van Landbouw en Veeteelt had hiertoe in eene onlangs i gehouden vergadering den wensch uitgesproken. In den zuidwesthoek van Friesland, waar de rogge een der hoofdproducten van den landbouw is, belooft deze bij ligt stroo, een voordeelig gewas. Met de aardappelteelt staat. 't. minder gunstig, voornamelijk de zandaardappelen laten zich armoedig aanzien terwijl 't met de boekweitvelden allertreurigst is gesteld: de plant, nog pas halverwege hare gewone lengte, vertoont reeds haar bloesemknopje, en de hooibouw, waarmee men kort voor 't begin van den nog aanhoudenden regen was aan gevangen, kan zoo goed als mislukt beschouwd worden. Dezer dagen werd bij den ambtenaar van den burger lijken stand te Schiermonnikoog aanvrage gedaan om een geboorte-extract van Grietje B., ten einde dit over te leggen bij het aangaan van een huwelijk; 23 jaren geleden deed, bij afwezigheid van den vader, de verloskundige aangifte van de geboorte van dat kind en verklaarde, dat het behoorde tot het mannelijk geslacht, waaraan de naam van Grietje werd gegeven. Vóór het aangaan van een huwelijk van bewuste persoon zal de regtbank eerst dienen te beslissen, dat ze tot het vrouwelijk geslacht behoort. Een kiezer in de gemeente Utingeradeel beveelt den heer H. te Akkrum openlijk als Raadslid aan, op grond, dat deze //zijne zuster Wietsche bij haar leven en sterven zooveel goeds had bewezen." Bij het einde der aanbeve ling roept hij den kiezers toe: „Herkiest den beschermer der onschuld!" Uit Groningen verneemt de X. Rott. Crt., dat met den aanvang van den volgenden academischen cursus waarschijnlijk aan de universiteit aldaar een daine als student zal komen, om zich voor de wiskundige vakken te bekwamen. Een andere jonge dame bereidt zich voor om aan een onzer universiteiten het doctoraat in de letteren te verwerven. Als een bewijs hoe de landerijen in waarde dalen, kan het volgende dienen: Eene boerenplaats in de nabij heid van Noorddijk, die voor twee jaren nog f 74,000 kon opbrengen, werd deze week in veiling gebragt, doch opgehouden, daar niemand meer bood dan f 33,000. Berigten uit Batavia, dd. 6 Junij 11., luiden o. a.: „De veepest heerscht nog steeds in sterke mate. Vier ambtenaren op wachtgeld zijn tijdelijk in dienst gesteld, ten einde werkzaam te zijn in het belang van maatregelen ter beteugeling der veepest in de residentie Bantam. Bij den heer van Polanen Petel, te Soekabocmi, is de gansche veestapel, groot 1100 stuks, afgemaakt. Bij den lieer Kleine, op Tanahabang, zijn 75 melkkoeijen en kalveren afgemaakt." In het Weekblad voor Geneeskunde komt een opstel voor „over lokalisatie van pathologische verschijnselen in de groote hersenen," van dr. Alletta Henriette Jacobs. Hoeveel is een schelm wel waard? vraagt het Weekbl. het Nieuws en het antwoord luidt: Dat hangt van omstan digheden af. Te Orosbaza schatte er een zich zelf op f 80,000. George Milhoffer namelijk werd in hechtenis genomen, omdat hij drie jaren lang bij het wegen van koren van een valsche balans gebruik maakte. De man, die meer dan millionair is, bood f 80,000 als waarborg, wanneer men hem tijdens het geregtclijk onderzoek op vrije voeten wilde laten. Een zijner bedienden en ver scheidene arbeiders zijn met hem in hechtenis genomen. Zoo kan een schelm nog meer waard zijn dan een Atsjinees, ofschoon die ook duur is. Volgens eene mededeeling van generaal van Swieten toch zijn van 1020 Junij 1875 2300 puntgranaten verschoten, die den vijand 3 dooden en gewonden bezorgden, 76G puntgranaten en het noodige kruid dus voor een Atsjinees. 't Is wel! En nu moet men niet vergeten, dat de bovenbedoelde schelm door zich zei ven en de Atsjinees door een vijand getaxeerd werd. De Great Eastern wordt in Miltord gereed gemaakt voor zijne bestemming het overbrengen van vee tusschen Texas en Londen. Wanneer genoemde bodem gereed is, kan hij 2200 stuks rundvee en 36,000 schapen bergen en overvoeren. Een kellner, die onlangs te Berlijn in dameskleeren en gesluijerd over de straat liep, is op bevel der politie gephotographeerd, opdat men, mogt hij weder eens van die aardigheden beginnen, zijne identiteit zoude kunnen bewijzen. In tegenstelling van de ongunstige berigten omtrent den oogst in Zuid-Rusland meldt de Nederl. consul-generaal uit Odessa dat de oogst dit jaar overvloedig is. toestand in de wereld. Innige verzoening met het leven, dut ook hètn thans den beker der vreugde aan de lippen had gezet, en vertrouwen op de toekomst spraken uit al zijne brieven. En hare antwoorden? Zij ademden innige liefde en teedere fierheid om de verandering, die door haar toedoen bij hem had plaats gegrepen. Het koele „Mijnheer Norring," was terstond in den allereersten brief door hel „Lieve Her bert" vervangen. Schrif telijk viel haar dat zoo gemakkelijk, zoo natuurlijk zij begreep niet, hoe zij het hem had kunnen weigerenEn wat had zij veel Ie vragen, en hij te berigten en te verklaren! Zij kende Triest en de zee, alsof zij liet met eigen oogen gezien hadzij wist waar de met wijnrank omkranste villa stond, die hij voor haar had gezocht, met haren tuin vol oleander- en lauricrboschjes, aan de helling van een der bergen, waaraan de voorsteden liggen. Zij verstond reeds prachtig Italiaansch zij meende het ten minste, want zij had de spreek wij "en en uitdrukkingen, die in zijne brieven voor kwamen, trouw van buiten geleerd en, tot Frieda's ergernis, bij elke mogelijke gelegenheid gebezigd. Ja, hoe meer de lente naderde, des te levendiger werd de brief wisseling, des te vaster stond Fricda er op, dat de heer Norring ook haar trouwen zou zij wilde terstond mee. En zij, noch Genia, kon begrijpen, waarom mama het niet gepast vond, (lat Frieda terstond na het huwelijk meeging, en dat zelfs Herbert, te dezer zake door Genia ondervraagd, schertsend Blanche's zijde gekozen had, door zijne verloofde te verzekeren, dat hij voorloopig aan zijn lief vrouwtje genoeg had en haar zusje later wel halen zou. Voor 't overige keurde hij alles goed, billijkte volkomen den smaak zijner aanstaande schoonmama, die een huwelijk zonder eenige drukte en omslag in het vroege morgenuur, en het onmid dellijk vertrek van het jonge paar voorgeslagen had, zoodat de jonggehuwden nog op den dag van het huwelijk Laibach konden bereiken, om den volgenden dag tijdig te Triest aan te komen. Hij schikte zich naar alles en verlangde naar den dag cn het uur, waarop hij het levenslustige meisje, welks rijke uitzet van kleêren de door Blanche vooruitgezondene kamenier in zijne tegen woordigheid in kasten en lade vlijde, eindelijk werkelijk iu zijne armen mogt drukken. Met zachte schreden en zonder schier ooit te spreken, «weefde Blanche in het huis rond, om de droomende niet te storen, de slapende niet te wekken. Eu zooals van maand tot maand liaar weeuwenkleed haar ligter te dragen viel, werd in hel begin van den winter hare gedrukte stemming vrijer en opgeruimder. Alles scheen immers boven verwachting zich ten goede te schikken, waarlijk, 't zou de moeite niet waard geweest zijn, zich over de gevolgen harer handelwijze bezorgd te maken! {Wordt verooltjd.) Sedert een paar weken regent het stuivers in de hand van den neger, die, bij de brug van Courbevoic I gc/.eten, van aalmoezen leefr. Op zekeren dag namelijk riep een vrolijke voorbijganger hem toe: „Dag oude Zoeloe." Men hoorde het en iedereen, die voorbijging, zeide van toen af: „Dag oude Zoeloe." De neger werd ten slotte voor een Zoeloe gehouden, en daar hij merkt, dat het woord Zoeloe invloed uitoefent op de liefdadigheid, blijft hij niet in gebreke, wanneer iemand voorbijgaat te herhalen: „Ik, Zoeloe." Berigten vult Atsjln. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië bevat de volgende mededeeling omtrent de krijgsverrigtingen in Atsjin. Den 1 Julij zijn de operatiën tegen de XXVI Moekims van vier verschillende kanten en met eene rnagt van meer j dan 3000 man aangevangen, met het doel om de voorname sterkten, namelijk de Missigits Malajoe en Boëng in het zuidelijk en Lambaroe en Toengkoep in het noordelijk gedeelte, te vermeesteren. Dien dag werd de Missigit Malajoe, den 2 dezer werden Boëng en Lambaroe en den 3 werd Toengkoep genomen. De vereenigde kolonnes zonden den 4 en 5 dezer in verschillende rigtingen afdeelingen uit, om de niet onder worpen kampongs te tuchtigen. De tegenstand was de eerste dagen hevig en het terrein zeer moeijeüjk. Later werd weinig van den vijand gezien. Imam Longbattah (die gewond was) vlugtte met een deel der bevolking en hoofden. Vele kanonnen werden vernageld en vuurwapenen buit gemaakt. Tevens werden groote massa's vivres en ammu nitie en drie wapensmederijen vernield. Het totale verlies aan onze zijde beliep 17 gesneuvelde en 66 gewonde mindere militairen en 4 gewonde officieren. V i scliloeris ten. De vloedstreek, die gisteren een gedeelte der visschersvloot deed, beteekende niet veel; een weinig scholloljes en scharren was de guheele vangst. Een ilinke vloot kwam dezen morgen uit zee, en hoewel het don gansche» nncht bijna stil was, ving inca per schuit van 20 tot 100 groote, van 50 tot 150 kleine tongen, enkele larbottcu en ponen, alsmede 1 a 2 mandjes scholletjes, 1 mand scharren cn 4 a 10 roggen. l)e prijzen waren als volgt: tongen (niet groot; 5 a 35 ct., tarbot f 1 a 6 per stuk, scholletjes f 2, scharren f 7 per mand, rog 20 24 cents per stuk. In de fuiken ving men langs de steenglooijing nog al tamelijk zeebaars en een enkelen harder. Benoemingen, enz. Tot surnumerair der Posterijen is o. a. benoemd de jongeling H. Boonacker, van de Rijp. Met ingang van 1 Sepl. a. s. zijn door den Minister van Marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst 3de kl. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier: voor de zee dienst H. M. van Bemmelen, D. Birnie, T. A. F. de Bruine, E. Ooenen, J. C. van Druten, A. J. Gooszen, J. P. Guepiu, J. des Amorie van der Hoeven, D. J. van den Honert, M. W. Houck, jhr. J. O de Jong van Beek eu Donk, C. J. 11. Kroesen, M. F. Meyboom, G. R. van Nauta I.emkc, J. J. Rambunnet, W. Rauwenhoff, K. L. Reepmaker, 11. W. G. van Bleiswijk Ris, 1'. Swaters van Schaumburg, F. Smit, L. P. de Stoppelaar, II. M. van Straaten, C. W. de Visser, P. H. van Voortluiysen, F. K. van der Weyde, N. J. van den Worm; voor de marinieis: C. van den Ban, A. A. Brutel de la llivicre, J. M. Ente van Gils. L. de Jonge Oudraat. Oost-Inmë. Onthevenvan de waarneming der betrekking van directeur bij het marine etablissement op Onrust de luit. Ier zee 1ste kl. bij de Kon. Nederl. Marine R. T. du Cloux. Belast: met de waarneming der betrekking van directeur bij het marine etaklissement op Onrust de luit. ter zee 1ste kl. D. M. G. de Swart. België. De schutterij in België, uitmuntende door een eigen aardige, losse opvatting van hare taak, heeft nieuwe vorde ringen gemaakt. Het gebruik van den geweerloop als sigarenkoker, voor gedeelten van sigaren, die te groot zijn om bij het „aantreden" weggeworpen te worden is bekend; maar iets nieuws was het toen men verleden Maandag, ter gelegenheid van de begrafenis van den minister van Oorlog, een Brusselschen schutter den loop van zijn geweer zag openen en met veel smaak iets drinken. Het geweer tevens veldflesch, die gedachte is bepaald een schutter waardig. Engeland.. Jl. Vrijdag avond bij zonsondergang werd het lijk van Prins Louis Napoleon naar Camden-Place overgebragt. Door tien officieren werd de kist, met een purperen flu- weelen kleed bedekt, naar den wagen gedragen, die haar vervoeren zou. Zij werd bedekt met twee vlaggen, kransen en het lint en de sterren van het Legioen van Eer en met de Fransche militaire medaille. Prins Lucien, de heer Rouher en een honderdtal anderen volgden den wagen. Den volgenden morgen stroomde het naar Chislehurst. Niet minder dan 1300 man van de Londensche politie waren bestemd om de orde op den weg en in het dorp te bewaren. Om half elf kwam de Koningin aan, gevolgd door den Prins van Wales, den hertog van Edinburgh, den hertog van Connaught, den Kroonprins van Zweden en andere vorstelijke personen. De Koningin en de Prinses van Wales begaven zich naar het boudoir der ex-Keizerin. De overige vorstelijke personen begaven zich naar de geïmproviseerde kapel in de vestibule van liet huis, waar de lijkkist stond, met kransen van immortellen, viooltjes en andere bloemen bedekt. Om elf uur begaf zich de stoet op weg. De 215 cadetten van Woolwich begeleidden den door zes paarden getrokken lijkwagen, waarboven een enorme krans, door de Koningin geschonken, werd omhoog gehouden. Het paard van den Prins volgde achter den wagen. De dienst in de kapel muntte uit door de voor treffelijke muziek; madame Nilson behoorde tot de perso nen, die zich vrijwillig als koorzangers hadden aangeboden. Onder de aanwezige Franschen merkte men op den hertog de Grammont, generaal Fleury en echtgenoote, de maarschalk Canrobert, Paul de Cassagnac, Maurice Richard, Janvier de la Motte en eenige deputatiën van werklieden. Onder de vele Engelschen, die tegenwoordig waren, merkte men op de ministers Stanley en Hicks-Beach en lord Napier van Magdala. Zestien speciale treinen van de South Eastern Maatschappij waren noodig om de menigte over te brengen. De Times doet opmerken, dat de begrafenisplegtigheid van Prins Bodewijk Napoleon geen politieke beteekenis heeft. Engeland brengt zijne hulde, niet aan den tegenstander der Fransche republiek, maar aan een vriend, aan een gast, die als slagtoffer van zijne toewijding aan Engeland gevallen is. „De Franschen zullen ondervinden, dat de Engelschen voortaan met onverschilligheid de lotgevallen van het Bonapartisme zullen gadeslaan. Wij konden niet ondankbaar zijn tegen een Keizer, die steeds de beste vriend van Enge land was. Doch thans, nu vader en zoon zijn verdwenen, zijn de banden verbroken, welke ons aan het Bonapartisme hechtten." De Engelsche bladen, en vooral de Times, zijn zeer vlug met hun berigten. Dit kan echter niet verwonderen als men ziet, over welke enorme sommen zij beschikken kunnen. Het Berlijnsch Congres en de dood van Prins Napoleon bv. kostten aan den Times aan telegram-kosten te zamen f 35,000. Zulke kapitalen kunnen alleen worden uitgegeven ten behoeve van een zoo verbazend talrijk publiek als de Engelsche bladen bezitten. Volgens een telegram aan den Times, werd op den dag dat Vorst Alexander van Bulgarije zijn intogt in de hoofdstad Tirnova hield, des avonds de feestvreugde ge stoord door het uitbreken van een hevigen brand op be trekkelijk korten afstand van de woning des Prinsen en vóór het aanbreken van den morgen waren niet minder dan veertig huizen in de asch gelegd. Gelukkig was er weinig wind, zoodat de stad voor grooter verliezen gespaard bleef. Vijf soldaten kwamen in de vlammen om. Katharina Webster, de dienstbode, die, naar men zich herinnert, beschuldigd was van te Richmond hare meesteres vermoord te hebben, wier in stukken gezaagd en gesneden lijk zij in eene kist in de Theems zou hebben geworpen, is te Londen aan dien moord schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Algemeen wordt in Engeland over het slechte weder gejammerd. De aardappelen rotten en inen koestert weinig verwachting van den oogst in het algemeen. Men herinnert aan het jaar 1594, toen men in Julij bij het vuur zat. In Schotland heeft het geweldig gehageld. Regen en storm, luidt het weêrbulletin van de Schotsche kust. Dultsolilanca. De groote, bekende inrigting van Börsig te Berlijn is verpligt geweest van de 2000 man, die vroeger bij haar werk vonden, slechts nog 500 in dienst te houden. Deze arbeiden nu 4 dagen per week, schoon er onder zijn, die er 15 :v 25 jaar hebben gewerkt en verdienen van f 3 tot f 9. Bestellingen van locomotieven komen niet in. Voor alle beambten is het loon met 25 pCt. verminderd. Dr. Bisenz deelt het geval mede van den pastoor Franz Alötz, te Puchkirchen, die onlangs is overleden ten gevolge van een ongeluk met een stalen pen. De heer Mötz had de gewoonte (evenals menig ander), zijn pennen met de punt naar boven in het schrijfgarnituur te steken. Toen hij nu een boek wilde neerleggen, stak hij zich aan een van de roestige pennen in de hand, tnaar zoo onbeduidend, dat liet stukje naauwelijks aan de hand was te bespeuren. Toch werd de pastoor reeds den volgenden dag ziek cn bleek het spoedig dat er bloedvergiftiging bestond. Op den derden dag was niet alleen de hand, maar ook de arm tot aan den schouder vreeselijk gezwollen. Na een lijden van twee maanden volgde de dood. Busland.. Te Kroonstad zijn bij liet springen van een torpedo vijf personen gedood en zeven gevaarlijk gekwetst. Dit ongeluk wordt aan onachtzaamheid toegeschreven. BurgerlljDL© Stand. Gemeente HELDER. Van Zaturdag tot Dingslr.g. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: M. J. J. II. Lommen en J. M. T. Janzen. BEVALLEN: M. A. 1'ortegijs, geb. de Moor, I). G. Knuppel, geb. Schenkels, D. OVERLEDEN: P. van Veen geb. Blom, 65 jaren. J. Roodt, 73 jaren. G. Stijn geb. Mooij, 83 jaren. Levenloos aangegeven 2. WcérMige Waarnemingen te Helder. LanlsM* Julij. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 zzw. 3k. 752.05 - 8.5 17.5 - 0.8 0.S9 Vlak. 14 12 zzw. 2„ 752.69 - 7.7 15.4 - 3.0 0.81 15 8 zw. 0.3„ 755 05]- 5.4 14.4 - 2.3 0 84 Wee-sgesteldheid 13 Julij 12 u. Betrokken, regenbuijen. 14 Julij 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 15 Julij 8 u. Idem. 15 Julij 12 u. Idem. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 11 Julij. Chrisline, Berentzen, Frederikstad. 12 Julij. Amsterdam, Kruisinga, Marseillc; Counly of Roberts, Fliut, Bassein. 13 Julij. Otto, Deuze, Suriname; Walrus, st., GlasgowMedea, st., Hamburg; IJmuiden, st., LondenCygnct, st., Livcrpool; Orion, st., Londen; Urania, st., Bordeaux; Eddystone, st., Huil. 14 Julij. Cosmopolitau, st., Cardilï; Rerabrano't, st., Stettiu Koning der Nederlanden, st., Java. Veetrokken 11 Julij. Mercutio, st., Leith. 12 Julij. Alford, st., Londen; Rotterdam, st., LeithEcho, st., Newcastle; Coneordia, Bakker en Henriette, de Jong, beiden Riga; Resolve, Anderson, Arendal; I'olitena, Boman, Antwerpen; Arica, Ilubert, AmerikaGrandt, Florenaes, MandeiDie Fortzetzung, Schneider, Engeland; Bengal, st.. Stockton; Enropeau, st., Huil; Drammen, st., Gothenburg. 13 Julij. Charm, Hoedemaker, Suriname; Gouverneur de Rou- ville, Wolkiug, Curagao; Telcville, st., Cardiff. 14 Julij. Soulhmoor, st., Shields. 300ste Staats-LoteriJ. VIJFDE KLASSE. Eerste lijst: No. 1360 f 15,000; No. 3980, 7029, 9808, 12326, 13938 en 15520 ieder f 1000/ No. 17698 en 20693 ieder f 400; No. 928, 6169, 12868 en 19075 ieder f200; No. 1288, 1384, 2674, 3439, 5147, 6185, 10812, 10914, 12844, 13413, 13796, 15283, 15549, 16559, 18929, 19962 en 20013 ieder f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2