EIGENHULP. Artillerie-Vrijkorps. ADVERTENTIËN. KONINGSTRAAT, No. 105, De „Salvation Army" bestaat uit een aantal welmeenende ij veraars voor aankweeking van een godsdienstig gevoel, dat zich aan den dag legt op eenigszins ruwe en luid ruchtige, maar gewis voor het volk verstaanbare wijze. Opperbevelhebber is de weleerwaarde heer W. Booth. Voorts zijn er officieren, soldaten en recruten. Men strijdt tegen onmatigheid en alle andere soorten van ondeugd. Daarom rigt men bij voorkeur zijne aanvallen tegen plaatsen, die min of meer in den roep staan van Nineveh in de dagen van Jona, of waar juist eene kermis of eenig ander „volksfeest'' zekerheid geeft op de aanwezigheid eener buitengewone mate van liederlijkheid. Wanneer er (in de militaire taal der Vereeniging) besloten is tot „het innemen eener stad," dan begeeft zich eene divisie derwaarts, om, niet buiten, maar binnen de muren beleg te slaan om de zonde. Een schouwburg, circus of eenig ander ruim gebouw wordt afgehuurd, tot zetel van het hoofdkwartier. Is nu de Zaturdag avond of de Zondag ochtend aangebroken, als wanneer men weet dat er velen hun geld en ledigen tijd zoek maken op onstichtelijke manier, dan rukt een bataillon broederen uit, vergezeld van twee of meer zusteren „Hallelujali-meisjes" geheeten naar de plaats waar de kroegen het talrijkst en het drukst bezocht zijn. Men schaart zich in slagorde, en begint geestelijke liederen te zingen. Natuurlijk loopt nu het volk te hoop, en luistert al gapend er omheen. Dan verheft de kapitein van den troep zich op een stoel, en rigt tot de menigte kernachtige, goed verstaanbare toespraken, die vooral niet lang mogen duren, en telkens afgewisseld worden door liederen in den trant van Moody en Sankev geen lijmige psalmdeunen dus, inaar vloeijende volkswijsjes, met een pakkend refrein, waarbij ruwe keelen gemakkelijk en gaarne meCschreeuwen. Heeft dit een wijle geduurd, dan wordt het sein gegeven tot chargeren. Door overreding, door vriendelijk geweld, tracht elk der krijgers een of twee gevangenen te maken. Arm wordt door arm gestoken; men vormt breede gelederen en, pas houdend op de wijze vanOh, you must he a lover of the Lord, of eenige soortgelijke melodie, marcheert men naar den tabernakel. Voor de tempelpoort gekomen, tracht men zoovelen als maar mogelijk is te lokken, te smeeken, te dringen tot binnengaan. De deur wordt gesloten; men zingt, bidt, spreekt, „getuigt," en vermaant elkander. Recruten worden aangeworven, die, vol van der bekeerlingen ijver, onverwijld zich opmaken als wervers in den lande. In het kort, het is eene geregelde christelijke militie. Te Coventry zag de correspondent der Daily-News de „Salvation Army" in hare volle kracht, llij bevond zich nog geen uur in die oude stad of daar klonk het in de verte: Oh, yon vuist he a lover of the Lord. Daar naderde het rap rap rap van een regiment in parade-pas. Daar kwamen ze aangerukt, mannen en vrouwen, arm in arm. De kapitein droeg een vaandel van blaauw en rood, met het opschrift „Bloed en Vuur," zijnde „het bloed van het Lam en het vuur van den Heiligen Geest." En met eene vaardigheid, welke menig officier bij de Nederlandsche schutterij hen had mogen benijden, stapten de luitenants achterwaarts voor de kolonnc heen, wakker met hunne parapluien de maat slaande bij het lofgezang. Dit heir was als een wervelwindniets of niemand vermogt het te weerstaan. Eindelijk werd halt gehouden bij eene groote, ledigstaande rijtuigfabriek, boven welker poort met reus achtige roode en blaauwe letters geschilderd stond: „Salvation Eactory." Hier stroomde alles binnen, ter oefening. De berigtgever merkte op dat het bijna enkel jongelieden waren, die bij deze gelegenheid den geïmproviseerden tempel vulden. Hij hoorde den heer Booth met uitstekenden tact dit volkje toespreken. Hij woonde ook bij hoe in velen de geest getuigde na gezang en gebed o. a. in een zestienjarig meisje, dat een toespraak hield eene kunst- looze, doch voelbaar opregte uiting van godsdienstige geestdrift. Jl. Zaturdag had door den hertog van Edinburg de eerste steen gelegd moeten worden van den nieuwen vuur toren op den Eddystone-rots. De zee was echter zóó onstuimig, dat er niet aan te denken viel. Men heeft de plegtigheid uitgesteld tot half Augustus, wanneer misschien eindelijk de winter van 1S79 zal geweken zijn. De nieuwe toren moet 60 voet hooger worden dan de oude van Smeaton. Hij zal 70,000 p. st. kosten. Bij proclamatie heeft de Emir van Afghanistan eeuwige vriendschap gezworen aan Engeland. üultsolilana. De Keizer, die zich thans te Ems bevindt., zal daar tot het midden van Julij vertoeven, dan eenige bezoeken in Zuid-Duitschland afleggen en einde Julij naar Gastein gaan, vanwaar hij dan naar Berlijn terugkeert. De Heeres Zeiting deelt mede, dat onlangs uit Frankfort a/M. eene nieuwe toestel naar Wilhelmshaven getransporteerd werd, die bestemd is om in de toekomst op zee een groote rol te spelen. Alle pogingen, tot dusver in het werk gesteld om gevaarlijke plaatsen in de nabijheid der kusten duidelijker aan te wijzen ook voor den nacht, bleven zonder resultaat. Nu evenwel schijnt dit vraagstuk opgelost te zijn. Het gecomprimeerd gas, dat sedert eenigen tijd gebruikt wordt voor de verlichting en verwarming van spoorwegwaggons, werd onder een druk van 100 pond in een boei geperst, die daarna 8 zeemijlen van Wilhelmshaven op een voor de scheepvaart gevaarlijke plaats voor anker gelegd is. De boei is 30 voet lang en steekt 15 voet boven den water spiegel uit. Zij bevat gecomprimeerd gas voor 100 dagen en nachten en moet dag en nacht branden. De proeven hebben onder opzigt van den kapitein Jung plaats gevonden. BurgerLUKe Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWD: M.J.J.H.Lommen, koopman en J.M.T. Janzen. GETROUWDM. Griek en A. Rijkers. B. Burgers en M. Kok. D. Rab en A. Noot. G. Madlener en H. Meijer. A. F v. d. Bogaard en H. de Lugt. BEVALLEN E. Stemmer, gcb. Talje, Z. OVERLEDEN: G. v. d. Spuij, 14 dagen. Gemeente TEXEL. Van 18 tot 25 Juny. ONDERTROUWD: Dirk Vos en Geertje Blom. Dirk Hemelrijk en Jannetje Schagen. Adam Kalf, weduwnaar van Henderica Willemina Meelink en Nelletje Luitse. GETROUWD: Johannes Hubertus Faas en Marrijtje Koorn. GEBORENCornelia Clara, dochter van Pieler Roeper Wz. en Alida Johanna Witte. OVERLEDEN: Johannes Theodorus Zijin, 33 jaren, gehuwd met Martje Smit. Neeltje, 3 jaren, dochter van Klaas Kikkert en Adriaantje Lagervcld. Cornelia Clara, 1 dag, dochter van Pieler Roeper Wz. en Alida Johanna Witte. Wcêrtaüe Waarueminaen te Helder, daiidskeet.) I Junij. I Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigli. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 zwtz. 6k. 752.69! - 8.5 15.6 - 1.8 0.71 Vlak. 26 8 zw. 7„ 756.71 - 4.5 13.6 - 2.0 0.84 weingolv 26 12 zwtz. 16„ 757.41 - 3.8 15.2 - 2.2 0.75 Golvend Vt e'rsgesteldheid25 Junij 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. 26 Junij 8 u. Bewolkt, winderig. 26 Junij 12 u. Bewolkt, wind. Haven, van IJmuiden. Binnengekomen 24 Junij. Johanna, Kopeke, Philadelphialieetnse, Visser, Nerva. 25 Junij. Condor, Mockler, Norfolk Drammen, st., Christiania oorlogsbrikken Castor en Ternate, beiden de Maas; Castor,st.,Lissabon. Vertrokken: 24 Junij. St. Joseph, Pierre, SundsvallDiomed, sl., Eider, st. en IJmuiden, st., alle 3 Londeu. 25 Junij. Stella, st., Glasgow; Eddystone, st., Huil. De toestand van Keizerin Eugénie is merkelijk verbeterd ■/ij hoorde een mis in hare kamer eu ontving jl. Zondag den heer Rouher en zijne vrouw, benevens lord Sydney, die namens Koningiu Victoria naar haren toestand kwam vernemen. Do Paus zond eene depêche van leedgevoel en schonk haar door tusschenkomst van kardinaal Bonaparte zijn zegen. De Koningin bragt Maandag namiddag een bezoek aan Keizerin Eugénie. De heer Rouher heeft verklaard, dat hij zich slechts te Chislehurst bevindt, om zijn persoonlijk leedgevoel aan Keizerin Eugénie te betuigen de regeling van zaken zon moeten uitgesteld worden tot den terugkeer van den heer Piélri, die heden of morgen verwacht wordt. In strijd met de gunstige berigten omtrent den gezondheidstoestand der Keizerin meldt de Pays, dat de lieer Rouher op Chislehurst is gebleven wegens den ernstigen toestand van de zieke. De laatste berigten dienaangaande zijn zeer ongunstig. Wij zien voegt de Pays er bij een nieuwe ramp te gemout. Uit Cairo wordt gemeld, dat de abdicatie van den Khedive ten gunste van Tefwick-paeha, ofschoon uiet officieel, als een fait accompli beschouwd wordt. Er moeten nog slechts eenige bijzonder heden geregeld worden aaugaande de voordeelen, die de Khedive voor zich zoekt te verkrijgen. Marlifberlgten. Amsterdam, 24 Junij. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 277. Rogge op levering onveranderd, Oct. f151, 152. Petroleum iets vaster, loco f 9, Sept./Dec. f 9$. 25 Junij. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 277. Kogge prijshoudend, jarige Galatz f 143, 145, puike oudeTaganrog f 152, puike oude Petersb. f155, op levering onverauderd, Oct. f 151, 152. Raapolie onverauderd, Vliegend f 34J, Sept.'Dec. f 34|, Mei f 35$. Lijnolie onveranderd, A'liegend f32, 31$, Julij/Aug. f 31 f, Sept./Dec. f 30$, f, Jam/Mei f 29$. Petroleum vast, loco f 9$, Najaar f 9$ betaald. Vette Kalveren 1ste kw. 90, 2de kw. 80 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 7 a 12. Vette Varkens 40 a 46 e. per KG. Schagen, 23 Junij. Op de heden gehouden Paardenmarkt waren aangevoerd 425 Paarden. De prijzen liepen van f 50 tot f 525. 30 Veulens. Prijs f 70 a 140. Handel stug. Rotterdam, 24 Junij. Vee. Gisteren en lieden zijn ter markt aangevoerd: 1225 Runderen, 256 vette en Gras-Kalveren, 19 nuchtere Kalveren, 793 Schapen en Lamineren, 386 Varkens en 159 Biggen. De prijzen warenRunderen 1ste kw. 87, 2de kw. 72 en 3de kw. 50 c.Kalveren 1ste kw. f 0.90 en 2de kw. f 0.70; Schapen 90 c.Varkens 44 a 46 c.alles per KG. Boter. 1ste kw. f 54, 2de kw. f 48, 3de kw. f 44. Schiedam, 25 Junij. Jenever f 14,50, Amst. proef f 15,75. Moutwijn f 9.per N. vat. Vlaardingen, 23 Junij. De gisteren alhier gehouden Paarden markt was zeer druk bezocht. Ruim 200 Paarden waren aan de lijn. De handel was echter zeer slap, zoodat cr slechts weinig is omgegaan. Kampen, 24 Junij. Hooi. Buiten f 12.a 13.binnen f 10.— a 11.—. Assen, 23 Junij. De aanvoer van Drentsche Scheerwol is thans aanzienlijk. Geregeld worden te dezer stede eenige duizende kilo grammen per dag aan de kooplieden afgeleverd, terwijl op de Wolmarkt zelve tot dusverre geen Wol is aangevoerd. Niettegen staande alle moeite blijven de landbouwers huu oude gewoonte volgen. Dc prijs is vooralsnog niet bepaald. Eet telegram der Schagcr Markt ran heden niet ontvangen. Beriïteu betieMs de StooiraartmaatscliapÉj Nederland, Celedes21 Junij Kaap Sint-Vincent gepasseerd. Kon.derNederl. 5 Junij 1879 van Pcnang vertrokken. PrinsesAmalia. 21 Junij van Batavia vertrokken. Prins v. Oranje. 7 Junij 1879 te Batavia aangekomen. Prinses Marie. 17 Junij te Batavia aangekomen. Madura 14 Junij van Snez vertrokken. Conrad25 Junij van Port-Saïd vertrokken. Voorwaarts 21 Junij v. Amsterdam vertr., 23 Southampton aangek. KoninyinEmma 11 Junij te Amsterdam aangekomen, vertrekt 5 Julij. Prins Hendrik. 1 Junij 1879 te Amsterdam aangek., vertrekt 19 Julij. JavaIn de Indische wateren. Vervolg Nieuwstijdingen. Beroepen te Driehuizen en Bedijkte Schermer ds. W. Schuurman, predikant te Spaarndam. Bedankt voor het beroep naar Calantsoog door ds. J. R. van Eerde, predikant te Boijl. Uit New-York meldt men aan het Hbld., van den 3 dezer: „Zooals verwacht werd, is de familie Pincoffs, uit Rotterdam, Zaturdag 23 Mei 11., per Engclsche sleatner Germania alhier gear riveerd. De Rotterdarasche catustrophe had bij menigeen een zeker voorgevoel van deze overkomst verwekt, en naauwelijks trilde het sein der eerste noodtijding door den Atlantischen kabel, of deze en gene sprak uiet veelbeteekcnend oogknippenbinnen veertien dagen komt ge hein hier op den trottoir tegen. De officiëele berigtea bevestigden dan ook weldra de officieusc gissingeu'; er zouden zelfs eenige maatregelen genomen zijn, en men vermoedde, dat de over komst van den Hollandscheu ambassadeur uit Washington, die gedurende eenige dagen in het Buckingham-IIotel vertoefde, met de zaak in verband stond. Genoeg, Zondag morgen begaf de sherif vau New-York zich aan boord van den Germania, eu 't scheen, dat mevrouw Pincolfs, die 't eerst werd aangesproken, ontkende iemand van dien naam te weten. Doch zoo niet de heer Pincjffs zelf: Ik kan 't niet ontkennen, antwoordde hij, op de navraag van den sherif, dat ik Pincoffs ben, maar ik zou u in uw eigeu belang aan raden, zeer voorzigtig te wezen met eenigen officiëelen maatregel tegenover mijwant vooreerst is 't Zondag, en is dus alle regts- ingang voor civiele zaken verboden, en bovendien, als ge mij spreken wilt, ben ik te aller uur tot uwe dispositieof liever, wend u tot mijn advocaat, hier is zijn adres. (De minister van Binnenlandsche Zaken te Washington.) Met deze aanmoediging kon de goede sherif huiswaarts keeren, en daarop verliet de heer Pincoffs met zijne familie de boot. Hij had zeer weinig bagage bij zich, daar hij de voorzigtigheid liad gebruikt alles afzonderlijk te zenden, zoo zelfs, dat mevrouw Pincoffs liet op de reis gebruikte linnengoed in een doek bij elkaar had gebonden, zonder verdere berging. Maar toch schijnt het, dat men hem nog van zeshonderd dollars uit een zijner valiezen heeft kunuen ontdoen. Dc heer Pincoffs woont 1111 op comfortable aparte- menten in de 14de straat, tusschen de vijfde cn zesde avenue, in de onmiddellijke nabijheid van Bigot's prachtig nieuw opgerigt ijssalon, en van Browster-hall, waar onlangs de kindertentoonstelling gesloten is, door moeders en kinderen, zonder vergoeding eu zonder prijsuitdecling, op straat te zetten. Verleden Zondag, den 31 Mei, heeft hij met zijn vrouw een toer gemaakt door Central-Park, in een open rijtuig. Misschien bevatte de woordspeling van een der avondbladen dezer dagen wel waarheid, dat de heer Pia-coffs hier is gekomen, omdat hij bevreesd was voor //aarf-cuffs (boeyen)." Dezer dagen hield de Lesseps te Amiens een voordragt over het Panama-kanaal. Hij twijfelde niet aan het succes; de politieke bezwaren beteekenden niets en de natuurlijke zijn minder dan indertijd bij het Suez-kanaal. Voor het werk rekent hij op de gewillige cn vlijtige Chineezen en op 15,000 vrijgelaten negers uit Brazilië, die hij hoopt, dat ziju geacht medelid der academie, Keizer dom Pedro, ter zijner beschikking zal stelleu. „Ik sta borg voor de uitvoering van het werk," zeide de Lesseps. „In November ga ik naar New-York, San Francisco, Panama en Cólon. De .eerste spade zal den 1 January 1880 in den grond worden gestoken; dan keer ik naar Frankrijk tciug en bezoek ik weder mijn geliefd Suez- kanaal. Met 30 of 40,000 arbeiders zal liet werk in 7 of 8 jaren voltooid zijn. Gij zult het beleven en ik ook, hoop ik." Ondertrouwd J. J. M. H. LOMMEN, van Tilburg en J. M. T. JANZEN. Helder, 25 Junij 1879. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Medetnblik, 11a een geduldig lijden van 9 maanden, mijn geliefde Echtgenoot WILLEM Az. LASTDRAGER, in den ouderdom van 69 jaren. Medemblik, 25 Junij 1879. Wed. T. LASTDRAGER, Keezer. Mede uit naatn zijner Pleegdochter eu diens Echtgenoot, M. BIERENBROODSPOT, Lastdrager. P. BIERENBROODSPOT. Helder, 25 Junij 1879. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de belangstelling, ondervonden bij het overlijden en ter-aarde- bestellen hunner Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder. Namens de Familie, W. J. DUINKE R. Helder, 25 Junij 1879. Die iets te vorderen hebben van of ver schuldigd zijn aan Mejufvr. M. PRONK, worden vriendelijk verzocht hiervan O 1' fl A V B of' BËTALIlVö te doen vóór of op 8 Julij a. s. M. PRONK, Knnnnlweg. ZONDAG 29 JUNIJ; HUISHOUDELIJKE SCHIETWEDSTRIJD; aangifte op het terrein 's mor gens van 79 ure. DINGSDAG 1 JULIJ: RÉUNIE in MUSIS SACRUM, 's avonds 85 ure; Uitreiking; der Prijzen, Voordrag ten, muziekuitvoering. Introductie voor niet-leden hij het Bestuur. De ondergetcekende lieeft de eer aan Ifgfflfr ha re geachte Plaatsgen ooten en Clientèle te berigten, dat zij hare zaak in ÜVdlOtl-GÖ heeft OVERGEDAAN aan hare Zuster M. PRONK en Mej. B. SPRUIT. Onder dankbetuiging voor het vertrouwen, haar zoo ruimschoots geschonken, neemt zij de vrijheid hare opvolgsters minzaam aan te bevelen. Hoogachtend, M. PRONK. Met het oog op bovenstaande annonce, hebben ondergeteekenden de eer het geachte publiek te berigten, dat zij de TVToci^» 25aali van Mej. M. PRONK hebben OVERGENOMEN en op denzelfden voet zullen voortzetten. Zij zullen zoowel door goede kwaliteit als nette behandeling, het vertrouwen, hunne voorgangster in zoo ruime mate geschonken, zich trachten waardig te maken. Hoogachtend, M. PRONK en 33. SPRUIT. De COMMISSIE voor de WINKEL VEREENIGING van EIGEN HULP alhier, maakt aan hare Leden hekend, dat de tlians in de SPOORSTRAAT gevestigde Winkel, ZATURDAG AVOND den 28 dezer zal worden GBSIiOTBNI en de NIEUWE WINKEL in de MAANDAG MORGEN daaraanvolgende zal 6 O P IHV D zijn. Helder, 26 Junij 1879. DE COMMISSIE. HTB. De Winkel is ook toegankelijk voor hen die geen Leden der Vereeniging zijn. De uitgestelde NLZIEKIITVOFRINGEN van de STAFMUZIEK der MARINE zullen met ZONDAG den 29 JUNIJ a. s. wéér aanvangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3