kunnen worden verruild. Om dit doel te bereiken is liet noodzakelijk, om den uitvoer voort te zetten van courante artikelen, die met de minder gewilde gezamenlijk do fac toren zijn, waartegen de negers hunne koopwaar met ons ruilen. Daaraan gaven likwidateuren reeds gevolg door de uitzending eener lading kruid, geweren en jenever pèr Helene, terwijl zij eerstdaags per stoomboot Normandy eene lading diverse artikelen hopen te verschepen. De aankomst van drie zeilschepen en eene stoomboot,, alle met voldoende lading, voor de Vereeniging, maakte het mogelijk aan deze hoogst noodige maatregelen uitvoering te geven. De likwidateuren waarschuwen evenzeer tegen al te gunstige .als tegen al te ongunstige uitlegging hunner mededeelingen en wenschen met den meesten nadruk te doen linkomen, dat met geeri schijn van zekerheid iets omtrent vermoedelijke resultaten te zeggen valt. Een vijfjarige jongen viel jl. Dingsdag te Amerongen in deu Rijn; zijn elfjarig broertje sprong hem dadelijk na, maar beide kinderen verdronken. Naar men uit Breda mededeelt, heeft de aldaar geves tigde familie de Bourbon dezer dagen van den Paus als bewijs van genegenheid een sierlijken ring met bet pauselijk wapen ontvangen. Te Herpt heeft men zestien ooijevaars uit bun nesten gestolen. Een is er overgebleven. Men schrijft uit Vlissingen aan de N. Rott. Crt., dd. 3 dezer: „Dat het onzen nieuwbenoemden burgemeester, den heer A. Smit, ernst is met de bevordering van den bloei zijner gemeente, kan blijken uit de omstandigheid, dat reeds sprake is, om voor zijne rekening een paviljoen met courhuis te bouwen, waarvan de kosten op ruim f 40,000 geschat wordt. De schutterij van Huissen heeft jl. Zondag den jaarlijkschen Ivoning-schietwedstrijd gehouden. De gewei'en, waarmede geschoten werd, waren niet al te best; twee barstten er bij den aanvang van den wedstrijd. Ook het terrein liet veel te wenschen over. Op de bekwaamheid der schutters viel almede wel iets af te dingen; bij uit zondering slechts werd de schijf geraakt; de kogels vlogen heinde en ver, één trof zelfs een persoon op den Arnhemschen dijk staande, die een schampschot ontving, dat gelukkig geen ernstige gevolgen had. Na dit ongeval gelastte de burgemeester het schieten te staken. Een deel der schutters weigerde echter daaraan te voldoen. Tegen 14 hunner is door dGn gemeen te-veldwachter proces-verbaal opgemaakt. Jl. Woensdag is te Wolfliezen, op het landgoed van de heeren A. W. baron van Brakel Doorwerth en A. W. baron van Borsele, het 16de Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest gevierd. De voorzitter, ds. Y. Hogerzeil, opende hij spreekplaats 1 de zamenkomst. Hij gedacht den jongsten nationalen rouw hij het af sterven van onzen Kroonprins; hragt hulde aan hen, die liet landgoed hadden afgestaan voor het Zendingsfeest, en wijdde een woord ter herinnering aan het overleden lid der hoofdcommissie, dr. Cohen Stuart. Daarna trad ds. Schuurman van Batavia op, om de feestvierenden in hunne gedachten heen te leiden naar Jeruzalem, met een terugblik op het Pinksterfeest der eerste Christen-gemeente en de Pinksterbelofte ,/in de wereld hebt gij angst, maar hebt goeden moed, Ik heb de wereld overwonnen'' (Luth. vertaling). Op de spreekplaats 2 sprak dr. A. \V. Bronsveld over ,/Onze ledige pastoriën," ingeleid door ds. van Rhijn (van Wassenaar). Na de pauze sprak de heer W. Hovy uit Amsterdam over ,/onze arbeiders." De heer J. Brummelkamp van Amsterdam voerde het woord over „China's millioenen." Tegenover de duisternis van zonde, ongeloof en bijgeloof, kon spreker op enkele lichtpunten wijzen, dank zij den invloed van den zendings- arheid. De predikant Adler, van Amsterdam, heeft gesproken over „Stefan Schults," eene schets uit de zending onder Israëlds. Barbas, van Delden, over „evangelisatie ds. Buitendijk had „gedachtenis" tot onderwerp gekozen; ds. Hogerzeil, van Amsterdam, over „de heerlijkheid der christelijke zending;" ds. A. Loeff, van Dordrecht, over „het geheim van den zendingszegends. van Lindonk, te Oosterbeek, over „onbillijke eischende zendeling VYoelders over „de zending onder de Papoea's ds. Wiersma, van Schiedam, over „de zegeteekenen der zending;" de zendeling Coolsma over „een eerste roeping der zending in Indië;" baron van Doorn van Westkapelle over „de besliste keuze;" in plaats van den heer I. Esser, de zendeling TeH'er, van het eiland Savoe, vanwege het Rotterdamsch Zendelinggenootschap; ds. Pierson over „het zoeken en behouden van hetgeen verloren is;" ds. Schuller tot Peursum over „de steun, dien elk christen der zending schuldig is." De heeren van Rhijn van Wassenaar en prof. Kruyf hebben de „afscheidsrede" en de „slotrede" gehouden. Bij een boomkweeker te Welmeldinge ziet men thans een rozenboom, wiens kruin eene oppervlakte van ruim 24 vierkante meter beslaat, met meer dan 8000 rozen prijken. De commissaris des Konings in de provincie Fries land heeft in zijne openingsrede o. a. gewezen op het niet zeer gunstige jaar 1878, wat betreft de ontwikkeling van matericele welvaart van het gewest. De steeds dalende prijzen der meeste producten van landbouw en veeteelt hadden een aanzienlijke daling van de koop- en huur waarde van den grond reeds tot gevolg. Deze achteruit gang zou zeer ernstige gevolgen voor Friesland na zich kunnen slepen; doch alleen, wanneer ze tot moedeloosheid aanleiding mogt geven. „Moge ze veeleer, sprak de commissaris, in plaats daarvan tot meerdere krachtsinspanning prikkelen en tot beperking leiden eener somtijds overdadige weelde, die slechts verslapping kan kweeken. Dan zal waarschijnlijk ook hier blijken, dat tijden van tegenspoed, door het opwekken van vroeger ongekende geestkracht, dikwijls voor de ontwikkeling en vooruitgang van een volk gunstiger zijn, dan ongestoorde velvaart." De leden der Nederd. Herv. gemeente te Bolsward hebben getoond dat zij meer dan hare kerkvoogden aan hunne schoone koorbanken zijn gehecht. Met 197 tegen 48 stemmen hebben zij het voorstel om de banken voor f.20,000 tevverkoopen, verworpen. Jl. Maandag middag was er op de deel van den land- houwer A. Middel te Makkinga een adder, die, willende wegkruipen, tusschen de deur en het kozijn werd geknepen. Het jongentje van Middel, oud ruim 3 jaar, heeft het dier willen vastpakken, tengevolge waarvan de adder het kind een steek in den palm der hand toebragt, met het ongelukkig -gevolg, dat het kind onder hevige pijnen reeds den avond daarop is overleden. Geneeskundige hulp heeft niets kunnen baten. Een reisduif, te Madrid opgelaten op 13 Junij, des morgens te kwart voor vieren, en toebehoorende aan den heer Arnold, lid van de duivensocieteit „fEspêrance" te Maastricht, is eerst op 30 Junij te 12 uren 25 minuten des namiddags te Maastricht aangekomen. Men herigt uit Rohde, bij Olpe, een treurig voorval „De pastoor Cordes werd dezer dagen in den biechtstoel door den bliksem gedood, juist toen hij den laatsten persoon de biecht had afgenomen. Deze man, die met den pastoor alleen in de kerk was, viel bewusteloos neer, maar kwam spoedig weer tot zichzelven. De kerk was vervuld van een sterken zwavelreuk. De pastoor zat levenloos in den biechtstoel. Ook de torenspits was door den bliksen getroffen en brandde geheel af; de kerk zelf bleef gespaard." In het N. v. d. I). is een stukje opgenomen over de Z. VV. kust van Afrika en de Afrikaansche Handelsver- eeniging. De schrijver, een „Ex-Ivuster," die eerst in April jl. repatrieerde, hangt geen bijzonder schitterend tafereel op van den toestand aan de Kust en geeft vooral weinig moed op de opbrengst van de aldaar nog aan wezige waarden. Wij ontleenen aan 't artikel o. a. 't volgende „Met geheele scheepsladingen werden koopmansgoederen aangevoerd, in zulke quantiteiten zelfs, dat (Ie bergplaatsen te Banama de voornaamste factorij niet meer vol doende waren. De magazijnen schoten te kort om alles in te zwelgen. Vandaar dat de vaten rum in de open lucht werden opgeslagen. Dit op zich zelf is natuurlijk niets, maar de Afrikaansche zon schiet haar gloeijende stralen dag in dag uit met al hare kracht op dit in de open lucht opgeslagen goed. Op één centrale factorij beliep de verliespost alleen over rum bijna 1000 milreis (een milreis f 1.70). Vaten heb ik onder mijn toezigt doen open maken, waarop van buiten de gallannage met 120 gallons was aangegeven, terwijl bij het open maken bleek, dat nog geen achtste gedeelte aanwezig was. Evenzoo ging het met vaten aardewerk. Eens ontvingen wij een bezending daarvan. De vaten te openen was te Banama als overbodig beschouwd, ofschoon ze in plaats van aarde werk wel klokkenspel schenen te bevatten. Door den regen, die jaren lang deze vaten was binnengedrongen, was het stroo, wat zeer natuurlijk is, verrot, doch men had het niet de moeite waard geacht, ze met nieuw stroo op nieuw in te pakken. De chef van de depót-factorij te Banama scheen op zijn gemak gesteld te zijn. Wij evenwel openden een vat, en ik geef u te raden, hoeveel heele waschkommen wij vonden. Van de honderd stuks die zij moest bevatten, vonden wijzeven heele (zegge zeven,) de andere waren allen aan scherven. Waarom werd dit verlies niet te Banama op de winst- en verliesrekening gebragt? Dit mogt niet! Banama verdeelde de verliezen over alle factorijen, wat evenwel op hetzelfde neerkomt, want wie moet het betalen? Ook de verzending van manufac turen liet zeer dikwijls veel te wenschen over. Een bezending dat herinner ik mij nog, was in zulk een waarde- loozen toestand, dat de chef den geheelen rommel onmid dellijk naar Banama retourneerde, te meer daar het manufac turen waren, die de neger wel wil cadeau krijgen, doch niet wil koopen. De magazijnen zijn opgepropt met goederen zonder of van gedeeltelijke waarde en naar mijne berekening kan deze voorraad in geen tien jaren worden geliquideerd. Vele van deze goederen zijn totaal waardeloos, terwijl andere slechts gedeeltelijke waarde bezitten. Ik zal mij niet bepalen tot een algemeene beschrijving, maar noodig u uit mij te volgen in de magazijnen. Wij treffen in het zoogenaamd rommelmagazijn de volgende goederen aan Een hoop verroeste kavalleriesabels, die voor twee en halve milreis per stuk op den inventaris loopen, en die voor de negers zoo weinig aantrekkelijkheid bezitten, dat zij de minste prijzen daarvoor niet betalen willen. Wanneer men ze hun cadeau maakt, trekken ze nog hun neus op, en zeggen: «geef mij liever maar een flesch rum." De volgende manufacturen, waarvan er nog zeer veel aan (1e kust rond dwalen, zijn door de negers niet meer gewild, en men bezigt deze dan ook slechts tot liet aankoopen van kippen, viscn en andere levensbehoeften. Hiertoe behoorenFancy- stippe-dril en domestic, maballa chechs, en maballa dril, oud ordinair gray domestic, en vele andere, die in het geheel door de negers niet gewild zijn. Veel van deze goederen zijn evenwel meer dan half vergaan, doch desniet temin blijven zij maar voortdurend tegen volle waarde op den inventaris loopen. Voorts is er nog tapijtgoed, dat een groote waarde vertegenwoordigt, maar dat door de mot en de witte mieren reeds zoo goed als verteerd is. „De aan de Kust aanwezige vergulde halskettingen, ver weerde spiegels, jacquetes fantasie, oud blue en red savelist soldatenjassen, lievereijassen, reisdekens, helmen (kavallerie), schilderijen, fantasie-hoeden, hradfords, scheermessen, oude blue en white en red singlets, overhemden, etc., etc. loopen alle op den inventaris tegen de volle waarde, terwijl dit alles en nog veel meer voor een appel en een ei, zooals men dat noemt, zal moeten worden opgeruimd." De schrijver wijt den slechten toestand vooral aan het feit, dat de Afrikaaansche Handelsvereeniging hij voorkeur Portugeesclie boeren als ambtenaren nam, in stede van ontwikkelde Hollanders. De nieuwe Khedive van Egypte heeft een brief berigt tot Clierif-Paclia, waarin hij betuigt, dat het zijn levendige wensch is de financiëele crisis geeindigt te zien. Een redelijke vermindering der uitgaven, een eerlijk beheer van alle departemententen, hervorming op regterlijk en admini stratief terrein moeten ale geneesmiddelen strekken. De Khedive rekent op den steun der natie en de vaderlands liefde der ambtenaren. De berigten omtrent den oogst uit vele deelen van Europa luiden hoogst ongunstig. Van Italië is het al meermalen vermeld. Nog erger staat het, blijkens een blad uit Odessa, geschapen in Zuid-Rusland en in den Kaukasus. Wat nog door droogte en hagel is overgelaten, is door zwermen sprinkhanen en torren vernield. De dieren hebben Bessarabië en Odessa, Kherson, Poltowa en den Kaukasus bezocht. Beter luiden de berigten uit Amerika. De Chicago Times meldt uit Illinois, dat in dit jaar 293,707 acres meer bebouwd zijn dan verleden jaar en dat, al staat de eerste oogst wat schraal, het winterkoren prachtige uitkomsten belooft. Ook de maïs staat voortreffelijk. Ongunstiger is het gesteld met Kansas, Missouri en Ohio, waar de oogst ongeveer van de gemiddelde opbrengst zal hereiken, en in Wisconsin. In de noordwestelijke Staten daarentegen belooft de oogst beter dan ooit te wezen. De opbrengst over de geheele Unie wordt geraamd op 480 millioen bushel, dat. is 60 millioen meer dan verleden jaar. Men berekent dat er minstens 150 millioen voor uitvoer zal overblijven. Twee jongelieden te Pesth kregen twist over de vraag waar de kaviar vandaan kwam. De een beweerde, dat zij in een viscli voorkwam, de ander dat zij aan een boom groeide. Het einde was een duel met de sabel, waarin den jongen man, die de kaviar aan de hoornen liet groeijen, door zijn kameraad een oor werd afgehouwen. „Wacht evenriep de verminkte juist op het oogenhlik, dat de noodlottige slag viel, „ik bedenk mij daar, dat ik niet kaviar, maar kappers (een vrucht) bedoelde." Prins Alexander I van Bulgarije is jl. Woensdag te Brindisi op het Russische stoomschip Konstantin naar Ivonstantinopel scheep gegaan. Een Amerikaansch geneesheer vestigt op nieuw de aandacht zijner landgenooten op de kleurenblindheid (dal tonisme). Hij heeft 2400 gevallen onderzocht op verschil lende personen en geconstateerd, dat in den regel 4 op de 100 menschen aan kleurenblindheid lijden. Hij wil verder eene internationale commissie benoemd zien, om het gezigt van loodsen, stuurlieden, machinisten, enz. te onderzoeken. De kikvorscliteelt wordt in den Staat Minnesota (Vereenigde Staten van Noord-Amerika) ijverig en syste matisch bevorderd. Men bevestigt de eijeren en jonge kikvorsehen door draadwerk zooveel mogelijk tegen de menigvuldige vijanden in het water, op (le aarde en in (1e lucht, die het op hun leven toeleggen. De opbrengst was in de helft van de vorige maand reeds ca. 3000 dozijn boutjes, die te St. Louis 50 cents per dozijn opbragten. V isotil3©rist©ii. Door aanhoudend stormweêr is sedert Woensdag avond geen zeevisch door de korders aangebragt. Slechts enkele harders en zeebaarse» ving men in de fuiken. Benoem 1 n gen, enz. Benoemd bij den staf van het wapen der infanterie, tot luitenant- generaal, den gencrual-majoor N. van Willes, inspecteur van het wapen, en bij den staf van het wapen der artillerie, tot genernul- majoor, den kolonel J. H. Frankamp, kommandant der vest.-artillerie. Bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs is o. a. benoemd tot 2den luit. de kadet W. Bolomy. België. De Jl. Maandag avond te Namen op de Grande Place gegeven muziekuitvoering werd verstoord door een intermezzo, welke volstrekt niet op het programma voorkwam. Een koe, welke daar langs vervoerd werd en waar schijnlijk het ramoer en het licht niet verdragen kon, rukte zich van haar geleider los en kwam midden onder de aan dachtig luisterende menigte teland, waardoor een kluchtige verwarring ontstond. Alles zocht een goed heenkomen. Een zoon van Mars had den moed, een poging te wagen om de ongenoode gast, die als bezeten rondvloog, tot staan te brengen, doch te vergeefs. Nadat verscheidene stoelen omgeworpen, hoeden gedeukt en chignons verloren geraakt waren, holde de koe de rue St. Nicolas op, waar zij werd gegrepen. FranKryii. In de Engelsche bladen vindt men de legaten opgegeven, door Prins Louis Napoleon vermaakt. Aan Prins Murat. den zoon ('s Prinsen neet) is toegedacht 200,000 francs, Fr. Piétri ('s Prinsen secretaris) 100,000 fr., Conneau (den zoon van den gewezen geneesheer van Napoleon III), Espinasse en Bizot („mijne drie oudste vrienden," is inliet testament geschreven), elk 100,000 fr., Filon (den gewezen leermeester van den Prins) en Mlle. de Larminat (die altijd zoo liefderijk is geweest voor mijne moeder, zegt de wils beschikking) elk 100,000 fr. Voorts krijgen eenige personen eene lijfrente en zullen de gewezen bedienden van den Prins liunne bezoldiging behouden zoolang zij leven. Bnseland. Ook Londen heeft zijn Floralia. Eergisteren hield deze Vereeniging hare dertiende jaarlijksche tentoonstelling. Lord Shaftesbury reikte de prijzen uit. „Gelukkig," zegt de Daily News, „hebben de bloemen er volstrekt niets tegen om zelfs in de vuilste hoekjes dezer vuile stad te tieren. Geraniums en fuclisia'e en hyacinthen en tal van andere bloemen groeijen op het ellendigste vensterbankje en in het armelijkst stuk bloempot, als men er maar eenige zorg voor draagt." Van de goede vruchten, die voor de ontwikkeling van karakter en zeden te wachten zijn van het bloemenkweeken, is men in het positieve Engeland evenzeer doordrongen als bij ons. Het schoonheidsgevoel wordt er ten zeerste door opgewekt: om met hetzelfde blad te spreken, rijke lieden besteden dikwijls meer geld voor versieringen zonder een even gelukkig resultaat te verkrijgen als de arme door zijn enkele bloemen. „Vooral de geranium, die somtijds in nette tuintjes onder andere schitterende bloemen iets bonts en schreeuwends heeft, mist nooit in arme woningen een aangenamen indruk te maken door hare kleur, die gunstig afsteekt tegen berookte en met roet bevuilde steenen. Ook moest niet vergeten worden, dat het bloemenkweeken een van de liefste bezig heden is voor kinderen. Een enkele bloem, die men kweekt en koestert, kan het gevoel voor kleur en vorm opwekken en een levensloop bepalen. Scholen te geven aan de kinderen van de stad is voortreffelijk en hun speelplaatsen te geven is misschien nog voortreffelijker. Maar bovendien behoeven zij beschavende bezigheden, die te huis verrigt kunnen worden, en daaronder bekleedt het bloemenkweeken een niet geringe plaats." De verwachtingen van den oogst in Engeland zijn niet zeer gunstig. De graangewassen hebben veel geleden door de aanhoudende regens en in de hoptuinen is het vooral zeer schraal gesteld. De jonge plantjes hebben veel geleden van de nachtvorsten en blijven achterlijk. Eene mislukking van den hopoogst wordt gevreesd. De Nyanza, jl. Donderdag te Plymouth binnengeloopen, is de eerste pakketboot die van de Kaap de Goede Hoop komt na den dood van den „keizerlijken Prins." De dood van „Napoleon IV" heeft geen andere oorzaak dan zijne koppigheid om een paard te bestijgen, dat voor hem te groot, te sterk en daarenboven schichtig was. Indien hij een gewoon en minder weerspannig paard had gehad, hij zou zeker den tijd gehad hebben om weer op te zitten en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2