we 32 aardappelen gezien, niet van het grootste soort de kleinste waren in grootte ongeveer gelijk met pooters waarvoor bij de maat 23 centen was betaald. Het soort was niet van bet beste en de winkel, waai de aardappelen waren gekocht, grenst onmiddellijk aan de dagelijksehe aardappelmarkt, in eene zeer volkrijke buurt, waar bet aan concurrentie niet ontbreekt." Wij achten deze uiting in een der organen van den werkenden stand wel behartigenswaard, zegt de Amst. Crt. De schuld van den man, die den gemeente-veldwachter van der Lijken, te Bloemendaal, vermoordde, schijnt nu bewezen door verschillende feiten. Ook de aanleiding is ontdekt. Hem waren wortelen besteld, die hij niet in zijn tuin had en om deze te leveren, had hij ze gestolen van een veld aan den spoorweg. Ten einde de straf en de schande te ontkomen, had hij den dienaar der justitie, die hem betrapte, van het leven beroofd. Ruim een jaar geleden was Natura Artis Magistra te Amsterdam in het bezit van twee fraaije paradijsvogels, maar mogt er zich niet lang in verheugen. Thans is het Genootschap weder zulk een tweetal rijk. De heer P. F. Laging Tobias, resident van Ternate, zond ze ten geschenke en 16 Mei 11. werden ze in welstand ontvangen. Dank zij de uitmuntende zorgen van kapitein Graadt van Roggen, die ze per stoomboot Conrad overbragt, hadden de vogels door de reis niet geleden. De Artisten-Courant, uitgever de heer Louis Coenen te Rotterdam, bevat een berigt van het „verdwijnen" van den heer Oscar Burchheister, pianist en regisseur van het Alcazar te 's Gravenhage, die, naar men zegt, benoemd is tot kamerpianist bij den ex-president der Afrikaansche Handelsvereeniging, L. Pincoffs, te New-York. Uit 's Gravenhage schrijft men aan het U. D., dd. 6 dezer: „Gister avond is alhier in het huis van verzekering aan gekomen H. P. Kei-dijk. Van Antwerpen naar Rotterdam heeft hij de reis in een waggon 3de kl. afgelegd; te Rot terdam werd hij in een coupée 1ste kl. overgebragt en van het station te 's Gravenhage per vigilante naar de gevan genis gebragt. Heden morgen heeft het eerste onderhoud met den regter-commissaris plaats gehad. Kerdijk is nog niet geheel genezen van de wond, die hij zich in Antwerpen heeft toegebragt. Zijn houding is kalm en gelatenhij heeft een cel alleen. Algemeen betreurt men het hier zeer, dat men in plaats van de dupe van Pincoffs, dezen zelf niet bemagtigd heeft. Kerdijk heeft den heer van Gigh tot advocaat gekozen en is, zegt men, door die gelukkige keuze in goede handen." De 's Hert. Crt. meldt dat dr. Anderegg te Rosmalen, die voor een paar maanden den heer Oscar Carré, tijdens zijn verblijf te 's Hertogenbosch men zal zich herinneren dat de heer Carré zoo goed als hersteld te Zwolle kwam van een ernstige ziekte genas, een prachtige moor-schimmel ten geschenke is gezonden. Verbeeld u, zegt de Zutph. Crt., een redacteur van een dagblad, die 's avonds stil en rustig een hoofdartikel zit te schrijven voor het nummer van den volgenden dag, of een dominé, die des Zaturdags avonds zijn preek zal schrijven of memoriseren, waarmede hij den anderen morgen zijne gemeente denkt te stichten. En verbeeld u daarbij dat zoo'n nuttige en heilige arbeid eensklaps wordt gestoord door een surprising-partij, een aardigheid, die tegenwoordig in Amerika weêr aan de orde van den dag is. Deze Aineri- kaansche buitensporigheid, eene bijeenkomst door overrom peling, heeft op de volgende wijze plaats: Een aantal personen, die allen met een en dezelfde familie bekend of bevriend zijn, besluiten om gezegde familie eens te verrassen zij komen op een bepaalde plek en voorzien van de fijnste wijnen en benoodigdheden voor een heerlijk maaltje, bijeen. De familie, die men verrassen gaat, is juist in bed gestapt en het hoofd er van is pas begonnen met zijn gewigtigen „Ik ben raet hare gronden bekend. Verlangt gij dat ik ze u mededeel? Ik zou 't niet gaarne doen, want Blanche blijft tjeh altijd de weduwe van uwen vader." „Ik wil ze niet wetenIk koesterde reeds lang de vrees, dat Blanche valsch spel had gespeeld, maar het doet mij zoo goed te weten dat ik eens uwe verloofde was, Percy „En gij wilt die verhouding verbreken? Gij kunt dat niet willen, Genia." „Zij is verbroken, of ik wil of niet!" Hare handen vielen slap naar beueden, de uitdrukking van gespannen verrukking, waarmee zij hem had aangezien, verdween. Tercy was zeer bleek geworden. „Omdat gij niet ernstig wilt „Om dat te kunnen, moet het in ons binnenste helder zijn." Hare stem klonk, alsof zij in tranen zou stikken. „Ik vertrouw mij zelve niet meer. Geloofde ik niet reeds eenmaal dat ik beminde en gelukkig kon maken? En toch heb ik anderen slechts ongelukkig gemaakt, en mij zelve gehaat „Toch wilt gij nog bij hem blijven, die u haat en beleedigt?" „Gij miskent Norring! Hij is niet onedel, hij is eerlijk, door en door, maar zeer ziekelijk en zeer prikkelbaar, en dan hij bemint mij niet." „Maar ik bemin u, Genia, en gij gij bemint mij immers ook; gij weet dat gij mij bemint!" „Ik weet alleen, dat mijne verbeeldingskracht mij reeds eenmaal op een dwaalweg heeft gevoerd hoe, als ik mij ook nü vergiste O, ik wou dat ik u nooit weer gezien had, Percy! Ik bevind mij op den verkeerden weg en ben diep ellendig, sinds ik u zag ach, dat ik rust vonde!" Zij liet vermoeid het hoofd in de hand vallen. „Gij zult rust vinden, Genia, voor zooveel ik bij magie ben, ze u te verschaffen. Geluk wilde ik u brengen, arm kind, geen verwarring in uw gemoed vergeef me mijne dwaling! De vrouw, die er naar snakte vrij te worden, wilde ikj van hare boeijen helpen bevrijden; geen twijfel en vrees wilde ik opwekkeu in bet hart der nog besluitelooze vrouw. Vergeef mij, ach, ik wist niet wat ik deed „Ik dank u, Percy, ik dank u voor al uwe liefde. Gij wilt mij verder helpen? Het leven is zoo lang en valt zoo zwaar te dragen." „Gij kunt dat niet ernstig verwachten, Genia. 't Zou niet eerlijk zijn, bij de gevoelens die ik voor u koester, aan het huis van uwen man te komen." „Gij wilt Triest toch niet verlaten?" „Ik /al hier blijven en over u waken. Misschien ontmoeten wij elkander nu en dan. En nu God beschermc u!" Zij voelde zijn hand op haren schedel, zijn bevende lippen op haar voorhoofd. Toen zij de oogen opsloeg, was bij verdwenen, alleen zijne schreden weerklonken nog in de vestibule. Lang zat zij daar, met den blik strak gevestigd op het van geluk schitterende gelaat der ontsluijerde nimf; daar rukte een hevige windvlaag haar het schetsboek van de knieën, de hora was ontwaakt; zijn eerste vlagen stormden huilend om den hoek van het paleis, stof en verdorde bladeren in eene dolle dwarling voor zich uit jagende. Zij sloeg de cachemiren shawl vaster om haar slanke leden en begaf zich huiswaarts. Wordt vervolgd.) arbeid in de stille avondure, als een lid van liet clubje aanschelt en onder een of ander voorwendsel verzoekt binnen gelaten te worden. Naauwelijks is de deur geopend of de geheele troep stormt naar binnen en logt beslag op het geheele huis; terwijl sommigen het maal gereed zetten, maken anderen alle toebereidselen voor een bal of eenige andere vermakelijkheid, waarbij zij de huisgenooten zeer plegtig uitnoodigen tegenwoordig te zijn. Even onverwacht als de troep verschenen is, verdwijnt die na eenige uren ook weder eensklaps en het blijft aan de uit den eersten slaap gewekte huisgenooten overgelaten om alles in huis weder in orde te brengen: want het behoort tot het pro gramma der surprising-pai-tij om alles in huis op stelten te zetten en het onderst boven te keeren. Aan de grenzenlooze verwarring bemerken de overrompelden den volgenden morgen dan ook dat zij niet gedroomd hebben. Heeft een familie veel vrienden en bekenden, dan is zij er volstrekt niet zeker van, dat zij niet twee- of driemalen op een en denzelfden avond een huis vol volk zal krijgen. Het is niet te denken, dat dergelijke overrompeling-partijen in ons kalm, rustig en ordelijk Nederland ooit zullen worden ingevoerd. Alleen in Amerika kunnen zulke onmatig groote dwaasheden gebeuren. Men schrijft uit Beusichem, een belangrijke aard appelstreek „Bij al het pessimisme over den aardappeloogst, dat dezer dagen de ronde heeft gedaan, is het verblijdend van hier te kunnen melden, dat tot nog toe de late aardappelen maar weinig door ziekte zijn aangetast en het beschot over het algemeen uitmuntend belooft te zijn. Er zijn hier stukken lands, waaruit per H.A. 25 H.L. worden gerooid; terwijl men tot heden niet meer dan 11 H.L. kwaden er in vindt." In den zuidwesthoek van Friesland bespeurt men hier en daar ook reeds ziekte onder de late aardappelen. De vroege worden met den meestmogelijken spoed gerooid. Wel is de knol nog klein, doch de ziekte is op sommige akkers erg. 't Hooi is op een enkel voer na binnen. Wel voor drie vierde deel heeft den regentijd doorgestaan, is droog en niet droog ingehaald en geeft den boeren de handen vol door 't broeijen. Hier en daar dreigde 't reeds in brand te gaan. De kwaliteit er van laat natuurlijk zeer veel te wenschen over. Te Heinenoord heeft een landbouwer zijn knecht met den kolf van een geweer zoodanig geslagen, dat men voor zijn leven vreest. Over de snelheid der spoortreinen in de verschillende landen van Europa is in Duitschland een belangrijk overzigt verschenen. Daaruit blijkt, dat in Engeland, tusschen Londen en Dover, York en Iiastings, de grootste snelheid bestaat; zij bedraagt gemiddeld 80 kilometer of 14f uren gaans per uur. In België bereiken sommige treinen een snelheid van 67 kilometer per uur. In Frankrijk doorloopen de snel treinen van Parijs naar Bordeaux 63 kilometer of ruim 11 uren gaans per uur. Van Berlijn naar Keulen vindt men dezelfde snelheid. Het berigt van Afontbladet, dat Nordenskjöld de Behringstraat zou gepasseerd zijn, was volgens de Küln Ztg. voorbarig. Ofschoon de zaak zelf niet onwaarschijnlijk is, kan zulks niet eerder bekend worden, voordat de expeditie te Yokohama in Japan aangekomen is, wijl dit de eerste plaats op haar weg is, die met Europa in direct telegrafisch verkeer staat. De berigten omtrent den oogst in Frankrijk luiden in den laatsten tijd veel gunstiger. In het Zuiden is het geoogste koren van een uitnemende hoedanigheid en in het Noorden en Westen wordt eene goede, gemiddelde oogst gewacht. Ook in Duitschland wendt zich alles ten goede. In Hongarije echter is de oogst bepaald mislukt. De Duitsche afgevaardigde von Cranach is te Soldin aan een bloedvergiftiging, het gevolg van een eksteroog operatie, overleden. Uit een vergelijkenden staat blijkt, dat Spanje, wat het rundvee betreft, op een na de minste der Europesche Staten is. Terwijl Noorwegen 1059 stuks per kilometer bezit, heeft Spanje er slechts 255. Geen zuringzout meer. De roestvlek wordt met eene zwakke oplossing van „tinzout" bevochtigd en nat gehouden tot de vlek verdwenen is, hetgeen zeer spoedig geschiedt. Daarna wascht men het met schoon water uit. Deze stof beschadigt het weefsel volstrekt niet. Het tinzout is bij eiken apotheker verkrijgbaar. V isoli'berlgten. Donderdag door stormweer geen visch aangevoerd. Gisteren ging de Urker vloot in zee en keerde heden morgen terug; de vangst liep erg uiteen. Die om de Noord gevischt hadden bragten een mooi soort tong aan; de overige meestal kleine hoe veelheden kleine tongenscharren zonder aanvoer; scholletjes zijn weinig gevangen, zij golden f 1.60 per mandje. Benoemingen, enz. Met ingang van 15 dezer is de heel- en vroedmeester de heer A. N. Erkelens, eervol ontheven van het gezondheidsonderzoek van schepen voor Terschelling en Vlieland, en met dat onderzoek voor den tijd van drie jaren belast de heer A. Zandyk, heel- en vroed meester te Schiermonnikoog. Met 1 Sept. a. s. wordt, naar wij reeds gemeld hebben, den met dien datum tot luit.-kolonel bij bet korps mariniers bevorderden kapt. 1ste kl. E. A. van Brnam Houckgéest het bevel opgedragen over het gedeelte mariniers alhier in garnizoen, en worden de mede met gemelden datum tot kapt. 2de kl. bevorderde 1ste luits. bij dat korps, J. H. van Wcly en C. J. Visser, ingescheept aan boord van het fregat Evcrtsen, ter beschikking gesteld van den kommandant van gemeld korps. Fran Ve rlJK. In de nabijheid van Gonesse woont een dierenvriend, die een aantal oude dieren verpleegt en zijne kostgangers gaarne aan belangstellenden laat zien. Een der redacteurs van Figaro deelt mede, dat hij aldaar eene koe van 36, een varken van 25, een geit van 18 en een muilezel van 72 jaar heeft aangetrofien. Ook bij de vogels waren exemplaren van merkwaardigen ouderdom; een putter van 28 en een musch van 31 jaar. De juistheid der opgaven van den dierenvriend bleek uit zeer naauwkeurige aan- teekeningen. Engeland. Bij een banket ter eere van het kabinet, heeft lord Beaconsfield, in antwoord op een toast, het volgende gezegd Het Berlijnsche verdrag, 't welk door tegenstanders voor geheel onpractisch werd gehouden, is in zijn geheel ten uitvoer gebragt. De Russische Keizer heeft alle voorwaarden op de meest eervolle wijze vervuld en werkt tegenwoordig met Engeland en de andere mogendheden zamen tot behoud van den vrede. In Indië zijn de wetenschappelijke grenzen verkregen. Er bestaat uitzigt op een spoedigen bevredigenden afloop der zaken in Afrika. De handel verbetert zich. Mogt men zich in een rijken oogst verheugen, dan zouden de donkere tijden als voorbijgegaan beschouwd kunnen worden. Engeland maakt zich gereed om in Nieuw-Zeeland tegen de Maoris oorlog te voeren. De regering heeft grond, welke tien jaar geleden aldaar, na een opstand, verbeurd verklaard was, doch waarop men de Maoris steeds had laten wonen, in veiling gebragt. De inlanders houden dit voor roof en afzetterij en hebben een der landmeters die den grond afdeelden gedood; zij weigerden den man die hem gedood had over te leveren, waarop de regering soldaten beeft gezonden en de inlanders zich gewapend hebben. De Maoris zijn langzamerhand geheel door de Engelschen uit geroeid; er zijn in Nieuw-Zeeland twintig Europeanen tegen eiken inlander en de Maoris die hun grond verdedigen, zullen dus zeker worden neergeschoten door een overgroot getal met achterladers gewapende Engelschen. Miss Kate Vaughan, eene danseres, die thans geheel Londen in geestdrift brengt, is plotseling verdwenen, maar niet alleen: zij heeft de reis aanvaard in gezelschap van een schaker, en deze is niemand anders dan kapitein Wellesley, zoon van lord Cowley en ataché militaire bij het Britsche gezantschap te St. Petersburg. Kapitein Wellesley, de hartstogtelijkste der vele aanbidders van de schoone danseres, is gehuwd met de dochter van lord Augustus Loftus, den gewezen gezant, en uit dit huwelijk zijn verscheidene kinderen gesproten. Van de bewonderaars, die tot dusverre met den kapitein bij Kate Vaughan in gunst stonden, zijn eenigen, naar men zegt, voornemens hem op te sporen en tot een tweegevecht uit te dagen. Eultsolilaiid.. Aan boord der oorlogskorvet Freya, die bij Batavia voor anker ligt, is de stoomketel gedeeltelijk gesprongen. Vier man bleven op de plaats dood, verscheidene anderen werden zwaar gewond. Het schip was verpligt de haven binnen te loopen. De reusachtige machinefabriek van Bürsig te Berlijn staat op het punt hare werkzaamheden te staken, daar zij, na de aflevering van eene bestelling van zes locomotiven voor de Nederlandsche regering, die zeer spoedig gereed moesten zijn, geen voldoend werk meer voor haar volk kan vinden. Uit Mühlhansen wordt gemeld, dat er een verschrikke lijke brand gewoed heeft in het dorp Chasenois, nabij Schlestadt. 150 huizen zijn eene prooi der vlammen geworden, en 1800 personen zijn daardoor zonder dak en in diepe ellende gestort. De helft van het dorp is vernield. Een bewijs van ouderliefde bij dieren bood dezer dagen het dorpje Lüwenberg aan. Daar sloeg in de maand Julij de bliksem in een schuur met het gevolg, dat vier hoeven verbrandden. Op een van die hoeven was een ooijevaarsnest met jongen. Toen de vlammen naderbij kwamen en het ooijevaarswijfje het naderend gevaar be merkte, nam zij een der jongen in haar bek en bragt bet op een veilige plaats buiten het dorp. Teruggekeerd, om liet andere jong te halen, viel dit juist op het oogenblik, dat zij bij het nest kwam, in de reeds brandende schuur. Trots rook en vlammen, vloog de moeder het na en had het geluk, het schijnbaar ongedeerd te redden. Den vol genden dag echter viel er op de markt een ooijevaar neêr, die niet op zijne pooten kon blijven staan. Een politie agent nam den patiënt op en bragt hem naar zijn woning, waar men spoedig tot de ontdekking kwam, dat 't het ooijevaarswijfje was, dat bij het redden van haar tweede jong zich beide pooten verbrand had. Op raad van den doctor werden de pooten met lijnolie gepapt. Nu gaat langzamerhand het wijfje in beterschap vooruit. De jongens uit het dorp brengen eiken dag aan de patiënt kikvorschen, die zij met zeer veel smaak opeet. De burgemeester bezoekt dagelijks de belangwekkende lijderes. Ook het ooijevaarsmannetje kwam in 't begin dagelijks naar het raadhuis, om naar den toestand van zijn wijfje te ver nemen; eerst als hij haar hoorde klapwieken, was hij gerust en ging voor de jongen zorgen. Spoedig zal de herstellende aan hare familie worden teruggegeven. Spanje. Een rijtuig, waarin de Koning zat, is omgevallen op weg van San-Ildefonso naar het Escuriaal. De Koning heeft zich daarbij een weinig bezeerd. De Gaceta meldt het volgende omtrent het ongeval, den Koning en bijhebbend gezelschap overkomen: 's Konings regterarm raakte uit het gewricht, maar werd gemakkelijk gezet. De Prinsessen zijn ongekneusd gebleven; generaal Echngus heeft zich aan het handgewricht bezeerd, 's Konings kleed haakte in een der wielen en het rijtuig viel om in de nabijheid eener diepte. Am erlls.a. Te San Louis verloor onlangs de Doopsgezinde gemeente, tengevolge van een brand, het gebouw waarin zij gewoon was hare godsdienstoefeningen te houden. Dadelijk waren de aldaar wonende Israëlieten op aanvraag bereid hun kerkgebouw iederen Zondag ten gebruike af te staan. Toen nu na eenige weken voor de Doopsgezinden een geschikter lokaal was gevonden, noodigden zij de Israëlieten uit tot afscheid in de Synagoge eene gemeen schappelijke godsdienstoefening te houden, waarbij de pre dikant dr. Boyd en de rabbijn dr. S. H. Sonnenschein de dienst waarnamen. Beiden wezen er op, hoe het de roe ping van den mensch is verdraagzaam te zijn tegenover zijn naaste, en hoe liefde de ziel is van iedere godsdienst. Na het uitspreken der predikatiën zong men gezamenlijk Israëlitische en Doopsgezinde gezangen van algemeen godsdienstige strekking. De Amerikaansche bladen verzekeren, dat de plegtigheid, die wel de eerste van dien aard zal geweest zijn, een voortreffëlijken indruk maakte en voorzeker zal hebben bijgedragen om de onderlinge verdraagzaamheid te helpen bevorderen. Berillen betreffende de StoomvaartmaatscliaBBij Nederland. Prins v. Oranje. 5 Augustus van Napels vertrokken. Prinses Marie. 23 Julij vau Padang vertrokken. Madura 5 Augustus vnn Padang vertrokken. Conrad. 16 Julij te Batavia aangekomen. Voorwaarts 1 Augustus le Batavia aangekomen. KoninginEmma 27 Julij van Suez vertrokken. Prins Hendrik. 7 Augustus van Suez vertrokken. Celehes6 Augustus van Southarapton vertrokken. Kon.derNederl. 15 Julij te Amsterdam aangekomen, vertrekt 16 Aug. PrinsesAmalia. Vertrekt 30 Augustus van Amsterdam. JavaIn de Tndisclie wateren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 2