. Uwe hand wilt ge mij niet geven; daarom moet ik u op ecne andere wijze bedanken. Vergeet uwe moeder niet, vergeet ook mij niet!...." Zij gaf hem een kus op het voorhoofd. Zij gevoelde, hoe hij sidderde en al zijne krachten noodig had om het oogenblik van zalig genot niet tot het, oogenblik van beider verderf te maken. „Zijt gij gereed, Kerdel?" riep hij zóó luid, dat zijne stem het ruisclien der branding verre overtrof. Kerdel richtte zich op en hield haar oog op het steil oploopende land gevestigd. Een golf hief de boot op en wierp haar, door eeue koene wending van Bertus, in de onmiddellijke nabijheid van den nl hellenden oever. Eenige seconden scheen het geweld van den stroom dat van den wind te overtreffen en het schuim de boot te willen verslinden. Op het oogenblik dat het terugstrooroendc water zich vereenigde, niet deu op het zeil uitgeoefenden en door het roer gcregelden druk verhief Bertus zijne stem en riep„Nu!" Kerdel sprong uit, dc boot en was aan land. „Gelukkige vaart!" riep '/ij, zoodra zij den vasten bodem onder bare voeten had en buiten het bereik der golven gekomen was. Een jubelkreet was het antwoord, dat zij van over het water vernam. Nauwelijks kon zij nog het zich snel van het slr.md verwijderende zeil onderscheidenzij zag het peinzend na. Toen boot en zeil reeds lang in de duisternis verdwenen waren, stond zij nog altijd op dezelfde plaats. Een klein kwartier uur later had zij hare woning bereikt. De beide vensters, waarachter zij gewoon was met haren vader de avonden door te brengen, waren als gewoonlijk verlicht. Zonder iets te vermoeden trad ze de huisdeur binnen en ontdeed zich van hare druipnatte bovenklecderen. Verschrikt hield zij plotseling op, want eene vreemde stem klonk haar in de oorendaarna meende zij haar vader te hooren zeggen„Geen ander, dan Kerdel." Op deze woorden volgde een gelach van den onbekende, terwijl

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 1