EENE ZINDELIJKE DIENSTBODE, Een der sprekers waagde een voorstel te doen, dat weldra een storm in de vergadering dreigde te verwekken. Hij wilde een Volkspetionnement in 't leven roepen, ten einde aan de regeering beperkende bepalingen tegen den drankverkoop te verzoeken. Een gewaagd voorstel! Wij voor ons betuigen er gaarne onze volle ingenomenheid mede en wij houden ons overtuigd, dat zulk een adres-beweging, wanneer zij met beleid op touw gezel wordt, toonen zal dat het volk zelf, in zijn betere oogenblikken, uitroepen zal: verlos ons van de vreeselijke verleiding om sterken drank te gebruikenMaar daarom zoo gewaagd omdat ten eerstehet woord Volkspetionnement ook al een ongelukkig woord is, dat geen gunstigen klank heeft en ten tweede omdat 't zoo'n netelige zaak betrof. Hoe vreemd het ook schijnen moge, het is een feit, dat een aantal mannen van naam en invloed deze koe niet ferm bij de hoorns durven pakken. Zou het ook daar vandaan komen dat het gebruik van sterken drank, dat bijna altijd misbruik is of wordt, zoozeer in alle klassen, zelfs in de hoogste standen, heerscht, dat velen van hen, die de aangewezen leiders van zulk een bewe ging zouden zijn, met beschaamde aangezichten daartegenover moeten staan? Natuurlijk moest het hoofdbestuur advies uitbrengen op het voorstel. Men zou verwachten dat zulk een bestuur, bestaande uit kundige, geleerde en aanzienlijke mannen of gunstig er voor gestemd was of het grondig overlegde. Misgezien Het heeft den treurigen overmoed gehad om bij monde van den vice-president te verklaren, dat het in 't leven roepen van een Volkspetionnement tegen deze zaak zou zijn: agitatie-maken en dat de M. t. N. v.'t A. is een stille Maatschappij. Wij hebben ons ten diepste geschaamd toen wij dat vernamen! Daargelaten of het nut van 't algemeen kan bevorderd worden door uitsluitend stille werkzaamheid, vroegen wij ons af: ei, ei, is de Maatschappij zoo warsch van agitatie-maken Is het hoofd bestuur vergeten wat het verricht heeft toen het de beruchte onderwijs-circulaire te midden van den politieken strijd in zee stuurde? Is het vergeten welk een agitatie het beruchte leesboek heeft teweeggebracht? Men zal ons antwoordenja, maar het heeft toen geen agitatie bedoelddie is door anderen verwekten in allen gevalle had het slechts te kiezen tusschen agitatie en plichtsbetrachting en het heeft gemeend zijn plicht te betrachten zonder omzien! Wij nemen deze verontschuldiging slechts ten deele aan. Een ernstig, verstandig mensch, die de noodige mcnschenkennis bezit, is aansprakelijk niet alleen voor zijn handelingen maar ook voor de gevolgen daarvan. Wij voor ons hebben indertijd en de onderwijs-circulaire èn het leesboek toegejuicht en ons niet bekom merd over de agitatie die er door verwekt geworden is. Wij voereu dit slechts aan om het onbeteekenende en flauwhartige van zulk een argument in zulk een belangrijke quaestie te kenschetsen. Wij verklaren gaarne niet te kunnen begrijpen hoe het hoofdbestuur gedurfd heeft daarmede aan te komen. Agitatie-makenalsof niet een weinig agitatie-maken voor zulk een uitstekend doel geoorloofd ware. Alsof een dusdanig Volks petionnement met dien naam, die nu eenmaal een ongunstigen klank heeft, mag bestempeld worden! Gelukkig heeft het ditmaal geen dienst kunnen doen en is het gebleken dat de meerderheid der vergadering zich daardoor niet heeft laten misleiden. Het hoofdbestuur is nu gedwongen de zaak aan te vatten en te vol brengen en wij hopen van harte, dat het zijn taak niet als gedwongen maar met ijver en beleid, zoo mogelijk alsnog met voorliefde, zal opvatten. Eerlang zullen de departementen, die in ons Noorder kwartier zoo sterk vertegenwoordigd zijn, wel een opdracht ont vangen om in hun omgeving daarvoor werkzaam te zijn. Op hen rust dan de plicht om daarvoor te ijveren. Mogen zij het doen met bedachtzaamheid, maar toch zonder schroomvalligheid. Moge het hun gelukken zooveel agitatie te verwekken, dat de ooren van den nieuwen minister er van suizen en deze waardighcidsbekleeder eindelijk uit plichtsbesef en gesteund door den wensch van het betere deel der natie, al die beperkende maatregelen voorstede, die van zijn bevoegdheid zijn en het drankmisbruik kunnen beteugelen. V iscliljcrigtoii. De geheele Urker- en Enkhuizer vloot ligt door aanhoudend stormweer werkeloos in de haven. Een paar Egmonder bommen bragten een weinig tongen, een tarbot en wat doode scholletjes aan alles werd zeer duur verkocht. Drie Scheveninger bommen kwamen alhier binnen van de haring- visscherij, ieder met 125 kantjes pekelharing en eenige duizenden steurharingendeze laatster, worden in de netten naar Scheveningen vervoerd. De namen der bommen zijn: Vrouw Krijntje, stuurman Arie Blok; Pietcr Jacobus, stuurman C. Westerduin; en Leendert Arie, stuurman A. den Duik. De mast van laatstgenoemd vaartuig werd jl. Vrijdag door den bliksem tot van onderen gespleten. Een 1 Stal blazers bragten heden morgen gemiddeld 60 roggen aan, die circa 50 cents per stuk golden. De alhier tehuisbelioorende schoener Castor, schipper A. Koster, kwam te Vlaardingen binnen met 144 tonnen zoutevisch en 44 tonnen leng. De schipper moest door ziekte van een matroos de vissclxerij vroeger verlaten dan hij gehoopt hadde vangst was echter bevredigend. De VisscheriJ-tentoonstelling te Berlijn. Gelijk zich verwachten liet, wijdt de Deutsche Eischerei-Zeitung eenige regelen aan de bekende circulaire van den heer M. Parser te Scheveningen„Over onthouding van deelneming aan de Wereld tentoonstelling te Berlijn." Na het voornaamste daaruit aange haald te hebben, zegt dit blad: „Dat is de oude visschers-wijsheid, die ook in Duitschland niet sehaarsch is en die wij den heeren in Holland niet al te hoog willen toerekenen, hoewei zij een groot beletsel voor den vooruitgang in dezen tak van nijverheid bij alle natiën uitmaakt. Gold de Tentoonstelling te Berlijn alleen Duitsch land en Holland, dan zou de „voorname reeder" als wij zijn bekrompen standpunt wilden laten gelden gelijk hebben. Te Berlijn echter zal het zijn eene Wereldtentoonstelling en, naar het zich laat aanzien, zullen Eraukrijk, Amerika, Engeland en andere landen, die Holiand vooruit zijn, niet zoo bekrompen zijn, als die „voorname reeder." Er zal (zelfs als Duitschland niets tentoon te stellen had) voor de Hollanders genoeg te zien en te leeren zijn, want niet alle landslieden van den „voornamen reeder" zullen meenen, dat uitsluitend zij in visscherijzaken de wijsheid in pacht hebben. Het is overigens bespottelijk in onzen tijd van spoorwegen, waardoor het verkeer tusschen de natiën zoo gemakkelijk gemaakt is, dat nog iemand schijnt te kunneu aannemen, dat zijne natie een bedrijfsgeheim bezit, dat voor anderen te bewaren is. De Duitsche regering behoeft er slechts eenig geld voor over te hebben en de Duitsche visschers en vischbereiders zullen alle Hollandsche geheimen en goede Hollandsche leermeesters bovendien bemagtigen. Maar daarmee zou men weinig gediend zijn, evenzoo weinig als met het bezien der geheimste Hollandsche inrigtingen, etc. te Berlijn op de tentoonstelling. Het groote geheim van alle bedrijfsresultaat en alzoo ook van het resultaat op visscherijgebied is niet de kennisneming van deze of gene inrigting, deze of gene handeling, maar de schrandere vlijt, de verstandige volharding, om wat men gezien en ondervonden heeft voor zoover het dienstig is op eigen bedrijf toe te passen en te vatten wat het meest zich aanbeveelt om aan te nemen met het oog op eigen toestanden. Als de vatbaarheid daartoe ontbreekt, dan helpt alle bezien en kennisneming niets. En deze eigenschap moet helaas 1 bij vele Duitsche visscliers nog eerst opgewekt worden. De „voor- name/l-eeder" kan alzoo gerust zijn. Of hij kan ons alle zijne schatten toonen en het helpt ons toch niets, of wij bezitten de vat baarheid van de Hollandsche geheimen te profiteeren en in dat geval zullen wij zc vernemen, ook zonder dat ze op de tentoonstelling te Berlijn pronken. No fear, gelijk de Engelschraan zegt. Benoemingen, enz. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te IJsselmonde de heer E. C. Kist, thans te Enkhuizen. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt J. P. M. Trousselot, is eervol ontslagen uit de zeedienst, en benoemd tot off. van gez. 3de kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt. Met ingang van den 16 Sept. a. s. worden benoemd tot scheeps klerk bij de zeemagt, de jongelingenP. van Teutem, I. Lombaard, C. V. Veldman, A. P. van de Ven, A. M. Post Uiterweer, J. A. C. Bouman, W. Baerts, W. H. Meijer, P. P. de Eerens, J. S. de Bruyn, G. J. de Man en A. A. J. Schilt. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Mag ik u s. v. p. voor dit schrijven nog eens een plaatsje verzoeken. Dezer dagen werden door het Collegie van Kerkvoogden bij de Ilerv. gemeente alhier circulaires verspreid om meerdere bijdragen. Door het nemen van die maatregelen zagen wij bevestigd, wat door ons reeds voor eenigen tijd in dit blad werd ter sprake gebragt, dat namelijk de toestand dier gemeente zeer ongunstig is. Doch wat in die circulaire onze aandacht trekt, is dit: In de door Kerkvoogden verspreide circulaire wordt gezegd, dat er verbetering moet gebragt worden, en wel hierinuitbreiding van het godsdienst-onderwijs, verhooging der predikants-tracte- menten, enz. Voor zoover wij kunnen oordeelen, is uitbreiding en betere orga nisatie van dat onderwijs voor die gemeente eene levenskwestie. Of de onderwijskrachten (drie predikanten en één godsdienst onderwijzer) toereikende zijn voor deze nog altijd vrij talrijke gemeente, willen wij thans buiten beoordeeling laten; alléén nog deze opmerking: Het trok onze aandacht, dat in de bedoelde circulaire, onder de hoognoodige verbetering, wel is opgenomen verhooging van predi- kants-tractementen, doch niet wordt gewaagd van verhooging van het tractement van den godsdienst-onderwijzer. Dit bevreemdde ons, want wij hoorden eens openlijk van den kansel, dat die titularis een zeer gunstig verleden heeft in deze gemeente, maar hoorden toen ook, hoe luttel de post is, voor die betrekking uitgetrokken; waarom de wensch werd geuit, „dat God het hem beter mogt loonen, dan het kerkbestuur het deed." Wij hadden derhalve stellig verwacht, dat in de missive van die kerkelijke heeren, onder de hoognoodige verbetering, in de eerste plaats was opgenomen: „verhooging van 't zoo luttele tractement van den godsdienst-onderwijzer." Uw Dw. Dienaar, EUBULU8. V" er volg N ieuwstij dingen. Met genoegen vernemen wij, dat de gezamenlijke eigenaren van het Koegras, eene som van tachtig gulden beschikbaar hebben gesteld, tot het uitloven van prijzen voor de aan staande tentoonstelling van Landbouw in deze gemeente. De bekroonde novelle welke wij in dit nummer eindigen, zal eerstdaags het licht zien bij de firma Nijgh en v. Ditmar. De jongelingen P. Bitter en A. van Veen zijn toege laten tot de Hoogere Burgerschool te Haarlem. De jongeling G. A. Feekes tot die te Amsterdam. Allen zijn leerlingen van den heer Hissink alhier. Uit Aden wordt berigt, dat de Overijssel, met de inhebbende lading, is verkocht. Te Middelburg heeft een man, die slecht bekend staat, zijn vrouw geworgd, terwijl hij met haar op den Vlissingschen weg in het gras zat om een oogenblik uit te rusten. De aanleiding schijnt te liggen in den onzedelijken levenswandel van de vrouw. Hij heeft na den moord gepleegd te hebben zich bij de politie aangegeven. Een Duitsch industrieel, de heer F. Siemens te Dresden, vervaardigt tegenwoordig dwarsleggers voor paardensporen van liardglas. De Koning van Spanje is sedert Vrijdag in de sclioone baai van Arcachon bezig, om met de aartshertogin Maria Christina van Oostenrijk, de alte Geschichte, die immer neu blijft, die namelijk van een minnend paar te vertoonen. Hij gaat schuitjevaren, rijdt, dejeuneert, wandelt met de Prinses, in gezelschap harer stiefmoeder, de aartshertogin Elisabeth, eene knappe dame van 48 jaren, en begeleid door niet meer dan vier politie-agenten en enkele hovelingen. Voor koninklijke verliefden is dat zoo goed als een volstrekt tête-a-tête. De 21jarige Prinses is blond, rijzig van gestalte, en naar de hof-kroniek meldt, zeer schoon en talentvol. Alleen legt men haar ten laste, dat zij wat veel van dansen houdt; eene eigenschap die met de strenge Spaansche hofetiqnette niet wel vereenigbaar lijkt. Het huwelijk is bepaald op den 1 November a. s. De waarschijnlijke oorsprong van Asschepoetster. Lucius Apulejus verhaalt van een wonderschoone Egyp tische, Rhodopis genaamd, die zeshonderd jaren vóór Christus geboorte leefde. Op zekeren dag wachtte zij de terugkomst van haar beminde Charaxus en, op een hoogte staande, staarde zij naar den gezigteinder om op den Nijl de galei te bespeuren, welke haar aangebedene van Ionie huiswaarts moest voeren, toen een sandaal aan haar voet ontglipte en aan den kant van den stroom neder viel. Een adelaar, een prooi meenende te zien, greep de sandaal, vloog er mede weg en liet haar in een ver verwijderde streek vallen. Toen deze sandaal aan Koning Amasis gebragt was, gevoelde hij den wensch bij zich opkomen, den kleinen voet te zien, welken dit schoeisel omsloten had Terstond gaf hij bevel, de onbekende in het geheele Rijk op te sporen, en Rhodopis, door de boden des Konings ontdekt, werd in volle pracht naar het hof geleid. Amasis werd op haar verliefd en behield haar bij zich. BurgeriyiLe Stand. Gemeente HELDER. Van Dingsdag tot Donderdag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: J. C. Gartlioff en T. Grande. A. J. Gerritsen en J. Former. C. Vos en A. C. Sluimer. BEVALLEN: M. Keizer, geb. Rob, Z. E. de Vries, geb. Quak, D. T. Polh, geb. Troost, D. OVERLEDENW. Roukens, 25 jaren. C. P. Schotting, 23 jaren. Gemeente TEXEL. Van 20 tot 27 Augustus. ONDERTROUWD: Gerrit Smit, wonende te Katwijk en Cornelia Verberne. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Nanning, zoon van Cornelis Kikkert en Josina Blom. Jan, zoon van Herman Mets en Marretje Bruin. OVERLEDENMaartje Plavier, 46 jaren, gehuwd met Aris List, wonende te Rotterdam. Biem Cornelis Garritsen, 15 maanden, zoon van Cornelis Garritsen en Marretje Lap. WeêrMise Waarnemiusen te Helder. (LanteM) Augustus. 1 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 27 12 zwtz. lOk. 755.02 J» - 5.88 15.9 - 2.4 0.77 Golvend 28 8 zw. 10„ 750.31 -10.59 16.1 - 0.3 0.82 n 28 12 zwtz. 8 750.00 -10.90 16.6 - 0.7 0.93 ii Weersgesteldheid: 27 Aug. 12 u. Digtbetrokken, winderig, regenb. 28 Aug. 8 u. Idem. 28 Aug. 12 u. Idem. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 26 Augustus. Christina, Olivari, Raugoon; Kielder Castle, st., Kroonstad; Anna Maria Wilhelmina, de Jong, Riga; Ilecla, 9t., Dantzig; Christina Aquarona, Olivari, RangoonHugh Taylor, st., Odcssa; Anna, Knochenhauer, Libau n. Schiedam; Neptun, st., Libau n. Antwerpen (de 2 laatste als bijleggers). 27 Augustus. Kragerö, Barth, New-York; Luigia C, Girordo, Bassein; Taama, Lundberg, New-York; Matador, Roenning, Phila- delphia; Christianin, st., Christiania. Vertrokken 26 Augustus. Eider, st. en IJmuiden, st., beiden Londen Cygnet, st., Rotterdam. 27 Augustus. Eddystone, st., IIull; Catharina Christina, de Weerd, Oostzee; Cornelia, Christensen, Elseneur. MarlttTDerlgteii. Amsterdam, 26 Augustus. Tarwe op levering f l hooger, Nov. f 288. Rogge op levering iets hooger verkocht, Oct. f 158, Maart f 170. Raapolie onveranderd, Mei f 33*, 27 Augustus. Tarwe op levering hooger, Nov. f 290, Maart f 300. Rogge onveranderd, jarige Galatz f 160, uieuwe Nicolajeff f 160, jarige Taganrog f 170, jarige Rostuff f 152, nieuwe Sebastopol f 157, op levering eerst iets hooger, sluit flaauw, Oct. f 158, 159, f 158, 157, Maart f 171, 170. Koolzaad: Najaar f 4, Voorjaar f 3 hooger, Oct. f 343, April f 355. Lijnzaad onveranderd met eenigen handel, Taganrog f 825, Petersb. f 315. Raapolie willig, Vliegend f 32j, 33, Sept. f 32*, Sept./Dec. f 82*. 4, i, Mei f 34, 33 34, 33*. Lijnolie vast, Vliegend f 31|, Sept. f311, Sept./Dec. f 30*, Jan./Mei f 29*. Petroleum loco f 8* doende. Vette Kalveren 1ste kw. 90, 2de kw. 75 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 8 a 13. Vette Varkens 44 a 53 c. per KG. Texel, 25 Augustus. Wol-handel heden stil, geene verkoopen. Schapen f 12 a 18, Veulens f 60 a 80. De oogst is wegens het natte weder totaal mislukt. Rotterdam, 26 Augustus. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1555 Runderen, 273 vette en Gras-Kalveren, 9 nuchtere Kalveren, 1145 Schapen en Lammeren, 470 Varkens en 120 Biggen. De prijzen warenRunderen 1ste kw. 84, 2de kw. 68 en 3de kw. 50 c.Kalveren 1ste kw. f 0.90 en 2de kw. f 0.70; Schapen 85 c.Varkens 48 a 53 c.alles per KG. Boter. 1ste kw. f 55, 2de kw. f 52, 3de kw. f 48. Schiedam, 27 Augustus. Jenever f 15,50, Amst. proef f 16,75. Moutwijn f 10,per N. vat. Kampen, 26 Augustus. Hooi. Buiten f 18.a 19.binnen f 14.a 15. Wijhe, 25 Augustus. De veehandel is in de vorige week in deze omstreken zeer onbeduidend geweest. Men koopt en verkoopt zoo goed men kan. Vaste prijzen zijn in dezen tijd onbekende zaken. Het vleesch heeft dientengevolge op vele plaatsen een aanzienlijke prijsverlaging ondergaan. De vette Varkens handel is daarentegen vlugger, waartoe het koele weder veel bijbrengt. SCIIAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 14 Paarden f 50a280 Ossen - a Stieren - 80al20 105 Gelde-Koeijen - 160a290 Kalf-Koeijen - 180a220 Vaarzen - a Hokkelingen - a 15 Nucht.Kal veren - alO 23 Rammen - a 580 Schapen - 14a 30 Lammeren f a 4 Bokken&Geiten - 1 a 14 20 magere Varkens - 10 a 20 30 Biggen - 4 a 6 40 Kippen c. 40 al 00 Eenden - a Boter per kop - 85 alOO Kaas per KG. - 30 a 50 Kip-Eijeren per 100 -250 a300 Eend-Eijeren - a Afloop der Openbare Verkooping- gehouden door den Notaris A. VONK, te Schoorldam, in tegen woordigheid van den E. A. Heer Kantonregter alhier, op Dingsdag 28 Augustus 1879, in het hotel „Bellevue," van: Drie Huizen en Erven, benevens twee Schuren aan den Kanaalweg en Dijkweg alhier. Kooper de heer A. Paarlberg, te Alkmaar, ad f 5432. MUSIS SACRUIVL~ BllITEHGHWOVE VËBGADERIWG der Z41V6. vehekivigiivo CECILIA, op ZONDAG 31 AUGUSTUS 1879, des avonds ten acht ure. Introductie voor een Heer met of zonder Dame ƒ0.49. Meerdere Dames- 0.25. A D V E R T EIM T I N. Getrouwd C. SWAVING, te Helder en C. P. VAN DEINSE, die, ook namens wederzijdsche familiebetrekkingen, bun dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling, vóór en bij de voltrekking van hun huwelijk betoond. Den Haag, 27 Augustus 1879. Heden overleed, op 't onverwachts, mijn Echtgenoot JAN ZOETELIEF, in den ouderdom van 57 jaren. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwdkinderen, E. ZOETELIEF, geb. Duinkee. Helder, 26 Augustus 1879. Heden overleed, in den ouderdom van 59 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot Jb. Dks. LONT. TRIJNTJE LONT. Wieringen, 26 Augustus 1879. Mejuffrouw NA8, Binnenhaven, tegen hoog loon.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1879 | | pagina 3