O Christ agneau de Dien, 2 maal, en ten slotte 0 Dien troi* foie saint. Hierop had de lijkrede plaats; eene korte, doch treffende gevoelvolle aanspraak, van welks inhoud reeds mededeeling is gedaan. Na de rede viel het koor in met de beide eerste verzen van het 195ste gezang van den Franschen bundel „Tout ce qui vit," waarna de predikant een kort gebed uitsprak en op nieuw eene liturgie las (pag. 331 van het gewone Fransche kerkboek), hetwelk besloten werd door het koor met het aanheffen van Seigneur aie pitié de nous. De heer Bersier sprak nu den zegen uit en de plegtig- heid, die ruim een half uur had geduurd, was afgeloopen. Prins Alexander, de lijkkist diep bewogen groetende, begaf zich met de heeren en dames van zijn gevolg naai de appartementen van den heer van Zuylen. De overige aanwezigen bragten een laatsten afscheidsgroet aan den hier algemeen beminden afgestorvene en verlieten in diepe stilte, als vreesden zij zijn rust te storen, de rouwvertrekken. Spoedig daarop vertrokken eerst Prinses Mathilde en toen Prins Alexander. Beiden werden tot aan hun rijtuig uitgeleide gedaan door baron van Zuylen van Nyevelt en baron Bentinck. De plegtigheid was grootsch en den vorstelijke doode alleszins waardig. Algemeen maakte zij op de aanwezigen een diepen indruk, die hun ongetwijfeld nog lang in herinnering zal blijven." Volgens naauwkeurige opgaven zijn bij ongunstigen handel, in het voorjaar, in de noordelijke provinciën en hoofdzakelijk geconcenteerd in Zwolle en omgeving 180,000 stuks vee verhandeld, waarvan de waarde geschat wordt op f 31,500,000. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat zulke cijfers bij tx-agen handel reeds van een enormen vee stapel getuigen, dan kunnen wij daarbij voegen, dut op dit oogenblik in het noorden zulk een geweldige overvloed van vee aanwezig is, dat de prijzen zouden moeten dalen, wanneer er geen voldoende gras en hooi van 1878 aanwezig was. Thans wacht men af en zijn reeds de prijzen tot f 30 per stuk gerezen. De landbouwers te Deventer hebben veel last van de slakken. Zij eten de pas boven den grond staande boonen en de vroege kool geheel op. Bij verschillende tuinlieden hebben zij reeds groote verwoestingen aangerigt. Te Deventer is jl. Dingsdag, onder begunstiging van zeer schoon weder, reeds veel nieuw hooi binnengekomen. De kwaliteit is uitmuntend. Van sommige landen is de opbi-engst nog grooter dan in het vorige jaar. Pincoffs bezat te Ivatendrecht een buitenplaats. Deze heette niet Zeldenrust of Ver-zigt of Nooit gedacht of zoo iets, maarMaar het is niet anders! Beter nog ware het als hij er het aan velen welbekende hek hadde geplaatst, dat jaren 'lang den wandelaar op den Rijswijkschen weg de zedeles herinnerde: „De spin die spint haar web om vliegen in te vangen; ,/De grooten vliegen er door, de kleinen blijven hangen." (D.) De Stoompost hecht geen geloof aan de mededeelingen in de Opmerker omtrent de uitvinding van den heer Ruijven, waardoor de machinist van een trein, dien zou kunnen besturen onafhankelijk van den wisselstand. En mogt het inderdaad blijken dat het middel daartoe gevonden was, dan verwacht het blad daarvan meer na- dan voordeel, omdat er onzekei'heid door ontstaan zou over de lijnen, die de verschil lende treinen volgen zouden. Uit St. Petersburg wordt dd. 24 dezer gemeld: „Bij Cherson is een groote menigte graankevers uit de zee aangezwommen, zoodat de koorndistricten in groot gevaar verkeeren." Welk een omvang het export van levend vee uit Amerika reeds heeft aangenomen kan o. a. daaruit blijken, dat bijv. onlangs uit Neuss in 33 reewagens van Amerika i9 voorgevallen, weet gij. Alles heb ik verdragen, zelfs zijn huwelijk met het meisje ingewilligd, want ik moest hem gehoorzamen, wilde ik niet openlijk als moordenaar aangeklaagd en terechtgesteld worden. Had het mijzelven gegolden, dan was daaraan niets gelegen ge weest, 't is toch spoedig met mij gedaan, maar Kerdel! Kerdel!.... het had haar ten grave gesleept, als het haar ter oore was gekomen met wieu ze sedert hare vroegste kindschheid had geleefd, wien ze zoolang vader had genoemdhet ligt in haar natuur, dat ze liever sterven, dan één vlek op haren naam dulden zou. Maar aan dat alles zal thans een einde komenik heb mijn plan beraamd en gij zult mij helpen om het uit te voeren. Het is mij bekend op welken voet gij met Kerdel staat en ik ben overtuigd, dat zij bij u beter bewaard is, dan bij eenig ander man, en daarom heb ik vandaag heimelijk een geschrift opgemaakt, waarin ik verklaar in uw huwelijk toe te stemmen en tegelijk mijne geheele nalatenschap en die van den.... van deu gestorven Hagcr aan haar vermaak. Indien ge voor Kerdel het droevig uiteinde haars vaders geheim kunt houden, is het mij aangenaam; kunt ge dit niet, dan staat liet aan u om haar alles, wat ik aan u heb toevertrouwd, mede te deelcn. Aan haar rechtmatig bezit wordt daardoor niets veranderd." Hij reikte aan Bertus een verzegeld pakket over. „Onder deze papieren zult ge een portret vinden, dat ik dikwijls heb bezichtigd en daarbij telkens door een kille huivering werd aangegrepen, omdat het mij het oogenblik herinnerde, dat mij tot een moordenaar heeft ge maakt, de beeldtenis haars vaders. Geef het haar, Bertus! en zeg haar, dat het een goed vriend van mij was; handel met den inhoud van het pakket naar uw goedvinden. Gelukt het u, bij Kerdel een vriendelijk aandenken aan mij levendig te houden, dan dank ik u daarvoor nog in het graf." Seiling zweeg; met het hoofd voorover gebogen, scheen hij na te deuken of zijne mededeelingen uitvoerig genoeg waren geweest. Bertus beschouwde de in nachtelijke schaduw gehulde gedaante met onbeschrijfelijke gewaarwordingen; hetgeen hij gehoord had trof hem diep, daar het tevens eene omkeeriug van zijne vernietigde hoop bevatte. Minuten van stilzwijgen gingen voorbij. „Alles zal geschieden, zooals gij het bepaald hebt," sprak Bertus, neerslachtig en toch overtuigend; „het zal mij als een uitersten wil van mijn eigen vader zijn." „Dat weet ik," viel Seiling hem in de rede, richtte zich op en drukte hem levendig de hand. Ik weet, dat ge eene eeilijke borst zijt en schenk u daarom mijn volle vertrouwen, doch ik ben tevens overtuigd, dat voor Kerdel zonder u geen geluk op aarde bestaat en wensch, dat gij te samen den weg door dit leven bewandelen en met elkander in geluk oud worden moogt." Hij lachte zoo bitter, dat Bertus er van schrikte. „Maar gij.... gij spreekt zoo zonderling," zeide Bertus bevende. „Ik?" vroeg Seiling op vreesverwekkenden toon. „Wanneer men van iemand moet scheiden, die men boven alles liefheeft, moet het wel wee om het harte zijn. Ik verlaat dit oord, want ik wil niet, dat Klaa9 nog in het laatste oogenblik Kerdel's leven vergiftigt. Doch ge moet u thans op weg naar huis begevennu nog laat de wind het toe, maar morgen stormt het; het weerglas is gedaald en, daar ge een goed zeeman zijt, weet ge, wat dat zeggen wil. Kom morgen avond ten mijnen huize, maar ga over den landweg, afkomstige schapen werden vervoerd en wel ten getale van 6393. Tevens werden in denzelfden spoortrein nog vijf honderd ossen aangebragt, die evenals de schapen voor Frankrijk bestemd waren. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is onder den titel van„Verordeningter bescherming van de melkerij- bezitters, ter voorkoming van vervalsching en ter verzeke ring van den handel in boter en kaas," een verordening in het leven getreden, die de strekking heeft te voorkomen, dat de kunstboter (margarine of oleoinargarine) of olie voor echte boter worde verkocht. Daarop is eene straf gesteld van 100 dollars boete. De eene helft der boete is voor den aanbrenger, en de andere voor de armen van het district. Tot norr toe hebben de collecten, in de verschillende landen van Europa, ten voordeele van de slagtoffers van Szegedin, gezamenlijk ruim twee en een half millioen gulden opgeleverd. Uitslag der herstemmingen voor de Tweede Hmner der Staten-Uciiernnl. DelJ't. Gekozen jhr. F. de Casembroot (conservatief) met 1279 stemmen. Op den heer H. Seret (anti-revolutionair) waren 838 stemmen uitgebragt. Dordrecht. Gekozen mr. J. van Osenbruggen (liberaal) met 965 van de 1683 geldige steramen. Op den heer Keuchenius (anti revolutionair) waren 718 stemmen uitgebragt. Bij de vorige stemming verkreeg mr. Keuchenius 600 en mr. van Osenbruggen 540 stemmen. Gouda. Gekozen mr. J. G. Patijn (liberaal), aftredend lid. met 1395 van de 2485 stemmen. Op den lieer de Savornin Lobman (anti-revolutionair) waren 1090 stemmen uitgebragt. Bij de vorige stemming verkreeg mr. Patijn 1027 en mr. de Savornin Lohmau 806 stemmen. Haarlemmermeer. Gekozen mr. F. J. M. A. Reekers (clericaal), aftredend lid, met 673 van de 1282 geldige stemmen. Op den heer H. F. Bultman (liberaal) waren 622 stemmen uitgebragt. Bij de vorige stemming verkreeg de heer Reekers 581 de heer Bultman 446 stemmen. Leiden. Gekozen O. baron van Wassenner van Calwijck (anti revolutionair), aftredend lid, met 1340 van de 2188 geldige stemmen. Op den heer de Laat de Kauter (liberaal) waren 818 stemmen uitgebragt. Bij de vorige stemming verkreeg de heer de Laat de Kauter 800, baron van Wasseneer 720 stemmen. Rotterdam. Gekozen: 11. P. Mees R.Az. (liberaal) met 1327 en J. van Stolk (liberaal) met 1426 stemmen. Op den heer Jansen was 754 en op cïr. Vermeulen (beiden clericaal) G67 stemmen uitgebragt. Bij de vorige stemming verkreeg de heer Mees 933, de heer van Stolk 814, de heer mr. Jansen 583 eu de heer dr. Vermeulen 573 stemmen. Steenicijk. Gekozen: Mr. A. J. Thomassen a Thuessinck van der Iloop van Slochtereu (anti-revolutionair) met 711 van de 1356 geldige stemmen. Op den heer van Diggelen (liberaal) waren 645 stemmen uitgebragt. Bij de vorige stemming verkreeg mr. v. d. Hoop v. Slochteren 564 steramen, mr. van Diggelen 389 stemmen. Utrecht. Gekozen mr. W. M. baron Du Tour van Bellinchave (anti-revolutionair) met 975 stemmen. Op deu heer Bastcrt (liberaal) waren 970 stemmen uitgebragt. Bij de vorige stemming verkreeg de heer Bastert 791 stemmen, mr. du Tour van Bellinchave 490 stemmen. Zwolle. Gekozen A. baron van Dedem (anti-revolutionair) met 1329 van de 2420 geldige stemmen. Op den heer van Naamen (liberaal) waren 1091 stemmen uitgebragt. By de vorige stemming verkreeg de heer van Naamen 788 en baron van Dedem 776 stemmen. l)e uitslag in het district Goes wordt eerst heden bekend. VisoJaTDerigten. De geruchten van verbeterde ansjovisvisscherij hebben zich niet bevestigd en de geheele vloot keerde naar huis terug. Thans zijn vele schuiten hier, maar: groote parade eu klein garnizoen. De aanbrengst van fijue visch, zooals tong en tarbot, is al heel gering en de prijzen zijn daardoor zeer hoog. Scholletj es en schel visch zijn genoeg gevangen, maar hebben weinig waarde, daar zij meestal erg klein zijn. Rog Tamelijk aangebragt; zij gold 22 a, 24 c. per stuk. want morgen kookt het in zee als in een theeketel op Nieuwjaars avond, of ik moet niet het minste begrip van weer en wind hebben. Vindt gij Kerdel alleen, breng haar dan mijne hartelijke groete en beste weuschen over; zeg haar, dat ik heengegaan ben om haar van den schurk Klaas te bevrijden. Of ik ooit zal terugkceren, weet ik niet. Bespreek verder met haar, wat u goeddunkt, de tijd van uw bruiloft en...." „Wilt ge heengaan voordat...." hief Bertus aan. „Overleg alles," viel Seiling hem haastig in de rede, „want gij zult gemakkelijk begrijpeu, dat mijne tegenwoordigheid niet langer geraden isdaarom, geen woord meer daarover. Doe wat ik u verzocht heb eu laat mij handelen, zooals liet mij welgevallig is. Ja, ik ga, om niet weder te keereu. Of ik over land, dan wel over water vertrek, weet ik nog niet; daarover behoeft niemand zich te verontrusten. Aan geld en andere zaken neem ik niet meer mede, dan ik noodig heb om mijn doel te bereiken." Wederom verschrikte het bittere lachen van Seiling den jongen zeeman. „Mocht Klaas zich in het huis in de kloof vertooneu, dan zijt gij man genoeg om hem de deur uit de werpen, want op het goed van Kerdel heeft hij niet de minste aanspraak, evenmin als op haar medelijden. Verwijdert hij zich niet vrijwillig van het eiland, roep dan de rechterlijke macht tegen hem in doch dit zal wel niet noodig wezen. Ik ken hem; hij zal wederom trachten mij op te sporen, mij te achterhalen, maar dit zal hem moeielijk genoeg vallen. Neen, ik wil het hem gemakkelijk maken, opdat hij van hier wegkomt vóór hij zijn geheim iu dc wereld heeft uitge schreeuwd; doch dat is mijne zaak. Haast u nu om naar huis terug te keeren: het is hier koud en vochtig en wij hebben ieder voor onszelven nog vele zaken te verrichten voordat de dag weder is aangebroken." Hij stond op eu ging naar de boot van Bertus. Deze volgde hem. „Ik heb u verder niets meer te zeggen," zeide Seiling; hij sloeg de hand aan de eene zijde der boot en wachtte totdat Bertus aan de andere zijde betzelfde zou doen. „Mocht er uog iets zijn, dat gij noodig hebt te weten, dan zal het u vroeg genoeg worden medegedeeld. Nog een enkel woord: van heigeen ik u heden heb toevertrouwd, moogt ge slechts in den uitersten nood gebruik maken. Is het u mogelijk om het meisje als Kerdel Seiling te trouwen en het u toevertrouwde geheim mede in het graf te nemeu, dan is dit in alle opzichten beter. Nog eenmaal, Bertus!" en zijne stem beefde, terwijl hij hem over de boot heen de hand toereikte, „ik geef u beiden mijn zegen. Ik heb zwaar genoeg geboet om te mogen gelooven, dat hij u niet tot-een vloek worden zal. En nu.... vaartwel!" Stevig duwde hij tegen de boot. Bertus, verbijsterd over hetgeen hij gehoord had en verschrikt door het vreesverwekkende uiterlijk van Seiling, volgde zijn voorbeeld. Een aanrollende golf verlichtte hem den arbeid. Hij sprong in de boot, duwde haar met een roeispaan vait het strand af en was spoedig ver genoeg om het zeil te kunnen opzetten. Een laatst vaarwel werd gewisseld en na verloop van enkele minuten verdween het kleine zeil in de duisternis. Seiling had weder op het rotsblok plaats genomen. Slechts een korteu tijd zat hij daar en sloop toen huiswaarts. (Slot volgt.) Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Julij a. s. worden benoemd tot commies der posterijen 4de kl. de surnumerairs J. J. L. Bedloo de Bronovo en G. Gilljcs. Aan den lieer L. van Berk, gewezen opzigter der magazijnen bij de directie der Marine alhier, is, op grond van meer dan G5jarigen ouderdom, met ingang van 1 April 11. pensioen verleend ad f 611 's jaars. De ofl'. van adm. bij de zeemagt J. C. Coops wordt, op zijn verzoek, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaams- gebreken, met 1 Julij a. s. op pensioen gesteld ad f 2000 's jaars. Met dien datum worden bevorderd: tot oil'. van adm. 1ste kl. die der 2de kl. F. Bamberg; tot off. van adm. 2de kl. die der 3de kl. J. A. Sonuenberg; tot off. vau adm. 3de kl. de scheeps klerk O. van Merkcsteyn. Met ingang van 1 Julij a. s. wordt bevorderd tot lsten luit. bij het korps mariniers de 2de luit. A. P. Timmers. FrarUtryK. Naar aanleiding der jongste tumulten in de Wetgevende Vergadex-ing door Cassagnac en de voor- en tegenstandei-s zijner beginselen veroorzaakt, zegt de Constitutionnel, dat men het nog wel erger in Frankrijk heeft beleefd, en baalt daarvan eenige voorbeelden aan. In de avondzitting van 10 Maart 1832, zegt het blad, ging de wanorde zoo zeer alle palen en pex-ken te buiten, de strijd tusschen links en regts was zoo hevig, dat de vooi-zitter ten einde raad, den hoed. opzette, (zoo als men weet het teeken van het souvei-eine quos egozijn zetel en de zaal ruimde, en du afgevaardigden alleen liet. Maar eene schreeuwende en tierende menigte wilde niet dat de zitting zou worden opgeheven. Zij dwong den onder-voorzitter de plaats in te nemen van den voorzitter, die de vergadering met walging verlaten had. De ouder-vooi'zitter moest gehooi-zamen, maar ook hij kon de orde niet handhaven en het schandelijk tumult werd zoo erg, dat hij het licht moest laten uitdoen, om er een eind aan te maken. Ook de zitting van 26 Januai-ij 1844, gedurende welke Guizot uren achtereen op de tribune bleef, om tegen het kabaal te worstelen, was voorbeeldeloos onstuimig, en vrij wat erger dan die waarvan thans spi-ake is. Het was in die zitting dat Guizot tot de scheldende en tierende kamerleden de bekende woorden rigtte: „Nimmer zullen uwe beleedigingen de hoogte van mijne minachting bereiken." Diezelfde woorden waren eens door Murat van de tribune der conventie uitgesproken. Ten slotte herinnert de Constitutionnel, dat het in 1849 niet bij woorden bleef gelijk nu, maar dat er toen werkelijk in de volle zitting klappen werden uitgedeeld. De Spoorwegmaatschappij Parijs-Lyon-Middellandschc zee heeft voor de eerste dagen van Julij een pleizierreis, tot verlaagden vrachtprijs, naar Venetië georgauiseerd. De reis zal veertien dagen duren, en op het programma komt niet alleen het bezoeken van Turijn, Milaan en Verona voor, maar ook uitstapjes naar het Groote meer en het meer van Como. Uit een statistiek, opgemaakt bij gelegenheid der Parijsche wereldtentoonstelling van 1878, blijkt dat er tegenwoordig in Frankrijk 3000 fabriekanten van kunst bloemen bestaan, die jaarlijks voor niet minder dan 25 millioen francs van dit artikel in de wereld brengen, benevens voor 15 millioen vederen. Het Journal de llouen verhaalt volgenderwijze, hoe de kiezers in de gemeente Criquetot, kanton Longuovillc, jl. Zondag verstoken zijn geworden van de gelegenheid hun stemregt uit te oefenen. Deze gemeente telt 67 kie zers, maar heeft geen raadhuis. De stemming geschiedde bij den maire aan huis. Tegen 12 ure kwam een kiezer, lid van den gemeenteraad, zich aanmelden om te stemmen. De bus stond alleen en verlaten in een der vertrekken van den maire. Deze was wat gaan praten met de leden van het bureau, in een aangi-enzende kamer. De kiezei-- gerneenteraadslid, ziende dat niemand zich de moeite gaf om zijn billet te ontvangen, kwam op het ongelukkig denkbeeld, de slecht bewaakte stembus met de kiezei-s- lijstcn meS te nemen, en een en ander naar het stembureau te brengen ter hoofdplaats van het kanton Longueville. Dit bureau zond de bus naar den vredcregter, en deze liet haar weder naar Criquetot brengen. Maar toen zij daar, na dit kleine reistogtje, weêr terugkwam, was het stembureau er niet meer, en zoo is in die gemeente der halve niet gestemd. Gelukkig is gebleken, dat deze gedwongen onthouding niet van invloed heeft kunnen zijn op de vei-kiezing van den heer Ti-ouai*d-Riolle, wegens de overgroote meerderheid van stemmen, die in het district op hem was uitgebragt. Of evenwel de schalk, die de stembus een togtje heeft laten maken, om het stembureau in het naauw te brengen, zich ongestraft vermaakt zal hebben, is nog niet zeker. Engelana. In een rapport aan het Parlement over de oorzaken van de crisis, waaraan tcgeixwoordig de landbouw lijdt, komen opgaven voor van de prijzen van verscheidene land bouwproducten sedert 1828. Sedert 1846 liepen de prijzen zeer uiteen. In 1847 was de prijs van een quai-ter tarwe (iets minder dan 3 Hectoliter) ruim 60 shillings. In 1848 50 ah., in 1851 38, in 1853 53, in 1854 72, in 1855 bereikte hij het hoogste cijfer van 74 sh. 8 d. Sedert daalde hij tot 40 sh. in 1864, om weêr tot 63 te rijzen in 1868. In 1877 was de prijs 56 sh., in 1878 46. De prijzen van haver en rogge hebben ook groote schommelingen ondei-gaan, doch staan thans op een punt, dat niet veel verschilt van de hoogste prijzen die sedert 1846 gemaakt zijn. Zijn de tarweprijzen nog altijd bijzonder laag, zij zijn toch altijd hooger dan in verscheidene vorige jaren, waarin de ingevoerde hoeveelheden veel geringer waren en men er niet zoo over riep dat de belangen van den Engelschen landbouw in gevaar waren „Welke ook zegt de Economist de oorzaken van de erkende winstderving in den landbouw mogen zijn, het is zeker dat men die niet moet toeschrijven aan een prijsverlaging die uit de groote vermeerdering der buiten- landsche aanvoeren ontstaat. Men moet dan ook niet in een herstel der beschermende regten het geneesmiddel zoeken voor de kwaal waarover men klaagt." Een nieuwsoortig leger. Sinds eenigen tijd las men nu en dan in de Engelschc bladen van eene „Salvation Army" een „leger des behouds" of „der redding," dat strïjcl voert tot bekeering van zondaren. Wat dit leger is en hoe het te werk gaat, vindt men thans beschreven door een correspondent van de Daily News, die een veldtogt van de „Salvation Army" bijwoonde te Coventry, bij gelegenheid van eene jaarmarkt aldaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2